Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 21-08-13, 11:14   #1
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Ufak bir soru

Arkadaşlar öncelikle kusura bakmayın

aklıma takılan böyle ufak tefek şeyleri konu açmadan nasıl sorabilirim henüz çözemedim, eğer başka bir yolu varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Sorum şu ; bizim evde şöminelerimiz var kızımızda şöminelerle içli dışlı olmaya bayılıyor içlerine giriyor çıkıyor önlerindeki raflara çıkıyor.

Ama şömineler dekoratif görünsün diye taş-tuğla arası bir malzeme kullanılmıştı ve Sheba sürtününce tüylerini boyuyor. O da kendi temizliğini yaparken bir güzel yalıyor onları bir haftada falan çıkartıyor ama sonra tekrar bulaştırıyor. Çok sık olmasa da ayda bir iki kere kesin ordan boyuyor tüylerini.

Sizce zararı olur mu, fikriniz var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-13, 12:22   #2

Sans Valeur üyesinin avatarı

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Ufak bir soru

kesin bir bilgim yok ama zararlı olduğunu düşünmüyorum. sokaktaki kediler sürekli öyle şeylerle karşı karşıyalar zaten. tabi diyeceksinizki benim kedim evde... çok endişeleniyorsanız öyle yaptığında bir ıslak mendille silebilirsiniz içinizde rahat olur.biliyorsunuzdur ama yine söyleyeyim, ıslak mendili mutlaka suyla yıkayın, sıkıp sabunundan arındırın. aynı şekilde kuru bir mendilide ıslatabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-13, 12:41   #3
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Sans Valeur tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kesin bir bilgim yok ama zararlı olduğunu düşünmüyorum. sokaktaki kediler sürekli öyle şeylerle karşı karşıyalar zaten. tabi diyeceksinizki benim kedim evde... çok endişeleniyorsanız öyle yaptığında bir ıslak mendille silebilirsiniz içinizde rahat olur.biliyorsunuzdur ama yine söyleyeyim, ıslak mendili mutlaka suyla yıkayın, sıkıp sabunundan arındırın. aynı şekilde kuru bir mendilide ıslatabilirsiniz.
Teşekkürler Bundan sonra ıslak bez ile silmeye çalışacağım , kediler çok çabuk hasta oluyor diye ıslak bez ile temizleme yoluna gitmiyordum ama fazla ıslatmazsam sorun olmaz sanırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-13, 12:49   #4

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

benim kedim şuana kadar 3-4 kez ateşlendi. belki o dayanıklıdır bilmiyorum kışın bile kafasını ve patilerini suya sokmaya bayılıyor. ailemde aşırı derece titiz olan insanlar var bu yüzden öyle küçük şeylerde sürekli silmek zorundayım. sırf badem tozdan rahatsız olmasın diye de köşe bucak temizlik yapıyorum sürekli. ıslak bez kullanmak hiç aklıma gelmemişti ıslak mendil daha kolay geliyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-13, 12:53   #5
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

benim kedim şuana kadar 3-4 kez ateşlendi. belki o dayanıklıdır bilmiyorum kışın bile kafasını ve patilerini suya sokmaya bayılıyor. ailemde aşırı derece titiz olan insanlar var bu yüzden öyle küçük şeylerde sürekli silmek zorundayım. sırf badem tozdan rahatsız olmasın diye de köşe bucak temizlik yapıyorum sürekli. ıslak bez kullanmak hiç aklıma gelmemişti ıslak mendil daha kolay geliyor
Islak mendilin içindeki kimyasallar yıkasam bile çıkmaz diye endişe ettim o yüzden ince bir bezi ıslatıp kullanmak daha mantıklı geldi bana. Fiber temizlik bezlerinden alıyım bir tane Sheba'ya özel tüylerini de çaktırmadan almış olurum , taranmaktan hiç hoşlanmıyor hanımefendi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-08-13, 13:15   #6

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

haklısınız öyle bezler tüylerinide daha fazla alır. bilgi alışverişi olması çok güzel, bende kullanacağım o bezlerden
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 10:50   #7
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Benim ufak tefek sorularım bitmiyor
Yeni sorum damacana su ve Sheba.

Kızımızın evin muhtelif yerlerinde su kapları var ama ne zaman damacanadan su doldrusam o sese inanılmaz bir çoşkuyla koşup geliyor.
Ben doldururken patilerini damacana koyup bakıyor su sıçrarsa kaçıyor bir daha geliyor ben de bir kere yanlışlıkla biraz yere döktüm. Yerde mermer gitti bizimki yere dökülen suyu şapur şapur hiç bırakmadan içti ki su kaplarını ben sabah akşam eşim eve uğradıkça gün içinde sürekli değiştiririz.

Baktım bu durumu çok seviyor damacanının dibine de ayrı bir kap koydum ama kaptan içmiyor illa taşa dökülcek oradan içiçek, şimdi artık sürekli oraya su döküyoruz bizimki içiyor.

Sıkıntı olmaz heralde değil mi? Şimdi o kısmı deterjanlı paspaslamıyoruz kimyasal bir şey karışmasın diye.
Bir de kaplarından su içmeyi bırakır diye korkuyorum.

Kedi şelalesi alacağım ama kabloları var ve Sheba iki günde mahveder parçalar allah korusun elektrik falan çarpar kuzumu diye almıyorum.

Damacanadan yere su dökmeye devam ediyim mi sizce yoksa yapmıyım mı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 11:01   #8

İstanbul (Anadolu Yakası)
reiki2002 Çevrimdışı

Benim kedimde sizinkiyle aynı durumda. agzını damacanaya dayayıp su içmeye de çalısıyor. bende yere biraz döküyorıum onu yalıyor...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 14:43   #9

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

damacananın su dökülen yerine bir bez, bir havlu koyabilirsiniz diye düşünüyorum. sizin için sorun yoksa bırakın içsin. badem de su kabından su içmiyordu 1-2 hafta kadar önce. çeşmeden su içip suya pati atmayı, kafasını sokmayı çok seviyor. soğuklar yaklaşıyor diye su kabına alıştırmaya başladım. çeşmeden su vermediğim için su kabından su içiyor sonra su kabını deviriyor. bende şuan o sorunla uğraşıyorum. çünkü patileri ıslakken kuma giriyor, kum yapışıyor ve halıları çamur yapıyor. birde balkonda köpükten yaptığımız bir kedi yuvası var (sokak kedilerine yapmıştık ama badem çok beğendi) tırmalama çubuğu yerine onu tırmalıyor. köpüğün üstündeki aliminyum folyo bantta tırnaklarına yapışıyor. köpüğün üstüne çift taraflı bant yapıştırsam bantı yiyecek öyle bir bant yeme huyu da var. ne yapacağımı bilemedim artık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 15:20   #10
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

damacananın su dökülen yerine bir bez, bir havlu koyabilirsiniz diye düşünüyorum. sizin için sorun yoksa bırakın içsin. badem de su kabından su içmiyordu 1-2 hafta kadar önce. çeşmeden su içip suya pati atmayı, kafasını sokmayı çok seviyor. soğuklar yaklaşıyor diye su kabına alıştırmaya başladım. çeşmeden su vermediğim için su kabından su içiyor sonra su kabını deviriyor. bende şuan o sorunla uğraşıyorum. çünkü patileri ıslakken kuma giriyor, kum yapışıyor ve halıları çamur yapıyor. birde balkonda köpükten yaptığımız bir kedi yuvası var (sokak kedilerine yapmıştık ama badem çok beğendi) tırmalama çubuğu yerine onu tırmalıyor. köpüğün üstündeki aliminyum folyo bantta tırnaklarına yapışıyor. köpüğün üstüne çift taraflı bant yapıştırsam bantı yiyecek öyle bir bant yeme huyu da var. ne yapacağımı bilemedim artık
Badem abisiniz Sheba'dan kalır yanı yok maşallah yaramazlık konusunda
Benim için sorun değil neden olsun sadece oraya alışırsa kabından su içmez diye korkuyorum,kabındaki suyu sürekli değiştirdiğimizden (Sadece ben değil eşimde değiştiriyor) oradan ne kadar su içtiğini anlayamıyorum. Bir tek sabah kalktığımda ki seviyeden anlayabilirim haliyle gece uyurken suyunu değiştiremediğimizden.

Ama çişini genelde günde 2 kere bazen 3 kere çok nadir 4 kere yapıyor susuz kalmıyordur değil mi kızım. Özellikle siyamlarda böbrek hastalıkları çok olduğundan bu konuda çok evham yapıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 15:34   #11

İstanbul (Avrupa Yakası)
ggulsahh Çevrimdışı

Yaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Badem abisiniz Sheba'dan kalır yanı yok maşallah yaramazlık konusunda
Benim için sorun değil neden olsun sadece oraya alışırsa kabından su içmez diye korkuyorum,kabındaki suyu sürekli değiştirdiğimizden (Sadece ben değil eşimde değiştiriyor) oradan ne kadar su içtiğini anlayamıyorum. Bir tek sabah kalktığımda ki seviyeden anlayabilirim haliyle gece uyurken suyunu değiştiremediğimizden.

Ama çişini genelde günde 2 kere bazen 3 kere çok nadir 4 kere yapıyor susuz kalmıyordur değil mi kızım. Özellikle siyamlarda böbrek hastalıkları çok olduğundan bu konuda çok evham yapıyorum.
susuz kaldıgını sanmıyorum kedicikler canları istediği gibi yiyip içmeyi seviyolar benim haylaz oglanda hergün su kabını yere bosaltıyodu su kabının içine daha küçük bi su kabı koydum artık son care susuz kaldıgını düşünüp peşinde suyla geziyodum ama veterinerim cok kızdı susayınca muhakkak içer stres yaptırmamalısın dedi bende bıraktım nasılsa susarsa elbette içecek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 15:37   #12

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

ya sormayın az önce tırnalarını kesecektim ağlar gibi sesler çıkarmaya başladı kıyamadım kısaca cevap vereyim, kediler çok akıllılar su varken susuz kalması imkansız bu arada yaşamınıza buradan gördüğüm kadarıyla bayılıyorum. Sheba konusunda çok dikkatlisiniz. çocuğunuz olsa o çocuk 100 sene yaşar sizin bu dikkatinizle. Sheba'da inşallah uzun yaşar. bende bazen çok pimpirikli oluyorum ama sınırda koymak istemiyorum badem e. belli bir düzeni olsun ama istediğinide yapsın istiyorum. 1-2 sene daha uzun bir hayat yerine güzel ve eğlenceli bir hayat yaşasın istiyorum tabi onunla daha da uzun bir hayat yaşamak istersiniz, anlarım. birazda akışına bırakmak lazım bence ona zarar vermeyecek şeylere hiç düşünmeden izin verin. bunları yapıp yapmadığınızı bilemem ama dünyaya bir kez geldi zaten, güzel yaşasın yeter
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 15:48   #13

İstanbul (Avrupa Yakası)
ggulsahh Çevrimdışı

ya sormayın az önce tırnalarını kesecektim ağlar gibi sesler çıkarmaya başladı kıyamadım kısaca cevap vereyim, kediler çok akıllılar su varken susuz kalması imkansız bu arada yaşamınıza buradan gördüğüm kadarıyla bayılıyorum. Sheba konusunda çok dikkatlisiniz. çocuğunuz olsa o çocuk 100 sene yaşar sizin bu dikkatinizle. Sheba'da inşallah uzun yaşar. bende bazen çok pimpirikli oluyorum ama sınırda koymak istemiyorum badem e. belli bir düzeni olsun ama istediğinide yapsın istiyorum. 1-2 sene daha uzun bir hayat yerine güzel ve eğlenceli bir hayat yaşasın istiyorum tabi onunla daha da uzun bir hayat yaşamak istersiniz, anlarım. birazda akışına bırakmak lazım bence ona zarar vermeyecek şeylere hiç düşünmeden izin verin. bunları yapıp yapmadığınızı bilemem ama dünyaya bir kez geldi zaten, güzel yaşasın yeter
aynen ben lokumu sahiplendiğim ilk üç ay delirmiş gibiydim uyudumu uyandımı yedimi içtimi sanki nefes alışı değişti allahım resmen uykularım kacıyordu heran elimde tlf veterineri arıyordum ama sonra vetim bana asırı kızmaya basladı çünkü öyleki patileri toz olmasın diye evi gunde kac kez siliyordum ve ne yazıkki istemeden bu durum lokumda toza karsı hassasiyet olusturdu suan toza alerjisi var o yuzden hani derler ya cocugu olan insanlara kendi haline bırak düşsün kalksın mikropta görsün diye sanırım öyle olmak gerekiyomus
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 16:28   #14
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

ggulsahh tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
aynen ben lokumu sahiplendiğim ilk üç ay delirmiş gibiydim uyudumu uyandımı yedimi içtimi sanki nefes alışı değişti allahım resmen uykularım kacıyordu heran elimde tlf veterineri arıyordum ama sonra vetim bana asırı kızmaya basladı çünkü öyleki patileri toz olmasın diye evi gunde kac kez siliyordum ve ne yazıkki istemeden bu durum lokumda toza karsı hassasiyet olusturdu suan toza alerjisi var o yuzden hani derler ya cocugu olan insanlara kendi haline bırak düşsün kalksın mikropta görsün diye sanırım öyle olmak gerekiyomus
Haklısınız aslında sakınılan göze çöp batar misali. Biz daha taze ebeveyniz 3 ay dolmadı bile kızımız evimize geleli ama sanki doğduğumdan beri yanımda o kadar alıştım ve bağlandım. Herkes sen kedi ile böylesin çocuk falan yapma stresten ölürsün diyor zaten Ben de nefes alışverişini izlerim durmadan burnundan ateşini ölçerim sağını soğunu mıncıklarım bir şeysi var mı diye.
Evde mermer merdivenler var bizim ki çok yaramaz durmadan yukarı aşağı koşuyor bazen hızını alamıyor merdivenlere çarpıyor falan ona bile çok taktım halı döşetmeyi düşünüyorum Hayatım Sheba'nın etrafında dönüyor artık ama çok mutluyum, kızımla bir oynuyorum bir sarılıyorum onun sıcaklığını hissedince ne dert kalıyor ne keder.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-08-13, 17:41   #15

İstanbul (Avrupa Yakası)
ggulsahh Çevrimdışı

Yaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Haklısınız aslında sakınılan göze çöp batar misali. Biz daha taze ebeveyniz 3 ay dolmadı bile kızımız evimize geleli ama sanki doğduğumdan beri yanımda o kadar alıştım ve bağlandım. Herkes sen kedi ile böylesin çocuk falan yapma stresten ölürsün diyor zaten Ben de nefes alışverişini izlerim durmadan burnundan ateşini ölçerim sağını soğunu mıncıklarım bir şeysi var mı diye.
Evde mermer merdivenler var bizim ki çok yaramaz durmadan yukarı aşağı koşuyor bazen hızını alamıyor merdivenlere çarpıyor falan ona bile çok taktım halı döşetmeyi düşünüyorum Hayatım Sheba'nın etrafında dönüyor artık ama çok mutluyum, kızımla bir oynuyorum bir sarılıyorum onun sıcaklığını hissedince ne dert kalıyor ne keder.
aynen bende öleyim herkes sevgiden hasta etcen diyodu hani şimdide cok farklı diilim gece yanımda uyandıgı an kalkıp nereye gittiğine bakıyorum ama en azından tüm gece basında oturmayı bıraktım sizi o yuzden o kadar iyi anlıyorum ki
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları