Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 31-10-14, 18:11   #1

lionel_m üyesinin avatarı

Merter
lionel_m Çevrimdışı

Yaklaşık iki yaşında, iki aylıkken sokakta tek başına bulduğum (yaklaşık 10 günlük bir gözlem sonucu ne annesi ne kardeşi olmadan tek başına yol kenarında oynarken görüyordum hep) kısırlaştırılmış erkek bombay sahibiyim. Ağustos ayında kafasında önce lokal tüy dökülmesi başladı sanki taraş edilmiş gibi. Ardından orası kızarıp kanlı bir hale gelip irin toplayıp kabuk bağlayıp dökülmeye başladı. Önce kafasını bir yerlere vurmuş olacağını düşündüm özellikle sehpanın altına girerken vurduğu için. Sonra kafasının başka yerlerinde de çıkmaya başlayınca mahalledeki veterinere götürdüm. Egzamaya benziyor gibi denildi bir iğne yapıp krem verdi sürmemiz için ama ne geçirdi ne de azdırdı yaraları. Geçmeyince veterinerim İstanbul Üniversitesi veterinerlik fakültesine götürmemi tavsiye etti. Onlarda mantardan şüphelendi. Kafasına krem sürdüğümüz için sadece parazit testini yaptırabildik. Negatif çıktı. Kremin en az 4-5 gün önceden sürülmemesi gerektiği için mantar testi için bekledik, o sürede kulaklarının arkasına kadar yayıldı. Mantar testi sonuçlanana kadar egzama kremi mantarı azdırır ama mantar kremi egzamaya bir şey yapmaz diye mantar kremi verildi. Krem yaraları geçirdi ama tekrarladı. Bu arada mantar testi de negatif çıktı. Mantar testi sonuçlarından sonra "nedense" veteriner değiştirdiler başka bir veteriner kan tahliline ve "nedense" ikinci bir mantar testine gönderdi. Dışarıda bir laboratuvara da ana testi için örnek bıraktık. Kan tahlilinde Karaciğer enzimi (normal değer 28-76 iken bizimkinde 239) ve üresi yüksek, trombosit, hemoglobin ve lökosit düşük çıktı. Ana testi de benekli tip pozitif çıktı. Veteriner de hepagen adında bir ilaç verdi 5 gün boyunca encekte edilecek ve yanında e vitamini 5 gün sonra tekrar geleceğiz. Bu arada düşük olan kan değerlerini ve yüksek olan üreyi söylememe rağmen şırıngayla ağzına su verin gibi bir cevap geldi veterinerden. 5 gün sonra ikinci kan tahlilini yaptırdık. Karaciğer enzimi düşmüştü ama üre daha yüksek, diğer saydıklarım daha da düşüktü. Kortizona başlayacağız bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için oluyor bunlar denildi. Kortizon içeren deltacortril verildi 5 mg sabah akşam ikişer tablet suyla karıştırılarak ağızdan verilecek bir hafta sonra (bize bakan veteriner de pazartesi olmadığı için salı sabahı arayıp ona göre) tekrar kontrol denildi. Pazar akşamı bir kutu ilaç bitmiş oldu. Pazartesi günü kedim muzaffer hiç kalmadı yattığı yerden. Ne sesi çıkıyor ne mama yemeğe gidiyor. Salı sabah erkenden aradım durumunu anlattım hemen getirin dediler. Gittik üçüncü kan tahlilini yaptırdık. Tahlil sonucunu beklerken biz ( yaklaşık 1 saatte çıkıyor) bize bakan veteriner elinde tahlil sonucu hatta reçete yanımıza geldi. Acilen kan nakli gerekiyor dedi. Neden diye sorduğumuzda kan değerlerinin anormal derecede düşük olduğunu söyledi(!) Sanki ben iki haftadır neyi söylediysem ilk kez farkına varmış gibi davrandı bir de. Ne yapacağımızı sorduğumda kedilerde kan grubu var ama o kadar önemli değil bir kedi bulmanız lazım çaprazlama yöntemle ondan alıp sizinkine verecekler, 28 Ekim öğleden sonra resmi tatil olduğu için birazdan kapanıyor burası, perşembeye kadar bekleyemez bu kedi durumu çok kritik, yarın da acilde doğum uzmanı olacakmış ben dahiliyecinin olmasını öneririm, benim tanıdığım daha öncede çalıştığım Animate veteriner kliniği var ellerinde hazır kitlerde var size yardımcı olurlar dedi biz de Muzafferi aldığımız gibi oraya gittik. Bizzat Murat Bey'i bulduk bütün tahlil sonuçlarını, sonuçlardaki değerlerin nasıl düştüğünü, bize verilen her bir reçeteyi gösterdik, ne kullandığını söyledik. Orada da bize denildi ki evet acilen kan nakli gerekli kedinin kan grubunu belirleyeceğiz, kedi getirin bize onların da her birinin kan grubuna bakıp hemogram testi yapıp ona göre vereceğiz. E ne oldu sizin elinizdeki hazır kitlere ve kedilerdeki kan grubunun o kadar önemli olmamasına? Kan yerine geçen şeylerde var tabi en son ihtimal onlardan kullanırız dediler. Peki dedik kan grubuna bakalım bari ona göre bir kedi buluruz. Bir damla kanı bir kağıt parçasının iki noktasına damlatarak hangisinin aktif olacağını bekledik 3 saniye genelde yaygın olan A grubu çıktı ve bu işlem için bir ton para ödedik ve bu getireceğimiz her kedi için yapılacak ayrıca hemogram testi.. Kendi kayıtlarına bakıp 2 tane a grubu buldular arayıp sahiplerinden rica edeceklerini yine de bizim de bir kaç kedi bulmamız gerektiğini söylediler (3 gün geçti hala arayacaklar) E hani acildi bu kan nakli işi? Peki dedik kedi bulmak için ayrıldık. 2 tane kedi ayarladık, yarın sabahtan gidip kan nakli yaptıracağız. Bir de ilk gittiğimiz mahalledeki veterinere uğrayıp hem kedi soralım hem durumu konuşalım hem de fakültedeki veterinerin yemesi gerek diye verdiği A/D mama almaya gittik. Başımızdan geçeni anlattık. Genel kanı olarak insanlar kan eksikliğini duyunca şunu yedirin geçer bunu yedirin kendine gelir gibi bir düşünce oluştuğu için sohbet bu yönde ilerledi. Sonunda Zeytinburnu Veteriner Kliniği diye bir yer var Murat İlgün'e bir gösterin dediler. Oraya da gösterelim dedik. Toparlandık aceleyle gittik oraya. Murat Bey sırayla inceledi kan tahlillerini, anormal olanları kalemle işaretledi. Kullandığı ilaçların reçetelerini verdim sırayla ne kullandığımızı söyledim. Bana ısrarla Hepagen'in yanında başka bir şey kullandınız mı diye sordu. Abartmıyorum belki 5 defa sordu bunu. Kullanmadığımızı söyleyince bu ilacın yan etkisi anemidir dedi ve ilk kan tahlilinde bile kan değerlerinin düşük olduğu ortadayken bunu neden verdiler dedi. İşte o an insanın kan beynine sıçraması nedir tekrar ve tekrar anlıyorsunuz. Sadece bu kadarla da kalsa. Hastalığının Otoimmün Hemolitik Anemi olduğunu, vücudunun kan üretememesinden kaynaklı değil bağışıklık sisteminin çok yüksek çalıştığı için kendi hücrelerini yok ettiğini söyledi. Sonrasında en salak insanın bile anlayacağı şekilde yanı başında duran kitaplarını da açarak kan nakli yapılırsa yapıldığı gün kedinin kendini biraz daha iyi hissedeceğini, kendi embriyosunu bile tanımayan antikorların dışarıdan gelen kan hücrelerini daha çabuk parçalayacağını, ortalama süresi 120 saat olan kan hücrelerinin bu kadar hızlı ölmesiyle pankreas tarafından vücuttan atılamayacak kadar çok karaciğerde birikeceğini, biriken ölü kan hücrelerinin de tekrar kana salınarak sarılığa sebep olacağını ve bu kedinin her halükarda öleceğini anlattı. Hatta trafik kazası sonucu bu kan değerine sahip bir kedinin şimdiye kadar ölmüş olacağını, vücudun yavaş yavaş düşmesinden dolayı hayatta olduğunu söyledi. Bu derecede anemisi olan bir hayvana deltacortril'in ağız yoluyla verilmesinin, kansızlık nedeniyle bağırsaklarda emilim yapan vilnusların (kıllar) etkisinin azalacağı için vücuda emilmeden atıldığını da anlattı. Ben tıp ya da veterinerlik eğitimi almış birisi değilim hatta sözel bir bölüm okudum. Hayvanlar hakkında da genel bir ortalama kadar bilgim var ne yemeli, ne kadar yemeli, ne zararlıdır vs. Ancak Hepagen 100 ML adlı ilacın veteriner bilgi bankası dahil Amerikan, İspanyol ve İtalyan hayvancılıkla ilgili sitelerde sığır, köpek, domuz, koyun için kullanılacağını, kediye verilmesi gereken bir ilaç olarak gösteriliyor bunu öğrenmek için de alim olmaya gerek yok. Aslında insan hayatının bile bu kadar ucuz olduğu bir ülkede "alt tarafı bir kediye" deneme yanılma yoluyla sonucunun nelere yol açacağını bilmeden yada düşünmeden böyle bir tedavi uygulanmasına şaşmıyorum.

Muzaffer'e gelirsek, damar yolu açılıp kortizon içeren ilaç serumla karışık encekte edildi. 3 tane de poposuna. Retinada kanama yapmış olabilir şüphesiyle gözlerini bile kontrol etti. Hatta bir yerlere çarpıyor mu diye sordu veteriner. Yukarıda bahsetmiştim yaradan ilk şüphelenme nedenini meğer anemiden göz damarları daralmış garibimin. A/D mama verelim mi fakülte yazmıştı dedim bende de var A, B, C, D gerek yok exigent verdi ufak paket dayanamaz buna diye. Gerçekten de akşam bir kaç saat uyuyup göz bebekleri normale döndükten sonra eski Muzo gelmeye başladı. Bugün 4. gün ilk gün bembeyaz olan ağzının içi iyice renklendi, kafasında dökülen tüyler bile çıktı, tabak boş tabağı doldur miyavlamaları geri geldi, önce ben sana masaj yapayım sen de benim göbeğimi kaşı istekleri başladı.. Ve gururla söylüyorum tüm bu ilgi, alaka, muayene, tedavi ve mamaya, gündüz götürdüğümüz yerde sırf kan grubuna bakmak için aldıkları parayı ödedik. Gerekirse binlerce lira tutsun bir can karşısında hiç önemi yok ancak bir yanda yavrumu ölüme bile götürecek yanlış tedaviyi göz göre göre uygulamak için avuçlarını ovan esnaf mantığıyla hayvanlara ve hayvan sahiplerine yaklaşan birilerinin yüzlerine küfür gibi vurulacak bir rakam bence.
Eklenmiş Resimler
Otoimmün Hemolitik Anemi Hastalığı-hepagenjpg  

Bu konu en son " 05-11-14 " tarihinde saat 18:46 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-10-14, 21:41   #2

mighty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Otoimmün Hemolitik Anemi Hastalığı

Cok gecmis olsun Muzaffer'e garibim neler cekmis daha da cekecekmis ama Allahin isi iste sizin uzuntunuzu gorup bir sekilde engellemis..insan cok kotu oluyor gercekten umarim cok cok iyi olur yavrunuz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 02:10   #3

Merter
lionel_m Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Cok gecmis olsun Muzaffer'e garibim neler cekmis daha da cekecekmis ama Allahin isi iste sizin uzuntunuzu gorup bir sekilde engellemis..insan cok kotu oluyor gercekten umarim cok cok iyi olur yavrunuz
Tesekkur ederiz. Umarim kimse dusmez boyle umursamaz tuccar zihniyetli insanlarin eline
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-14, 02:17   #4

mighty Çevrimdışı

Amin insallah benim oglumda balkondan dusup felc oldugunda adama vitamin destek diyorum hayir o sonraki is illa emar cekicez deyip durmustu..hic emara gerek olmadigini cok saglam 2 yerden ogrendim ve cok uzulmustum...onu dinleyip 1 hafta kedime vitamin yas mama vs destegi vermesem belki 10. Gunde ilk adimi atip suanda da kosamiyor olabilirdi...duygularimizi maddi acidan kullanmayan insanlari bulmak dilegiyle
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-11-14, 00:18   #5

Merter
lionel_m Çevrimdışı

Maalesef boyle maddiyat duskunu ya da bilincsizce davranan insanlar daha cogunlukta gibi duruyor. Gecmis sizlere de. Umarim bir daha rastlamamaniz dilegiyle..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-14, 11:40   #6
kuh

kuh üyesinin avatarı

kuh Çevrimdışı

kortizon neden vermişler ki. kortizon otoimmün hastalıkta ya da hastalık semptomlarının giderilmesinde kullanılır.hastalığı tedavi etmez ,vücudun kendi savunmasına engel olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-14, 13:46   #7
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

çok üzüldüm peki şimdi kediniz nasıl bir tedavisi varmı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-14, 16:35   #8

Merter
lionel_m Çevrimdışı

kuh tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kortizon neden vermişler ki. kortizon otoimmün hastalıkta ya da hastalık semptomlarının giderilmesinde kullanılır.hastalığı tedavi etmez ,vücudun kendi savunmasına engel olur.
Sanırım şu an için bağışıklık sistemini baskı altında tutmamız gerekiyor al yuvarlarını yok etmemesi için. Ama kanın normal seviyesine gelmesi için gerekiyordu pazar günü yaptığımız tahlillere göre de şu an için toparladı gibi, dozajını düşürdük. Pazar günü tekrar tahlil sonucuna göre tedavi yöntemi belirleyeceğiz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-14, 16:45   #9

Merter
lionel_m Çevrimdışı

bsk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok üzüldüm peki şimdi kediniz nasıl bir tedavisi varmı
İnanın ben kahroldum başına gelenlerden ötürü ama şu an gayet iyi. Kortizon etkisiyle sürekli aç hali ve ara sıra ateşinin yükselmesi haricinde normal seviyeye geliyor gün geçtikçe. Tedavisi nedenine göre ya uzun süreli ya da ömür boyu olabiliyor ama şu an için nedenini bilmiyoruz. 2 yaşında böyle bir sıkıntı olduğuna göre sanırım kullanılan ilaçlardan ya da başka bir şeyden tetiklendi diye düşünmek istiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-14, 18:16   #10
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

çok sevindim iyiye gitmesine yazınızın sonuna doğru bayağı korkmuştum. veterinerler konusunda sanırım daha dikkatli seçim yapmamız gerekiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-14, 18:23   #11

mighty Çevrimdışı

Veteriner sans isi malesef secerek olmuyor iyi diye gidersiniz soycungu cikar neler neler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-14, 18:35   #12

Merter
lionel_m Çevrimdışı

Kesinlikle veteriner seçimi çok önemli. Bundan sonra bir veterinerin dediğini en az iki veterinere daha onaylatmadan asla adım atmayacğım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-16, 15:02   #13

sekerguzel80 üyesinin avatarı

çapa
sekerguzel80 Çevrimdışı

Zeytininde durumunu Zeytinburnu veterıner kliniği Murat bey anında çözdü
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-16, 15:03   #14

çapa
sekerguzel80 Çevrimdışı

Onada bir aydır yattığı klinikte yapılan animar anemi yapmış yoğun bakımdaydı şans eseri kan nakli için murat beyi buldum şu an daha iyi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-16, 15:56   #15

çapa
sekerguzel80 Çevrimdışı

Zeytin oğlum iyi
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları