Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 27-01-12, 00:16   #16

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kısırlaştırma düşüncesi

Ben kısırlaştırılmasından yanayım bakamıyacağımız sefil olucak yavruların doğmasının anlamı yok.Sonuçta doğum kontrolü olarak bakmak gerekli bunu insanlarda uyguluyor.Keşke imkanlarımzı olsada hiç kısrlaştırmadan bakabilsek ama birde şöyle düşünmek lazım çok hızlı ve sık ürüyorlar doğanların bir kısmı yaşına girmeden tekrar ürüyor.Bunu sonu yok ve bence kontrol altında tutulmalı.Sersefil birçok sokak hayvanından çok bakımlı sahipli canlıların olması daha sağlıkı.Ayrıca kısırlaştırma erkek ve dişi ayrımı olmadan yapılmalı çünkü onlarda kızışma döneminde hormonlarından dolayı acı çekiyor

Bu konu en son " 27-01-12 " tarihinde saat 00:33 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 02:17   #17

hulyasn Çevrimdışı

mırıl tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
benimde başım aynı dertte hulya ne yapacağımı hiç bilmiyorum ve bu 3. kızgınlığı çokkkkkkkkkkkk bağırıyor seslenmezsen yada oynamazsan hiç susmuyor 1 haftadır ne ben ne de evdekiler hiç uyumadık nöbet tutuyoruz resmen onların adına karar vermek çok zor keşke konuşabilselerdi
ben onun ağzını burnunu yerim karakter meselesi demekki kimi çok zor geçiriyor kimi de az sorun yaşıyor ne yapıcaz ben de bilmiyorum ama onların adına karar vermenin zorluğu konusunda katılıyorum canım tabi ki onların sağlığı için her şeyin en iyisi olsun istiyoruz hiç acı çekmesinler istiyoruz ama kısırlaştırdıktan sonra başına başka bir hastalık gelmeyeceğine dair kimse garanti veremiyor ben bu durumdan dolayı çok endişelendim onlar bizim yerimizde olup biz onların yerinde olsaydık bizi kısırlaştırmak isteselerdi ne düşünürdük acaba
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 03:09   #18

hulyasn Çevrimdışı

THETİS tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben şöyle düşünüyorum kedi küçük yaşta daha kızgınlığa girmeden kısırlaştırılmamalı, önce bakılmalı ne yapıyor etrafa çiş bırakıyormu mesela en önemlisi bu durum, bu çok kötü bir durum ve buna alışır ve vazgeçmezse hayatınızı zora koşabilir o zamanda çeşitli spreyler kullanılabilir koku bırakmaması için ama yine aynı şeyi yapıyorsa o zaman kısırlaştırılabilir. Ama bazı kediler eve koku bırakmıyor biraz miyavlıyor sevip oynayınca oda geçiyor kediye ne kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz o da size o kadar az zorluk çıkarıyor benim kedim 3 yaşında ve erkek kısırlaştırmadım ve hiç bir sorun yok kokuda bırakmaz eve mutlu mesut yaşıyoruz ama tabi her kedinin huyu değişik, benim tavsiyem acele etmeyin bekleyip duruma göre düşünün, kısırlaştırmanın eksi yönleri var tabiki okuduğum bir yazıda hormon eksikliği olduğu için kısırlaştırılan kedide tüyleri dökülmeye başlamış ve belli aralıklarla kediye hormon iğnesi yapılıyormuş bunun gibi şeylerde çok üzücü...
sevgili thetis katılıyorum küçük yaşta kısırlaştırılmalarına çok üzülüyorum biz de çok şükür çok sorun yaşamıyoruz şu an gayet sakin oğlum çişte bırakmıyor kokuda tabi ki zorlukları oluyor ama oyun oynuyor aktif bir halde şu an psikolojisinin etkilendiğini düşünmüyorum dürtüden ibaret gibi bi an gelip geçiyo az bişey bağrıp susuyor.. çok acele edilmemeli bencede iyi düşünüp karar verilmeli sonra geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşmayalım..

loki tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ben de açıkçası vicdanen zor durumdayım kısırlaştırmayı içten içe istemiyorum üzülüyorum ama diğer bazı sorunları düşündüğümde kısırlaştırmak doğru geliyor. en önemlisi yavru kedicikler onları sahiplendirmezsek neler olacağı, evde 6 kedi bakmak o kadar kolay olmaz sonuçta iki taneye bakmak onlarla ayrı ayrı ilgilenmek bile zaman emek ve para istiyor ev müsait olsa belki. Ama bunun sonu yok ki ilk yavrulara baktık diyelim sonra onlar da büyüyecek onlar da çiftleşip yeni yavrular edinecek onlara bakılabilcek mi? geniş düşünmekte fayda var bu konuda.
ya da sahiplendirdik ve verdiğimiz aileyi takip ettik sokağa salmayacaklarına nasıl emin olacağız. bir gün ne kadar takip de etseniz böyle bir ihtimal herzaman var
thetis benim de erkek kedim şu an kızgınlıkta ama ne bağırtı var ne de ortalığı kokutuyor ama dişi kedimle çiftleşmeye çabalıyor sürekli ve bunu gün içinde üç beş kez yapıyor. benim yaşını geçsin kısırlaştırmayı düşünüyorum yine de çünkü sürekli bu eylem içinde olup da istediğini elde edemediğinde mutsuzluğunu görebiliyorum madem yavru almayacağım kısırlaştırmak ve ona bu eziyeti de yaşatmamak istiyorum ah keşke bu bebekler sorun olmasa da bir kere dahi olsa çiftleştirsem.
sevgili lokicim zaten dişi kedin izin vermediği sürece bir şey olmuyor benim de oğlum kızımla günde dört beş sefer çiftleşme eğilimi gösteriyor ancak kızım izin vermiyor o da çekiliyor sürekli bu eylem içinde olup da istediğini elde edemediğinde mutsuzluğunu görebiliyorum diyorsan bu durum zaten erkek kedileri kısırlaştırdıktan sonra da devam edecekmiş sürekli dişi kedilerle çiftleşme eğilimi göstericeklermiş bu doğaları gereği yaptıkları bir hareketmiş o yüzden dişi kedin kızgınlığa girmediği sürece zaten yavru olmayacak ben birazda bu yüzden rahat davranıyorum oğlum tek olsaydı belki o da şu an çok bağrırdı.. odalarını ayırınca hemen başlıyor bağırmaya bir araya gelince hiç sesi çıkmıyor dişi kedim kızgınlığa girince belki erkek kediniz kızgınlıktan çıkmış olur yine bişey olmaz dedi hoca.. o yüzden şimdilik kısırlaştırmayı düşünmüyorum..

iskender tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kedilerde anne baba olma duygusu diye bişey yok ayrıca onların uzun bir yaşam sürmesi için ve kediler öyle 1 2 tane yavrulamadıkları daha fazla yavru verdikleri için onların tüm yükü sizde olucak bu sebepten kedilere eziyet etmemek adına da kısırlaştırma yapılır ki bu durum işin çok uç kısmı onun öncesinde dediğim gibi sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli bir durum kimse babasının hayrına çok da ucuz olmayan bir maliyeti sırtlanıp kedisini kısırlaştırmaz. ayrıca araştırdığımız konulardan alıntı da yapayım size ;

Genel kanaat dişi hayvanların kısırlaştırılması yönündendir. Doğru olan erkeklerin de kısırlaştırılmasıdır. Erkek hayvan onlarca yavrunun dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Kontrolsüz üremenin önüne almak dişi, erkek ayrımı yapmadan sokak hayvanı olsun, sahipli olsun tamamının kısırlaştırılmasıyla olur

Bununla birlikte, söz konusu hayvanlarını yavrulatmak isteyenler,
doğacak yavruları belediyece kayıt altına aldırarak ve/veya
dağıtımını yapmakla yükümlüdür.

Hayvanın sağlığıyla ilgili olarak ;dişilerde genital hastalıkların büyük bir bölümünün riskinden kurtulmuş olur.

Kedi ve köpeklerin insanlar gibi aşık olmadıkları bilinir. Yalnızca seksüel hormonların etkisi altında üreme istekleri olduğu bir gerçektir. Doğum yapan kedi köpek, yavrusu büyüyüp,yetişkin olduktan sonra kendi yavrularıyla çiftleşebilmektedir. Aile, anne,
baba ,çocuk gibi kavramlar taşımadıkları gerçeği ortadadır

evet iskender tabi ki kedi ve köpekler bizler gibi annelik babalık duygusu taşımıyorlar ama bir yandan bir kedi ve köpeğin bir seferde dünyaya en az 4-5 tane yavru getirmesinin bence doğa gereği bir amacı var neden doğar doğmaz bir veya 2 tanesi hemen ölüyor diğer doğa varlıkları da onlardan faydalanıyor besleniyor onların ölüleriyle bir ekosistem var zaten kontrolsüz üreme önlenmiş oluyor çünkü geriye 2 veya 3 yavru kalıyor Hayvanın sağlığıyla ilgili olarak dişilerde genital hastalıkların büyük bir bölümünün riskinden kurtulmuşta olabilir tam tersi olup farklı hastalıklarlada karşılaşabilir malesef bu konuda kimse garanti veremedi kime gittiysem.. zaten kurban olduğum rabbim hepsini düşünerek göndermiştir bir bildiği var demek ki yoksa hepsi kısır gelirdi zaten dünyaya ..şundan bir on yıl öncesine kadar kısırlaştırma varmıydı bu kadar yaygınmıydı şimdi herkez her önüne gelen hayvanı kısırlaştırıp onlara fayda sağladığını düşünüyor ama çok ta gereksiz kısırlaştırmalar yapılıyor bir kaç sene sonrasını düşünemiyorum zaten.. 15 yıl önce mahallemizde bir sürü köpek olurdu şimdi koskoca semtte 2 tane görebiliyorum bir kaç sene sonra hiç göremeyiz heralde

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben kısırlaştırılmasından yanayım bakamıyacağımız sefil olucak yavruların doğmasının anlamı yok.Sonuçta doğum kontrolü olarak bakmak gerekli bunu insanlarda uyguluyor.Keşke imkanlarımzı olsada hiç kısrlaştırmadan bakabilsek ama birde şöyle düşünmek lazım çok hızlı ve sık ürüyorlar doğanların bir kısmı yaşına girmeden tekrar ürüyor.Bunu sonu yok ve bence kontrol altında tutulmalı.Sersefil birçok sokak hayvanından çok bakımlı sahipli canlıların olması daha sağlıkı.Ayrıca kısırlaştırma erkek ve dişi ayrımı olmadan yapılmalı çünkü onlarda kızışma döneminde hormonlarından dolayı acı çekiyor
sevgili adaşım, zaten Allah kedi ve köpekleri evde bakılsınlar diye yollamamış onlar doğa için yaratılmışlar biz istediğimiz için onlara evde bakıyoruz sonunu bizim düşünmemiz bence gereksiz ona biz karar veremeyiz.. doğum kontrolünü biz insanlar uyguluyoruz ama kendimizi kısırlaştırmıyoruz en azından istediğimiz zaman doğum yapabiliriz ama onların elinden bu şansı aldığımız zaman geri dönüşü olmuyor.. çoğu pet sahipleri forumlarda kedilerinin kısırlaştırdıktan sonra tekrar kızgınlığa girdiğini söylüyor öyle daha çok acı çekmiyorlar mı ve zaten çoğu kedinin sefil olmasını yine biz insanlar sağlıyoruz doğadaki canlıyı eve alıp getiren biziz sonra sokağa bırakan yine biz... onların doğada üremesinin bir zararı yok ki bırakalım yaşam alanlarından ayırmayalım düzenli bakıp besleyelim mis gibi yaşayıp giderler bahçemizde 13 yıl ve daha fazla yaşayan kedilerimiz oldu evde bakılıp dışarı bırakılan kedilerin malesef hiç şansları olmuyor sokakta yaşayan kedilere göre köpekler de öyle..eğer onların üremesini engellersek evler farelerle böceklerle dolar taşar..tabi benim düşüncem herkezin kararına saygım var sonuçta hepimiz bebeklerimiz için en doğrusunu yapmak istiyoruz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 08:21   #19

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı

arkadaşlar öncelikle herkese merhaba ben yeni üyeyim. siteyi, özellikle kedi forumunu takip ediyordum ancak 10 aylık erkek tekir kedimi geçen perşembe kısırlaştırdım ve bu gece tekrar foruma girip baktım, kısırlaştırma konusunda yardımcı olabileceğimi düşünüp kayıt oldum...
kedim etrafa çiş yapmıyordu fakat başka problemlerimiz oldu.
carlosla mutlu bir hayatımız vardı, arada brrr falan yapıp bana sarkıntılık ediyordu falan ama önemsenecek şeyler değildi.ama sonra bir gün yan apartmanın çatısından borular arasına sıkışmış ve komşuların dediğine göre iki gün kadar orada bağırmış zavallı bir kedi çıkardık. onlara ben de yardım ettim ama işin sonunda bu minik yabani dişinin başıma kalacağını bilmiyordum
sonrasında tabii carlosla dişi anlaşamadılar. kavga kıyamet. o küçücük kedi nasıl tıslıyor anlatamam. ama 5-6 gün sonra birlikte oyun oynamaya dönünce iş tamam dedim oldular. ertesi gün carlosu o avuç içi kadar hayvanın üzerine çıkmaya çalışırken gördüm, ve sonraki tüm günlerde de...
veterinere sorduk, o çevrede çiftleşme döneminde olan etrafa koku bırakan başka bir dişi olmalı dedi. carlosu o aktif hale getiriyordur dedi. söylediğine göre o çağda bir dişi koku falan bırakamazmış.
her neyse carlos yaklaşık 1 hafta akşamları koridordaki pusetinde uyudu. gündüz gözetimim altında olduklarından ayırmadım onları. müdahale edebiliyordum. ama ne kadar dikkatli davransam da carlos gibi sevimli sakin bir kedinin o minik kediyi öyle pataklamasını görmek beni çok üzüyordu.
geçer dedim geçmedi, veterinerimiz daha ocak gelmedi o zaman ne yapıcaksın falan dedi.
ben de araştırmaya giriştim. böbrek sorunları mı dersiniz obezite mi kısırlaştırmayla ilgili bir sürü şey okudum netten.
ama söyleyebileceğim tek şey bunların hepsi bilgi kirliliği.
bu arada carlos 3-4 gün kadar sokağa çıktı... asosyal kedi benimki, dışarı çıkayım oynayayım demez. ama iş başa düşünce çıktı tabi. fakat her defasında dayak yedi. ben sokağımdakileri beslediğimden biliyorum erkeği dişisi, o hamile bu yaşlı falan. iri erkeklerden korkarken zayıf dişilerden dayağı yiyip geldi. bu arada inanın hiç istemiyordum sokağa çıkıp çiftleşmesini ama mecbur kaldım, susturamadım. neticede sokaktaki aç, hasta hayvan nüfusunun artacağını bile bile aman benim kedim çiftleşsin demek bencillik.
son gün canıma tak etti feci bir tırmık izi alt dudağını yırttı, kafasında da bir tane derin vardı. hayvanın tek yaptığı apartman kapısının önünde durmaktı! ve dişileri koklamak!
maddi olarak da çok sıkışıktım ama belediye veterinerlerinden yardım istemeyi akıl ettim. (sağolsunlar sahipsiz hayvan olarak işlediler defterlerine ve carlosun karnesine de operasyonu kaydettiler.)
ellerim titriyordu onu götürürken. yaklaşık bir saat operasyonu yapacak vet ile görüştüm. bana böbrek problemlerinin görülebileceğini, ancak kediyi profesyonel bir markayla ve kısırlaştırılacağı için tabii ki light mamayla beslersem problem olma olasılığının az olduğunu söyledi. market mamasıyla beslenen kısırlaştırılmamış kedilerde de böbrek fonksiyonlarının bozulabileceğini ancak kısırlaştırılmış kedilerin bu konuda daha hassas olduklarını söyledi. bir de nette okuduklarımdan bahsettik. ben, operasyon sonrası acıdan kıvranan, kusan, idrarını tutamayan kediler olabiliyomuş dedim. o da insanlarda anestezi&ameliyat sonrası gördüğümüz etkilerden farklı değil, ben ameliyat geçirdim ve saydıklarının hepsini yaşadım dedi. ömür uzunluğuna etkisi olup olmadığını sordum bence etkilemiyor dedi. bir de psikolojisi bozulacak mı dedim. gülümsedi ve evet bozulabilir dedi.
bu son söylediği hariç ikna edici konuştuğu için kedimi vet. teknisyene emanet ettim. 40 dk sonra gelip alın dediler. o 40 dk geçmedi... ağladım, ne yaptım dedim, pişman oldum. o ameliyathaneyi düşündüm, kapısından görmüştüm, o buz gibi çelik masada carlosu yatarken düşündüm. yanımda erkek arkadaşım vardı, bana destek oldu.yalnız kalsaydım büyük ihtimalle döner kedimi alırdım.
40 dk sonra kedimi aldım, sabah 9 da yapılan operasyon sonrası öğleden sonra uyanacağını söylediler ama iki saat sonra eve dönüş yolunda kıpırdanmaya başladı bizimki.
eve geldik, kapıyı açarken uyandı ve miyavlamaya başladı. vet. kendine tam gelmeden pusetten çıkarma demişti, sağa sola çarpıp kendine zarar verirmiş. biraz bekledim sonra dayanamadım çıkardım pusetten.
aslında daha korkunç bir manzara bekliyordum... testislerinin bulunduğu bölge komple traş edilmişti ve testislerinin uç kısmında iki küçük çizgi vardı. tabii eskisinden daha küçüklerdi. vet. dikiş olmayacağını söylemişti, hakikaten dikiş falan yoktu.
sonrası üzücü. carlos aniden kalktı, odanın içinde kontrolsüz ama hızlı bir şekilde koşmaya başladı, kanepenin üzerine atlamaya çalışırken tam da yaralı yerinin üzerine düştü. benim canım yandı resmen çığlığı basmışım.
sonra tuttum onu, altına yün şalımı serdim, elektrikli sobayı getirip açtım önüne koydum. titremesi... sonra uyuyakalıp idrar kaçırması... defalarca köpük köpük kusması... o gözünüzün içine bakışı var ya mahvediyor insanı. bu süreç gerçekten psikolojik olarak yorucuydu. çok ağladım. sabaha kadar uyumadım. sabah biraz uzanayım dedim carlosun önündeki koltuğa, iki saat uyudum uyandım carlos hala uyanık. gözünü kırpmadı. durup durup yarasını yaladı.
bir de küçük kediye saldırmaları bir kaç gün daha devam etti. o yüzden küçüğü koridora transfer ettim
şu an mı... çok memnunum. daha doğrusu memnunuz. carlos sokağa çıkıp dayak yemiyor, evde kalıp sabaha kadar miyavlamıyor, küçük kediye saldırmıyor... hatta çok iyi anlaşıyorlar. carlos daha sosyal bir kedi. iştahı kapanmıştı kızgınlık döneminde. yemek yemeye başladı. oyun oynamaya başladı. yavruluk çağına resmen geri döndü. yine kucağıma çıkmak ve orda uyumak oldu en sevdiği şey. biraz daha iyileşsin dışarı çıkmasına izin vericem.
eğer maddi durumunuz varsa bazı veterinerler cüzi bir ücret karşılığı sancılı olabilecek ameliyat sonrası dönemde de kedinizi misafir ediyorlar. kediniz gözetim altında, antibiyotik tedavisi alarak atlatıyor bu dönemi. siz de aman etrafa çarpmasın aman kanama olmasın yarası açılmasın demek zorunda kalmıyorsunuz. benim yaptığım gibi kedinizin düşerek ya da başka şekillerde daha çok ıstırap çekmesine neden olmuyorsunuz. yine de bu süre zarfında hayvanın psikolojisi açısından teslim ettiğiniz kliniğe sık sık gitmeniz iyi olabilir ''bence''.
ameliyat öncesi akşam yediden sonra hiçbir şey yemiyor. su dahi içmiyor. yine ameliyat olduktan sonra gün boyunca hiçbir şey yememesi gerekiyor. kedi acıktı yazık diyip benim gibi mama verirseniz, ameliyattan yeni çıkmış kedinizin kaka yaparken ne kadar zorlandığına tanık olabilirsiniz. bu da carlosun ıstıraplarından biriydi ne yazık ki.
keşke bu işlemi yapmış hayvan sahiplerinden bilgi alabilseydim ama yoktu kimse. carlosum ilk olmanın dezavantajını yaşadı. yine de ona iyi baktığımı düşünüyorum.
bir de kısırlaştırmanın günahla yazıkla ilgisi bence yok arkadaşlar. esas günah, asla bakamayacağınız ve sahiplendiremeyeceğiniz kedilerin dünyaya gelmesine sebep olmaktır.
ayrıca doğal denge konusunda da şunu söylemek isterim: doğanın dengesi, biz kedileri beslemeye başladığımızda bozuluyor zaten. sokakta asla yaşayamayacak hayvanları alıp besliyoruz. ya da sokak kedileri besleyenlere bakın. ben, bunun en somut örneğiyim. ben olmasaydım, sürekli besleyip durduğum, senede üç kere yavrulayan yaşlı dişi kedinin yavrularının sizce kaçı yaşardı? belki kendisi bile ölmüştü.benim sokağımda benden başka 3 hane daha sokaktakilere her akşam yemek veriyor. kıyamıyor, bunlar daha çok küçük diyorlar. hem kedilerin, sadece beslenme amacıyla değil, güdüleriyle hareket ederek avlandıkları bilinir. sokağa çıkan tok bir ev kedisi de avlanır, sadece öldürür ve atar. sizce kuş ve kemirgen sayısının dengesini bozmuyor muyuz? ekosistem diyorsunuz ya, hani farenin de çekirgenin de aynı ölçüde önem arz ettiği ekosistem...
yurt dışında kısırlaştırma, profesyonel hayvan sağlık hizmeti olarak görülüyor. bizde hem allah korkusunun saptırılması, hem de toplum olarak doğurganlığa verdiğimiz önem gelişmişliğin önünü tıkıyor. hep unutuyoruz; onlar sadece içgüdüsel davranıyor...çiftleşiyor, doğuruyor, kısa sürede sütten kesip hayatlarına devam ediyorlar. hayvan oturup ben neden hadım edildim diye karalar bağlamıyor.
şunu da eklemek isterim, kısırlaştırılmamış erkek bir kedi eğer çiftleşmezse sürekli kendine mastürbasyon yapıyor ve bir süre sonra kanlı idrar yapmaya başlıyor. kısırlaştırmaya canilik diyen insanlar bir kez daha düşünmeli.
bir de henüz erken, ciddi sorun yaratmıyor şimdilik kedimin kızgınlığı diyorsanız, çiftleşme dönemindeki kedilerin kısırlaştığında hormonlarının hemen normale dönmediğini, ameliyatlı kedinizin canının acısını unutup hala miyavlamaya devam edeceğini, bunun da zor olan ameliyat sonrası süreci daha da zorlaştıracağını unutmayın.
bence vet. onaylayacağı şekilde olabildiğince erken bu işlemi yaptırın.
sorularınıza açığım, isteyenlere carlos un ameliyatın hemen ardından çektiğim fotoğraflarını mail atabilirim. işlemin ne kadar basit olduğu hakkında fikriniz olsun isterim.

Bu konu en son " 27-01-12 " tarihinde saat 08:58 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 10:01   #20

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

hulyasn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sevgili lokicim zaten dişi kedin izin vermediği sürece bir şey olmuyor benim de oğlum kızımla günde dört beş sefer çiftleşme eğilimi gösteriyor ancak kızım izin vermiyor o da çekiliyor sürekli bu eylem içinde olup da istediğini elde edemediğinde mutsuzluğunu görebiliyorum diyorsan bu durum zaten erkek kedileri kısırlaştırdıktan sonra da devam edecekmiş sürekli dişi kedilerle çiftleşme eğilimi göstericeklermiş bu doğaları gereği yaptıkları bir hareketmiş o yüzden dişi kedin kızgınlığa girmediği sürece zaten yavru olmayacak ben birazda bu yüzden rahat davranıyorum oğlum tek olsaydı belki o da şu an çok bağrırdı.. odalarını ayırınca hemen başlıyor bağırmaya bir araya gelince hiç sesi çıkmıyor dişi kedim kızgınlığa girince belki erkek kediniz kızgınlıktan çıkmış olur yine bişey olmaz dedi hoca.. o yüzden şimdilik kısırlaştırmayı düşünmüyorum..
hülyacım evet benim kız da izin vermiyor kesinlikle köpek gibi hırlıyor kamil üstüne çıktığında. ama dün gece ev soğuk diye bizim yaramazlarla uyudum ve gece bunların seslerine birkaç defa uyandım. kamil kıza sarkıntılık ediyordu ve kız öyle bir uyuyordu ki farkında bile değildi kamilin ona yapmaya çalıştığı şeyden. yani elinden almasam benim küçük kız tecavüze kurban gitcekti ve bu birkaç sefer oldu. gece sürekli uyanıp kızı kamilin elinden almakla uğraştım. tabi kız kızgınlığa girmediği için bir sorun yok şu sıralar ama o da 4 ayı geçiyor yakındır yani.
ben vetime sorduğumda o da birkaç ayda alışamaz bu davranışa hani yıllardır kısırlaştırmazsın ve sonra kısırlaştırırsan o dönemde gösterdiği hareketleri alışaknlık haline getirebilir ve devam eder yapmaya ancak bir kaç ay böyle davrandıktan sonra kısırlaştırırsan bir süre sonra unutur ve yapmaz dedi. aklım karıştı şimdi tabi her kedinin psikolojik fizyolojik durumu farklı ne tepki vereceği belli olmaz kamilin ama sıkıntı yaşıyor gibi gerçekten mırlıyor mırlıyor kız izin vermeyince mutsuz bir şekilde gidiyor bir köşeye uyuyor.
ben de kendi açımdan rahatım şu an bağırma koku bırakma durumları olmadığı için biraz daha zaman verdim kamile hani yaşına girsin de ondan sonra ameliyat olsun diye. yaşına girince kısırlaştırılmış kedilerde böbrek hastalıklarının daha az olduğunu söylemişti vetimiz ve buradaki vet hanım da o yüzden biraz daha sabretmeye çalışıyorum. ancak kamil açısından rahat değilim o rahat değil bu saydığım sebeplerden dolayı. üzülüyorum aklım bir gidip bir geliyor kararsızım ama kısırlaştırma düşüncesine çok daha yakınım.

fresia. öncelikle geçmiş olsun ben de çoğu yerde sana katılıyorum. küçücük yavruları düşündükçe kısırlaştırmak daha iyi gibi geliyor ama insan vicdanı da bir yerde durup düşündürüyor. iş yerimin orda bir kedi yavrulamış belki bir kaç haftalıklar el kadar bir şeyler kutu yapıldı onlara hergün de mama yemek veriliyor ancak bugün kar yağdı ve beş dakika yol yürüyünce bile çok üşüdüm ben o minicik şeyler nasıl üşümesin bu havada ki bu daha soğukların başlangıcı. ben eğer kısırlaştırmazsam ve yavru alırsam sahiplendirdiğim kişilerin onları bir gün atmayacağını bilemem. ki çevremde alacak hiç kimse yok. bir tek insan bile. ben kamilin 3. kızçenin de 2. sahibiyim ben olmasaydım onlar ne olacaktı. kızçenin sahibi sahiplendiremeseydi salmayacaktı devam edecekti bakmaya ama kamilin sahibi salacaktı o evde doğmuş büyümüş hayvanı sokağa. o zaman ne olacaktı ya ölecek ya yaralı bir şekilde sürünecekti. bilmiyorum insanın kafası acayip şekilde karışıyor. mantığı ve vicdanı arasında gidip geliyor. hangisi daha üzücü bir sürü bakılamayacak yavru dünyaya getirmek mi yoksa onlara verilen bu hakkı ellerinden almak mı? evlerimizde kedi bakıyorsak bir şekilde karar verip karar verdiğimiz her ne ise onun sorumluluğunu taşımamız gerekiyor. bir de evinde tek kedi olup da hiç kısırlaştırmayanlar ve aynı zamanda çiftleştirmeyenler de var. bu da doğru bir şey değil bence hayvan sürekli kızgınlığa girecek ama hiçbir şey yapamayacak yani bunun da kedinin sağlığı ve psikolojisi açısından yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum.
benim vetim de yavru alınmayacaksa kesinlikle kısırlaştırma taraftarı bunun kedinin sağlığı açısından da gerekli olduğunu söylüyor. tabi her ameliyatın riskleri var bu insanda da böyle gerçekten de kimse garanti veremez hiçbir şey için sadece en iyi şekilde bakarsak riskleri en aza indirebiliriz. fikrim kısırlaştırmaktan yana olsa da yine de içimde bir şey tekrar düşün diyor vicdanım önüme geçiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 12:08   #21

iskender üyesinin avatarı

iskender Çevrimdışı

@hulyasn ; genelde bizler olaya duygusal açıdan baktığımız için kısırlaştırmak vahşice geliyor. tabiki insan düşününce acaba diyor fakat yavrulatmak ve sonrası önemli bir süreç onların tüm vebali üzerimizde olucak bu sebepten durumumuz var ise bir kez olsun yavrulatılabilir ama durumumuz yoksa da kedilerimizi sokağa atıcak değiliz ya elbette ki kısırlaştırmak doğru olan ki herkes artık kısırlaştırmanın neden gerekli olduğunu vs biliyor burda kedimi kısırlaştırmalı mıyım düşüncesi yerine hangi veterinere kısırlaştırmalıyım düşüncesine girmemiz daha doğru olur ve inan bu konu daha önemli diye düşünüyorum , her operasyonun bir riski vardır bu tüm canlılar için geçerli tabiki fakat bizler her şeyden önce tam teşekküllü bir hastanesi olsun veterineri olsun bulduğumuz sürece eminim ki hem biz hem de yavrularımız için kısırlaştırmak daha kolay ve daha az düşündürücü olacaktır.
Ayrıca evet eskiden kısırlaştırma mı varmış yahu diyebiliriz ama eski ile günümüz şartları hayvanlar için de insanlar için de farklılaştı öyle değil mi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 14:58   #22

hulyasn Çevrimdışı

iskender tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
@hulyasn ; genelde bizler olaya duygusal açıdan baktığımız için kısırlaştırmak vahşice geliyor. tabiki insan düşününce acaba diyor fakat yavrulatmak ve sonrası önemli bir süreç onların tüm vebali üzerimizde olucak bu sebepten durumumuz var ise bir kez olsun yavrulatılabilir ama durumumuz yoksa da kedilerimizi sokağa atıcak değiliz ya elbette ki kısırlaştırmak doğru olan ki herkes artık kısırlaştırmanın neden gerekli olduğunu vs biliyor burda kedimi kısırlaştırmalı mıyım düşüncesi yerine hangi veterinere kısırlaştırmalıyım düşüncesine girmemiz daha doğru olur ve inan bu konu daha önemli diye düşünüyorum , her operasyonun bir riski vardır bu tüm canlılar için geçerli tabiki fakat bizler her şeyden önce tam teşekküllü bir hastanesi olsun veterineri olsun bulduğumuz sürece eminim ki hem biz hem de yavrularımız için kısırlaştırmak daha kolay ve daha az düşündürücü olacaktır.
Ayrıca evet eskiden kısırlaştırma mı varmış yahu diyebiliriz ama eski ile günümüz şartları hayvanlar için de insanlar için de farklılaştı öyle değil mi
haklısın iskender katılıyorum hangi veterinere kısırlaştırmalıyım düşüncesini zaten aylardır düşünüyorum bu yüzden zaten güvensizlik çıktı ortaya ben de.. oğlumu güvenerek teslim edebileceğim hiç bir yer bulamadım konuşma tarzları ilgisizlikleri kimi sadece para için hemen getir deyip hiç bir bilgi vermeden geri yollaması.. kiminin iyi geçen operasyonunda başka biri kedisini kaybedebiliyor ben böyle bir şey yaşarsam vicdan azabından ben de ölürüm bütün veterinerler aynı şeyleri söyleyip ikilemde kalmasaydım ben de içim rahat bir şekilde yine yaptırabilirdim ama öyle rahatsız edici tavırlarla karşılaştım ki bundan sonra nasıl güvenip emanet edeyim yavrumu ben çalışıyorum evde ona bakan kimse olmayacak ya ben evde yokken bişey olursa diye korkuyorum hemen hemen kısırlaştırılmış bütün kedi sahiplerinden bilgi aldım memnun kalan çok az kişi var biraz bu yüzden de vazgeçtim.. kimisi geçen sene ve daha öncelerde kısırlaştırılan kedilerinde şu an acı verici bir sürü rahatsızlıklarla uğraştıklarını bu yüzden karar verirken çok dikkatli olmamı söylediler.. bu da benim için önemli tamam şimdi ameliyat oldu her şey güzel gidiyor ama bir kaç zaman sonra başka bir rahatsızlıktan kaybedersem kısırlaştırmaya bağlı olarak yine vicdan azabından ölürüm veballeri tamamen benim üstümde çünkü.. eğer çok zor da kalır da oğlum ve kızlarımın acı çektiklerini düşündüğüm kanaatine varırsam bir fakülte hocasının tavsiyesiyle sadece o dönemlerde kullanacağım bir tablet varmış ondan veririm en son çare olarak.. sonuçta ilaç kullanırsak erkek olmasının geri dönüşü var ama operasyonla geri dönüşü olmayan sonuçlara sebebiyet vermeyelim dedi kendisi operasyon en son çare olarak başedilmeyen çok sorunlu kedilerde tercih ediliyormuş.. yine ben onlar için en doğrusunu araştırmaya incik cincik etmeye devam edicem çok ama çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler de benim için çok önemli işin duygusal yanıda ağır bastı tabi ben biraz fazla duygusal yaklaşıyorum heralde
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 15:43   #23

hulyasn Çevrimdışı

sevgili fresia kedini zaten kısırlaştırmışsın iyileşsin yine dışarı çıkmasına izin vericem demişsin ne gerek var ki kısır diye şimdi başka kedilerden dayak yemicek mi.. doğanın dengesi, biz kedileri beslemeye başladığımızda bozuluyor zaten . sokakta asla yaşayamayacak hayvanları alıp besliyoruz demişsin ne demek istediğini anlayamadım dünyaya gelmiş bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri gereken kedilerimizi köpeklerimizi tabi ki beslemek yardım etmek görevimiz sen olmasaydın diye bir şey yok onlar bu dünyaya ev yemeği yiyecekler diye mi yaratıldı Allah aşkına tabi ki besleyip doyuruyoruz ama börtü böcek yemek te zorundalar..onlar zaten havada uçan sağlıklı kuşları yakalayıp atmıyorlar hastalıklı yaşlı yaşayamayacak canlıları yakalar yerler belgesel seyretmiyormusunuz hiç vahşi doğada bile bir aslan gidip yaşlı olan ölmek üzere bir ceylan ya da bufaloyu öldürüp yiyor bu dengeyi onlar sağlıyor zaten.. yurt dışında kısırlaştırma, profesyonel hayvan sağlık hizmeti olarak görülüyor doğru söylüyorsun zavallı kedileri köpekleri fazlalık diye fırınlarda yakarak sağlık hizmeti sağlıyorlar neyse.. ben kimsenin doğurganlığa önem verdiğini zannetmiyorum tabi ki onların neslini de tüketmememiz gerekiyor daha geçen görmedik mi haberlerde ankara kedisinin neslinin tükenmek üzere olduğunu.. hayvan oturup ben neden hadım edildim diye karalar bağlamıyor diyorsunda bunu nereden bilebilirsin onlar sadece konuşamıyorlar onlarında duyguları var tabi ki duygusal anlamda değil ama böyle bişey yapılmasını istemezlerdi kanımca.. evet şu an ciddi sorun yaratmıyor kedimin kızgınlığı şu an operasyon yaptırmıyorsam çiftleşme döneminde zaten yaptıramam.profesör de diyor zaten kedin eğer çok ağır geçirmiyorsa hiç gerek yok bu operasyona eğer önüne geçilemicek aşırı sorunlarla karşılaşırsan getir diyor acı çekmeyen kedimi durduk yerde neden kısırlaştırayım ama değil mi belki kimsenin başına gelmez benim kedim kaldıramaz bu operasyonu masada kalır.. bence herkez kendi kararını kendisi versin olabildiğince erken bu işlemi yaptırın diyosunuz ama her kedinin fizyolojisi farklı kimisi erken ameliyatı kaldırabilir kimisi kaldıramaz ayrıca işlemin basit olduğunu hiç sanmıyorum hele de miniklerimiz açısından..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 16:46   #24

iskender üyesinin avatarı

iskender Çevrimdışı

@hulyasn ; eger ki kısırlaştırıldıktan sonra evde kedine göz kulak olucak biri yoksa zaten vazgeç derim çünkü operasyondan sonrası da oldukça mühim bir süreç. durumum var ben yavrularımı düzenli olarak kontrollerine getirir götürürüm bakımlarınıı sağlıklarını ihmal etmem hiçbir masraftan da kaçınmam diyorsan bırak kalsın o halde ki zaten kendinde ikilemde kaldığın için şimdilik askıya al emin olduktan sonra bu işlemi yaptır benim tavsiyem bu. bir de haplardan bahsetmişsin ama o hapları da süreklilik haline getirmek kedinin sağlığını mümkün mertebe de bozar dikkatli olmanı tavsiye ederim : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 18:07   #25

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

fresia ;sokağa çıkıp dayak yemesin diye kısırlaştırdım demişsiniz, sonrada biraz daha iyileşsin çıkarıcam sokağa demişsiniz banada bu yorum tuhaf geldi. madem sokağa salıcaktınız neden kısırlaştırdınız sokağa çıkınca yine dayak yer, hatta şimdi daha fazla dayak yiyicek çünkü pasif olucak ben bu konuyu veterinerime sormuştum, pasif olacağından daha çok dayak yer demişti bence hiç salmayın artık. Dayağı sadece çiftleşmek için yemiyorlar bunuda bilmenizi isterim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 18:31   #26

hulyasn Çevrimdışı

[quote=iskender;128926]@hulyasn ; eger ki kısırlaştırıldıktan sonra evde kedine göz kulak olucak biri yoksa zaten vazgeç derim çünkü operasyondan sonrası da oldukça mühim bir süreç. durumum var ben yavrularımı düzenli olarak kontrollerine getirir götürürüm bakımlarınıı sağlıklarını ihmal etmem hiçbir masraftan da kaçınmam diyorsan bırak kalsın o halde ki zaten kendinde ikilemde kaldığın için şimdilik askıya al emin olduktan sonra bu işlemi yaptır benim tavsiyem bu. bir de haplardan bahsetmişsin ama o hapları da süreklilik haline getirmek kedinin sağlığını mümkün mertebe de bozar dikkatli olmanı tavsiye ederim : )[/QUOTE

beni operasyon sonrası çok düşündürüyor iskender birşey olursa haberim olmayacak ve hastaneye yetiştirecek emanet edebilceğim kimsem yok.. şimdilik dediğin gibi askıda kalsın. Allaha şükür kontrollerini hiç aksatmadım onlar için masraftan da hiç kaçınmam eğer bir kere yavrularsa dişi kedim doğacak olan bebekler de başımın üstüne tabi bir kereye mahsus ama ondan sonra dediğim gibi en son çare olarak hap kullanıcam gözetim altında sonuçta her şekilde kısırlaştırmak da hap kullanmakta sağlığını etkileyecek ama hocanın dediğine göre o dönemde zaten bir tane yetermiş oğlumda ağır geçirmediği için bir tane bile çok yarım verirsin dedi.. zaten eğer kısırlaştırmaya karar verirsem bile bunu fakültede yaptırıcam gerçekten çok güzel ilgilenip her şeyi açıklıyorlar mesela bu ilaç olayını hiç bir veteriner söylemedi.. ben kendim için bile özel hastaneye bir sürü para verdim saçma sapan teşhisler konulmuş yapılan testler sonucu.. araştırma hastanesine gittim tekrar bu sefer tertemiz olduğu söylendi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 19:32   #27

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı

arkadaşlar, ben kedimin en başından beri gezgin kedi olmasını istiyordum zaten. 1+1 de kalıyorum iki kediyle ve evin yönü kuzey, ne güneş görüyor ne balkonu var. standart apart yurtlara benziyor. öğrenci olduğum için de başka bir yere taşınma durumum yok. e küçücük evde iki hayvana da yazık değil mi.
kediler yaşadıkları bölgede 2 km çapında bir daire çizer, gün içinde burada turlarlarmış. bahsettiğimiz avcı, özgürlüğüne düşkün bir hayvan. depresyona girecektir elbet. kedimi prozac manyağı yapamam.
bunu carlosu sahiplendikten sonra ilk vet. ziyaretinde konuştuk hekimle. evimin bir yanı ana yol, diğer yanı biraz daha sakin bir trafiğe sahip dedim.zemin kattayız dedim. dışarı alışsın istiyorum dedim. vet. şartların elverişli görünüyor ama ya dişi peşinde koşarken arabanın biri carlosu asfalta yapıştırırsa bunu da düşündün mü dedi. kelimesi kelimesine böyle söyledi. belki de eve hiç dönmeyecek dedi.
bu carlosun hayat boyu evde kalması anlamına geliyordu ki bunu istemiyordum. kısırlaştırarak aynı zamanda, kedimin araba altında kalma olasılığını da kendinden büyük bir hayvanla mücadeleye girme olasılığını da azalttığımı düşünüyorum; daha sakin bir tabiatı olacağı için tabii ki. o iyileştikten sonra tekrar sosyalleşme çalışmalarına başlayacağız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 20:09   #28

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

sevgili adaşım, zaten Allah kedi ve köpekleri evde bakılsınlar diye yollamamış onlar doğa için yaratılmışlar biz istediğimiz için onlara evde bakıyoruz sonunu bizim düşünmemiz bence gereksiz ona biz karar veremeyiz.. doğum kontrolünü biz insanlar uyguluyoruz ama kendimizi kısırlaştırmıyoruz en azından istediğimiz zaman doğum yapabiliriz ama onların elinden bu şansı aldığımız zaman geri dönüşü olmuyor.. çoğu pet sahipleri forumlarda kedilerinin kısırlaştırdıktan sonra tekrar kızgınlığa girdiğini söylüyor öyle daha çok acı çekmiyorlar mı ve zaten çoğu kedinin sefil olmasını yine biz insanlar sağlıyoruz doğadaki canlıyı eve alıp getiren biziz sonra sokağa bırakan yine biz... onların doğada üremesinin bir zararı yok ki bırakalım yaşam alanlarından ayırmayalım düzenli bakıp besleyelim mis gibi yaşayıp giderler bahçemizde 13 yıl ve daha fazla yaşayan kedilerimiz oldu evde bakılıp dışarı bırakılan kedilerin malesef hiç şansları olmuyor sokakta yaşayan kedilere göre köpekler de öyle..eğer onların üremesini engellersek evler farelerle böceklerle dolar taşar..tabi benim düşüncem herkezin kararına saygım var sonuçta hepimiz bebeklerimiz için en doğrusunu yapmak istiyoruz[/quote]

Yazdıklarına katılıyorum keşke imkanlarımız olsada kedilerimiz çayır çimen oynasa istediği ağaca çıksa ve çifleşse bizde onlara doğal ortamında baksak.Ama ne yazık ki biz insanlar onlara yaşayabileceği doğa bile bırakmadık ki.Ne doğru dürüst avlanabilecekleri bir av ne çayır çimen ne de tırmanabilecekleri veya kovuğunda saklanabilecekleri doğru dürüst ağaç .Her yer bina ve otomobil tehlikelerle dolu bir hayat. Üstelik onlara değer vermeyen birçok insan.Ben bir senedir kedi bakıyorum ama bulunduğum semtte çok uzun yıllarda evinde ve sokakta kedi bakan bir bayan ile kısa bir sohpetim oldu.Bahçesindeki yaklaşık üç aylık yavruya mama verdim balkondan beni gördü ''lütfen sevme insana alışmasınlar dedi'' neden dedim ''çünkü insana alışırsa insanlara yaklaşıyorlar fakat insanlardan tekme yada taş görüyorlar'' dedi.''Onun için ben mama veririm ama hiç sevmem vahşi kalsınlar insanlara yaklaşmasınlar o zaman kendilerini koruyabiliyorlar ''dedi.Bizim yavrularımız olsa farklımı olucak hiç kimse almıyacak alıcak olanda bizim gibi zaten bakmıyacak.Benim arkadaşım dişi kedisi birkez çiftlşesin sonra kısırlaştırayım dedi 4 yavru oldu hepsini yedekleriyle sahipleri vardı ama bebekler olunca bir kişi dahi almadı hepsine bakayım dedi anne kedi yavrular 2,5 aylık olmadan tekrar kızıştı gece 3 kattan atladı birkaç gün sonra perişan ayağı kırık döndü.Anne kedinini tedavisini yaptırdı eve aldı bu sefer evdeki yavrular anneyi kabul etmedi evde kıyamet koptu ve ağlıyarak veterinere vermek zorunda kaldı .Yavrulattıralım onlar da büyüycek ve çifleşmek isteyecek ve onlarında yavruları bunun sonu yok ne yazı ki. Çok isterdim evimde kedim yavrulasın ben bu harika olaya tanık olayım ve bebeklerini büyültürken yardımcı olayım ama sonrasını düşünmek zorundayım.Kızışma döneminde yaşanılan komşumun dişi kedisi koltukları yırtmayı bitirdi duvar kağıtlarını parçaladı ve bıraktıkları koku yüzünden evindeki eşyasını atan var tabi her kedinin bıraktığı koku bu kadar ağır mı bilmiyorum.Açıkçası evimde bunları yaşamak ertesi günde çıkan seslerden komşularımı kapıda görmeyi istemem.Evet insanlardan farklı insanlar istedikleri zaman doğum yapabiliyorlar ama keşke hayvanlarda da bu olabilse ama bu mümkün değil.Ayrıca insan ömrü boyunca kaç çocuk sahibi olabiliyor ama onlar nerdeyse 2- 3 senede bu adeti tamamlıyor.Benim içim sızlyor o yuva arayan minikleri görünce birde yuva bulamazsa sokağa bırakılıcak demiyorlar mı eminim hepimiz üzülüyoruz.Biraz önce camdan kafamı uzattım dışarısı diz boyu kar ve bir kedi ağlıyor ama göremedim.İşte bütün bunları görünce kontollü olarak doğanın dengesini bozmadan kısırlaştırılmasından yanayım.Önemli olan doğru tecrübeli veterineri bulabilmek.Ben 1 sene oldu kısırlaştırılalı hiç sorun yaşamadım benim kedim erkek arakadaşımın kedisi van ve dişi 2 sene oldu o da sorun yaşamadı.İlaçlar konusunda bir arkadaş uyarmış bencede onu iyice araştır bu ilaçları birçok veteriner hiç tavsiye etmiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 20:10   #29

hulyasn Çevrimdışı

fresiacım benimde evim de balkonum yok ama camda oturup dışarıyı seyrediyorlar . kedim bir hafta boyunca sokakta kaldı dayaktan mahvolmuş oğlum kafası yarılmış şekilde buldum ve 15 gün tedavi gördü aşırı kusuyordu ve çok pirelenmişti ban asla dışarı salamam ya eve hiç gelmezse kaybolursa o zaman ne olucak.. ayrıca bahsettiğine göre ana yol ve trafik olan bir yere yakın oturuyorsun kedini kısırlaştırmış olman onun araba altında kalmayacağına garanti değil ki.. kendinden büyük bir hayvanla mücadeleye senin kedin girmeyebilir ama ona diğer hayvanların saldırma olasılıklarını hiç bişey azaltamaz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-12, 20:24   #30

fresia üyesinin avatarı

İzmir
fresia Çevrimdışı

sevgili hulyasn; doğanın dengesi, biz kedileri beslemeye başladığımızda bozuluyor zaten . sokakta asla yaşayamayacak hayvanları alıp besliyoruz,dedim.
açıklayayım: farz edelim 1 batında 7 tane yavrulayan sokak kedisinin yavrularından 4ünü anne büyütebilecek, bunun da 2si yetişkinliğe ulaşabilecekti. hani demişsin ya belgesellerde doğanın güçlüye yaşam hakkı tanıdığını, güçsüzün öldüğünü/öldürüldüğünü. işte biz bu hayvanları besleyerek (senin dediğin gibi tabii ki besleyeceğiz insanlık namına ki daha önce beslediğimi de yazmıştım) aslında ölecek olan 5 nüfusu doğaya katıyoruz. bu yavruların hepsini büyütüyor, annenin de ölmeyerek tekrar üremesini sağlıyoruz. yani doğal hayatında olsaydı belki yaşayamayacak hayvanlardı bunlar.
ama demem o ki kediler kadar onların avladığı canlıların da yaşam hakkı var. sokak hayvanları arttıkça onlar azalacak belki tükenecek. kontrolsüz kedi nüfusunun kontrol altına alınması da ancak kısırlaştırma ile mümkün.
ben toplum olarak doğurganlığa önem verdiğimizi düşünüyorum. çevrenizde kaç çift var çocuksuz? ya yeni evlidir olanlar da, ya da sağlık problemleri vardır. inancımızdaki çocuk yapmanın sünnet olması durumu doğurabiliyorsan, doğur düşüncesine neden oluyor. daha kendimize doğum kontrolü uygulayamıyorken kedilerimize nasıl uygulayalım...
bir de empati kurma durumu var, ahiret inancından kaynaklı o da. 'bu dünyada sen hayvana çektirirsen öteki dünyada o sana çektirir.' bunu çocukluğunda duymamış kimse yoktur bence bu ülkede işin aslı ben de inanıyorum ve bu korku insanları vicdani yönden olumlu etkiliyor, hayvanlara eziyeti yok etmese de azaltıyor. fakat söz konusu kısırlaştırma olunca bu düşünce yanlış davranmamıza sebep oluyor.
*kızgınlık dönemindeki hayvanı çiftleştirmemek günah değil mi?
*kısırlaştırmanın ardından 1 hafta gibi kısa bir sürede kedi normal hayatına geri dönebiliyorken 3-4 yıl hayvanı her ay bas bas bağırtmak günah değil mi?
*peki çiftleşirse? çiftleştikten sonra doğuran dişinin yavrularını sokağa atmak günah değil mi? ya da erkekse sokakta dünyaya gelmiş kimbilir kaç tane yavrunun vebalini almak günah değil mi?

hapla ilgili de sevgili hulyasn, bence kullanma yazıktır hayvana. belki kısırlaştırmadan daha büyük hasarlar veriyorsundur onun vücuduna...
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları