Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 25-11-08, 22:00   #1

Aunty Çevrimdışı
Varsayılan bilinçsiz kötülük...

hava ayaz! kimsecikler yok! sokaklarda çöp konteynerlari siginak olmus minik patilere,yagmur yagmis ortalik sirilsiklam! basini yagmur damlalarindan koruyan, patilerini koruyamamis islanmis buz kesmis minik patileri! görmüyormusunuz bizi dercesine delercesine, yikarcasina, yakarcasina bakiyor! o kadar gururlu ki, o kadar yalnizliga alismis ki ,tenezzül etmiyor sevilmeye. sicak evine git yorganini çek uyu dercesine sitemli sitemli bakiyor, karanlikta ölümü beklercesine çaresiz...

insanoglu Allah (c.c)'in bize kainati süslemek için gönderdigi hiç birseye sahip çikamadigimiz gibi canlara da sahip çikamiyoruz ölüme açliga yalnizliga itiyoruz. burda herkes benim gibi düsünüyor, bunu anlatmak istedigim insanlari nerde bulacagim?nasil anlatagim peki anlayacaklarmi ?çevreme bunlari anlattigimda abarttigimi, ekosistemde kedilerin bu ise yaradiklarini, bu çarkta bu kirlenmis kainatta tertemiz kalpleriyle Allah'in verdigi cani bir insanoglu alana kadar bu ise yaradiklarini anlamami istercesine misaller veriyorlar. ben herseye inat anlamamaya devam edecegim ömrüm oldugu müddetçe...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #2

Jamie Fox Çevrimdışı

anliyorum canim kardesim bütün duygularima tercuman oldun ben bütün hayvanlari kisirlastirmayada karsiyim kisirlastir yasatcilardan yani kisirlastir soyunu tüketcilerden degilim evindeki kedini belki sokaga çikarda ölür diye kisirlastirabilirsin ama bütün hayvanlari kedi köpeklerin soylarini bitirerek yasatamazsin degilmi,Allah sana onlari öldüresin diye vermedi bizim için yaratilan hayvanlari nasil soylarini bitirip herseye en önemlisi yaradana karsi gelebiliriz,biz elimizden geleni yapip onlari korumaliyiz degilmi ,cevabini bekliyorum merhametli kardesim benim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #3

Barbie V Çevrimdışı

size katiliyorum biz insanlar kadar çevresine ve dogaya zarar veren merhamet etmeyen bir canlli varmi ?yavru kedileri korudugumuz kedilere yemek verdigimiz için alay ediliyoruz onlar disarida karinlarini doyururmus sehirde her yer beton çöp vidonlari kapakli nerden ne bulsun neyesin bu hayvanciklar merhamet etmeyene rabbim yine merhamet ediyor bizlere ne olur bu kedicikler korunsa ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #4

Hollister Çevrimdışı

yazdiklarinizi okuyunca bogazimda bisey dügümlendi... tam da karsiligiydi hissettiklerimin cunku. benim hayvanlari beslememden, onlara sahip cikmamdan etkilenen bi tek insan bile yok cevremde biliyo musunuz ? bazen diyorum ki ; Allah' im benim icime mi merhamet duygusunu verdin bi tek ??? bunlarda hic mi yok ??? ....

ben hic bi zaman ac bi hayvan gordugumde arkami donup gidemedim ...

ben hic bi zaman yarali bi hayvan gorunce acisini gormezden gelemedim...

ben hic bi zaman onlarsiz yapamadim...

Allah' tan ben ve benim gibilerin çogalmasini istemekten baska, bunun icin dua etmekten baska ne yazik ki baska sansim yok ..

keske olsaydi... keske yarali bi hayvani alip apar topar veterinere kosturdugumda en yakinim dedigim insanlar bile bana bos gözlerle bakmasaydi... sonra ben icten ice "ben bu insani mi dost sectim kendime" diye hayiflanmasaydim...

ama hiç bi zaman pes etmeyelim... minik tüylü dostlarimizin, o islak burunlularin, pembe ayaklilarin, ipek kulaklilarin bize ihtiyaci var..

biz birlik olalim, yine yardimlasalim...

onlara sahip cikalim, anne baba olalim...

kaderleri oyle bi cizilmis ki, ellerinde olan hic bisey yok ..

bi veteriner "tip hekimi olmakla veteriner hekim olmanin arasindaki en buyuk fark hastaniza soru soramamaktir." demisti...

disarida ayagini basamayan bi kedi / köpek gordugunuzde nolur bakin..

o size ayagim kirik canim cok yaniyo diyemeyecektir cunku... bu kadar acizler iste.. parmagina igne battiginda dunyayi ayaga kaldiran bizler, minicik bedenleriyle kaldiramayacagi acilar cekmelerine izin vermeyelim onlarin.

onlari anlayalim. gözlerine bakalim...

dunyadaki gercek masumiyet onlarin gözlerinde sakli cunku..

özlem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #5

CraCka Çevrimdışı

ailemizi seçemeden dünyaya geliyoruz sonrada kendi seçtigimiz canlilarla beraber devam ediyoruz hayata. bazilarimiz kader yoldasi olabiliyor hastalikta saglikta zor kosullarda birakmiyor her engelde sabredip ruhunu teslim edene degin emanete sahip çikiyor,bazilari ise hobi mantigiyla kendine baska bir hobi edinince evden ativeriyor.sormamiz lazim kendimize saatlerce günlerce haftalarca belkide yillarca ben sorup duruyorum kendime ve kosullarimi gözden geçirdigimde hala bu karara varabilmis olamiyacak kadar korkak ama sokakta gördügüm canlara kayitsiz kalamayacak kadar cesurum. lütfen kader yoldasligi yapamayacaginiz canlarin azraili olmayin.

saygilar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #6
Ashley
Misafir

sana katiliyorum kasim79 ben kizimin alerjisi yüzünden bir kediden fazla bakamiyordum ama sirf cocuklarina oyuncak diye alinan sonrada bikip atilmak istenen hatta atilipta sokakta birakilan iki kediye ve iki muhabbet kusuna sahip ciktik kuslari ve kedinin birini cok sükür gercek hayvan dostu bulup evsahibi yaptik ama bu ne ilk nede son hergün belki yüzlercesi oluyor ama biz elimizden geldigince insanlari duyarli olmaya cagiralimben öyle yapiyorum cogu insanla kötü oldum ama umrumda degil anne babalar cocuklarina gercek oyuncaklar alsin hayvanlar canli varliklardir hayvan seven herkese sonsuz saygilar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #7

babyblue üyesinin avatarı

babyblue Çevrimdışı

dediginiz hemen hemen herseye katiliyorum sadece bir tek sey disinda.

kisirlastirma yapmamizin sebebi bagirmalarini yok etmek yada oraya buraya isemesini engellemek degil

kedinin hayat standartini yukseltmek

ki kedi kopek sagligi icin kisirlastirma gerekli

bunu lutfen arastirma yapin ondan sonra savunun.

dogasina aykiri diyor cogu insan.hangi doga kedinin dogasinda 4 tekerli canavarlar mi yoksa iki ayakli cogu sapik hayvana yada insana eziyet etmekten cekinmeyen kisiler mi dogasinda kedinin kopegin....

eskiden cocuklugumda hatirliyorum

her ev bahceliydi nerdeyse ve o her evdekedi kopekler icin yemek taslari ve su taslari vardi kuslar icin de kus evleri saraylari yapilirdi.

eski mimari yapilara dikkat edildiginde kusluklarin bazilarini hala gorebilirsiniz.

konuya geri donerek diyorum ki kisirlastirmaya karsi degilim sonuna kadar da arkasindayim.

her kis subat ve mart aylarinda evimin etrafina yeni kediler geliyor.hamile sokaga atilmis belirgin insanlarin kisirlastirmaya karsiyim dedikleri icin kisirlastirmadigi simdi bu 5 tane daha dogurur buna bakamiyorum diyip sokaga atip sorundan kurtuldugu o kadar cok oluyorki

yavru kedi populasyonunu duzenli olarak her sene bastan aliyorum

4-4.5 aylik kediler daha ufak diye kisirlastirmazsam bi bakiyorum karinlari yerlerdeevden atildigi icin daha kendine bakamayan bu pisicikler bebeklerine bakamiyor.terkediyorlar.

ne oluyor Bade kosuyor buluyor aliyor elimde kac bebek ölüyor.kac tanesini gommek zorunda kalip kac tanesini kargalarin didiklemelerinden yada cocuklarin ellerinden kurtarip gomuyorum.cok... keske yasasalarda biraz daha fazla mama koyup bir canak daha su eklesem mama koydugum yerlere.

yedigi tekmeler yuzunden diyaframlari yirtilanlar cok kucuk oldugundan dogumda rahmi yirtilip olenler araba altlarindan topladiklarim cocuklarin elerinden aldigim bacaklari cikmis yada kirilmis kedi yavrulari

acaba ne kadar uzaga gider diye firlatip attiklari daha sonra soka girip ölen yavrular.

ben bunlarla karsilasmaktan biktim aklima gelen ama anlatmaktan yoruldugum her seferinde ayni huznu yasadigim sokaklarda bagira bagira insanlara saldirdigim camurlara bulanmis cesetlerini yada son cirpinislarini gordugum olurken hala patisini bana uzatmaya calisan gozlerinde yasadigi aciyi gordugum cok hayvan oldu.

gerek mahkemelik gerek karakolluk gerek sinir krizine girdigim mahallede deli gozuyle bakildigim oldu.hala da oyle

varsin bunlari yasayacaklarina soylari tukensin.

biz muslumanlar olarak daha bir acimasiziz hayvanlara karsi

ve peygamberimizin evinde bile kedi oldugunu unutuyoruz.

hayvanlar hakkindaki ayetleri de

biraz uzun oldu kusura bakmayin.

ama yasadiklarim gorduklerim sayfalara sigmaz ben ve benim gibi insanlarin yaptiklari kisirlastirma soylarini tuketmek degil o canlarin bir nebze olsun goze batmadan yasamalarini saglamak.

normalde kediler kac sene yasar biliyor musunuz minimum 15 sene

sokak kedilerin omurlerini soyleyeyim eger sanslilarsa en fazla 2 yil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #8

Askalot Çevrimdışı

yellowdaisyozzy demis ki:

Allah' tan ben ve benim gibilerin çogalmasini istemekten baska, bunun icin dua etmekten baska ne yazik ki baska sansim yok ..

keske olsaydi... keske yarali bi hayvani alip apar topar veterinere kosturdugumda en yakinim dedigim insanlar bile bana bos gözlerle bakmasaydi... sonra ben icten ice "ben bu insani mi dost sectim kendime" diye hayiflanmasaydim...

Hayiflanma Sevgili Özlem,

Hemen kurtul o safra dostluklardan..

Dost dedigin yalan söylemez,arkadan entrika çevirmez,zor aninda yaninda olur-iyi gününde de..Basarilarini,mutluluklarini paylasir..Içten hesaplasmalar yoktur dostluklarda..Sinmez bir köseye bir hata yapsa da açik etsem yada bundan içten içe mutlu olmaz..

Bahaneler ardina siginmaz,kendilerini o savunmasiz -muhtaç canlarla kiyaslamaz..

Biz hem Allah'a dua edelim hem de elimizin,dilimizin ulastigi herkese bu bilinci ve sevgiyi ögretmeye edindirmeye gayret edelim..

Yalniz da kalsak yilmayalim ,onlarin bizler gibilerden baska kimsesi yok...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #9

awells Çevrimdışı

görüyorum ki bazi kisiler evde besledikleri canlilarin saglikla ilgili problemleri oldugu ilk anda veterinere gidip tedavi ettirmek yada gözlem altinda bulundurmak kaygisindan uzak, sözde vicdani sorumluluklarini forumda sizlanarak, hatta hayatini aci çekerek sonlandiran canliya bilinçli agitlarla yerine getiriyor!bu durum beni düsündürüyor. forum bir paylasim platformu degil mi? burda insanlar kedilere dair herseyi bir hassasiyetle ele aliyorlar mantigiyla davranalim, madem evde bir canli besliyoruz müdahale gerektigi anda veterinere götürelim duyarsizligi duyarlilik gibi göstermek makul ve mantikli davranislar olamaz burda bulunan vicdan sahibi insanlari yipratmaya hakkimiz yok.ben kusum(recep) rahatsizlandiginda pazar günü, taksiyle veteriner bulmak için dolasip durdum. bir can aci çekerken veterinere götürmek yerine forumda konu açmak olmamasi gereken seyler. lütfen kendi arzumuzla sahip oldugumuz canlilarin acil müdahale gerektiren durumlarda veterinere götürüp sonra bu tecrübelerimizi ve duygularimizi paylasalim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #10

beanie Çevrimdışı

Sevgili arkadaslar,yabanci ülkeler de sokak köpegi,sokak kedisi diye bir sey yok,onlar kedi ve köpekleri evler de beslenecek ve bakilacak kadar üremelerine izin veriyorlar,bizde ise bu kisirlastirmalar yapilmadigi için bir çok köpek ve kedicik ,medeniyet canavarlari insanlar tarafindan itilip kakiliyorlar,iskence görüyorlar,yasadigimiz dünyayi sadece kendilerinin sanan insanoglu nun sikayetleri üzerine bir sürü kedi ve köpek toparlatilip götürülüyor,oysa onlarin dili,agzi olsa onlar bizden yana ne sikayetler edecekler kimbilir...bizler bu dünyayi hayvan doslarimizla paylasabilmeyi becersek zaten böyle sorunlar olmaz ,ama sirf birkaç köpecik bulunduklari,alistiklari yere sahipleniyorlar diye hemen huzursuz oluyoruz,tas atiyoruz,sahiplendikleri yerden kovuyoruz. Bence bu taraftan bakacak olursak kisirlastirma çok ta kötü bir sey degil...En azindan daha az hayvanin eziyet çekmesi demek...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #11

Keaton Çevrimdışı

samsunda sahibi tarafindan gezintiye çikarilan pitbul, sokak köpegini bogazindan ve bacagindan isirarak feci sekilde öldürdü!haberini okudum,bu hayvanlarin insanoglundan çektigi nedir?pitbul besleyen insanlarin vahsi taraflarinin bir canli üstünde yansimasi çok vahim bir durum!bir insan neden dogasinda vahsilik olan bir köpek edinir?sevgi, vahsi bir hayvani baska canlilara zarar verebilme ihtimali oldugu halde sahiplenmekse rezaletten baska bir sey olamaz. pitbul ve cinsi hayvanlari edinen insanlar sanirim kendi vahsi dogalarini köpek üzerinden disa vuruyorlar!sevgi,merhamet barindiran bir yürek baska canlilarin yasama haklarina saygi duyar.bu tür canlilari besleyenler gitsinler bir ormanda yasasinlar. sehir hayatinda binbir türlü cefaya katlanan kedi,köpek,yada insanlara zarar vermesinler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #12

bajaboi91 Çevrimdışı

bir çift göz bakiyor mahsun mahsun...ardindan masumane bir miyaaavv!ne isteyebilir para mi?belki biraz yiyecek belkide biraz sevgiden baska ne isteyebilir?bizim insan olarak yaratilmamizin elbette üstünlük gerektiren bir gayesi olmali, mahlukatin en sereflisi olarak yaratilmis olan biz insanlar bakipta görmeyen,görüpte tepki vermeyen, vicdani körlük içinde yasayan bireyler olamayiz.unutmayalim yapilan kötülük yada iyilik dünyada yada diger alemde karsiligini bulur.hiçbir iyilik mükafatsiz hiçbir kötülük cezasiz kalmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #13

Becca Çevrimdışı

herkes imkanlari dahilinde sokak kedileri için birseyler yapmaya çalisiyor, lakin bazen bilinçsizce kötülük yapiyoruz bu canlilara!özellikle camilerde kediler yesin diye götürülen yemek artiklari ekmek parçalari yada makarnalar yüzünden cami çevresindeki kediler toplanip akibeti meçhul sona yolcu ediliyorlar.görüntü kirliligi ve hijyenik açidan hos olmayan manzaralar sebebiyle!bir iyilik yapiyorsak sayet, yemegi koymadan önce bir gazate serelim sonrada bu gazeteyi çöpe atalim!kas yapmaya çalisirken göz çikarmayalim.fatih camii civarindaki kediler için resmi bir makami aradigimda bana bu bilgi verildi duyurulur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #14

Friend Çevrimdışı

hayvanlara yapilan eziyetler yada koruma içgüdüsüyle bazi kisilerde agresif bir tutum olusmakta,dolayisiyla kedi yada köpek seven insanlarda böyle agresif bir imaj gelismekte.özelestiri yapmak adina baska bir gözle bakildiginda bu tutumu zaman zaman sanirim çogumuz sergilemisizdir.canli seven insan çevresine pozitif bir elektrik vermeli, dislanmamali ve özendirici olmalidir.keyif ve huzur veren bir aktivite olarak algilanmasinda olumlu sonuçlar gelisebilir.kirli bir ortam olusturarak kedileri itici hayvanlar haline getirip sonra bu kirlilige tepkisini hayvanlari itip kakarak gösteren insanlara hirs ve hinç duyarak bir yere varilamaz lütfen temizlik kurallarina uyarak sokak kedilerine sahip çikalim.

Alinti:

Lütfen ayni konu için devamli farkli basliklar açmayiniz. Açtiginiz basliklardan ilgili konunun altindaki haricindekiler silinecektir. Bu konuyla ilgili mesajlarinizi daha önce açmis oldugunuz basliktan devam ettiriniz.

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-08, 22:00   #15

EGOman Çevrimdışı

Evet,arkadasim bu konu da haklisin.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları