Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 02-08-14, 08:23   #1

Kaankens Çevrimdışı
Smile Bu tıp öğrencisine bir ev kedisi

Merhaba arkadaşlar , ismim Kaan 18 yaşındayım. Bu sene tıp fakültesi kazandım kendi evime çıkacağım (izmirde) bir kaç hafta sonra. Tıp okuması stressli bir bölüm olduğundan bana arkadaş olması için kedi almayı düşünüyorum. Ama böyle bir kararı bir anda verip kediyi mutsuz etmek de istemiyorum. İlk 3 sene belki ilk 4 sene rahat bakabileceğimi düşünüyorum. 5-6ıncı senede evde normalden biraz daha fazla yanlız kalması gerekebilir. Birinci sorum :Sizce kedi almak benim için iyi olur mu bunaldığım dönemlerde arkadaşlığıyla bana destek olur mu yoksa birbirimizin hayatını işkenceye mi çeviririz? İkinci sorum: Eğer kedi almaya karar verisem hangi cins almalıyım ve evdeyken sıkılmasın diye 2 kedi alsam daha iyi olur mu ? Üçüncü sorum: Kedi bakımıyla ilgili az çok bir şey biliyorum ama yeterli tecrübesi olanlar bununla ilgili bir kaç bir şey yazabilirlerse sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

( Not : evde tek kalacağım)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 09:16   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
xxboncukxx Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bu tıp öğrencisine bir ev kedisi

Kedi bakamassın bu halin'le
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 09:59   #3

seenaozturk üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
seenaozturk Çevrimdışı

Kedi sahiplebebilirsiniz. Hem size arkadaş olur hem de kendinizi yalnız hissetmezsiniz. Eğer cins takıntınız yoksa boşuna para vermenize gerek yok sokakta kalmış bir can kurtarmak belki daha iyi bir fikir olabilir sizin için. 2 kedi bakımında biraz zorlanabilirsiniz -bu konuda 2kediye birden bakanlar daha yardımcı olabilir- ama çok fazla yalnız kalması sıkılması anlamına gelir. Eğer çok fazla yalnız kalacağını düşünüyorsanız ikinci kedi güzel bir fikir hem yokluğunuzda da sıkılmamış olur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 13:40   #4

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

İlk 7 yıl arkadaş oldu diyelim 7 yıldan sonra bu kediye ne olacak? Bir kedinin ömrü iyi bakıldığı takdirde 13 14 yıl olduğunu biliyorum 7 yıldan sonra sokağa mı atacaksın kediyi? Ayrıca iyi bir kedi bakımı için belli bir miktar parayı gözden çıkarman gerekecek öğrenci halinle onun masraflarını nasıl karşılayabileceksin? Kuru mama, kum, aşılar vs. Ve hayvanlar sürekli ilgi istiyor tıp öğrencisisin bi de derslerden okuldan zaman ayıramayacaksın bence hiç alıpta kendinede kediyede eziyet etme sırf arkadaş olsun diye kedi alınmaz bunun tuvalet temizlemesi var tüy kusması var bunların hepsiyle uğraşabilecekmisin? Tatillerde ailenin yanına gitmen gerekcek o kediler evde tek durabilir mi sanıyorsun? Bak yaz tatilindeyiz kedimi vete bırakmaya kıyamıyorum evde tek bırakmakta istemiyorum ne tatile gidiyorum ne başka biyere kedimin başında duruyorum hayvan beslemek çok fedakarlık gerektiren bişey tüm bunları göze alabiliyormusun? Üni öğrencilerinin bir hevesle hayvan alıp sonra okul bitince bu hayvanları ortada bırakmalarına karşıyım kusura bakmayın alırsanız sizede onada yazık olur çok büyük günah..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 13:52   #5

İstanbul (Avrupa Yakası)
xxboncukxx Çevrimdışı

Bakamassın Kediye yazık olur, öğrencisin hemde vazgeç bu işten...

Bu konu en son " 02-08-14 " tarihinde saat 13:54 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 14:35   #6

seenaozturk Çevrimdışı

Bu kadar tepki vermeniz neden? Sahiplenmek istemiş bundan daha güzeli olabilir mi? Ayrica bir kediye ya da kopege 7yil baktiktan sonra birakmak cok kolay olmamali degil mi? Ben de ogrenciyim ailemle yasiyorum fakat kedimin butun masraflarini kendim karsiliyorum. Tabiiki bir cana bakmak kolay degil ama ustesinden gelebilirsiniz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 14:39   #7

İstanbul (Avrupa Yakası)
xxboncukxx Çevrimdışı

18 yaşındaki Bir Gencsin + Kendi evime cıkıcam Diyorsun Bu kadar Durumun Varmı ?
A'dan Z'ye Kedi Bakmını yabtırman lazım Kaliteli Yiyecekler Almak lazım sağlıklı olması için sürekli ilgi lazım bunlar mevcut'sa neden olmasın ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 14:56   #8

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

seenaozturk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu kadar tepki vermeniz neden? Sahiplenmek istemiş bundan daha güzeli olabilir mi? Ayrica bir kediye ya da kopege 7yil baktiktan sonra birakmak cok kolay olmamali degil mi? Ben de ogrenciyim ailemle yasiyorum fakat kedimin butun masraflarini kendim karsiliyorum. Tabiiki bir cana bakmak kolay degil ama ustesinden gelebilirsiniz
Öğrenci + 18 yaşında ve bölümü ağır ailesiyle yaşamayacak bende üni öğrencisiyim ailemin yanında okuyorum bu yüzden bakımı kolay oluyor sabit bir mekan sabit bir düzenimiz var biz evde olmasakta evde diğer aile üyeleri var elbet biri ihtiyaçlarını karşılayıp gözkulak oluyor aile yanında kalırken masraf karşılamakta kolay oluyor ama o tek başına başka şehirde evin tüm ihtiyaçkarını kendi başına karşılayacak sürekli evde bile kalmayacak belkide arkadaşında kalcak vize final zamanı dersten başını kaldıramayacak 7 yıl sonra düzen değişecek ailesinin yanına dönecek ailesi kabul edecek mi? Tus a hazırlanacak belki de o zaman uğraşabilecek mi? Kedi sahiplenmrk istemiş ne kadar güzel ama sahiplenmekle iş bitmiyor o kediye bakamazsa yazık değil mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 15:04   #9

Rize
YankıHamido Çevrimdışı

Bende gecen sene basladım üniversiteye ve ayrı evde tek basıma yasıyorum kedimlede gayet harika bir sekilde vakit geciriyoruz. 1kedi ile de yetinmiyor her sabah aksam kapıma gelip baktıgım 2ayrı kedim daha var 2muhabbet kusum 2tanede su kaplumbagası 1.5 ay kadar yavru bir sokak köpegide baktım ve mühendislik okuyorum . Arkadasların bukadar tepki vermesine sasırdım ögrenciyiz diye hayvanmı bakamıcaz : sacmalık cokda güzel bakarsın harika bir sekilde sanada arkadaslık eder. Bence kesinlikle bakmalısın masraflarına gelince abartılıcak tarzda bir maliyeti yok. 1tane tarak 1tane kapalı tuvalet 5kilo kadar kaliteli bir kedi maması kum istersen satın alabilirsin ama ben talas kullanıyorum maragozlardan temin ediyorum tozunu cok daha rahat sıfır koku ( ve ücretsiz ). Sunny seat bu camlara takılan günes yatakları var benim fotograflardan görebilirsin 20tl kadar kediler icin cok güzel bir yatak yüksek yerlerde yatmayı seviyorlar.1tanede tasıma cantası veterinere igneye götürücegin zaman daha rahat edersin. Özel bir cins almak istemezsen sokaklar sahiplenmeyi bekleyen 100lerce hayvan var. Kısacası 1yıllık tecrübemden konusarak söylüyorum PİSMAN OLMAZSIN
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 15:47   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
xxboncukxx Çevrimdışı

Son Mesajım: Bence Vazgeçin Saksıyı Calıstır Ne demek istediğimi anlarsın hadi iyi günler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 17:52   #11

Kaankens Çevrimdışı

DDoa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlk 7 yıl arkadaş oldu diyelim 7 yıldan sonra bu kediye ne olacak? Bir kedinin ömrü iyi bakıldığı takdirde 13 14 yıl olduğunu biliyorum 7 yıldan sonra sokağa mı atacaksın kediyi? Ayrıca iyi bir kedi bakımı için belli bir miktar parayı gözden çıkarman gerekecek öğrenci halinle onun masraflarını nasıl karşılayabileceksin? Kuru mama, kum, aşılar vs. Ve hayvanlar sürekli ilgi istiyor tıp öğrencisisin bi de derslerden okuldan zaman ayıramayacaksın bence hiç alıpta kendinede kediyede eziyet etme sırf arkadaş olsun diye kedi alınmaz bunun tuvalet temizlemesi var tüy kusması var bunların hepsiyle uğraşabilecekmisin? Tatillerde ailenin yanına gitmen gerekcek o kediler evde tek durabilir mi sanıyorsun? Bak yaz tatilindeyiz kedimi vete bırakmaya kıyamıyorum evde tek bırakmakta istemiyorum ne tatile gidiyorum ne başka biyere kedimin başında duruyorum hayvan beslemek çok fedakarlık gerektiren bişey tüm bunları göze alabiliyormusun? Üni öğrencilerinin bir hevesle hayvan alıp sonra okul bitince bu hayvanları ortada bırakmalarına karşıyım kusura bakmayın alırsanız sizede onada yazık olur çok büyük günah..
xxboncukxx tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Son Mesajım: Bence Vazgeçin Saksıyı Calıstır Ne demek istediğimi anlarsın hadi iyi günler.
Bunlar neyin tepkisi anlayamadım , orada yazdım " acaba birbirimizin hayatını işkenceye mi çeviririz?" Bunu gözünle okudun mu bilmiyorum ama kedinin hayatını kötü haline getirmek istemediğimden , yanlız kalıp bunalmasını istemediğimden bu konuyu açtım. Kedi alıp sokağa atacak olsam böyle bir konu açma çabasında bulunmam alırım bakamam atarım. Ben onu yapmak istemediğim için soruyorum ama okumakta ya da anlamakta bir sıkıntınız var sanırım "saksıyı çalıştırmakmış...." Oraya yazmışım " böyle bir kararı bir anda verip kediyi mutsuz etmek istemiyorum" demişim ama neyse bundan sonraki mesajlar için böyle saçma mesajlar atmazsanız sevinirim bir takım uyarıların varsa oraya yazarsın. Bir uyarı yapacaksan yap deki bak kardeşim böyle zahmetleri var şöyle kötü yanları var bilgin olsun de ben de onlar üzerinde düşüneyim o yüzden bu konuyu açtım zaten.

Diğer arkadaşlara da teşekkür ederim dediğim gibi bir anda karar veremiyorum her türlü olumlu olumsuz yanlarını düşünüyorum benim ve kedi, bakım , arkadaşlığı , kötü yanları adına her türlü tecrübenizi yazabilirsiniz arkadaşlar yeter ki bana böyle heveslenmiş kendini tatmin etmek için kedi alıp atacak biriymişim gibi yorumlar yapmayın bunlar çok saçma , aptalca ön yargılar. Tekrar teşekkür ederim tüm yorumlarınız için dahasını da bekliyorum sağolun

Bu konu en son " 02-08-14 " tarihinde saat 18:07 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 18:38   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı

Eğer üniversite hayatınız bittikten sonrada bakabilicekseniz aileniz araya girip o kediyi istemiyoruz demicekse bence bi sorun yok Ben 2.bi kediyide almanızı tavsiye ederim eğer birincisini alacaksanız özellikle kardeş olurlarsa ayrı bi sevimli oluyolar. Bakımının zor olduğunu düşünmüyorum. 2 kedi 1 kediden her zaman kolaydır Sizi ısırcaklarına birbirlerini ısırıyolar mesela ) İlgilenmek için çaba harcamamış oluyosunuz görevinizin yarısını 2.kedi yükleniyo Maddiyata gelirsek o bence kolay iş. Atıyorm temizmama dan 20 kilo bentonit kedi kumu alıyosunuz 26 lira bu 4-5 ay ikisinede yeter tahminen 10 kiloluk bi mama alsanızda 5-6 ay gider. Kaliteli bişey almanız gerekir tabi bu tahminen 200 lira civarı olur. Bu da aylık 40 lira kadar demek iki kedi için. Toplamdada ortalama 45 lira diyelim Kendi evinize çıkabiliyosanız bence karşılayadabilirsiniz bu masrafı 3 aya bi aşı var tabi fakat ucuz biyer bulursanız 80-90 a hallolur Şimdi biz öğrenciler için iş imkanı çok hafta sonu bi gün çalışıp 50-60 lira kazanabiliceğimiz işler oluyo. Çok sıkışırsanız bi kere çalışır ayın masrafını çıkarırsınız Bende öğrenciyim bu sene okulumu dondurucakta olsam seneye kendi evime çıkıcam haliyle ihtimalleri bi hayli düşündüm. Tabi benim şimdiden 5 kedim var Sadece tüy dökme döneminde ortalık biraz karışabilir Evi düzenli süpürür bide iyi bi tüy toplayıcı alır kedilerinizide güzelce tararsanız rahat gecicektir. Gözünüz korkmasın bu günde 1 saatinizi almicak bi işlem Zaten sadece tüy dökme döneminde olur..

Ha tabi birde ailenin yanına giderken kediyi evde bırakıcaksanız bence hiç almayın derim. O iş sıkıntılı

Bu konu en son " 02-08-14 " tarihinde saat 18:57 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 18:49   #13

Pıtırsonic Çevrimdışı

ben üniversiteyi kazanmadan önce kedilerimi sahiplenmiştim ancak okurken öğrenci evimde bakmak üzere bana düşkün olan kedimi de yanımda götürdüm. öncelikle bakıp bakamayacağınız tamamen sizle alakalı. kendinize güveniyorsanız, sorumluluğunu alabileceğinizi ve bir ömür onu terk etmeyeceğinizi düşünüyorsanız neden olmasın.. ancak olumsuzluklarını düşünüp hepsiyle baş ederim diyorsanız sahiplenin.

kedinin masrafı köpekler kadar olmasa da aylık belli bir bütçe gerektiriyor. ilk aşılarını da sizin yaptıracağınızı varsayarsak sahiplendiğinizde 250-300 tl civarı bir bütçe ile tüm malzemelerini alır, aşılarını da yaptırırsınız. sonraki aylarda aylık 30 tl gibi bir masrafı olur size..

tatillerde ailenizin yanına giderken ya sizinle götüreceksiniz ya da arkadaşınıza/pansiyona bırakacaksınız. arkadaşlarınız da muhtemelen memleketlerine gidecek, o yüzden ona pek güvenmeyin. oda şeklinde pansiyonlar uzun kalacağınız zaman çok pahalı olur. bu yüzden bence önce ailenizle bu kararınızı konuşun ve yanlarına gittiğinizde kedinizi de eve kabul edip etmeyeceklerini öğrenin. eğer kabul etmezlerse sahiplenme işini sabit işiniz ve eviniz oluncaya kadar askıya alın derim, özellikle uzun tatillerde ona bir yer bulma konusunda ikiniz de sıkıntı yaşarsınız. iki kedi sahiplenmenizi tavsiye etmem, yine tatillerde yolculuklarda ikisini birden götürmek büyük dert olur. ben kedimle çok seyahat ettim, emin olun çok zor. taşıması ayrı zor, kabul edilmesi ayrı zor, insanların tepkileriyle uğraşmak ayrı zor.. sabit evde duracak olsanız 2 kediyi şiddetle tavsiye ederdim ama ailesinden ayrı yaşayan öğrenciler için kesinlikle doğru bir tercih olmayacağını düşünüyorum.

tüyleri dökülür, etrafı dağıtır, kumu eşelerken etrafa saçar, rahatsızlanıp etrafa pisleyebilir, eşyaları kırabilir ya da tırmalayarak zarar verebilir, camdan düşme ihtimaline karşı önlem almanız gerekir. büyüdüğü zaman eğer agresif bir karakteri varsa canınızı yakabilir, masaya çıkıp yemeklerinize salça olur, ilgi ister ve bu ilgiye sahip olmazsa tepkisini gösterir. bütün bunların ihtimaller dahilinde olduğunu bilmelisiniz.

ileride atamanız olacak, gittiğiniz yere götürmeniz gerek. evlenecekseniz, eşinizin kabul etmesi gerek. çocuğunuz olacak, bebek sahibi olmaya herhangi bir olumsuzluğu olmadığının bilincinde olan bir eşinizin olması gerek.. alerjiniz çıkabilir, her gün ilaç almak zorunda kalabilirsiniz. tüm bu olumsuzlukların olma ihtimaline karşı bile onu terk etmeyeceğinizi düşünüyorsanız bence sahiplenin. kedilerin bakımının zor olduğunu düşünmüyorum. biraz özveri ile bunların hepsi aşılabilir ama eğer ki hazırsanız böyle bir sorumluluğun altına girmelisiniz. uzun vadede onu herhangi bir olumsuzluk karşısında terk eder miyim diye kendinize bir sorun, cevabı "hayır" ise kesinlikle sahiplenin. ancak kendinizden şüpheniz varsa sahipleneceğiniz kediye de yazık etmeyin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 19:18   #14

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

Kaankens tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bunlar neyin tepkisi anlayamadım , orada yazdım " acaba birbirimizin hayatını işkenceye mi çeviririz?" Bunu gözünle okudun mu bilmiyorum ama kedinin hayatını kötü haline getirmek istemediğimden , yanlız kalıp bunalmasını istemediğimden bu konuyu açtım. Kedi alıp sokağa atacak olsam böyle bir konu açma çabasında bulunmam alırım bakamam atarım. Ben onu yapmak istemediğim için soruyorum ama okumakta ya da anlamakta bir sıkıntınız var sanırım "saksıyı çalıştırmakmış...." Oraya yazmışım " böyle bir kararı bir anda verip kediyi mutsuz etmek istemiyorum" demişim ama neyse bundan sonraki mesajlar için böyle saçma mesajlar atmazsanız sevinirim bir takım uyarıların varsa oraya yazarsın. Bir uyarı yapacaksan yap deki bak kardeşim böyle zahmetleri var şöyle kötü yanları var bilgin olsun de ben de onlar üzerinde düşüneyim o yüzden bu konuyu açtım zaten.

Diğer arkadaşlara da teşekkür ederim dediğim gibi bir anda karar veremiyorum her türlü olumlu olumsuz yanlarını düşünüyorum benim ve kedi, bakım , arkadaşlığı , kötü yanları adına her türlü tecrübenizi yazabilirsiniz arkadaşlar yeter ki bana böyle heveslenmiş kendini tatmin etmek için kedi alıp atacak biriymişim gibi yorumlar yapmayın bunlar çok saçma , aptalca ön yargılar. Tekrar teşekkür ederim tüm yorumlarınız için dahasını da bekliyorum sağolun
Sormuşsunuz yorumumu yaptım her türlü zorluğu yazdım eğer bu tür yorumları kaldıramayacaksanız fikirlere saygı duymayacaksanız siz zaten kararınızı vermişsiniz demektir konu açmayınız. Sormanıza bile gerek yok o zaman..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-14, 20:29   #15

seenaozturk Çevrimdışı

Ya biraz mantıklı düşünür müsünüz? Adam ilerisini düşünerek yazmış zaten bunları. Ayrıca kedi bakmaya karar verdiyse ona göre uzatır ayağını yorganına. Ayrıca her kafadan bir ses çıkmış. Sanırım burda öğrenciler dışında herkes kedisine mükemmel bakıyor? İlla en pahalı mamayı, en pahalı eşyaları almak zorunda degil. Orta kaliteli, kedisine zarar vermeyecek bir mama, temizmama.comdan kum ve ucuz bir petshoptan da eşyalarını alır olur biter. Sırf alacağı kedinin sıkılmaması için ikinci kedi fikrini bile düşünmüş ki bu da herkesin karar verebileceği bir şey değil. Ben de öğrenciyim ve kedimin bütün masraflarını kendim karşılıyorum. Illaki zorlanacak ama 18 yaşını doldurmuş, yetişkin seviyesinde insanlardan bahsediyoruz. Her yerde yuva arayan kediler var. Bunlardan 1 ya da 2 tanesini sahiplense nesi kötü olur allasen? Sıcak bir yuva, yemek, en önemlisi sevgiyle büyüyecek kedilerden bahsediyoruz. Almaktan vaz geçtiği kedilerin sokakta yaşaması daha güzel bir fikir gibi geliyorsa size tabii ki haklısınız, sahiplenmesin öğrenciler kedi/köpek.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları