Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 11-02-16, 02:11   #1

şaşkın_ Çevrimdışı
Varsayılan Sinirsel problemi olan Kedime kortizon hapı kullanmalı mıyım?

Merhaba arkadaşlar, merhaba sevgili hayvansever güzel insanlar...

Bebekliğinden beri baktığım, şu an 4 yaşlarında dünyamın neşesi bir oğlum var. Şu son 1 seneye kadar oldukça sağlıklı ve her kedi gibi hareketliydi. 1 sene önce askerden döndüğümde, oğlumun koşarken hafif yalpa yaptığını gözlemledim ilk. Bu yalpalama zaman içinde ilerleyerek koşmasını ve sıçramasını güçleştirmeye başladı. Bizimkilere yokluğumda bir şey olup olmadığını sorduğumda sadece bir gece şiddetli derecede korkutucu bir şimşeğin çaktığını, onun da o sıralar terasda olduğunu, bunun haricinde sokağa çıkarmadıklarını söylediler. Veterinere götürüp durumu anlattım. Arka ayaklarını inceleyerek his olup olmadığına baktılar. His vardı ama ön ayakları gibi sağlam basıp dengesini sağlayamıyordu. Omur iliğini, kalçalarını inceleyip kırık ya da çıkık olmadığına da kanaat getirdiler. Yürürken zaten acı verici bir ses çıkarmıyordu. Sorunun sinirsel bir problem olduğunu düşünüp 2 hafta boyunca vitamin ve kortizon iğnesi vuruldu. Fakat hiç bir iyileşme olmadı yürümesinde (sadece göğsündeki tüylerde dökülme oldu). Vet. kortizonu artık kesmesi gerektiğini söyleyip b vitamin şurubu önerdi her gün 1 ml. Eve gelip bir süre vitamin takviyesi verdim. Fakat durumunda hiç bir düzelme olmadığı gibi hisleri daha da zamanla kayba uğruyordu. Nette araştırdım, başka bir hastalık olabilir mi diye, aklıma belki fiv geldi fakat iştah, tuvalet ve kusma konusunda hiç bir problemi yok şükür. Tek problemi artık ayaklarının üzerinde duramaması. Bu durumun düzelmeyeceğini anlayıp başka bir veterinere götürdüm. Durumu anlattım, önce bir kulak muayenesi yaptı. Kulağında herhangi bir akıntı yoktu. Yine de damla verdi kafasını eğik taşıdığı için. Röntgen çektirdik, daha önce söylenildiği gibi kırık ya da çıkık bulgusuna rastlamadık. O da sinirsel bir problem olabileceğini düşünüp vitamin takviyeli şurup ile kortizon hapı ve antibiyotik yazdı.

Arkadaşlar çok uzattım biliyorum ama bu süreci ince ayrıntısına kadar aktarmalıyım ki bi fikir sahibi varsa en azından daha yararlı olabilir. Son gittiğim veteriner kortizon ve antibiyotik verdi fakat ben kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorum. Yani kortizonun yan etkileri hepinizin malumu. Fakat bu iş vitaminlerle de olacakmış gibi durmuyor. Artık tuvaletini bile kendi başına yapamamaya başladı ve sabahları yanına vardığımda, çoğu zaman kendini batırdığını görüyorum. Bu yüzden mecburi hemen hemen her gün yıkamak zorunda kalıyorum. Bu hem onun için, hem benim için de gitgide artan bir eziyet. Her şeyden öte; bir gün yürürken ayağının üzerine ters basıp kırmasından korkuyorum. Artık neredeyse kortizonu kullanma aşamasındayım. Fakat çekiniyorum arkadaşlar. Nette araştırdım ama kedi tedavisinde kortizonun etkileri adına pek açıklayıcı bilgilere ulaşamadım. Acaba aranızda var mı kedisi bu tip sinirsel problem çekip de, kortizon hapı kullanması sonucunda olumlu sonuç alan? Belki de kortizon için çok geç kaldım bilmiyorum ama şu ana kadar vitamin ve masajlarla bu işi idare etmeye çalıştım hep. Maddi yönden de pek iyi değilim, yapabileceğim çare kalmadı. Çok kararsızım. Bilen, tecrübe edinen birilerinin fikrine ihtiyacımız var...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-16, 03:53   #2

pamuk-prenses üyesinin avatarı

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sinirsel problemi olan Kedime kortizon hapı kullanmalı mıyım?

Yabancı siteler dahil olmak üzere detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm. Sizin için ben biraz göz gezdirdim; Olası hastalıkların çoğunun ortak tedavisi antibiyotik ve kortizonmuş zaten. Fakat bir faydasını görmediğinizi söylüyorsunuz. Öyleyse enfeksiyon kaynaklı hastalıkları elemek lazım belki de bilemiyorum...

Veteriner veteriner dolaşmaktansa direkt bir veterinerlik fakültesine gidin bence. Sizin anlattıklarınıza bakılacak olursa eksik bakılan tek şey beyin ve omurilik sanırım. Beyinde ya da omurilikte oluşabilecek tümörler, disk kaymaları, sinir / kas sıkışmaları da (fıtık gibi) bu duruma sebep olabiliyormuş. Sanırım detaylı bir tomografi çekilmemiş. Umarım öyle bir şey yoktur fakat bakılmasında fayda var. Bir de arka bacaklardaki damarlardaki kan akışıyla alakalı bir sorun olabiliyormuş. (İngilizcemin elverdiği kadarıyla anladığım, arka bacaklarda ya da omurilikte bloke olmuş kan akışı. Mesela kan pıhtısı ya da yukarıda da belirttiğim gibi bir tümör tıkanmaya sebep olabilirmiş.)

Kısa sürede öğrenebildiklerim bunlar. Fakat çok daha detaylı bilgiler vardı. Benim elimden bu kadarı geldi. Çok geçmiş olsun. Dilerim çabucak atlatırsınız...

Not: Kortizondan bu kadar korkmayın. Benim kedim de sizinkinden farklı bir hastalıkta kullanmıştı. Çok faydasını gördük. Bir yan etkisi de olmadı. Dozu ve kullanım süresi iyi ayarlansın yeter.

Bu konu en son " 11-02-16 " tarihinde saat 04:14 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-16, 08:42   #3

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı

Pamuk-Prenses'e katılıyorum. Hani insanlarda ortopedi, Nöroloji ve nöroşirurji bölümü var ya , o kısımlarda problem var görünüyor. Veterinerler ancak uzman aile hekimi gibidirler. Ağır vakalar konusunda veterinerlik fakültesi daha çok bilgi sahibi olabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-02-16, 15:02   #4

şaşkın_ Çevrimdışı

@pamuk-prenses ve @AllyNewt öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Haklısınız, ben de artık bu işin fakülte ile olumlu ya da olumsuz aşama kaydedeceğini düşünüyorum. Bundan sonraki durağım galiba fakülte olacak. İzmir'de yaşıyorum, önerebileceğiniz bir fakülte var mı bilmiyorum. Fakat araştırmam neticesinde tavsiye edilen Trerapy hayvan hastanesine rastladım. Fakat tek sıkıntısı Urla'da olması. Şahsi aracım olmadığı için kedim ile oraya ulaşmak benim için oldukça zor. Eğer tavsiye edebileceğiniz İzmir içi güvenilir bir yer varsa çok sevinirim.

Ayrıca @pamuk-prenses acaba kortizon uyguladığın kedinin sağlık problemi neydi? Ne kadar süre ve ne şekilde kullandın? Ayrıca bu süre içerisinde gözlemlediğin olumsuz belirtiler oldu mu? Özellikle tedavi esnası ve tedavi sonrasında? Ve bir de, kortizon tedavisi aşamalı kesilen bir tedavi malum. Sen bu tedaviyi keserken bunu ne şekilde yaptın? Acaba sana zahmet olmazsa bana bu yaptığın tedaviyi detaylı açıklayabilir misin? En azından fakülteye gidene kadar bu tedaviyi yapacaksam şayet, bilinçli yapmak istiyorum. Ayrıca benim için zahmete girip araştırma yaptığın için de çok çok teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 02:43   #5

pamuk-prenses üyesinin avatarı

sarıyer
pamuk-prenses Çevrimdışı

şaşkın_ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
@pamuk-prenses ve @AllyNewt öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Haklısınız, ben de artık bu işin fakülte ile olumlu ya da olumsuz aşama kaydedeceğini düşünüyorum. Bundan sonraki durağım galiba fakülte olacak. İzmir'de yaşıyorum, önerebileceğiniz bir fakülte var mı bilmiyorum. Fakat araştırmam neticesinde tavsiye edilen Trerapy hayvan hastanesine rastladım. Fakat tek sıkıntısı Urla'da olması. Şahsi aracım olmadığı için kedim ile oraya ulaşmak benim için oldukça zor. Eğer tavsiye edebileceğiniz İzmir içi güvenilir bir yer varsa çok sevinirim.

Ayrıca @pamuk-prenses acaba kortizon uyguladığın kedinin sağlık problemi neydi? Ne kadar süre ve ne şekilde kullandın? Ayrıca bu süre içerisinde gözlemlediğin olumsuz belirtiler oldu mu? Özellikle tedavi esnası ve tedavi sonrasında? Ve bir de, kortizon tedavisi aşamalı kesilen bir tedavi malum. Sen bu tedaviyi keserken bunu ne şekilde yaptın? Acaba sana zahmet olmazsa bana bu yaptığın tedaviyi detaylı açıklayabilir misin? En azından fakülteye gidene kadar bu tedaviyi yapacaksam şayet, bilinçli yapmak istiyorum. Ayrıca benim için zahmete girip araştırma yaptığın için de çok çok teşekkürler...
Epeydir siteye uğramadığım için soruyu yeni gördüm kusura bakmayın. 10 gündür perişandık. Pamuk bayağı ağır bir kısırlaştırma ameliyatı geçirdi. Yumurtalık kistleri ve rahim iltihabı sonucu önce yatılı tedavi gördü sonra da açık kısırlaştırma operasyonu ile normalden daha kapsamlı bir operasyon geçirdi. Patoloji sonuçları da temiz çıkıp ayaklanınca bebeğimiz, ancak kendimize gelebildik de siteye girdim bugün anlayacağınız.

Sorunuza gelince;

Dediğim gibi, sizinkinden çok farklı bir durum için kullanmıştık kortizonu. Biz kızımızı maddi imkanları çok kısıtlı ama çok iyi niyetli bir kızcağızdan 5-6 aylıkken almıştık. Bebekliğini yemeklerin suyuna doğranmış ekmekle beslenerek geçirdiğinden maalesef bünyesi çok zayıftı. Hala önüne et koy, yanına da ekmek, ete dokunmaz da ekmeği yer benim gariban prensesim. Kaliteli mamaya alıştırana kadar alnımız çatladı valla Neyse uzatmayayım, aldığımızdan 1 ay sonra gibi kanlı ishal, kusma ve halsizlik başladı. Karnında da hafif sıvı birikmesi mevcuttu. Veterinerimiz FİP'ten şüphelenince yıkıldık tabi. Kör olası hastalık ölümcül biliyorsunuz. Ama kesin teşhisi de ancak otopside konulabiliyor. Veterinerimiz kesin FİP diyemem fakat FİP tedavisi uygulayalım, işimizi sağlama alalım. Eğer FİP değilse de, zaten mevcut belirtileri tedavi etmiş oluruz böylece dedi. İnterferon, kortizon ve antibiyotik kullandık. Yavrucağızım bu tedaviyle kurtuldu. Hastalık bir daha tekrar da etmedi. FİP değilmiş çok şükür. Kortizonu 1 hafta kullandık yanlış hatırlamıyorsam. Dekort 0,75 mg'ı 2 ye bölerek verdik ilk beş gün. Sonraki 2 gün de çeyrek vererek sonlandırdık. Hiçbir zararını da görmedik. Her geçen gün durumunun daha iyiye gittiğini gözlemledik. Zaten veteriner onun dozunu bebeğinizin kilosuna ve durumuna ayarlayacaktır. Merak etmeyin bence.

İzmir konusuna gelince, hiçbir fikrim yok inanın. İzmir'i hiç bilmem.

Burayı okuyan İzmir'li hayvansever arkadaşlara duyurumuz olsun; Bilgisi olan varsa paylaşıp yardımcı olsun lütfen.

Bu konu en son " 19-02-16 " tarihinde saat 02:56 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: bilgi ekleme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-16, 04:52   #6

İstanbul (Anadolu Yakası)
AllyNewt Çevrimdışı

Ege bölgesindeki bildiğim tek veterinerlik fakültesi & hastanesi Aydın'daki Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlı fakültedir.
(0256) 247 07 00
ADÜ Veteriner Fakültesi

Burada pamuk-prenses'e de geçmişler olsun ^^
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-01-17, 20:04   #7

Sevvall Çevrimdışı

Merhaba kedim çok korkuyor uyurken birisinin gölgesini gördüğünde kaçıyor boynu yerde kafasını kaldırmıyor dünden beridir böyle acaba uyurken korktuğunda birden kafasını kaldırdığı için olsa gerek bügün veterinere gittik ve röntgen çekti röntgenin sonucunda bişey çıkmadı kortizon iğne ve b1 b6 vitamin iğnesi yaptı 15 gün böyle devam edecek iyileşmezse nörolojik bir durum olduğu için Ankara'ya gidecekmişiz
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları