Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 08-05-14, 20:51   #1

Bursa
NISAN Çevrimdışı
Varsayılan bu nedir yani?

forumda konuları okuyorum kedim ısırıyor yok evi dagitiyor yok tırmaliyor şunu soyle yapıyor bunu böyle yapıyor yalıyor kokluyor.yani pardonda kedi bu ne yapmasını bekliyorsunuz biblo gibi dursun mu yani.ben hayvanseverlikle bağdaştiramıyorum.yani herşeyi sizin istediğiniz gibi yaparsa tamam yani dogasina aykırı mi gelsin.bir kedi yalar ısırıp tirmalar arkadaş.ayrıca herşeye para bulup hayranının mamasına ilacına çok pahalı diyenlere de ayrı bi sitem ediyorum.arkadaşlar hayvanlarin bir paket sigara kadar masrafları olmaz günde.kendimizi kandırmayalım.sözlerimi eleştiri olarak yazdım iyi niyetli bir şekilde yanlış anlasilmasin ama forumda o kadar çok bahsediliyor ki belki okuyan biri bu açıdan bakarsa olaya faydalı olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 13:56   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
Merve Nisa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bu nedir yani?

o kadar haklısınız ki kesinlikle. Acaba kedilerini ne düşünerek almışlar bende çok merak ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 14:10   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Dedikleriniz dogru fakat forumda hic kedim tirmalama tahtasini tirmaliyor yardım kedim beni degil de oyuncagini isiriyor gibi konular görmedim. Genelde isirma tirmalama hareketlerini istemedikleri bi yere yaptigi icin konuyu aciyorlar. Mesela elini bacagini tirmalamayi isirmayi aliskanlik haline getirmisse. Ya da perdeleri yirtiyorsa falan. Evet dogalari gereki tirmalayacak da isiracak da ama rv ortaminda ise bunu etrafa zarar vererek yapmamasi gerektigini ogretmemiz gerekiyor ve bu yuzden de konular aciliyor. He kedi besleyip de mamasi pahali diye onu kotu mamaya zorlayanlari ben de biraz kiniyorum. Ucuz mama olarak bile kaliteli mamalar var. Yani sadece marketlerde ucuz mamalar satilmiyor. Insanlarin bunlarin bilincinde olmasi gerekir tabii.

Bu konu en son " 09-05-14 " tarihinde saat 14:18 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 14:50   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

kedinin her hareketinin yapısının gereği olarak değil sorun olarak görülmesini ben de anlamsız buluyorum. tırnaklarının kesilmesi, giysi giydirilmesi vb. şeyleri de.. mümkün olduğu kadar hareketlerine müdahale edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. ancak mamasına ya da ilacına pahalı diyen kişilerin maddi durumlarını bilemezsiniz. bütçelerine uygun olacak şekilde en iyi mamayı arayan, ucuz olsun diye market mamalarına sarılmayan birini ben asla suçlamıyorum. aksine bütçesine uygun olan ama kedisini düşünerek iyi olan mamayı bulmak istemesinden dolayı gayet de haklı buluyorum. kaldı ki günde bir paket sigara parası diyorsunuz ama herkes tek kedi beslemiyor. ben ayda 5 kg.'ın üstünde mama alıyorum sırf kendi kedilerime, ek olarak dışarıdakilere aldıklarım da var. hangisinden kısayım? benimkileri mi doyurmayayım, dışarıdakileri mi, yoksa uygun fiyatta mama alıp ikisini de doyurmam mı daha doğru? herkesi kendi koşullarınıza sahip düşünerek aynı kefeye koyamazsınız. ilaç konusunda da, veterinerler aşılara dahi çok farklı fiyat istiyorlar. bunu araştırıp uygun yere yaptırmak da herkesin hakkıdır diye düşünüyorum. ben de gidip kedime 100 tl'ye parazit uygulaması yaptırmam. zaten gerekmezse yaptırmam, o ayrı konu ama fiyatları aşağı yukarı bilen biri olarak o uygulamanın çok daha ucuza yapıldığı yerler olduğunu biliyorsam niye gidip yaptırayım? ben yaptırılacak uygun fiyatlı yerleri biliyorum, bilmeyenler niye öğrenmek için sormasın? bahsettiğiniz "kedim hasta ama pahalı olduğu için veterinere götürmüyoruz" diyenlerse, sonuna kadar katılıyorum. kedinin hastalanacağının ve maddi yükümlülük gerektireceğinin bilincinde olmayanlar zaten sahiplenmesin. ama ilk dediğim açıdan söylüyorsanız sizinle aynı fikirde değilim. kesinlikle kötü niyetli şekilde yazdığınızı da düşünmüyorum, çok parası olup kedisi mevzu olunca her şeyden kısmaya çalışanlar elbetteki vardır. o insanlar için de tüm eleştirilerinize katılırım ama bu konuları bahsettiğim doğrultuda açan insanlar da var. kimin neye para bulup bulamadığını sırf forumda yazdıklarına göre bilme imkanımız kesinlikle yok. bunu düşünerek ve o kişilerin koşullarını hesaba katarak eleştirmelisiniz fikrindeyim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 15:20   #5

Antalya
pufly Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kedinin her hareketinin yapısının gereği olarak değil sorun olarak görülmesini ben de anlamsız buluyorum. tırnaklarının kesilmesi, giysi giydirilmesi vb. şeyleri de.. mümkün olduğu kadar hareketlerine müdahale edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. ancak mamasına ya da ilacına pahalı diyen kişilerin maddi durumlarını bilemezsiniz. bütçelerine uygun olacak şekilde en iyi mamayı arayan, ucuz olsun diye market mamalarına sarılmayan birini ben asla suçlamıyorum. aksine bütçesine uygun olan ama kedisini düşünerek iyi olan mamayı bulmak istemesinden dolayı gayet de haklı buluyorum. kaldı ki günde bir paket sigara parası diyorsunuz ama herkes tek kedi beslemiyor. ben ayda 5 kg.'ın üstünde mama alıyorum sırf kendi kedilerime, ek olarak dışarıdakilere aldıklarım da var. hangisinden kısayım? benimkileri mi doyurmayayım, dışarıdakileri mi, yoksa uygun fiyatta mama alıp ikisini de doyurmam mı daha doğru? herkesi kendi koşullarınıza sahip düşünerek aynı kefeye koyamazsınız. ilaç konusunda da, veterinerler aşılara dahi çok farklı fiyat istiyorlar. bunu araştırıp uygun yere yaptırmak da herkesin hakkıdır diye düşünüyorum. ben de gidip kedime 100 tl'ye parazit uygulaması yaptırmam. zaten gerekmezse yaptırmam, o ayrı konu ama fiyatları aşağı yukarı bilen biri olarak o uygulamanın çok daha ucuza yapıldığı yerler olduğunu biliyorsam niye gidip yaptırayım? ben yaptırılacak uygun fiyatlı yerleri biliyorum, bilmeyenler niye öğrenmek için sormasın? bahsettiğiniz "kedim hasta ama pahalı olduğu için veterinere götürmüyoruz" diyenlerse, sonuna kadar katılıyorum. kedinin hastalanacağının ve maddi yükümlülük gerektireceğinin bilincinde olmayanlar zaten sahiplenmesin. ama ilk dediğim açıdan söylüyorsanız sizinle aynı fikirde değilim. kesinlikle kötü niyetli şekilde yazdığınızı da düşünmüyorum, çok parası olup kedisi mevzu olunca her şeyden kısmaya çalışanlar elbetteki vardır. o insanlar için de tüm eleştirilerinize katılırım ama bu konuları bahsettiğim doğrultuda açan insanlar da var. kimin neye para bulup bulamadığını sırf forumda yazdıklarına göre bilme imkanımız kesinlikle yok. bunu düşünerek ve o kişilerin koşullarını hesaba katarak eleştirmelisiniz fikrindeyim.
çok doğru bende sizin görüşlerinize katılıyorum bu konunun kesinlikle kötü niyetli açılmadığı zaten açık kimse kötü algılamaz zaten ama kesinlikle işin bu boyutlarıda düşünülmeli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 15:30   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Bence de kedinin her hareketi sorun olarak gelmemeli ancak etrafa ciddi anlamda zarar veriyorsa ya da sizinle oynadığı oyun sadece tırmalama ısırma yönündeyse ben kediye karışılmasını sakıncalı görmüyorum. Yapmamasını istediğimiz şeyler için bir şeyler öğretebiliyorsak ne mutlu bizlere. Hele ki bu eğitimi döverek söverek değil de güzellikle verip karşılığını da alıyorsak çok daha hoş. 10 15 sene yaşayacağım dostumun benim beklentilerimin azıcığını (en azından etrafa ve bana zarar verme konusunda) karşılasa ikimiz için de daha iyi olur düşüncesindeyim. Sonuçta yaptığımız şey doğasından koparmak değil doğası gereği yapacağı hareketi daha uygun yerlere uygulaması. Tabii kediler uygulama işine gelince yapmıyorlar Yapmasa da canı sağ olsun en azından denedik de olmadı daha ısrar etmeye gerek yok diye düşünürdüm.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 16:13   #7

Pıtırsonic Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence de kedinin her hareketi sorun olarak gelmemeli ancak etrafa ciddi anlamda zarar veriyorsa ya da sizinle oynadığı oyun sadece tırmalama ısırma yönündeyse ben kediye karışılmasını sakıncalı görmüyorum. Yapmamasını istediğimiz şeyler için bir şeyler öğretebiliyorsak ne mutlu bizlere. Hele ki bu eğitimi döverek söverek değil de güzellikle verip karşılığını da alıyorsak çok daha hoş. 10 15 sene yaşayacağım dostumun benim beklentilerimin azıcığını (en azından etrafa ve bana zarar verme konusunda) karşılasa ikimiz için de daha iyi olur düşüncesindeyim. Sonuçta yaptığımız şey doğasından koparmak değil doğası gereği yapacağı hareketi daha uygun yerlere uygulaması. Tabii kediler uygulama işine gelince yapmıyorlar Yapmasa da canı sağ olsun en azından denedik de olmadı daha ısrar etmeye gerek yok diye düşünürdüm.
farklı düşünmüyoruz. benim eleştirdiğim kısım "hayır" a koşullamak ya da makul ölçüde zararını azaltmaya yönelik önlem alınması değil zaten. hoşlanmadığı halde tırnaklarının kesilmesi, giysi giydirilmesi, engelli olması gibi herhangi bir gerek yokken tasma takılması gibi konular. ayrıca "Yapmasa da canı sağ olsun en azından denedik de olmadı daha ısrar etmeye gerek yok" denilebilmesinin gerekliliği. makul ölçülerde hepimiz kedilerimizin doğalarına karışıyoruz, zaten bunu başta evimize alarak yaptık. ancak abartıp her şeyine karışmayı, eleştiride yazıldığı gibi onu bir bibloya dönüştürmeye çalışmayı ben de doğru bulmuyorum. başta eşyalar ona uygun seçilmeli, kendimizde alabileceğimiz önlemler alınmalı. sonraki verdiği karakterinden kaynaklanmayan ciddi zararlar için elbette çeşitli yöntemler denenir. bunları soran insanlar da "ben yapısını değiştireyim de bibloya çevireyim" diye sormuyorlar yalnız. genelde kedilerin doğalarını, yapılarını bilmedikleri için bunu sorun olarak görüyorlar. doğru bir dille anlatıldıktan sonra da davranışlarının normal olduğunu öğreniyor ve sorun etmiyorlar. sorun eden, kedisini kapı dışarı eden ya da şiddet uygulayan kısım çok ayrı; onlar her koşulda eleştiriyi hak ediyor. ancak bilmediği için soran kişileri eleştirmek de bana çok doğru gelmiyor. bilmemeyi ve bunu öğrenmek için konu açmayı kötü bir şey olarak görmüyorum. tabii bu benim fikrim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 16:29   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

farklı düşünmüyoruz. benim eleştirdiğim kısım "hayır" a koşullamak ya da makul ölçüde zararını azaltmaya yönelik önlem alınması değil zaten. hoşlanmadığı halde tırnaklarının kesilmesi, giysi giydirilmesi, engelli olması gibi herhangi bir gerek yokken tasma takılması gibi konular. ayrıca "Yapmasa da canı sağ olsun en azından denedik de olmadı daha ısrar etmeye gerek yok" denilebilmesinin gerekliliği. makul ölçülerde hepimiz kedilerimizin doğalarına karışıyoruz, zaten bunu başta evimize alarak yaptık. ancak abartıp her şeyine karışmayı, eleştiride yazıldığı gibi onu bir bibloya dönüştürmeye çalışmayı ben de doğru bulmuyorum. başta eşyalar ona uygun seçilmeli, kendimizde alabileceğimiz önlemler alınmalı. sonraki verdiği karakterinden kaynaklanmayan ciddi zararlar için elbette çeşitli yöntemler denenir. bunları soran insanlar da "ben yapısını değiştireyim de bibloya çevireyim" diye sormuyorlar yalnız. genelde kedilerin doğalarını, yapılarını bilmedikleri için bunu sorun olarak görüyorlar. doğru bir dille anlatıldıktan sonra da davranışlarının normal olduğunu öğreniyor ve sorun etmiyorlar. sorun eden, kedisini kapı dışarı eden ya da şiddet uygulayan kısım çok ayrı; onlar her koşulda eleştiriyi hak ediyor. ancak bilmediği için soran kişileri eleştirmek de bana çok doğru gelmiyor. bilmemeyi ve bunu öğrenmek için konu açmayı kötü bir şey olarak görmüyorum. tabii bu benim fikrim..
Tıpkı sizin gibi düşünüyorum. Konuyu acan arkadas biraz abarti dil kullanmis sanirim. Yok tirmaliyor evi dagitiyor kokluyo falan her seyi sorun etmekden bahsetmis. Ben de aslinda bunlari degil eli kolu tirmalamasini surekli birseyler kirmasindan oturu aciliyor konular yokaa tirmalama tahtasini tirmaliyor oyuncagini isiriyor diye kimse konu acmaz demek istemistim. Ayrica tirnak kesme konusunda hem fekir degilim. Tasma da alismis bir kedi icin sorun olmayacaktir diye dusnuyorum. Elbise kismina ben de anlam veremiyorum bence hayvanlar giydirilince cirkin bile oluyorlar ve kesinlikle konuyu acan arkadaşın kotu bir niyetinin olmadigini biliyoruz. Bence dusuncelerimizi ifade edebilecegimiz ve yoruma acik konularin da acilmasi cok hos bir sey
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 16:53   #9

Pıtırsonic Çevrimdışı

AndroidNavy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tıpkı sizin gibi düşünüyorum. Konuyu acan arkadas biraz abarti dil kullanmis sanirim. Yok tirmaliyor evi dagitiyor kokluyo falan her seyi sorun etmekden bahsetmis. Ben de aslinda bunlari degil eli kolu tirmalamasini surekli birseyler kirmasindan oturu aciliyor konular yokaa tirmalama tahtasini tirmaliyor oyuncagini isiriyor diye kimse konu acmaz demek istemistim. Ayrica tirnak kesme konusunda hem fekir degilim. Tasma da alismis bir kedi icin sorun olmayacaktir diye dusnuyorum. Elbise kismina ben de anlam veremiyorum bence hayvanlar giydirilince cirkin bile oluyorlar ve kesinlikle konuyu acan arkadaşın kotu bir niyetinin olmadigini biliyoruz. Bence dusuncelerimizi ifade edebilecegimiz ve yoruma acik konularin da acilmasi cok hos bir sey
tasma, hareketli oldukları için etrafa takılıp boğulmalarına ya da çıkarmaya çalışırken çenelerinin kırılmasına kadar zarar verir. bu yüzden gerekli olmadıkça kedilere tasma takılmamalı. veterinerler de tavsiye etmez, çünkü bu yüzden problemle karşılaşan çok sayıda kediyi tedavi ediyorlar. evdeki bir kediye zaten böyle bir şeye hiç gerek yok. evdeki kediye engeli yoksa tasma takmak da keyfidir, tıpkı giysi giydirmek gibi. tırnak konusunda ise bu işlemi sorun etmeyen kedi sayısı çok azdır. sırf eşyalara ya da tene zarar vermemesi için ona işkence etmek bence doğru değil. tabii kişinin kendi tercihidir ama hiçbir zaman sıcak bakmayacağım uygulamalar arasında yer alıyor. kendi rahatlığım için onlara hoşlanmadıkları uygulamayı sık sık asla yapmam. bunların dışında kedilerim de oldukça hareketli. atlarken o tırnaklara fazlasıyla ihtiyaç duyuyorlar. bunlar konunun dışındaki şahsi düşüncelerim. tırnaklarını kesmek kedinin korkup rahatsız olması dışında giysi ya da tasma gibi probleme yol açmaz ama benim yapmamam için onların rahatsız olması da yeterli bir neden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 21:01   #10

Bursa
NISAN Çevrimdışı

kedinin her hareketinin yapısının gereği olarak değil sorun olarak görülmesini ben de anlamsız buluyorum. tırnaklarının kesilmesi, giysi giydirilmesi vb. şeyleri de.. mümkün olduğu kadar hareketlerine müdahale edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. ancak mamasına ya da ilacına pahalı diyen kişilerin maddi durumlarını bilemezsiniz. bütçelerine uygun olacak şekilde en iyi mamayı arayan, ucuz olsun diye market mamalarına sarılmayan birini ben asla suçlamıyorum. aksine bütçesine uygun olan ama kedisini düşünerek iyi olan mamayı bulmak istemesinden dolayı gayet de haklı buluyorum. kaldı ki günde bir paket sigara parası diyorsunuz ama herkes tek kedi beslemiyor. ben ayda 5 kg.'ın üstünde mama alıyorum sırf kendi kedilerime, ek olarak dışarıdakilere aldıklarım da var. hangisinden kısayım? benimkileri mi doyurmayayım, dışarıdakileri mi, yoksa uygun fiyatta mama alıp ikisini de doyurmam mı daha doğru? herkesi kendi koşullarınıza sahip düşünerek aynı kefeye koyamazsınız. ilaç konusunda da, veterinerler aşılara dahi çok farklı fiyat istiyorlar. bunu araştırıp uygun yere yaptırmak da herkesin hakkıdır diye düşünüyorum. ben de gidip kedime 100 tl'ye parazit uygulaması yaptırmam. zaten gerekmezse yaptırmam, o ayrı konu ama fiyatları aşağı yukarı bilen biri olarak o uygulamanın çok daha ucuza yapıldığı yerler olduğunu biliyorsam niye gidip yaptırayım? ben yaptırılacak uygun fiyatlı yerleri biliyorum, bilmeyenler niye öğrenmek için sormasın? bahsekttiğiniz "kedim hasta ama pahalı olduğu için veterinere götürmüyoruz" diyenlerse, sonuna kadar katılıyorum. kedinin hastalanacağının ve maddi yükümlülük gerektireceğinin bilincinde olmayanlar zaten sahiplenmesin. ama ilk dediğim açıdan söylüyorsanız sizinle aynı fikirde değilim. kesinlikle kötü niyetli şekilde yazdığınızı da düşünmüyorum, çok parası olup kedisi mevzu olunca her şeyden kısmaya çalışanlar elbetteki vardır. o insanlar için de tüm eleştirilerinize katılırım ama bu konuları bahsettiğim doğrultuda açan insanlar da var. kimin neye para bulup bulamadığını sırf forumda yazdıklarına göre bilme imkanımız kesinlikle yok. bunu düşünerek ve o kişilerin koşullarını hesaba katarak eleştirmelisiniz fikrindeyim.
kesinlikle size katiliyorum ve beni anladığınızi düşünüyorum yazdiginız herşeyde hem fikirim.ben daha farklı noktaya vurgu yapmak istedim sadece bu.teşekkür ederim düşünceleriniz de beni mutlu etti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 21:25   #11

Bursa
NISAN Çevrimdışı

Ben konuya farklı açıdan bakıyorum ve insanlarında bu açıdan bakabilmeleri için yazdım.Şöyle ki mesela bebeğin bile farklı dönemleri vardır örneğin bebekler anal oral ve fallik gibi evrelerden geçerler ve bu evreleri en sağlıklı şekilde atlatmaları demek onların ileride psikolojik sorunlarının olmaması birey olarak kendilerini mutlu etraflarını mutlu edecek kişilik sahibi olmalarını sağlar.Şöyle ki bir bebek anal evredeyken herşeyi ağzına götürür gördüğü herşeyi çünkü o evrede bebek için dünyayı tanıma aracı ağızdır.Tehlikeli durumlar hariç siz bu davranışına onun her defasında müdahale ederseniz bu onun ileride psikolojik rahatsızlıklar karakterinde çarpıklıklar meydana getirir.(isteyen araştırabilir).Psikoloji eğitimi aldığım için bende kedilerinde böyle evreler geçirdiğini bu evrelerde yaptıkları hareketleri mazur görmemiz gerketiğini söyledim aşırı uç noktalara ulaşmadıkça.Ama bazı insanlar herşeyi engellemeye çalışırsa bu o masum canlı için sıkıntı stres olacak ve bu drumdan rahatsız olup huzursuz olacak.Ben burda tabiki heryeri ısırsın turmalasın vahşi olsun demiyorum.Sabretmek lazım anlayışlı olmak lazım bunları dile getiriyorum umarım net bir şekilde anlaşılmışımdır.
İlaç ve mama konusuna gelince şunu demek istedim eğer kediniz hastaysa veterinere götürmek zorundasınız ben bunun aksini düşünmüyorum ve düşünemem.Bunları kabullenmeyenler o zaman bir kedi alıp bakma sorumluluğunun altına girmesinler.Tabi ki uygun yerler araştırılabilir bunda ne sakınca olabilir?Onun sağlığının keyfinin iyi olması ön koşuldur burada.Umarım anlaşılıyorumdur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 22:08   #12

Pıtırsonic Çevrimdışı

ilaç konusunda neyi kastettiğiniz tam açık olmadığından her iki durum hakkındaki fikrimi de yazdım. ikincisini kastediyormuşsunuz, ben de dediğim gibi tamamen hemfikirim. mama konusunda sizinle aynı fikirde kesinlikle değilim. kısıtlama konusunda ise bir kediyi sert severseniz muhtemelen agresif bir yapıya sahip olur, tıpkı insanlardaki gibi.. ısırma alışkanlığı olan bir kedinin buna devam etmesine müsaade ederseniz bu davranışı yerleşir, tıpkı insanlardaki gibi.. bunu engellemenin yolu bağırmak, su atmak, sert davranmak kesinlikle değildir. ısıran kediyi ısırdığı zaman uzaklaştırırsınız, farklı oyuncaklara yönlendirirsiniz, sizi ısırmasına müsaade etmezsiniz; daima yumuşak şekilde, sertleşmesine yol açmayacak şekilde yaklaşırsınız ve sorun büyük ölçüde çözülür. bu müdahalelerin de kediye psikolojik anlamda zarar vermesi söz konusu değil. burada açılan konularda da bu çözümleri arayan insanlar soruyor zaten. devamlı müdahale ettiklerini yazmıyorlar, bu tür sorunları nasıl çözebileceklerini soruyorlar. çözümler basit ve herkesin bileceği şeylermiş gibi görünebilir ama inanın tecrübesiz kişiler bunun bu kadar kolay bir yolla çözülebileceğini bilemeyebiliyorlar. bu da oldukça doğal bir durum. koşmasın, eşyalara zarar vermesin, miyavlamasın diye düşünenler zaten oyuncakçılara yönlenmeliler. her hareketine karışılması ya da onu muma döndürmeye çalışmak kediye eziyet. kısaca makul ölçülerde müdahalelerin dışında yapısına ve doğasına aykırı müdahaleler kediye zarar verir. ancak açılan konularda kediye devamlı müdahale halinde olunduğunu da bilemezsiniz. sadece sorun olarak görülen duruma nasıl müdahale edileceği soruluyor ve bunun sorulmasının yanlış olduğunu düşünmüyorum. forumu uzun süredir takip eden üyelerden biriyim. kedisini davranışlarından dolayı terk edeceğini yazanların ya da kedisine agresif tutum takınanların sayısı oldukça az. ancak tırmalamasına çözüm arayıp geçmeyince de "ne yapalım, çizik içinde seveceğiz artık" diyenler çoğunlukta. forumu takip ettiğim için bunu gayet net söyleyebilirim. bu yüzden çözüm arayan insanları da tek kalıba sokup sanki kedilerini tümden değiştirmeye çalışıyorlarmış gözüyle bakılmamalı. psikoloji eğitimi alınmasa da herhangi bir canlının hareketlerinin veya içgüdülerinin kısıtlanmasının ona zarar vereceği aşikardır. ancak kimin ne ölçüde kısıtlayıp kısıtlamadığı da açılan tek bir konudan bilinemez. bahsettiğiniz insanlar yok mu, tabii ki var ama kurunun yanında yaşları da yakmak bence doğru değil. bahsettiğiniz şeyleri gayet iyi anlıyorum ve kısmen katılıyorum da ama genelleyip konu türleri söylenerek bu konuları açan herkesin hesaba katılması bana doğru gelmiyor. bunun yerine rahatsız olunan konuların altına yazılırsa en azından herkes genellemenin içinde yer almamış olur. biraz uzun oldu, kusura bakmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 22:15   #13

Bursa
NISAN Çevrimdışı

Ben genelleme yapmadığımı zaten söyledim ilk mesajımda.Siz farklı açıdan bakıyorsunuz ben farklı açıdan siz farklı kesimi göz önüne alarak konuşuyorsunuz ben farklı kesimi göz önüne alarak.Kurunun yanında yaşıda yakmıyorum tam aksine tüm yazdıklarımda kuruyla yaşı ayırıyorum en başından niyetimin ne olduğunu yazdım.Mama konusuna gelince adi bir mama vermektense bırakın onu dışarı kendi avlasın yesin çünkü adi mamalar ki adı barınak maması diye geçiyor böyle bir sınıflamayada karşıyım ona bırakın fayda vermeyi daha çok zarar veriyor.Bunların hepsi araştırılırsa öğrenilebilecek şeyler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 22:24   #14

Pıtırsonic Çevrimdışı

NISAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben genelleme yapmadığımı zaten söyledim ilk mesajımda.Siz farklı açıdan bakıyorsunuz ben farklı açıdan siz farklı kesimi göz önüne alarak konuşuyorsunuz ben farklı kesimi göz önüne alarak.Kurunun yanında yaşıda yakmıyorum tam aksine tüm yazdıklarımda kuruyla yaşı ayırıyorum en başından niyetimin ne olduğunu yazdım.Mama konusuna gelince adi bir mama vermektense bırakın onu dışarı kendi avlasın yesin çünkü adi mamalar ki adı barınak maması diye geçiyor böyle bir sınıflamayada karşıyım ona bırakın fayda vermeyi daha çok zarar veriyor.Bunların hepsi araştırılırsa öğrenilebilecek şeyler.
kimse kedisine market maması yedirmek istemez, emin olun. konular da bu minvalde açılıyor hep. uygun ama kaliteli olanı arıyor insanlar ve bu yönde tavsiyelerde bulunuluyor. kısacası araştırıp öğreniyorlar. bin tane market mamalarının verilmemesi gerektiğini anlatan konu varsa içlerinden bir ya da iki tane öven çıkar ya da çıkmaz, ona da kesin birileri cevap yazmıştır. kimse kedisinin kötülüğünü istemez tabii ki, isteyen de bilgi almak amacıyla foruma girmez. kötü niyetli yazdığınızı kesinlikle düşünmüyorum, başta da söyledim. sadece sizinle aynı fikirde değilim. sizin düşündüğünüz şeyleri buradaki üyelerin bir çoğu düşünüyorken bu kadar sert çıkış yapılmasına da anlam veremiyorum. eğer rahatsız olduğunuz konuların altına görüşlerinizi yazarsanız yazdıklarınız anlam kazanacaktır. soyut olaylar üzerinden konuşunca tüm cümleler havada kalıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-14, 22:28   #15

Bursa
NISAN Çevrimdışı

Benim yazımda ne demek istediğimi neye karşı bunları yazdığımı anlayanlar anlamışlardır ve anlam kazanmıştır zaten.Ayrıca ben sizin kastettiğiniz insanları eleştirmiyorum ki siz üstünüze alınıp açıklama yapıyorsunuz.Ben neden gerçek hayvansverleri kastedebilirim böyle saçmlalık mı olur? Özetle sizin dediğiniz insanları kastederek yazmadım niye yazayım eleştrilmesi gereken insanlar için kedi bakış açımla yazdım ve gayette anlamlı olduğu için yazdım...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları