Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 04-06-15, 14:35   #1

baltazarinsuedasi üyesinin avatarı

baltazarinsuedasi Çevrimdışı
Varsayılan Balkon isteğiyle nasıl başa çıkacağım?

Arkadaşlar, sizin kedileriniz hiç mi dışarı çıkmak için miyavlayıp durmuyor? Hiç mi pencere önlerinde ağlar gibi sesler çıkarmıyor? Veyahut hiç mi 7/24 balkona çıkmak istemiyor? Ya o kadar bunaldım ki, gece gündüz farketmiyor sürekli sürekli balkonlara çıkmak istiyor. Miyavlayıp dursun da diyemiyoruz. Biz ona kıyamadığımız için onu balkona çıkardıkça o daha da fazlasını istiyor. Balkon demirliklerinin önlerine çıkıp dışarı bakıyor ve sanki karşısında birisi varmış gibi sessiz sessiz miyavlıyor. Yani bağırsa kızgınlığa giriyor derim, ama daha 8 aylık. Üstelik dediğim gibi ağlarcasına sesler çıkarınca ben de ister istemez üzülüyorum. Eğer siz de böyle bir durumla karşılaşıp bu sorunu çözmeyi başardıysanız lütfen yardım edin. Artık harbiden evde tıkanıp kalmış gibi mi hissediyor diye düşünüyorum. Onun için acaba az yaşayıp mutlu yaşaması mı daha iyi diyorum. İyice kafayı yiyeceğim. Elimden yapacak birşey gelmeyince de başlıyorum ağlamaya. Şu an mantarı tamamiyle geçmediği için dışarı da çıkarmamamız söylendi veteriner tarafından. Gerçi çıkarsak bu bizim için daha kötü olur, bu sefer hiç başedemeyiz. Napmalıyım şu an? Bizimle dışarıda olduğundan daha fazla mutlu olduğundan emin olsam, hiçbir sorunu kafama takmayacağım ama şu an tüm derdim tasam Carlosum oldu. Lütfen ilgilenin, teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-15, 15:08   #2

vivelaamour Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Balkon isteğiyle nasıl başa çıkacağım?

Aynı durumdayız bizimki de sürekli çıkmak istiyor ama öyle bir imkanım yok, sitede tasmasız gezdirlen köpekler var , önümüz cadde arabalar vızr vızır Hatta bunu yazarken bile acı acı miyavlıyor ben de çok üzülüyorum sizin gibi ve dün konu açtım yardım istedim...Sokağa zaten salamam, evde mutsuz (mu ? ) diye çok üzülüyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-15, 16:33   #3

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

Balkonları bu konuda örnekler verilen Kedilerin Yüksekten Atlaması / Düşmesi İle İlgili Sorularım Var tel,ağ gibi yöntemlerle güvenli hale getirip kedinizi balkona bırakabilirsiniz.yazda geldi serin serin balkonda uyur hem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-15, 21:51   #4

mervegulistnbl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Balkonları bu konuda örnekler verilen Kedilerin Yüksekten Atlaması / Düşmesi İle İlgili Sorularım Var tel,ağ gibi yöntemlerle güvenli hale getirip kedinizi balkona bırakabilirsiniz.yazda geldi serin serin balkonda uyur hem
verdiğiniz konuyu tamamiyle inceledim gerçekten file iyi bi çözüm gibi duruyor teşekkürler u
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-15, 21:53   #5

vivelaamour tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
evde mutsuz (mu ? ) diye çok üzülüyorum.
en kötüsü de 'evde mutsuz mu' düşüncesi zaten.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-15, 01:58   #6

lizbourne Çevrimdışı

Ben kendi kedimden örnek vermem gerekirse, gerçekten de bir an bile mutsuz olduğunu görmedim. Hatta sık sık mutluluğunu delirerek gösterenlerden. Bir kere bizimle olmaktan çok memnun, evin her bireyini ayrı ayrı seviyor, herkese ayrı ilgi gösteriyor. Mamasından, her şeyinden de memnun. Eğer bir önce açtığım konuya bakarsanız, dışarıdan ne kadar korkan bir kedi olduğunu da görürsünüz, o yüzden bizim için sorun olmuyor. Bir gün bile balkona, pencere miyavlamışlığı dahi yok. Hatta dediğim gibi balkona kucakta çıkarınca bile içeri girmek istiyor. Bu sanırım tamamen o kedinin karakteriyle alakalı ama sokağa hiç çıkmamış, özellikle bizimki gibi doğduğundan beri evde büyüyenlerin öyle mutsuz olabileceğini falan düşünmüyorum. Ama eğer sokakta zaman geçirmiş bir kediyi sonradan eve alıştırmaya çalışırsanız zorlanabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-15, 02:33   #7

MA-RU üyesinin avatarı

Çanakkale
MA-RU Çevrimdışı

Galiba bu konuda bir tek ben sorun yaşamıyorum. Benim kedilerim balkona istedikleri gibi girip çıkıyorlar. Evim 3. katta. Küçük bir öğrenci evinde oturduğumdan ve salonumun hava almasının da tek yolu balkon kapısını açmak olduğundan (hele bu sıcaklarda pencere hiç yeterli olmuyor) açık bırakıyorum. Hatta şöyle söyleyeyim balkon zemininden 10 cm yükseklikte mermer ve onun üzerinde 3 tane bayağı geniş aralıklı boru şeklinde parmaklık var. Kediler atlayacak olsa rahatlıkla atlar ama hiç bu konuda sorun yaşamadım. Kedilerim 1,5-2 aylık. En fazla ön patileri mermere koyup etrafa bakıyorlar, mermere tamamen çıkmıyorlar bile. Hatta bir keresinde Maru'yu kucağıma alıp etrafa bakalım dedim ama yükseklikten çok korktuğunu farkettim, panikleyip inmeye çalıştı.

Tabii kızgınlık dönemlerine girdiklerinde işler değişebilir, bunun için şimdiden alınması gereken önlemleri düşünüyorum. Gerçi arkadaşımın kızgınlık dönemine giren kedisi bile benimkiyle aynı şekilde olan balkonundan sadece bir süre bakıp içeri girmekle yetiniyordu. İstediği kadar kalmakta özgür olmasına rağmen. Belki yasakladığımız için çekici geliyordur ama meraklı bir kediyse atlayadabilir ne yazık ki. Gerçekten sıkıntılı bir durum. En güvenlisi kapalı balkon ya da telle çevirmek. Ne olur, ne olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-15, 09:21   #8

vivelaamour Çevrimdışı

Çocuğu olan arkadaşlarım ya da sokakta gördüğüm birisi, çocuğu durduk yere ya da yapmaması gereken bir şeyi istediğinde ve bunun için ağladığında onlara taviz vermemekten bahsederdim. Ama şimdi kendim kedi ağladığında aklım çıkıyor Kendi adıma konuşmam gerekirse Jack'i barınaktan aldık, akut böbrek hastası eğer almasaydık ölecekti halen KD ile tedaviye devam ediyor. Evet belki evde sıkılıyor bazen ama onun için en iyisi şimdilik bu. Onbeş gün içinde kafemize geçiyoruz o zaman daha mutlu olacağına eminim Sokaklarda başına bir iş geleceğine biraz sıkılsın beyefendi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-06-15, 17:29   #9

sanon Şu anda çevrimiçi

MA-RU tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Galiba bu konuda bir tek ben sorun yaşamıyorum. Benim kedilerim balkona istedikleri gibi girip çıkıyorlar. Evim 3. katta. Küçük bir öğrenci evinde oturduğumdan ve salonumun hava almasının da tek yolu balkon kapısını açmak olduğundan (hele bu sıcaklarda pencere hiç yeterli olmuyor) açık bırakıyorum. Hatta şöyle söyleyeyim balkon zemininden 10 cm yükseklikte mermer ve onun üzerinde 3 tane bayağı geniş aralıklı boru şeklinde parmaklık var. Kediler atlayacak olsa rahatlıkla atlar ama hiç bu konuda sorun yaşamadım. Kedilerim 1,5-2 aylık. En fazla ön patileri mermere koyup etrafa bakıyorlar, mermere tamamen çıkmıyorlar bile. Hatta bir keresinde Maru'yu kucağıma alıp etrafa bakalım dedim ama yükseklikten çok korktuğunu farkettim, panikleyip inmeye çalıştı.

Tabii kızgınlık dönemlerine girdiklerinde işler değişebilir, bunun için şimdiden alınması gereken önlemleri düşünüyorum. Gerçi arkadaşımın kızgınlık dönemine giren kedisi bile benimkiyle aynı şekilde olan balkonundan sadece bir süre bakıp içeri girmekle yetiniyordu. İstediği kadar kalmakta özgür olmasına rağmen. Belki yasakladığımız için çekici geliyordur ama meraklı bir kediyse atlayadabilir ne yazık ki. Gerçekten sıkıntılı bir durum. En güvenlisi kapalı balkon ya da telle çevirmek. Ne olur, ne olmaz.
Şu anda kedinizi her an ölüm tehlikesiyle burun buruna yaşatıyorsunuz. Bilginize...
Yavru kediler çok çok hızlı gelişir ve büyür. Şu anda çıkmayı beceremediği yere yarın ya da bu akşam çıkabilir. Yükseklikten korksa bile kedinizin aşağı atlaması yakından bir güvercin geçişine ya da bina cephesinde yürüyen bir böcek görmesine bakar. Öyle bir şey olursa da sorumluluğun %100 sizde olacağını bilin...
Yerinizde olsam balkonu kedinin düşemeyeceği bir hale getirmeden onu çıkarmazdım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-15, 19:37   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
TEKİRKEDİSAHİBİKIZ Çevrimdışı

Bence bu konu gerçekten tartışılmaya bile değmez.Kedilerim 8,5 aylık ve minikliklerinden beri balkonu istedikleri gibi kullanıyorlar.Arkadaşlar kediler denge hayvanlarıdır.Yükseği ve alçağı en az bizim kadar ayırt edebiliyorlar.Bu yüzden bırakın hayvanları istediklerini yapsınlar.Tabii ki onlar bizim değerlilerimiz ama biz onları eve aldık,biz onların sokaklarda özgürce dolaşma haklarını ellerinden aldık.
Ayrıca kızgınlıktayken de atlamadı benimkiler.
Ama tek kediyi bilemicem.Belki evde sıkılıyodur tek başına,sokakta kendi cinsleriyle bir arada olmak isteyebilir.Ama iki ya da daha çok kedi için durum böyle.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-15, 21:19   #11

TEKİRKEDİSAHİBİKIZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar kediler denge hayvanlarıdır.Yükseği ve alçağı en az bizim kadar ayırt edebiliyorlar.Bu yüzden bırakın hayvanları istediklerini yapsınlar.
demişsin de balkondan düşerek ölen kedilerin sayısı çok fazla diye biliyorum, acaba ben mi yanlışım?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-06-15, 04:17   #12

MA-RU üyesinin avatarı

Çanakkale
MA-RU Çevrimdışı

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şu anda kedinizi her an ölüm tehlikesiyle burun buruna yaşatıyorsunuz. Bilginize...
Yavru kediler çok çok hızlı gelişir ve büyür. Şu anda çıkmayı beceremediği yere yarın ya da bu akşam çıkabilir. Yükseklikten korksa bile kedinizin aşağı atlaması yakından bir güvercin geçişine ya da bina cephesinde yürüyen bir böcek görmesine bakar. Öyle bir şey olursa da sorumluluğun %100 sizde olacağını bilin...
Yerinizde olsam balkonu kedinin düşemeyeceği bir hale getirmeden onu çıkarmazdım...
Haklısınız. Kedilerimi yakından kuş vs geçerken izliyorum hep. Maru dışlerini takırdatıyor, Köfte umursamıyor bile. Hiç atlama girişiminde bulunmadılar ama bu ileride atlamayacakları anlamına gelmiyor maalesef. Yine de atlayacaklarına çok ihtimal vermesem de ben de şimdi şu ağlardan germeyi düşünüyorum.
Ne olur ne olmaz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-15, 10:58   #13

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

Bence bu konu gerçekten tartışılmaya bile değmez.Kedilerim 8,5 aylık ve minikliklerinden beri balkonu istedikleri gibi kullanıyorlar.Arkadaşlar kediler denge hayvanlarıdır.Yükseği ve alçağı en az bizim kadar ayırt edebiliyorlar.Bu yüzden bırakın hayvanları istediklerini yapsınlar.Tabii ki onlar bizim değerlilerimiz ama biz onları eve aldık,biz onların sokaklarda özgürce dolaşma haklarını ellerinden aldık.
Ayrıca kızgınlıktayken de atlamadı benimkiler.
Ama tek kediyi bilemicem.Belki evde sıkılıyodur tek başına,sokakta kendi cinsleriyle bir arada olmak isteyebilir.Ama iki ya da daha çok kedi için durum böyle.
Kedisi sizinkiler gibi pencereye dahi yaklaşmayan birinin kedisi düşüp melek olmuş.bu konudaki Kedilerin Yüksekten Atlaması / Düşmesi İle İlgili Sorularım Var son postu okuyup bizzat yaşayan birinden ibret almanızı umut ediyorum.keşke dememek adına önlem almak zor birşey olmasa gerek.giden can yerine gelmiyor gelmeyecek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-15, 13:23   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
TEKİRKEDİSAHİBİKIZ Çevrimdışı

Haklı olabilirsiniz.Fakat yıllardır kedi bakıyorum ve başıma hiç böyle bir olay gelmedi.Belki de eğitim biçimimdendir.Ve inanın en az sizin kadar kedilerime değer veriyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-15, 16:04   #15

Haklı olabilirsiniz.Fakat yıllardır kedi bakıyorum ve başıma hiç böyle bir olay gelmedi.Belki de eğitim biçimimdendir.Ve inanın en az sizin kadar kedilerime değer veriyorum.
Doğru, sanırım kediden kediye değişim gösteren bir durum. En iyisi tedbiri elden bırakmamak. Sonuçta hepimiz onlar için en iyisini istiyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları