Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 19-02-15, 21:51   #1

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı
Varsayılan Kisirlastirmaya verilen degisik cevaplar

Arkadaslar merhaba. Biliyorum bu kisirlastirma konusu uzerine cok fazla konu acildi ama ben bugun biraz tuhaf bir sey yasadim. Bugun ic dis parazitimizi tekrarlamaya gittik veterinere ama once belirteyim ki su an ailemin yaninda oldugumuz icin kedimin asilarina baslayan bir veterinere degil burada ki bir veterinere gittik herkes orayi tavsiye etti. Kedim biraz fazla huysuzdu bir kac gundur zaten kizginliga girdigini dusunuyordum miyavlamalardan ya da yaklastigini. Henuz etrafa cis puskurtmeye baslamadi ama. Veterinere de istediginiz zaman kisirlastirabiliriz dedi. Henuz 5 aylik cok erken degil mi dedim -yoo artik oyle bir sorun yok her seyin tedavisi var bir sikintiyla karsilasmazsiniz biz hep yapiyoruz kedilere ilk kizginliktan sonra- dedi. Tabi ben daha once defalarca buralarda okudugum uzere 1 yasindan once kisirlastirmayi dusunmuyorum. Ama veteriner boyle dedikten sonra sanki o asi bile yanlismista ogluma bir sey olacakmis gibi hissetmeye basladim.

Yani size sormak istiyorum gercekten 5 ay biraz erken degil mi kisirlastirma icin?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-15, 22:12   #2

seenaozturk üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
seenaozturk Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kisirlastirmaya verilen degisik cevaplar

5 ay biraz erken evet. Yani kedinizin gelişimini tamamlaması lazım bence. Zaten kediniz koku bırakmaya da başlamamış bence en azından 3 4 ay daha beklemeniz daha doğru.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-15, 22:18   #3

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Hormon iğnesine laf edenlerin 1 yaş altı kısırlaştırmayı onaylaması büyük bir Çelişki bence. 1 Yaşından önce kısırlaştırılmamasının sebebi ergenliği atlatması ve Hayvanın dengesini bulmasıdır. Yani sizin kediniz şuan ergenliğe henüz girmiş ama 18 Yaşından önce bir şey olursa gelişim Süreci bozulabilir gibi düşünün. Çiş püskürtme olayını çözmek de o kadar zor değil bazı uzaklaştırıcı spreyler var ve kedinin gece yattığı yerde halıları kaldırın tamamdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-15, 22:52   #4

Pıtırsonic Çevrimdışı

5 ay erkek kediler için çok çok erken. 1 yaşından önce kısırlaştırılması çoğu hekim tarafından önerilmez, önerenler de minimum 8 ayı bekler. bence sabredip bir yaşını doldurmasını bekleyin. ayrıca her şeyin tedavisi var demesini de yanlış buldum. tedavisi var diye kolumuzu bacağımızı kırıyor muyuz yani, niye bile bile riske atacağız ki? güvenememekte çok haklısınız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-15, 23:13   #5

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Puffik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hormon iğnesine laf edenlerin 1 yaş altı kısırlaştırmayı onaylaması büyük bir Çelişki bence. 1 Yaşından önce kısırlaştırılmamasının sebebi ergenliği atlatması ve Hayvanın dengesini bulmasıdır. Yani sizin kediniz şuan ergenliğe henüz girmiş ama 18 Yaşından önce bir şey olursa gelişim Süreci bozulabilir gibi düşünün. Çiş püskürtme olayını çözmek de o kadar zor değil bazı uzaklaştırıcı spreyler var ve kedinin gece yattığı yerde halıları kaldırın tamamdır
O zaman saclarimi kazitmam lazim kedimin yatagi benim saclarim ama oyle bir korkum yok istedigini yapabilir temizlerim yikarim onu kesinlikle tehlikeye atmam ben sadece gercekten yanlis gelen bir seyi sordum yoksa amaaan buyusun buyusun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-15, 23:15   #6

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
5 ay erkek kediler için çok çok erken. 1 yaşından önce kısırlaştırılması çoğu hekim tarafından önerilmez, önerenler de minimum 8 ayı bekler. bence sabredip bir yaşını doldurmasını bekleyin. ayrıca her şeyin tedavisi var demesini de yanlış buldum. tedavisi var diye kolumuzu bacağımızı kırıyor muyuz yani, niye bile bile riske atacağız ki? güvenememekte çok haklısınız.
Sirf kendi keyfim icin onu riske atmayi dusunmuyorum. Hakliyiz da iste insallah bunu yaptiranlar yoktur. Yani ben en azindan uyarabilecegim herkesi uyaricam cevremde.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-15, 23:18   #7

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

İsot tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O zaman saclarimi kazitmam lazim kedimin yatagi benim saclarim ama oyle bir korkum yok istedigini yapabilir temizlerim yikarim onu kesinlikle tehlikeye atmam ben sadece gercekten yanlis gelen bir seyi sordum yoksa amaaan buyusun buyusun
Merak etmeyin kafanıza yapmaz, kedi canlı ile cansızı ayırt edebiliyor çok şükür yoksa yanmıştık genelde koridor köşelerine, girinti yerlere yapıyor, eğer kendi yatağı varsa tabi orası da tehlikeli
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-02-15, 00:12   #8

İsot üyesinin avatarı

Ordu
İsot Çevrimdışı

Merak etmeyin kafanıza yapmaz, kedi canlı ile cansızı ayırt edebiliyor çok şükür yoksa yanmıştık genelde koridor köşelerine, girinti yerlere yapıyor, eğer kendi yatağı varsa tabi orası da tehlikeli
Hahha neyse ki onumuzde ki 1 ay sabit bir evi olmayacak demek ki milletin evinin orasina burasina cis yapacak bende mahcup mahcup ozur dilicem ah isimiz var bizim bu oglanla
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-02-15, 22:46   #9

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Arkadaşlar ben de bir şey sormak istiyordum aynı konuda... 2 yaşındaki erkek kedimi 1-2 ay sonra kısırlaştırmayı düşünüyorum, fakat Konuştuğum her veteriner başka bir şey söylüyor. Bazıları 2 yaşını geçtiği için uygun olup olmadığından emin olmak için bazı testler istiyorlar, hemogram ve ultrason gibi, diğerleri de kedinin aşıları tam ise ve Rahatsızlığı yoksa bir sorun olmayacağını söylüyor.
Ben kedimin kronik bir rahatsızlığının olup olmadığını bilmiyorum zira sokaktan sahiplendim, eski sahiplerine de uzaktan ulaşabileceğim bir kaynak var ama o ilgisiz insanların bileceğini sanmıyorum nitekim ilgili olsalardı 6-7 ay boyunca aşılarını yaptırmayıp bir gün olsun taramayıp sokağa atmazlardı hayvanı...
Kedim şimdi iyi gibi hafif bir nezlesi kaldı konjonktivit vardı geçti, dışkısı iyi, kusma vs yok, mama yiyor, su içiyor... Bu testler gerçekten gerekli mi ?

Bir de çok uzun oldu kusura bakmayın emin olmadığım bir sebepten ötürü boynunun Sırt kısmına doğru bir beze var Sertçe ama yeni oluşmuş yani 1 hafta önce falan yoktu tam emin olmasam da sizce ne olabilir ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-15, 04:08   #10

sanon Şu anda çevrimiçi

"Henuz 5 aylik cok erken degil mi dedim -yoo artik oyle bir sorun yok her seyin tedavisi var bir sikintiyla karsilasmazsiniz biz hep yapiyoruz kedilere ilk kizginliktan sonra- dedi."

Veterineriniz sanıyorum doğru söylemiş. Yurtdışı kaynaklı ne kadar profesyonel sayfa bulduysam bu konuda hepsi erken kısırlaştırma tavsiye ediyor.
Genel nedenleri:
- Çok daha kolay ameliyat. Daha kısa ameliyat. Daha az kanama, daha az komplikasyon. Anestezi çok daha sorunsuz. Yani ameliyatla ilgili her şey daha kolay ve riskler çok daha az.
- Yetişkin hayvanlara göre iyileşme çok daha hızlı, psikolojik baskı çok daha az.
- Birçok kanser ve hastalık riski çok ciddi oranlarda azalıyor ya da tamamen sıfırlanıyor. Başta meme ve rahim kanseri olmak üzere (kedilerde meme kanseri görülme sıklığı insanlardan daha fazlaymış)
(Buraya kadar olan avantajlar cinsel olgunluğa erişmeden yapılan erken kısırlaştırma operasyonlarında geçerli. (Yani ilk kızgınlığını yaşamadan. Cinsel olgunluğa erişme yaşı doğma mevsimlerine göre 3-5 ay arası. Yani 4 aylık bir kedi de hamile kalabiliyor.)

Kısırlaştırma zamanıyla ilgili güncel tavsiyeler:
ASPCA: 8 hafta ( https://www.aspca.org/pet-care/cat-care/spay-neuter )
iCatCare: 4 ay ( Neutering your cat | international cat care )
catgroup.org.uk : 4 ay ( Policy Statement 1: Timing of neutering )
PetMD: "Ne bir kez yavrulatmaya ne de ilk kızışmayı beklemeye gerek var. Ne kadar erken o kadar avantajlı" ( Advantages of Spaying or Neutering | Daily Vet | petMD )
cat-care.de: 3. ayından önce ( http://www.cat-care.de/fruehkastration.pdf ) (çok kapsamlı ve tamamen konunun uzmanları tarafından hazırlanmış, konuyu birçok açıdan ele alan güzel bir çalışma; Almanca)

Bu arada hatrı sayılır bir süre Amerika ve Avrupa tecrübesi olan, doktoralı veterinerim de "ne kadar erken o kadar iyi" düşüncesinde...

Benim kedim (dişi) 6.5 aylıkken ilk kızışması bittikten 1-2 gün sonra kısırlaştırıldı. Daha önce çok fazla sağlık sorunu yaşadığı için daha erken yapamadık. Tüm endişelere rağmen (önceki sağlık sorunlarından dolayı) ameliyat sorunsuz geçti. Narkozdan sorunsuz uyandı. Hiçbir komplikasyon gelişmedi. İyileşme çok kısa sürdü. İkinci gün tamamen ameliyat olmamış gibi davranıyor ve deli gibi oynamak istiyordu.

Bu konu en son " 25-02-15 " tarihinde saat 04:25 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-02-15, 15:31   #11

barisdragon Çevrimdışı

Yani veterineriniz söylemiş sizin buradaki kulaktan dolma bilgilere bakmamanız lazıM. Kısırlaştırın. Burada hormon iğnesi yapıp 1 yaşı beklemeyi bile tavsiye ederler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-15, 01:00   #12

sanon Şu anda çevrimiçi

Arkadaşlar ben de bir şey sormak istiyordum aynı konuda... 2 yaşındaki erkek kedimi 1-2 ay sonra kısırlaştırmayı düşünüyorum, fakat Konuştuğum her veteriner başka bir şey söylüyor. Bazıları 2 yaşını geçtiği için uygun olup olmadığından emin olmak için bazı testler istiyorlar, hemogram ve ultrason gibi, diğerleri de kedinin aşıları tam ise ve Rahatsızlığı yoksa bir sorun olmayacağını söylüyor.
Ben kedimin kronik bir rahatsızlığının olup olmadığını bilmiyorum zira sokaktan sahiplendim, eski sahiplerine de uzaktan ulaşabileceğim bir kaynak var ama o ilgisiz insanların bileceğini sanmıyorum nitekim ilgili olsalardı 6-7 ay boyunca aşılarını yaptırmayıp bir gün olsun taramayıp sokağa atmazlardı hayvanı...
Kedim şimdi iyi gibi hafif bir nezlesi kaldı konjonktivit vardı geçti, dışkısı iyi, kusma vs yok, mama yiyor, su içiyor... Bu testler gerçekten gerekli mi ?...
Hemogramla (tam kan sayımı) ilgili veterinerimin söylediği şu. Bazen hemogramda ameliyat için sorun oluşturabilecek bulgular çıkıyormuş ve ameliyat ertelenebiliyormuş. Bazen de her değer iyi çıkmasına rağmen ameliyat gene de sorunlu geçebiliyormuş. Hatta hemogramı mükemmel görünen kedilerin operasyonu atlatamadığı nadir örnekler bile varmış...
Sonuç olarak bütçe uygunsa yaptırmak lazım. Daha sonra bir sorun çıkarsa "keşke hemogram yaptırsaydım belki orada bu görünürdü ve ameliyata sokmazdık" diye pişman olunabilir. Ayrıca bu hemogramın genel anestezili operasyona girecek insanlardan da istendiğini düşünürsek kedi için de aynı önemin gösterilmesi mantıklı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-15, 02:53   #13

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

sanon tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hemogramla (tam kan sayımı) ilgili veterinerimin söylediği şu. Bazen hemogramda ameliyat için sorun oluşturabilecek bulgular çıkıyormuş ve ameliyat ertelenebiliyormuş. Bazen de her değer iyi çıkmasına rağmen ameliyat gene de sorunlu geçebiliyormuş. Hatta hemogramı mükemmel görünen kedilerin operasyonu atlatamadığı nadir örnekler bile varmış...
Sonuç olarak bütçe uygunsa yaptırmak lazım. Daha sonra bir sorun çıkarsa "keşke hemogram yaptırsaydım belki orada bu görünürdü ve ameliyata sokmazdık" diye pişman olunabilir. Ayrıca bu hemogramın genel anestezili operasyona girecek insanlardan da istendiğini düşünürsek kedi için de aynı önemin gösterilmesi mantıklı.
Ben de zaten kedimi tahlil için bir yere götürmek istiyorum fakat bu aradığım yerlerden tahlil isteyenler hepsi aşırı Pahalı fahiş fiyat veren kurumlardı, normal veterinerlerin hiçbiri talep etmedi o yüzden çelişkiye düştüm kötü niyet mi var acaba diye yoksa tabi ki mantıklı ama 250 TL kısırlaştırma ücreti isteyen yer 150 TL tahlil 200 TL ultrason isteyince garip oluyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 06:03.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198