Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 04-02-14, 13:51   #1

whnois Çevrimdışı
Varsayılan Vicdan azabı kaç lira eder

Selamlar hemen konuya giriyorum.

1.5 yaşında bir sokak kedisini eve aldım. Kedi canı sıkıldığı zaman çıkıyor sonra geri geliyordu. Sabah işe giderken genelde çıkar akşam geldiğimde eve alırdım. Geçen Çarşamba çıkmadı eve alışmıştır herhalde dedim. Sonraki günler birşey yemediğini farkettim. Kumunun yerini ve cinsini değiştirmiştim ondan olabilir diye düşündüm ama öyle değilmiş.

Testler sonucunda hayvanda iç,dış, kendi gençliği virüsleri varmış. Bağışıklık sistemi çökmüş. Hayvanın o durumunu hatırladıkça cahilliğime yanıyorum neden daha önce davranmadım diye.

Neyse tedavi ücretleri çok olduğu için barınağa bıraktım. Orada malum viral tedavi yok sadece serum ve antibiyotik veriyorlarmış. Yarın gidip durumunu göreceğim. Ama birşey yapmak da istiyorum. Tavsiyeleriniz...

Bu konu en son " 04-02-14 " tarihinde saat 14:13 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-14, 14:47   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Vicdan azabı kaç lira eder

olmayan vicdanınızın azabının kaç lira edeceğini mi soruyorsunuz? kediyi eve alırken mamasını, suyunu vermenin yeterli olacağını mı düşündünüz? eğer biraz merhamet kalmışsa sizde, kediyi barınaktan alıp ya borç harç ya da yardım kampanyalarıyla tedavi ettirirsiniz ve sonrasında sorumluluk sahibi bir yuva ararsınız. yapabileceğiniz en doğru adım bu olur. gerçi merhamet kalsaydı buraya yazana kadar dediklerimi yapmaya girişmiş olmanız gerekirdi. insan bulur buluşturur da yolda görse dayanamaz, tedavi ettirir. nasıl insanlar bu kadar kalpsiz olabilir, duygudan yoksun olabilir aklım almıyor.

bunu yalnızca sizin için söylemiyorum ama konunun altında belirtmek istiyorum. "kedim camdan düştü", "kedi sahiplendim, 2 gün sonra öldü", "kedimin nesi var, anlamıyorum" diyen tüm insanları da sizinle aynı kefeye koyuyorum. siz barınağa bırakmışsınız ve bu şekilde ölüme terk etmişsiniz. onlar da önlem almayarak, gerekli muayeneleri veya tedavileri yaptırmayarak ölüme terk ediyor. bu yolla ölen kedilerin katilleri de bizzat sahipleri. bunun başka bir açıklaması yok. hala daha "kedim aşağı atlar mı", "kedim kusuyor, ölür mü" diye konu açanlar var. biblo mu aldığınızı sanıyorsunuz eve? sahiplenirken hangi kafayla sahipleniyorsunuz, anlamak mümkün değil. bu kadar bilinçsizlik, bu kadar akılsızlık ve sorumsuzluk hiçbir türlü açıklanamaz. kendi sorumsuzluğundan kedisini kaybeden insanların gözyaşı dökmesine de zerre üzülmüyorum. bakabilecekseniz sahiplenin, ilgilenecekseniz sahiplenin ve sorumluluk sahibiyseniz sahiplenin. yoksa sokaktakilere mama verin, en büyük yardımınız bu olur. tüm hayvanlarla ilgili forumlarda açılan konuları tek tek incelesek insan okudukça sinirden ne hale gelir. nasıl vicdansız insanlarla bir arada yaşıyoruz, ne kadar acı..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-14, 15:27   #3

whnois Çevrimdışı

Vurucu oldu ama evet. Biraz da cehalet diyelim. Sokak kedisidir direnci yüksektir diye düşünmüştüm. Bu kadar sorumluluk gerektiren bir şey olduğunu bilseydim bu sorumluluk altına girmezdim. Belediye hastanesinin durumunun anlatılan kadar kötü olduğunu bilmiyordum yarın gidip göreceğim. Herneyse cehaletin özrü yok. Dediğiniz gibi oradan alıp ilk gittiğim yere göre 4de bir fiyat veren bir veterinere emanet edeceğim. Bir hafta içinde iyileşir inşallah.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-14, 15:46   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

eğer gençlik hastalığı türü bir rahatsızlığı varsa tedavisini ve kontrollerini düzenli yaptıracak bir yuva bulmaya özen göstermelisiniz. sokak kedilerinin bağışıklığı bazı rahatsızlıklar için daha yüksek ama onların ömürleri de ev kedilerine göre çok daha düşük. neredeyse ev kedilerinin çeyreği kadar yıl hayatta kalabiliyorlar. bulaşıcı hastalık ihtimali daha yüksek. beslenmeleri düzensiz ve çok kalitesiz. bu yüzden sahiplenilen tüm kedilerin (nereden alınırsa alınsın) genel muayenelerinin eksiksiz yaptırılması gerekir. sağlık geçmişini bilmiyorsunuz sonuçta, erken müdahale ile ufak rahatsızlığı varsa da tedavi görmüş olur. bu konuya yeni kedi sahiplenecekler dikkat etmeli ama forumda açılan konulardan gördüğüm kadarıyla çoğunluğu veterinere çok geç götürüyor. hatta bir kısmı götürmüyor bile. bundan sonra umarım çok daha dikkatli ve empati kurarak yaklaşırsınız. nasıl ki düştüğümüzde bile elimizden biri tutsun istiyorsak, bu tür rahatsızlıklarda bizi "çok fazla tutar" diyerek ölüm kampına yollasalar ne hissederiz? herkesin hayatı, canı eşit değerdedir diye düşünüyorum. kediyi aldıktan sonra tedavi sürecinde de bilgilendirirseniz sevinirim. umarım geç kalmamışsınızdır da hem sağlığına kavuşur hem de doğru düzgün bir yuvası olur..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-14, 17:09   #5

whnois Çevrimdışı

ilginiz için sağol. ilk etapta iyileşmesi lazım. sahiplendirme için bu forumda konu açabilirim ama önemli olan iyileşmesi. korola ve kedi gençliği de var.Bu virüsler tamamen ölmese de yenilebileceğini umuyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-14, 18:13   #6

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Bu siteyi az cok takip edenler, kedilerin cani söz konusu oldugunda bazi lafini sözünü esirgemeyen insanlar oldugunu iyi bilirler.
Herseye sabirla cevap verip yardimci olmakdir asil amac.

Fakat hayvanlar söz konusu oldugunda sinirlerimizin gerildigini bilenler, bazen nick degistirip bizi deli etmek amaciyla, "kedimi sokaga attim", "kedimi dövdüm", "kedimi tekmeledim pismanim" gibi konular acip sinirlerimizi germekden keyif aliyorlar.
Bizde her seferinde bu konulara sabirla yaziyoruz ama sinirlerimizin dayandigi kadar tahammül edebiliyoruz.

Ben konuyu okudugumda sizide (yine nick degistirip) bizim sinirlerimizle oynayamaya calisan biri sandim.
En cokda "tedavi ücretleri çok olduğu için barınağa bıraktım" diye yazdiginiz cümle, beni bu düsünceye sürükledi.
Güzel arkadasimda yine herzaman ki gibi lazim gelen cevabi yazmis, ellerine yüregine saglik.

Fakat sizin ikinci yorumunuzu icden buldum.
"barinaga birakdim" cümlenize yazilacak cok sey var ama yazmiyorum, cünkü kedicigi sahiplenip onu eski sagligina kavusturacaginizi umuyorum.

Insallah sizde hatanizi telefi eder, en basda yapmaniz gerekeni yapar o kedicige sahip cikarsiniz...

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-14, 19:44   #7

whnois Çevrimdışı

yok bu mesajı atmak için üye oldum. şunu da itiraf edeyim belediye olmasa hayvan ölmüştü. onlar gelip aldığı için ordaki ortamı bilmiyorum yarın göreceğiz. sonradan telefon ettiğimde 250 kadar hayvan olduğunu, benimkine serum ve antibiyotik verdiklerini mümkünse kediyi hergün getirip götürmemi tavsiye ettiler.

veteriner ücretlerine gelince testleri yapan özel poliklinik bana göre çok fazla fiyat verdi. Yani durumu kadıköydeki başka bir veteriner çok daha farklı çizdi. yine bütçemi zorlayacak ama yapacak bir şey yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-14, 11:41   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
ani*** Çevrimdışı

whnois tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yok bu mesajı atmak için üye oldum. şunu da itiraf edeyim belediye olmasa hayvan ölmüştü. onlar gelip aldığı için ordaki ortamı bilmiyorum yarın göreceğiz. sonradan telefon ettiğimde 250 kadar hayvan olduğunu, benimkine serum ve antibiyotik verdiklerini mümkünse kediyi hergün getirip götürmemi tavsiye ettiler.

veteriner ücretlerine gelince testleri yapan özel poliklinik bana göre çok fazla fiyat verdi. Yani durumu kadıköydeki başka bir veteriner çok daha farklı çizdi. yine bütçemi zorlayacak ama yapacak bir şey yok.
öncelikle geçmiş olsun. yine de iyi tarafından bakmak lazım, kedisi zaten çoğunlukla sokakta yaşayan pek çok kişinin yaptığı gibi bir daha eve almamak ve başının çaresine baksın şeklinde sokakta bırakmak yerine çare aramışsınız en azından. onun bir canlı olduğunu ve ilacını doktorunu insanlar gibi bulamayacağını, derdini anlatamayacağını biliyorsunuz. sizden tek bir ricam var; bu şekilde hasta olan kediler son derece steril ortamlarda ve başka hiçbir kediyle iletişim halinde olmadan bakılmalıdır. aksi halde iyileşemezler. hassas bakım ve ilgi gerektirir bu kediler. ne yazık ki insanlar da kedinin hasta olduğunu duyunca köşe bucak kaçıyor; hasta olduğunu söylemek zorundasınız kedinin iyiliği için. umarım siz gereği gibi sahiplenirsiniz çünkü o kedicik sizi çoktan sahiplenmiştir muhtemelen.

barınaklara gelince durum çok farklı, yapabilecekleri şeyler kısıtlı ve hassas kediler için çok sağlıksız bir ortam. bir sürü farklı farklı hastalık taşıma ihtimali olan kediyle aynı havayı soluduğu sürece o ortamda hastalıklar bile mutasyona uğrar.

sizin yapmanız gereken tam teşekküllü bir veteriner bulmak. ya da tedavi için sürekli veterinerlik fakültesine taşıyabileceğiniz bir üni., veterinerle görüşüp taksitli ödemeye de ikna edebilirsiniz. sokak kedisi olduğu için indirim uygulayan pek çok veteriner kliniği de mevcut. sizin için önemli olan gerçekten samimi ve bilgili bir veterinerle işbirliği yapmak, mümkünse 24 saat açık olanlar da olabilir ya da sizin evinize gelerek serumu orada takabilen bir veteriner de iyi olur zira kedinizi veteriner ortamına sokarak oradaki çeşitli kedilerden hava yoluyla başka mikropların bulaşmasını da önlemiş olursunuz. ayrıca bu hastalığı önlemek için aşılar da yapılmalı diye biliyorum, sizin kediniz iyileşince mutlaka aşılarını tamamlayın, ve bir daha dışarı salmayın çünkü bu hastalıklar gruplar halinde dolaşan kedilerde sıklıkla görülür ve kedinizin oynadığı arkadaşlarında da muhtemelen bu hastalık mevcutmuş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-14, 13:49   #9

whnois Çevrimdışı

animal verdiğiniz bigiler değerli. bazı şeyler tecrübe etmeden öğrenilmiyor. üsküdar belediyesi barınağını gördüm. sağlıklı ve her çeşit köpekten onlarcası var. ama kedilerin odası yetersiz, hava ve ışıktan mahrum ve köpeklerin içinde. ama hafta sonu nöbetçi olan gökhan bey, diğer veteriner hanım ve çalışanlarına teşekkür borçluyum. hayvan teslim ettiğimden çok daha güçlü buldum.

pazar gününe kadar 300 tl gibi bir ücrete viral hastalıklarına bakacaklarını söyleyen kadiköyde bir yere emanet ettim. cuma günü ziyaret edeceğimi söyledim. inşaallah şifa bulur.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları