Markamama.com

Cevap Yaz
Eski 13-08-13, 13:41   #1
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Pire Sorunu

Sheba'yı ilk veterinere götürdüğümüzde Vet piresi var diyip ense damlası uygulamıştı ki hafta sonu olduğundan veterinere gitmeden önce 3 gün bizimleydi. Yeni ev yeni insanlar çok sırnaşıktı ve ben pire vs görmemiştim.

Zaten sonra o veterinerden memnun kalmadım ve değiştirdim. Her gittiğimizde yok vitamin yok bilmemne bir şeyler verip bizi evham yaptırıyor du kısırlaştırma konusundaki yanlış yönlendirmeler son damla oldu.

Yani öncesinde ve sonrasında Sheba'da hiç pire görmedik.

Taki kısırlaştırma operasyonuna kadar. Yeni veterinerlik kliniğimiz hayvansever insanlardan kurulmuş , sokak kedilerini toplayıp aşıları kısırlaştırmalarını yapıp evlat edindirmeye çalışıyorlar. Yani çok fazla sokak kedisi girip çıkıyor sanırım o yüzden Sheba operasyon sonrası eve geldiğinde pire kapmıştı. Hafta sonu olduğu için ve Sheba zaten hırpanlamış olduğu için pazartesi gününü bekledim.

O sırada şaşkın ben Sheba'nın sarhoşluğundan yararlanıp pireyi yakaladım ama elimden kaçırdım. Sonra Sheba'nın üstünde tekrar gördüm aynı piremi birden fazla piremi bilememdim.
O akşam veti aradım bütün ev biz pirelenmeyi değil mi diye, yok o kedinizin üzerinde barınamazsa zaten ölür evde, sizin üstünüzde yaşayamaz dedi

Pazartesi günü antibiyoktik iğne olmaya gittiğinde ense damlası da uygulandı.

O günden sonra pire görmedim , zaten operasyonlu olduğundan çok mıncıklanmayı da sevmediğinden onu stress yapmamak için çok kurcalamadım.

3 hafta sonunda bayram tatilinde yine bir tatil günü Sheba'nın üzerinde pire gördüm ben yakalamaya çalışınca tüylerinin içine kaçtı sonra bir daha görmedim ama Sheba ara ara kaşınıyor.

Vet'i aradım bu kadar kısa sürede damlayı tekrarlayamayız. Zatenn onlar minimum 1,5 ay etkili. Pire kedinizi bulmuş olsa bile beslenemez kanındaki ilaçtan dolayı dedi.

Şimdi ne yapacağım bilmiyorum, yani evden dışarıya çıkmayan kedi nasıl pire kapıyor anlamıyorum. Evimiz bahçeli, yeşıllik alan çok, çok sokak kedisi var ama bizim evin girişi yüksekte yani toprağa sıfır değil. Yine de bahçeden o kadar yükseğe gelebilir mi pire anlamadım.

Bu pire sorununda ne yapmalıyım. Veteriner Türkiye'de satılan pire tasmaları ilaç içerikli değil çok kalitesizler kandırmaca dedi. Kayınvalidem de bu yüzden kendi kendileri sokağa çıkıp geldiği için İngiltere'den toplu alıyor. Onlardan birisini taksam mı acaba.

Bu pireler bütün eve bize sıçrar mı acaba ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-13, 14:36   #2

imagine üyesinin avatarı

Yurt Dışı
imagine Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Pire Sorunu

bizimki de pireli. sokağa çıktığı, çiftleştiği ve geri geldiği için pire kapmış. ancak bir sakınca yok. o pire kedinin vücudunda barınamazsa ölür veterineriniz doğru söylemiş. ense damlasına benzer bir uygulama yaptırdım veterinerde çünkü hamileydi ve şimdi de doğurduğu, emzirdiği için stronghold veya frontline vermiyor veteriner yavrrular sürekli annenin üzerinde olduklarından. bende çaresiz bekliyorum. yakaladığım pireyi ezip öldürüyorum yapabileceğim birşey yok. anne zaten kendini pek sevdirmez kucaga gelmez. yavruları arıyorum bende sağolsun kızım daha ilk günden yavrularını ellememe tepki vermedi sanırım doğum esnasında yanına olduğumdan, yardım ettiğimden olacak ))

anneyi arayamadığım için bende yavruları arıyorum yakaladığım bütün pireleri öldürdüm )

ama endişelenmeyin sizin üzerinize gelmez evde de barınamaz. kedinin üzerinde değilse ölür o pire.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-13, 14:51   #3

Pıtırsonic Çevrimdışı

tasmaların etkili olacağını sanmıyorum. onlar daha çok uzak tutmaya yönelik. en fazla üzerindeki pirelerin ev içerisine kaçmasına neden olur, öldürmez.

hangi marka damla uygulamış veterineriniz? bir de uygulama yapılırken son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol edin. bazı markalar çok etkisiz. geçici olarak yok ediyor ama bulaşmayı engellemiyor ve pireler yumurtalardan çıkana kadar etkilerini yitirebiliyorlar. kedinizi iyice kontrol edin. pire varsa uygulanan damlanın etkisi geçince, bir kaç hafta sonra frontline plus alıp uygulayın.

havalar sıcak olduğu için ayakkabılarınızla birlikte dışarıdan da gelmiş olabilir pireler, ilk damla etkisiz olunca zaten üzerindeki pireler ölmemiş de olabilir. eylülde uygulasanız, ekimin ortalarına kadar etkisi sürer damlanın. havalar da soğumaya başlar, tekrar bulaşma riski azalır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-13, 14:58   #4
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Sheba'nın karnesi yanımda değil , eve gidince hangi damladan bakacağım. Son kullanma tarihini nasıl göreceğiz ki yani veterinere sorsam vs ayıp olmaz mı :s çok da antipatik görünmek istemiyorum, eski veterineri sepetledik bu veterinerle de bozuşursam başka bir tane daha var o da tam ticarethane oraya düşmek istemiyorum
Veteriner aynı damladan tekrar uygulayamam dokunur ama başka bir damla var ondan uygularım ama o kenelere karşı etkili değil dedi ???
Akşam Sheba'yı güzelce kontrol edip damla ismine bakacağım, inşallah veterinerin dediği gibi gitmiştir pis pire

Teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-13, 03:56   #5

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Ense damlalari cok ise yariyor, ama pire tasmalari ise yaramiyor.
Bir arkadasin kedisinde takiliydi kedinin boynuna dogru olan yerde degilde kalcasinda pire görmüsdü, pirelerde akilli sanirim

Gittigimiz veteriner kiliniginde veteriner, kediniz disari cikmasa bile, siz disarda gezdiginizde pirenin yumurtalarini ayakkabiyla getirirsiniz, evdede kedi ve köpek varsa o yolunu bulup yasayacagi hayvanin üzerine yerlesir dedi.

Yani kisaca hayvanlara pire getiren bizleriz, veterinerler ayrica dediki evde kediniz olsun olmasin ayakkabiyla siz zaten onu disardan alip evinize getiriyordunuz simdiye kadar eve girsede yasayacagi ortam olmadigindan ölüyorlardi dedi.

Isterseniz 6-7 katta oturun, bu hic degismez, bizim ayak basdigimiz heryerde olacaklardir.
Tek ve etkili cözümde damla bence...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-13, 10:26   #6
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Arkadaşlar selam ,

pire sorunu çözülmedi ama kaynağını buldum

Bu sabah evden çıktığımda Sheba deli gibi sokak kapısının önündeki paspası kokluyordu, tesadüf hiç karşılaşmadığım komşumda balkonundaydı. Siyah bir sokak kedisi sizin paspasın üstünde uyuyor sürekli ondan sizin kedi bak orayı kokluyor dedi
Tabi sizin dediğiniz gibi ayakkabı vs dışarıdan bizim üstümüzden de gelebilir ama Sheba'nın nerden pire kaptığı belli oldu.Gündüz yanında durup sokak kapısını açarız, biz sigara içerken (malesef) falan temiz hava alır, çiçekli vs zaten düşemez kaçamazda.
Paspası çöpe attırıyorum, paspas olmayınca kedi umarım gelmeye devam etmez bakalım, veterinerin dediği gibi üstüne barınamaz inşallah pireler.

Dün akşamdan beri Sheba'dan çekmediğim kalmadı zaten. Akşam eşim yürüken bizimki koşturdu deli gibi eşimde fark etmedi birbirlerini düşürdüler, korktu Sheba. Zilli tasmasını çıkarmıştım, daha rahat etsin diye ama şimdi fırlayıp koşturuyor her yere fark etmiyoruz çıngıraklı bir tasma takacağım yine ona.

Sonra ben yatak odasına çıktım teras kapısı açıktı. Sheba'yı yanıma almadım çünkü bir düğün için aldığım tül elbiseyi deniyordum, kuruklu falan atlar zıplar diye.
Kapıda delirdi, tırnaklarınında kesim zamanı geldi gitmiş teras sinekliğine tırmanmış yine inat etti inmedi orda da bir stress yaşadık.

Sabah kalktığımda çok ürkekti yani böyle sen kımılda hafif zıplıyordu falan. Ben de hadi stresli dedim çok az light ton balığı verdim, sonra sokak kapısını açtım ben ayakkabılarımı girerken hafa alsın biraz daha diye, artık gidecektim eve koymak için kucağıma aldım agresifçe beni iktirip atladı tırnaklarıda uzun olduğu için bütün boynumu göğsümü boydan boya çizdi.

Yani düğün elbisemi deniyorum diye onu odaya almamamanın bedelini düğün günü boydan boya çizik bir gerdanla ödeyeceğim

Böyle stresli durumlarda ona nasıl davranmalıyım, çünkü eğer yanlış davranırsam bu dönemde edindiği huyları vs kalıcılık kazanabilir. Bugün hiç mutlu değil ve çok agresif
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-13, 12:24   #7

Zauberin üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Zauberin Çevrimdışı

Ben veterinere gittiğimde sırtını beyaz bir tozla ovaladı bu işe yaradı hem toz yani uçuyor yalama gibi bir tehlikesi de yok veterinere danışın benim kediciğimde işe yaradı

Sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-13, 14:10   #8
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Arkadaşlar uzun zamandır yazamadım

veterinerimizin dediği gibi pire üstünde durmadı demek tahmin ettiğim sokak kedileri üstünde uyuyor diye paspastan kapmış

paspası çöpe attık sonrada bir daha pire görmedim kızımda çok şükür

o stresli gününü hemen unuttu bebeişim Zamanla biz de iyice alışıyoruz tecrübe kaznaıyoruz heralde dediğiniz gibi böyle stresli olunca biraz ödül bolca oyun oynuyoruz arada hey heyleri geliyor ama kalıcı bir davranış bozukluğu yok çok şükür

hepinize pisileri ile güzel günler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 19:59   #9

idil_ üyesinin avatarı

Ankara
idil_ Çevrimdışı

Bende biraz önce pire buldum Hardal'ın üzerinde. Geçen hafta kısırlaştırıldı, sanırım orada tedavi edilen kedilerden bulaştı.
Karnesine baktım ve yalnızca iç parazit için Tenizol kullanılmış. Evde yaşayan kedilere dış parazit aşısı yapılmıyor mu arkadaşlar?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 20:21   #10

Pıtırsonic Çevrimdışı

ev kedilerine de dış parazit yapılıyor tabii. dileyen 3 ayda bir ya da yalnızca yaz başlarında yaptırabilir. ben üzerinde pire olmadıkça dış parazit uygulaması yaptırmayı tercih etmiyorum mesela. damlayı kendiniz alıp yapabilirsiniz veya veterinerinizde yaptırabilirsiniz. frontline ve stronghold markaları çok etkilidir, onları tavsiye ederim. petshoptan alınan damlalar pek etkili olmuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 21:11   #11
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ev kedilerine de dış parazit yapılıyor tabii. dileyen 3 ayda bir ya da yalnızca yaz başlarında yaptırabilir. ben üzerinde pire olmadıkça dış parazit uygulaması yaptırmayı tercih etmiyorum mesela. damlayı kendiniz alıp yapabilirsiniz veya veterinerinizde yaptırabilirsiniz. frontline ve stronghold markaları çok etkilidir, onları tavsiye ederim. petshoptan alınan damlalar pek etkili olmuyor.
Aynen ben de Pıtırsonic gibi üzerinde pire görmedikçe yaptırmıyorum.

Sizinde kediniz evden çıkmıyorsa ancak böyle durumlarda kapabilir. O zaman damla kullanırsınız.

Ben evde bu tip şeylere cesaret edemiyorum aslında bir atla bir deve değil: doğru oranda, TAM ENSESİNE, YALAYAMAYACAĞI YERE damlatmanız lazım. Sonra da bir gün o bölgeyi ellemeyin ki dağılmasın. Yalaması çok sakıncalı. Ama galiba siz yakında veterinere gidersiniz daha yeni kısırlaştırıldıysa, isterseniz orada yaptırın bir görün ona göre ileride kendiniz gerekirse yaparsınız.

Kısırlaştırma içinde geçmiş olsun diyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-13, 22:41   #12

idil_ üyesinin avatarı

Ankara
idil_ Çevrimdışı

Teşekkür ederim. Bugün bandajı çıkarttırmak için veterinere gittik ve pire damlası damlattılar. Hardal çok kötü tepki verdi ama. Eve gelince kustu sanki canı yanar gibi koşturdu ordan oraya.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-13, 00:42   #13
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

idil_ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Teşekkür ederim. Bugün bandajı çıkarttırmak için veterinere gittik ve pire damlası damlattılar. Hardal çok kötü tepki verdi ama. Eve gelince kustu sanki canı yanar gibi koşturdu ordan oraya.
Veterinerenize sanıştınız mı? Kusma normal değil, yaladı mı acaba?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-13, 10:46   #14

idil_ üyesinin avatarı

Ankara
idil_ Çevrimdışı

Hayır açıkçası sormadım. Burada bir konu görmüştüm pire damlasının kusturduğuna dair. Yanlış bir şey mi yaptım acaba? Off 2 gün geçti üzerinden de
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-13, 12:13   #15
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

idil_ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hayır açıkçası sormadım. Burada bir konu görmüştüm pire damlasının kusturduğuna dair. Yanlış bir şey mi yaptım acaba? Off 2 gün geçti üzerinden de
kusması kesildi mi peki şimdi her şey normal mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları