Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 30-01-12, 09:56   #46

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kısırlaştırma düşüncesi

kısırlaştırma fikrine çok yakınım ancak burda arkadaşların yazdıklarını okudukça korkmaya, üzülmeye başladım. doğru mu yanlış mı karar veremiyorum. olacak yavruları düşündükçe evet kısırlaştırmalıyım diyorum ancak bir an vazgeçiyorum.
kamilin durumu artık kötü koku bırakma ve miyavlama durumu yok ama kızı aşırı derecede rahatsız etmeye başladı. son iki gündür durum daha da kötü. vetimiz kısırlaştırma için biraz daha bekleyelim yaşına girsin en azından dedi ancak bunun için bir ay var daha. kısırlaştırmazsak da bu durum böyle devam edip gidecek sürekli çiftleşmeye çalışacak. yavru almayı kesinlikle istemiyorum onların o vebalini alamam. kısırlaştırmanın vebali de çok büyük.
inanın bilemiyorum.

hülyasn o kullanmanı önerdikleri ilaç nedir acaba sana nasıl bilgi verdiler ben de vetime sormak isterim.

bizim vetimiz eğer yavru almak istemiyorsan kamili kısırlaştırmayız kızın da sadece tek yumurtalığını alır diğerinin tüplerini bağlarız çiftleşirler ancak yavru almazlar dedi. bu konuda düşüncesi ya da bilgisi olan var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-12, 12:29   #47

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bu veterinerlerde bir alem hepsi farklı konuşuyor insanı şaşırtıyor.Ben erkek kedimi 6,5 aylık kısırlaştırdım.Bir veteriner 8 aydan önce yapmam dedi.Burda okuyorum yaşına girsin denilmiş bir başka sorduğum veteriner ben erken kısırlaştırılmasından yanayım dedi.Dişilerde birisi birkez doğum yapsın sonra kısırlaştırılalım diyor bir başkası ilk kızgınlığı atlatsın donra diyor.Kısaca herkes farklı konuşuyor ve bizlerde ne yapıcağımızı bilemiyoruz.Ben veterinerimle kısırlaştırma konusunda konuştuğumda erkek kedilerde erken kısırlaştırmanın taş oluşumuna neden olduğunu sormuştum Bana eğer vücudunda varsa ve doğru beslenmezse kısırlaştırmanın tetikliyebileceğini söyledi.Yüzde yüz tetikler demedi sonuçta herşeyde bir risk vardır.Şunu ilk kez duydum dişi kedinin tek yumurtasını alalım.Hem kedi operasyon geçiricek hemde bir süre sonra kızışma belirtileri göstericek bence yazık.Burda o durumda olan bir kedinin yumurtanın birtanesi alınmamış veteriner bulamamış sağlık problemleri yaşadığını okumuştum.Açıkçası bence doğru değil bu yöntem bana önerseler kabul etmem.Birde birkaç kızgınlık döneminden sonra kızgınlık döneminde gösterilen davranışlar kısırlaştırma sonrası alışkanlık olarak devam edebiliyormuş.Eğer kesinlikle yavu almayı istemiyorsanız ve erkek kediniz 1 yaşına yaklaştıysa bence kısırlaştırın çünkü o dönem onlarada zarar veriyor.Dişi kediniz uygun yaşa gelincede kısırlaştırısınız.Önemli olan tecrübli doğru veterineri bulmak.Sonuçta en doğru kararı vericek olan da sizsiniz kolay gelsiz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-12, 13:27   #48

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu veterinerlerde bir alem hepsi farklı konuşuyor insanı şaşırtıyor.Ben erkek kedimi 6,5 aylık kısırlaştırdım.Bir veteriner 8 aydan önce yapmam dedi.Burda okuyorum yaşına girsin denilmiş bir başka sorduğum veteriner ben erken kısırlaştırılmasından yanayım dedi.Dişilerde birisi birkez doğum yapsın sonra kısırlaştırılalım diyor bir başkası ilk kızgınlığı atlatsın donra diyor.Kısaca herkes farklı konuşuyor ve bizlerde ne yapıcağımızı bilemiyoruz.Ben veterinerimle kısırlaştırma konusunda konuştuğumda erkek kedilerde erken kısırlaştırmanın taş oluşumuna neden olduğunu sormuştum Bana eğer vücudunda varsa ve doğru beslenmezse kısırlaştırmanın tetikliyebileceğini söyledi.Yüzde yüz tetikler demedi sonuçta herşeyde bir risk vardır.Şunu ilk kez duydum dişi kedinin tek yumurtasını alalım.Hem kedi operasyon geçiricek hemde bir süre sonra kızışma belirtileri göstericek bence yazık.Burda o durumda olan bir kedinin yumurtanın birtanesi alınmamış veteriner bulamamış sağlık problemleri yaşadığını okumuştum.Açıkçası bence doğru değil bu yöntem bana önerseler kabul etmem.Birde birkaç kızgınlık döneminden sonra kızgınlık döneminde gösterilen davranışlar kısırlaştırma sonrası alışkanlık olarak devam edebiliyormuş.Eğer kesinlikle yavu almayı istemiyorsanız ve erkek kediniz 1 yaşına yaklaştıysa bence kısırlaştırın çünkü o dönem onlarada zarar veriyor.Dişi kediniz uygun yaşa gelincede kısırlaştırısınız.Önemli olan tecrübli doğru veterineri bulmak.Sonuçta en doğru kararı vericek olan da sizsiniz kolay gelsiz...
evet o kadar çok değişik şey söyleyen var ki insanın kafası karışıyor. benim vetim de eğer erkekte taş varsa tetikler yoksa erken kısırlaştırırsan kesin taş oluşur diyemem, kısırlaştırılmayan kedilerde de taş oluşumu mümkün dedi. kısırlaştırdıktan sonra beslenmesine ne kadar özen gösterirsen riski o kadar düşürürsün dikkat etmek sana kalıyor iyi bakacaksın dedi.
o tek yumurta alma olayı bana da cazip gelmedi olacaksa tam olsun hem riskleri daha da fazla tabi ki o yüzden ben ona sıcak bakmıyorum. hatta öyle bir şey yaptırmayı düşünmüyorum.
kızgınlık dönemi sonrası davranışların alışkanlık haline gelmesi konusunda vetimiz bir iki aylık davranışları alışkanlık haline getirmez kısırlaştırdıktan bir süre sonra unutur ancak yıllarca kısırlaştırılmamış sonra bir anda kısırlaştırılmış bir kedide alışkanlık haline gelmiştir unutması zor olur ancak tabi her kedinin bünyesi farklı kısa süreli yaşamış olsa da alışkanlık haline getirme ihtimali vardır, kediden kediye değişir dedi.
kamil şubat sonunda 12 aylık olacak. şu an koku bırakma ve miyavlama huyu yok ancak kıza fazla şekilde hatta saldıracak şekilde sarkıntılık ediyor bu sanırım 2-3 haftadır sürüyor hiç ara vermedi hele de 2 gündür çok fazla. erkeklerde de bir kızgınlık dönemi var mı dişilerde olduğu gibi yani 15 günde bir giriyorlarmış ya kızgınlığa, ben anlayamadım açıkçası kamilde 2-3 haftadır hep aynı durulduğu bir zaman göremedim. o dönemin geçmesini mi beklemek lazım kısırlaştırmak için.
veterinerimin bir kaç operasyonunu gördüm ameliyat sonrası kedileri de gördüm gayet sağlıklılardı. o yüzden kararımı verdim kendi vetime yaptıracağım. ama ne zaman ona karar veremiyorum. bizimki kıza daha fazla salça olmadan yaptırmak lazım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-12, 18:39   #49

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

11 ay ile 12 aylık arasında çok fark yok eğer dişi kedini koruyabilirsen bekle ama koruyamazsan her an yavru olabilir.Ayrı tutmadığınız sürece kontrol altında tutmanızda zor olur.Dişiler daha erken kızgınlığa girebiliyor.Yakınıda bir erkek kedi olması üstelik çiftleşme isteği göstermesi onunda hormonlarını erken çalıştırabilir.Yaşı küçük hamile kalırsa sağlığı açısnıdan iyi olmaz.Diğer kedinin koku bırakmaması bağırmaması ve bu kadar uzun sürmesi yakınında dişi kedi olmasından kaynaklanıyor olabilir.Kedinizin davranışlarını veterinizle bir görüşün birde burda veterinere sorun iki görüş almış olursunuz .Karar vermeniz kolaylaşır tekrrar kolay gelsin sonucu bizede yazarsanız seviniriz ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 09:45   #50

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

ben çalışıyorum akşamları gözetim altında tutuyorum ama gündüzleri bilemiyorum ne yapıyorlar. kız kendini koruyor şu an gördüğüm kadarıyla ancak kamil iyice artırdı hareketlerini. ve kavgaya yaklaşıyor sanırım artık.
burdaki vete de kendi vetime de sormuştum ikisi de kız erken girebilir bir ay sonra yaptırabilirsin demişlerdi geçen ay. bu sıralara denk geliyor.
hamile kalırsa hem onun için hem de benim için gerçekten çok zor olur minicik daha kendisi zaten. bugün vetimle konuşup sanırım randevu alacağım en yakın zamana. korkmuyor da değilim ama bir şekilde olcak artık napayım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 15:50   #51

hulyasn Çevrimdışı

loki tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben çalışıyorum akşamları gözetim altında tutuyorum ama gündüzleri bilemiyorum ne yapıyorlar. kız kendini koruyor şu an gördüğüm kadarıyla ancak kamil iyice artırdı hareketlerini. ve kavgaya yaklaşıyor sanırım artık.
burdaki vete de kendi vetime de sormuştum ikisi de kız erken girebilir bir ay sonra yaptırabilirsin demişlerdi geçen ay. bu sıralara denk geliyor.
hamile kalırsa hem onun için hem de benim için gerçekten çok zor olur minicik daha kendisi zaten. bugün vetimle konuşup sanırım randevu alacağım en yakın zamana. korkmuyor da değilim ama bir şekilde olcak artık napayım.
canım hayırlısı olsun inşallah senin ve miniklerin için veterinerinin eski ameliyatlarını görüp iyi olduğu kanaatine vardıysan yaptır bizim ki önceki operasyon yaptığı kediler hakkında hiç bir bilgi veremeyince direk bıraktım vetimi.. hangisini kısırlaştırmayı düşünüyorsun canım kamilimi kızçeyimi.. korkunu anlayabilirim canım ama mecbur kaldıysan yapacak başka bişey yok işteyken sürekli aklın onlarda kalıcak bu sefer inşallah hakkınızda hayırlısı olsun..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 16:03   #52

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

hulyasn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
canım hayırlısı olsun inşallah senin ve miniklerin için veterinerinin eski ameliyatlarını görüp iyi olduğu kanaatine vardıysan yaptır bizim ki önceki operasyon yaptığı kediler hakkında hiç bir bilgi veremeyince direk bıraktım vetimi.. hangisini kısırlaştırmayı düşünüyorsun canım kamilimi kızçeyimi.. korkunu anlayabilirim canım ama mecbur kaldıysan yapacak başka bişey yok işteyken sürekli aklın onlarda kalıcak bu sefer inşallah hakkınızda hayırlısı olsun..
çok teşekkür ederim canım. ben de emin olamıyordum vetimden ancak hem kendisini operasyon sırasında izledim hem de daha önce kısırlaştırılmış ve muayeneye getirilmiş kedileri gördüm gayet iyilerdi. o yüzden kararımı kendi vetim yönünde verdim.
kamili kısırlaştıracağım, canım oğlum benim iyice morali bozulmaya başladı kızçeye sulandıkça kız ona saldırıyor baya kavga ediyorlar. kız kendini baya baya koruyor ama fazla cadaloz çıktı koca dana kamilimi yıkıyor bir hamlede yere kızım
evet korkuyorum üzülüyorum ama mecburum, yavru almak istemiyorum, kamilin eziyetini de görüyorum hergün, yaşını doldurmasına da bir ay kaldı bekleyecektim bir ay daha ama daha fazla bekleyemeyeceğim kızla araları bozulcak iyice. hem de dün şunu gördüm kıza ne su içiriyor ne mama yediriyor sürekli tepesine çıkmaya çalıştığı için kız bir türlü doyuramıyor karnını.
kızım da bir hafta sonra 5 aylık olcak onun da yakındır kızgınlığı. üstüste gelmesi de beni çok korkutuyor cidden ki kızınki daha da zor olcak daha minnacık bebeğim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 16:12   #53

hulyasn Çevrimdışı

o koca dananın pembiş patilerini ısırırım ben önce muayene ettirirsin eğer kaldıramıcak gibiyse bu yaşta en azından bir buçuk yaşına kadar bekle canım.. böbrek fonksiyonları iyice yerine otursun koca dananın bizim pamuğun muayeneden sonra daha erken olduğunu söylediler bir yaşında ama yine de bir sene daha bekleyin kısırlaştıracaksınız bile dedikleri için şu an istesem de yaptıramam.. topaç gibi oğlum ama bünyesi kaldıramayabilirmiş sen de önce muayene ettirisin direk getir kısırlaştıralım derlerse hemen yaptırma öyle olunca direk paragöz gibi geliyorlar bana sağlıklarını önemsemiyorlarmış gibi çok kızıyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 16:21   #54

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

bir buçuk yaş da gerçekten çok fazlaymış emin olamıyorum ki kız olmasa bekleme taraftarıyım aslında ama kazara hamile falan kalırsa benim için kötü olur gerçekten. o kadar bebeğin sorumluluğunu alamam ki.
ben bir iki sefer vetime sordum getireyim mi hemen diye o bekleyelim demişti. bir aydır bekliyorum ama azıttı oğlum iyice vetime kalsa bekleyecek aslında ama bunu muayene etmeden söyledi yaşına gelsin dedi.
mutlaka muayene ettireceğim zaten içim rahat etmez. merak ediyorum ne dicek.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 16:36   #55

hulyasn Çevrimdışı

tabi hamile kalırsa zaten o kadar bebişi yuvalandıramazsan bu sefer onlarda ilerde sorun olcak mecbur kalıcaksın onlarıda kısırlaştırmaya.. çok zor bir karar gerçekten canım sen muayene ettirdikten sonra eğer sağlığı için bekleyelim derse vetin olmadı odalarını ayırırsın sadece sen evdeyken bir araya gelirler ki o zaman müdahale edebilirsin zaten.. bizim 5 aylık olanı mecburen şu an ayrı tutuyorum zaten beli sakat yavrumun kaçamıyor ona bişey yapmasın diye ayırdım kendi odamda kalıyor eve gelince bir araya getiriyorum zaten gündüzleri uyudukları için sorun olmuyor akşamlarıda bol bol oynuyorlar ama diğeri zaten koruyabiliyor kendi ona da yaklaşamıyo pek oğlum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 16:50   #56

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

evet büyük sorumluluk cidden.
bekleyelim derse mecburen ayırırım şimdilik koruyor kendini ama beklemediğimiz bir anda kızgınlığa girer de çiftleşirlerse kötü olur kızımın kilosu boyu falan da küçük. ayrı odalarda da kamil kafayı yicek çok seviyor kızçeyi geldiği günden beri
oy canım benim geçmiş olsun senin miniğe de.
bugün muayene için randevu alcaktım şansıma vetim hastaymış yokmuş bugün. hayırlısı ile bitse de kamil de kız da ben de rahatlasak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 21:08   #57

Balıkesir
mırıl Çevrimdışı

okudukça korkuyorum arkadaşlar endişelerim bir kat daha artıyor lokicim inşallah en kısa zamanda rahatlarsınız bebeklerin ve sen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-01-12, 21:56   #58

hulyasn Çevrimdışı

mırıl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
okudukça korkuyorum arkadaşlar endişelerim bir kat daha artıyor lokicim inşallah en kısa zamanda rahatlarsınız bebeklerin ve sen
keşke hep küçük kalsalardı mırılcım büyüdükçe dertleri de artıyor çocuk gibiler resmen hiçbir farkları yok onlar bizim herşeyimiz artık onlar için en doğru kararları vermemize yardım etsin rabbim onları düşündüğüm kadar hiç bir şey düşünemiyorum etrafımdaki herkez deli gibi görüyorlar beni.. aman kısırlaştır gitsin kedi ne de olsa garantisi yok bunlar zaten ne kadar yaşıyor ki diyen insanlar var ama onlar hiç bir zaman anlayamazlar herkeze merhamet duygusu versin Allah o kadar kolay değil işte
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-12, 02:11   #59

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı

hulyasn; bana da deli misin diye soruyorlar, sen bakma kimseye... hayvanlar bizden biraz şefkat beklerken koşulsuz sevgiyi bizlere sınırsız sunuyorlar. hayvanlar varken bunu insanlardan umanlar delidir dostluk, bağlılık, sadakat... hepsinde hayvanlardan daha gerideyiz ve onlardan öğreneceğimiz çok şey var.
sana o 'zaten ne kadar yaşıyor ki' diyenler bence bu sevgiyi tatmamışlar ve çok şey kaybetmişler.
eğer karar vermekte zorlanıyorsan sana tavsiyem, onları ayırıp bir süre bu düşünceden uzak kalmaya çalışman olacak. hem her şeyi daha net görebilirsin.
umarım miniklerle her şey yoluna girer.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-02-12, 05:30   #60

hulyasn Çevrimdışı

fresia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
hulyasn; bana da deli misin diye soruyorlar, sen bakma kimseye... hayvanlar bizden biraz şefkat beklerken koşulsuz sevgiyi bizlere sınırsız sunuyorlar. hayvanlar varken bunu insanlardan umanlar delidir dostluk, bağlılık, sadakat... hepsinde hayvanlardan daha gerideyiz ve onlardan öğreneceğimiz çok şey var.
sana o 'zaten ne kadar yaşıyor ki' diyenler bence bu sevgiyi tatmamışlar ve çok şey kaybetmişler.
eğer karar vermekte zorlanıyorsan sana tavsiyem, onları ayırıp bir süre bu düşünceden uzak kalmaya çalışman olacak. hem her şeyi daha net görebilirsin.
umarım miniklerle her şey yoluna girer.
katılıyorum fresiacım insanlardan şefkat bekleyeceğime hayvanlardan zaten yeteri kadar görebiliyoruz hiç gerek yok onlar kendine baksın artık umrumda değil zaten kimin ne dediği dediğin gibi onlar bu sevgiyi tatmadıkları için hiç bir zaman anlayamazlar ama bilmiyorlar ki ne kadar çok şey kaybediyorlar ben zaten hep diyorum onlar olduğu sürece her gün daha da yenileniyorum farklı şeyler kaşfettiriyolar insana çok teşekkür ederim canım umarım girer ben de artık düşünmek istemiyorum ama elimde değil işte rüyalarıma bile giriyor sıpam
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları