Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 09-07-13, 17:40   #31

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: çiftleştirdikten sonra yavru paylaşımı?????

Sayın Hatice Hanım;
Çiftleştirmek İstiyorsanız tabii ki çiftleştirin..Sizi çok iyi anlıyorum..Sorduğunuz sorular endişelerinizde gayet yerinde endişeler..Ama bu konuları çiftleştirmek istediğiniz aile ile konuşup anlaşmanıza bağlı olarak net bir karara varılabilir..Elbette dediğiniz gibi genelde dişi sahibi olan ailenin omuzlarına yükleniyor tüm her şey...

Nacizane dişi kedi başka bir eve alışması çok zaman alıyor fakat erkek kedi bu konuda sorunlu değil ben erkeğin dişinin evine götürülmesinden yanayım...Yavru kediler 1 ay anne sütü emdikleri için ekstra masrafı olmuyor. 1 Ay'dan sonra anne sütünün yanı sıra kuru mama ya başlıyor..Ve Zaten tamamen sütten kesilene kadar Anneden ayırılması yani kedilerin paylaşılması doğru değil..Ama aynı zamanda tabii ki karşı dişi kedi sahibine de tüm masrafları yüklemek de doğru değil elbette ki 2 aile ortaklaşa masrafları üstlenmeleri etik bir yaklaşım olur. Bunu düşünmüş olmanız bile ne kadar ince düşünceli olduğunuzun bence bir kanıtıdır.!

Burada üzülerek söylüyorum bazı arkadaşlarımız oldukça ön yargılıdır..Benim 1 erkek kedim vardı çiftleşme isteği oluştuğunda sürekli dışarıya çıkma isteği vardı ve arka bahçemizde kediler dolu ve onlarda da göz enfeksiyonu vs başka bir sürü hastalık var her kaçıp bahçeye gittiğinde muhakkak hastalanmıştı..Ben de artık kıyamadım ve bu forumdan oğluma arkadaş olsun diye bir dişi kedi sahiplendim..Ben eşleştirmek için eş aramadım sürekli yanında olacak oğlumla oynayacak iyi anlaşacak bir dostu daha olsun istedim ve buradan şubat ayında bir dişi sahiplendim..Ve sahiplendiğim kişi de benim gibi aynı düşüncedeydi kısırlaştırma karşıtı idi aynı benim gibi..Dişi kedim geçen ayın 4'ünde 6 tane yavru yaptı ve 1 hafta önce tam 1 aylıkken anne yavruları emzirmeyi bıraktı ve bugün yavrulardan birini sahiplendirdim..Ve ben çiftleştirdiğim için ve kısırlaştırma karşıtı olduğum için asla da pişman değilim..

Çiftleştirdikten sonra kendiniz de baksanız sahiplendirseniz de sorumluluklarını bilen bireyler olarak sahiplendirdiğimiz canları takip etmek hiç değilse ilk 1 ay takip etmek bu bizim insanlık görevimizdir diye düşünüyorum..Kötü muamele söz konusu olursa geri almakta bizim görevimiz..

Evet malesef sessiz dostlarımızın doğal yaşama alanlarını insan oğlu kendi bencillikleri neticesinde tüketmiş bulunmaktayız, bu konu da malesef hepimiz SUÇLUYUZ. Daha lüks yaşam, yazlık kışlık evler derken avm'ler Marketler derken sessiz dostlarımızı hep unuttuk! Onları düşünmedik bencilliklerimizin kurbanı ettik..Belkide evlerimize alarak bile yanlış yapıyoruz..Kedigiller familyası ekolojik sisteme göre çalışkan ve avcı bir familyadır..Bizler evlerimize alarak onların avlanma dürtülerini de aslına bakarsanız yok ediyoruz ama öteki yandan da dışarı da kalıp hastalanma ölme risklerini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz..Bu aslında büyük bir ironi aslında iyiliklerini isterken kötülük de yapmış oluyoruz bir nebze dahi olsa bu böyle olduğunu düşünüyorum ben en azından..

Bir kadınım ve insan oğlunun üremesiyle aslında hayvanların üremesi bir nebze de olsa benzer özellikler taşıyor..Bir kadın doğum yaptıkça sağlıklı olur vücudu direnç kazanır..Ben bunun hayvanlar içinde böyle olduğunu düşünüyorum bu benim şahsi düşüncem ve ben herkezin düşüncesine saygı duyuyorum ve eleştirmiyorum çünkü insanların ÖZLÜK HAKLARINA düşüncelerine müdahale etmek bana yakışmaz...Hayvanların doğal oluşumlarında üreme genleri mevcuttur, üremeyen tek bir canlı sanırım yoktur..Hal böyleyken ben bu ekolojik dengeye müdahele etme hakkını kendimde görmüyorum...Allah onları o şekilde yarattı ve o şekilde kalmalarından yanayım..He bir sağlık sorunu olur kısırlaştırmam gerekir elbette düşünmeden hemen kısırlaştırırım lakin sırf olasılıklar üzerine bir canlının vücuduna asla müdahale etmem..En basitinden ben şu anda hamileyim benden daha bir üstün ırk geldi diyelim ki (BU BİR ÜTOPYADIR HAYALDİR) insanoğlunu kendine tehdit dördü ve kısırlaştırma kararı aldı diyelim ben kendim için düşünecek olursam bu bir vahşet olur..Üstün bir ırkın gelip pasif bir ırkın üzerinde yaptığı bir vahşet olarak algılarım bunu..Tabi bu anlattığım bir ütopya bir hayal...

Ve çok çirkin kelimeler gördüm ben sadece bu arkadaşlara üsluplarına dikkat etmelerini rica ediyorum sonuç olarak sizler de düşüncelerinize saygı duyulmasını istiyorsunuz ve bunu istiyorsanız önce karşınızdakine saygı duymanız gerekmektedir..Saygı saygıyı doğurur,Sevgi sevgiyi doğurur..Ön yargı ve saygısızlık ise sorunu doğurur..Kişi önce kendisine nasıl davranılmasını istiyor ise karşısındakine de öyle davranmalı..Kendisine hoş gördüğünü (saygıyı), Başkasına çok görmemeli..Ve karşısında ki insana kendi düşüncelerinin doğru olduğunu dayatmamalı! zira her insanın karakteri farklıdır..Doğru ve yanlış GÖRECELİ bir kavramdır.Her insana göre doğru ve yanlış deşim gösterir. Ve Aslında çirkin laflar kullananların cezalandırılmasını isterim..Hakarete varan boyutların cezalandırılmasını isterim ama görüşlerini beyan eden insanlar düşüncelerinden dolayı yargılanmamalı ceza almamalı ve bence sadece hakarete varan kelime sahipleri ceza almalı diye düşünüyorum şahsi düşüncem.

SEVGİLERİMİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM...

Bu konu en son " 09-07-13 " tarihinde saat 17:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 17:54   #32

hatice canberi üyesinin avatarı

esenler
hatice canberi Çevrimdışı

bu konuya son noktayı koyabilecek mükemmel bir anlatım dı ... her iki şekildede düşünen arkadaşlarımız için. çok teşekkür ederim.... çok teşekkür ederim..... gerçekten ... esen kalın.... iyi ramazanlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 21:26   #33

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

Rica ederim, Hatice Hanım;
Burada ki hiçbir arkadaşım yazdıklarımı üstlerine alınmasınlar lütfen..Hepimizin amacı aynı bir canın ihtiyaçlarına kulak vermek onları yaşatmak hepimizin isteği.Onlar için en iyi olanını istemek..Herkesin kriterleri farklıdır..Çünkü insanız hepimiz ayrı ayrı bireyleriz, herkesin düşüncesi farklıdır..Benim her düşünceye saygım var...
Bende erkek kedimi sokaktan sahiplenmiştim..Ramazandan bir gün önce idi sokakta boynunda köpek diş izleriyle bulmuştum kedi fobim olmasına rağmen evimi açtım ona..şimdi oğluma binlerce kere teşekkür ediyorum fobim gitti..Ve oğlum benim herşeyim..Diğer kedilerimi de elbette çok seviyorum ama oğlumun yeri benim için apayrıdır...Ben şuanda hamileyim düşük riskim çok yüksek doktor çok dikkat etmemi kendimi herşeyden sakınmamı ve kedilerimi evden çıkarmamı söyledi..Yoksa bebeğimi kaybedermişim...Ama hayır ben bunu dinlemiyorum bile Allah benim yardımcım olacaktır buna eminim..1+1 evimde 8 kedi bakıyorum...Bugün birini sahiplendirdim İRANLI bir genç öğrenci geldi yavrularımdan birini verdim güvendim ona ama 1 ay boyunca ben kontrol edicem elbette gerekirse gidip bakıcam o şekilde anlaşarak verdim..
Evet ben kısırlaştırmaya karşıyım gerçekten..Hastalık olasılıklarına göre, olma ihtimallerine karşı önlem olarak kısırlaştırmak bana açıkçası çok yanlış geliyor..Her insanın da farzı misal kanser olma riski vardır.Mesela buna örnek Angelina jolie meme kanseri olma riski yüksek diye göğüslerini aldırdı RİSK VAR diye aldırdı lakin hasta da olmayabilir..İnsanoğlu genleri itibariyle hasta olmaya elverişlidir hepimiz kansere yakalanabiliriz.yani hayvanlarda kanser olabilir hasta olabilir. Herşey olabilir..Tüm canlıların hasta olma riski var elbette..Çünkü canlıyız robot değiliz..
Ama şuna karşı değilim kedimin sağlığını benim canlarımın sessiz dostlarımın yavrularımın sağlığı bozulmuşsa yani ne bileyim veteriner sağlığını tehdit eden bir durumu kesin ve net saptamışsa o zaman hiç düşünmeden yavrularımın can sağlığı için kısırlaştırırım..Sağlığının tehdit altında olduğu net bir kanıysa düşünmem hemen yaparım..Öteki türlü olana şahsi düşüncem ben karşıyım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 22:34   #34

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Konuyu basdan okumak istedim ama bazi yazilar site tarafindan silinmis, buda demek oluyor ki, cirkin uslublar kullanilmis, insallah tekrar yasanmaz.
Kullandigimiz kelimelere dikkat etmeliyiz, kimseyi kirmamak adina...

Hatice hanim, kendinizce duyarli davranmak istemissiniz ama yazdiginiz konu, benim gibi hassas hayvan severlerin canini yakiyor.
Ben kisirlastirma taraftariyim, elimde olsa, Türkiye´deki tüm kedi ve köpekleri kisirlastirir, onlara sicak, güvenli bir yuva kurardim.

Sokaklarda gezinen kedileri her gördügümde üzülüyorum, kizim meltem, gecen sene Türkiye iznimizde cok agladi bu yüzden.
Almanyada sokaklarda kedi göremezsiniz, barinakda bile kedi bulma sansiniz cok yok, petshoplarda hayvan satisi zaten yasak.
Her kedi devlet tarafindan kontrol altinda, hepsinin pass´i ive karti var.
Ölürse neden öldügünü devlete aciklamak zorundasiniz.
Bu almanyanin en sevdigim yanlarindan birisidir.

Ciftlestirmeden sonra dogacak kedilerin saglikli yasamasini sicak yuvada, aci cekmeden yasamalarini saglayacaginiza inanmiyorum.
Onlarin genel yasam süresi olan 15-16 belki 20 sene huzurlu bir ortamda yasayacaklari garantisini veremezsiniz.
Benim maddi gücüm iyi olmasina ragmen ben bile 3 kediden fazlasini beslemeyi göze alamiyorum.
O yüzden ciftlestirmeye karsiyim, Türkiye´de sokaklarda kedi kalmayana kadarda bu sekilde düsünecegim.

Insallah sizde kedinizi kisirlastirirsiniz, böylece kediniz disari cikdiginda, disi kedileri hamile birakmaz, sokaklarda daha fazla ac kalan, susuz kalan, aci ceken kedi olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 22:54   #35

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

bilen bilir bende kısırlaştırma yanlısıyım..neticede benimde kedim satın alınıp sıkılınca evden atılanlardan..o yüzden hassasiyetim büyük..açılan konulardaki yazdığım cevaplarda neden üretime karşı olduğumu defalarca açıkladım..şuan tekrarlama gereksinimi duymuyorum..fakat ara ara aynı cevapları yazmaya devam edicem çünkü siteyi sadece üyeler takip etmiyor..takip eden üyeden fazla ziyaretçide var..okuyanların birkaçında bile farkındalık yaratsak bu bizim için kar..birşeyi savunurken düşünmeden konuşursanız haklıyken haksız durumuna düşebilirsiniz..buna herkes dikkat etmeli..Hatice hanımın eğrisiyle doğrusuyla tartıp kedisi için kendince en doğru kararı vereceğini düşünüyorum ve aramıza hoşgeldiniz diyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-07-13, 23:31   #36

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bende kısırlaştırmadan yanayım gönül isterdi ki onlara yaşanabilecek bir doğa bırakalım ve istedikleri gibi üreyip yaşasınlar. Sabahları araba çarpmış ve ölmüş kedilere sıkça rastlıyorum dün ağzı açık koşan bir kedi gördüm mutlaka su arıyordu ve çevrede hiç su kabı yoktu.2 sene önce o çok kar yağdığı bir gün minicik bir kedi gördüm karın içinde hoplaya zıplaya oynuyordu 2 aylık falandı yakalayamadım .Sanırım şubat ayıydı aynı sene bahar ayında hamile olduğunu gördüm sokak kedileriyle ilgilenen bir bayan bakıyor birkaç gün önce ilgilenen bayanla konuştum bir türlü yakalayıp kısırlaştıramadım nerdeyse 4 ayda bir doğuruyor dedi. Doğan yavrularda 5-6 ay sonra doğurmaya başlıyor ve yaşadıkları alanlar yani modern dünya doğadan uzak bir dünya onların sağlıklı ve başına bir şey gelmeden yaşayacakları bir dünya değil Kedi şu an 2 yaşında olmalı. Kimbilir kaç tane yavrusu oldu.Bu kedinin annesini yolda arka ayaklı tutmaz görmüştüm sokak kedilerine bakan bayan veterinere götürmüş kurtaramamışlar veteriner ya araba geçmiş yada tekme kediyi bu hale getirmiş demiş sadece bu yavrusu kalmış diğerlerini kurtaramamışlar o da doğuruyor işte Hayvana değer verilmeyen bir kap suyu mamayı esirgeyen biz koyduğumuz zamanda tuhaf tuhaf bakan bir toplumuz. Böyle bir ülkede kedim yavrularsa kime vereceğim verdiğim zaman iyi bakılacak mı yoksa eziyet görecek sokağa mı atılacak bir tane değil ki bir çok yavru olacak hangisini takip edeceğim .Ben kontrollü üremelerinde yanayım bundan dolayı kısırlaştırdım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 16:36   #37

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

Ben tasarımcıyım Aslında makine tasarımcısıyım..Lakin şuanda kendimce bir çalışma yapıyorum..Haytap bu konuda çok güzel bir çalışma yapmış erdek de doğal yaşam alanı projesi çizilmiş ve uygulanmış..Şimdilik ben belediyelere sunmak üzere sokaklara konulması için bir proje hazırlıyorum..Mama ve su içeren bir proje çizimi yapıyorum 2 katlı olarak düşündüm 1.5 metre boyunda olacak yukarı katı kuşlar için su ve buğday gibi şeyler konulacak alt kısıma ise kedi ve köpekler için mama ve su kabı olacak şekilde düşündüm..İl etapta üsküdar da oturduğum için kedilere ve kuşlara yönelik yaptım çünkü üsküdar da köpek yok sadece kedi var..Çalışmam şuanda taslak aşamasında önce bir ufak proje ile belediyeye gideceğim sonrada haytap'ın yapmış olduğu gibi istanbul için doğal yaşam alanı oluşturmak istiyorum bunun için bir proje çizeceğim...

Normal şartlar altında tasarım başına muazzam paralar konuşulur fakat ben bu işi gönüllü yapmak istiyorum bu projeyi tamamlayıp tamamen canlarımız için hiçbir talepte bulunmadan uygulanması için çalışacağım..

Not: Çalışma henüz taslak halinde daha düzeltme yapacağım..
Eklenmiş Resimler
çiftleştirdikten sonra yavru paylaşımı?????-1jpg  

Bu konu en son " 10-07-13 " tarihinde saat 16:40 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:08   #38

hatice canberi üyesinin avatarı

esenler
hatice canberi Çevrimdışı

süper bi insansın. tebrik ederim eğer bu sitede ki bizlerin de bi katkısı olacaksa ben seve seve elimden geleni yapmaya hazırım canım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:13   #39

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Hemeraa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben tasarımcıyım Aslında makine tasarımcısıyım..Lakin şuanda kendimce bir çalışma yapıyorum..Haytap bu konuda çok güzel bir çalışma yapmış erdek de doğal yaşam alanı projesi çizilmiş ve uygulanmış..Şimdilik ben belediyelere sunmak üzere sokaklara konulması için bir proje hazırlıyorum..Mama ve su içeren bir proje çizimi yapıyorum 2 katlı olarak düşündüm 1.5 metre boyunda olacak yukarı katı kuşlar için su ve buğday gibi şeyler konulacak alt kısıma ise kedi ve köpekler için mama ve su kabı olacak şekilde düşündüm..İl etapta üsküdar da oturduğum için kedilere ve kuşlara yönelik yaptım çünkü üsküdar da köpek yok sadece kedi var..Çalışmam şuanda taslak aşamasında önce bir ufak proje ile belediyeye gideceğim sonrada haytap'ın yapmış olduğu gibi istanbul için doğal yaşam alanı oluşturmak istiyorum bunun için bir proje çizeceğim...

Normal şartlar altında tasarım başına muazzam paralar konuşulur fakat ben bu işi gönüllü yapmak istiyorum bu projeyi tamamlayıp tamamen canlarımız için hiçbir talepte bulunmadan uygulanması için çalışacağım..

Not: Çalışma henüz taslak halinde daha düzeltme yapacağım..
HARİKASINIZ...Elinize kolunuza sağlık çok güzel olmuş.Dün yolda benzer şeyler düşündüm kuşlar için kediler için ne yapılabilir diye ...Bunlar güzel gerçekten umarım uygulanır miniklere de faydalanır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:17   #40

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Benim aklıma da direk şeklinde geldi fazla yüksek olmayan ve biraz kalınca bir direk altı yonca yaprağı gibi su ve mama yeri aynı şekilde üstü kuşlar için yem ve suluk olarak...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:31   #41

Pıtırsonic Çevrimdışı

naçizane tavsiyem, kuş ve kedi mamalarını aynı kap üzerinde yapmayın. kuşları kedilerin beslendiği ortama alıştırırsanız, kediler tarafından avlanma ihtimallerini arttırırsınız. aslında dilerseniz tabii, bu konuda farklı bir başlık açarsanız bir sürü öneri gelecektir. değerlendirerek tasarımınızı en kullanışlı hale getirebilirsiniz. umarım belediyeler dikkate alırlar. daha önce bu tür bir girişimimiz ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlanmıştı. biraz daha büyük çaplıydı ve bütçe ayırmak istemedikleri için kurban gitti..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:31   #42

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Benim aklıma da direk şeklinde geldi fazla yüksek olmayan ve biraz kalınca bir direk altı yonca yaprağı gibi su ve mama yeri aynı şekilde üstü kuşlar için yem ve suluk olarak...
Aslında güzel fikir yonca yaprağı gibi hımmm bi bakalım nasıl olur...
Direk şeklinde olanları var bu tasarımların..

Ekteki Haytap'ın bir çalışması...
Benim yaptığımda öyle haytapın çalışması ama düzenliycem daha şeklini değiştiricem...
Eklenmiş Resimler
çiftleştirdikten sonra yavru paylaşımı?????-mama_ve_su_kabi2011_1-1jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:32   #43

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

emeğinize sağlık ya çok güzel düşünmüşsünüz.
bende geçen hafta belediye ile görüştüm böyle şeylerden bahsettim ama buna ayıracakları paraları yokmuş ( her halta buluyolar ama konu sokak hayvanları olunca para yok ). bende şimdi burdaki tüm büyük şirket sahipleriyle görüşüyorum ben nasıl bir şey olacağını anlatıcam onlar yaptıracaklar ve üstlerinde reklamları olacak ve belediyede yerleştirmesini yapacak inşallah tabi bu arada ben kuşlar için düşünememiştim eğer izniniz olursa bende sizinki gibi 2 katlı yapmalarını söylesem olur mu ? çünkü bütün örneklere bakmaya çalıştım ama böylesini görmemiştim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:33   #44

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
naçizane tavsiyem, kuş ve kedi mamalarını aynı kap üzerinde yapmayın. kuşları kedilerin beslendiği ortama alıştırırsanız, kediler tarafından avlanma ihtimallerini arttırırsınız. aslında dilerseniz tabii, bu konuda farklı bir başlık açarsanız bir sürü öneri gelecektir. değerlendirerek tasarımınızı en kullanışlı hale getirebilirsiniz. umarım belediyeler dikkate alırlar. daha önce bu tür bir girişimimiz ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlanmıştı. biraz daha büyük çaplıydı ve bütçe ayırmak istemedikleri için kurban gitti..
Bende de aslında aklımda büyük bir proje var ama şimdi küçükten başladım..Baştan ürkütmeyim belediyeyi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-13, 17:35   #45

Hemeraa üyesinin avatarı

Üsküdar
Hemeraa Çevrimdışı

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
emeğinize sağlık ya çok güzel düşünmüşsünüz.
bende geçen hafta belediye ile görüştüm böyle şeylerden bahsettim ama buna ayıracakları paraları yokmuş ( her halta buluyolar ama konu sokak hayvanları olunca para yok ). bende şimdi burdaki tüm büyük şirket sahipleriyle görüşüyorum ben nasıl bir şey olacağını anlatıcam onlar yaptıracaklar ve üstlerinde reklamları olacak ve belediyede yerleştirmesini yapacak inşallah tabi bu arada ben kuşlar için düşünememiştim eğer izniniz olursa bende sizinki gibi 2 katlı yapmalarını söylesem olur mu ? çünkü bütün örneklere bakmaya çalıştım ama böylesini görmemiştim
tabii ki söyleyebilirsiniz, sorun olmaz ama pıtırsonic in dediği aslında doğru kediler için av ortamı oluşturabilir doğru...Lakin haytapta bu şekilde yapmış...gerçi mantık önemli..neyse ben başka bir konu açayım burada yazmak uygun değil bunları
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları