Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 06-02-11, 17:31   #1

RebelFire Çevrimdışı
Varsayılan Bir Amatörden Kedi Hakkında Bazı Sorular[Yardım]

2-3 Gündür İnternette Doğru ve Güvenilir Bilgiler Veren Bir Forum Bakıyorum. Sanırım Şuan Doğru Forumdayım.
Öncelikle Konuyu Okuduğunuz ve İlgilendiğiniz İçin Teşekkür Ederim. 17 Yaşındayım İstanbulda Apartman Dairesinde Oturuyorum ve Neredeyse 2 Yıldır En Büyük Hayalim Kedi Beslemek ama Malesef Apartman Dairesinde Oturduğum İçin Asla Cesaret Edemedim. 2 Gün Önce Bir Sosyal Paylaşım Sitesinde Arkadaşımın Evinde Kedi Beslediğini Gördüm. Çok Güzel Fotoğraflar Çekmişti. Bu Olay Kedi Hasretimi Katlarca Arttırdı. Bende Bu İşi Gerçekten Bilen Kişilere Sormak İçin Aranıza Geldim. Aslında Soru Sormaktan Çok Önerilerinizi Almak İstiyorum.

Apartman Dairesinde Yaşamak Dışında En Büyük Sorunlarımdan Biriside Sabah 8 Akşam 6 Okula Gidiyor Olmam ve Annemin Kedilerden Korkması Bana Destek Çıkmaması.

Aklımda Aslında O Kadar Çok Soru Var ki Kedi Besleyebileceğimden Emin Olmadan Ne Sizi Yormak Ne de Kendimi Umutlandırmak İsterim.
1-) Ben Bu Şartlarda Kedi Besleyebilir miyim?
2-) Yavru Kedi Beslemek İstiyorum. Daha Doğrusu Küçüklüğünden Beri Benimle Büyümesini İstiyorum. Bu Sakıncalı Olur mu Kedi İçin?
3-) Yeni Alınan Bir Kedinin Masrafı Ne Kadardır? ve İlerde Aylık Ne Kadar Masrafı Olur. (Evimde Kedi Yatağı, Maması vs. Hiçbirşey Yok.)

İlgilendiğiniz ve Cevaplarınız İçin Şimdiden Teşekkür Ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-11, 18:32   #2

İzmir
duygu_patici Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bir Amatörden Kedi Hakkında Bazı Sorular[Yardım]

çok uzun süre okuldaysanız bu kedinin pisikolojisi için kötü birşey ve neredeyse bütün gün annenizle beraber olucak ve anneniz korkuyor.masrafına göre değerlendirme yapıcak olursak kedinizin cinsine göre değişir. ama aşı fiyatlarını bir veterenirden öğrenebilirsiniz.ve aklınızda bulunsun kediyi ilk aldığınız ona kedi yatağı almayın ona kendiniz bir yatak yapın ve ona orda yatması gerektiğini öğretin.büyüyünce ona bir yatak alabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-11, 19:53   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı

anneniz kedilerden korkuyosa nasıl akşama kadar aynı evde yanlız kalacak kedişle..bir odaya hapsedemezsinde,özgür olmak ister evde hayvan dostlarımız çünkü..masrafları için tabikide ufak bir bütçede ayrılmalı..aylık iğneler 25,30 tl dolaylarında,her ay uygulanması gerekli 20 tl ye pire damlaları var..kumu da 5 yada 6 tl ye alıyorum ben kristal olanlardan..sonra maması var oda senin maddiyatına kalmış kaliteli mama seçersen eğer 35,40 tlye bir ay ona yetecek mamayı alabilirsin..tuvalet kabını ben 15 tlye almıştım işte 3 aşağı 5 yukarı masrafları bu aralıkta...ama bunlardan daha önemlisi evde yaşayan insanlarında en az senin kadar istemeleri bence evde kediş beslemeyi..birinden biri istemezse sorun olur,sonrada olan o kedişe olur senin için söylemiyorum yanlış anlama benide hevesle eve alınıp belli bir müddet sonrada sıkılıp sokağa terkedilen sayısız kediş var,onların günahına giren çok vicdansız var hayatta..allah korusun ölüm ayırmadığı müddetçe bizim yanımızda olmalı ve biz onu korumalı sevmeli ihtiyaçlarını karşılamalıyız.bütün bunları düşünerek davranmanı öneririm ablacım sana...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-11, 08:37   #4

coffee- üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
coffee- Çevrimdışı

Bende coffeeyi 2ay once aldim. Bende sabah 8de evden cikiyorum aksam 4te donuyorum. Ama tek fark benim annemde kedileri sever. Ama ne kadar olsa beni ozluyor annem ilgilenmesine ragmen. Anneniz eger tirmalamasindan korkuyosa kesinle siyam oneririm. Tirnaklarini cikarma huyu yoktur. Yine tulerden rahatsiz oluyorsa siyami oneririm. Ama eger ani hareketlerinden sicramalarindab korkuyorsa siyami keainlikle almayin derim cunku cok hareketlidir. Onun yerine daha sakin cinsleri tercih etmelisiniz. Bende apartmanda bakiyorum ama hic bir sorunumuz olmadi simdiye kadar. Apartmanimizde evcil hayvan brslemek yasak ama kimse de sikayrt etmedi simdiye kadar. Sonucta kedi bu rahatsiz edecek ne yapabilirki. Brn 2Aylikkrn aldim. Tabiki yavtuyken almaniz daha avantajli ama kesinlikle 2Aydan kucuk almanizi tavsiye etmiyorum cun yavrunun o donemlerde anneye ihtiyaci var. İlk aldiginizda sizin kediye ilginize gore degisebiliyor. Biz cok merakli oldugumuz icin herseyin en iyisini en guzelini aldik. Bu da bize 170 civaro bir fiyata mal oldu ama eksiksiz herseyini aldik. Surekli yapilacak masraflar icinde mama ve kum var. Tabi birde asilar. Mama olarak kesinlikle ucuza kacmayib. Ben royal canin kullaniyorum 4kg 72 tl civari. Ama bu da hemen bitmez. Kum zaten ucuz 7tl vivari. Asilara gelince. Kediye yaptirmaniz gereken ilk asilari var. İlk zamanlar cok sik asiya gidiyorsunuz bunlar ilk ve yillik asilaridir. Yani ilk zaman masraf etmeniz gerekiyo. Yillik asilari bittikten sonra parazit asilari basliyor. O da 2 ayda bir 4 ayda bir falan oluyor yil icinde. Umarim faydali olmusumdur. Tum bunlari yazdim fakat eger anneniz gercekten cok korkuyorsa almayin derim. Ama benimde bi kuzenim vardi asiri korkuyordu bizde 1 hafta kaldi o kadar cok alistiki ayrilamadi. (: insallah sizin icin en iyi olanini scersiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-02-11, 17:20   #5

merve saçlı üyesinin avatarı

Ankara
merve saçlı Çevrimdışı

meraba ben 3yıldır apartman dairesindeyim ve tek bir sorun yaşamadım kedimle ilgili. ki kedim zaten miyavlamayı bile bilmio, tek avantajım o galiba
onun dışında kedi beslemek çok kolaydır emn olun, tuvalet eğitimin verin yeter..yalnız dikkat edin evin reisi olarak hisstmesin kendini bizimki evin reisidir mesela..biz olmadan yemek yemez, sabah d ısırark uyandırır sizi kalk d doyur benm karnımı dercesine..ısırmaya sakın alıştırmayın. bizimki alıştı bikere, bıraktırmak için ufacık d vursam burnunun üstüne, pişman edio beni el kaldırdığıma ) yavruyken oyun gbi gelir onun elini tırmalaması ama büyüynce bana hak verirsnz
onun dışındaaaaaa..annenizi hiç sıkıntı etmeyin bence size şukadarını söyleyeyim, benm annem evde kesinlikle hayvan beslemeye karşıydı..3taneydi bunlar,sokaktan bulmuştk ankaranın soğuk bi kış gününde,,,daha sonra veremedik barınağa filan, hatta neyzkki 2sini yaşatamadk,1.5 aylıkken öldüler, annem 1 hafta yas tutmuştu arkalarından ;( demem o ki, anneniz sizin sevdiğinzden daha fazla sevecektir emn olun buna
son olarak da söylemek istediğim bişey var. ben petshoplara gidip ve okadar para verip kedi almanızı pek tavsiye etmiorm, tavsiyeden ziyade tasvip etmiorm diebilirim. inanın barınaklarda okadar çok yardıma ihtiyacı olan kediler var ki ;((( barınaktan alıp hem sevap işlersinz hem d para ödememiş olursunz, daha ne dimi )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 00:09   #6

RebelFire Çevrimdışı

Hepinizin Cevapları İçin Teşekkür Ederim. Fakat Bir Sorunumu Tam Olarak Belirtememişim Annem Kediden Korkuyor ve Oda Çalışıyor. Yani Evde Kimse Olamıyor Malesef. Zaten Annem Kalabilecek Olsa Alışacağına Eminim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 01:21   #7

coffee- üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
coffee- Çevrimdışı

O zaman bebce hic almati dusunme. Cunku yazik olur pisicige. Kediler oynamayi sevetle heleki birde yavru kedi olunca zor. Kismrt degilmis :/
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 03:02   #8

İzmir
gülden.izmir Çevrimdışı

bence maddi yönden kaldırabilirim dersen vazgeçme. güniçinde evde olmaman kedine yeteri kadar zaman ayırdığın sürece ve bakımını da iyi üstendiğin sürece sorun olmaz. evet oynamak isterler yalnız kalmak istemezler ama herhalde sokakta kalmalarından ve barınaklarda yaşamalarından daha iyi durumda olurlar. eğer bukadar çok istiyorsan ve geçici bi heves değilse yavru bi kedi aramaya başla bence.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 12:06   #9

Marbling2004 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Marbling2004 Çevrimdışı

Selam,
Benim eşim ilk kedi dediğimde evi terkederim demişti birden kedi isteğim tam olarak 3 sene sürdü sonunda bende ona şantaj yapmak zorunda kaldım) neyse aslında anladım ki oldukça korkuyordu tırmalamasından yada ısırmasından, daha sonra ki süreçte onunda sevebileceğini düşündüğüm bir persian yavru almak aklıma geldi. Yavru olduğu için ona alışacaktı zaten herşeyin bebeğide çook sevimliydi. Neyse ben biraylık arayıştan sonra bir chilciha yavru aldım ve 2,5 aylıktı onu ilk gördüğünde ay bu çook ufakmış diye içi gitti ikinci gün kucağına almaya başladı. sonra tutmayı öğrendi... vs. Şuan hala benim onunla ilgilendiğim gibi ilgilenmiyor mesela onunla oyun oynamıyor ama biliyorum ki onu seviyor....
Bence sen, anneni en iyi tanıyansın annen gerçekten mi kedileri sevmiyor yoksa çook mu korkuyor.. Bence yaz tatilinde yavru kedi alırsan okullar açılıncaya kadar ki süreçte onunla ilgilenmiş ve büyütmüş olursun bu arada da annen belki alışır... Ama alışmama ihtimali varsa lütfen alma, alınıp sonra verilen kediler depresyona giriyor ve her kedi sahibi ondan çok mutsuz oluyor..
Sakin bir kedi alıcaksan bu persiyan, himalayan ve chilcila cinsi olamalı aslında birsürü test var bunu kendinden tespit edebilirsin... Bu kedilerin ise en büyük sorunu tüy ve hassas gözler yavru aldığında oldukça masraflı... Siyam önermem yukarda bir akradaş önermiş sanırım. Siyamlar saldırgan olabiliyormuş annenin gerginliğini hissedip sinirli bir kedi olabilir...
Bence önce annesinin durumunu analiz etmelisin sonrada nasıl bir kedinin seni mutlu edeceğini tespit etmelisin. Şimdiye kadar hiç hayvanım olmamıştı ve iki aydır bir kedim var. Keşke daha önce alsaydık diyoruz şimdi evimizin neşe kaynağı...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 12:12   #10

Marbling2004 Çevrimdışı

RebelFire tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hepinizin Cevapları İçin Teşekkür Ederim. Fakat Bir Sorunumu Tam Olarak Belirtememişim Annem Kediden Korkuyor ve Oda Çalışıyor. Yani Evde Kimse Olamıyor Malesef. Zaten Annem Kalabilecek Olsa Alışacağına Eminim.
Bunu okumamışım neyse bence en uygun kedi iran kedileri ama bebeklikleri biraz masraflı... Aşısı ikişer ikişer aşı oluyorlar... Yaruykende çok ilgi istiyorlar ama 6. aydan sonra zaten rütine dönüp yemek yiyip uyuyorlarmış... Ayrıca bu kediler tam bir ev kedisi olduğu içinde evde yalnız kalmak onlar için pek bir sorun teşkil etmiyor... Bence sen bir düşün..
başka soruların olursa bana mail atabilirsin aynı süreç sonuçta sana yardımcı olmaya çalışırım. Ben çook araştırmıştım almadan önce
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-11, 14:01   #11

İstanbul (Avrupa Yakası)
leia Çevrimdışı

merhaba,
kedinin evde yalniz kalmasi buyuk bir sorun degil. kediler gunun buyuk bir kismini uyuyarak geciriyor. eve geldiginde onunla ilgilenmen oynaman onu mutlu edecektir.
önemli olan evdeki bütün bireylerin kediyi kabulenmesi ve sevmesi. eger annen istemiyorsa bu ileride sorun olabilir ve kediyi gondermek zorunda kalabilirsin ki bunun olmasindan sa bastan hic alma.
kedilerin cok buyuk bir masrafi yok yavru kediler ilk yil asilari bakimindan biraz daha masrafli ama sonrasinda periyodik asilari disinda bir masrafi yok.
eger sakin uslu kedi istersen yetiskin kedi alman cok daha iyi olur. yuva arayan yetiskin o kadar cok kedi varki. bir canlinin yasam kalitesini artirmis ona sevgiyi tatirmis olursun.
en dogru karari vermen dilegiyle )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-11, 23:48   #12

RebelFire Çevrimdışı

Marbling2004 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bence yaz tatilinde yavru kedi alırsan okullar açılıncaya kadar ki süreçte onunla ilgilenmiş ve büyütmüş olursun bu arada da annen belki alışır...
leia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba,
kedinin evde yalniz kalmasi buyuk bir sorun degil. kediler gunun buyuk bir kismini uyuyarak geciriyor. eve geldiginde onunla ilgilenmen oynaman onu mutlu edecektir.
önemli olan evdeki bütün bireylerin kediyi kabulenmesi ve sevmesi. eger annen istemiyorsa bu ileride sorun olabilir ve kediyi gondermek zorunda kalabilirsin ki bunun olmasindan sa bastan hic alma.
kedilerin cok buyuk bir masrafi yok yavru kediler ilk yil asilari bakimindan biraz daha masrafli ama sonrasinda periyodik asilari disinda bir masrafi yok.
eger sakin uslu kedi istersen yetiskin kedi alman cok daha iyi olur. yuva arayan yetiskin o kadar cok kedi varki. bir canlinin yasam kalitesini artirmis ona sevgiyi tatirmis olursun.
en dogru karari vermen dilegiyle )
Cevaplarınız İçin Teşekkür Ederim Okul Nedeniyle Sürekli Bakamıyorum. Anca Okuma Fırsatım Oldu. Annem Kedileri Sevmiyor Değil Hatta Arkadaşımın Kedisini Çok Seviyor(ama uzaktan). Tek Sorunu Kediler Ani Hareket Yaptığında Çığlık Atması Yaz Tatilinde Alma Fikri Aklıma Yatmaya Başladı Ama Daha 4 Ay Var Nasıl Sabredeceğim Bilmiyorum. Yetişkin Kedi veya 3 Aylık Bir Yavru Kedi Almayı Düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-11, 11:44   #13

Marbling2004 Çevrimdışı

Rebelfire bence biraz sabret çünki senin durumunda hassa, bence yavru kedi annenin ürkmesi acısından en iyisi yetişkin kediler zaten huyunu suyunu almış kediler oluyor. Eğer annen ürküyorsa( benim eşim gibi) sakin huylu bir kedi alman en güzeli, benim eşim iki günde kediye alıştı. Ürkmeleri kayboldu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-02-11, 16:09   #14

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

herkes şu cins al bu cins al demiş..ama bence en mantıklısı barınaktan yada sokaktan bir can kurtarmaktır..para ile hayvan kesinlikle almayın bence...
ama diğer arkadaşlarında dediği gibi yaz tatilinde alman annenin alışması içinde iyi fırsat olur...sen de evde olacaksın kediyle ilgilenebilirsin...sabretmelisin bence yaza kadar..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-14, 11:37   #15

Nebahat2005 Çevrimdışı
Exclamation Soru: kediye nasıl bakabilirim

Merhaba ben küçük yaşlarımdan beri kedi istiyorum aslında şimdi büyük sayılmam on üç yaşındayım ama kedileriok seviyorum dayım sokak kedileri bulup dükkanında besliyor bende çok sevdiğimden banada getirecek ama biz sürekli yolculuk yapıyoruz tatilde bir annemin memleketi birde babamın kendi evimiz istanbulda ama annem evde beslememi istemiyor sürekli çalışıyor ve evde olamıyoruz.
Şuan annanemdeyiz ve kapalı balkonda beslemeyi düşünüyorum? Sizce nasıl? Ve ben öğrenciyim sürekli de yolculuk yaptığımız için kedi kumu alamam diye düşünüyorum belki kendim bir şey yapabilirim geniş bir saksıya filan ama bir başka sorunumda babaannemlerde nasıl bakıcam onların kapalı bir balkonu yok. Ve kedi büyüdüğünde babaannemlerin bahçesine bırakmayı düşünüyorum? Lütfen cevap yazın!! :/
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları