Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 01-07-13, 18:04   #1

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı
Varsayılan bebekli ve kedili yaşamdan deneyimlerim :)

herkese merhaba, öncelikle eskisi gibi paylaşımlarda bulunmasam da beni tanıyan tanır biliyorsunuz hem bebeğim hem de kedim var ve bu yazıyı, evde kedisi olan ve çocuk olunca naparız acaba diyen hayvanseverler için paylaşmaya karar verdim

sofyi sahiplendiğimde 2 aylıktı ve biz de 6 aylık evliydik, aile ve eş dost haliyle kedi alcağınıza bebek yapsaydınız ya dedi neyse bebek kedinin yanında çok daha büyük bir sorumluluk tabi, sofyi evladımız gibi çok sevdik, eşim de ben de, bi yere gittiğimizde eve erken döndük vs vs sofy 1,5 yaşındayken hamile kaldım, tabi heyecanlandım acaba nasıl olacak, doğunca nasıl bir tepki verecek diye, göründüğüm bir kaç doktor kimisi çok sert kimisi daha makul da olsa kedi ile gebelik risk dedi (hayvansever kadın doğum doktorlarının çoğalması lazım) neyse takmadım tabiki, işin komiği toksoplazma testi zamanını bile kaçırdım, sofy ile yine iç içe yattım, yeri geldi tuvaletini de temizledim, kısacası Allaha emanet dedim, içim rahattı

sofy tam 2 yaşını doldurduğunda oğlum dünyaya geldi, sofynin tam doğum gününü bilemesem de kasım sonu doğmuş olduğunu söylemişti veterinerimiz, oğlum da kasım doğumlu, ilk karşılaşmaları sofy minicik bir insan yavrusu gördüğü için şaşırdı tabi kokladı kokladı ve gitti, hamileyken beşiğini kurduğumuzda odasını hiç yasaklamadım, hatta beşiğinde bile yattı bazen, neyse tabiki merakı bu kadar değildi,

dediğim gibi meraki hiç geçmedi sofynin ve ilk çiziğini 15 günlükken burnu ile gözü arasına yedi oğlum.. daha doğrusu meraklı sofy oğlum beşiğinde yatarken keşif için pati atılırya o şekilde pati atıp kaçmıştı, kızamadık ama ailelere de söyleyemedik tabi sır olarak kaldı yanlış olduğunu biliyordu, ne zaman odasına doğru yol alsa, çaktırmadan odadan birşey alırmış gibi peşinden giderdim sofye bakmadan, hemen anlayıp söylene söylene çıkardı odadan o kadar da akıllıdır ) sonra zaten oğlumun gazıdır derken anneme taşındık, sanırım iki kere daha pati attı, oğlum ağladı, sofy tam göremesem de hızlıca yanından kaçarken gördük, ama çiziğini bulamadık, merakı 2-3 ay devam etti sonra alıştı, insan olduğuna karar verdi..

şu an oğlum 7.5 aylık ve sofyi çok seviyor, dışarıdaki kedi köpekleri gösterdiğimde sadece baksa da sofy nerde dediğimde yanına geldiğinde heyecandan titriyor, gülüyor sofy de seviyor ama uzaktan oğlum 15 günlük intikamını sofynin kuyruğunu ve ön patisini feci şekilde çekerek aldı işin garibi sofy birşey yapmadı önlemini yanına yaklaşmamakta buldu, şimdi arada hızlıca koşturup yüzünü yüzüne sürterek yine aynı hızla yakalanmadan uzaklaşıyor, aralarındaki mesafeyi koruyarak oturuyor yürüyünce ne olur bilemiyorum

anne oldum ama sofye olan sevgim hiç azalmadı, olumsuzluklarda yaramazlıklarında hep oğlumun ablası gibi gördüm, 2 yaşında laf dinlemeyen bir abla, bu tarz tehlikeleri kıskanç abi ablada yapabilirdi, çizik konusunda oğlumun tırnaklarını kesmemize rağmen 4-5 aya kadar jilet gibi doğradı kendi yüzünü, sofynin yaptığı hiç kaldı, kıl desek, kendi doğum saçları döküldü hep yastığı saç oldu ağzına burnuna kaçtı demem o ki, birazcık özveri ile hem bebek hem de kedi pekala bakılabilir..

çok uzun yazdım ama bilgilendirmek istedim, soru işaretlerini gidermek istedim, herkese gerçek dostlarıyla evlatlarıyla uzun uzun ömürler dilerim

dipnot: sofynin ilk aşıları mevcut ama her yıl olan ve 3 aylık iğnelerini gerek görmediğim için yaptırmıyorum, sonuçta bizler her yıl aşı olmuyoruz sadece bebekken oluyoruz, bunu da yazayım dedim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-13, 13:43   #2

NazSilver üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
NazSilver Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: bebekli ve kedili yaşamdan deneyimlerim :)

teşekkürler çok yararlı bi paylaşım olmuş aynı sorun ve endişe bizde de var ama sanırım çocuğumuz olduğunda aynı yollu izliycez bizde. AMA AŞI TAKVİMİ KONUSUNDA SÖyLEDİKLERİN GARİP GELDİ. onların yaşam döngüleri ile bizimki aynı diil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-13, 14:13   #3

pankgirl üyesinin avatarı

Ankara
pankgirl Çevrimdışı

Çocuk yapasım geldi )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-13, 14:15   #4

Nazar2 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Nazar2 Çevrimdışı

Merhaba,

Ben de benzer bir süreçten geçiyorum şu an. 9 aylık evliyim ve bebek yapsaydınız gibi tepkiler biz de aldık Ama tabii yine sizin de belirttiğiniz gibi bebek ve kedi bakımı kesinlikle bir değil, bebek daha çok özen istediğinden şimdilik hayatımızın tadını çıkarıyoruz

Yazdıklarınız ilham verdi. Ben de ileride bebek sahibi olduğumda kediyle bebek aynı evde olur mu gibi endişelere kapılmayacağım, zaten Nazar bizim bir parçamız oldu. Yalnız aşı konusuyla ilgili düşüncelerinizi pek doğru bulmuyorum. Ben şahsen Lösemi aşısına kadar hepsini yaptırıyorum, kendi sağlığımız açısından da önemli olduğunu tüm veteriner hekimler söylüyor zaten. Bence bu konuda bir kez daha düşünün.

Hikayenizi paylaştığınız için sağ olun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-13, 15:27   #5

Suslu üyesinin avatarı

Suslu Çevrimdışı

bende şu an 6 aylık hamileyim ve bir anne kedi 4 de yavru kedimiz var..hikayenizi okumak bana ilham verdi rahatladım ama cevremdeki insanların tepkileri cok yoruyor beni yok öyle yok böyle kediyle bebek aynı evde olurmu falan filan...ne olcak bu insanların önyargıları.kötü bişey olsaydı yurtdışındakilerin toksoplazmadan kırılıyor olması gerekirdi diye düşündüm..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-13, 16:49   #6
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Merhaba ,

paylaşım için çok teşekkürler. Bu konuda bilinçlenmeye çok ihtiyacımız var.

Yurtdışında çocuklar hep hayvanlarla birlite büyür çoğu insanın ya kedisi ya da köpeği vardır ve hamilelikte onlardan vazgeçme vs gibi şeyler söz konusu bile edilmez.

Aşıları tam olduktan sonra sağlık açısından bir zararı yok. Kıskançlık , merak vs gibi şeyler içinde tabi ki özverili olup kontrolü elden bırakmamak lazım.

O meşhur mahalle baskısı tabiki bu konuda da devrede, çok şükür benim bu konuda sıkıntım yok.

Ama iş yerinde bir kaç kişi var aa aneden kedi aldın ki çocuk yapmadan , aaa bak gör hamile kalınca doktor gönder diyecek o kediyi , aaaa annelik duyguların kabarınca onu gözün göremeyecek vs. Bunları yapan bir eş , anne , baba vs olduğunda ne kadar zor olacağını tahmin edemiyorum.

İnşalla en de Sheba'yı bir gün kardeşiyle oyun oynarken görebilirim

Evlatlarınıza uzun ömürler diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-13, 17:15   #7

cikcik üyesinin avatarı

Ankara
cikcik Çevrimdışı

aşıların yapılmamasına neden herkes uzaylı görmüş gibi şaşırmış.ilk aşılardan sonra her sene tekrarlanması gereken lösemiye ve kuduza hiç lüzum yok.pirelenmediği taktirde 2-3 ayda bir ense damlasınada gerek yok.onların yaşam döngüleri bizimle eş değil evet ama evde yaşadıklarına göre döngülerini değiştirmiş oluyoruz.sokağa çıkmayan bir kediye sürekli aşı vurdurtmaya gerek yok.hepsi bir tarafa lösemi aşısı bizim sağlığımız için neden gerekli olsun kedinizden lösemimi kapacaksınız veterinerlere saygım sonsuz fakat yavruyken vurulan zorunlu aşılar yeterli.size bu yaşta çocuk felci aşısı vursak bir anlamı varmı? nasıl ömrünüz boyunca bazı aşılar insana bir kere vurulması yeterliyse hayvanlarada bir kere vurulması yeterli.aşılarına güne gününe uyayım sadece bir paranoyadan ibaret.isteyen yaptırır ve kedisine gereksiz ilaç yükler.yaptırmayanda büyük hata yapmış olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 12:35   #8

Shemellon üyesinin avatarı

Ümraniye
Shemellon Çevrimdışı

1 senelik evliyim. 2 ay içinde iki kedi aldım bakıyorum. Bebeğim yok, ve kedileri aldığımda tepkiler aynıydı Hamile kalırsam da aynı şeyleri yaşayacağımı biliyorum. Yazını benim için çok iyi oldu. Zaten asla vazgeçmeyeceğimi söylüyorum. Hayvanlarla büyümeyen çocuklarım olsun istemiyorum.Bu saçma uyarıları yapanlar özellikle köyde falan hayvanlarla yaşamış teyzeler olmuyor mu hepten sinir oluyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 17:03   #9

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Tek kelimeyle muhtesem bir anlatim, yazinizi okumakdan büyük keyif aldim.
Orda olup canli görmeyide isterdim tabi

Cocugunuz cok sansli, sizin gibi hayvansever, merhametli bir aileye sahip. Oda bir hayvansever olacak ne mutlu bizlere.

Biz Türklerde malesef asamadigimiz hayvanlardan hastalik kapma fobisi bir türlü yok olmuyor.
Gerci dünyaninda bircok yerinde ayni, mesela bircok grip hastaliklarina nedense hep hayvan isimleri konuluyor. Kus gribi, kecigribi, domuzgribi gibi...
Bu zihniyetin yok olacagina inanmiyorum, bebekle kedi yada köpek pekala bir arada yasarlar.
Sizin gibi düsünenler arttikca bu hayvandostlarimiz ilerde daha rahat yasayacaklar.

Bebisinizi yerime öpün lütfen, rabbim anali babali ve sofyli büyütsün
Uzun saglikli ve huzurlu bir yasam diliyorum sizlere...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 00:22   #10

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

herkese ayrı ayrı teşekkür ederim, aynı tepkileri ben de aldım, ee artık kedi gider, atarsınız verirsiniz vs vs, hayır anlamıyorum, eve kardeş gelince büyük çocuk evden mi uzaklaştırılıyor? ben kulaklarımı tıkadım hep, gerçi eşim ve kendi ailem çok destekti bu konuda yalnız değildim, eşimin ailesi de aşırı karşı değildi ama tedirgindi, bilemiyorum ben sofyi gerçekten çok seviyorum o benim tüylü kızım ayrıca oğluma bir artısı kıskançlık bilmiyor, kucağımda aynı tepkilerle sofyi sevdiğimde bize bakıp gülüyor

aşı konusunda da yurt dışı sitelerinden çok araştırdım, şöyle ki zaten lösemi,karma kendi sağlığı için bize bi bulaşıcılığı yok, ilk sahiplendiğimde bunları yaptırdım zaten, sokağa çıkmayan ve risk grubunda bulunmayan kedime her sene her sene zayıflatılmış mikrop vermek istemedim, sonuçta biz de her sene verem, tetanoz, hepatit b aşısı olmuyoruz

gelelim iç dış parazitlere, dış parazit damlalarının zararlarını bilmeyen yok zaten, iç parazit önemli evet ama ne yazıkki yaptırdığımız iç parazitler aşı değil, iğne, yani koruyuculuğu yok, 3 ayda da yapsak, 1 ayda da sadece olan parazit ve yumurtlarını etkiliyor, bunu bizzat yaşadım parazit aşısını 20 gün önce yaptırdığım halde dışkıda yakalamıştım (nedenini biliyorum muhtemelen evdeki çiçeğin toprağını eşeleyip yalandığı için geçmişti) biz iğne ve hapı tekrarlamıştık

demem o ki herkesin kendi düşüncesidir ama ben düzenli olarak ne olduğu tam da bilinmeyen kimyasallar vermek istemiyorum kedime, zaten (Allah hastalık vermesin) stressiz oluşu ve mutlu olduğu için çok sağlıklı

yakın zamanda foto da ekleyeceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 00:29   #11

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

hee bu arada anne adaylarının gözünün korkutmayım ama bebek bakmak yaninda hiç kalır kedi bakmak, bi kere kediler kendi kendilerine uyuyabiliyorlar, gerisini siz düşünün artık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 02:27   #12

Nazar2 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Nazar2 Çevrimdışı

sofy tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
gelelim iç dış parazitlere, dış parazit damlalarının zararlarını bilmeyen yok zaten
Ben bilmiyorum, gerçekten zararı var mı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 15:53   #13

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

Nazar2 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben bilmiyorum, gerçekten zararı var mı
Evet forumda hep paylaşıldı ense damlaları zararlı kimyasalar içeriyor, sık tekrarlanmamalı denilmişti
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 21:03   #14

Pıtırsonic Çevrimdışı

Dis parazitlerin pireleri oldurebilmesi icin iclerinde zehir bulunuyor. bocek spreyi gibi dusunun. bu da zamanla vucutta depolaniyor ve bir kismi atilamiyor. bu yuzden olen kediler de var. depolana depolana oldurucu miktara bile gelebiliyor(mus). ben de ihtiyac disinda ne ic ne de dis paraziti kullanmiyorum. dis parazitin de koruyuculugu yuksek degil, ikisi de tedavi odakli ilaclar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 21:16   #15

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

tuvaletini temizlerken dışkısındaki parazit gözle görülür..pire zaten tüyler üzerinde gözle görülebiliyor..bunlar yoksa uygulatmak boşa depolama..bende sadece gerekli görürsem yaptırıyorum (şahsi fikrimdir,kesin doğru herkes böyle yapsın demek değildir.herkes kendi doğrusunu uygulasın)
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları