Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 01-02-12, 05:34   #61

Balıkesir
mırıl Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kısırlaştırma düşüncesi

bende aynı durumdayım hulyasn deli diyorlar ne anlar ki hayvan sonuçta diyorlar çok kızıyorum ama elden birşey gelmiyor ben ona hayvan diyemiyorum o benim küçük bebeğim herkeze nasip olmayan birşey işte hayvan sevgisi varsın hayvan desinler kim daha hayvan tartışılır zaten biraz ağzımı bozdum ama kusura bakmayın büyüyolar benimkide kocaman oldu ama hala küçük geliyor gözüme allah hepimizin bebekleri hakkında hayırlı kararlar vermemizi nasip etsin inşallah...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-12, 18:13   #62

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı

Bu konuya ben de katılmış bulunmaktayım Ah şu kısırlaştırma.. Bu konuyu okumadan önce fikrim netti, kısırlaştırmalıydım, ama sizler aklımı çeldiniz Sanırım hepimizi en çok korkutan şey vicdan azabı.. Olayın geri dönüşünün olmaması ve inançlı olanlar için ahiretteki hesabı. Gerçi kısırlaştırmaya caiz diyorlar ama bakalım Allah da öyle mi diyor ? Zaten annem başımın etini yiyor 'Kediyi eve hapsettin' diye diye.. Okulum bitsin, çalışmaya başladığım an bahçeli bir ev kiralayacağım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-12, 00:33   #63

hulyasn Çevrimdışı

Hawai tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu konuya ben de katılmış bulunmaktayım Ah şu kısırlaştırma.. Bu konuyu okumadan önce fikrim netti, kısırlaştırmalıydım, ama sizler aklımı çeldiniz Sanırım hepimizi en çok korkutan şey vicdan azabı.. Olayın geri dönüşünün olmaması ve inançlı olanlar için ahiretteki hesabı. Gerçi kısırlaştırmaya caiz diyorlar ama bakalım Allah da öyle mi diyor ? Zaten annem başımın etini yiyor 'Kediyi eve hapsettin' diye diye.. Okulum bitsin, çalışmaya başladığım an bahçeli bir ev kiralayacağım
hawaicim sen kısırlaştırmaya karar verdiysen ve kedin için uygun olduğunu onun sağlığı açısından iyi olacağını rahat edeceğini düşünüyorsan kimse kararını etkilemiş olmasın sonuçta hepimiz bebeklerimiz için en doğru olanı bulmak ve onların rahat etmesi için uğraşıyoruz.. ama ah o vicdan yok mu gerçekten beni kaç kere döndürdü hep tamam bu sefer olacak dedim ama olmuyor bir sürü aksilik çıkıyor ben de bir türlü kısmet olmuyor diye direk olarak vicdana yoruyorum demekki hayırlı olmayacaktı felan diyorum kendi kendime ben de bazı araştırmalarda caiz olduğunu okudum ama net bilgi mi değil mi bilemiyorum Allah hepimizin yardımcısı olsun bebeklerimiz için en doğru kararlar verelim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-12, 01:28   #64

hera.zeus üyesinin avatarı

Bursa
hera.zeus Çevrimdışı

Kısırlaştırmaya önceleri karşıydım. Ya da gerektiği zaman uygulanmasından yanaydım.Ama şuan fikrim tamamen değişti.Hürrem 7 ay önce doğum yaptı ve 4 tane melek getirdi dünya ya.Herşey çok güzeldi fakat yuvalanmaya gelince sadece ikisi yuva buldu.Anneleri de artık yavruları istemiyor.Şuan yavrular bodrumda duruyor çünkü anneleri tamamen reddetti. Eve alamıyorum gördüğü yerde üzerlerine atlamaya çalışıyor hırlıyor. Deli gibi yuva aradım bir çok kişi aradı ve biz daha sonra ararız deyip geri dönmediler.Facebook ve diğer sitelerde ilanlarım var ama hala bir sonuç yok. Barınağa götürmeyi düşündüm fakat vicdanım el vermedi küçücük yavrumu kısırlaştırıp 2-3gün içerisinde sokağa salacaklarını söylediler.Sokağa bırakmak feci birşey hem sokakta yaşayamazlar hemde binlerce tehlikenin altına atamam onları. Yapacak hiç birşey yok.İnanın her gün her gece yuva bulmaları için dua ediyorum. Çünkü melekleri mi bir yere hapis ettim.Her ne kadar en azından tehlikede olmadıklarını sağlıklı olduklarını görsem de onları orada tutmak canımı acıtıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-12, 09:40   #65

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

hera.zeus tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kısırlaştırmaya önceleri karşıydım. Ya da gerektiği zaman uygulanmasından yanaydım.Ama şuan fikrim tamamen değişti.Hürrem 7 ay önce doğum yaptı ve 4 tane melek getirdi dünya ya.Herşey çok güzeldi fakat yuvalanmaya gelince sadece ikisi yuva buldu.Anneleri de artık yavruları istemiyor.Şuan yavrular bodrumda duruyor çünkü anneleri tamamen reddetti. Eve alamıyorum gördüğü yerde üzerlerine atlamaya çalışıyor hırlıyor. Deli gibi yuva aradım bir çok kişi aradı ve biz daha sonra ararız deyip geri dönmediler.Facebook ve diğer sitelerde ilanlarım var ama hala bir sonuç yok. Barınağa götürmeyi düşündüm fakat vicdanım el vermedi küçücük yavrumu kısırlaştırıp 2-3gün içerisinde sokağa salacaklarını söylediler.Sokağa bırakmak feci birşey hem sokakta yaşayamazlar hemde binlerce tehlikenin altına atamam onları. Yapacak hiç birşey yok.İnanın her gün her gece yuva bulmaları için dua ediyorum. Çünkü melekleri mi bir yere hapis ettim.Her ne kadar en azından tehlikede olmadıklarını sağlıklı olduklarını görsem de onları orada tutmak canımı acıtıyor.
çok haklısın gerçekten vicdanın yaptırma dese de işte bu sonu düşündüğüm için kararım hep kısırlaştırmadan yana. sadece bir tane bebek getirse dünyaya belki düşünürdüm çiftleştirmeyi ancak en az dört bebek geliyor dünyaya. umarım en kısa zamanda yuva bulursun canım o iki melek için de.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-12, 20:43   #66

Hawai üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Hawai Çevrimdışı

@loki, ben bir yerlerde ilk çiftleştirmede az yavrunun olduğunu, hatta bazılarının doğumda ölme olasılığının çok yüksek olduğunu okumuştum. Hatta sokakta 2 dişi besliyordum, biri van kedisiydi biri calico, ikisinin de ilk doğumunda 2 yavrusu olmuştu.

@hera.zeus, anne kedi neden reddetti yavrularını ? Hani genelde böyle mi olur, yoksa istisna mı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 01:52   #67

hera.zeus üyesinin avatarı

Bursa
hera.zeus Çevrimdışı

Bizim bir barınak maceramız var ben taşıma kabına koyup barınağa gittim orada yetkililerle konuştuktan sonra geri döndüm. Kedilerle beraber bırakmadım onları .30dk da gidip geldim ama yavruları bir daha istemedi. O 30dk içinde ne gibi bir koku değişimi oldu acaba? Daha önce de dışarı çıkarmıştım yavruları görmek isteyenler oldu oraya gittik veterinere gittik.Böyle yapmamıştı.Sanırım bir zaman sonra istemezlermiş yavrularını öyle de olabilir.Ama koku değişiminin etkisi sanırım daha fazla.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 12:18   #68

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

randevumuzu aldık cuma günü kamili kısırlaştırıyorum artık. öncesinde önerisi olan var mı mama vermeyin vs gibi. vetimiz bir şey söylemedi de.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 13:20   #69

hulyasn Çevrimdışı

loki tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
randevumuzu aldık cuma günü kamili kısırlaştırıyorum artık. öncesinde önerisi olan var mı mama vermeyin vs gibi. vetimiz bir şey söylemedi de.
canım forumlarda okuduğum kadarıyla söyliyim 12 saat önce mama verilmesi kesilmesi gerekiyormuş.. sen yine de sorarsın vetine emin olmak için.. canım bir de ne olur ameliyat öncesi tahlillerini yaptır her vet yapmıyor bunu özellikle sor .. Anesteziye alinmadan önce gerekli kan testleri, karaciğer yeterlilik testleri gerekirse idrar testlerini vs yaptır canım anestezi her ameliyatta risklidir bilirsin kamilin kaldırıp kaldıramayacağını öğren.. mesela bizimki kaldıramazmış belki önümüzdeki sene 2 yaşına gelince tekrar test yaptırıcaz.. kamilimin başarılı ve sağlıklı bir operasyon geçirmesini dilerim tatlım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 13:40   #70

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

çok teşekkür ederim hülyasn tekrar soracağım vetime. uzun zamandır aynı vete gidiyoruz söyledim aynen senin söyledklerini. ancak kendisi kamilin gayet sağlıklı olduğunu ve ameliyatı kaldırabileceğini zaten çok basit bir şey olduğunu söyledi. aslında ben de istiyordum ama kendisi gerekli görmedi. kendisine güveniyorum. umarım bir sorun çıkmaz. canım benim serseme dönecek cuma günü ama artık gerekli gerçekten kızçe yakında parçalayacak kamili kendisine salça oluyor diye kızım çok fena ya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 13:48   #71

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

loki tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok teşekkür ederim hülyasn tekrar soracağım vetime. uzun zamandır aynı vete gidiyoruz söyledim aynen senin söyledklerini. ancak kendisi kamilin gayet sağlıklı olduğunu ve ameliyatı kaldırabileceğini zaten çok basit bir şey olduğunu söyledi. aslında ben de istiyordum ama kendisi gerekli görmedi. kendisine güveniyorum. umarım bir sorun çıkmaz. canım benim serseme dönecek cuma günü ama artık gerekli gerçekten kızçe yakında parçalayacak kamili kendisine salça oluyor diye kızım çok fena ya
Şimdi den geçmiş olsun son durumdan bize de yazın .Herşey yolunda gidicektir olumlu düşünün...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-02-12, 14:21   #72

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

çok teşekkür ederim umarım kolay atlatır kamilim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-12, 22:58   #73

sduman üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
sduman Çevrimdışı

merhaba,
benim kedim henüz 7 aylık olmadı ama bende onu ilk elime aldığımdan beri düşünüyorum bu meseleyi acaba yanına bir dişi alsam nasıl olur? hem arkadaşı olmuş olur gündüzleri yalnız kalmamış olur ama bıkar mı eş olurlar mı bilemiyorum bu konularda hiç fikrim yok. sonra tabi devamlı dişi kedimin hamile kalması da doğru olmaz sağlığı açısından, devamlı hamile kalmadan ama kısırlaştırmadan beraber olmaları mümkün mü? Yani bir kere yavru alıp daha sonra hamile kalmadan eş olmaları mümkün değil mi? ikiside mutsuz olmamış olur mu? böyle bir imkan olsa kimse kedisini kısırlaştırmaz yanına eş alırdı diyeceksiniz ama yine de sormak istedim açıkçası hiç fikrim yok ve bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. bu konuyu vetimize de sorucam yakın zamanda şimdiden teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-12, 23:11   #74

hulyasn Çevrimdışı

sduman tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhaba,
benim kedim henüz 7 aylık olmadı ama bende onu ilk elime aldığımdan beri düşünüyorum bu meseleyi acaba yanına bir dişi alsam nasıl olur? hem arkadaşı olmuş olur gündüzleri yalnız kalmamış olur ama bıkar mı eş olurlar mı bilemiyorum bu konularda hiç fikrim yok. sonra tabi devamlı dişi kedimin hamile kalması da doğru olmaz sağlığı açısından, devamlı hamile kalmadan ama kısırlaştırmadan beraber olmaları mümkün mü? Yani bir kere yavru alıp daha sonra hamile kalmadan eş olmaları mümkün değil mi? ikiside mutsuz olmamış olur mu? böyle bir imkan olsa kimse kedisini kısırlaştırmaz yanına eş alırdı diyeceksiniz ama yine de sormak istedim açıkçası hiç fikrim yok ve bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. bu konuyu vetimize de sorucam yakın zamanda şimdiden teşekkürler

merhaba sduman evde tek yaşayan kedilerin yanınabir arkadaş gelmesi gerçekten kedilerin daha aktif sosyal bir kedi olmasını sağlıyor.. özellikle erkek ve kedi daha çabuk anlaşabiliyorlar birbirleriyle oynayıp zaman geçiriyolar bütün gün kızgınlık zamanında şöyle bir durum var erkek kedi çok sakin rahat oluyor o dönemde yanındaki dişiden kaynaklı olarak onun kokusundan sanırım bağırıp etrafa çiş veya koku bırakma sorunu olmuyor.. ama sürekli çiftleşme isteğiyle dişiye sokuluyor günde dört beş kez tekrarlanıyor bu..dişi kedi kızgınlıkta olmayıp karşılık vermezse iyi ancak dişide kızgınlığa girip karşılık verirse yandın önemli olan ikisinin de aynı dönemde yan yana olmaması.. kediler malesef sürekli doğuruyor keşke dediğin gibi olsa ne güzel olurdu ama ikisinden birini kısırlaştırmak durumunda kalıcaz sanırım şu an biz aynı durumdayız fakat ayırmak zorundayım istesemde kısırlaştıramıyorum erkek kedimin yaşını beklicez dişileri hiç yaptıramam çünkü biri sakat biri de çok zayıf ameliyatı kaldıramayacaklarını düşünüyorum tek çarem oğlumun yaşını beklemek o zaman kadarda sadece ben evdeyken onları yan yana getirmek o zaman müdahale edebliyorum ama evde yalnızlarken ne olacağını bilemem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-12, 23:18   #75

sduman üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
sduman Çevrimdışı

Cevabınız için teşekkür ederim yani oğlumun yanına bir dişi alsam ve durumlarına dikkat etsem bir kere yavru aldıktan sonra almamak için yine eninde sonunda birini kısırlaştırmam lazım değil mi? ama yanında arkadaşı olduğu için daha mutlu bir kedi olacak orası kesin sanırım dediğiniz gibi eninde sonunda birini kısırlaştırmak gerekecek. peki kısırlaştıktan sonra çiftleşmiyorlar mı yani tamamen bu güdüleri sona mı eriyor? mesela şimdi sizin kızınız dönemine girse ama oğlunuzu kısırlaştırmış olsanız beraber olmazlar mı o zaman?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları