Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 16-09-11, 22:53   #1

seyfettin üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
seyfettin Çevrimdışı
Varsayılan oneri ve es bekliyorum

. arkadaslar artik her geceyi resmen ayakta geciriyoruz.oglusum seyfo tam kizginlik doneminde aglamalar zirlamalar gece evde deli dana gibi kosusturmalar falan.kisirlastirma konusunda cok kararsiziz.hem narkozdan hem de sonrasinda bobrek tasi riskinden cok korkuyoruz.bu karari vermenin bize ait olmadigi da ayri bir vicdan azabi zaten.su an kizginlikta olan uygun bir es ariyoruz en azindan bu donem icin.
. bu donem icin onerileri olan ya da uygun bir es adayi olanlar beni bilgilendirirse cok sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 23:37   #2

nörüye üyesinin avatarı

Ankara
nörüye Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: oneri ve es bekliyorum

ben kısırlaştırılmış bir erkek kedi sahibi olarak şiddetle tavsiye ediyorum kısırlaştırmanızı. ben de narkoz ve diğer problemlerden ötürü çok tereddütlüydüm. ama benim oğlan yemeden içmeden kesilip,agresif davranışlar göstermeye başlayıp en sonunda da balkondan düşünce kısırlaştırdım. iyi ki de yapmışım. şu anda gayet uslu,uyumlu,sakin ve huzurlu bir oğlum var. tabi hala her gün akşamları 1 er saat oyun oynuyoruz,evde kuduruyoruz beraber bu sayede kilo almıyor. idrar yolları veya böbrek srunları için de bol su içmesini sağlayıp haftada 2-3 kere konserve mama verirseniz sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. ya da böyle sorunları olan kediler için üretilen mamalar da var. benim naçizane fikrim kısırlaştırmanızdan yana. ama tabi ki bu sizin seçiminiz. herkes için en iyisinin olması dileğimle,iyi akşamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-11, 23:59   #3

seyfettin üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
seyfettin Çevrimdışı

tesekkurler.evde hircinlik azginlik saldirgan davranislari yok.yemek konusunda da maasallahimiz var zaten.oburum her seyi yer.sadece bagiriyor ve agliyor sanirim.kosturmalar ise kizla yakalamaca oynuyor gecenin bir vakti.gecen ay dunyalar guzeli bir kizi elinde nkacirdi zaten oglum.ama yinede kizginlikta oldugunu anlamak zor degil.kisirlastirinca sanki bir yarisi eksik kalacak ,haksizlik gibi geliyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-11, 10:44   #4

nörüye üyesinin avatarı

Ankara
nörüye Çevrimdışı

sizde haklısınız,fazla duygusal davranıyoruz bazn hepimiz bu konuda ama inanın hiçbir tarafı eksik kalmıyor küçük beyefendilerin o yine sizin yaramaz,sevimli ve sağlıklı oğlunuz olarak kalıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-11, 12:28   #5

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

duygusal olarak bamayın kedinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız onu kısırlaştırmanız gerek.sürekli kızgınlıkta olan erkek kedinin ömrü kısalıyor.çiftleştireseniz bile sürekli kızgınlıkta olacak.evdeki kokuyla yaşamanız çok zor.kedininizin agresifliği de artacak.evden kaçabilir bunları göze alabilir misiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-11, 13:24   #6

Moda
retros Çevrimdışı

seyfettin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
. arkadaslar artik her geceyi resmen ayakta geciriyoruz.oglusum seyfo tam kizginlik doneminde aglamalar zirlamalar gece evde deli dana gibi kosusturmalar falan.kisirlastirma konusunda cok kararsiziz.hem narkozdan hem de sonrasinda bobrek tasi riskinden cok korkuyoruz.bu karari vermenin bize ait olmadigi da ayri bir vicdan azabi zaten.su an kizginlikta olan uygun bir es ariyoruz en azindan bu donem icin.
. bu donem icin onerileri olan ya da uygun bir es adayi olanlar beni bilgilendirirse cok sevinirim.
3 tane oğlum var ve kesinlikle kısırlaştırmayı düşünmüyorum. Narkozun ne kadar ağır bişey olduğunu , böcüğümün ve miniğimin başka bir operasyon için verdiklerinde gördüm.
Kızgınlık dönemlerini hepsi farklı geçiriyor, ilyasım sakin, minik daha o döneme girmedi ama havuç ortalığı kasıp kavuruyo, koku bırakmadığı özellikle perde ve çeşitli eşyalar kalmadı ama belki inanması zor gelecek sizlere, inatlaştım ve her yaptığında peredeleri indirdim yıkadım ve tuvalete taşıdım onuda,buraya yapılacak dedim,günde bazen 2 kere ama bunu yapmaması gerektiğini öğrendi.
Yok onlara eziyet değil mi gibi sacma sapan söylemler alıyorum, kendi rahatımız için onları kısırlaştıma hakkımız olduğunu düşünmüyorum, en güzeli eş bulmak yada alıştırma imakanı varsa bahçe veya gezinebileceği alan dışarı alıştırmak.
Ve bi de çevremde kısırlaştıma için veteriner hekime gidip de maalesef kedilerini kaybeden 2-3 tanıdığım var , kısaca ben o vicdan azabıyla yaşayamam, çok bağlıyım oğullarıma
Sağlıklı ve mutlu günler hepimize
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-11, 13:49   #7

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

bu sizin fikriniz olsa da asla katılmıyorum.kedilerinizin ömrünü kısaltıyorsunuz ve 4-5 yaşından sonra kanser olma riskini arttırıyorsunuz.duygusal bakmamak lazım.uzun ömürlü olmaları için tek şart kısırlaşmaları.erkek kedi zaten dişi kokusu alsa yeter her an çiftleşmeye hazırdır.kedilerini kaybeden arkadaşlarınız da iyi birer veteriner hekim tercih etseler sorun yaşamazlardı biraz da şans bana göre.hepimiz bağlıyız onlara.ama sağlık bu..tercih sizin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-11, 14:00   #8

Moda
retros Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bu sizin fikriniz olsa da asla katılmıyorum.kedilerinizin ömrünü kısaltıyorsunuz ve 4-5 yaşından sonra kanser olma riskini arttırıyorsunuz.duygusal bakmamak lazım.uzun ömürlü olmaları için tek şart kısırlaşmaları.erkek kedi zaten dişi kokusu alsa yeter her an çiftleşmeye hazırdır.kedilerini kaybeden arkadaşlarınız da iyi birer veteriner hekim tercih etseler sorun yaşamazlardı biraz da şans bana göre.hepimiz bağlıyız onlara.ama sağlık bu..tercih sizin...
burdan isim ve ya hastane adı vermek istemiyorum, ama türkiyenin en iyi bilinen yerleri maalesef babaannem yıllarca kedi besledi ve bundan 25-30 yıl önce kısırlaştırma , aşı vs yoktu, gayet uzun ömürlü kedileri oldu. ben bu konuyu hekime de danıştım , kısırlaştırılınca da oluşabilecek kist vs kansere yakalanma riskleri var kısırlaştırılmayıncada, illa kısırlaştırılıcak diye bi durum yok dedi. biraz araşatırınca kısırlaştırmak sağlıklıdır diye bi sonuç yok. tabi herkesin her konuda olduğu gibi kendi tercihi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-11, 16:52   #9

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

retros tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
burdan isim ve ya hastane adı vermek istemiyorum, ama türkiyenin en iyi bilinen yerleri maalesef babaannem yıllarca kedi besledi ve bundan 25-30 yıl önce kısırlaştırma , aşı vs yoktu, gayet uzun ömürlü kedileri oldu. ben bu konuyu hekime de danıştım , kısırlaştırılınca da oluşabilecek kist vs kansere yakalanma riskleri var kısırlaştırılmayıncada, illa kısırlaştırılıcak diye bi durum yok dedi. biraz araşatırınca kısırlaştırmak sağlıklıdır diye bi sonuç yok. tabi herkesin her konuda olduğu gibi kendi tercihi.
hastane adını da verin buradan sizin üzüntünüzü başka arkadaşlar da yaşamasın.bu çok önemli.dediğim gibi erkek kedi ile evde kısır olmadan yaşamak mümkün değil.tabi kedileriniz sürekli dışarda gezip sadece uyumaya eve gelirse o başka.herkes kendi düşüncesinde özgür tabiki.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-11, 16:20   #10

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı

retros tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bir önceki erkek kedimizi kısırlaştırmadık herhangi bir hastalığı olmadı.8 yıl bizimleydi.birgün evden başka yere taşındık onuda götürdük 1 hafta içinde kaçtı bir daha dönmedi.bizden sonra ne kadar yaşadı bilmiyorum.kısırlaştırma günümüzde erkek kedilere daha kolay uygulanabiliyor.yine de şans... bir veteriner bir kediye iyi bir ameliyat yapabilir aynı veteriner başka kediye iyi bir ameliyat yapamayabilir talihsizlik olabilir veya kedi kaldıramaz durumu.sonuçta risk...karar her zaman sizin.benim şuan dişi kedim var kızgınlık dönemi hiç yaşamadı bana sorarsanız şuan yaptırmamayı düşünüyorum risk alamıyorum kıyamıyorum..ya benim istediğim zorladığım ameliyat yüzünden ölürse.iki kardeşini başka nedenle kaybettik bu kızıma elimden geldikçe sağlıklı bir şekilde bakıcam eceli ne kadarsa..Allah korusun belki ilerde bu yüzden kist olur kanser olur ama o zaman gereken tedaviyi uygularız ameliyat gerekirse yaptırırız sonuçta iyileşmesi için ameliyat olmuş olur.ama kızgınlık dönemi bir hastalık değil doğal süreç hasta değilken kıyamam ameliyat yaptırmaya.kist ve kanserden koruyacak belki kullanabileceği mama ilaç vs. vardır..bu konuyu araştırmak lazım.kısırlaştırılsa da hasta olabilir.bu dünyada ne kadar nefes alması gerekiyorsa o kadar yaşasın kızım..son 1 aydır böyle düşünmeye başladım diğer kardeşleri ellerimde gözlerini yumdu.. bunuda kaybetmeyi düşünemiyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-09-11, 19:03   #11

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

naughty 34,size katılmıyorum okurken de sinirleniyorum.iki kardeş öldü diye şu takındığınız tutum çok mu doğru?kedinize yazık ki siz kısırlaştırma bilincine sahip değilsiniz.hepimiz onların sağlığı için bunu yapıyoruz.dişi kediniz varmış ki dişiler için risk daha fazla sırf siz ölür diye düşünürken onun ömründen çalıyorsunuz.lütfen artık duygusal düşünmeyin.sizi anlamıyorum,anlamak da istemiyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-11, 00:47   #12

naughty34 üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
naughty34 Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
naughty 34,size katılmıyorum okurken de sinirleniyorum.iki kardeş öldü diye şu takındığınız tutum çok mu doğru?kedinize yazık ki siz kısırlaştırma bilincine sahip değilsiniz.hepimiz onların sağlığı için bunu yapıyoruz.dişi kediniz varmış ki dişiler için risk daha fazla sırf siz ölür diye düşünürken onun ömründen çalıyorsunuz.lütfen artık duygusal düşünmeyin.sizi anlamıyorum,anlamak da istemiyorum.
benim kedim zaten şuan 5 aylık hiç kızgınlık dönemi yaşamadı nolur ne biter bilemem.ama 1,5 yaşına girince çiftleştireceğim.1 aydır kısırlaştırmaya karşıyım, düşünmüyorum, kıyamıyorum..tabi kızgınlık dönemini nasıl yaşayacak acı verirmi. bunları zaman gösterecek.birkaç veteriner görüşü alacağım.bizim veteriner 1 kez doğum yapsın öyle konuşuruz diyip şuanlık geçiştirdi. belki günün birinde bir veteriner beni ikna eder kısırlaştırmanın en iyisi olduğunu açıkça anlatırsa ki bu hem tecrübeli hemde 24 saat açık olan bir klinik tercih ederim.bu benim için büyük risk..ayrıca ilk beslediğimiz kedi dişiydi tahminen 10 yaşına kadar yaşamış öldüğünde ben çocuktum.daha sonra erkek kedim oldu ilkokuldaydım o da 8 yıl bizimleydi kaçana kadar.hiçbirini kısırlaştırmadık.birazda genetik.kısırlaştırma yapılınca kanser kist tamamen bu ihtimaller yok olmuyor sadece oransal olarak azaltılıyor.büyük konuşmak istemiyorum dedim ya 1 ay öncesine kadar kısırlaştırabilirim diyor araştırıyordum hatta forumda da başlık açmıştım ciddi düşünüyordum.şimdi çok şart olduğunu düşünmüyorum.en azından kesin doğum yapana kadar 2 yıla yakın bir zaman var önümde o zaman ne düşünürüm bilemem.bazı kediler sakin geçirebiliyor bu dönemi.birde bir gerçek var erkek kedilerde operasyon daha rahat yapılabiliyor ama 1 yaşını beklemek gerekirmiş erkek kedim olsaydı kısırlaştırmayı düşünebilirdim.ayrıca burada kimse birbirini anlamak zorunda değil herkez bağımsızca düşüncelerini yazıyor.sonuçta herkez kendi kedisine ne yapacağına kendisi karar verir.burada kimse kimseyi azarlayamaz sadece görüşlerimizi yazıyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-11, 11:52   #13

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

ben de kendi görüşümü yazdım kimseyi de azarlamadım saygılı davranmaya çalışıyorum.kedinizi zaten 1 ay sonra kısırlaştırın demiyorum ben de dişi kedimi 11 aylık kısırlaştırdım kızgınlık dönemindeydi ama bağırmaları başlamamıştı henüz.veterinerim başlarsa cinsellik dürtüleri kısırşınca bile kızgınlık döneminde devam eder demişti.halamın kedisi hala çorapları alıp saklıyor üstüne yatıyor çocuğu sanıyor kısırlaştı ama bilinçaltı oldu kedisinde.ben bunları yaşamadım ama şunu biliyorum kedim sağlıklı.kedinizi çiftleştirmek istiyorsanız bir kere çiftleştirin yavrulara da yuva bulmak zorundasınız melez yavrular şanssız oluyor biraz her şey istediğiniz gibi olsun...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-11, 15:00   #14

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Valla Herkes Ne Derse Dein Bu Bilimsel Bir Gerçekki "kedinizi Kısırlaştırmazsanız Kanser Riskini Artırıyorsunuz..ayrıca Erkek Kediler Için Kızgınlığın Sonu Diye Bişey Yok...kısırlaştırmazsanız ömür Boyu Kızgınlık Yaşayacak" Onu Kısırlaştırdığınızda Bir Parçasını Almış Olmuyorsunuz...erkek Kedilerde Babalık Duygusu Mu Var..onlar Için çiftleşmek Sadece çiftleşmek...bu Bizdeki Gibi Bilinçli Bişey Değil...onlarda Içgüdüsel Gelişiyor...dolayısıyla "kedinin çiftleşme Hakkını Elinden Almak Gibi Bişey Söz Konusu Değil"...sizi Yanlış Yönlendirip, Kısırlaştırmaya Gerek Yok Diyen Vet.lere De Selamlar Burdan......
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-11, 19:03   #15

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

SEDAYDOGDU tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Valla Herkes Ne Derse Dein Bu Bilimsel Bir Gerçekki "kedinizi Kısırlaştırmazsanız Kanser Riskini Artırıyorsunuz..ayrıca Erkek Kediler Için Kızgınlığın Sonu Diye Bişey Yok...kısırlaştırmazsanız ömür Boyu Kızgınlık Yaşayacak" Onu Kısırlaştırdığınızda Bir Parçasını Almış Olmuyorsunuz...erkek Kedilerde Babalık Duygusu Mu Var..onlar Için çiftleşmek Sadece çiftleşmek...bu Bizdeki Gibi Bilinçli Bişey Değil...onlarda Içgüdüsel Gelişiyor...dolayısıyla "kedinin çiftleşme Hakkını Elinden Almak Gibi Bişey Söz Konusu Değil"...sizi Yanlış Yönlendirip, Kısırlaştırmaya Gerek Yok Diyen Vet.lere De Selamlar Burdan......
çok güzel yazmışsınız...umarım herkes bu bilinçle yaklaşır artık.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları