Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 28-09-13, 00:57   #16

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: TosunPasam Hasta :(

önce dış sonra iç parazit tedavisi çok çok önemli...sizi tenzih ederek şunu söylemek isterim dış parazit damlalarını mutlaka belli periyotta yapılması gerek ne gereği var benim kedim veya köpişim dışarı çıkmıyor bakıyorum pireside yok üstünde evdeki hayvan nerden alcak pireyi diye düşünen maalesef çok zinniyet var birde bunla beraber iç parazit aşılarını vurdurmayan nice insan var...kedinin üzerinde pire görmüyor olsakta pire damlalarını mutlaka düzenli yaptırmamız gerekki o pire yumutraları oluşmasın,yapılmazsa mutlaka ve mutlaka o pire yumurtaları zamanla büyüyor o dıştaki yani derideki parazitler temizlenmediğinde ne oluyor gün geçtikçe zamanla zamanla iç parazite dönüşüyor benim vetimin güzel bir anlatımı var bu konuda,, dış parazit tedavisi yapılmazsa o parazitler o hayvanın derisini kemirir dururlar baktılarki artık dış deride kemirecek bir şey kalmadı içeri gireler bu kezde hayvanın içini kemirmeye başlarlar içerdede o kadar çoğalırlarki içerde kemirecek bir şey kalmaz artık dışarı çıkmaya başlarlar popodan diye iç ve dış parazit tedavisinin ne denli önemli olduğunu söyler...beraberindede birçok rahatsızlığı getirir bu paraziter kurtlar..pire damlalarını yapmak için pireyi görmeyi beklememek gerek belli aralıklarla yaptırmak gerek iç parazit aşılarıda yaptırmak gerekki o paraziter kurtlar içeriye ulaşmasın..sizin için demiyorum yanlış anlamayın hazır böyle bir konu açılmışken biraz daha bilinçlenelim diye yazıyorum...iç ve dış parazit tedavisi çok çok önemli hiçbirimiz istemeyiz sevimli dostlarımızın içini kurtlar kemirsin..evde 3 tane kedişim var 2 ayda bir düzenli dış parazit damlalarını damlatıyorum bunu yapmak için o parazitleri görmeyi beklemiyorum iç parazitlerinide yaptırıyorum mis gibi tertemiz içim rahat ediyor..dış parazit damlalarını önemsemeyen çok kişi var bu dış parazitler zaten iç parazitlere zemin hazırlıyorlar..çoğu aşıların bile sadece ticari olduğunu düşünenlerde var evet ticari,,,aldıkları 5 liralık iğneyi 35 e vuruyor olablirler belki vetler bu konu tartışmaya açık başka bir konu bu ama,,, aşılatmanın ne kadar önemli olduğuda tartışılmamalı bana göre...en basiti,, vurulan bir karma aşıyla evdeki dostumuzu birçok viral hastalıktan koruyoruz bu aşılar belki yüzde yüz değil ama yüzde 90 koruma sağlıyor biz gene her aşısını günü gününne yaptıralımki içimiz rahat etsin derim...çok geçmiş olsun eski sağlığına tez zamanda kavuşur inşallah sevimli dostunuz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 02:18   #17

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Güzel anlatiminiz ve iyi dilekleriniz icin tesekkürler.
Dis parazitin ayakkabi yoluyla bile eve girdigini söylemisdi veterinerimiz, bunun icin büyük kedime ense damlasi kullaniyorum ama yavru kedi icin ense damlasi kullanilmiyor burda, sadece sprey verdiler onu uyguladik.

Hakikaten cok önemli bu lanet parazitlerin cogalmasina izin vermemeliyiz, burda bircok arkadas cok sükür bu yazdiklarinizi zaten uygulayan arkadaslardir, ama yeni bir kedi almis, hayvan bakmaya yeni sevdalanmis hayvansever arkadaslarimiz bunu mutlaka dikkate almali.

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 09:30   #18

İstanbul (Anadolu Yakası)
reiki2002 Çevrimdışı

Tekrar çok geçmiş olsun, paşanın mama yemesine çok sevindim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 10:08   #19

FATİH VOLKAN YENİTÜRK üyesinin avatarı

TUZLA-İSTANBUL
FATİH VOLKAN YENİTÜRK Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

ah geçmiş olsun ...bizde çokoyu dün akşam eve getirdik,çip uygulaması yaptırdım,pazar günü de son antibiyotiğini yaptıracağız,3 günde kendine geldi bizimkisi..akşam erken yattık. hemen yanımıza geldi,üçümüz deliksiz uyuduk, sabah kalktık kahvaltıya,3 gündür bekleyen yaşmama yı vermedim attım,yeni konserve açtımm,sildi süpürdü maaşallah(bir çorba kaşığı)havuzunu su doldurdum evde yerleri ç.suyuyla dezenfekte ettim,yalnız ameliyat yerindeki tüyler ne zaman yerine gelir bir bilgin varmı?bu arada paşa için de çok sevindim..inşallah bir daha böyle bir kabus yaşamazsınızcanlarım benimmm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 22:31   #20

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Nasıl oldu yakışıklı tosun Paşacık evine döndü mü?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 23:12   #21

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Tosunpasam´i bugün saat 12´de eve getirdik.
Onu almaya gittigimde bekleme odasinda bekleyemedim, zaman gecmek bilmedi.

Sonra veteriner bilgi vermek icin odasina cagirdi, söyledigine göre icini temizlemisler, fakat pasanin bagirsak sorunlu bir kedi oldugunu söylediler.
Pasa hayati boyunca mamasina katilacak bir ilac kullanmak zorunda. Bu ilac kakasinin hep yumusak olmasini sagliyormus.

Hergün 1ml yas mamaya koyacagiz, bugün ilk mamasini verdik.
Buda mavisin pasanin yemeginden asla yememesi gerekdigini gösteriyor, bu iki kedinin yemekleri ayri ayri olacak iste bu bizim icin zor olacak.
Neyse sagligi yerinde olsunda mecbur dendigi sekilde yapicaz.

Pasa bitik halde geldi, poposu kipkirmizi ve disari cikmis halde, ve yürürken ayni hamile kadin gibi yürüyor, tabi bu hali, bizim hem icimizi burkuyor hemde güldürüyor.

Bu düzelirmis, birde koluna serum takmislar koldaki tüyünü kesmisler, orasi hem ciplak hem bayagi bir delik var
Orada kalan yapiskan parcalarini yikamislar ama cikmamis, o yapiskan yerede dogal olarak kir yapismis, kötü bir görüntü ama zamanla gecer dediler.
Cok kirlenmis battaniyesini birakmisdim battaniye kaka icinde, kendiside hem ilac kokuyor hem kaka kokuyor, tüyleride sanki sokakdan gelmis gibi cok fena.

Hani klinigi görmesem cok pis bir yer diyicem ama cok temiz bir klinik yattigi yeri bile gördüm cok temizdi.
Yikamak gerek belki ama daha hastane sokunu atlatamadi üstünede banyo stresini yasatmak istemiyorum.
Valla umursamadim yüzünü gözünü öptüm, cok özlemisiz, ailemin eksik puzzle parcasi geldi tablo tamam suan cok sükür

Bugün daha yeni girdim nete, pasa kucagimda uyudum, ikimizde güzel bir uyku cekdik simdi fildir fildir geziyor.

Ama mavis kokusundan sanirim pasayi ilk gördügünde yaptiklarini yapiyor tisliyor kihliyor.
Hastanenin kokusu var tabi üzerinde o gecene kadar mavisi uzak tutuyoruz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 23:47   #22

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Geçmiş olsun Tosun paşa atlatmış eve dönmüş ya her şey yoluna girer.Mama ,evet size biraz zor olacak ama onuda ayarlarsınız . Neden dışkısı yumuşak olsun diye ilaç verildi onu anlayamadım acaba anal keseleri mi aldılar. Bağırsak sorunlu demişler ama neymiş sorun sordunuz mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-13, 23:58   #23

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Pasa dogusdan oldugu saniliyor vucudunun üretmesi gereken bir madde (mi diyeyim bilmiyorum), onu üretemiyormus.

O eksik kaldigi icin, kakasi normal kedininki gibi yumusak olmuyormus, bu ilacda iste, kakasinin yumusak olmasini sagliyormus.

Bize kocaman bir siringada verdiler bittikce gidip alacagiz tabi kendi klinigimizde kendi veterinerimiz ilgilenecek o verecek ilaci.

Ben 3 hafta sonra kaka örnegi alip kendi veterinerimize götürecegim, oda bir baksin, problem nedir ayrintili anlatsin.

Ama senin dedigin sey kafama takildi, anal kese dedigin nedir?
Ve onu almis olabilirlermi? hic bilmedigim konular bunlar ya! Kandirilmakdan korkuyorum, bilmiyoruz diye biz bilmeden birsey yapmis olabilirlermi acaba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 00:17   #24

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Kafanı karıştırmak istemedim. Anal kese kedi ve köpeklerde kakasını yaptığı yerde hemen dışa yakın bir bölgede sağ ve solda minik kesecikler oluyormuş ve kedilerin kakasını kolay yapabilmesi ve kakayı yumuşatması için bir salgı salgılar dışkısını kolay yapmasını sağlarmış. Benim kedimin bu keseleri çok sık tıkanıyor ve dışkılama zorluğu yaşadığı için poposunu yere sürmeye başlıyor anlıyor hemen veterinere götürüyorum boşaltıyor. Basit bir işlem Eğer boşaltırmazsam enfeksiyona ve daha ağırına neden oluyor o zaman anal keseleri ameliyat ile alıyorlar. Anal kese olmayınca dışkı yumuşasın diye bir şey veriyorlar diye biliyorum . Paşanın yaşadıkları ile farklı bir şey .Eğer anal keseleri almış olsalardı mutlaka bunu anlatırlardı diye düşünüyorum.Siz parazit tedavisi için gördünüz farklı şeyler aslında ama aklına takıldıysa bir ara sor .Tekrar geçmiş olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 00:28   #25

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Sagol anlattigin icin, birsey daha ögrenmis oldum.

Biz bukadar koruyup gözetirken, baslarina ne hastaliklar geliyor, bu kediler sokaklarda nasil yasiyorlar ya! aklim almiyor
Cok narin canlilar bu kediler, bence sokak hayvani kesinlikle degiller.

Kendi veterinerimize soracagim mutlaka, ayrintili bilgi alicam mutlaka.
Tekrar tesekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 00:34   #26

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sagol anlattigin icin, birsey daha ögrenmis oldum.

Biz bukadar koruyup gözetirken, baslarina ne hastaliklar geliyor, bu kediler sokaklarda nasil yasiyorlar ya! aklim almiyor
Cok narin canlilar bu kediler, bence sokak hayvani kesinlikle degiller.

Kendi veterinerimize soracagim mutlaka, ayrintili bilgi alicam mutlaka.
Tekrar tesekkürler...
Sonucu yazarsan sevinirim sevgiler maviş ve tosun paşaya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 11:10   #27

gokhaname Çevrimdışı

fisun tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
evde 3 tane kedişim var 2 ayda bir düzenli dış parazit damlalarını damlatıyorum bunu yapmak için o parazitleri görmeyi beklemiyorum iç parazitlerinide yaptırıyorum mis gibi tertemiz içim rahat ediyor..dış parazit damlalarını önemsemeyen çok kişi var bu dış parazitler zaten iç parazitlere zemin hazırlıyorlar..çoğu aşıların bile sadece ticari olduğunu düşünenlerde var evet ticari,,,aldıkları 5 liralık iğneyi 35 e vuruyor olablirler belki vetler
tosun paşaya geçmiş olsun.2 ayda bir parazit ilacı yaptırmak kedilere yarardan çok zarar getirir.parazit uygulaması zehirdir.kedilere 2 ayda bir bu zehir yüklendiğinde zamanla vucutta birikir ve başka rahatsızlıklara yol açtığı gibi bir süre sonra parazit ilaçları etki etmemeye bile başlar çünkü sık uygulama kedinin vucudunun bu ilaçlara bağışıklık kazanmasına neden olur.parazit uygulaması önlem değil tedavidir.maalesef bu bilince sahip olan kişi oldukça az. veterinerinizin böyle düşünmesi yada söylemesi söylediğinin doğru olduğu anlamına gelmez. ülkemizde ilaç kullandırma istismar ediliyor çünkü maalesef araştırıp okumayı seven insanlar değiliz.siz kendinizce 2 ayda bir yaptırmak sağlıklıdır diye düşünüyor olabilirsiniz ama bu doğru yaptığınızı yada bunun doğru olduğu anlamına gelmiyor.12 yaşında kedisi olan tanıdığım sadece kedisi pirelenirse uygulama yaptırıyor ve şimdiye dek kedi hiçbir sorun yaşamadı.bu kedi uzaydan gelmediğine göre demekki parazit uygulanmaması zorunludur cümlesi koca bir balondan ibaret.
başımız ağrımadığı sürece önlem olsun diye asprin içiyormuyuz? eğer kediniz çiğ birşey yemiyor ve dışarı çıkmıyorsa, eve ayakkabı ile girilmiyorsa parazit kapma olasılığı çok çok az hatta neredeyse imkansız.parazit uygulamaları önlem değil tedavidir veterinerlerin her dediğine körü körüne inanmak yerine isteyen kapsamlı araştırsın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-13, 12:58   #28
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Elif Hanımcım yeni girebildim foruma çok çok geçmiş olsun.

Umarın şimdi çok iyidir miniğiniz, çok üzüldüm gerçekten.

Gökhanname size katılmıyorum. Dedikleriniz belki dış parazit için bir derece geçerli olabilir ama iç parazitin çok çok düzenli yapılması lazım. Siz araştırmaya üşendiğinizi söylüyorsunuz ama şahsen ben pek çok dil bilen birisi olarak sadece Türkçe kaynaklardan değil, bizden çok daha eski ve yaygın pet kültürü olan ülkelerinde kaynaklarını takip ediyorum. İç parazit kedilerde sadece çiğ etten dolayı oluşmaz ve tek zararı kedilere değildir. Kedilerdeki iç parazitin insanlara da çok ciddi zararları vardır.

Ben kendim çok çok mecbur kalmadıktan sonra ilaç kullanmayan bir insanım ki miniğiminde gereksiz ilaç almasını asla istemiyorum o yüzden gerek aşılar gerek parazit uygulamalarını çok araştırdım.

Dış parazit uygulama süresinin biraz daha esnetebileceğini kendi adıma uygun gördüğümden Sheba'ya sürekli dış parazit uygulaması yaptırmıyorum. Evden dışarıya çıkmıyor bir kere veterinerden (sokak kedilerine çok tedavi uyguladıkları için sanırım) bir kere de sokak kapısının paspasında yatan sokak kedisi yüzünden pire kaptı. 7,5 aylık ve 4,5 aydır bizimle toplam 2 kere yaptırdım. Kızımı iyice gözlemliyorum ve gerek olmadıktan sonra sürekli dış parazit uygulaması yaptırmayı kendi adıma düşünmüyorum .

Ama iç parazitini yaz aylarında 2 ayda bir kış aylarında 3 ayda bir yaptırmaya her zaman devam edeceğim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları