Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 13-09-14, 08:59   #1

kopuk35 üyesinin avatarı

İzmir
kopuk35 Çevrimdışı
Varsayılan Kristal Kum Önerilerinizi Alabilir Miyim?

Herkese merhaba öncelikle. köpüğü geçen gün veteriner kuzenime götürdüm rutin şeyler için. Son bir kaç aydır çok fazla su içip tuvalete gittiğini söyledim su içmesi çok güzel bişey aslında millet içmiyor diye şikayet eder normalde dedi. Aşırı içiyor bizimki, hergün 2 kilo kum taşıyorum çöpe öyle bi hal aldı ki balçık gibi dibe yapışıyodu artık. Neyse bi makineyle az bi kan aldı bi de ne olsun kedicik diabetin başlangıcı gibi bi durumdaymış garibim ağzı yok ki söylesin. Tahılsız mama kullanmamı söyledi ve birkaç haftalık inüsilinle eve döndük.. Neyse ki daha çok şiddetli değilmiş Allahtan denk gelmiş büyümeden. 2-3 hafta sonra geçebileceğini söyledi bakalım hayırlısı..

Çok sıkıntılı olabileceği için kristal kum kullanmamı salık verdi bir süre idrar çokluğundan dolayı. Sanicat diamonds diye biley aldım ben de onu kullanıcam bi süreliğine. Çok fazla alışamadı bu kuma içinde haşır huşur 5 dk harcıyo bi çiş için, kakasını da yeni yapabildi uzun uğraştan sonra. Kullananlardan marka tavsîyesi alabilir miyim kristal kum olarak çünkü bunun kokusundan dolayı pek sevmedi sanırım.
Ayrıyetten gerçekten rahatmış kullanımı 5-6 kere çişini yaptı bi kaç kere karıştırdım sadece ne koku var ne dağ gibi topaklaşan kum. Sağlık konusunu merak ettiğim için onu da sordum kuzene hiçbir şekilde problen olmayacağını tozsuz ve tamamen hijyenik olduğunu söyledi. Hatta bentonit kumun tozu daha zararlıymış kediciklere. Silikat onda da varmış yoğun bir şekilde. Ben tedirgin olmuştum ilk başta okuduklarımdan ama herhangi bir sorun yokmuş büyütülecek kadar kullanınca da daha iyi anladım. Neyse yanlış anlaşılmayayım da ben kullananlardan marka tavsiyesi almak istiyorum sonuç olarak..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 10:25   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
ezgigoksen Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Merhaba :/

Kedi kumu rahat olmaz mı yav ben trixie kullanıyorum, iki kedime ayda iki paket yeterli oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 17:35   #3

kopuk35 üyesinin avatarı

İzmir
kopuk35 Çevrimdışı

ezgigoksen tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedi kumu rahat olmaz mı yav ben trixie kullanıyorum, iki kedime ayda iki paket yeterli oluyor.
Cats pearl, proline , Dr sacchi , long feng , ever clean , odorless vs vs.. Bu markalardan birini kullandınız mı hiç
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 17:50   #4

Kocaeli (İzmit)
Gizem-Pasa Çevrimdışı

Bende kristal kumun kedilerde hatta insanlarda hastalıklara yol açtığını biliyorum. İlk zamanlar bilmediğim için bende kristal kullandım günde 2 kere değiştirmeme rağmen paşa kumlara bastığında kumlar parçalanıyor ve paşanın patileri hep çiş oluyordu. koku konusunda daha çok koku yapar bentonıt kumların kokuluları var. örneğin vancat kedi kumu çok güzel kokuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 18:59   #5

mighty Çevrimdışı

Kristal kum kim onerdi veteriner mi? Şok oldum
Oncelikle gecmis olsun
Kristal kumu temizlemek zulum gibi bisey koku facia hem cişi emmiyor sizede hayvanada yazik
Bentonit kum alin masrafi az
Kokusu yok temizlemesi kolay
Bahsettiginiz markalarda emici kumlardan sanirim ve gereksiz pahali
Kristal kum ucuz ve hesapli gibi gorunur 8_9 tl ayda 2 tane yeter yetmez degilde o kokuyu bosa cekmeye gerek yok pis kuma girmemis olur hem kedicik
Temizmama.com dan kalin taneli bentonit alin
2 paket total 20 kg 28 tl civari hem ucretsiz kargo
1 ayi gecti hala 1. 10 kg lik paketimiz bitmedi
Koku yok topaklanmayi cok begeniyorum ben ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 19:18   #6

kopuk35 üyesinin avatarı

İzmir
kopuk35 Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kristal kum kim onerdi veteriner mi? Şok oldum
Oncelikle gecmis olsun
Kristal kumu temizlemek zulum gibi bisey koku facia hem cişi emmiyor sizede hayvanada yazik
Bentonit kum alin masrafi az
Kokusu yok temizlemesi kolay
Bahsettiginiz markalarda emici kumlardan sanirim ve gereksiz pahali
Kristal kum ucuz ve hesapli gibi gorunur 8_9 tl ayda 2 tane yeter yetmez degilde o kokuyu bosa cekmeye gerek yok pis kuma girmemis olur hem kedicik
Temizmama.com dan kalin taneli bentonit alin
2 paket total 20 kg 28 tl civari hem ucretsiz kargo
1 ayi gecti hala 1. 10 kg lik paketimiz bitmedi
Koku yok topaklanmayi cok begeniyorum ben ...
ben zaten normalde vancat kullanıyorum halihazırda 30 kilo daha kumumuz var. yaklaşık 1 ay önce falan 60 kilo sipariş etmiştim. ama vancatin kalın taneli olanı berbat diyebilirim geç de olsa anladım gerçi kedim bu kadar çok çişe çıkmasa nasıl olurdu bilemiyorum.

3-4 gündür kristal kum kullanıyorum ve bir süre de bu şekilde devam edicem gibi görünüyor. tavsiyeleriniz için teşekkür ederim zaten dediğiniz siteyi biliyorum ve yavruyken ince tanelisini kulanmıştık aşırı derece de toz oluyordu ve evin heryerine kum taneleri taşınıyordu bir şekilde.
Silikat dediğimiz şey topraktan çıkan madenlerin %80inin temel maddesi olduğunu biliyormusunuz? yani kullandığımız bentonit kumlarda da var bu madde ve tozu solunduğu zaman farklı bir sonuç doğurmuyor malesef hatta bentonit daha tehlikeli fazlaca toz mevdana geldiği için. silika kumun idrar yolu enfeksiyonu gibi akut rahatsızlıklarla hiçbir alakası da yok. Silikozis de yanlızca silika kumdan kaynaklanan bir hastalık da değil. Ana maddesi silisyum(toprak-kum) olan her maddenin tozunun YOĞUN olarak solunmasıyla meydana gelen bir hastalıktır bu. Ben aşırı bir şekilde verilen tepkilerden rahatsız oluyorum bu konuda Kansere yol açan tek şey bu değil ne de olsa kullanılan herşey malesef bir takım işlemlerden geçiyor ki bu da onların tamamen doğal olduğunu göstermez.

bu yazdıklarımı bir tepki olarak algılamayın lütfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 19:39   #7

mighty Çevrimdışı

Ben tepki olarak anlamam vancat kalin taneli ve temizmamanin bentonitini ayni anda siparis ettim vancat FACIA
Kalin tanelisi boyle
Incesini begenenler var kullanmadim yorum yapamicam
Temizmamanin kalinini suan kullaniyorum dagildigini baska arkadaslarda soyledi
Kalini okadar dagilmiyor
Ben kristal kumla bentonitin ayrimini su sekilde yapiyorum
Inanmayabilirsiniz belki ama koku hassasiyetim coktur
Kristal kum kullanirken kedimde kucuk oldugu icin evin icindeydi kum o kokuyu ben anlatamam cis kokusu degil farkli birsey o kokuyu anlatamam pas gibi toz gibi ama yillanmis toz kac kere nefes alamadim kusmak istedim midem bulaniyordu ayrica midem yanmaya basladi o kum girdiginden beri eve
Mide yanmasini ben hayatimda 3-4 kez bile yasamamisimdir
Hic gecmeyen bir mide yanmasi dusunun
29 yasindayim boyle birsey yasamadim
Kumu degsitirdim bentonite gectim evet toz oluyor olmuyor degildi onun yolunu soyle buldum balkonda kumu koydugumda gittim geldim karistim o kumun hava almasini sagladim toz olayida bitti
Ve benim rahatsizliklarimda bitti

Ben hassas bunyeye sahip bir insanimdir beni bu yonde etkiledi hemde 1 ay kivrandim sizi yada baskalarini belki etkilemiyor anlamiyorsunuz cunku ben anladigim icin uyarmak durumunda hissediyorum kendimi

Kedinize gecmis olsun tekrardan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-14, 22:48   #8

kopuk35 üyesinin avatarı

İzmir
kopuk35 Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben tepki olarak anlamam vancat kalin taneli ve temizmamanin bentonitini ayni anda siparis ettim vancat FACIA
Kalin tanelisi boyle
Incesini begenenler var kullanmadim yorum yapamicam
Temizmamanin kalinini suan kullaniyorum dagildigini baska arkadaslarda soyledi
Kalini okadar dagilmiyor
Ben kristal kumla bentonitin ayrimini su sekilde yapiyorum
Inanmayabilirsiniz belki ama koku hassasiyetim coktur
Kristal kum kullanirken kedimde kucuk oldugu icin evin icindeydi kum o kokuyu ben anlatamam cis kokusu degil farkli birsey o kokuyu anlatamam pas gibi toz gibi ama yillanmis toz kac kere nefes alamadim kusmak istedim midem bulaniyordu ayrica midem yanmaya basladi o kum girdiginden beri eve
Mide yanmasini ben hayatimda 3-4 kez bile yasamamisimdir
Hic gecmeyen bir mide yanmasi dusunun
29 yasindayim boyle birsey yasamadim
Kumu degsitirdim bentonite gectim evet toz oluyor olmuyor degildi onun yolunu soyle buldum balkonda kumu koydugumda gittim geldim karistim o kumun hava almasini sagladim toz olayida bitti
Ve benim rahatsizliklarimda bitti

Ben hassas bunyeye sahip bir insanimdir beni bu yonde etkiledi hemde 1 ay kivrandim sizi yada baskalarini belki etkilemiyor anlamiyorsunuz cunku ben anladigim icin uyarmak durumunda hissediyorum kendimi

Kedinize gecmis olsun tekrardan
Teşekkür ediyorum. Kum Parfümlü o yüzden ben pek bişey algılamadım. Annem de hassas sizin gibi bi problem olsaydı sanırım şimdiye kadar çoktan değiştirmemi söylerdi. Memnunuz şimdilik ilk başta onun kum olduğunu algılayamadı sanırım kedimiz o yüzden zorlandı sanırım ama şu anda rahat rahat kullanıyor.. Iyi forumlar diliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 18:48   #9

kopuk35 üyesinin avatarı

İzmir
kopuk35 Çevrimdışı

Tekrar merhabalar yanlış yönlendirmiş olabileceğim için bir ekleme yapmak istiyorum..

Kristal kedi kumunu kullandım fakat 1 haftada kullanılamayacak hale geldi diyebilirim. Sürekli takip ediyordum durumu geçen gün fark ettim ki kedim içine bütün gün büyük tuvaletini yapmamıştı. Hemen kristal kumu tamamen boşalttım dibi çok kötü haldeydi karıştırsam bile taneler ıslak halde ve kedim hiç bir şekilde içine adımını dahi atmadı. Kum değişikliğine gittim tekrar..

Bentonit kuma dönüş yaptım ama bir farkla herkesin bildiği üzre kalın taneli vancat iyi topaklanmıyor ben de içerisine biraz kristal kum karıştırdım. Sonuç mükemmel diyebilirim topaklaşma daha küçük ve daha sert oluşmaya başladı kabın dibine çamur gibi yapışmıyor.
Deneyebilirsiniz sizde aynı dertten muzdaripseniz çok iyi sonuç alabileceğinizi söyleyebilirim..

%80 bentonit + %20 kristal = daha iyi topaklanma
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-14, 19:26   #10

Mırni Çevrimdışı

Krıstal kum daha ıyı bunu kullanın dıyen veti hemen bırakın...krıstal kum hem kedı ıçın hem sızın ıçın çok zararlıdır...bunlar nasıl okul okuyor nasıl vet oluyor ınanılır gıbı değil...lakın hılls çok ıyı mama bak poşetın ustunde vet onaylı yazıyor dıyen vetlerde görduk vah vah vah vahkı ne vah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-14, 01:55   #11

kopuk35 üyesinin avatarı

İzmir
kopuk35 Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Krıstal kum daha ıyı bunu kullanın dıyen veti hemen bırakın...krıstal kum hem kedı ıçın hem sızın ıçın çok zararlıdır...bunlar nasıl okul okuyor nasıl vet oluyor ınanılır gıbı değil...lakın hılls çok ıyı mama bak poşetın ustunde vet onaylı yazıyor dıyen vetlerde görduk vah vah vah vahkı ne vah...
Hanım efendi kusura bakmayın da ben veteriner tavsiye etti demedim zararlı olabileceğini o da biliyor ki ' kullanmanı salık edebilirim ' dedi. Ki zaten veteriner benim kuzenim olur. Hiç bi şekilde kendisi daha fazla para kazanma gibi bir derdi yok. Veteriner maması haricinde sadece proplan, acana ve orijen mama satıyor klinikte. royal canini de hiçbir şekilde tavsiye etmiyor tahıl-alerji bombası olarak nitelendiriyor bu tür mamaları. Öyle düşüncede bi insan olsa hepsini de satardı çok da güzel para var o işte..

Tekrar söyliyorum bentonit kum da aynı şekilde kedinin sağlına zararlı. Hastalık bu kumların tozunun yoğun solunması sonucu meydana çıkıyor. Kot taşlama fabrikası çıkışlarını böyle bi durum için absürt bulduğumu bildirmeliyim. Orada çalışan insanların soluyacak oksijeni yok ve silikat dediğimiz madde yerkabuğunun %80 ine yakın bir bölümünün temel molekülü. Durduğu yerde bir zararı yok yani. Kedilerimiz için silikozis değil de daha çok idrarın orada bir süre kalıp bakteri üremesinden kaynaklanan rahatsızlıklardan çekinilmeli. Sonuçta kedi orada sadece 1 dk girip çıkıyor. Nasıl ortaya çıktı bilmiyorum ama ben bu tabuyu kabul etmiyorum. Kristal kumu tavsiye ettiğim anlamına gelmesin bu, yazılan çizilen söylenen herşeyi kabul eden bir şahsiyet olmadığım için kuruyorum bu cümleleri. Herkese iyi forumlar diliyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-14, 02:27   #12

Mırni Çevrimdışı

Herşeyi geçtımde hanımefendı olduğum ızlenımıne nereden kapıldınız
Adım Gökay erkeğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-14, 07:04   #13

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kristal Kum Önerilerinizi Alabilir Miyim?

Sanicat'in Oxygen Power serisi kumunu alın kurtulun bu çileden. 2 saat uğraşsanız da toz çıkartamazsınız. Çok doğal görünümlü bir kum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-14, 10:15   #14

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kristal Kum Önerilerinizi Alabilir Miyim?

bana da veteriner sorduğumda silika hakkında araştırmalar var ama net birşey söz konusu değil kanserojen olduğuna dair dedi, şu an yeni çıkan markalar varsa bilmiyorum ama kedimi yeni sahiplendiğimde ince-kalın bütün markaları denedim bentonitte, kedim her girdiğinde öksürüyordu ve bu beni çok rahatsız etti, ayrıca koku da yaptı her çiş ve kakadan sonra temizlediğim halde, özellikle o dönem mırmırı çok övüyorlardı ama ben dediğim gibi hiç birinden memnun kalmadım, uzun zamandır silika kullanıyorum, pratiğime gitmiyor değil, tuvaleti balkonda ve açık, şehir hayatında soluduğumuz egsoz gazından, pasif sigara içiciliğinden daha az zararlıdır diye ümit ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-09-14, 13:04   #15

kopuk35 üyesinin avatarı

İzmir
kopuk35 Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herşeyi geçtımde hanımefendı olduğum ızlenımıne nereden kapıldınız
Adım Gökay erkeğim
Hahah çok pardon bakmak hiç aklıma gelmedi ona üyelerin çoğu bayan olunca..
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları