Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kediler

Cevap Yaz
Eski 19-11-11, 03:59   #1

Mire üyesinin avatarı

Bursa
Mire Çevrimdışı
Varsayılan Acemi sahibe bazı detaylarda yardım

İyi Günler Arkadaşlar,bazı sorularım ve merak ettiğim detaylar var,genel başlık olduğu için buraya yazmayı daha uygun gördüm.3 aylık bir kedi sahibiyim.Acemiyim,yardımlarınızı bekliyorum

- Doğduğundan beri silika kum kullanıyor gayet alışkın fakat evde inanılmaz idrar kokusu oluyor.Silikanın kutusu üzerinde 1 paketi(1.7kg) komple boşaltın ve dışkıları alın günlük karıştırın diyor.Ben bırakın dışkıları almayı idrarı bile almaya çalışıyor günde 50 kere karıştırıyorum yinede idrar kokusu çok keskin hissediliyor,kediminde rahatsız olduğunu hissettim bundan,hemen başka markaya kokulu silika kumlarına geçtim nafile yine aynısı oldu.İlk bir/iki idrar yapışında hiç bir sorun yok ama az birşey bile beklemeye başladığında kokuyu hissediyorum.(Evimiz biraz fazla sıcak)

Aklıma komple boşaltmak yerine daha az koymak ve sürekli atmak geldi.2 avuç kadar kabına koydum ve hergün komple attım azda olsa yine koku hissediliyor ve 1,5 hafta olmadan koca paketi bitirdim.

Silikayı nasıl kullanmam gerekiyor? kullanmaya devam mı etmeliyim yoksa doğal akkum,kitty gibi kumlaramı yönelmeliyim dahamı rahat ederim?

- Mama olayına karar veremedim,çok mama markası değiştirmek(denemek) kediye zarar verirmi ?

- Kuru mamaya ek olarak ödül,konserve vermem nasıl olur? Evden süt,tavuk parçaları vb şeyleri az az verilebilirmi yoksa verilmemelimi?

- Evde bir uçtan bir uca koltuklarımız var,kendinin kocaman tırmanma evi mevcut fakat o onu kullanmak yerine koltukların hepsinin üstünden deli deli ani şekilde hızlı hızlı bir o koltuğa bi bu koltuğa zıplayıp duruyor,çok fazla haraket ediyor 10dk öyle oynadıktan sonra saatlerce uyuyor,bu normalmi?

- Veteriner evde mutfak tezgahlarına çıkmamasını erkenden öğretmemizi (hayır vs. ile) ve ya komple oranın yasak bölge olduğunu anlaması için kapıyı kapalı tutmamızı bizimle birlikte girmesine izin vermememiz gerektiğini söyledi. Şuan kapıyı kapalı tutuyoruz ve fazla merakta etmiyor açıkcası bu yaptığımız doğrumu?

- Hayır! 'ı 1 aydır hemen hemen söylememe ragmen pek anlamıyor gibi görünüyor Yapmaması gereken şeyleri öğrenmesi tahmini olarak ortalama ne kadar zaman alıyor? (Sağır olduğundan bile şüphelendim fakat değil )

- Oyun oynarken parmaklarımıza saldırıp,yalamak veya dişlemek istiyor.Sanırım tipik yavru davranışı,parmaklarımızı vermelimiyiz yoksa çekmelimiyiz?

- İlk geldiği günler (1hafta kadar) gece sürekli bizimle birlikte uyudu(ezeceğim korkusundan 1hafta uyuyamadım) fakat daha sonra salondaki evinde veya çevresinde yatmasını istediğimiz için oraya bırakıp uzaklaştık o geldikçe geri götürdük,daha sonrada kapılarımızı kapattık fakat gece yine gelip kapının önünde miyavlamaya başladı.Acaba korkuyormu diye( =) evet saçma) parlak ışık saçan beyaz bir gece lambası yerleştirdik odayı hemen hemen komple aydınlık yapıyor ve ondan sonra hiç bir şekilde yanımıza gelmemeye başladı. Kapı açık olsa bile gelip yanımıza yatmıyor salonda kendi başında takılıyor. Anormal bir durum mu ışıklı ortam istemesi? Işığı kapattığımzda korkup koltuk altlarına giriyor veya kapımızın önüne geliyor yine..

- Geçen gün veterinere götürürken arabayla değilde çantasında götürdük,sürekli dışarı çıkmak istedi bizde montumuzun içine sokarak yürümek zorunda kaldık hava biraz soğuktu biraz titredi (battaniyesi ve montumun içinde olmasına rağmen) ve montumu açtığımda inanılmaz şekilde her yerim tüy oldu.İlk kez bu kadar tüy döktü resmen bembeyaz oldum.Korktu galiba Bu kadar tüy dökmesi normal mi?

- Geçen gün aşıdan sonra hafif şekilde ishal oldu ve dışkısı poposuna bulaşmış,arka tarafını hafifçe yıkalayalım dedik ama ne mümkün kaçmak için her yerimizi tırmaladı zorda olsa şampuanı ile arka tarafını ılık suyla yıkadık.Bu gibi durumlarda ne yapmamız gerekli? Yıkamak doğrumu? Kuru sampuan gibi şeyler var nedir acaba böyle birşeyde yararlı olurmu?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar,biraz uzun oldu lütfen kusura bakmayın.Cevaplarsanız çok sevinirim.

Bu konu en son " 19-11-11 " tarihinde saat 04:34 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-11, 04:42   #2

spartacusferit üyesinin avatarı

Antalya
spartacusferit Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Acemi sahibe bazı detaylarda yardım

ne güzel detaylar bunlar. çok severek cevap vereceğim (kendimce).

silika kum kullanmamanızı öneririm ben. hem hijyenik değil, hem de kansere, silikozis'e ve idrar yolu enfeksiyonlarına sebep oluyor. oldukça sağlıksız yani.
doğal kumlardan daha pahalı olmasına rağmen nedense kedi sahipleri kendi rahatlarını gözetip bu kumu kullanmakta ısrar ediyorlar (sizin için söylemiyorum bunu). kristal kumun ne kadar tehlikeli olduğunu bilip, ''aman benim kedim gayet sağlıklı'' diyenler var. etkisini hemen gösterecek diye bir şey yok ki...
doğal kumlarda da, çok minik tanelileri seçmeyin derim. çok fazla döküp saçabiliyorlar. kedi kumu önerisi başlığını bulabilirsiniz forumda, öneri almak isterseniz. orada öne çıkan markaları kullandım, ancak memnun kalamadık biz maalesef. 3. paketimiz bitiyor şimdiki markada. bilahare yazayım, onu da deneyin lütfen.

sürekli mama markası değiştirmek, düzen tutturamamak anlamına geleceğinden, kediniz de neye alışacağını bilemez. zorlanır. piyasada bulunan mamalardan pro plan'ı kullanmanızı öneririm ben. hill's ve royal canin daha az içime sinen markalardan. fiyatları arasında da çok fark yok bu üçünün yanlış hatırlamıyorsam.

deli gibi oyun oynadıktan sonra saatlerce uyuması çok normal. endişelenmeyin. deli gibi oyun oynamasa ve hatta hiç oyun oynamasa da saatlerce uyuması normal olur (olağanüstü durumlar hariç). tırmalama evinin işlevini öğrenmesi biraz zaman alıyor. siz, mobilyalarınıza yöneldiğinde alın ve tırmalama evinin önüne getirin, tırmalama hareketi yaptırın. sevebilir de, sevmeyebilir de. ferit kedisinin tırmalama tahtası var, ama o mobilyaları tırmalamaktan vazgeçmedi maalesef. gördükçe uyarın hiç değilse. ellerini çekin oradan.

kapıyı kapalı tutmanız bence çok doğru. şimdilik miyavlamıyorsa açııııın diye, biraz büyüdüğünde onu da yapacaktır. ferit'in ilgisini çekmiyordu başta tezgah, sonra bi gün çıktı. o gün, bu gündür mutfağa girdiğinde illa uğrar. genelde kapalı tutmaya çalışıyorum ben de. dakikalarca miyavladığını biliyorum açmam için. kararlı olun, açmayın derim. ocağa bile atlayabiliyorlar çünkü.

hayır'a gelelim. henüz çok küçükmüş kediniz. hayır'ı anlamıyor gibi yapsa da, ilerde işe yarayacağına inanıyorum çalışmalarınızın. kaydediyordur zihin. ellerinizi ısırırken hayır dediğinizde mesela, ellerinizi de saklayın. bilsin ki bir problem var. kesinlikle öğreniyor. ama kesinlikle yapmaması gereken şeyleri yapmıyor diyemeyeceğim. işine gelen hayır'ları dinleyip, işine gelmeyen hayır'lara aldırış etmeyebilir. kedinizin karakteri ile ilgili kısacası.

açıkçası ben parmaklarımı hep verdim. bileklerim de dahil olmak üzere kırmızı noktalar ve çiziklerle geçirdim aylarımı. ferit hâlâ ellerimle boğuşur. çok acıtmadığı müddetçe uyarma gereği duymuyorum. seviyoruz ikimiz de sanırım el işini. siz vermeyin. geri çekin. dişleyebileceği oyuncaklarından koyun önüne, dikkatini ona yöneltsin. ha illa eller diyorsa, ellerinize çok az miktarda kolonya dökebilirsiniz. kokusundan rahatsız olup yaklaşmayacaktır. aynı zamanda hayır'ınız da dilinizde olsun tabii.

ışıklı ortam hakkında maalesef bir fikrim yok. kedi görüşünün bizden kat kat yüksek olduğunu biliyorum bu konuda sadece. görmesi, korkmamasına engel mi bilemiyorum. veterinere sor kısmından bilgi edinebilirsiniz bu konuda.

sanırım korkudan tüy dökmesi normal. kedi ferit'le ilk veterinere gittiğimizde inanılmaz tüy döktü. ertesi gün dengesi yerine gelmişti. yine de emin değilim. kedi psikolojisi bölümüne danışmanızı tavsiye ederim. çeşitli cevaplar gelecektir orada da.

birkaç cins dışında sudan hoşlanan kedi 'genellikle' yok. ılık sulu pamuğa başvurun böyle durumlarda. bundan da hoşlanmıyorlar ama su kadar rahatsızlık vermiyor. küçük pislenmelerde suya yaklaşmayın derim. kuru şampuan kullananlar var, sağlıksız olduğunu düşünüyorum onun. kullanmadığım için net bir şey söyleyemeyeceğim. önermem ben.
yıkamak doğru değil küçük pislenmlerde kısacası.
evet, şimdilik benden de bu kadar. umarım yararı dokunur. iyi geceler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-11, 13:49   #3
ERO

ERO Çevrimdışı

Süper bir konu spartacusferit her şeyi yazmış ama ben küçük bir şey eklemek isterim.

Işık doğru bir çözüm olmasına rağmen olayın mantığı düşündüğünüz gibi değil.

Kediler zifiri karanlıkta bile bizim ay ışığında ki görüş netliğimize sahiptir.

Yani sorun karanlıktan korkmaları değil, sorun üşümeleri

Yavru kediler siz uyurken sürekli miyavlarlar ve yanınıza gelmek isterler. Bunun en temel sebebi üşümeleridir. Yanınıza gelirler, teninize temas ederler ve miyavlamayı kesip uslu uslu uyurlar. Sokak kedilerini eğer gözlemlerseniz soğuk havada birbirlerine sokulduklarını görürsünüz. Yavru kediyle anne kediyi gözlemlerseniz sürekli birbirlerine sokulup uyuduklarını görürsünüz. Onlar bu şekilde ısınıyorlar. Miniğiniz sizi annesi yerine koyuyor ve size sokulup ısınıp mutlu mutlu uyumak istiyor

Gelelim ışığa...

Ampül sıcaklık verir. Ve bu sıcaklık onları ısıtır, mutlu eder ve huzurlu uyumalarını sağlar.

Ampülden gelen sıcaklık onu ısıttığı için üşümüyor ve yanınıza gelip beni ısıt diye miyavlamıyor

Bu çok tipik bir kedi davranışıdır.

Resimdeki de bizim kedimiz Biz ne zaman çalışma lambamızı açsak, miyavlar ve masanın üstüne çıkıp lambanın altında yatmak ister. Onun sıcaklığıyla ısınır ve pek mutlu olur

Bu linkte 43 saniyelik bir video var. İzleyin bunu. "Simon's Cat" ismin de bir çizgi kahramanı. Dünyanın en tanınmış kedicilerinden Tam da bizim konumuzu ele alan küçük bir animasyon yapmış.

Ama...

Şunu kesinlikle belirtmek isterim. Gerçek sıcaklık sizsiniz. Kedinizin size temas ettiği zaman mutlu olacaktır. Kediler kendi kendilerine yetebilen canlılılardır. Üşüdükleri zaman da dahi başka bir canlıya gereksinim duymadan kendi kendilerine ampül altında ısınabilirler. Ama bu onlara geçici bir rahatlık sağlar ve gerçek huzuru veremezler. Size temas edip ısındıkları zaman işte o zaman gerçek mutluluğa/huzura/sıcaklığa kavuşurlar çünkü o sizi annesi/babası yerine koyuyor

Bu konu en son " 19-11-11 " tarihinde saat 13:52 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-11, 15:39   #4

gojira üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
gojira Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

* silica kum kesinlikle kullanmayın,arkadaşların da belirttiği gibi, içerisinde zararlı maddeler olduğundan,miniğin sağlığı için çok zararlı..
* sürekli mama değiştirmek olmaz,kediler genelde tavuklu mamaları çok seviyor,ben de birçok denemeden sonra Royal Canın 35-30 mamada karar kıldım,aroması bol olduğundan zevkle ve afiyetle yiyorlar
* siyah zeytin,konserve mısır,has-şlanmış tavuk göğsü parçaları da kedilerimizin en sevdikleri ev yiyeceklerinden. Sıklıkla olmazsa vermenizde bir sakınca yok ama konserve mamayı sık sık vermeyin 1-1,5 haftada bir verin yoksa kuru mamaya isyan ediyolar
* tezgaha,oraya buraya çıkmaması için ben herhangi bir önlem almadım,şimdilik sizin kediniz kapalı kapı dışında meraksız duruyo olabiliri ama biraz büyüdükçe girmek isteyecek,miyavlayacaktır. Bence bırakın istediğ yerde dolaşıp merakını gidersin,sonuçta aşılı ve evin ferdi olan miniğiniz zaten tezgahta uzun süre kalmaz,birkaç koklama seansından sonra atlatyıp gider Hayır ı öğretmek kedilerde zor bi durum,ben hiçbişeye hayır demedim hafiften şımarık bir cadı oldu ama kediler büyüdükçe ve sizinle yaşadıkça neleri sevip sevmediğinizi anlayıp ona göre davranacak şekilde zekidirler,öyle evete hayıra pek gerek kalmaz
* özellikle yavru kediler,anne sıcaklığını aradıkları için sahipleri ile birlikte uyurlar. başlarda yanınızda uyutup sonradan bu salonda uyusun demek biraz zalimce. bebekliği süresince sizinle uyumak isteyecek ve bunu engellediğinizde çok mutsuz olacaktır. büyüyünce zaten kafasına göre evin çeşitli yerlerinde uyuyo,isteseniz de çok fazla size gelip uyumuyo,bence bu günlerin kıymetini bilin ve miniği yanınızdan ayırmayın.
* ve son olarak,kediler genellikle yıkanmaktan ve sudan nefret ederler. zorla yıkmaya çalıştığınızda da çeşitli tepkiler verip,sizden de korkmaya başlamasından başka şeye sebep olmazsınız. Çok tüylü bir kedi ise,tuvaletten sonraki ufak tefek pasaklılığını nemli ve sadece su ile olan bezle oyun oynuyormuşcasına silin,zaten kendisi her gün temizlendiğinden bir sorun kalmayacaktır. Fakat sabun,şampuan vb kimyasalları kedinize bulaştırmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları