Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 24-09-13, 16:00   #1
srt

İstanbul (Avrupa Yakası)
srt Çevrimdışı
Varsayılan Apartman Sakinleri Kedilerimi İstemiyor

Öncelikler herkese merhaba, foruma yeni üye oldum.

İstanbul'da ikamet ediyorum ve apartmanda giriş katta oturuyorum. Apartmanımızın arka tarafında diğer bloklarla birlikte ortak kullanılan bir bahçesi var. Pek kimse uğramıyor, insanların işine yaradığı pek söylenemez. Ben ve annem bu bahçenin belli bir noktasına sürekli kuru mama dökeriz. Hayvanlar yiyecek-su ihtiyaçlarını gideriyorlar, kimseye bir zararları dokunmuyor. Ama maalesef insanlıktan nasibini almamış komşularım bu duruma sürekli homurdanıyor. Sabaha kadar konuşsunlar kaale almıyorum. Asıl beni düşündüren konu bu değil.

Evimin içinde de kedilere bakıyorum. Evin içinde 3 kedi var. Tabi bu sayı bazen arttığı da oluyor. Hastalık gibi durumlarda dışarıdaki kedileri evime aldığım oluyor. Evin diğer cephesi sokağa bakıyor. Bazen sokak kedileri de giriyor. Kedilerimiz tuvalet ihtiyacını çok mecbur kalmadıkça evin içerisine yapmaz. Bu yüzden tuvalet ihtiyacı ve canı sıkıldığı zaman pencereden dışarı çıkıyor. Bir nevi yarı sokak-yarı ev kedisi gibiler. Malumunuz her an evde olamıyorum ya da kışın pencere kapalı oluyor. Kedi içeri giremedi mi apartmana giren birisi tarafından kapıyı açık bulup apartmana da girdiği oluyor. Asıl sorun burada başlıyor. Yok efendim kediler dışkısını apartmana yapıyormuş, apartman pis kokuyormuş, sokak sidik kokuyormuş...

Geçen biri geldi kapıma Türkçe bile konuşamıyor. Yabancı uyruklu birisi bunları burada istemiyorum dedi. Ben de ona kim olduğunu sordum? Bu arada ben o apartmanda büyüdüm. 25 senedir orada oturuyorum. Bunları bana söyleyenler daha yeni taşınmış kişiler. Neyse çocuklarının mikrop kapacağını iddia etti. Ben de ona çocuklarına bir zarar gelmeyeceğini söyledim. Fakat laf anlatamıyorum, gerçi beni anlayabildiğinden de şüpheliyim. Sonra bu kedileri zehirlerim dedi. Ben de bu olayın vicdanına kaldığını, herhangi birisinin başına bir iş gelmesi dahilinde kapısında olacağımı kibarca izah ettim. Konu kapandı, gitti.

Bugün yine birisi geldi. Asıl bunları fişekleyen apartman yönetici, milleti doldurup doldurup kapıma yolluyor. İmza topladığını beyaz masa'ya başvurduğunu söyledi. Bu kedileri buradan aldıracağını iddia etti. Kapıma gelenlerin hepsi bayan. Efendi bir şekilde cevap verip yolluyorum. Ama 1 değil 10 değil arkadaşlar ben burada peygamber değilim Sabrım bir yere kadar. Belki karşıma erkek çıksaydı bu kadar ılımlı olmayabilirdim. Şimdi sormak istediğim benim bu durumda yasal haklarım nelerdir? Uzun zamandır sabır ediyorum fakat sabrım taşmak üzere. Dışarı bir çıkıyorum bazen su koyduğum kabı döküyorlar, mamayı çöpe atıyorlar. Burada bazı hayvansever arkadaşlar ve anlayışlı komşular olmasaydı çoktan kafayı yemiştim. Nasıl bir yol izlemeliyim? Cidden burada kedileri toplayabilirler mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 16:04   #2
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Apartman Sakinleri Kedilerimi İstemiyor

tam anlattığınız durumla uymuyor ama belki başlangıç olarak fikir verir. benim açtığım benzer bir konu
yasal haklarım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 17:45   #3

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Bu minik canlar insanlara ne kadar agir gelebiliyor, sanki sirtlarinda tasiyorlar.
Insanlar cogaliyor ama merhamette okadar azaliyor.

Tek basiniza bir savas veriyorsunuz, sizi tebrik ediyorum. Keske elimden birsey gelseydide size oldugunuz yerde destek verebilseydim.

Burada olsaydiniz size, hic moralinizi bozmayin hicbir halt edemezler diyebilirdim. Sikayete gidebilirsiniz ama bir hayvanin sesini dahi sikayet edemezsiniz, devlet bu hakki tanimiyor insanlara.
Saygi göstermek zorundasiniz.

Bu kadar site yapiliyor isterdim ki, her sitenin birde barinagi olsun, hayvan severler oraya yemek alip versinler.
Her site etrafindaki sahipsiz canlara sahip ciksa, harika bir ülke olma yolunda ilerlemis olurduk.

Güya müslüman bir ülkeyiz, güya kedilerin efendisi diye taninan peygamberin ümmetiyiz ama gelin görün ki, kedilere (köpeklere) sahip cikacaklarina, sahip cikaninda yoluna tas oluyorlar, cok üzgünüm dogrusu...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 18:49   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

kedilerinizin mümkün olduğunca apartman içinde olmamasına özen gösterin. apartman içinde olunca onlar haklı görülebiliyorlar diye biliyorum. bahçeye mama koymanız ya da evde beslemeniz konusunda bir şey yapabileceklerini sanmıyorum. en fazla apartman yönetmeliğinde varsa, bahçeye konulan mamaları da şikayet edebilirler ki yönetmelikte olması durumunda işiniz biraz zorlaşır. ancak apartmana girmelerini önlemelisiniz. bahçede besleme, evde besleme, sokakta besleme gibi konularda karışılmasına oldukça karşıyım ama apartman içerisinde olunca nasıl ki bize saygı duyulmasını istiyorsak fobisi olanlara da saygı duymalıyız. kapısını açınca bir süre sonra kediler eve girmeye de çalışabilirler. benim oturduğum apartmanda olsa, evime girse hiç problem olmaz ama herkes bizim gibi değil. olmak zorunda da değiller. saygı duydukları sürece sevmedikleri için yargılama hakkına sahip değiliz, yeter ki haklarına saygı duysunlar ve zehirleme gibi iğrenç söylemlerden kaçınsınlar. bu söylediklerim yalnızca apartman içine girmeleriyle ilgili. sokakta veya evde beslemeye de karışan insanları insan olarak görmüyorum. derneklere mail atıp konuyla ilgili detaylı bilgi almanızı öneriyorum. onların avukatları da olduğu için sizi doğru yönlendireceklerdir.

benim de koyduğum mamalar çöpçüler tarafından atılıyordu. size tavsiyem, duvar diplerine yere dökün kuru mamayı. yaş şeyler verdiğinizde altına en azından gazete koyun ama kuru mamayı kapta vermiyorum ben artık.

apartmana girmelerini engelledikten sonra sokakta besleme ya da evinizde besleme konularına karışamazlar. sokakta besleme hakkına sahibiz. bahçe de apartmanın sayıldığı için yönetmelikte yasak varsa, bahçe içinde sıkıntı olabilir. yönetmeliği bir şekilde yöneticiden edinip okuyun ama yasaksa ve bilmiyorlarsa da öğretmek gibi olmasın. alakasız bir konuyla ilgiliymiş gibi edinip okumaya çalışın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 19:10   #5

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Gerçekten gidişat berbat. Sokaktaki kokudan yakınıyorlar, peki senin tazı gibi burnun varsa kedilerin suçu ne? Böylelerini gördükçe dumur oluyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 20:22   #6

en iyi dost hayvanlardır Çevrimdışı

toplatma var maalesef hatta bizim sitedeki köpekleri topladılar maalesef:'( 2 tane köpek falan var evcil köpekler dışında. onlara empati kurmalarını söyleyebilirsiniz hem onlardan çocuklara hiç bir zaman zarar gelmez tam tersi çok yarar gelir çünkü çocuklarını sevmeye öğrenmesi gerekir özellikle sadece kuduz bir hayvan ısırırsa olur veya pireli bir hayvandan pire geçerse tabi bir kaç gün durursa çünkü doktorlar alıyorlar onları size bir hastalık geçmemişse onlara asla geçmez çünkü siz onlarla en yakın ilgilenensiniz bence sizin yaptığınız çok fazla doğru onlarında yaşamaya hakkı var siz olmasanız belki çok aç kalıp ölebilirlerdi veya susuz kalıp bende sokak kedilerini besliyorum şu ana kadarda hiç hastalık kapmadım evime girdiler hiç bir şey olmadı kokusunu sevmeyebilirler birşey olmaz pencereyi kapatırlar veya kapıyı kapatırlar siz bu olayda çok haklısınız umarım asla toplamazlar sizde onları beslemeye devam edebilirsiniz iyi şanslar ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 20:27   #7
srt

İstanbul (Avrupa Yakası)
srt Çevrimdışı

@bsk

Her ne kadar durumlarımız farklı olsa da zihniyet maalesef aynı. Konuyu okudum bazı bilgiler aldım, teşekkür ederim. Umarım haklı davanda istediğin gibi olur her şey.

@Benelif

İy dilekleriniz için teşekkür ederim. Saolsunlar burada anlayışlı bazı komşular ve hayvensever arkadaşlar da var. Birbirimize destek çıkıyoruz. Bu zihniyeti görüyorum inanın insanlığımdan utanıyorum.

@Pıtırsonic

Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Dediğinizde kesinlike haklısınız. Sonuçta ortak alan ve ortak kurallar var. Ama inanır mısın şu mahlukatların ağzını açtırmamak için çok büyük gayret gösteriyorum. Evde baktıklarımdan sıkıntı olmuyor fakat dışarıdaki kediler bir anlık fırsattan istifa edip o an apartmana girenle birlikte içeri dalıyorlar. Sonuçta hayvan napayım yani laftan anlamıyor. Daha ben insanlara derdimi anlatamıyorum. Sonra hayvan bütün gece içerde kaldı mı doğal olarak ihtiyaçlarını gideriyor. Mevzu burada azıcık sevgi hoşgörü olsa bunların hiçbirini konuşmayacağız.

@Hailey

Sormayın yahu. Kedi çişi kardeşim bu, sanki görende sokağa bir tanker benzin dökmüşler zannedicek. Yok diyorum öyle bir şey, ben niye koku almıyorum. Bu sefer başlıyor bunları sen alıştırdın buraya diye. Gayet insani anlatmaya çalışıyorum, bunların ağzı dili yok bir kapta sen versen ne olur diyorum. Ben sevmiyorum diyor. Tamam herkes hayvan sevecek diye bir şey yok, fakat beslenmesine niye karşısın? Niye bu kadar nefret dolusun? Gel de anlat işte!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-09-13, 21:05   #8

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

Kedilerin girip çıkmasını engellemek istiyorlarsa gitsinler tapulasınlar o alanları. Onların doğal alanlarını yok ediyoruz, onlara kalan asfalt yığınlarında da yaşamasını istemiyoruz, böyle bencillik olur mu? İlla bir canlı yemek, su, barınak bulamayacaksa bunlar masum hayvanlar değil, şikayet eden insanlar olmalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 11:02   #9

Pıtırsonic Çevrimdışı

srt tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
@Pıtırsonic

Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. Dediğinizde kesinlike haklısınız. Sonuçta ortak alan ve ortak kurallar var. Ama inanır mısın şu mahlukatların ağzını açtırmamak için çok büyük gayret gösteriyorum. Evde baktıklarımdan sıkıntı olmuyor fakat dışarıdaki kediler bir anlık fırsattan istifa edip o an apartmana girenle birlikte içeri dalıyorlar. Sonuçta hayvan napayım yani laftan anlamıyor. Daha ben insanlara derdimi anlatamıyorum. Sonra hayvan bütün gece içerde kaldı mı doğal olarak ihtiyaçlarını gideriyor. Mevzu burada azıcık sevgi hoşgörü olsa bunların hiçbirini konuşmayacağız.
herkesten aynı özveriyi beklememiz doğru olmaz. keşke herkes öyle olsa, ama değiller ve bu duruma saygı duymamız gerekiyor. burada şöyle bir sorun çıkıyor. zaten hayvanlarla uğraşmak oldukça zor ve meşakkatliyken bir de insanlarla uğraşmak durumunda kalıyoruz ama yapacak bir şey yok. kimseyi yardım etmek için zorlayamayız sonuçta, vicdan sahibi olmaya da zorlayamayız aynı şekilde. eskiden ben de yardım etsinler istiyordum. artık sadece köstek olmasınlar yeter diyorum. yardım etmesinler ama zarar vermesinler yeter ki.. kalkıp da vurmasınlar, zehirlemesinler, en fazla görmezden gelsinler.. umarım çözüm yolu bulursunuz, insanlarla uğraşmak hayvanlardan çok daha zor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 11:38   #10

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Her şeyin azı karar çoğu zarar,ben kedimi eve almadan evvel önce apt yöneticisine aynı zamanda ma lsahibim ve üstümde oturuyor,sonra değerli komşularımdan fikir ve izin aldım.Şu KEDİ AŞKI denen ukdeme ancak şimdi(46) yaşımda kavuştum.Serhat bey..bu ağzı var dili yoklara özverinizi şu apartman sakinlerine batmayacak şekilde yapsanız mesela ben yanıma mama alıyorum işyerine giderken sağda solda gördüğüm kedilere veriyorum..övünmek için söylemiyorum,yanlış anlamayın da..yani farklı yollar denenebilir.. ne dersiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 13:42   #11

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Ne kadar dogru bir cümle kurdunuz Pıtırsonic, cok begendim
insanlarla uğraşmak hayvanlardan çok daha zor..

Ömrünüzü cürütür insanoglu, ne cok yaklasip laobali olacaksiniz, ne cok uzak durup söz hakkinizi kaybedeceksiniz, ortayi bulup insanlarla anlasmak hakikaten cok zor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 14:37   #12

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ne kadar dogru bir cümle kurdunuz Pıtırsonic, cok begendim
insanlarla uğraşmak hayvanlardan çok daha zor..

Ömrünüzü cürütür insanoglu, ne cok yaklasip laobali olacaksiniz, ne cok uzak durup söz hakkinizi kaybedeceksiniz, ortayi bulup insanlarla anlasmak hakikaten cok zor.
doğru..... yalan söyleyen ve kazık atan bir hayvan türü yoktur(konu nereden nereye gitti ya)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 14:57   #13

Hailey üyesinin avatarı

Hailey Çevrimdışı

İnsanlar belki aya gidiyor, teknolojik aletler icat ediyor, rekorlar kırıyor, uzaya mekik fırlatıyorlar belki ama karnını doyurmaya çalışmaktan başka bir suçu (!) olmayan bu masum canlılara müsamaha göstermeyi bir türlü öğrenemiyorlar. Bende bir insanım ve insanlığımdan utanıyorum, sebebini tahmin etmek çok da zor değil.

Benelif, sadece bizim ömrümüzü çürütseler yine iyi, hayvanlar da arada kaynıyor böyle kişilerin saçma sapan düşünceleri yüzünden. Hayvanlar tuvaletlerini apartmana yapmasın (tabi bu normal), bahçeye de yapmasın, sokağa da yapmasın. Yemek bulunca yemesinler, sabit bir yerde mesken tutmasınlar... E senin egonun kapladığı alandan onlara yer mi kaldı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 20:03   #14

Pıtırsonic Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kesinlikle öyle. ben çok eskilere yetişemedim ama benim çocukluğumdaki ortam bile yok artık. en azından oturduğumuz mahallede herkesle gülümseyerek selamlaşırdık, geçerken esnaflara günaydın derdik. artık insanların insanlara bile tahammülü yok. yaşam hızlandıkça herkesin sinirleri geriliyor ve yürürken yanlışlıkla çarpsanız bile neredeyse dövecekler, sinirlerini çıkaracak yer arıyorlar. böyle bir ortamda bir de kendini savunamayan bir canlı olarak yaşamak..

konu sahibi kusura bakmaz umarım, dağıttım biraz konuyu. böyle konular açılınca bir şey söylemeden edemiyor insan, herkes o kadar dolu ki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 21:31   #15

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Aslinda bu konusdugumuz konuda tam acilan konuyla baglantili.
Tahammülsüzlük var insanlarda, alcak gönüllülük kaybettigimiz karakter örneklerinden.
Hailey´yinde dedigi gibi, egosu yüksek insanlar olma yolundayiz.

Insanlar kendi ailelerine tahammül etmiyor artik, nerde kaldiki yaninda (zararsizda olsa) dolasan baska bir canliya tahammül etsin.

Bence bu hic degismeyecek bu nedenle apartmanlarda hayvan beslemek sanki git gide dahada zorlasacak.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları