Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 25-01-12, 19:39   #1

hulyasn Çevrimdışı
Varsayılan kısırlaştırma düşüncesi

nerdeyse oğlumu ilk elime aldığımdan beri bu konuyu her gün düşünüyorum. yavruyken her şey gayet güzel aşılamıcak problem yaşamadık çok şükür yalnız takıldığım konu uzun zamandan beri oğlum kızgınlık dönemine girdikten sonra nasıl olacak ne yapıcaz? oğluşum kızgınlık dönemine girdi sandığımdan kötü bir durum değilmiş koku bırakması açıkçası çok ta rahatsız etmiyor gülü seven dikenine katlanıyor benceoğlum 10 aylık kızım mırmırla çiftleşmek istiyor kızım izin vermiyor oğlumun poposuna pati atarak uyarıyor onu aralarında garip bir iletişim var sanki, oğlumda o tepkiyi alınca hemen bırakıyor başka bişeye yöneliyor ya oyuncaklarıyla oynuyor ya da camdan dışarı seyrediyor günde bir kaç kez tekrarlanıyor böyle veterinerlik fakültesinde bir hocaya danıştım ve aldığım cevap erkek kedi ne kadar çiftleşmek isterse istesin dişi istemediği kızgınlık dönemine girmediği sürece bir şey olmaz dedi.. açıkçası benim de içim elvermiyor oğlumu kısırlaştırmaya kafam o kadar çok karıştı ki hangi veterinere gittiysem hepsinden farklı cevaplar aldım kimi hemen getir kısırlaştıralım dedi, kimi 1.5 yaşında olmadan kısırlaştıramayız dedi, kimi hap tavsiye etti.. ben ne hap vermeyi ne de kısırlaştırmayı istemiyorum zaten oğlum günde taş çatlasın bir kaç kere bağırıp susuyor. gece zaten bizimle beraber yatıp sabah biz uyandıktan sonra kalkıyorlar komşulardan da kimse rahatsız olmadı bu zamana kadar hatta bazıları kedi beslediğimi bilmiyorlarmış bile.. sadece geçen hafta bir gece sabaha kadar uyumadı ben de alıp pişpişleyip yanımda yatırdım sustu en son gittiğimiz veteriner bana kedilerde kısırlaştırmayı en son tercih ettiklerini ameliyatın geri dönüşü olmadığını kısırlaştırıp rahatlatayım derken başka hastalıklar çıkabileceğini söyledi .. oğlum bağırsın isterse sabaha kadar uyutmasın kollarımda pişpişlerim ama onu kaybetmeye dayanamam.. çoğu pet site ve forumlarında bazı arkadaşlar kısırlaştırdıktan sonra ne kadar pişman olduklarını ifade etmişler hatta bazıları kedilerini kaybetmiş sonuçta onların da doğasında var bu duyguyu ellerinden almak biraz bencillik gibi geliyor bana.. ağızları var dilleri yok konuşabilseler böyle bişey yapılmasını isterler mi acaba diye düşünmeden edemiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-12, 19:50   #2

Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kısırlaştırma düşüncesi

hülyam dişi kedilerde yumurta içinde kalırsa geri dönüşü olmuyor, erkeklerde ise böbrek hastalığı riski var vetimde söylüyor zaten kısırlaştırsan problem kısırlaştırmasan problem, ama vetimin tavsiyesi çiftleşşsin kanalları açılsın o zaman düşünürsün kısırlaştırmayı dedi, bağırtılara çok dayanılmicak gibi oluyordur eminim ama bana hiç öyle gelmiyor rahatsız olmuyorum benim kızım çok erken girdi kızgınlığa geçenlerde durmadan bağırdı ama beklettim, yani hertürlü riskli aslında, ama en iyi cevabı vetler verir kısırlaşırsa hangi problemlerle karşı karşıya kalır, kısırlaştırılmazzsa hangi problemler oluşur bunları iyice didik didik et sor : ) zamanında annanem nerdeyse tvlerde çıkan kedili evler gibi sayısı belirsiz kedi besliyordu evi müsaitti hiçbir kısırlaşmamıştı oldukça uzun yaşadılar ama soru işareti oluşuyor yinede insanın kafasında en azından birkere çiftleştirmeni isterim yavru sahiplenmek isteyen gerçek hayvanseverler çevremizde çok şükürki hala var yavrularınıda rahatça sahiplendirebilirsin ardındanda kısırlaştırırsın : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-12, 20:02   #3

hulyasn Çevrimdışı

evet kontess'im o bahsettiğim arkadaşlardan biri kedisinin yumurtaığından biri alınmamış ve geri dönüşü yok artık bana çok çok iyi düşün pişman olma sonradan dedi tamamen katılıyorum kısırlaştır bir dert kısırlaştırma ayrı dert ama ben de çok rahatsız olmuyorum bağırmalarından zaten öyle susmamacasına bağırmıyor biraz bağrıp susuyor.. tabi ki araştırmalarıma devam edicem canım oğlum ve kızlarım için doğru olan neyse o zaten dediğim gibi onlar kendi aralarında anlaşıyorlar insan gibiler resmen hayret ediyorum annaneni kıskandım şimdi ya bebekleri olsun mini mini çok isterim bir kereye mahsus tabi ama kimselere vermem sana sözüm var ayrı torunlarıma seve seve bakarım ben ben oğlumun kısırlaştıktan sonra mutsuz olmasından korkuyorum psikolojileri de bozuluyormuş şimdi haldır haldır koşuyorlar oynuyorlar çok hoşuma gidiyor hayata küsmesini niye beni ameliyat ettirdin ne hakkın vardı buna der gibi bakmasından çok korkuyorum ben onlara kedi gibi değil artık kendi çocuğum gözüyle bakıyorum her bakışının altında ne demek istediklerini çok iyi anlıyorum bu sefer kendimi hiç affetmem kesin kararlıyım ben eşimde aynı fikirde kısırlaştırmıcam eş arayan bir sürü dişi kedi sahibi var gerekirse onlarla görüşürüz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-12, 20:08   #4

Kontesss Çevrimdışı

evde tek keğil iki tane dişiniz var hülyam biraz daha bekle tabi birinden biriyle çiftleşicek : ) evet yavrulardan biri benim ayrıca mırmıra ayar ver sen kızgınlığa niye girmiyor o : D
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-12, 20:11   #5

hulyasn Çevrimdışı

onlar aralarında anlaşır ablası şu an ikiside yüz vermiyolar oğluma bu aralar mırmırda başlar tahminimce pek bir sevgi kelebeği kızım her yere sürtünüyor kucağımdan inmiyor yerlerde yataklarda yuvarlanıp duruyor kısmet bu işler bakalım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-12, 20:39   #6

müezza Çevrimdışı

ben kokudan ve bağırtıdan rahatsız olma adına kedisini kısırlaştırmak isteyen gruptan değilim.benim derdim ortaya çıkan yavruların sahiplenememesi ve yaa ne olucak bunlar şimdi diyerek kara kara düşünme sıkıntısını yaşamak.mübarek hayvanlardada standart yok bir doğuruşta 7 tane doğuranı biliyorum hadi daha asgari 3-4 olsun.şahsen bizim etrafımızda kediyi evde besleyecek düşünceye sahip insanlar yok,hoş dışardakilerede bakmıyorlar.yani kendi adıma evdeki kedilerden dişi olanın sırf yavrulamaması için kısırlaştırılmasını isterim.ama yavrular sorun olmıycaksa yuvalanma problemi yaşanmıycaksa kısırlaştırma canım.birde kedini sakın kimseye bırakma herkes bir değil tabi evinde kedi besleyen insan eve misafir gelen kediyi nasıl muhafaza ettiğini daha geçenlerde açılan bir konu başlığı altında gördüm.biraz daha bekle mırmırışko da istediğinde çiftleşirler madem.ama sonra yavv bu bebelerin elinde kaldım deme sakın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-12, 20:48   #7

hulyasn Çevrimdışı

haklısın müezzacım o konuyu ben de gördüm çok üzüldüm malesef herkeze güvenilmiyor. dişi kedilerdeki kısırlaştırma hakkında henüz bir bilgim yok dediğim gibi iyice araştırıcam bu olayı.. bir kerede en az 4 tane olur zaten bazıları da kedileri daha ergenliğe bile girmeden kısırlaştırmayı tavsiye ediyor benim kafam çok karıştı kime güvenicem bebeklerim için en doğrusu olan ne bilemedim ben de doğal haline bırakmak istiyorum açıkçası.. yoksa sürekli hamile kalıp doğuran kediler var sokakta onlara bişey demiyorum kısırlaştırılmalarına saygı duyarım ama bir yandan da bütün kediler kısırlaşırsa nesilleri tükenicek evde bakılan kediciklerin sırf kendi rahatımız ve zevkimiz için kısırlaştırılmalarını istemiyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 01:58   #8

İstanbul (Avrupa Yakası)
aytül Çevrimdışı

sakın kısırlaştırma allahın verdiği ni onlardan alma kediye sorsalar senin rahmini yumurttalıklarını alıcaz sen anne olamıycaksın diye kedi nederdi acaba.hayvanda olsa günah bırakın herşeyi rabbimizin onlara verdiği gibi olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 02:00   #9

Kontesss Çevrimdışı

Eve kedi alacağım, hangi cinsi önerirsiniz?

birkaç gün önce kedimi çirkin olsa atarım diyordunuz, en büyük günah sizin o düşüncelerinizdir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 04:32   #10

Balıkesir
mırıl Çevrimdışı

benimde başım aynı dertte hulya ne yapacağımı hiç bilmiyorum ve bu 3. kızgınlığı çokkkkkkkkkkkk bağırıyor seslenmezsen yada oynamazsan hiç susmuyor 1 haftadır ne ben ne de evdekiler hiç uyumadık nöbet tutuyoruz resmen onların adına karar vermek çok zor keşke konuşabilselerdi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 11:18   #11

Kontesss Çevrimdışı

mırılcm sen kısırlaştırmamışmıydın en son benim kızımla aynı zamanda kızgınlığa girmişlerdi : ) tekrar mı oldu desene benim kızda yine yakında olur : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 12:23   #12

iskender üyesinin avatarı

iskender Çevrimdışı

aytül tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sakın kısırlaştırma allahın verdiği ni onlardan alma kediye sorsalar senin rahmini yumurttalıklarını alıcaz sen anne olamıycaksın diye kedi nederdi acaba.hayvanda olsa günah bırakın herşeyi rabbimizin onlara verdiği gibi olsun
kedilerde anne baba olma duygusu diye bişey yok ayrıca onların uzun bir yaşam sürmesi için ve kediler öyle 1 2 tane yavrulamadıkları daha fazla yavru verdikleri için onların tüm yükü sizde olucak bu sebepten kedilere eziyet etmemek adına da kısırlaştırma yapılır ki bu durum işin çok uç kısmı onun öncesinde dediğim gibi sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli bir durum kimse babasının hayrına çok da ucuz olmayan bir maliyeti sırtlanıp kedisini kısırlaştırmaz. ayrıca araştırdığımız konulardan alıntı da yapayım size ;

Genel kanaat dişi hayvanların kısırlaştırılması yönündendir. Doğru olan erkeklerin de kısırlaştırılmasıdır. Erkek hayvan onlarca yavrunun dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Kontrolsüz üremenin önüne almak dişi, erkek ayrımı yapmadan sokak hayvanı olsun, sahipli olsun tamamının kısırlaştırılmasıyla olur

Bununla birlikte, söz konusu hayvanlarını yavrulatmak isteyenler,
doğacak yavruları belediyece kayıt altına aldırarak ve/veya
dağıtımını yapmakla yükümlüdür.

Hayvanın sağlığıyla ilgili olarak ;dişilerde genital hastalıkların büyük bir bölümünün riskinden kurtulmuş olur.

Kedi ve köpeklerin insanlar gibi aşık olmadıkları bilinir. Yalnızca seksüel hormonların etkisi altında üreme istekleri olduğu bir gerçektir. Doğum yapan kedi köpek, yavrusu büyüyüp,yetişkin olduktan sonra kendi yavrularıyla çiftleşebilmektedir. Aile, anne,
baba ,çocuk gibi kavramlar taşımadıkları gerçeği ortadadır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 13:38   #13

THETİS üyesinin avatarı

İzmir
THETİS Çevrimdışı

ben şöyle düşünüyorum kedi küçük yaşta daha kızgınlığa girmeden kısırlaştırılmamalı, önce bakılmalı ne yapıyor etrafa çiş bırakıyormu mesela en önemlisi bu durum, bu çok kötü bir durum ve buna alışır ve vazgeçmezse hayatınızı zora koşabilir o zamanda çeşitli spreyler kullanılabilir koku bırakmaması için ama yine aynı şeyi yapıyorsa o zaman kısırlaştırılabilir. Ama bazı kediler eve koku bırakmıyor biraz miyavlıyor sevip oynayınca oda geçiyor kediye ne kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz o da size o kadar az zorluk çıkarıyor benim kedim 3 yaşında ve erkek kısırlaştırmadım ve hiç bir sorun yok kokuda bırakmaz eve mutlu mesut yaşıyoruz ama tabi her kedinin huyu değişik, benim tavsiyem acele etmeyin bekleyip duruma göre düşünün, kısırlaştırmanın eksi yönleri var tabiki okuduğum bir yazıda hormon eksikliği olduğu için kısırlaştırılan kedide tüyleri dökülmeye başlamış ve belli aralıklarla kediye hormon iğnesi yapılıyormuş bunun gibi şeylerde çok üzücü...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 14:20   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı

ben de açıkçası vicdanen zor durumdayım kısırlaştırmayı içten içe istemiyorum üzülüyorum ama diğer bazı sorunları düşündüğümde kısırlaştırmak doğru geliyor. en önemlisi yavru kedicikler onları sahiplendirmezsek neler olacağı, evde 6 kedi bakmak o kadar kolay olmaz sonuçta iki taneye bakmak onlarla ayrı ayrı ilgilenmek bile zaman emek ve para istiyor ev müsait olsa belki. Ama bunun sonu yok ki ilk yavrulara baktık diyelim sonra onlar da büyüyecek onlar da çiftleşip yeni yavrular edinecek onlara bakılabilcek mi? geniş düşünmekte fayda var bu konuda.
ya da sahiplendirdik ve verdiğimiz aileyi takip ettik sokağa salmayacaklarına nasıl emin olacağız. bir gün ne kadar takip de etseniz böyle bir ihtimal herzaman var
thetis benim de erkek kedim şu an kızgınlıkta ama ne bağırtı var ne de ortalığı kokutuyor ama dişi kedimle çiftleşmeye çabalıyor sürekli ve bunu gün içinde üç beş kez yapıyor. benim yaşını geçsin kısırlaştırmayı düşünüyorum yine de çünkü sürekli bu eylem içinde olup da istediğini elde edemediğinde mutsuzluğunu görebiliyorum madem yavru almayacağım kısırlaştırmak ve ona bu eziyeti de yaşatmamak istiyorum ah keşke bu bebekler sorun olmasa da bir kere dahi olsa çiftleştirsem.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-12, 21:04   #15

Balıkesir
mırıl Çevrimdışı

kısırlaştırmadım kontes çünkü ikinci kızgınlığa girdi vetimle ayarlayamadık zamanını benimki 3.kızgınlığına girdi bu arada kontes yirmi günde bir 5 gün sürüyor takvim tutup işlerimi ona göre ayarlıyorum misafir kabul etmiyorum gideceğim yerlere gitmiyorum vs vs
lokicim keşke yavruları verebilecek yer olsa o zaman hiç düşünmem 1 kere olsun yavrulatırım ama yok işte insanlar cins olmadığı için istemiyorlar
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları