Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 27-01-12, 20:41   #31

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kısırlaştırma düşüncesi

hulyasn bu konuda haklısın dayak yiyebilir. zaten olasılıklar dahilinde konuşuyoruz ben sadece olasılığı azalttığını düşünüyorum.
karanlık dört duvarın arasında da neredeyse 1 yılı geçti zavallımın. bizimki de bütün gün pencere önünde.
belki önce kedi tasması ile bir iki hafta sokakta birlikte dolaşırız. anayol değil de onu diğer tarafa alıştırmaya çalışırım. tepkilerine bakarım korkuyor mu diğerlerine saldırıyor mu... baktım yine dayak yiyor yapacak birşeyim kalmaz o zaman.
ama eve dönmeme durumu yaşamadık bilemiyorum sokağa çıktığı o 3-4 gün boyunca ne zaman çağırdıysam eve gelmişti.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 20:44   #32

selenvekontes Çevrimdışı
Varsayılan ilk kızgınlık dönemi:(

sokakta tahiminim terkedilmiş, korkmuş bir kedi buldum, sahiplendim aşılarını yaptırdım.asgari ücretle çalıştığımdan maddi açıdan zordu.şimdi de kızgınlık dönemine girdi bütün belirtiler uyuyor ve beni koca gece uyutmuyor uykusuz işe gidiyorum.kısırlaştırmak maddi anlamda beni zorluyor.ne yapmalıyım bilmiyorum.2-3 gündür böyle ne kadar sürer? bitti diyelim bi dahaki dönem ne kadar zaman süre sonra tekrarlar? bu sürede geceleri uyumak için ne yapmalıyım? kısırlaştırmak gerekiyorsa (dişi) kedim ne kadarlık olmalı? herkes farklı söylüyor. kısırlaştırmayıp çiftleştirmesem de ona yazık.kafam çok karışık???yardım?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 20:46   #33

hulyasn Çevrimdışı

evet hülyacım çok güzel ifade etmişsin benim de gönlüm onların çayır çimenlerde rahat rahat koşup enerjilerini dolu dolu yaşayıp istedikleri gibi çiftleşebilmeleri ne yazık yaşam alanları kalmadı dediğin gibi evet bende o bayana katılıyorum vahşi kediler kendilerini bir şekilde koruyabiliyor ama insana alışanlar her türlü zararı görüyorlar tarafımızca.. ben zaten çiftleşmelerini istemiyorum olur da kazayla hamile kalmışsa doğacak bebeklere seve seve bakarım.. komşunun dişi kedisi yalnızsada bu davranışları yapabilir koltuk tırmalar perdeleri yırtar... bizim kinin kokusu hiç ağır değil yerleri bir siliyorum koku felan kalmıyor sağa sola çişte yapmıyor öyle.. tabi ki her kedi farklı karakterde olduğu için huyu suyu değişik biri yapar bir yapmaz. benim de içim o kadar acıyor ki yuva arayan miniklerimizi görünce kahroluyorum hepsini sahiplenmek istiyorum ben de doğanın bozulmadan kısırlaştırılmasından yanayım abartılmadan her önüne gelen hasta, zayıf olduğuna bakılmadan kısırlaştırılan kediler görmek istemiyorum o zaman yaşayacakları varsa da ölüyorlar geçen bu yüzden mahalledeki bir kadınla kavga ettik minicik kediyi kısırlaştırmış bir de sokağa bırakmış hiç olmazsa iyileşene kadar evde bak hayvanın yürüyecek hali yok akıbeti ne olacak belli değil kediciğin ben zaten kısırlaştırmaya karar verirsem fakültede yaptırıcam çok güzel ilgilendiler sağolsunlar ama ilacı tavsiye edenler onlar zaten tabi ki onunda zararı var ama işte ne biliyim en azından ilerde erkek olması gerekir yavru almak istersek geri dönüşü olur.. bu forumda da var hatta dişi kedisine ilaç kullanan arkadaşımız 5 yıldır hem de kedisi gayet sağlıklı maşallahı var.. inşallah sorun da yaşamazsın arkadaşım sağlıklı,mutlu uzun ömürleri olsun hepsinin hepsi bizim meleğimiz canımız kıyamıyoruz her şeyin en iyisi olsun istiyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 21:08   #34

hulyasn Çevrimdışı

fresia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sevgili hulyasn; doğanın dengesi, biz kedileri beslemeye başladığımızda bozuluyor zaten . sokakta asla yaşayamayacak hayvanları alıp besliyoruz,dedim.
açıklayayım: farz edelim 1 batında 7 tane yavrulayan sokak kedisinin yavrularından 4ünü anne büyütebilecek, bunun da 2si yetişkinliğe ulaşabilecekti. hani demişsin ya belgesellerde doğanın güçlüye yaşam hakkı tanıdığını, güçsüzün öldüğünü/öldürüldüğünü. işte biz bu hayvanları besleyerek (senin dediğin gibi tabii ki besleyeceğiz insanlık namına ki daha önce beslediğimi de yazmıştım) aslında ölecek olan 5 nüfusu doğaya katıyoruz. bu yavruların hepsini büyütüyor, annenin de ölmeyerek tekrar üremesini sağlıyoruz. yani doğal hayatında olsaydı belki yaşayamayacak hayvanlardı bunlar.
ama demem o ki kediler kadar onların avladığı canlıların da yaşam hakkı var. sokak hayvanları arttıkça onlar azalacak belki tükenecek. kontrolsüz kedi nüfusunun kontrol altına alınması da ancak kısırlaştırma ile mümkün.
ben toplum olarak doğurganlığa önem verdiğimizi düşünüyorum. çevrenizde kaç çift var çocuksuz? ya yeni evlidir olanlar da, ya da sağlık problemleri vardır. inancımızdaki çocuk yapmanın sünnet olması durumu doğurabiliyorsan, doğur düşüncesine neden oluyor. daha kendimize doğum kontrolü uygulayamıyorken kedilerimize nasıl uygulayalım...
bir de empati kurma durumu var, ahiret inancından kaynaklı o da. 'bu dünyada sen hayvana çektirirsen öteki dünyada o sana çektirir.' bunu çocukluğunda duymamış kimse yoktur bence bu ülkede işin aslı ben de inanıyorum ve bu korku insanları vicdani yönden olumlu etkiliyor, hayvanlara eziyeti yok etmese de azaltıyor. fakat söz konusu kısırlaştırma olunca bu düşünce yanlış davranmamıza sebep oluyor.
*kızgınlık dönemindeki hayvanı çiftleştirmemek günah değil mi?
*kısırlaştırmanın ardından 1 hafta gibi kısa bir sürede kedi normal hayatına geri dönebiliyorken 3-4 yıl hayvanı her ay bas bas bağırtmak günah değil mi?
*peki çiftleşirse? çiftleştikten sonra doğuran dişinin yavrularını sokağa atmak günah değil mi? ya da erkekse sokakta dünyaya gelmiş kimbilir kaç tane yavrunun vebalini almak günah değil mi?

hapla ilgili de sevgili hulyasn, bence kullanma yazıktır hayvana. belki kısırlaştırmadan daha büyük hasarlar veriyorsundur onun vücuduna...
açıkçası ben evliyim hem de altı yıllık ve çocuğum yok çevremde de bu konuda duyarlı çok tanıdığım var 'bu dünyada sen hayvana çektirirsen öteki dünyada o sana çektirir.' evet tamamen katılıyorum çok doğru çünkü öteki tarafta konuşup bizden hesap soracaklar.. kızgınlık döneminde hayvanı çiftleştirmemek günah değil mi diyorsun peki sokaktaki kedilerin çoğu basbas bağrıyor çiftleşmelerine manimi var hayır çoğu çiftleşemediğinden bağırıyor uygun eş bulamıyorlar onlar da insan gibi birbirine uygun gördükleri takdirde çiftleşiyorlar bir pet sitesinde forumlarda bugünde okudum erkek kedi eve gelen dişi kedilerin hiç birisinden elektrik alamamış çiftleşmek istiyor ama olmuyor.. kısırlaştırmanın ardından her kedi bir hafta sonrasında kendine gelemiyor malesef kedisi felç kalan arkadaşım var şu an ve perişan halde ölseydim de yaptırmasaydım diyor her kedi kaldıramıyor malesef.. veterinerlerden dolayıda kaynaklanıyor muayene etmeden tamam getir yapalım bu da yanlış.. dışadaki kediler çiftleşme şansları olduğu halde benim oğlumdan daha çok bağrıyorlar benim oğlum hiç bas bas bağırmıyor bir iki kere camda ya da kapı ağzında bağrıp susuyor sonra dalıyor oyun oynamaya ya da uyumaya.. dediğim gibi hapı veren fakülte hocası en son raddede kısırlaştırılmasını tavsiye ediyorlar.. hapın ksısırlaştırılmaktan daha az zararı olduğu kesin en azından bir yan etkisi olduğu zaman kesme şansın var ama kısırlaştırıldıktan sonra böbrek hastası olursa ya da tiroit ya da başka binbirtürlü rahatsızlık daha riskli değil mi sonuçta o zaman bir sürü ilaç verilecek kedinin vücuduna böbrekleri zarar görecek..biz henüz başlamadık zaten kızgınlık döneminde sadece bir tableti yetermiş benim oğlumun bünyesine senede 2 veya 3 tane yarım tablet alacak..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 21:08   #35

Balıkesir
mırıl Çevrimdışı

selen ve kontes benim kedim de minik bir kız 6 aylık yaklaşık bildiğim kadarıyla on güne kadar sürebiliyormuş bu dönem ama benim kızımın 5 gün sürüyor yirmi günde bir tekrarlıyor sunuda belirtmeliyim her miniğin farklı oluyor biz 5 gün boyunca uyuyamıyoruz çünkü fazla bağırıyor oynuyoruz yada kucağımda gezdiriyorum dışarı bakıyoruz camdan bunları yapınca susuyor ve tabiki bol bol sevmek okşamak sakinleşiyor o zaman uykusuz kalmaman için şunu tavsiye edebilirim en sevdiği oyuncağını ver oynasın buda olmazsa burdaki arkadaşlar söylemişti lazer edin bir tane zaten lazerle bıkmadan 1 saat oynayabiliyorlar sen evde olduğun saatlerde uyumasını engeller ve her seferinde oynarsan onunla gece otomatikman yorgunluktan sızıyor zaten ben hep böyle yaptım inşallah işe yarar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 21:19   #36

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

hulyasn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
evet hülyacım çok güzel ifade etmişsin benim de gönlüm onların çayır çimenlerde rahat rahat koşup enerjilerini dolu dolu yaşayıp istedikleri gibi çiftleşebilmeleri ne yazık yaşam alanları kalmadı dediğin gibi evet bende o bayana katılıyorum vahşi kediler kendilerini bir şekilde koruyabiliyor ama insana alışanlar her türlü zararı görüyorlar tarafımızca.. ben zaten çiftleşmelerini istemiyorum olur da kazayla hamile kalmışsa doğacak bebeklere seve seve bakarım.. komşunun dişi kedisi yalnızsada bu davranışları yapabilir koltuk tırmalar perdeleri yırtar... bizim kinin kokusu hiç ağır değil yerleri bir siliyorum koku felan kalmıyor sağa sola çişte yapmıyor öyle.. tabi ki her kedi farklı karakterde olduğu için huyu suyu değişik biri yapar bir yapmaz. benim de içim o kadar acıyor ki yuva arayan miniklerimizi görünce kahroluyorum hepsini sahiplenmek istiyorum ben de doğanın bozulmadan kısırlaştırılmasından yanayım abartılmadan her önüne gelen hasta, zayıf olduğuna bakılmadan kısırlaştırılan kediler görmek istemiyorum o zaman yaşayacakları varsa da ölüyorlar geçen bu yüzden mahalledeki bir kadınla kavga ettik minicik kediyi kısırlaştırmış bir de sokağa bırakmış hiç olmazsa iyileşene kadar evde bak hayvanın yürüyecek hali yok akıbeti ne olacak belli değil kediciğin ben zaten kısırlaştırmaya karar verirsem fakültede yaptırıcam çok güzel ilgilendiler sağolsunlar ama ilacı tavsiye edenler onlar zaten tabi ki onunda zararı var ama işte ne biliyim en azından ilerde erkek olması gerekir yavru almak istersek geri dönüşü olur.. bu forumda da var hatta dişi kedisine ilaç kullanan arkadaşımız 5 yıldır hem de kedisi gayet sağlıklı maşallahı var.. inşallah sorun da yaşamazsın arkadaşım sağlıklı,mutlu uzun ömürleri olsun hepsinin hepsi bizim meleğimiz canımız kıyamıyoruz her şeyin en iyisi olsun istiyoruz

Seni çok iyi anlıyorum kedim geldikten 2 ay sonra kısırlaştırdım.Buraya üyemiydim bilmiyorum ama ameliyatta ve sonrasında yaşanılan sorunları bilseydim inan bana çok tereddüt eder çok sıkıntı yaşardım hatta yaptırırmıydım bilmiyorum .Sadece erkek kedi de taş oluşumu olduğunu onun da kedinin bünyesinde varsa kısırlaştırmanın tetiklediğini ama doğru beslenme ile önüne geçildiğini okumuştum.Öğlen 1 de bırakıp 4 gibi aldım arada ki o saatler bitmedi ve o gece gözümü üzerinden ayırmadım.Arkadaş çantasından çıkarmış ben 2 saat kadar tuttum ve çıkardığımda hiç peşinden ayrılmadım düşüp çarpmasın yaralanmasın diye.Kokusu az ise şanslısın yanlış hatırlamıyorsam evde dişi kedinde vardı bu dönemi hafif geçirmesi ve ağır koku olmaması onunla da ilgili olabiliryakının da dişi kedi var çünkü.İdare edebilidğin kadar idare et o zaman .Kolay değil işimiz bir can sorumluluğu aldık ve onlar için en iyisini yapmaya çalışıyoruz sağlıklı ve uzun ömürlü olsun mutlu olsunlar diye.İşimiz zor hepimize kolay gelsin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 21:47   #37

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ilk kızgınlık dönemi:(

sevgili selenvekontes; allah sabır versin...ben kısırlaştırma işlemini belediye veterinerinde yaptırdım.
kedilerimin ikisini de sokaktan sahiplendim. erkeğin kısırlaştırılması gerekti, param yoktu, gittim durumumu anlattım. merak ettiklerimi de sordum. sağolsunlar yardımcı oldular. sahipsiz hayvan gibi defterlerine kaydettiler, para falan istemediler. tabii ben karnesine işlenip kaşe basılmasını rica ettiğimden onu da yaptılar. hatta kuduz aşısı eksikmiş onu da yaptılar.
normalde izmir'de belediye vet., sahipli hayvanları da 120 tl karşılığında kısırlaştırıyormuş, sonradan öğrendim (özel vet.in benden istediği paranın yarısı)
bir de şu var, vatandaş, arka bahçesinde beslediği ya da sokakta beslediği hayvanı alıp götürdüğünde de ücretsiz operasyonu yapıp getiren vatandaşa teslim ediyorlarmış.
bence belediye vet. araştır; tecrübeli midir vs. sonra gidip durumunu anlat.
olmadı kedinin kızgınlığı senin tahammül edeceğin son noktadaysa bir başka bel. vet. gidip bu hayvanı sokakta besliyorum de. (yalnız, o zaman kulağının ucundan 3mm kadar kesiyorlar, kısırlaştırılan sokak hayvanı tanınsın diye)
hani yalan söylemek ahlaklı bir davranış değil tamam ama zaten belediyenin şehircilik hizmeti olarak yapması gereken şeyi biz yapmak durumunda kalınca böyle oluyor...
ama bence iş yalana falan kalmaz yardım ederler.

Bu konu en son " 27-01-12 " tarihinde saat 21:52 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 22:12   #38

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı

sevgili hülyasn, fakülte hocası da olsa hasta olmayan sağlıklı bir hayvana ilaç kullanımını tavsiye eden hekimin iyi niyetinden ben şüphe ederim.
inan kısırlaştırmadan önce bunu carlos'a yapmaya hakkım var mı diye aylarca düşündüm, senin ve bunu değerlendiren herkesin tereddütlerini paylaştım.
arkadaşın keşke kedisinin hekimini daha iyi araştırsaymış ve bunu yaptırmadan önce tam bir check up'tan kedisini geçirseymiş. ama kahrolsun işte bilmemezlik çok kötü, bir şeyi deneyerek öğrenmek...
kendi deneyimlerimden ve veterinerimizin söylediklerinden yola çıkarak şunu söylicem;
*erkek kedilerin kısırlaştırılması gerçekten kolay (dişilere göre daha çabuk iyileşen bir yara söz konusu) ve çektiğiniz/ hayvanınıza çektirdiğiniz eziyetlere değmiyor.
*risk her zaman vardır ama bunlar minimuma şu şekilde indirgenir: işlem öncesinde muayene, işlem yapılırken iyi hekim ve işlem sonrasında kaliteli mama.
en doğru kararı vermeniz dileğiyle.

Bu konu en son " 27-01-12 " tarihinde saat 22:53 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-12, 00:54   #39

Kınalı üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Kınalı Çevrimdışı

Valla ben bana yaklaşan sokak kedilerimin dişi olanlarını yemeyip içmeyip dişimden tırnağımdan kısıp kısırlaştırıyorum arkadaşlar..Bu acı şartlarda zırt pırt doğurmalarına dayanamıyorum..inanın insanlığımdan utanıyorum.İşin kolayına kaçan sezeryancıları düşününce insanlardan tümüyle soğuyorum..Bizler gibi duyarlı insanlar olsa hayat ne kadar ne güzel olur..ama hayat çok çok acı..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-12, 04:18   #40

hulyasn Çevrimdışı

sevgili fresia hayvanları kısırlaştırmak iyi niyette hap kullandırtmak mı kötü niyet sonuçta doğum kontrol hapı adı üstünde.. iki şekilde de miniklerimize zarar veriliyor zaten senede 2 veya 3 tane yarım tablet kullandırmak bana daha mantıklı geldi..zaten senin kedini götürdüğün hatta bütün özel veterinerler o fakültelerden çıkıyorlar.. sonuçta çoğu kafasına göre hareket ediyor neden her gittiğim vet farklı şeyler söylüyor normal bir parazit iğnesi için bile o kadar farklı bilgi verdiler ki en basiti.. gerçek hayvansever vet bulmak önemli bu yüzden kaç tane vet değiştirdim bugüne kadar düzenli olarak aşılarını yaptırıyorum onlardan bile endişeleniyorum.. arkadaşımın gittiği hekim zaten araştırmalarından sonra karar verdiği çok metedilen bir hekimdi.. ve şu an kedinciğin düzelmesi için gereken ameliyatı fakültede yaptırmak zorunda kaldı çünkü o şüphe ettiğin hocalardan başkaları yapamazmış bu ameliyatı hangi vete gittiyse aynı şeyi söylediler sorumluluk alamadılar .. neyse zaten çoğu arkadaşımın fikrini almış oldum sonuçta herkez kendi miniği için kararı kendi verecek kendi deneyimlerimiz herkezde aynı sonuç vermeyebilir ve tek bir vetin söylediklerine dayanarak ta yapılmaması gerekir..ben de askıya aldım şu an zaman ne göstericek bilmiyorum herkezin ilgi ve alakasına teşekkür ederim miniklerinizle beraber mutlu ve sağlıklı uzun ömürler dilerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-12, 15:01   #41

selenvekontes Çevrimdışı

yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim burdaki kedi köpek evini, hayvanları koruma derneğini aradım.herkes yapmıyoruz, sahiplendiyseniz artık sizin yaptırmanız gerekir biraz özveri dediler.kendilerine göre haklılar ama ben bu hayvanı terkedilmiş,dışardan arabalardan korkan görünce dayanamadım yuva da bulamadım,aldım şuana kadar 230 lira harcadım asgari ücretle geçinmeye çalışan biri olarak..şimdi de kısırlaştırması var.20 günde bir 5 gün uykusuzluk.bilmiyorum.Artık bi şekilde başka yollar arıcam bu karda soğukta sokağa eski sahibi gibi ben de terkedemem.özveriyse elimizden geldiği kadar artık.herkese teşekkür ederim para toplayana kadar denilenleri yapıcam.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-12, 19:09   #42

selenvekontes Çevrimdışı
Varsayılan kısırlaştırma düşüncesi

veterinere gittim bir iğne yaptı 25 lira verdim.haftaya da 2. karma için gitcem.kısırlaştırmayı istediğin zaman yapabiliriz dedi ve 200e yapılır dedi.tam gün zaman sölemedi.ben de haftaya 2. karma yaptırcam ondan sonraki haftalarda kısırlaştırmayı düşünüyorum taksit yapıolar.bir daha ki kızgınlık dönemi gelmeden ve ben düşünmekten kafayı yemeden kısırlaştırmaya karar verdim. doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama okudum sordum en doğrusu kısırlaştırmak gibi geliyor. tecrübesi olan sizlerden de fikir almak isterim.teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-12, 05:41   #43

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı

selenvekontes çabalarına yanıt bulamamana üzüldüm. derneklere lafım yok zaten çoğu zar zor varlıklarını sürdürebiliyor...bazı belediyeler biz bu hayvanı sahiplendik/sahiplenmek istiyoruz kısırlaştırın dediğimizde bu hayvan artık sahipsiz olmuyor, sizin sorumluluğunuz altındadır diyorlar ancak o hayvan kendi sorumlulukları altında olduğu zaman neden bu işlemin yapılmamış olduğuna kafa yormuyorlar. sahipsiz hayvanın ihtiyaçlarını hayvanseverlerin cebinden karşılaması/karşılamaya çalışması bence bu ülkenin utancıdır.
olması gereken; hayvanın kısırlaştırılıp aşılanıp doğal çevresine, yaşadığı mevkiiye bırakılmasıdır. yaşı küçük sağlık durumu uygun hayvanların barınaklarda bakılıp vatandaşların onları sahiplenmesine çalışılmasıdır. ama yok, hiçbiri yok...
umarım kısırlaştırma ve sonrası sen ve kedin için olumlu olur.
açıkçası benim kısırlaştırma yanlısı olmamın sebebi ilk kedimdir. dişi, çok güzel bir tekirdi. yaklaşık 5 aylıkken (çok da erken bir zamanda) çiftleşme dönemine girdi ve ben hiçbir şekilde kısırlaştırma taraftarı olmadığım için kedi 1.5 yaşına gelene dek hem o hem ben çok çektik. her yere çişini yapıyor,yemek yemiyor, sadece avazı çıktığı kadar miyavlıyordu. bir deri bir kemik kalmıştı zavallım. ağzını açıp zorla birşeyler yediriyordum. sonrasında 5. kattan atlayıp evden kaçtı. 2 gün sonra topallayarak döndü, bacağını feci şekilde yaralamıştı, vet.e koşturduk, kırık çıkık yokmuş, tedavisini yaptık. daha iyileşmeden tekrar sabahlara kadar bağırmaya başlamıştı. yine sürekli balkonu kolluyordu tabii ben de onu... iyileşince vet. çiftleştirin dedi. arkadaşımın erkek kedisini getirdik çiftleştiler bir hafta kadar, artık yavru bakmaya bile razıydım ama ne koku bırakma huyu ne de miyavlaması kesilmedi. sitenin geniş bahçesi vardı, kedimi ağlaya ağlaya bahçeye bıraktım, dönmeyeceğini hissediyordum sanki. yine de gitsin, çiftleşsin, en azından yakınlarda olur beslerim diye düşünüyordum. arkasına bakmadan bir koşuşu vardı bugün bile gözümün önünde. bir daha onu oralarda göremedim. sonra oradan taşındım, aynı ilçede ama uzak sayılabilecek bir mesafeye. ayrılışımızdan 1 yıl sonra yeni mahallemde karşılaştık! süpermarketin önünde durmuş market görevlilerinin verdiği kuru mamayı yiyordu. sağolsunlar o kadar zaman onlar beslemişler. sonra beni gördü, onun da benim de sevincimizi anlatamam, etrafımda turlar atıyordu. onu beslemeye gidiyordum artık her akşam. tekrar eve almak istedim ama çok yabanileşmişti, değişmişti, severken bile ondan korkuyordum. bir de defalarca hamile kaldı, hiç peşinde yavru görmedim ama heralde bir sürü yavrusu olmuştur. orda geçen 2.5 yılın ardından puki ortadan kayboldu. aradım ama bulamadım. hem yaşlanmış olduğundan hem de sokak şartlarında çok uzun bir ömrü olmayacağını tahmin ettiğimden öldü dedim. bir daha onu görmedim.
hala onun gitmesine izin verdiğim için de, onu o zaman kısırlaştırmadığım için vicdan azabı çekiyorum. kısırlaştırsaydım ne kendine bu kadar zarar verebilirdi ne de onu bırakmak zorunda kalırdım...hiç ayrılmazdık ve daha uzun, sağlıklı bir yaşamı olurdu.
herkes kendi deneyimlerinden yola çıkarak kedisi için en doğrusunu bulmaya çalışıyor. bazı hikayeler çok mutlu bazıları mutsuz bitiyor.
pişman olmayacağınız kararlar vermenizi dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-12, 12:49   #44

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

fresia tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
selenvekontes çabalarına yanıt bulamamana üzüldüm. derneklere lafım yok zaten çoğu zar zor varlıklarını sürdürebiliyor...bazı belediyeler biz bu hayvanı sahiplendik/sahiplenmek istiyoruz kısırlaştırın dediğimizde bu hayvan artık sahipsiz olmuyor, sizin sorumluluğunuz altındadır diyorlar ancak o hayvan kendi sorumlulukları altında olduğu zaman neden bu işlemin yapılmamış olduğuna kafa yormuyorlar. sahipsiz hayvanın ihtiyaçlarını hayvanseverlerin cebinden karşılaması/karşılamaya çalışması bence bu ülkenin utancıdır.
olması gereken; hayvanın kısırlaştırılıp aşılanıp doğal çevresine, yaşadığı mevkiiye bırakılmasıdır. yaşı küçük sağlık durumu uygun hayvanların barınaklarda bakılıp vatandaşların onları sahiplenmesine çalışılmasıdır. ama yok, hiçbiri yok...
umarım kısırlaştırma ve sonrası sen ve kedin için olumlu olur.
açıkçası benim kısırlaştırma yanlısı olmamın sebebi ilk kedimdir. dişi, çok güzel bir tekirdi. yaklaşık 5 aylıkken (çok da erken bir zamanda) çiftleşme dönemine girdi ve ben hiçbir şekilde kısırlaştırma taraftarı olmadığım için kedi 1.5 yaşına gelene dek hem o hem ben çok çektik. her yere çişini yapıyor,yemek yemiyor, sadece avazı çıktığı kadar miyavlıyordu. bir deri bir kemik kalmıştı zavallım. ağzını açıp zorla birşeyler yediriyordum. sonrasında 5. kattan atlayıp evden kaçtı. 2 gün sonra topallayarak döndü, bacağını feci şekilde yaralamıştı, vet.e koşturduk, kırık çıkık yokmuş, tedavisini yaptık. daha iyileşmeden tekrar sabahlara kadar bağırmaya başlamıştı. yine sürekli balkonu kolluyordu tabii ben de onu... iyileşince vet. çiftleştirin dedi. arkadaşımın erkek kedisini getirdik çiftleştiler bir hafta kadar, artık yavru bakmaya bile razıydım ama ne koku bırakma huyu ne de miyavlaması kesilmedi. sitenin geniş bahçesi vardı, kedimi ağlaya ağlaya bahçeye bıraktım, dönmeyeceğini hissediyordum sanki. yine de gitsin, çiftleşsin, en azından yakınlarda olur beslerim diye düşünüyordum. arkasına bakmadan bir koşuşu vardı bugün bile gözümün önünde. bir daha onu oralarda göremedim. sonra oradan taşındım, aynı ilçede ama uzak sayılabilecek bir mesafeye. ayrılışımızdan 1 yıl sonra yeni mahallemde karşılaştık! süpermarketin önünde durmuş market görevlilerinin verdiği kuru mamayı yiyordu. sağolsunlar o kadar zaman onlar beslemişler. sonra beni gördü, onun da benim de sevincimizi anlatamam, etrafımda turlar atıyordu. onu beslemeye gidiyordum artık her akşam. tekrar eve almak istedim ama çok yabanileşmişti, değişmişti, severken bile ondan korkuyordum. bir de defalarca hamile kaldı, hiç peşinde yavru görmedim ama heralde bir sürü yavrusu olmuştur. orda geçen 2.5 yılın ardından puki ortadan kayboldu. aradım ama bulamadım. hem yaşlanmış olduğundan hem de sokak şartlarında çok uzun bir ömrü olmayacağını tahmin ettiğimden öldü dedim. bir daha onu görmedim.
hala onun gitmesine izin verdiğim için de, onu o zaman kısırlaştırmadığım için vicdan azabı çekiyorum. kısırlaştırsaydım ne kendine bu kadar zarar verebilirdi ne de onu bırakmak zorunda kalırdım...hiç ayrılmazdık ve daha uzun, sağlıklı bir yaşamı olurdu.
herkes kendi deneyimlerinden yola çıkarak kedisi için en doğrusunu bulmaya çalışıyor. bazı hikayeler çok mutlu bazıları mutsuz bitiyor.
pişman olmayacağınız kararlar vermenizi dilerim.

Yaşadıklarınızı okuduktan sonra çok hüzünlendim.Kısırlaştırma konusunda ben de sizinle aynı fikirdiyim.Hem evde hemde diğeri olmuyur malesef ayrıca dostlarımızda o dönemde acı çekiyor ve çiftleşme uğruna evden kaçıp kendine zarar verebiliyor.Burdaki arkadaşlara hak vermiyor da değilim çünkü bazı veterinerler çok hata yaptı hattı arkadaşlar dostunu kaybetti.Bundan dolayı korkuyorlar gerçi risk her zaman vardır ama çok rahat davranan veterinerlerde var.Dişi kedinin tek yumurtasını bulamayıp tekrar kızışma dönemi yaşayan kediler var.En doğrusu sizin dediğniz herkes kendi doğrsusunu bulmalı ve en önemlisi doğru veterineri bulmak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-12, 16:28   #45

selenvekontes Çevrimdışı

sevgili hülya, çok teşekkür ederim. bunları okudukça en azından doğru yolda olduğumu düşünüyorum.her nekadar burdaki çevremde evde kedi beslemek hatta benim yaptığım gibi terkedilmiş, sokaktan, 6 aylık gibi bir kediyi sahiplenip kendimden kısıp onun için harcama yapmam delilik gibi gözükse de başladığım işi bitiricem..umarım hiç bir sağlık sorunu olmaz ve diğer kısırlaştırma sonrası mutlu olanlar gibi biz de mutlu oluruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları