Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 07-11-08, 17:43   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Lightbulb Özürlü Kediyle Yaşamak..

Bazı kediler doğuştan bedensel özürlüdür, bazılarıysa başlarına gelen kazalar ya da yaşlılık nedeniyle bu duruma gelirler. Kendilerine bir şans verildiği takdirde, anlayışlı bir sahibin de yardımıyla özürlü kediler de tıpkı diğer kediler gibi mutlu bir yaşam sürebilirler.

Kediler, bedensel engellere insanlara oranla çok daha kolay adapte olurlar. Bunun bir nedeni, insanlarla kıyaslandığında günün önemli bir bölümünü (yaklaşık 18 saat) zaten uyuyarak geçirmeleridir. Bu makale, bedensel özürlü bir kediye bakım konusunda yardımcı olabilecek bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Bedensel özürlü bir kedi hayatını sürdürebilmek için bu yeni duruma nasıl uyum sağlıyorsa, kedinin sahibi de kediye yaklaşımını ve kedinin yaşadığı ortamı onun ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde adapte etmelidir.

Üç Bacaklı Kediler...
Bir bacağın kaybedilmesi insana çok korkunç gelse de bu durumdaki kediler üç bacakla yaşamaya kolaylıkla uyum sağlarlar ve neredeyse dört bacaklı kediler kadar aktif bir hayat sürebilirler.

Bacağını yeni kaybetmiş bir kedinin kendine gelir gelmez normal bir yaşam sürmeye başlamasını beklemeyin; fakat ona karşı aşırı koruyucu bir tutum da sergilemeyin. Kedinin yeni durumunu anlamaya ve bu haliyle neleri nasıl yapacağını deneyerek öğrenmeye ihtiyacı vardır. Kayıp bacağın yokluğunu telafi edecek yeni beceriler geliştirmesi ve diğer kaslarını eskiye oranla daha fazla güçlendirmesi gereklidir. Siz ona yardımcı olmak için her yere onu kucağınızda taşımaya kalkışırsanız, ihtiyacı olan becerileri ve kuvveti kazanamaz.

Alışma sürecinden sonra (ki bu dönemde onun çabalayışını izlemek sizin için son derece üzücü olabilir), büyük olasılıkla eskisi gibi tırmanmaya ve sıçramaya başlayacaktır. Eğer arka bacaklarından birini kaybettiyse, eskisi kadar yükseğe sıçramakta ya da tırmanmakta güçlük çekebilir. Eğer ön bacaklarından birini kaybettiyse, bir yerden aşağı atlarken zorlanacaktır. Başlangıçta bazı hatalar yapabilir ama kısa sürede bu duruma uyum sağlayacak, hatta büyük olasılıkla çıkmak ya da tırmanmak istediği yerlere ulaşmanın başka yollarını keşfedecektir.

Üç bacaklı bir kedinin aşırı kilo almamasına büyük özen göstermek gerekir zira vücut ağırlığını taşıyan bacaklardan biri eksildiği için diğer üç bacağa daha fazla yük binecektir. Ayrıca yeterli fiziksel aktivitede bulunmaları son derece önemlidir. Hem yeni durumuna uyum sağlaması, hem de vücudunun, kaslarının eksik olan bacağın yokluğunu telafi edecek şekilde güçlenmesi için egzersiz yapması şarttır. Başlangıçta daha hafif egzersizlerle onun yeni durumuna uyum sağlamasına yardımcı olabilir, daha sonra egzersizin dozunu artırarak kaslarının güç kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bir bacağını kaybeden kedilerin çoğu, zaman içinde dört bacaklıyken yaptıkları pek çok şeyi yapmayı başarırlar. Fakat bu gelişimin hemen olmasını beklemeyin. Onun çabalarını seyretmek size ne kadar acı verse de, sabırlı ve anlayışlı olun, ona sürekli müdahale etme isteğinizi bastırın.

Bazı kediler doğum sırasında göbek kordonu bacaklarından birine dolaşıp bacağın gelişimini engellediği için ya da tecrübesiz bir anne yavruyu yanlış kavrayıp taşıdığı için, ya da temizlerken aşırı sert davrandığı için ya da anne karnında oluşan bir deformasyon nedeniyle bacaklarından birini yaşamın ilk dönemlerinde kaybedebilirler. Sorunlu bacak erken cerrahi müdahaleyle alınırsa, bu kediler üç bacakla yaşamayı öğrenirler ve dördüncü bacağın eksikliğini hissetmezler. Dört bacaklı kediler gibi sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmemeleri için hiçbir neden yoktur.

İki Bacaklı Kediler...(Aynı tarafta ya da çapraz tarafta iki bacağını kaybeden kediler)
Bacaklarını kaybetmiş kedilerin önemli bir avantajı, kedilerin doğuştan sahip olduğu olağanüstü denge duyusudur. Bu sayede aynı taraftaki hem ön, hem arka bacağını kaybetmiş kediler bile tekerlekli bir düzenek yardımı olmaksızın ihtiyaçları olan tüm hareketleri yapabilecek beceriyi geliştirirler. Çaprazlamasına iki bacağını kaybetmiş kediler de aynı şekilde bu yeni duruma uyum sağlayıp neredeyse dört bacaklı bir kedi kadar aktif bir yaşam sürebilirler.

2001 yılında Romadaki Torre Argentina barınağına bir trafik kazasında aynı yandaki iki bacağını ve kuyruğunu kaybetmiş, siyah beyaz bir kedi getirildi. Barınak çalışanları bu kediye iki bacakla yaşaması için bir şans tanımaya karar verdiler ve kediye Farinello adını koydular. Başlangıçta barınağa ziyarete gelen insanlar, kendilerini görünce okşanmak için yarı sürünerek, yarı yürüyerek yatağından kalkıp onlara yaklaşmaya çalışan bu kediden uzak durmayı tercih ettiler. Çoğu onu evlat edinmek bir yana, ona dokunmak hatta görmek bile istemedi. Daha sonra Münihte yaşayan bir aile Farinelloyu evlerine almayı ve bakımını üstlenmeyi kabul etti. Farinello onlarla yaşarken önce kendi kendine yürümeyi, ardından da sıçramayı öğrendi. Ne yazık ki çeşitli nedenlerle aile Farinelloyu barınağa geri bırakmak zorunda kaldı. Farinello bu ayrılışın ardından hayata küstü ve depresyona girdi. Aylar sonra bu kez bir İtalyan ailesi Farinelloya yuvalarını açtı. Farinello şu anda yeni ailesiyle birlikte mutlu, sağlıklı ve aktif bir hayat sürüyor.

Farinello iki bacakla yaşamını sürdüren tek kedi değil. 2002 yılında Amerikada uyutulması için veterinere bırakılan Miss Kitty de bir başka örnek. Miss Kitty iki bacağı da kırık bir halde sokakta bulunmuş, uyutulması isteğiyle veterinere bırakılmıştı. Kedinin sağ ön ve sağ arka bacaklarındaki sinirler tamamıyla harap olmuştu. Veteriner Miss Kittyyi uyutmak yerine ameliyatla iki bacağını aldı. Amaç, ameliyattan sonra Miss Kittyye tekerlekli bir düzenek takmak ve bu şekilde yürümesini sağlamaktı. Gelgelelim Miss Kitty kendine gelir gelmez olaya el (pati?) koydu ve klinik çalışanlarının şaşkın bakışları arasında iki bacağının üzerinde yürüyerek muayene masasından inip klinikte dolaşmaya başladı! Miss Kitty halen kliniğin maskotu olarak orada yaşıyor ve kendi kendine yürümekle kalmayıp koşabiliyor, sandalyesine zıplayıp oturabiliyor ve aşağı inebiliyor.

Her iki kedi de genç yaşta bacaklarını kaybettikleri için şanslıyılar. İleri yaşlarda bacaklarını kaybeden kediler bu duruma uyum sağlamakta ve yeniden dengelerini sağlamayı, yürümeyi öğrenmekte güçlük çekebilirler. Böyle durumlarda tekerlekli düzenekler iyi bir çözüm olabilir.

Arka Bacakları Felçli ya da Her İki Arka Bacağı da Ameliyatla Alınmış Kediler...
Bazı kedilerin omurgalarının hasar gördüğü bir kaza nedeniyle arka bacakları felç olabilir. Kuyruk da omurganın bir uzantısı olduğu için genellikle böyle durumlarda felç olur. Yaralanmanın türüne göre felç geçici ya da kalıcı olabilir. Bununla birlikte bağırsaklarda ve idrar kesesinde de geçici ya da kalıcı felç durumu oluşabilir. Yaralanma kan dolaşımını engelleyecek şekilde olduysa, veteriner kangren riskini ortadan kaldırmak için kuyruğu ve/veya arka bacakların alt kısımlarını ameliyatla almayı uygun görebilir. Pelvik deformasyonlar ya da spina bifida (omurga kanalının arka duvarının bir kısmının açık kalmış olması) da arka bacaklarda işlev kaybına neden olabilir. Bazı nadir vakalarda, pelvis kemikleri tam oluşmadan doğmuş yavru kediler de görülmüştür.

Eğer idrar kesesi ve bağırsak kontrolü yitirildiyse, kedinin idrarını ve dışkısını yapma yeteneği körelebilir ya da yok olabilir. Her iki durumda da elle masaj yoluyla kedinin idrar kesesini ve bağırsaklarını boşaltması sağlanabilir. Veterineriniz bunu nasıl yapacağınızı size öğretecektir. İdrar kesesinin uzun süre boşaltılmaması idrar yolu hastalıklarına neden olabilir. Eğer kedi idrarını ya da dışkısını kaçırıyorsa, bebek bezleri kullanılabilir. Ayrıca kedinin yatağı yıkanabilir malzemeden yapılmalı ve her gün yıkanmalıdır. Bu durumda bir kedinin bakımı, sabır, özen ve yoğun çaba gerektirir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-11-08, 17:43   #2
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.301
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: Özürlü Kediyle Yaşamak..

Tekerlekli Sandalyeler ve Tekerlekli Düzenekler... (Yürütgeçler)
Pek çok kedi, tekerlekli bir sandalye ya da yürüteç yardımıyla uzun yıllar sağlıklı, mutlu ve aktif bir hayat sürme olanağı bulur. Bu yürüteçler kedinin yürümesini sağlamalarının yanı sıra, bacaklarının ve kuyruğunun yere sürtünmesini ve yaralar açılmasını da önler. Kedi bu yürüteç sayesinde yürüyebilir, koşabilir, yatıp kalkabilir ve tuvaletini kullanabilir. Bu tür düzenekler, kedi büyüdükçe boyutları ayarlanacak şekilde olmalı ya da yenisiyle değiştirilmelidir. Kedinizin bir yürütece uyum sağlayıp sağlamayacağı, kişiliğiyle ve alışkın olduğu yaşam tarzıyla yakından ilgilidir. Aşırı hareketli (örneğin zamanının çoğunu dışarıda geçiren, ağaçlara tırmanan) bir kedinin yürütece uyum sağlaması daha zor olacaktır.

Bu tür bir yürüteci satın alma imkanınız yoksa, tekerlekli oyuncaklardan kendiniz bir yürüteç yapabilirsiniz. Öte yandan ev yapımı yürüteçler çoğunlukla hantal ve ağır oldukları için uzun vadede kediler için yapılmış yürüteçlerden edinmeniz daha faydalı olabilir.

Yürüteçli bir kedi sıçrayamaz. Bu nedenle istediği bir yere çıkabilmesi (örneğin en sevdiği koltuğa ya da sandalyeye) yürüteçle birlikte çıkabilmesi için bir rampa kullanmak gereklidir. Yürüteçli bir kedinin çıktığı yerden aşağı atlaması vücudunun yürüteçle desteklendiği yerlerde yaralanmaya neden olabileceği için yüksekçe bir yerde uyuduğu, şekerleme yaptığı ya da kucağınızda olduğu zamanlarda yürütecini çıkartmalısınız.

Bazı kediler böyle zamanlarda oldukları yerde yatmayı tercih ederlerken bazıları da ön bacaklarından kuvvet alarak yerde sürünerek hareket etmek isteyebilirler. Kedi sahipleri kedinin yere sürtünen kısımlarının sürtünme ya da baskı nedeniyle yara olmamasına özen göstermelidirler.

1990ların başında British Cat Sheltera getirilen siyah beyaz uzun tüylü, 6 yaşındaki Hector adlı bir kedinin arka bacakları geçirdiği kaza nedeniyle felç olmuştu. Hectora tekerlekli bir yürüteç takıldı ve yürütece çok kısa süre içinde uyum sağladı. Hector hayatını Ingleside Kedi Barınağında geçirdi ve barınak çalışanlarının anlattıklarına göre Hector bu yeni durumuna çok kısa sürede ayak uydurmuştu. Son derece uyumlu ve insancıl bir kediydi. Hector yıllar sonra felçli oluşuyla hiçbir ilgisi olmayan bir nedenden (kanser) hayatını kaybetti. George Stubbsın kedisiyse, arka bacakları olmamasına karşın yürüteç kullanmadan hayatını sürdüren bir başka örnek.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kör Kedi İle Yaşamak.. Mihav Kedi Sağlığı 11 28-07-15 21:14
sizce anlama özürlü müyüm? venüs Paylaşım - Sohbet 4 14-01-09 14:03
İki odalı dairesini 130 kediyle paylaşıyor Mihav Kediler 6 26-07-08 13:12Saat 05:33.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203