Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler


Cevap Yaz
Eski 19-05-12, 18:54   #1
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2012
Mesajlar: 39
Rotti Çevrimdışı
Varsayılan Bilim bunu da yaptı!!!

Arkadaşlar şu an sevinçten uçuyorum ve bunu sizlerle paylaşıyorum.Prof dr. Ahmet Rasim Küçükusta demiş ki:
Kedi alerjisi olanlara müjde. ALLERCA isimli bir araştırma şirketi dünyanın ilk alerji yapmayan kedilerini üretti ve piyasaya sürdü. Kediye alerjisi olanlar artık hiçbir sorunla karşılaşmadan evlerinde kedi besleyebilecekler, onları doyasıya sevebilecekler, kedilerini yatak odalarına, kucaklarına alabilecekler. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

Kedilerde alerjiye yol açan pek çok alerjen vardır, ancak bunlar içinde en önemlisi 'Feld d 1' ismi verilen ve yağ bezleri tarafından salgılanan bir glikoproteindir. Bu alerjen kedinin kürkünde, salyasında, idrarında bulunur ve yapımı da Feld d 1 geni kontrolü altındadır.

Doğal genetik bir değişikliğe bağlı olarak her 50.000 kediden birinde Feld d 1 isimli protein bulunmuyor. Dolayısıyla da bu kediler alerjilere neden olmuyorlar. Allerca firmasının yaptığı iş ise bu alerji yapmayan kedileri bularak bunları üretmek olmuş. Yani alerji yapmayan kediler, genleri ile oynanmış, genetik olarak modifiye edilmiş kediler değilmiş.

Kedilere sahip olmak hemen mümkün değil, çünkü sırada bekleyen çok sayıda alerjik kedisever var. Bugünlerde kedilerine kavuşanlar tam iki yıl önce sıraya girmiş olanlar.

Ayrıca, bir kedinin fiyatı da, bir yıllık sağlık sigortası dahil tam 3.950 dolar. Bunlar oniki haftalık olan, 4-8 kilo ağırlığa erişen, orta boy kediler. Kürklerinin çeşitli renk ve desenleri de var.

Firma, gelecek yıl 500 ve 2008'de de 2.000 kediyi satışa sunmayı hedefliyormuş. Meraklılarına, köpek, tavşan gibi başka hayvanların alerji yaratmayan türleri üzerinde de çalışıldığını duyuralım.


KEDİ ALLERJİSİ

Kedi, köpek, tavşan, at, kobay, sincap, maymun... gibi pek çok hayvan alerjiye neden olabilirlerse de, bunlar içinde en önemlisi kedilerdir. Kedilere ait alerjenler, derideki kaşıntı ve kabartılardan saman nezlesine, astım krizlerinden anaflaksiye, yani alerji komasına kadar pek çok hastalığa neden olurlar.

Kedi alerjileri hayvan ile karşılaştıktan sonra dakikalar içinde gürültülü bir şekilde ortaya çıkabileceği gibi, saatler sonra ortaya çıkan geç reaksiyonlar da görülebilir. Hatta, kedi ile uzun yıllardır aynı evi paylaşan kişilerde olduğu gibi yavaş, sinsi ve daha hafif belirtiler de görülebilir.

Kedi alerjisi özellikle gelişmiş ülkelerde ciddi bir sağlık problemi yaratmaktadır. Amerika'da genel nüfusun 'inde, astımı olanların ise @'ında kedi alerjisi olduğu saptanmıştır. İsveç'de astımlıların c' ünde, Danimarka' da ise P' sinde kedi alerjisi olduğu belirlenmiştir. Bu konuda ülkemizde yapılmış kapsamlı bir araştırma olmamakla beraber, evde hayvan besleme alışkanlığının bizde de giderek artması ve kedilere ait alerjenlerin çok etkili olması kedi alerjilerinin önemini artırmaktadır.


ALLERJİNİN NEDENİ KIL VE TÜYLER DEĞİLDİR

Kedi alerjilerin nedeni, salya, derideki yağ ve ter bezi salgıları, idrar gibi salgılarıdır. Kıllar üzerinde kuruyan bu salgılar daha sonra küçük zerrecikler şeklinde solunum havasına karışırlar. Buna göre, uzun kıllı hayvanların daha çok alerjiye neden oldukları görüşü de doğru değildir, ama hayvanın kılları ne kadar fazla ise üzerinde o kadar fazla alerjen bulunur.

Evde en çok beslenen hayvan kedidir, çünkü kedinin hem bakımı daha kolaydır ve hem de ev yaşantısına daha kolay uyum sağlar. Kedilere ait alerjenler, hayvanın derisindeki salgı bezlerinden ve tükürüğünden kaynaklanır. Kedi yalanırken tükürüğü kıllarına yapışır, burada kurur ve daha sonra da küçük toz tanecikleri şeklinde havaya karışır. Bu alerjenlerin çapı birkaç mikron kadar olduğu için hem havada uzun süre kalabilirler ve hem de solunum yoluyla akciğerlere kolayca ulaşabilirler.

Bunların üretimi testestoron hormonunun kontrolü altındadır. Araştırmalar, hadım edilmiş erkek kedilerin derisindeki alerjen miktarının 3-5 misli azaldığını göstermiştir.
Kedi ve köpek yavrularının derileri yumuşak olduğu için, az dökülürler ve bundan dolayı da etrafa saçtıkları alerjen miktarı da daha azdır. Hayvan yaşlandıkça deri yumuşaklığı azalır ve döktüğü alerjenler de artar.

Kedi alerjenlerinin bir özelliği de yapışkanlıklarının çok fazla olmasıdır. Evin duvarlarına, halı ve mobilyalara, giysilere yapışırlar. Hiç kedi girmemiş evlerde, hastanelerde ve hatta alerji kliniklerinde bile kedilere ait alerjenler bulunabilir; bu durum, alerjenlerin kedisi olan kişilerin elbiseleri ile taşınması ile açıklanmaktadır. Demek ki, kediniz olmasa da, kediye alerjiniz olabilmektedir.

KEDİ ALLERJİSİNE KARŞI ÖNLEMLER
Kediye alerjisi olanların yapabileceği en iyi şey hayvanın evden uzaklaştırılmasıdır. Fakat, bunu söylemesi kolaydır da, uygulaması her zaman mümkün değildir. Birçok kişi hayvanı değil evden uzaklaştırmak, yatak odasından, yatağından çıkarmayı bile kabul etmez.

Hemen belirtelim ki, hayvanı evden uzaklaştırmak da her şeyi hâlletmez; özellikle kedilere ait alerjenlerin titizlikle temizlenmeleri gerekir. Araştırmalara göre, evde, kedi çıkarıldıktan aylar, hatta yıllar sonra bile rahatsızlık yaratacak düzeyde alerjen bulunmaya devam eder.

Kedilerinden vazgeçemeyenler, alerji yapmayan kediler çıkana kadar şunları yerine getirmelidirler:

- Kedinin hareket alanları sınırlanmalı, evin sadece bir odasında yaşamasına izin verilmeli, hele yatak odasına kesinlikle alınmamalıdır.
- Kedi girmese bile yatak odasının kapısı daima kapalı tutulmalıdır.
- Alerjenlerin çok bulunduğu halı, kumaş mobilya... gibi eşyalar mümkün olduğunca azaltılmalıdır.
- Zemin ve açık yerler sık sık nemli bezlerle ve emiş gücü yüksek HEPA filtreli süpürgelerle temizlenmelidir.
- Ev her gün havalandırılmalıdır.
- HEPA filtreli hava temizleyici aletlerden yararlanılabilir.
- Kedi haftada bir yıkanmalı veya ıslak bir bezle silinmelidir. Çok sık yıkanan hayvanların derilerindeki doğal lipit tabakası ve koruyucu yağlar soyulup dökülür ve hayvanın derisinde daha fazla kabuklaşmaya neden olur.
- Hayvanın derisine sürüldüğünde alerjenleri azaltabilen ürünler de (Allerpet-C sprey, acepromazine... gibi) yararlanılabilir.
- Hayvanın temizliği (taranması, fırçalanması...) ev dışında ve başka biri tarafından yapılmalıdır.

Kediler bir yıl garantili. Hayvanın bu sürede kaza veya hastalıktan ölmesi durumunda yeni bir kedi veriliyor.
Firma Amerika da faaliyet gösteriyor ve yurt dışına da satış yapılıyor. Bu konuda daha fazla bilgi almak için www.allerca.com adresine başvurulabilir.

Bu konu en son " 23-05-12 " tarihinde saat 10:40 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-12, 20:36   #2
 
EtaKontes üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 25
Mesajlar: 334
EtaKontes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bilim bunu da yaptı!!!

=) ben de düşünmüştüm. Ama alerji yapmayan kediler var doğal yaşamda da. 19 yıllık ömrüm boyunca sadece 2 kedi beni alerji yapmadı sayısız kedi arasından o da ayrı mesele . Çıkın sokağa önünüze gelen her kediyi kucaklayıp sonuca bakın )))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-12, 20:38   #3
 
EtaKontes üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 25
Mesajlar: 334
EtaKontes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bilim bunu da yaptı!!!

ALLERCA GD CAT : $6,950
ASHERA GD CAT : $26,950
JABARI GD DOG : $15,950

Ama Kontes pahabiçilemezzzz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-12, 18:25   #4
 
Hawai üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2011
Mesajlar: 178
Hawai Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bilim bunu da yaptı!!!

Aman ne güzel bir haber ! Koşun koşun herkes onlardan alsın, sokaktakiler de ölüp gitsin değil mi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-12, 18:42   #5
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2012
Mesajlar: 39
Rotti Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bilim bunu da yaptı!!!

Aaa ne güzeeell! Ne diyorsunuz ya,alerjim var,sokaktakileri gidip alayım da öleyim ha?!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-12, 19:15   #6
 
EtaKontes üyesinin avatarı
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 25
Mesajlar: 334
EtaKontes Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bilim bunu da yaptı!!!

Bu alerji konusu muamma mıdır acaba diye dusunmeye basladım artık benim de ölümüne alerjim vardır kedilere. Kontesle beraber uyurum her türlü çizer ısırır beni ama en ufak bir rahatsızlıgım bile olmadı. Normal şartlarda sabah yaşamıyor olurdum . Alerjiyi çeken bilir ayrıca kaşıntı burun akıntısı hiç önemli değil ama astıma kadar gidiyorsa malesef besleyemez ki. Keşke sorunum kaşınma burun akıntısı ıvır zıvır seyler olsaydı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-12, 10:25   #7
 
Hawai üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Şub 2011
Mesajlar: 178
Hawai Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bilim bunu da yaptı!!!

O 'mucize' kediye milyarlar sayana kadar, alırsınız bir hava temizleme cihazı ve kediler için yapılmış alerji önleyici sprey, emin olun çok iyi gelir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-12, 10:39   #8
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Mayıs 2012
Mesajlar: 39
Rotti Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Bilim bunu da yaptı!!!

Doğrudur.Neyse vazgeçtim zaten,sibirya kedisi alacağım.Onlar feld d1 proteinini çok az ürettikleri için alerji yapmıyorlarmış.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Barf & çiğ Diet wolf1 Köpek Beslenmesi 86 13-09-14 22:27
Halıya çişini yaptı! Acil yardım TuBa.89 Kedi Eğitimi ve Psikolojisi 9 15-06-12 17:47
Kedim doğum yaptı fakat aleyd Kedi Sorunları 1 15-05-12 01:06
sulan papağanım yumurta yaptı kiki ve koko Kuşlar 3 19-08-11 02:19
Yurdum İnsanı Bunu da Yaptı :D işte size sobadan sıcak su :D harakirist Güncel 0 24-02-09 17:48Saat 20:57.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203