Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 06-02-12, 12:32   #1

Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan En Az Yaygarayla Kedi Banyosu Nasıl Olur? Önemli İpuçları:

Kediler aslında kendilerini temizleme ve temiz tutma konusunda son derece başarılıdırlar. Ne zaman ki kedinize mecburen banyo yaptırmak zorunda kalırsınız işte o zaman yaygara ve nefret dolu bakışlarla karşılaşmanız işten bile değil. İşte size bu yaygarayı hafifletmek için bir kaç ipucu...

Öncelikle kediniz daha gençken onu alıştırmak ilerleyen zamanlarda işinizi çok kolaylaştıracaktır. İki tarafta ne yapmasını bildiği taktirde bu durum artık bir rutin olmaya başlayacaktır....

1- Malzemelerinizi küvetin yanında hazırlayın: iki adet kalın havlu, kedi şampuanı ve krem (uzun tüylü kediler için), iki geniş kap veya kupa..

2- Küvet içine kedinizin yıkarken kaymaması için bir kaydırmaz mutlaka yerleştirin.

3- Küveti 8-10 cm yüksekliğinde veya kedinizin beline kadar gelecek yükseklikte vücut sıcaklığında su ile doldurun. Suyun soğuk yada sıcak olmamasına dikkat edin

4- Biraz şampuanı küvetin içine dökünve iyice karıştırın böylece kediniz birden bire soğuk bir şampuanla karşlaşmayacaktır.
5- Kedinizi yavaş ve nazikçe suya ooturtun. Bu aşamada çok sakin davranın mümkünse ikinci bir kişinin yardımıda faydalı olabilir

6- Onu öldürmeyeceğinizi anlaması ve sakinleşmesi için ona birkaç dakika verin. bu süreyi onunla konuşarak ve okşayarak geçirebilirsiniz

7- Duş suyunu açın ve sıcaklığını kontro lettikten sonra kedinizin vücudunu ıslaktmaya başlayın. Bu aşamada suyun doğrudan yüzüne çarmamasına azami dikkat gösterin

8- Tam olarak ıslandığında şampuanı vücuduna sürün. Bu aşamadada yüzüne gelmemesine dikkat edin.

9- Şampuanı vücuduna masaj yaparak sürün, bu noktada hoşuna giderse bir vücut masajı bile yapabilirsiniz.

10- Vücut sıcaklığında bir su ile boyundan kuyruğa doğru yumuşak hareketlerle durulayın. Karnını elinizle su tutarak durulayabilirsiniz.

11-Defalarca okşayarak dikkatli bir şekilde durulayın ve sabun kalmamasına özellikle dikkat edin, çünkü sabun cildini kurutur ve kurdeşen ve pişik olmasına hatta enfeksiyon kapmasına neden olabilir

12- 11. adımdan tekrar emin olun

13- Nemli bir süngerle kafa arkasını ağzını ve burnunu temizleyin, gözlerine ve kulanlarına gelmemesine dikkat edin

14- Kedinizi küetten çıkartın, geniş bir havlu yardımıyla nazikçe üzerindeki suyu almaya çalışın ama kurulama hareketi yapmadan havluya suyu emdirerek bunu yapın.

15- 13. adımı diğer bir temiz havlu ile tekrarlayın ve ekdinizi kendi başına kuruması için serbest bırakın.

İpuçları:

1- Kediniz eğer duş başlığına tepki gösterirse su kapları kullanın

2- Eğer tepki vermezse kuruma sürecini hızlandırmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

3- Gerekli olmamasına karşın ilk durulama sonrası rem kullanabilirsiniz, sonrasında tekrar iyice durulayın

4-Kulak içlerine giden suyu almak için pamuk toplatındna faydalanabilirsiniz

5- BAzı kedi sahiplerei kedieri ile birlikte küvette oturmayı severler, bu yıkanmafazlı eğer kedinizin hoşun agittiyse bu da denenebilir bir yöntemdir. Ama korkan kedilerde kontrolü kaybetme ihtimaliniz artar.

alıntıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 01:10   #2

Kınalı üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Kınalı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: En az yaygarayla kedi banyosu

Güzel paylaşım teşekkürler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 12:45   #3

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

çok güzel bir paylaşım olmuş kontessama benim 2 kedim de sudan nefret ettiği için ne yapsam fayda etmiyor yıkamak çok büyük sıkıntı oluyor.asla boyun eğmiyorlarüstüm başım su içinde oluyor.bu böyle sürüp gider...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 16:17   #4

Kontesss Çevrimdışı

rica ederim nimucm : ) ben birkere yıkamaya kalkım cinayete kurban gidecektim : ) yazın denicem artık, beyazlar suyu severler aslında yazın sıcaklarda tekrar dene belki sıcak canlarına tak der ses çıkarmazlar : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 18:31   #5

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

suyu seven van kedileri canım köpük ankara kedisi lokumun annesi van kedisi ama lokum da sudan nefret ediyor.şansım yok yani.ama lokum zayıf olduğu için onu yıkamak daha kolay sıkıştırıyorum hemen yıkıyorumköpük iri olduğu için zor oldu onu bir kere yıkadım sadece zor oldu sonra da kuruttuk tüylerini köpük tepki vermedi kurutma makinesine sağırlığı işe yaradı.lokumu kurutamıyorum ısıtıcım var onu açıyorum kendi kendine kuruyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 18:42   #6

Kontesss Çevrimdışı

onada şükret nimucm yıkamayı başarabilmişşsin : ) yıkadıktan sonra üşütmüyorlar dimi bu havalarda ben korkuyorum yıkamaya, bide yıkarken kaç kişi zaptediyorsunuz, hangi şampuanı kullanıyorsunuz : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 18:52   #7

müezza Çevrimdışı

kız kardeşim müezzayı yaz sıcaklarında yıkıyor onun kedisi ya beyefendi gık demiyor eşşeközellikle 13.madde yi uyguluyor 13- Nemli bir süngerle kafa arkasını ağzını ve burnunu temizleyin, gözlerine ve kulanlarına gelmemesine dikkat edin,bu aşamada hiç sesini çıkarmıyor hoşunada gidiyor.gelelim şazikoya şimdiye kadar hiç yıkanmadı onu yıkayacak bir babayiğitte var mıdır,sanmambazen düşünüyoruz yaz gelince şazoyuda yıkayalımmı bir iki saniye sessizlik sonra aman kim uğraşıcak deyip konu değiştiriyoruz.yaza kadar bir şövalye zırhı edinebilirsem ancak yıkama durumu olabilir aksi takdirde kokuda düşse-ki hiç bir kedinin şimdiye kadar felaket boyutta koktuğuna şahit olmadım-şazikoyu yıkayamayızfakat uysal kedi sahipleri için faydalı bir yazı teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 18:56   #8

Kontesss Çevrimdışı

müezzacm yine yıktın beni gülmekten : ) şaziyeyi sen kızkardeşin bir üçüncü kişi tutun yıkayın yaramazlık yapmasın birdaha ablası : ) şaka bir yana üç kişiyle yıkarsınız galiba nilgüncm : ) ben kızımı işte etraftan yardım çağırarak yıkicam işte karar verdiğimde : ) nemli süngerde sadece su oluyor değil mi, bazı kaynaklarda yıkamak mantarı tetikliyor diyordu benim kızım bebekken bir kere patide geçirdi çünkü ondanda çekiniyorum aslında biraz : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 19:04   #9

müezza Çevrimdışı

gizemcim kedilerin yıkanması çok sık yapılması gereken bir durum değil zaten fakat çok aşırı sıcaklarda gerçekten yıkanma ihtiyacı hissediyorlar bence,düşünsene 30derece sıcaklık sırtında da tüylü bir posteh yani can mı dayanır konuşsalar imdat derler herhalde.ablam şampuanlı suyunu hazırlıyor sünger le boynunun altını kulaklarını popişini falan sıradan gidiyor yanihiç ses yok sarı kafada birde üzerinden durulama suyu piru pak oluyoraslında gerekmedikce yıkamamak gerektiğini düşünüyorum bende.onlar zaten pek hijyenik dilleriyle rutin temizliklerini yapıyorlar.valla şazoyu yıkamayı hiç gözüm kesmiyor isterse koksun tırsıyorum kendisinden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 19:05   #10

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

Kontesss tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
onada şükret nimucm yıkamayı başarabilmişşsin : ) yıkadıktan sonra üşütmüyorlar dimi bu havalarda ben korkuyorum yıkamaya, bide yıkarken kaç kişi zaptediyorsunuz, hangi şampuanı kullanıyorsunuz : )

yok canım bu mevsimde yıkamam üşürler lokumu bile yıkamıyorum sokağa indiği halde.2 tane kedi şampuanım var ama benim favorim dalin bebek şampuanı sarı olanı kullanıyorum hem kokusu çok güzel hem de bebek şampuanı olduğu için alerji ihtimali yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 19:34   #11

Kontesss Çevrimdışı

müezza tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
gizemcim kedilerin yıkanması çok sık yapılması gereken bir durum değil zaten fakat çok aşırı sıcaklarda gerçekten yıkanma ihtiyacı hissediyorlar bence,düşünsene 30derece sıcaklık sırtında da tüylü bir posteh yani can mı dayanır konuşsalar imdat derler herhalde.ablam şampuanlı suyunu hazırlıyor sünger le boynunun altını kulaklarını popişini falan sıradan gidiyor yanihiç ses yok sarı kafada birde üzerinden durulama suyu piru pak oluyoraslında gerekmedikce yıkamamak gerektiğini düşünüyorum bende.onlar zaten pek hijyenik dilleriyle rutin temizliklerini yapıyorlar.valla şazoyu yıkamayı hiç gözüm kesmiyor isterse koksun tırsıyorum kendisinden
: ) ben yazın yıkayacağım işte şaziye alem bu kız valla : ) videolarını bir görebilseydik : )

"yok canım bu mevsimde yıkamam üşürler lokumu bile yıkamıyorum sokağa indiği halde.2 tane kedi şampuanım var ama benim favorim dalin bebek şampuanı sarı olanı kullanıyorum hem kokusu çok güzel hem de bebek şampuanı olduğu için alerji ihtimali yok."

dalin evimizde var bazen bende kullanıyorum teşekkürler : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 19:48   #12

müezza Çevrimdışı

bizim koca oğlanda dalin kullanıyor bebek bebek kokuyorşaziko videoluk malzeme verse çekicem fakat normalde çok hareketli değil hareket yaptığında da cool bir şekilde hart yapıyor tuttuğu yeri.canım kusura bakma seni çok severim fakat ' şazo bide gizem ablan görsün kızım bir daha ısır bakim' diyerek kaşınmanın alemi yokgeçen annem üzerine battaniye almış,şazikoda battaniyenin altında ama benim haberim yok,koltuğun kenarına oturdum böyle bir karın gurultusu şeklinde ses geliyor.bende diyorum ya benim karnın tok bu mırrr sesi nerden geliyor.meğer şazonun tam olmasada üstüne oturmuşum hemen savaş çanlarını çaldı alttanbir sıçradım korkudan tabi, şazoyu kızdırdım saldırıcak diyegüzel iş valla bulmuş bizim gibi insanları ısırıyor tırmalıyor yiyorsa gönderin beni evden diye bize kafa tutuyor.kısmet işte anneciği postu bizim eve sermeyi çok istedi olmadı toprak oldu kendisi siz misiniz beni almayan diye yavrusunu soktu evimize.şazoda bize onun hatırası( acı bir hatıra).
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 19:50   #13

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

bence en güzeli dalinkedi şampuanları lokumun tüylerini matlaştırdı baktım güzel değil bir kere kendi bitkisel şampuanımla yıkadım o da iyiydi.eğer hiç bir şey yoksa evinizde kediniz de çok pisse evdeki şampuanınızı sulandırıp kullanabilirsiniz ama bir kere fazlası kedilerin derisine iyi gelmiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 20:03   #14

Kontesss Çevrimdışı

müezza tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bizim koca oğlanda dalin kullanıyor bebek bebek kokuyorşaziko videoluk malzeme verse çekicem fakat normalde çok hareketli değil hareket yaptığında da cool bir şekilde hart yapıyor tuttuğu yeri.canım kusura bakma seni çok severim fakat ' şazo bide gizem ablan görsün kızım bir daha ısır bakim' diyerek kaşınmanın alemi yokgeçen annem üzerine battaniye almış,şazikoda battaniyenin altında ama benim haberim yok,koltuğun kenarına oturdum böyle bir karın gurultusu şeklinde ses geliyor.bende diyorum ya benim karnın tok bu mırrr sesi nerden geliyor.meğer şazonun tam olmasada üstüne oturmuşum hemen savaş çanlarını çaldı alttanbir sıçradım korkudan tabi, şazoyu kızdırdım saldırıcak diyegüzel iş valla bulmuş bizim gibi insanları ısırıyor tırmalıyor yiyorsa gönderin beni evden diye bize kafa tutuyor.kısmet işte anneciği postu bizim eve sermeyi çok istedi olmadı toprak oldu kendisi siz misiniz beni almayan diye yavrusunu soktu evimize.şazoda bize onun hatırası( acı bir hatıra).
battaniye yorgan olayları benim hergün başıma geliyor, hiç sorma gece uzanıyorum yorganı çekiyorum sanki daldığım anı hissediyor yatağa çıktığını farketmiyorum bile : ) başlıyor ayaklarımı yemeye benide gülme tutuyor gıdıklandıkça yemeye devam ediyor, parmaklarımdan biri yara bere pedikürde yandı durdu : )

hem çaziye acı bir hatırada olsa mutlu etmeye yetiyordur onlar olmasa nasıl vakit geçiririz, en azından ben öyleyim bebekliğimden beri evin içinde hep hayvan bu yaz temmuzdan eylüle kadar iki ay boşluğum oldu kafayı yeme derecesine geldim : ) kızım geldi normale döndüm, vakit geçirmemde büyük bir etken olurlar kendisi : ) hem şaziyeylede benziyorlar biraz şaziye güzel bir hatıra bence beni burdan hergün güldürmeye yetiyor maceralarıyla : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 20:10   #15

müezza Çevrimdışı

nangel insaflı ayaklarını gıdıklattığına göre annesinin canını acıtmıyor,nangelin ısırdığı yerde gül bitermişsana kendi çapında pedikür yapıyor kızınsöylediklerine harfiyen katılıyorum vahşide olsa şazikoyu çok seviyoruz,ona baktıkca annesinin acı ölümünü hatırlamak üzüyor bizi. artık ömrü yettiğince yaşıycak yanımızda, dediğin gibi onların olmaması büyük boşluk,her biri ayrı bir kişilik biri diğerinin yerini tutmaz.inşallah seni güldürmeye devam edecek maceraları yaşarız burdan paylaşırız
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları