Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 05-09-12, 00:06   #1

Beyoğlu
byfortius Çevrimdışı
Varsayılan Bir kedi hikayesi...

Merhaba,

Üç ay öncesine kadar çocukluğundan beri kedileri çok seven ama annesinin inadını kıramayarak bu yaşa kadar kedi sahibi olamayan bir arkadaşınızdım Şimdiyse adını "Şükrü" koyduğum ve Tekir cinsi bir kedim var, hem kedim hakkında bilgi vermek hemde değerli yorumlarınızı alabilmek adına foruma üye oldum, lütfen olumlu ve olumsuz görüşlerinizi esirgemeyiniz

Kısa Hikayemiz;
Bir akşam üstü yorgun argın eve dönmüş ve bir an olsun nefes alabilmek adına terasa çıkmıştım, havaların sıcak olması nedeniyle annem ve kardeşlerimde terasa çıkmış sohbet ediyorlardı, bende bu sohbete dahil olmaya çalışırken küçük kardeşim elinde mini mini bir kediyle çıka geldi, kediciğin çok küçük olması nedeniyle hemen kucağıma aldım ama dışarıda yeterli yiyeceği ve temiz suyu bulamaması nedeniyle kedicik çok zayıf düşmüştü, tuzsuz peynir ve suyla kediciği biraz olsun toparladıktan sonra kardeşlerimle birlikte anneme yapılan psikolojik baskı ve maaşımın hemen hemen yarısına denk gelen bir rüşvet sayesinde bu zayıf kedicik ailemizin yeni üyesi oldu Şükrü şimdi 5 aylık, kocaman bir kedi...

Ailemizin bu güzel üyesi için yaptığımız ilk çalışmalar ve detayları;
- Veteriner hekim tarafından ilk muayene,
- Aşı kartının çıkarılması ve ilk iç parazit aşısı,
- Dış parazit temizliği ve pire damlası,
- Diş ve çene yapısı kontrolü, ortalama yaş hesaplaması.

3 Ay içinde tamamlanan sağlık çalışmaları;
- Karma Aşı 1
- Kanser Aşısı 1
- Karma Aşı 2
- Kanser Aşısı 2
- Kuduz Aşısı
- İç ve Dış Parazit Aşıları

Alışveriş işleri;
- Royal Canin Baby Cat kuru mama (4 Aya kadar)
- Royal Canin Kitten konserve mama (3 Günde 1 Paket)
- Royal Canin Kitten 34 (4. Aydan itibaren)
- Mama kabı
- Kum kabı
- Kum küreği
- Silika kum
- Kedi tarağı
- Tırmalama aleti
- Taşıma çantası

Alışveriş notları;
- İlk alışverişi Eminönü'nden olmak üzere sonra ki tüm alışverişler internet üzerinden toplu olarak satın alındı ve alınmaya devam ediyor.
- Her alışveriş sonrası gelen hediyeler ve alınan ortalama fiyatlı kuru mamalarla sokak kedileri besleniyor.
- Kargo ücretsiz olduğundan ve alışveriş 6 taksit yapılabildiğinden internet alışverişi tercih ediliyor.

Notlar;
- Kedimiz günlük olarak 80 gr kadar kuru mama ve üç günde bir kez olmak üzere 85 gr'lık yaş mama ile beslenmekte, yemek düzenine çok sadık, geç kalırsak miyav miyav miyav
- Sanırım dişleri kaşındığından ve diş değişim zamanı olduğundan evde herkesi ısırmakta ama biz akan kanlara rağmen kendisini deli gibi sevmekteyiz.
- Bugünlerde 2 kere dişi düştü, hatıra olsun diye sakladık.
- Her gün birkaç saat pencereden diğer kedileri izliyoruz, ailece nöbetleşe pencerede bekliyoruz.
- Peçete ve kağıtlara dayanamadığından parça pincik etmeyi çok seviyor, annem görmeden temizlemekle uğraşıyoruz
- Gündüz saati evde kendini kaybetmiş gibi uyumasına annem bile hasta olmakta, yıllarca kedi almaya karşı çıkan annem şimdi Şükrü'yü bizden çok seviyor.
- Benim gibi stresli bir işte çalışan bir insanı bile 10 dakikada yumuşatmayı çok iyi beceriyor.
- Sabah bir kediyle aynı yastıkta uyanınca çok komik oluyor.

Sorular;
- Yıllardır kediler hakkında makale ve bilimsel çalışmalardan oluşan yazılar okuyorum fakat bu konuda gerçekten anlaşılır ve detaylı bir kitap bulunmakta mıdır?
- İstanbul'da kediler hakkında hemen herşeyi bilen bir veterinere rastladınız mı?
- Yerli ve yabancı bir sürü kaynaktan mamalar hakkında bilgi topladığım halde Royal Canin ve Purina Pro Plan'dan daha iyi bir mama bulamadım, bu konuda neler düşünüyorsunuz?
- Kuru ve yaş mama oranları nasıl olmalıdır?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-12, 12:25   #2

yumusak.siyah üyesinin avatarı

Eskişehir
yumusak.siyah Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bir kedi hikayesi...

bence "sevgi bağı" kitabı harika bir kitap.gerçekten müthiş bir kediyi anlatıyor.onu okuyabilirsiniz.

ayrıca gerçek bir hikaye olduğunuda ekleyeyim.burada o kedi ve sahibi hakkında herşeyi bulabilirsiniz http://www.gwencooper.com/
Eklenmiş Resimler
Bir kedi hikayesi...-62803-sevgi-bagijpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-12, 13:35   #3

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

kediniz hayırlı olsun, güle güle büyütün, uzun yıllar birlikte mutlu olursunuz umarım

anneler ve kediler hakkında hemen hemen herkesin benzer hikayesi var galiba,
ilkin "hayatta olmaz" diye karşı çıkıyorlar, sonraları "sadece sen ilgilenirsin, hiç bişeyiyle uğraşmam ben" diyorlar, daha sonra yavaştan ısınıyorlar, en son ailede kediye en düşkün kişi oluveriyorlar

sorularınıza gelince;

kedi beslenmesi, mamalar hakkında forumda tartışma yapılan ve bazı araştırmaların paylaşıldığı epeyce konu var, oralara bakabilirsiniz ama elde ettiğimiz nihai sonuç: herkes kendi alışkanlıklarına, bütçesine ve veterinerinin tavsiyesine göre besliyor kedisini, "en iyi yöntem" ya da "en iyi mama" diye birşeyden bahsedemiyoruz şu an.

kedi davranışlarıyla ilgili bi kitaba hiç rastlamadım, bence her kedi bir olmuyor, nasıl insanların huyu suyu değişikse, kitaba göre çocuk büyütmek mümkün değilse, hayvanlar için de böyledir bence. şahsen internetten okuduğum kedi davranışları, hareketleri vs. bile benim kedime hiç uymuyor. mesela sevilmek istediğinde ısırıyor, acıktığında gurulduyor falan insan zamanla öğreniyor dilini, kitapların bu konuda bi faydası olacağını sanmıyorum.

ama kedi hastalıları ve tedavi yöntemleriyle ilgili yabancı kaynaklar var, adını hatırlarsam söylerim, onlardan yararlanabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-12, 16:19   #4

yumusak.siyah üyesinin avatarı

Eskişehir
yumusak.siyah Çevrimdışı

Ben kediler hakkında okudugum en guzel romanı soyledim.kedisinden vs bahsediyor ama tamamen kedi davranışları konu alan bir kitaba rastlamadım.bulursanız bizimle paylasin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-10-12, 16:51   #5

paticim üyesinin avatarı

İzmir
paticim Çevrimdışı

Şükrüye en kısa zamanda kardeş geleceği o kadar belli ki..bence siz maaşın tamamını şimdiden kenara atın ikinci için ikna etmek daha zor olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-12, 20:45   #6

Beyoğlu
byfortius Çevrimdışı

yumusak.siyah tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence "sevgi bağı" kitabı harika bir kitap.gerçekten müthiş bir kediyi anlatıyor.onu okuyabilirsiniz.

ayrıca gerçek bir hikaye olduğunuda ekleyeyim.burada o kedi ve sahibi hakkında herşeyi bulabilirsiniz Homer's Odyssey
Kitap hakkındaki tavsiyeniz için teşekkür ediyorum. Yaşanmış tecrübelerin katkısı yadsınamaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-12, 20:51   #7

Beyoğlu
byfortius Çevrimdışı

punapaa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kediniz hayırlı olsun, güle güle büyütün, uzun yıllar birlikte mutlu olursunuz umarım

anneler ve kediler hakkında hemen hemen herkesin benzer hikayesi var galiba,
ilkin "hayatta olmaz" diye karşı çıkıyorlar, sonraları "sadece sen ilgilenirsin, hiç bişeyiyle uğraşmam ben" diyorlar, daha sonra yavaştan ısınıyorlar, en son ailede kediye en düşkün kişi oluveriyorlar

sorularınıza gelince;

kedi beslenmesi, mamalar hakkında forumda tartışma yapılan ve bazı araştırmaların paylaşıldığı epeyce konu var, oralara bakabilirsiniz ama elde ettiğimiz nihai sonuç: herkes kendi alışkanlıklarına, bütçesine ve veterinerinin tavsiyesine göre besliyor kedisini, "en iyi yöntem" ya da "en iyi mama" diye birşeyden bahsedemiyoruz şu an.

kedi davranışlarıyla ilgili bi kitaba hiç rastlamadım, bence her kedi bir olmuyor, nasıl insanların huyu suyu değişikse, kitaba göre çocuk büyütmek mümkün değilse, hayvanlar için de böyledir bence. şahsen internetten okuduğum kedi davranışları, hareketleri vs. bile benim kedime hiç uymuyor. mesela sevilmek istediğinde ısırıyor, acıktığında gurulduyor falan insan zamanla öğreniyor dilini, kitapların bu konuda bi faydası olacağını sanmıyorum.

ama kedi hastalıları ve tedavi yöntemleriyle ilgili yabancı kaynaklar var, adını hatırlarsam söylerim, onlardan yararlanabilirsiniz.
İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum, umarım uzun yıllar sağlıklı ve mutlu bir hayatımız olur Valide hanım artık Şükrü Bey'i sahiplendi, benden çok annem sevip ilgileniyor, ki annemin kronik rahatsızlıkları Şükrü eve geldiğinden beri neredeyse tamamen kayboldu, bu da bizi daha da rahatlattı yoksa ikimizi de kapının önüne koyabilirdi...

Sorular kısmında size hak veriyorum, yüzlerce makale ve yorum okudum ama "Bu mama" denen birşeye rastlamadım, damak tadı, kedi cinsi ve onlarca diğer faktör konuyu etkiliyor... Kitap konusunda ise yaşanmış tecrübelerden yararlanmak gibi bir düşüncem var yada ben kitap yazacağım bu gidişle, kısmet artık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-12, 20:58   #8

Beyoğlu
byfortius Çevrimdışı

paticim tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şükrüye en kısa zamanda kardeş geleceği o kadar belli ki..bence siz maaşın tamamını şimdiden kenara atın ikinci için ikna etmek daha zor olabilir
Aslında düşünmüyor da değilim, malumunuz kış geliyor ve sokak kedileri hem aç hemde soğukta kalıyor Sokaktan yavru bir kedi alıp hem Şükrü'ye arkadaş bulmak hemde yavru kediye kışı geçirebilecek bir yuva sağlamak en mantıklısı olacak, valide hanım konusunda rahatım zaten, annem her konuda Şükrü'ye dem vuruyor

Valide: "Perdelerim tırnak izi dolu, ne yapsak ki?"
Ben: "Hallederiz anne!"
Valide: "Şükrü yakında tüy dökmeye de başlar"
Ben: "Süpürgenin markası ne olsun anne!"
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-12, 22:48   #9

punapaa üyesinin avatarı

Çanakkale
punapaa Çevrimdışı

anneniz uyanıkmış, allahtan benim bi gelirim yok şu an, yoksa benimki de böyle yüklenebilirdi :P
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-12, 21:32   #10

nobel üyesinin avatarı

nobel Çevrimdışı

Lütfen yardım edin KEDİM EVE GELMİYOR!! Kedim iki yaşında dişi ve kısırlaştırılmış..Evde çok mülayim,mutlu ve sevildiğini bilen,özen gösterilen akıllı bir kedi..Yazın yazlıkta sitede gece dolaşıp sabah eve geliyordu,fakat bu evde hiç dışarı çıkmadı.Geçen hafta balkondan düştü çok şükür birşey olmadı ve çok uğraşmamıza onu şefkatle çağırmamıza rağmen bizden kaçtı,bir hafta sonra,dün apartmanın önünde tekrar ortaya çıktı yakalamak istediğimde benden tekrar kaçtı ( seslendim cevap verdi fakat yine yanıma gelmedi ve uzaklaştı.Neden olabilir,ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun (
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-12, 21:40   #11

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

nobel tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Lütfen yardım edin KEDİM EVE GELMİYOR!! Kedim iki yaşında dişi ve kısırlaştırılmış..Evde çok mülayim,mutlu ve sevildiğini bilen,özen gösterilen akıllı bir kedi..Yazın yazlıkta sitede gece dolaşıp sabah eve geliyordu,fakat bu evde hiç dışarı çıkmadı.Geçen hafta balkondan düştü çok şükür birşey olmadı ve çok uğraşmamıza onu şefkatle çağırmamıza rağmen bizden kaçtı,bir hafta sonra,dün apartmanın önünde tekrar ortaya çıktı yakalamak istediğimde benden tekrar kaçtı ( seslendim cevap verdi fakat yine yanıma gelmedi ve uzaklaştı.Neden olabilir,ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olun (
peşini bırakmayın kedinizin..o şimdi çok korkmuştur..seslenin yanınıza gelmesi için mama su yada sevdiği başka bir yiyeceği uzatın..size yaklaşmasını bekleyin..zorlada olsa alın ve eve götürün..sonrada veterinere gösterin...yıllarca evde yaşayan kediler kısa zamanda hastalanırlar sokakta..ne yapın edin bırakmayın...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-12, 13:52   #12

nobel üyesinin avatarı

nobel Çevrimdışı

İlginize çok teşekkür ederim,dün bu satırları yazdıktan bir saat sonra tekrar aramaya çıktığımda apartman girişinde korkmuş miyavlarken buldum,en sevdiği kuru mamasını sallayıp eve kadar getirdim.Artık kızımız evinde ve hem o hem biz çok mutluyuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-12, 21:43   #13

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

nobel tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlginize çok teşekkür ederim,dün bu satırları yazdıktan bir saat sonra tekrar aramaya çıktığımda apartman girişinde korkmuş miyavlarken buldum,en sevdiği kuru mamasını sallayıp eve kadar getirdim.Artık kızımız evinde ve hem o hem biz çok mutluyuz
sevindim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-12, 21:45   #14

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

byfortius tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba,

Üç ay öncesine kadar çocukluğundan beri kedileri çok seven ama annesinin inadını kıramayarak bu yaşa kadar kedi sahibi olamayan bir arkadaşınızdım Şimdiyse adını "Şükrü" koyduğum ve Tekir cinsi bir kedim var, hem kedim hakkında bilgi vermek hemde değerli yorumlarınızı alabilmek adına foruma üye oldum, lütfen olumlu ve olumsuz görüşlerinizi esirgemeyiniz

Kısa Hikayemiz;
Bir akşam üstü yorgun argın eve dönmüş ve bir an olsun nefes alabilmek adına terasa çıkmıştım, havaların sıcak olması nedeniyle annem ve kardeşlerimde terasa çıkmış sohbet ediyorlardı, bende bu sohbete dahil olmaya çalışırken küçük kardeşim elinde mini mini bir kediyle çıka geldi, kediciğin çok küçük olması nedeniyle hemen kucağıma aldım ama dışarıda yeterli yiyeceği ve temiz suyu bulamaması nedeniyle kedicik çok zayıf düşmüştü, tuzsuz peynir ve suyla kediciği biraz olsun toparladıktan sonra kardeşlerimle birlikte anneme yapılan psikolojik baskı ve maaşımın hemen hemen yarısına denk gelen bir rüşvet sayesinde bu zayıf kedicik ailemizin yeni üyesi oldu Şükrü şimdi 5 aylık, kocaman bir kedi...

Ailemizin bu güzel üyesi için yaptığımız ilk çalışmalar ve detayları;
- Veteriner hekim tarafından ilk muayene,
- Aşı kartının çıkarılması ve ilk iç parazit aşısı,
- Dış parazit temizliği ve pire damlası,
- Diş ve çene yapısı kontrolü, ortalama yaş hesaplaması.

3 Ay içinde tamamlanan sağlık çalışmaları;
- Karma Aşı 1
- Kanser Aşısı 1
- Karma Aşı 2
- Kanser Aşısı 2
- Kuduz Aşısı
- İç ve Dış Parazit Aşıları

Alışveriş işleri;
- Royal Canin Baby Cat kuru mama (4 Aya kadar)
- Royal Canin Kitten konserve mama (3 Günde 1 Paket)
- Royal Canin Kitten 34 (4. Aydan itibaren)
- Mama kabı
- Kum kabı
- Kum küreği
- Silika kum
- Kedi tarağı
- Tırmalama aleti
- Taşıma çantası

Alışveriş notları;
- İlk alışverişi Eminönü'nden olmak üzere sonra ki tüm alışverişler internet üzerinden toplu olarak satın alındı ve alınmaya devam ediyor.
- Her alışveriş sonrası gelen hediyeler ve alınan ortalama fiyatlı kuru mamalarla sokak kedileri besleniyor.
- Kargo ücretsiz olduğundan ve alışveriş 6 taksit yapılabildiğinden internet alışverişi tercih ediliyor.

Notlar;
- Kedimiz günlük olarak 80 gr kadar kuru mama ve üç günde bir kez olmak üzere 85 gr'lık yaş mama ile beslenmekte, yemek düzenine çok sadık, geç kalırsak miyav miyav miyav
- Sanırım dişleri kaşındığından ve diş değişim zamanı olduğundan evde herkesi ısırmakta ama biz akan kanlara rağmen kendisini deli gibi sevmekteyiz.
- Bugünlerde 2 kere dişi düştü, hatıra olsun diye sakladık.
- Her gün birkaç saat pencereden diğer kedileri izliyoruz, ailece nöbetleşe pencerede bekliyoruz.
- Peçete ve kağıtlara dayanamadığından parça pincik etmeyi çok seviyor, annem görmeden temizlemekle uğraşıyoruz
- Gündüz saati evde kendini kaybetmiş gibi uyumasına annem bile hasta olmakta, yıllarca kedi almaya karşı çıkan annem şimdi Şükrü'yü bizden çok seviyor.
- Benim gibi stresli bir işte çalışan bir insanı bile 10 dakikada yumuşatmayı çok iyi beceriyor.
- Sabah bir kediyle aynı yastıkta uyanınca çok komik oluyor.

Sorular;
- Yıllardır kediler hakkında makale ve bilimsel çalışmalardan oluşan yazılar okuyorum fakat bu konuda gerçekten anlaşılır ve detaylı bir kitap bulunmakta mıdır?
- İstanbul'da kediler hakkında hemen herşeyi bilen bir veterinere rastladınız mı?
- Yerli ve yabancı bir sürü kaynaktan mamalar hakkında bilgi topladığım halde Royal Canin ve Purina Pro Plan'dan daha iyi bir mama bulamadım, bu konuda neler düşünüyorsunuz?
- Kuru ve yaş mama oranları nasıl olmalıdır?
iki sorunuza net cevap verebilirim: ilki istanbul da çok iyi bir veteriner var evet...kendisi benim veterinerimdi istanbulda yaşarken..muhteşem bir insandır..isterseniz msj atın adresini falan veririm..ikincisi ise proplan,royal canin ve hills konusunda doğru cidden kalitelidir evet...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-12, 09:32   #15

Beyoğlu
byfortius Çevrimdışı

punapaa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
anneniz uyanıkmış, allahtan benim bi gelirim yok şu an, yoksa benimki de böyle yüklenebilirdi :P
Hiç sormayın Hem annemin gönlü olsun, hemde Şükrü Bey'in gerisi önemli değil... İşten o yorgunlukla eve gelip öncelikle Şükrü Bey'e güzel bir yaş mama açmak, sonrasında oturup maması bitene kadar izlemek bence paha biçilemez...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları