Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 25-03-15, 19:54   #1

semra32 Çevrimdışı
Varsayılan Kısırlaştırma hakkında

9 aylık erkek bi siyam kedim var. Kızgınlığa girdi mi bilmiyorum bi belirti falan yok. Kısırlaştırma konusunda kararsızım. Onun için iyi olur mu? Sizce ne yapmalıyım? Bir de korkuyorum biraz. Bi tehlikesi var midir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-15, 00:08   #2

barisdragon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kısırlaştırma hakkında

Tehlikesi yok belirti beklemeyin kısırlaştırın, buradaki saçma fikirlere kanmayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-15, 00:15   #3

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Hiç korkmayın erkeklerin işlemi daha kolay oluyor iyileşmeleride dişilere göre çok çabuk oluyor. Kızgınlık geçirsin ardından kısırlaştırın, zaten kızgınlığa girdiğinde eminim sizde hemen bu kararı alırsınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-15, 00:24   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
mirsad Çevrimdışı

merhabalar, arkadaşların da dediği gibi erkek kedilerin kastrasyonu dişiye nazaran çok daha kolay bir operasyondur. fakat erkek kedilerin 1 yaşından önce kısırlaştırılması önemli bir zorunluluk yoksa sakıncalı olabilmektedir. erkek kedi genital sistemi 1 yaşına kadar gelişme gösterir, bunu da doğal olarak hormonlar sayesinde gerçekleştirir. kastrasyon ile bu hormonlar alınacağından genital sistem gelişemez ve ileri dönemde kedilerde en çok görülen sorunlardan biri olan idrar yolu obstruksiyonu-idrar taşı, sistit gibi ; genel olarak alt üriner sistemi rahatsızlıkları grubundan çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-15, 00:50   #5

Asliikilicc üyesinin avatarı

Asliikilicc Çevrimdışı

Hiç zaman kaybetmeden kısırlaştırın derim. Kızgınlık döneminde zaten operasyon yapmıyor veterinerler sakinleşmesini bekliyorsunuz ve o dönem bir işkence haline geliyor. Ben 3 hafta önce kısırlaştırdım dişi kedimi. O da ben de huzurluyuz uzun ömürler bizi bekliyor )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-15, 01:18   #6

yorkshia Çevrimdışı

Erkek kedide ne kızgınlığı? Dönemleri olmuyor ki onların her zaman hazırlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-15, 14:14   #7

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Olur mu hiç kızgınlık Dönemleri oluyor hemde Çin işkencesine gibi oluyor )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-15, 15:49   #8

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

Benim bıdık 8 aylıkken kızgınlık geçirdi 15 gün sürdü kulak patlatacak derecede bağırmalar Bulduğu her bez parçasına kollarımıza bacaklarımıza çiftleşme hareketleri yapmalar falan oldu sonra geçti normal haline döndü 1 buçuk Ayla tekrarladı sonra kısırkaştırdım zaten
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-15, 15:30   #9

sanon Çevrimdışı

mirsad tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhabalar, arkadaşların da dediği gibi erkek kedilerin kastrasyonu dişiye nazaran çok daha kolay bir operasyondur. fakat erkek kedilerin 1 yaşından önce kısırlaştırılması önemli bir zorunluluk yoksa sakıncalı olabilmektedir. erkek kedi genital sistemi 1 yaşına kadar gelişme gösterir, bunu da doğal olarak hormonlar sayesinde gerçekleştirir. kastrasyon ile bu hormonlar alınacağından genital sistem gelişemez ve ileri dönemde kedilerde en çok görülen sorunlardan biri olan idrar yolu obstruksiyonu-idrar taşı, sistit gibi ; genel olarak alt üriner sistemi rahatsızlıkları grubundan çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalabilir.
Merhaba,

Kedilerde ileriki yaşlarda sık görüldüğünü söylediğiniz idrar yolu rahatsızlıklarının nedenlerine dair net bulgular yakalayan bağımsız bilimsel araştırmalar var mı? Bunların erken kısırlaştırılmadan mı, çoğunlukla kuru mama yedirilmesi sonucu alınması gereken toplam su miktarına uzak kalınmasından mı ya da başka bir şeyden mi kaynaklandığını gösteren araştırmalar var mıdır? Varsa referans gösterirseniz sevinirim...

http://www.cat-care.de/fruehkastration.pdf
Şöyle bir döküman karşıma çıkmıştı. Birçok şeyle beraber, WINN Kedigil Vakfı'nın 1991 tarihli uzun dönemli bir araştırmasından bahsediliyor (kaynak bilgileri dökümanın sonunda var). Çok uzatmayayım. Buna göre 7 haftalıkken, 7 aylıkken ve fiziksel gelişimini tamamlamış 1 yaşından sonra kısırlaştırılan 3 grup kedi arasında boşaltım sistemi ve kemik yoğunluğu açısından fark gözlenmemiş... (Bu döküman da, 3'ü doktor 4 Alman veteriner tarafından hazırlanmış).

Bu konu bu kadar ciddiyken neden artık Batı dünyasında hem erkek hem de dişi kedilerin erken kısırlaştırılması (cinsel olgunluğa erişmeden) git gide benimsenen bir tavır olmaya başlandı? (bkz. kedimi kısırlaştırcam ama sorun olurmu acaba lütfen yardım başlığındaki 31 no'lu mesajımdaki diğer linkler...)

Bu konu en son " 01-04-15 " tarihinde saat 15:45 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-15, 01:51   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
mirsad Çevrimdışı

merhabalar,
öncelikle araştırma için çok teşekkürler, fakat malesef almancam olmadığından okuyamadım. öncelikle dişi kediler için konuşacak olursak kesinlikle mümkün olduğunca erken kısırlaştırılması ileri yaşlarda meme tümörü ve pyometra riskine karşı(özellikle ve öncelikle meme tümörü) çok daha faydalı olacaktır. bunu çeşitli bilimsel çalışmalarda da fakülte eğitimimizde de ve mesleki hayatımızda da görürüz. erkek kediler için ise bu görüşe karşı çıkmıyorum kesinlikle çünkü bilimsel bir konu, bilim her geçen gün ilerliyor ve hep bir gün önceki bilgilerimizi yenilememizi zorunlu kılıyor. kedilerde alt üriner sistem rahatsızlıkları ve böbrek hastalıklarının görülme sıklığı ve ciddiyetini insanlardaki kalp ve akciğer hastalııklarının görülme sıklığı ve ciddiyeti ile karşılaştırabiliriz. bu onlar için hayati bir konu. erkek kedilerde alt üriner sistem rahatsızlıklarının nedenleri arasında bir çok neden yatar. bu sebeple bu hastalıklara genel olarak 'kedilerin alt üriner kanal hastalıkları' ya da 'kedilerin ürolojik belirtileri' denilmektedir. bu olguların çoğu idiopatik dediğimiz yani nedeni bilinmeyen sebeplerden ortaya çıkar. bir nevi bu hastalığa yatkınlıkları var denilebilir. diğer nedenleri ise özellikle herpes virus başrolde olarak viral etkenler, bakteriyel etkenler, mycoplazmalar, fungal(mantar) etkenler, paraziter nedenler(capillaria feliscati), neoplaziler, anatomik anomaliler, idrar taşları, üretral tıkaçlar oluşturur. yetişkin bir kedi yaşı 1 yaş olarak kabul edilir ve aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de erkekler bu yetişkinlik olgunluk dönemine dişilerden az da oolsa daha geç ulaşırlar. bu döneme kadar hem dişi hem de erkekte genital kanal gelişmesini sürdürmektedir. erkek genital ve üretral kanalı daha dar olduğu için bu rahatsızlıkların görülme oranı dişilere nazaran çok da sık olmaktadır. tam olarak gelişmemiş bu kanalda üretral tıkaçların oluşumu ve kristallerin verdiği travma çok daha keskin olmaktadır. üstelik kısırlaştırmadan sonra cinsiyet ayrımı olmaksızın her kedinin kilo problemi yaşadığı, obeziteye meyilli oluşu ve cinsel horrmon aktivitesi azalacağından daha hareketsiz bir yaşam tarzı sürecekleri bilinmektedir. bu da kedilerde alt üriner sistem rahatsızlıklarının görülme riskini artırır. yukarıda belirttiğim nedenlerden ötürü erkek kedilerde bu daha büyük bir sorun yaratmaktadır. kastrasyon operasyonu geçiren kedilerde uygun olmayan diyet ile beslenme sonucunda bu rahatsızlıkların artması bilinen bir gerçek olsa da sabep sadece diyetteki kristalloid yapıcı elementlerin azaltılması değil, çok çeşitli ve hatta nedeni bilinmeyecek seviyede bile olabilmekte. klinik deneyimlerim ve diğer hekim arkadaşlarım ile konsultasyonlarımda öğrendiğim şey şudur ki uygun diyet mama ile beslenmesi halinde bile erkek kedilerde bu sorunun görülebildiğidir. sağlık asla genellemelere sığmaz, aksi bir örnek verecek olursam 15 yaşına gelmiş kısırlaşmış ve bunca zaman olabilecek en kötü mamaları yediği halde anlattığımız gibi hiçbir problem yaşamamış erkek ve dişi kediler de gördüm. yani demek istediğim tek neden erken kısırlaştırmak ya da uygun mama ile beslememek değildir. 1 yaşından itibaren kısırlaştırma önerisi bir önlem, bir tedbirdir. tekrardan ifade edeceğim üzere erkek kedilerde çok çok sık karşılaşılan bir durum olduğundan kedinin sağlığı açısından gelişimini tamamlamadan kısırlaştırma yoluna gitmek şahsım adına uygun değildir. tecrübelerim bana bunu öğretmiştir çünkü erken kısırlaşan erkek kedilerde bu sorun daha çok karşımıza çıkmıştır. yapılan bu araştırma doğrudur, bilim kendini geliştirmek zorunda ve basmakalıpları yıkmak için var olur, yeni bir teori geliştirilmiş, yeni bir sonuca varılmış olabilir fakat bunun pratiğe dökülme süresi zaman alabilir. şuan ki durum itibari ile benim kanaatim her zaman hayvandan yana olmuştur. evde biraz koku bıraksa da komşuların ve ev arkadaşlarının uykularını bölse de böyle bir riske girip erken kısırlaştırmayı şahsım adına çekinceli buluyorum. ilginize teşekkür ederim. gönderdiğiniz yazıyı da en kısa zamanda çevirttirerek okuyacağım bu arada şunu belirtmeyi unuttum erkek kedilerde meme kanseri görülme olasılığı çok çok düşük olduğundan erken yaşta kısırlaştırma gereği dişi kediler kadar mühim değildir.

Bu konu en son " 02-04-15 " tarihinde saat 02:02 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-15, 02:48   #11

İstanbul (Avrupa Yakası)
Rh Negatif Çevrimdışı

kisirlastirmayi hic etik bulmuyorum. uzun ömür? ilginç.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-15, 14:56   #12

sanon Çevrimdışı

Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu forumda bu konuyla ilgili çok fazla başlık var ve gerçekten her kafadan bir ses çıkıyor. Ama gördüğüm kadarıyla bilim dünyasında da net bir görüş birliği yok. Buna rağmen Batı'da kısırlaştırma yaşını düşürmeye doğru farklı nedenlerden kaynaklı eğilimlerin olduğu da açıkça görülüyor; özellikle barınak hayvanları için bu üzerinde uzlaşılmış bir konu gibi... (İsveç hariç. Başka sebeplerle beraber kedilerin gen havuzlarında azalma olabileceği endişesiyle 6 aydan önce kısırlaştırma önermiyorlarmış; Opinions about early castration of cats)
Yalnız dikkatimi çeken ve anlamak istediğim bir nokta şu. Konvansiyonel kısırlaştırma yaşı olarak kabul edilen yaş Avrupa ve Amerika'da çoğunlukla sanki 1 yaş altına inmiş gibi (iki cinsiyet için de). Yani şu andaki tartışma bunu daha da aşağıya çekip çekmemekle ilgili gibi görünüyor. Önceki mesajımda diğer başlıktaki bir mesajıma link vermemin nedeni de buydu. Avrupa ve Amerika'dan çeşitli pet kurumlarının sayfalarında bu konuyla ilgili ifade edilenler vardı. Türkiye'de ise özellikle erkek kediler için konvansiyon hâlâ 1 yaş sonrası sanıyorum. (En azından kedi sahipleri çoğunluğunun fikri bu yönde gibi görünüyor forumda)
WINN Vakfının araştırmasıyla ilgili şurada ( Early Spay/Neuter ) İngilizce bir özet var... (Benim linkini verdiğim Almanca dökümanda başka konulardan da bahsediyor. Genel olarak tüm dökümanda iki cinsiyet için de erken kısırlaştırma tavsiye ediliyor ve kendilerince bilimsel dayanakları da ifade edilerek "propagandası yapılıyor". (Almanların bilimsel konularda sağlam dayanakları olmadan hiçbir şeyi savunmayacaklarından emin gibiyim.)

WINN'in sayfasında bu konuda 3 makaleye link verilmiş. The Best Age to Spay and Neuter
Bir tanesi şu; belki denk gelmişsinizdir. Konunun çok yönlülüğünü iyi ifade eden bir makale. "Determining the optimal age for gonadectomy of dogs and cats; Margaret V. Root Kustritz, DVM, PhD, DACT " ( http://avmajournals.avma.org/doi/ful...a.231.11.1665# ) Buna göre, her durumun (erken, geç kısırlaştırma ya da hiç kısırlaştırmama) kendine göre pozitif ve negatif yönleri olduğu da açıkça görülüyor aslında. Bu makalede üriner sistem rahatsızlıklarıyla ilgili yazanı da buraya kopyalıyorum: "Despite numerous vehemently declared anecdotes of an increase in the incidence of urethral obstruction in male cats castrated when young, numerous studies35,132,135 have failed to detect a correlation between gonadectomy of cats at any age and a decrease in diameter of the urethra or an increase in incidence of FLUTD, with or without urethral obstruction. In 1 large study,136 investigators identified gonadectomy as a risk factor for development of FLUTD in both female and male cats and also identified an increased risk of development of FLUTD in overweight or obese cats. In that study, sexually intact female cats had a relatively reduced risk for development of FLUTD."
Türkçesi: "Gençken kısırlaştırılmış erkek kedilerdeki idrar yolu tıkanıklığı vakalarının artışına dair sayısız hararetli bildirim olsa da, sayısız araştırma [araştırma referansları verilmiş] herhangi bir yaştaki kısırlaştırmayla idrar yolu çapının azalması ya da alt üriner sistem hastalıklarında (idrar yolu tıkanıklığının olduğu ya da olmadığı) artış görülmesi arasında bir korelasyon yakalayamadı. Bir büyük araştırmada ise 136 araştırmacı kısırlaştırmayı, erkek ve dişi kedilerde alt üriner sistem hastalıklarının artışında bir risk faktörü olarak belirledi ve aynı zamanda kilolu ve obez kedilerde AÜSH'nın gelişmesinde daha fazla riskin olduğunu belirledi. Bu araştırmada kısırlaştırılmamış dişi kedilerin AÜSH'nı geliştirme risklerinin görece daha az olduğu görüldü."

Hiçbir kararın (erken kısırlaştırma / geç kısırlaştırma / kısırlaştırmama* ) kusursuz olmadığını, verilecek karara göre hayvan sahiplerinin farklı konularda dikkatli olmaları gerekeceğini bilmelerinde ve buna göre karar vermelerinde fayda var herhalde.

*Özellikle Türkiye'de doğacak yavruların sağlıklı hayatlarının garantilenmesi çok zor olacağı için bir opsiyon olarak düşünülmemesinde büyük fayda var bence.

Bu konu en son " 02-04-15 " tarihinde saat 15:16 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları