Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 02-03-15, 20:26   #1

Ihlamur üyesinin avatarı

Ankara
Ihlamur Çevrimdışı
Varsayılan Türkiye'de Hasta Bir Kedi Olmak

Kasım 2014'te Atakule Veterinerlikten bir adet dişi kedi evlat edinmiştik. Henüz 3 aylıktı ve evimizin neşe kaynağı olmuştu. Evimize huzur ve sakinlik vermesi için adını Ihlamur koyduk. Çok kısa zamanda ona alıştık ve evimizin bir ferdi oldu. Daha önce kedimizi kaybettiğimizden dolayı Ihlamur'un üzerine bir başka titriyorduk. Aşılarını yaptırmaya başlamıştık. Evlat edindiğimizde iç ve dış parazitleri vardı,sağlam ve sağlıklıydı sadece ayından biraz daha küçük gösteriyordu,gelişim bozukluğu olduğundan korkmuştuk,fakat aşısı için götürdüğümüz veteriner Ihlamur'un diğer kedilerden biraz daha küçük yapıda olacağını bunun normal olan bir durum olduğunu söylediğinde rahatlamıştık. Hayatımızda hiç bir sorun yoktu ta ki Ocak ayına kadar. Bir gün Ihlamur'un karnının şiş olduğunu farkettik,kakasını yapmayalı da üç gün oluyordu kumunda fazla fazla çiş öbekleri vardı ama hiç dışkısı yoktu. Gözlemlediğimizde sık sık koşa koşa tuvalete gidip çişini yaptığını farkettik,o arada kuyruğunun havada değil yerde sanki cansızmış gibi durduğunu ve Ihlamur yürürken yere süründüğünü gözlemledik. Ayrıca oyun oynarken istemsiz kakasını ve biraz da çişini kaçırmıştı. Vakit kaybetmeden Batıkent Veterinerlik'e götürdük,kuyruğunda kırık olup olmadığının anlaşılması için röntgen çekildi,fakat sorun yoktu kabızlık krampları yüzünden olabileceği söylendi ardından lavman yapıldı ve bir gece kalsın dendi. Ertesi gün Batıkent Veterinerlikte çalışan veterinerimiz Orkun beyi aradık,Ihlamurun kaka yapmadığını biraz daha bekleyeceğimizi söyledi o gece de veterinerlikte kaldı. Yanımızda battaniyesi maması ve oyuncaklarıyla Ihlamur'u ziyarete gittik ve akşam yine eve döndük. Ertesi gün kan tahlili yapıldığını ve kanında ciddi oranda bir enfeksiyon olduğu söylendi bir hafta yine ısrarla yatılı kalması söylenerek antibiyotik tedavisi yapıldı. Aralarda ziyarete gittiğimizde kedimiz bembeyazdı ve titriyordu, yorgun olduğunu sorun olmadığını söylediler. Bu arada sürekli fahiş miktarlarda ücret ödüyorduk ama sorun değildi ne de olsa konu kedimizdi,umursamadık. Tam sekiz günün ardından Orkun bey'i arayıp akşam kedimizi alacağımızı söyledik,bunun üzerine kan değerlerinin çok iyi olduğu,Ihlamur'un keyfinin yerinde olduğu "koşup oynadığı" söylendi ama yine bir ama vardı,bir kaç gün daha kalmasını istediklerini söylediler nörolojide uzman olan Prof. Dr. Ömer Beşaltı'ya sabah muayeneye götüreceklerini ve ücretin 250 tl olduğunu söylediler telefonu kapatıp kim bu adam diye araştırdım. Bahsettikleri şahıs Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı imiş. Fakülte hastanesi sonuçta diye düşünüp para vermeyeceğimizi Ihlamur'u alacağımızı söyledim. Akşam Batıkent Veterinerliğe gittik,kedi odasına girdik Ihlamur uyuyor gibiydi seslendik ve işte o zaman bizim için zaman durdu. Ihlamur miyavlayıp yanımıza yanaşmaya çalıştı ama yürüyemiyordu,"koşup oynadığı" söylenen hayvan ön iki patisi üzerinde zar zor duruyordu,gözyaşlarımı tutamadım yanımıza gelen görevli Orkun beyi aradı cevap bizde şok etkisi yarattı,Orkun bey sözde bize Ihlamur'un durumunun zaten kötü olduğunu o yüzden nöroloğa götürülmesi gerektiğini söylemiş. Bir dakika bile durmadık orada apar topar o yerden kedimizi çıkarmak için uğraştık. Ben Ihlamur'un bacaklarına ağlarken arkadan hala şu kadar ödemeniz var çünkü bugün şu şu yapıldı deniyordu. Kan değerlerini istedik öncesi ve şimkini halini,fakülteye götüreceğimizi söylediğimizde "Size daha çok patlar boşuna gitmeyin,Ömer beyi de orada bulmanız imkansız"dediler. Duymazdan geldik ve kızımızı bir an evvel evine götürmeye çalıştık. Ertesi gün fakülteye gittik fakat Ömer bey yurt dışına çıkalı bir kaç gün olduğu için yoktu,15 gün sonrası için randevu verdiler. Aklımıza şu geldi Ömer bey Türkiye'de bile değilken Ihlamur'u ona nasıl göstereceklerdi? Belki günahlarını alıyorum ama bana kalırsa muayene ettirdik deyip bizden para alacaklardı. 15 gün sonra Ömer Bey'le nihayet görüştük,kedimizin kan değerlerine bakıp "Siz bir kedi olsanız ve iyileşmek için bir veterinere gitseniz ama kan değerleriniz daha da kötü olsa ne düşünürsünüz?" dedi. Ihlamur'un vücudunda bulunan kan yarı yarıya azalmıştı o özel veterinerde kan almak değil kan akıtma yapılmıştı ve o yüzden halsiz,titrek ve beyazdı. Ayrıca Ömer Bey Batıkent Veterinerlik'ten aranmadığından ya da Orkun Bey denen biriyle konuşmadığından emindi,haberi bile yoktu. Bu arada Ömer beyi beklediğimiz o 15 günün son beş gününde doktor olan ablamın önerisiyle Ihlamur'a steroid ve vitamin takviyesi yapmıştık,steroid kullanmamızın 2.gününde zor da olsa poposunu kaldırıp yürümeye başlamıştı. Ömer bey steroid kullanmamıza sinirlendi,gereksiz olduğunu ve kime sorarak bu kararı verdiğimizi söyledi steroidi ve vitaminleri keselim ve bekleyelim haftaya görüşelim dedi. Ablamın uyguladığı tedaviyi kestik,zaten steroid tedavisinin sonuna gelmiştik. İşler ondan sonra sarpa sarmaya başladı. Ihlamur ilk epilepsi krizini o akşam geçirdi şiddetli değildi kas atma şeklindeydi pek panik yapmadık,iştahı ve keyfi yerindeydi onu izleyen günlerde de hafif kas atmaları dışında bir şey olmadı,ama Ihlamur artık yürümüyordu yerinden kalkmıyor maması önüne gelince yiyordu yine sorun etmedik sonuçta Ömer bey bekleyelim demişti. Randevu günü geldiğinde fakülteye gittik,tam dört saat bekledik ve sonunda Ömer bey geldi bizi muayeneye aldı Ihlamur'un yürüyeceğini toparlayacağını söyledi iyi görmüştü. Bu arada tanı koymamakla birlikte hastalığının viral bir enfeksiyona bağlı omuriliğinde bulunan bir iltihap olabileceğini onun tanısının kesin konması içinse bekleneceğini söyledi. Bol bol çişini yaptırın iki hafta sonra görüşelim dedi. İki hafta bu kadar hızlı ilerleyen bir hastalık için çok görünmüştü gözümüze,tatmin edici bir "bekleme" nedeni de sunulmuyor olması biraz gerilmemize neden olmuştu. Bekleyecektik ama ne için? İki hafta geçtiğinde "hastalık bu,tedavisi de bu hemen başlayalım" mı denecekti? Ömer beye "Ya Ihlamur beklerken ölürse ne yaparız?" deyiverdim. "Biz de ölebiliriz ablacım" cevabı aldım kendisinden. Moralimiz bozuk halde iki hafta beklemek üzere eve geri döndük. Ertesi gün,gün içerisinde o kadar çok epilepsi nöbeti geçirdi ki,korkudan bayılacaktım. Çılgınlar gibi titriyor,göz bebekleri hızla sağa sola dönüyor ve ağzından köpükler geliyordu. Normal bir durum değildi ve beklenemezdi,krizlerinden birini videoya çektim ve ertesi gün sabah erkenden fakülteye gittik. Ihlamur da artık kıpırdamadan yatıyor acı dolu gözlerle bana bakıyor ve on dakika aralıklarla gelen epilepsi nöbeti için cesaretini topluyor haldeydi. Minik kızımı o halde görüp elimden hiç bir şey gelmiyor olması üzüntüden midemi bulandırıyordu. Umutla Ömer bey'in yanına gittik,Ihlamur'a şöyle bir baktı sonra videoya çektiğim krizini izledi sonuç mu? O gün kan alamadılar,küçük kızımda yeterli düzeyde kan yoktu ve en ufak tüple alınan bir kan onu öldürebilirdi. Genel durumunu toparlamak için serum verdiler işin komik yanı Ömer bey steroid kullanmamıza kızdığı halde o gün steroid tedavisine başlayalım dedi. Cuma günü gittiğimiz için hafta sonu evde tedaviye devam etmek üzere bize önerilen antibiyotik,serum ve steroidi eczaneden aldık. Eve döndük. Ertesi güne kadar kısa aralıklarla sık ve ağır nöbetler geçirdi. Cumartesi günü serumunun takılması ve steroidin damar yolundan yapılması için fakültenin aciline gittik,serumu takıldı ve steroidiyle antibiyotiğini aldı. Kızım çok zayıflamıştı,serum sadece kaybettiği suyu destekliyordu bir şeyler yemesi ve en azından midesinin birazda olsa dolu olması lazım diye blendırdan ıslak mamasını çekip şırıngayla ağzına verdik. Çok yiyemedi çünkü çok sık kriz geçiriyor ve bilinci kapanıyordu. Kansız olduğu için de gün aşırı sıcak su torbasına sıcak su tazeliyorduk. O gece de yatırdık battaniyesine sevdik,taradık,poposu çişini kaçırdığı için kirleniyordu o yüzden sık sık ıslak mendille siliyor ve temiz kalmasını sağlıyorduk. Yine ıslak mendille sildim poposunu,başını okşadım yanında olduğumu bilsin diye onunla konuştum,kriz geçirirken kendini çok savurmasın canı yanmasın diye patilerini tuttum. Pazar sabahı yani dün sabah uyanıp ılıyan sıcak su torbasını değiştirmek için yanına gittiğimde Ihlamur artık orada değildi. Mışıl mışıl uyuyan bir kedi gibi görünüyordu ama o orada değildi. Bahçemize,en sevdiği oyuncağıyla gömdük kızımızı...
Şimdi düşünüyorum da kabız diye götürdüğümüz veterinerde o kadar süre boşu boşuna kalması mı zaman kaybettirdi yoksa büyük umutlarla götürdüğümüz Ankara'nın en iyi nöroloğunun tatmin etmeyen muayeneleri ve sürekli süreleri uzayan randevu tarihleri mi? Hastalığı neydi,ağrısı var mıydı,iyileşir miydi? Aklımda bir sürü soru var,ama tek gerçek daha altı aylık olan kızımızın artık yanımızda olmaması.
Bu yazıyı yazdım çünkü bir başkasının başına böyle bir durum gelirse en azından vakitin çok önemli olduğu, hastalığın zamanla yarıştığı bilinsin ve bizim bu yaşadıklarımız göz önünde bulundurulsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-15, 21:35   #2

İstanbul (Anadolu Yakası)
karamio Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Türkiye'de Hasta Bir Kedi Olmak

Çok çok üzüldüm ne diyeceğimi bilemiyorum içim yandı resmen Allah size sabırlar versin elininizden geleni yapmışsınız en önemlisi ıhlamurcuğu çok sevmişsiniz kısacık ömrünü sevilerek geçirmiş gerisi çok acı ama Türkiye klasiği para uğruna insanların boş yere ameliyat edildiği bir ülkede bir kediciğin başına bunların getirilmesi onlar için çok normal giden canlar kimin umurunda ama şunu unutmasınlar bu zihniyetin sahibi olanlarda bir gün bu hayattan göçüp gidecek onların ölümleri kimbilir nasıl olacak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-15, 22:28   #3

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Başınız Sağolsun gerçekten çok üzüldüm, Türkiye gerçeği işte bu insana değil hiçbir canlıya değer verilmiyor, herkesin dini imanı para olmuş... Profesörlerin tavrı hep aynı olur zaten onlara alıştık ama bence asıl suç ilk götürdüğünüz veterinerde, eğer uğraşacak psikolojiniz ve de vaktiniz varsa yetkili makamlara o klinik için inceleme yapılmasını talep edebilir ve şikayetçi olabilirsin.
Onun dışında küçük ıhlamuru hiçbir şey geri getiremez tabi ancak diğer hasta kedilere birazcık yardımcı olmuş olursun... Işin en acı yanı da bence tam bir Teşhis koyamamış olmaları...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-15, 01:29   #4

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Çok üzüldüm başınız sağ olsun..Nasıl bu kadar para göz oluyorlar bir canlı görünce onun can taşıdığını düşünmeden gözlerinin önünde paralar uçuşuyor. Keşke ilk günlerde biraz araştırıp başka veterinerlerin de fikrini alsaydınız. Bazıları bu konuda duygularını yitirmişler gerçekten. Ne yazık ki ülkemizde sadece hayvanlarda değil insanda da bu var...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-03-15, 01:36   #5

barisdragon Çevrimdışı

Vetlerin çoğu hayvan sevmiyor ve paragöz. Bir de zırt pırt kan almaya bayılırlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-03-15, 19:52   #6

Seawind Çevrimdışı

Başınız saolsun kediniz ve sizin adınıza gerçekten üzüldüm.Yaşadığınız olay benzeri durum daha önce arkadaşımın başına gelmişti.Kedisinin arka ayakları tutmazken apar topar Veterinere yetiştirilmesine rağmen "12 saat gözlemleyelim düzelme olmaz ise bir hal çaresine bakarız" şeklinde anlamsız bir açıklamayla geri gönderilmişti.konu hakkında illaki bir bildikleri vardır şeklinde GÜVENMEYİ tercih ettiklerinden dolayı evlerine geri dönmüşlerdi ve kedisi 3 saat sonra ölmüştü
Bu ve buna benzer dile getirilmeyen yuzlerce vaka olduğunu düşünüyorum.Bu vicdan dışı tamamen ticarileşmiş insan müsveddelerinin bir şekilde cezalandırılması gerekmekte..Bir şekilde canları yakılmadığı durumda siz ve sizin gibi pek çok "vicdan" sahibi insanın vicdanı kullanılarak maddi kazanç elde edilmeye devam edecek gibi
Okuyunca resmen çıldıracak oldum.. Yasal prosedürleri ve dava vb. konuları ciddi anlamda araştırıp bahsettiğiniz kliniğin ve görevlilerin en azından para cezasına çarptırılması sağlamanın yollarını arayın derim
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları