Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-06-17, 02:57   #1

Tırnak Çevrimdışı
Varsayılan Acil bilgilenmek istiyoruz

Merhaba arkadaşlar foruma Yeni üye oldum ismim Kenan.
Yaklaşık 1 sene önce dükkanımın arkasında kedi miyavlaması duydum ve gidip baktığımda küçük bir kedi yavrusunun yanlız olduğunu gördüm ve yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüp aldım.
Eşimle birlikte sahiplendik, ihtiyaç duyduğu ve bizimde onunla alakalı ihtiyaç duyduğumuz bütün malzemelerimizi aldık, halbuki annesi dükkanın yakınlarında imiş daha sonra anladık.
Yanlış mı yaptık hiçbir fikrim Yok fakat bırakmak istemedik çünkü bizim ona daha iyi bakacağımızı arabalardan soğuktan vesaire uzak tutacağımızı düşündük.
Ancak büyüdükçe problemler çıkmaya başladı şöyle ki problemden kastım kızgınlık döneminin gelmesi camlara tırmanmalar vesaire.
Kızgınlık aşısı yaptıralım dedik ve forumlarda bunun kedi sağlığı için iyi olmadığını öğrendik vaz geçtik, kısıtlaştırmak hiç içimizden gelmedi çünkü eğer yapsaydık çok üzülürdük, dışarıya salıp çiftleşmeye göndermek mantıklı gelmişti onunla alakalıda hastalık kapma korkusu sardı (fiv virüsü idi sanırım) Birgün evden bir telefon geldi kedimiz 4. Kattan aşağı Atladı mı düştü mü tam olarak bilmiyoruz hıçkırıklarla eşim anlattı , veterinere gittik acil olarak, şükürler olsun birşey olmadı lakin evde kızgınlık ile alakalı problemler arttı sidik püskütmeler koku falan bizde düşündük ve 2 gün önce onu köye bırakıp annemin evinde kalmasının doğru olacağına karar verdik hem orda sağlıklı dişi kediler falan doğal ortam var diye hemfikir olup götürdük.

İlk sabah kafesinden çıkartım ve bahçeye bıraktım tabi izliyorum çağırıyorum falan gayet oynuyor kuş falan kovalıyordu mutlu görünüyordu taki akşam eve sinirli gibi böyle nasıl anlatsam halsiz gibi gelene kadar (( Yemek yemiyor su içmiyor öylece oturuyor sevdirmiyor kızıyor tırnaklarını çıkarıyor ama İnanın kızdığı halde pençe atmıyor sadece istemediğini belirtir şekilde davranışları var.

Yaralı değil kan falan yok ancak sadece kafasına dokunduruyor sırtını elletmiyor kızıyor öylece duruyor sadece duruyor.

Şimdi İstanbul'a döndüm ancak aklımız hep orda neden böyle oldu anlamadık gitti. Lütfen bir yardımcı olun neden böyle oldu çok üzülüyoruz lütfen bilgi verin... hepinize teşekkür ederim şimdiden. Ayrıca tanıştığımıza memnun oldum keyifli forumlar dilerim.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-17, 04:37   #2

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Acil bilgilenmek istiyoruz

Sırtına dokundurmuyorsa sırtında bir yara olabilir bir yere takılmış kanamis olabilir yada biri vurmuş tekmelemis canını acitmiş olabilir. Kediyi sokaga birakmissiniz artik basina cok farkli tehlikeler gelebilir. Umarim orada yakinlarda bir veteriner klinigi vardır. Bazen yara oluyor anlaşılmıyor iltihap kapıyor paslı demirler batabiliyor yada arı sokuyor böcek issiriyor zehirlenebiliyor. Oksuruk olabiliyor sesi kisilabiliyor yabancı cisim yutuyor vs. Sonucta sokaktan halsiz keyifsiz dönen bir kedinin başına ne geldiğini kimse bilemez bir çok ihtimal vardır. Ben sadece birkacini saydim çoğu hekimde bilemediği için bazen yanlış tedavi uygulayanlarda oluyor. Kimse basina ne geldi neden böyle oldu emin olamaz. Şimdi insanlara alışmış ev ortamında büyümüş herkese yaklaşabilir ama herkes iyi davranmaz bazı caniler zehir verip öldürmeye bile kalkabiliyor. Üstelik kisirlastirmamissiniz. Belkide kizginlik doneminde günlerce eve gelmez çiftleşme için uzak mesafelere gider tabi dönerse şanslısınız. Haftalarca gelmediği de oluyor geldiğinde yaralı hasta da dönebiliyor. Başına ne gelir bilinmez.

Siz kızgınlık dönemi yaşıyor diye rahatsız olmuşsunuz. Kisirlastirmaktansa bu yolu secmissiniz. Evet çoğu hekim o dönemde iğne bile yapmayı onermez hormon içerir hem ne kadar kaç kez iğne yapılabilir illa yaşayacak o dönemi. Bilemiyorum kediyi sevmek herşeyiyle kabul etmek gibidir. Siz şimdi böyle bir çözüm getirirmissiniz tabiki çok riski var artık bu risklerle de yaşacak kediniz. Doğa da madem doğal ortamda yasayacak muhtemelen diğer sokak kedileri gibi bir çok tedavisini doğa da bulup karşılayacaktır. Başına ne geldi bilinmez hekimler röntgen ultrason kan testleri filan bilirsiniz o sekilde bulmaya çalışıyor tabi o da donanimli bir klinikse. Keşke dili olsa da konuşsa. Bir tercih yapmissiniz artik hayırlısı olsun diyelim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-17, 14:24   #3

Tırnak Çevrimdışı

naughty34 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sırtına dokundurmuyorsa sırtında bir yara olabilir bir yere takılmış kanamis olabilir yada biri vurmuş tekmelemis canını acitmiş olabilir. Kediyi sokaga birakmissiniz artik basina cok farkli tehlikeler gelebilir. Umarim orada yakinlarda bir veteriner klinigi vardır. Bazen yara oluyor anlaşılmıyor iltihap kapıyor paslı demirler batabiliyor yada arı sokuyor böcek issiriyor zehirlenebiliyor. Oksuruk olabiliyor sesi kisilabiliyor yabancı cisim yutuyor vs. Sonucta sokaktan halsiz keyifsiz dönen bir kedinin başına ne geldiğini kimse bilemez bir çok ihtimal vardır. Ben sadece birkacini saydim çoğu hekimde bilemediği için bazen yanlış tedavi uygulayanlarda oluyor. Kimse basina ne geldi neden böyle oldu emin olamaz. Şimdi insanlara alışmış ev ortamında büyümüş herkese yaklaşabilir ama herkes iyi davranmaz bazı caniler zehir verip öldürmeye bile kalkabiliyor. Üstelik kisirlastirmamissiniz. Belkide kizginlik doneminde günlerce eve gelmez çiftleşme için uzak mesafelere gider tabi dönerse şanslısınız. Haftalarca gelmediği de oluyor geldiğinde yaralı hasta da dönebiliyor. Başına ne gelir bilinmez.

Siz kızgınlık dönemi yaşıyor diye rahatsız olmuşsunuz. Kisirlastirmaktansa bu yolu secmissiniz. Evet çoğu hekim o dönemde iğne bile yapmayı onermez hormon içerir hem ne kadar kaç kez iğne yapılabilir illa yaşayacak o dönemi. Bilemiyorum kediyi sevmek herşeyiyle kabul etmek gibidir. Siz şimdi böyle bir çözüm getirirmissiniz tabiki çok riski var artık bu risklerle de yaşacak kediniz. Doğa da madem doğal ortamda yasayacak muhtemelen diğer sokak kedileri gibi bir çok tedavisini doğa da bulup karşılayacaktır. Başına ne geldi bilinmez hekimler röntgen ultrason kan testleri filan bilirsiniz o sekilde bulmaya çalışıyor tabi o da donanimli bir klinikse. Keşke dili olsa da konuşsa. Bir tercih yapmissiniz artik hayırlısı olsun diyelim.

Merhaba kediyi veterinere götürmüş bugün valide hanım veteriner ile konuştum sırtında yara olduğunu söyledi tedavisini yapmış muhtemelen şimdi eve dönüyorlar. Biz kediyi kısıtlaştırmak istemedik çünkü kedisini kısırlaştıran bir arkadaşım vardı kedisi kısırlaştıktan sonra mal gibi bişey oldu böyle hareketsiz evde oturuyor kalkıyor yemek yiyor gene oturuyor canlılık Yok robot gibi öyle kediyi öyle bir hayata çevirmek yerine köydeki evimize çifleşeceği bir ortama bıraktık..

Bana şöyle geldi ben onu rahat rahat sevebileceğim diye onun doğası ile oynuyorum en iyisi ben onu gene sokağa bırakmayayım mekan (ev) değişikliği yapayım diye düşündüm düşündük...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-17, 16:41   #4

sezind Çevrimdışı

Kediyi kısırlaştırdıktan sonra sizin tabirinizle "mal gibi" bir şey olup olmaması da sizin elinizdedir. Onu eğlendirip, oyun oynayabileceği alanlar yarattığınız sürece kedi "mal gibi" olmaz. Kediye sadece mamasını suyunu verip öylece bırakırsanız tabii ki hayvan durgunlaşır. Onu oynatmak da robot gibi yapmamak da sizlerin elinizde. Benim erkek kedilerim kısırlar. Hiç de mal veya robot gibi değiller. Evin altını üstüne getiriyorlar maşallah.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-17, 16:59   #5

Tırnak Çevrimdışı

sezind tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kediyi kısırlaştırdıktan sonra sizin tabirinizle "mal gibi" bir şey olup olmaması da sizin elinizdedir. Onu eğlendirip, oyun oynayabileceği alanlar yarattığınız sürece kedi "mal gibi" olmaz. Kediye sadece mamasını suyunu verip öylece bırakırsanız tabii ki hayvan durgunlaşır. Onu oynatmak da robot gibi yapmamak da sizlerin elinizde. Benim erkek kedilerim kısırlar. Hiç de mal veya robot gibi değiller. Evin altını üstüne getiriyorlar maşallah.
Kardeşim benim gördüğüm mal gibi takılıyordu ben illa öyle olur demedim sorduğum veterinerlerde öyle olacağını durgunlaşacağımı söyledi.. şöyle yapabilirdik ama ilk önce kısırlaştırıp denerdik olmadı tekrar eski haline çevirirdik hey allahım... arkadaş bir soru sorduk benim sorduğum kedinin pipisi falan değil neden birşey yemiyor... mekan değişikliği yapar mı bunu... sorduğum sorunun cevabından hariç herşey söyleniyor... bana göre benim tabirim ile mal gibi oluyor böyle robot gibi takılıyor durgunlaşıyor.... çünkü ben arkadaşımın kedisi ile oynadım böyle mal gibi yüzüme bakıyordu yazıl hayvana önceden öyle değildi ve bunu kendisi yapmadı kendisi istemedi vs vs... ayrıca kediyi sokağa atmadım istanbuldan aldım köyde mis gibi yazlık eve yerleştirdim neyse çok sıkıntı değil veterinere gitti düzelmiş yemek yemeye başlamış pipisini kestirmeyede gerek kalmamış erkek olarak hayatına devam edecek ve çiftleşecek......
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-06-17, 17:09   #6

Ankara
NeseYarali Çevrimdışı

Tırnak tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kardeşim benim gördüğüm mal gibi takılıyordu ben illa öyle olur demedim sorduğum veterinerlerde öyle olacağını durgunlaşacağımı söyledi.. şöyle yapabilirdik ama ilk önce kısırlaştırıp denerdik olmadı tekrar eski haline çevirirdik hey allahım... arkadaş bir soru sorduk benim sorduğum kedinin pipisi falan değil neden birşey yemiyor... mekan değişikliği yapar mı bunu... sorduğum sorunun cevabından hariç herşey söyleniyor... bana göre benim tabirim ile mal gibi oluyor böyle robot gibi takılıyor durgunlaşıyor.... çünkü ben arkadaşımın kedisi ile oynadım böyle mal gibi yüzüme bakıyordu yazıl hayvana önceden öyle değildi ve bunu kendisi yapmadı kendisi istemedi vs vs... ayrıca kediyi sokağa atmadım istanbuldan aldım köyde mis gibi yazlık eve yerleştirdim neyse çok sıkıntı değil veterinere gitti düzelmiş yemek yemeye başlamış pipisini kestirmeyede gerek kalmamış erkek olarak hayatına devam edecek ve çiftleşecek......
Yemek yememe ortam değiştirince olur, evet. Ortam değiştirince bir alışma süreci oluyor yeni gittiği eve, o süre içerisinde iştahsızlık, tuvaletini tutma, durgunluk, korkup saklanma gibi şeyler olabiliyor. Sizinki yemek yemeye başladığına göre bu süreci atlatıyor.

Kısırlaştırınca hormonlarından mahrum kalıyor, metabolizması yavaşlıyor. İster istemez durgunlaşacak, hantallaşacak. Bunu kimse inkar edemez.
Her kedi de aynı olmaz tabi ki, bazısı zaten yapı itibariyle çok durgun tembel olur, bazısı daha hareketli, oyuncu olur.
Kısırlaştırma hiçbir olumsuz etkisi olmayan toz pembe bir şey değil... Keşke hayvanlarımız için onların tüm hormonel dengelerini bozmayacak, yalnızca üreme kontrolü sağlayacak basit yöntemler de olsa...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-06-17, 01:34   #7

Tırnak Çevrimdışı

NeseYarali tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yemek yememe ortam değiştirince olur, evet. Ortam değiştirince bir alışma süreci oluyor yeni gittiği eve, o süre içerisinde iştahsızlık, tuvaletini tutma, durgunluk, korkup saklanma gibi şeyler olabiliyor. Sizinki yemek yemeye başladığına göre bu süreci atlatıyor.

Kısırlaştırınca hormonlarından mahrum kalıyor, metabolizması yavaşlıyor. İster istemez durgunlaşacak, hantallaşacak. Bunu kimse inkar edemez.
Her kedi de aynı olmaz tabi ki, bazısı zaten yapı itibariyle çok durgun tembel olur, bazısı daha hareketli, oyuncu olur.
Kısırlaştırma hiçbir olumsuz etkisi olmayan toz pembe bir şey değil... Keşke hayvanlarımız için onların tüm hormonel dengelerini bozmayacak, yalnızca üreme kontrolü sağlayacak basit yöntemler de olsa...
Verdiğiniz cvp için teşekkür ederim çok teşekkür ederim. Evet kakasınıda tutmuştu ama onuda yaptı gezmeye ve kendini sevdirmeye başlamış çok şükür hatta sırnaşıyormuş annemle devamlı irtibat halindeyiz.
Annem sabah kalkmış hareketsiz görünce öldüğünü sanmış kucağına almış hüngür hüngür ağlamış hemen veteriner hekime gitmiş, veteriner hekim sırtında yara tespit etmiş aşılarını ağrı kesicisini ve antibiyotiğini yapmış şimdi iyi durumda olduğunun haberini aldık çok mutluyuz zaten kısmet olursa haftaya tekrar yanındayız inşallah bol bol mıncıklarız.

Çok oyuncu koşuyor zıplıyor kırıyor döküyor, bende bu doğallığının bozulmasını istemiyorum eğlensin hayatının tadını alsın kendi gibi olsun olması gerektiği gibi olsun istediğim için yine çok şükür kendimizin emanetçisi olduğumuz başka bir eve bıraktım zaten dışarı bırakmak hiç bize göre değil çok şükür sorumluluk hala ailemizde.

İnşallah orada daha mutlu olacağını düşünüyorum.

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim keyifli forumlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları