Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 24-05-15, 11:26   #1

vivelaamour Çevrimdışı
Varsayılan Yine veteriner değişikliği yine kafa karışıklığı! Biz yine hastayız.

Vallahi sinirlerim bozuldu. Ve artık burada kedisi hastalanıp düzgün bir klinik bulamadığı için onu kaybeden üyelere gıkımı çıkartmayaağım.

Hikayeyi baştan alalım, Jack'i 1 Mart' da barınaktan aldık. 10 gün sonra kanlı ishal ve kusma+halsizlik ile ilk veterinerimize gittik. Tüm testler yapıldı, kan alındı mega kolon ve böbreklerde büyüme tespit edildi. Sonra kedimiz iyileşti ve biz veteriner değiştik. Çünkü sürekli asistanla muhattap oluyorduk ve en ufak şeyde uyutup yapalım diyordu!

Yeni veterinerimizde ablamız uyutmadan traşımızı yaptı, tırnaklarımızı kesti her şey güzeldi. Elle muayene yapıldı ve ilk veteriner boşa kara bir tablo çizmiş kediniz gayet sağlıklı dendi. Biz de mutlu mesut evimize döndük.

Jack sabaha karşı ishal olmuş kabının dışına yapmış ve sabah da kustu. Apar topar veterinerimize geldik ama o da ne ? Yine uyutucam da uyutucam diyen tecrübesiz bir asistan! Tırnakları bile kesemedi, teşhis koyamadı, rastgele ilaç vermek istedi. Kedide dehidrasyon var dedi. Uzman veteriner izinliymiş bugün. Ben de kedimi aldım üçüncü veterinere geldim.

İlk vet.imizden test sonuçlarını almamızı söylediler incelemek için. Bu arada Jack inanılmaz agresif hiç böyle olmamıştı.

Şimdi eşimin gelmesini bekliyoruz. Sinirim bozuldu artık gerçekten. Sürekli uyutalım röntgen çekelim uyutalım traş edelim.

Jack muayene sırasında hırlamak dışında bir şey yapmadı, zaten uysal bir kedidir. Tırmık, ısırma vs asla yapmadı ama buna rağmen uyutalım ben tutamam korkarım denince ben çıldırdım.

Umarım bu son veterinerimiz olur. Kedimin nesi var nesi yok cidden bilmek istiyorum artık.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:08   #2
Oem

Oem üyesinin avatarı

Yurt Dışı
Oem Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yine veteriner değişikliği yine kafa karışıklığı! Biz yine hastayız.

öncelikle çok geçmiş olsun..Ülkedeki üniversite bitiren insanların da eğitim kalitesi ortaya çıktı bir kez daha,herkes üniversite bitiriyor ama içi boş diplomalarla piyasaya çıkıyorlar sonuçları da böyle oluyor..Düşünsenize bir insanın böbreklerinde karaciğerinde bir sorun var ,yada bu insan kanser hastası...ülkedeki tıp fakültelerinde üç aşağı beş yukarı yapılacak tedavi ve ameliyat aynıdır..ama konu hayvan sağlığına gelince bir ortak noktada hiçbir vet buluşamıyor,buda oldukça ilginç..en basit aşı ,hap,damla,yem vb konularında yada süreleri konusunda bile vetler farklı fikirleri savunuyor..kısırlaştırma zamanı konusunda bile herkes farklı telden çalıyor..yani burada bir hayvan sağlığı söz konusu bu kadar nasıl farklı fikirler edinmişler anlamak mümkün değil..Bir uzman doktorun diyalize girmen gerekiyor dediği hastaya 2 sokak ötedeki doktor hayır sağlamsın diyebilir mi?yani bu sağlıktır değişmemesi sabit bir tanı olması gerekmez mi?çok yazık gerçekten..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:15   #3

vivelaamour Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Yine veteriner değişikliği yine kafa karışıklığı! Biz yine hastayız.

Oem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
öncelikle çok geçmiş olsun..Ülkedeki üniversite bitiren insanların da eğitim kalitesi ortaya çıktı bir kez daha,herkes üniversite bitiriyor ama içi boş diplomalarla piyasaya çıkıyorlar sonuçları da böyle oluyor..Düşünsenize bir insanın böbreklerinde karaciğerinde bir sorun var ,yada bu insan kanser hastası...ülkedeki tıp fakültelerinde üç aşağı beş yukarı yapılacak tedavi ve ameliyat aynıdır..ama konu hayvan sağlığına gelince bir ortak noktada hiçbir vet buluşamıyor,buda oldukça ilginç..en basit aşı ,hap,damla,yem vb konularında yada süreleri konusunda bile vetler farklı fikirleri savunuyor..kısırlaştırma zamanı konusunda bile herkes farklı telden çalıyor..yani burada bir hayvan sağlığı söz konusu bu kadar nasıl farklı fikirler edinmişler anlamak mümkün değil..Bir uzman doktorun diyalize girmen gerekiyor dediği hastaya 2 sokak ötedeki doktor hayır sağlamsın diyebilir mi?yani bu sağlıktır değişmemesi sabit bir tanı olması gerekmez mi?çok yazık gerçekten..
O kadar haklısınız ki... Ve bir de asla uzman veterineri bulamıyorsunuz, tamam onlar da insan onların da hayatları var ama en azından acil durumlarda ulaşabilsek, devlet memuru mantığıyla "bugün izinliyim" demeseler. Bilmiyorum kafam çok karışık , ilk veterinerimiz daha açmadığı için sonuçları alamadık şimdi yeniden anestezi yeniden testlere başlandı. Günah ya iki ayda iki anestezi valla içim acıyor. Kedimi barınaktan almamış olmasam yani o kötü şartları tecrübe etmemiş olsa belki ilk ishalde kusmada paniklemem böyle ama Jack'e biri öyle biri böyle deyince ben de korkuyorum. Sonuçta biz bu hayvanı aldık ailesi olduk ve artık bizim evladımız gibi, bir farkı yok. Onun tüm sorumluluğu bizde ve en iyi şekilde bakmak istiyorum. Yavrum gene sersem sersem dolaşacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:18   #4

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

Fakülteye götürüp test yaptırsanız? moralinizi bozmayın sıcak havalarda serin yerlerde yatmaktan üşütmüşte olabilir.midesi bozulmuştur vs vs olumlu düşünmeye çalışalım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:23   #5

skayaci üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
skayaci Çevrimdışı

Değişik benim kedimi sokakta bulduğumda kalçası kırık ve kuyruğu felçti 2 hafta veterinerde kaldı hergün iğne+ kortizon serumu yedi hap yuttu o kadar canını acıtmalarına ve vete saldırmasına rağmen 1 kere uyutup işlem yapmadılar.Hani öyle böylede saldırmıyordu vete canı çok yandığı için.
iki tane vetimiz var ikisindende çok memnunum ben.His olmayan kuyruk düzeldi şuan bayrak gibi sallanıyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:26   #6

vivelaamour Çevrimdışı

mervegulistnbl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Fakülteye götürüp test yaptırsanız? moralinizi bozmayın sıcak havalarda serin yerlerde yatmaktan üşütmüşte olabilir.midesi bozulmuştur vs vs olumlu düşünmeye çalışalım.
Geldiğimiz son klinik iyi bir yer. Şimdi bütün testler yapılacak yeniden. Umarım ciddi bir şey yoktur. Benim sinirimi bozup umutsuzluğa düşüren veterinerdeki kişinin "ben buna dokunamam, yapamam, edemem" demesi. Elbette hayvan durmuyorsa anestezi yapılır ama bunu dile getirmenin adabı var. Tırnaklarını keserken dikkat edin kanamasın diyorum "kanarsa müdahele ederiz" diyor geniş geniş...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:32   #7
Oem

Oem üyesinin avatarı

Yurt Dışı
Oem Çevrimdışı

vivelaamour tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O kadar haklısınız ki... Ve bir de asla uzman veterineri bulamıyorsunuz, tamam onlar da insan onların da hayatları var ama en azından acil durumlarda ulaşabilsek, devlet memuru mantığıyla "bugün izinliyim" demeseler. Bilmiyorum kafam çok karışık , ilk veterinerimiz daha açmadığı için sonuçları alamadık şimdi yeniden anestezi yeniden testlere başlandı. Günah ya iki ayda iki anestezi valla içim acıyor. Kedimi barınaktan almamış olmasam yani o kötü şartları tecrübe etmemiş olsa belki ilk ishalde kusmada paniklemem böyle ama Jack'e biri öyle biri böyle deyince ben de korkuyorum. Sonuçta biz bu hayvanı aldık ailesi olduk ve artık bizim evladımız gibi, bir farkı yok. Onun tüm sorumluluğu bizde ve en iyi şekilde bakmak istiyorum. Yavrum gene sersem sersem dolaşacak
yani düz mantıkla bakarsak bizlerin vet vet dolaşmaması lazım..herkes rahat bir şekilde evine en yakın vete gidebilmeli...ama 40 50km çapında vet vet gezen var..hatta ilden ile giden var...sizler bu konuda bana göre çok daha tecrübe sahibisiniz benim kedimle tanışmama daha 1 hafta var fakat kısırlaştırma konusunda vetleri bir dolaşayım dedim..45 günlükken kısırlaştırırız getir diyen de oldu 6 aylıktan önce olmaz diyende..herkes kafasına göre takılıyor..korkum ciddi hastalıklardaki bu fikir ayrılıkları sonucu kedimin başına birşey gelmesi..sizi çok iyi anlıyorum..umarım kısa sürede eski sağlığına kavuşur kediniz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:34   #8

vivelaamour Çevrimdışı

Oem tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yani düz mantıkla bakarsak bizlerin vet vet dolaşmaması lazım..herkes rahat bir şekilde evine en yakın vete gidebilmeli...ama 40 50km çapında vet vet gezen var..hatta ilden ile giden var...sizler bu konuda bana göre çok daha tecrübe sahibisiniz benim kedimle tanışmama daha 1 hafta var fakat kısırlaştırma konusunda vetleri bir dolaşayım dedim..45 günlükken kısırlaştırırız getir diyen de oldu 6 aylıktan önce olmaz diyende..herkes kafasına göre takılıyor..korkum ciddi hastalıklardaki bu fikir ayrılıkları sonucu kedimin başına birşey gelmesi..sizi çok iyi anlıyorum..umarım kısa sürede eski sağlığına kavuşur kediniz..
Çok teşekkür ederim. İnsanın evladı gibi oluyor içim cız etti öyle bağırıken. Serinkanlı olamıyorum elimde değil. Annemlerin kedisi 13 yaşında ve neler atlattı neler biliyorum kediler güçlü canlılar ama işte üzülüyor insan.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:48   #9

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Diyecek söz yok ne yazıkki bunhayvan besleyenlerin en büyük sorunu. Ben vana ilk geldiğimde aynı sizin Dediğiniz şeylerle karşılaşıyordum özel klinik yoktu fakülteye gidiyorduk bizim Güneş çok hırçındır yabancı kimseye yanaşmaz hele beyaz önlüklü birini gördünmü resmen Aslan kesilir küçükken çok çekti canı çok yandı o günden beri beyaz önlükten nefret eder. Kaç kere aşı vurulmadan eve döndüğümüzü bilirim korkudan asistanlar yanaşamazdı annem yanında olup tuttuğunda gıkı çıkmaz ama yavrumun annem diyor ben diyorum ama yok ikna edemezdik biz buna varamayız diyip bizi gönderirlerdi
Sonra bir gün annemin canına tak etti sizin hocalarınız nerde dedi asistanlardan gık çıkmadı Öğrencilerden biri bir hocanın adını verdi çıktık üst kata Hoca'yı bulduk nasıl hayvan sever nasıl ilgili anlamatam o bizim şansımızın döndüğü andı işte hemen bizimle aşı odasına indi Güneş'i yumuşak sesle sevdi okşadı sonra telefonundan klasik bir müzik açtı bizimki resmen mayıştı hocaya beyaz önlüğüde söyledik yanına önlüğümü çıkartarak girdi . Ve gereken tüm aşıları sorunsuz yaptı. Önemli olan insan işini sevmeli ve bütün hususlarını bilmeli. Arada sokak hayvanlarından tedavi için götürüyoruz o hocamız olmayınca asistan ve öğrenciler müdahale ediyor ve her defasında kavga edip çıkıyoruz yok dokunamayız bunun aşısı yoktur ya bizi tırnaklarsa sadece gülüp geçiyorum artık böyle Saçma sapan şeylere
Teşhis konusunda aynen Dediğiniz gibi hocalar bile birbirleriyle çok çelişiyor ama Allah Cumali hocamızdan Razı olsun bu güne kadar bizi bir kere bile şaşırtmadı üzmedi saat kaç olursa olsun arayabiliyoruz hemen Kalkıp gelir gerekeni yapar ve ÇOĞU zaman para bile almaz sokak köpeği kedisi oldukları için
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:51   #10

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Rabbim sizede yardımcı olsun evladınıza şifa versin inşallah sorunsuz bir şekilde atlatırsınız bu durumu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 12:54   #11

vivelaamour Çevrimdışı

GÜNEŞ-EYLÜL tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Diyecek söz yok ne yazıkki bunhayvan besleyenlerin en büyük sorunu. Ben vana ilk geldiğimde aynı sizin Dediğiniz şeylerle karşılaşıyordum özel klinik yoktu fakülteye gidiyorduk bizim Güneş çok hırçındır yabancı kimseye yanaşmaz hele beyaz önlüklü birini gördünmü resmen Aslan kesilir küçükken çok çekti canı çok yandı o günden beri beyaz önlükten nefret eder. Kaç kere aşı vurulmadan eve döndüğümüzü bilirim korkudan asistanlar yanaşamazdı annem yanında olup tuttuğunda gıkı çıkmaz ama yavrumun annem diyor ben diyorum ama yok ikna edemezdik biz buna varamayız diyip bizi gönderirlerdi
Sonra bir gün annemin canına tak etti sizin hocalarınız nerde dedi asistanlardan gık çıkmadı Öğrencilerden biri bir hocanın adını verdi çıktık üst kata Hoca'yı bulduk nasıl hayvan sever nasıl ilgili anlamatam o bizim şansımızın döndüğü andı işte hemen bizimle aşı odasına indi Güneş'i yumuşak sesle sevdi okşadı sonra telefonundan klasik bir müzik açtı bizimki resmen mayıştı hocaya beyaz önlüğüde söyledik yanına önlüğümü çıkartarak girdi . Ve gereken tüm aşıları sorunsuz yaptı. Önemli olan insan işini sevmeli ve bütün hususlarını bilmeli. Arada sokak hayvanlarından tedavi için götürüyoruz o hocamız olmayınca asistan ve öğrenciler müdahale ediyor ve her defasında kavga edip çıkıyoruz yok dokunamayız bunun aşısı yoktur ya bizi tırnaklarsa sadece gülüp geçiyorum artık böyle Saçma sapan şeylere
Teşhis konusunda aynen Dediğiniz gibi hocalar bile birbirleriyle çok çelişiyor ama Allah Cumali hocamızdan Razı olsun bu güne kadar bizi bir kere bile şaşırtmadı üzmedi saat kaç olursa olsun arayabiliyoruz hemen Kalkıp gelir gerekeni yapar ve ÇOĞU zaman para bile almaz sokak köpeği kedisi oldukları için
İşini sevmekle işi iş, ticaret olarak görmek çok farklı. Sabit bir veterinerimiz olsun istiyorum ama başımıza gelen hep aynı şeyler...

Bu arada kan değerlerimiz normal çıktı, belki de klasik bir kusmaydı ama ishalle beraber olması endişelendirdi beni. İhmalsiz davranmak istemiyorum ve tabii en önemli hakkım olarak kedimin nesi olduğunu bilmek istiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 13:02   #12

vivelaamour Çevrimdışı

Bu arada kedimizi uyutmadan yapmışlar testleri, çok mutlu oldum Üre değerimiz 57 çıktı biraz yüksek ;( proplan üre değeri düzenleyici kuru mama alacağız ve serum vurulacağız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 13:16   #13

mervegulistnbl üyesinin avatarı

mervegulistnbl Çevrimdışı

En azından kolay bir tedaviyle geçecek birşey.gelmiş geçmiş olsun Jack
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 13:33   #14

vivelaamour Çevrimdışı

Teşekkür ederiz üre 52,7 bu arada şu an serum alıyor. Kuru mamaya dönücez hoşuna gitmeyecek ama mecbur
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-15, 15:13   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
irmanınannesi Çevrimdışı

Bende uzun zamandır veteriner sorunsalıyla uğraşıyorum. Kızım 1 aydır bende ve 1 aydır 4 veteriner gezdim. Gerçekten hepsinin yaklaşımları, teşhisleri ve tedavi uygulama yöntemleri değişik. Çok şükür ciddi bir rahatsızlığımız yok ama sadece aşı konusunda bile aklımı karıştırmayı başardılar. Gerçekten insan ne yapacağını şaşırıyor. Yakışıklı Jack'in ciddi bir sorunu çıkmamasına sevindim, bir an önce toparlaması dileklerimle
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları