Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 08-06-14, 00:19   #1

SanalCan üyesinin avatarı

Samsun
SanalCan Çevrimdışı
Varsayılan Kızgınlık zamanı ile ilgili rahatsız edici bir durum

Dikkat ! Aşağıda anlatılan konu biraz rahatsız edicidir ! Lütfen hassas arkadaşlarımız okumasınlar !

Selamlar,

Yazlık evimiz civarında yaşayan dişi bir sarman kedicik var. Benim bildiğim kadarıyla 3-3.5 yaşları arasında. 3 yıldır bu kediciği sürekli görüyoruz çünkü sürekli yazlık evimizin bahçesi ve civarında bulunuyor. Yaz ayları dışında her hafta ziyaret etmeye çalışıyoruz. Kışı geçirmesi için korunaklı barınak ve yiyecek içecek temin etmeye çalışıyoruz.

Kedicik oldukça sağlıklı gözüküyor. Bahçeye giren özellikle dişi kediciklere saldırıyor, bölgesi olan bizim bahçede dişi sinek uçurtmuyor. Bununla beraber bizim tanıdığımız son 3 yıl içerisinde hiç yavrulamadı. Erkek kediciklerle malum yakınlaşmalar yaşadı. Yakınlaşmalar sonrasında "sırtüstü yuvarlanma" hareketlerini de yaptı... Ama hiç yavrusu olmadı.

Bu kediciğin doğal veya bir başkası tarafından kısırlaştırılmış olma ihtimali olabilir gibime geliyor. Erkek kediciklerde bir sorun vardır desem... pek çok damat adayı olduğundan pek mümkün gelmiyor.

Şimdi asıl sorun bu gün dikkatimi çekti.

Güzel ve alımlı kediciğimin peşinde yine 2-3 azgın sarman vardı hatta yanlarında başka bir dişi kedi de sürekli takip halindeydi. Ama bu sefer benim kediciğim kaçmak istiyor saklanıyor sürekli kavga ediyordu. Normalde o kedileri daha önce de görmüştüm bizimki onları hep döverdi ama bu sefer kızgınlık döneminde olduklarından mıdır nedir bilmiyorum ama bizimki zor durumdaydı.

Bizimki zar zor erkek kediciklerden kaçmayı başarınca da diğer dişi bizimkini takip edip hırpalamaya çalıştı (o kedi de normalde bizimkinden çok korkan ve sürekli dayak yiyen bir dişiydi)

Bu gün her bir şey terse dönmüş gibiydi. Ben diğer kedileri uzaklaştırmak için ne yaptıysam başaramadım. Kediler giremeyeceğim yerlerde bulundular.

Yani nasıl söylesem. ben evde kedi beslemediğimden ve kediler konusunda herhangi bir bilgim de olmadığından pek bir şey idda edemiyorum ama bizim dişi kediciğimiz gerçekten kaçmak kurtulmak istiyor gibi görünüyordu. sürekli köşeye sıkışıp hıslıyor yaklaşanı pençeliyordu. Kaçabilirse bir yere kadar kaçıyor sonra gene köşeye sıkışıyordu. 2 erkek kedi onu takip ediyor, diğer dişi de 5-6 metre uzaktan sürekli takip ediyordu.

Aceba bizim kedimiz kısırlaştırılmış ve diğer kediler bunu anlayamıyor olabilir mi?
Böyle bir durum bizim kediciğimize hasar verebilir mi?

Kendimi paraladım bu gün ama diğer kedileri uzaklaştıramadım. Sinirlerim bozuldu.

Yani ne bileyim bu çok doğal bir şeydir belki ben bilmiyorumdur... Ama daha önceki yıllarda da kızgınlık zamanlarına denk gelmiştim Bizimki bu kadar karşı koymuyordu...

Bu konuda bir şey diyebilirseniz sevinirim. Bu arada bunların tamamı sokak kedisi.

saygılar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 01:39   #2

Pıtırsonic Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kızgınlık zamanı ile ilgili rahatsız edici bir durum

kısırlaştırılmış olmasa da kızgınlıkta değilse kaçar. kızgınlıktaysa da o kediyle çiftleşmek istemeyebilir. genelde bu çiftleşme dönemlerinde zarar görüyor kediler, yüzleri gözleri çiziliyor. bir kedi gidip diğer kediye direkt tamam demiyor. sokakta yaşadığı için siz olmadığınızda da bu süreçleri hep yaşıyordur aslında. kısır olsa da olmasa da çiftleşmesi onda fiziksel bir problem yaratmaz, bazı kediler bundan psikolojik olarak etkilenebiliyor ama sokakta yaşadığı ve bunlarla karşılaştığı için bu konuda da sorun yaşayacağını zannetmiyorum. dişi kedinin takip etmesi garip. belki bölgesinden çıkarmak istediği için de diğer kedilerle sıkıntı yaşamış olabilir, kızgınlıkla ilgili olmayabilir. ne yazık ki sokaktakiler bunlara maruz kalıyorlar, kalmaya da devam edecekler. devamlı yanında olamayacağınız için yapabileceğiniz pek bir şey yok. yalnızca kavga ederlerken kavgayı önleyemiyorsanız kedinizin dikkatini dağıtmayın ki karşısındaki kediye odaklanıp kendini savunabilsin. diğer türlü size bakacağım derken karşıdan genel hamleye karşı kendini savunamayabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 01:53   #3

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Cevap için teşekkür ederim.
Elimden bir şey gelemiyor olması beni çok üzdü ve hala üzüyor.

Kediciğin kışı geçirmesi için oldukça büyük sert giysi kutusundan içi yastıklı güzel bir yuva yaptım. Evin ikinci katındaki balkona koydum. Ağaçtan beri inip çıkıyor oraya. Şimdi kışları o kutuda yatıyor. O balkon onun korunaklı yuvası olmuştu. 2 kiloluk kuru mama alan, yedikçe dökülen mama kabı ve aynı kabın bir de su içereni vardı o balkonda. Bunları haftada bir tazeliyorum. Hal böyle olunca orası kavga nedeni oldu belki de

Bu sokak kedilerinin iki tanesini çok iyi biliyorum. Bu kediler ne zaman bizim bahçeye girse bizim güzel kızımızdan çok feci dayak yiyordu. Hatta sırf bu nedenle onlara bahçe dışına çıkıp yemek veriyordum.

Ne oldu?.. Bir başka kedi daha bulup 3l'ü çete mi kurmuşlar anlayamadım ki.

Şimdi kediciğime bir şey olacak, burnu, yüzü, gözü çizilecek diye kahroluyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 02:09   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Sokak kedileri doğal yaşamdaki büyük kedilere benziyor aslında. Erkeklerin bölgesi dişilerinkine oranla 10kat daha büyük olabiliyor hatta dişinin alanını bile kaplıyor. Dişiler ise erkekler gibi rakip olmasın diye hemcinslerine karşı sert tutum sergilerler. Erkeklere ise genelde erkekler daha büyük ve güçlü olduğundan ve içgüdüsel olarak saygı mı duyar korkar mı bilemiyorum ama alan için çok nadir erkeklerle kavga edevek kadar cesaretlenir dişiler. Sizin kedinizin kısıtlı bölgesine dişi sinek bile uçurtmaması gayet normal bir durum. Asıl bahsetmek istediğim dişi kedinizin bölgesine sahip bir erkek varsa ve o erkekle çiftleştiyse dişi kedi kolay kolay başka erkeklere yanaşmaz yanaştırmaz.(Tabii bu erkeğin ve kendi bölgesinde olursa) Ayrıca kızışma döneminde değilse de yaklaştırmaz. Aslında yaşamış olduğunuz durum doğal bir olay. Diğer dişinin onları takip etmesinin nedeni ise aslında artık o yenildiği dişinin zayıf anında ona saldırıp kendini göstermek. Aslında insanlara özgü davranışlar gibi ama baskın dişinin ve erkeğin o kadar çok avantajı oluyor ki o yüzden onların yerlerini almak için böyle entrikalar dönüyor kedi alemlerinde

Ayrıca kediniz kısırlaştırılmış olsaydı asla ve asla kızgınlığa girmez ve çiftleşmezdi. Tek yumurtası alınsa bile diğer yumurtadan hamile kalabilirdi herhalde. Belki de hamile kalıp düşürüyordur. En iyisi veterinere götürmek bu konu hakkında.

Bu arada bir daha böyle bir durum yaşarsanız elinizde su atabileceğiniz bir şey olsun ve kedinizi kucağınıza alıp diğer kedilere su tutarsanız "Bu kedi benim korumam altında " mesajı yaratabilirsiniz. Tabii ki sabah akşam yanında duramyacağınız için gitmenizi bekleyeceklerdir eğer saldırma gibi bir planları varsa ancak sizi gördükleri an yanına yaklaşamazlar kedinin. Ayrıca bilmiyorum etkisi oluyor mu ama ben tıslamaya da çalışıyorum kovalarken
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 02:46   #5

Pıtırsonic Çevrimdışı

SanalCan tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Şimdi kediciğime bir şey olacak, burnu, yüzü, gözü çizilecek diye kahroluyorum.
sokaktaki kediler için paylaşılamayan bir mama bile kavga sebebi olabiliyor.. büyük ihtimalle bunları yaşayacak. ancak kendini savunmayı da biliyordur, kediler birbirlerine öldürme amaçlı saldırmazlar zaten. ufak şeylerle atlatırsa yine o kadar sorun olmaz, büyük çizikleri umarım yaşamaz. gününün çoğunu sokakta geçiriyor, dolayısıyla diğer kedilerle olan ilişkisine olabildiğince müdahale etmeyin. siz olmadığınızda da başının çaresine bakabilmeli. koşullandırmak için bir süre aynı davranışı her gördüğünüzde tekrarlamanız gerekir. arada bir gittiğinizi yazmışsınız, dolayısıyla aldığınızı düşündüğünüz önlemler anı kurtarmaktan öteye pek gitmez.. aslında bahçenin çeşitli köşelerine basit kedi evlerinden yapıp koysanız ve onlara da imkanınız varsa mama koysanız sorununuza çözüm olabilir. hepsi doyarsa ve barınacakları alan olursa aralarında mama ve yuva kavgası da yaşanmaz.

tek yumurtası alınan ya da parça kalan kedi operasyonda rahim alındığı için hamile kalmaz ancak kızgınlığa girer. kedi doğuştan kısır olabilir. yaşını bilmiyorsanız yaşı büyük olabilir ya da kısırlaştırılmış (parça kalmış, yumurta bırakılmış) olabilir. rahimde oluşan rahatsızlıklardan kısırlık oluşur mu bilemiyorum ama bu tür bir şey de olabilir. bence de bunu veterinere danışmalısınız.

sizin baktığınız kedi zaten size alışık ama sokakta kedilerle ilgilenenler için eklemiş olayım, sokakta ilgilendiğiniz kedileri insanlara alıştırmayın. hepimiz sevmek, kucaklamak istiyoruz ama bırakın kaçsınlar. herkes iyi niyetli değil ve okuduğumuz kötü haberler genelde bu insanlara alışkın kedilerin başına geliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 12:37   #6

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

İlk başlarda bütün mama kapları bahçe hizasında olan üstü kapalı ama çevresi açık balkonumuzdaydı. Balkonda en az 2 genellikle 3 noktada yiyecek tabakları ve su kapları oluyordu. Çünkü mama kabı büyük de olsa bizimki doymasına rağmen diğer kedileri o kaba yaklaştırmıyordu. Ayrı ve birbirini göremeyecek noktada kaplar olunca bütün kedicikler yemek yiyebiliyorlar. Diğer kediler zaten uğrayıp, bir şeyler yiyip içip gidiyorlardı. Fakat biz yokken artık bu uygulamayı yapamıyorum çünkü köpekler de bahçeye girmeye başladı.

Bölgedeki köpeklerin de bahçeye dadanması üzerine bizimkinin genellikle güneşlenmek için çıktığı ikinci kat balkonuna güvenli bir liman inşa etmeye karar verdim. Girişi ve çıkışı tek noktadan olan ve köpeklerin çıkması mümkün olmayan küçük balkonda barınak, yiyecek ve içecek bulunuyor. Bahçede ise her zaman 2 ayrı noktada, büyük kaplarda su bulunuyor. Piknik tabaklarına kuru mama döküp evin arka tarafına bırakıyorum ama o en fazla 1 gün idare edebiliyordur.

Bahçeye sürekli köpek de girdiği için duruma dayanamayacak kedi evi koymaktan endişe ediyorum. Çevredeki köylüye ait olan iri ve bakımlı çoban köpekleri ve başıboş başka köpekler de mevcut.

Geçen sene gezinirken Fatih Belediyesi'nin yaptırdığı kedi evlerini gördüm. Çok beğendim ve belki yaptırabilirim diye fotoğrafını çektim.
Yağmur yağdığında bahçe göl gibi olduğundan, buna benzer bir evi az daha yüksekçe yaptırabilsem gerçekten güzel olur.
(kendi resmimi yükleyemedim, internetten aynı kedi evine ait bir foto bulup bu yazıya ekliyorum)

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 12:48   #7

Pıtırsonic Çevrimdışı

böyle bir şey çok daha güzel olur. ben bahçe dediğinizde etrafı kapalı olarak düşündüm. köpekler giriyorsa içerideki kediler için de tehdit oluşur tabii.. imkanınız varsa böyle yuva çok çok daha güzel olur. çevrede mama verebilecek kimse yok mu? varsa eğer mamayı bıraksanız da düzenli verseler? çünkü anladığım kadarıyla mama alma konusunda değil sıkıntınız, gidemediğiniz için veremiyorsunuz. yine de mama koyamasanız bile kendilerine ait alana sahip olduklarında diğer alanlara yönelmeme ihtimalleri daha yüksek, belki sizin sarmanı artık rahat bırakırlar hem de onlar daha da aç durumda, soğuklarda barınacakları güzel yuvaları olmuş olur..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 13:30   #8

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Hepsini seviyorum. Hepsi bahçede mutlu mesut yaşasa daha başka bir şey istemem

Sabit olmamakla birlikte yılın yarısını Samsun'da, diğer yarısını da istanbulda geçiriyorum. Ben Samsun'da olduğum zaman her hafta toplu yiyecek bırakmaya yazlığa gidiyorum, yazlığa taşındığımızda zaten sorun olmuyor. Ben yokken ailemdeki bireyler, belki biraz daha seyrek olsa da mama bırakmaya ve su değiştirmeye gidiyorlar.

Yakın arkadaşlarımdan bir tanesinin yazlık evimize çok yakın olan bir üniversitede güvenlik görevlisi olarak görev yaptığını öğrendim, üstelik işe motosiklet kullanarak gidip geliyor, rahat. Kendisine rica ettim, ben yokken en az haftada bir yiyecek bırakabileceğini söyledi. İnşallah bir aksilik olmazsa bundan sonraki kış aylarında yemeksiz kalmayacaklar.

Yeter ki şu kavga dönemini bütün kedicikler sağlam bir şekilde atlatsın.

Ayrıca yukarıda yazdığınız öneri için çok teşekkür ederim. Kavga halindeyken kediye seslenip, dikkatini dağıtmamak, gelecek hamleden kendisini korumasına mani olmamak lazım demişsiniz. Şimdi düşünüyorum da çok mantıklı gerçekten de. Ben bunu akıl edemedim, dün sürekli kediye seslenip çağırıp durdum. Kedi bir bana, bir ona, bir buna bakmaktan helak oldu

Bu gün de gidip bakacağım galiba. içim rahat etmedi bir türlü.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 14:34   #9

Pıtırsonic Çevrimdışı

diğer kediler için de çok sevindim hem karınları doyacak hem de güzel yuvaları olacak. kedilerin rahatı yerinde olduktan sonra kızgınlık dönemleri dışında kavgalar biraz daha azalır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 14:43   #10

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Daha önceki bir yazıda yazmıştım, tekrar gibi olacak ama yeri geldiği için yazmak istiyorum.

Bu şımarık kızımız ben olmadığımda diğer kedilerle yanyana yatıp güneşleniyor. Kaç kere eve yürüme giderken tanık oldum bu manzaraya. Ne zaman beni görse birden diğer kedileri paralamaya kalkıyor. Hele hele diğerlerine yiyecek vermeye çalıştığımı fark edince kıyameti koparıyor. Bana da bağırıyor, diğer kedilere de.

Bir de diğer kedicikler az sevgi isteyip bana sırnaşmaya kalkmaya görsün... kıyamet kopuyor. Küçücük bedenine bakmadan aslan kesiliyor. Ateş topu gibi kedilerin üstüne uçuyor.

Kıskanıyor mu? Beni kendi oyuncağı sanıyor da paylaşmak mı istemiyor anlamış değilim.

Ama işte dün farklıydı dün sanki 3 kedi çete kurmuş da benimkini kıstırmaya çalışıyormuş gibiydi.
Yok... ben huzur bulamadım. Çıkıp gideyim, bir bakayım ne durumdalar. Eve de yemek stoklayayım bu vesile ile.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 14:50   #11

Pıtırsonic Çevrimdışı

sizi kıskanıyor, bu çok normal. sizi benimsemiş, sahiplenmiş ve paylaşmak istemiyor. onun yanında diğer kedilerle fazla ilgilenmemeye çalışın ki arası açılmasın. erkek arkadaşım da bahçesinde birkaç kediye bakıyor, kedilerden biri tıpkı sizinki gibi onu aşırı sahiplenmiş durumda. diğerleri de kendini sevdirmek istiyor ve yaklaştıklarında patiyi yiyorlar. hatta kendi kardeşine bile vuruyor yanaşmasın ona diye bu yüzden birini sevdiği zaman bile diğer eliyle de şımarık olanı seviyor. evde çok sayıda kedi olunca da aynı durum geçerli. biri kucağıma gelse diğeri indirir, tekrar gelmesin diye inadına kucağımdan kalkmaz. pek paylaşımcı oldukları söylenemez.

umarım iyi durumdadır. gitmişken yerime de seversiniz artık
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-06-14, 22:12   #12

Samsun
SanalCan Çevrimdışı

Oh.. anca geri gelebildim. 1.5 saat gidiş 1.5 saat dönüş. Günün 3 saati yolda geçti ama kediciğimle güzel vakit geçirdim bu gün. Değdi gittiğime.

Dünyalar güzeli şımarık kızımız bu gün rahattı. Gün boyunca bizlere süründü, kendini sevdirdi, kalın doğranmış tavuk salamı pişerken sabırsızlıkla bir ileri bir geri volta attı mutfak kapısı önünde. Yemeği poşet içinde musluk altında soğumaya bırakıldığında iyice ağzı sulandı ama sonunda mutlu sona ulaşıp şişene kadar yedi kuşbaşı tavuk salamını. Sonra bahçede çimenlerin üzerinde uykuya daldı. Fazla uyutamadım çünkü benim de canım var... iyice mıncıklamak istedim sevildikten sonra yalandı ve bir daha da kendine dokundurmadı (hep böyle yapar, benim kokumu çok sevmiyor, oyun bitince yalanıp dokunmayalım diye uzağa oturuyor. davranışlarından, bakışlarından anlıyorsunuz "tamam artık sevme beni" dediğini)

Dün kavga ettikleri beyaz dişi güzelliğe de tavuk salam ikram etmek istedim, ama dün ona çok kızgın, çok tehditkar baktığım için 10 metre'den yakınına yaklaştırmadı kaçtı hep Neyse ki yan bahçeye döktüğüm salamları bulup midesine indirdi güzelce. Ama keyfi kısa sürdü çünkü diğer azgın sarmanlar dün yanlarında gezen bu beyaz güzel kıza kafayı takmışlar, onu kovalamaya başladılar bu sefer de

Bu olan bitenden anladım ki benim baba filan olmamam lazım. Hele ki kız babası asla olmamam lazım. Ben güzelce bilgisayar başında oturup oyun oynamaya devam edeyim. Kediciğe bir şey olacak diye bile gözüme uyku girmiyor.

Bir de diğer gönderide yaralanmış kediciği gördüm ya. İçim gitti ona O fotoğraflar gözümün önünden gitmiyor.

Şu dünyada insan olsun hayvan olsun "aç, susuz, ilaçsız, yardıma muhtaç, sevgiye hasret" canlı kalmasın isterdim. Lüks olmasa da olur. Ama en azından temel ihtiyaçlar bir şekilde karşılansa, tüm dünya başını daha rahat, daha mutlu koyardı akşamları yastığına.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları