Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 12-12-15, 16:14   #1

sezind Çevrimdışı
Exclamation Kedisini Kısırlaştıranlar Yaşadıklarını Anlatabilir Mi

Kedinizin dişi mi erkek mi olduğunu belirterek neler olduğunu anlatır mısınız mesela ameliyattan önce tahlil yaptırdınız mı dişi kediniz alttan mı yandan mı ameliyat oldu erkek kedinizde kısırlaştırma sonrası bi idrar problemi yaşadınız mı dişi kediniz kızışmadan mı götürdünüz kızıştıktan sonra mı ne gibi sorunlarla karşılaştınız falan.. Haftalardır nasıl kısırlaştırıcam diye düşünmekten moralim çok bozuk.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-15, 19:45   #2

tokki Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedisini Kısırlaştıranlar Yaşadıklarını Anlatabilir Mi

Disi bir yaş yedi aylık 2.bucuk kilo olan kedim bir ay önce ameliyat oldu. Tahlile gerek duymadı doktorumuz. Alttan oldu. Ameliyat bir saat falan sürdü sonrasında küvoz e aldılar. Kedim endisemin aksine fazla dirençli çıktı yarım saat içinde bize ttepki vermeye başladı. Bir saat falan daha hastanede kaldıktan sonra evimize döndük. Beş gün boyunca iğne yapıldı. Kusma vs gibi bir durum yaşamadık. Ilk gün kalkmaya çalıştı sersemdi biraz ama eve geldikten birkaç saat sonra cisini yaptı yemek kendine gelmeden verilmemesi söyleniyor boğazına kaçma ihtimali olduğu için bizde vermedik biraz daha kendine gelince yoğurt ve suyla başladı. Dikisleriyle oynamadi ki zaten estetik ddikiş yapıyolar genelde dış dikişler açılsada sıkıntı olmuyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-12-15, 19:49   #3

tokki Çevrimdışı

Unutmuşum yazmayı birkaç kez kızgınlık geçirdi ama ameliyat olduğu zaman kızgınlık dönemi bitmişti. Ameliyat tan sonra miyavlayip korkuttu bizi içinde parça mmı kaldı endişesi yaşadık ama bir hafta sonra düzeldi kontrol de edildi sıkıntı yok. Rahim yumurtalıklar falan alınıyor ama hormonlar kanda kalıyor sonuçta.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-15, 13:27   #4

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı

1.5 yaş dişi. doğum sonrası kısırlaştırıldı. herhangi bir tahlil yapılmadı. alttan oldu.sabah bıraktım akşam üstü ayık biraz çarpıkta olsa yürür halde aldım. saat 6 gibi kuru mamasını yemeye başladı. 21 de pencere kenarlarında dolaşmaya başladı. sonrasında yakalık takılmadı bandaj yoktu. dışarıda görünen dikiş yoktu. dikiş alınmadı. zaten ertesi gün yavrularıyla deli gibi oynamaya başladı. hatta emzirdi. ertesi günden itibaren hiç böyle bir şey yaşamamış gibi hayatımıza devam ettik.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-15, 13:05   #5

lady.lady üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
lady.lady Çevrimdışı

8 aylık dişi kedimi kızgınlıga girmeden kısırlaştırdım.
amlıyatımız yandan oldu.
amleıyat önce bende bulundugu gunden ıtıbaren yaşadıgımız tüm sağlık sorunlarını tek tek anlattım doktorumuza.
doktorumda gereklı bılgıler cercevesınde narkoz vericeğini belirtti.(sizde mutlaka belirtin )
daha snra kedimi 3 günlüğüne burada bırakmak zorunda kaldım.
acil bir durumda müdehale edilmesi açısından.
amalıyat ömcesinde doktorumuz gerekli kan trstlerini de yaptı.
3.gün almaya gittiğimde yarasnın üstünde pansuman dikişi vardı fakat doktorumuz gelene kadar kıızım kutusundan cıktıgı andan ıtıbaren dikişlerini yaramaya başladı batıcondan dolayı.
doktorumuzda pansuman dıkısını cıkartıp boyunluga karar verdı.
ancak boyunlukta cok buyuk geldı ve kızım cok rahatsız oldu taksiye biner bınmez kutusunun içindeyken boyunlugu cıkardı.
tekrar taktırıp eve döndük.
boyunluga alışamadıgı ıcın cıkartık çünkü geri geri gitmeye ve kndını duvarlara vurmaya başladı.
bende petege dikişini vurur korkusuyla boyunlugumuzu cıkarrtım.
zaten ilk gün çok korkmuş aç ve yorgun geldi.( ve ona bunu yapmaya hakkım olup olmadıgını cok sorguladım o acı cektıkçe )
yarasına bırakın dokunmaya kendıne bıle dokunamadık sanki küsmüş gibiydi bize .
yatamya calıştıgında yarasının acısından yatamıyordu.
boyunluk takmadık o gece.
ancak sonrakı gunlerde yara iyileştikçe geceleri yaladıgı ıcın yaramız itihap kaptı.
başka bir doktora goturdum.
bu doktorda boyunluksuz gezme lüksümüz olmadığını ve asla cıkarmamamız gerektiğini söyledi.
yaraya hergün batıcon sürdük ayrıca antıbıyotik almayıda unutmayın düzenli olarak.
sonrasında düzelmeye başladı .
yanımıza yaklaşır oyun oynamaya çalıştı.
9. gün gece bpyunlugunu cıkarıp yarasındaki iki dikişini alıvermıştı boyunluk gevsediği için.
siz mutlka hergun kontrol edın .
dikişlerini aladıktan sonra da bellı bır sure boyunluk kullandık.
ama hala yarasına dokundurtmuyor iyileşmiş olmasına rağmen.
ilk gün çok zor geçiyor hatta ilk 3-4 gün sonrasında iyileşmeye başladıkça sizde iyileşiyorsunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-12-15, 17:02   #6

karakedi17 üyesinin avatarı

Çanakkale
karakedi17 Çevrimdışı

lady lady bu kısırlaştırma operasyonlarını okudukça ben inanamıyorum. bence herkes ne yapıp etmeli ve kedimin veterinerinin kullandığı yöntemi kullanan birini bulup yaptırmalı bu operasyonu. mucizevi bir şey yaşamışım ben gerçekten. ya da diyorum kedim 1.5 yaşında doğum yapmış bir kedi. tüm gelişimini tamamladığı için mi hiç sıkıntı yaşamadım acaba.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-12-15, 02:39   #7

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

lady.lady tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
8 aylık dişi kedimi kızgınlıga girmeden kısırlaştırdım.
amlıyatımız yandan oldu.
amleıyat önce bende bulundugu gunden ıtıbaren yaşadıgımız tüm sağlık sorunlarını tek tek anlattım doktorumuza.
doktorumda gereklı bılgıler cercevesınde narkoz vericeğini belirtti.(sizde mutlaka belirtin )
daha snra kedimi 3 günlüğüne burada bırakmak zorunda kaldım.
acil bir durumda müdehale edilmesi açısından.
amalıyat ömcesinde doktorumuz gerekli kan trstlerini de yaptı.
3.gün almaya gittiğimde yarasnın üstünde pansuman dikişi vardı fakat doktorumuz gelene kadar kıızım kutusundan cıktıgı andan ıtıbaren dikişlerini yaramaya başladı batıcondan dolayı.
doktorumuzda pansuman dıkısını cıkartıp boyunluga karar verdı.
ancak boyunlukta cok buyuk geldı ve kızım cok rahatsız oldu taksiye biner bınmez kutusunun içindeyken boyunlugu cıkardı.
tekrar taktırıp eve döndük.
boyunluga alışamadıgı ıcın cıkartık çünkü geri geri gitmeye ve kndını duvarlara vurmaya başladı.
bende petege dikişini vurur korkusuyla boyunlugumuzu cıkarrtım.
zaten ilk gün çok korkmuş aç ve yorgun geldi.( ve ona bunu yapmaya hakkım olup olmadıgını cok sorguladım o acı cektıkçe )
yarasına bırakın dokunmaya kendıne bıle dokunamadık sanki küsmüş gibiydi bize .
yatamya calıştıgında yarasının acısından yatamıyordu.
boyunluk takmadık o gece.
ancak sonrakı gunlerde yara iyileştikçe geceleri yaladıgı ıcın yaramız itihap kaptı.
başka bir doktora goturdum.
bu doktorda boyunluksuz gezme lüksümüz olmadığını ve asla cıkarmamamız gerektiğini söyledi.
yaraya hergün batıcon sürdük ayrıca antıbıyotik almayıda unutmayın düzenli olarak.
sonrasında düzelmeye başladı .
yanımıza yaklaşır oyun oynamaya çalıştı.
9. gün gece bpyunlugunu cıkarıp yarasındaki iki dikişini alıvermıştı boyunluk gevsediği için.
siz mutlka hergun kontrol edın .
dikişlerini aladıktan sonra da bellı bır sure boyunluk kullandık.
ama hala yarasına dokundurtmuyor iyileşmiş olmasına rağmen.
ilk gün çok zor geçiyor hatta ilk 3-4 gün sonrasında iyileşmeye başladıkça sizde iyileşiyorsunuz.
Geçmiş olsun çok tatsız şeyler yaşanmış Çevremde özellikle dişi kedi çok kısırlaştıran oldu bazıları benim veterinerim de bazıları fakülte de ama hiç bunlar duymadım. Kısa Zaman'da toparlandılar. Fakültede yapılan kedinin bandajını gördüm çok sağlamdı kolay kolay sökülemezdir yine de evde gündüzler yalnız olacağı için burada bir arkadaşın önerdiği çoraptan bir giyisi yapıldı hiç sorun olmadı. Herkesin kısırlaştırma ameliyatını yaptırmadan önce çok iyi araştırması ve tecrübeli bir hekime yaptırması şart. Özellikle dişi kedilerde çok sorun oluyor hatta dişiye göre erkek kolay olmasına rağmen erkek kedide de sorun oluyor günlerce klinikte kalıyor Herkese hekimi çok iyi araştırmasını öneriyorum özellikle kısırlaştırma konusunda tecrübeli olmalı

Bu konu en son " 26-12-15 " tarihinde saat 02:44 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-12-15, 17:00   #8

dostum1 üyesinin avatarı

Ankara
dostum1 Şu anda çevrimiçi

Merhaba yeni konu açmayayım dedim kedimiz pazartesi kısırlaştırıldı sarmışlar karnını ordayken sarılıydı ama evde çıkar diye düşünmüştüm bugün eve geldi annem getirdi karnında hala sargı var ve bana çok sıkı geldi resmen altta göbeği çıkmış bacağda kızarmış sürtündüğü bölge nişasta falan mı sürsek pudrayı yalar diye çıkarmaya çalısyor tabi açamazda 5 gün sonra gtcekmisz dikiş aldırmaya 5 gün hiç değşmeden sargıda kalması iyi mi? Diğer kedimiz sezeryan olduğunda yarası açıktı yakalık takmışlardı hem kapalı yer geç iyileşir pişik falan olmaz demi
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-16, 14:41   #9

İstanbul (Avrupa Yakası)
lady.lady Çevrimdışı

karakedi17 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
lady lady bu kısırlaştırma operasyonlarını okudukça ben inanamıyorum. bence herkes ne yapıp etmeli ve kedimin veterinerinin kullandığı yöntemi kullanan birini bulup yaptırmalı bu operasyonu. mucizevi bir şey yaşamışım ben gerçekten. ya da diyorum kedim 1.5 yaşında doğum yapmış bir kedi. tüm gelişimini tamamladığı için mi hiç sıkıntı yaşamadım acaba.
evet çok şanslısınız .
doktorumuzdan yana bir sıkıntımız olmadı dikiş izimiz sandığımdan cok cok küçüktü sorun kızımın çok korkmuş ve bize küsmüş olmasıydı.
yanına yaklaştırmadıgı içim müdahele de de bulunamıyorduk.
ilk gün üzüntüden bayılmışım, okadar üzüldüm .
ama şimdi çok iyiyiz çok şükür .
ama gerçekten beklediğimde çok daha zorlandık.
bilinçsizlikten oluyor sanırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-16, 14:44   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
lady.lady Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Geçmiş olsun çok tatsız şeyler yaşanmış Çevremde özellikle dişi kedi çok kısırlaştıran oldu bazıları benim veterinerim de bazıları fakülte de ama hiç bunlar duymadım. Kısa Zaman'da toparlandılar. Fakültede yapılan kedinin bandajını gördüm çok sağlamdı kolay kolay sökülemezdir yine de evde gündüzler yalnız olacağı için burada bir arkadaşın önerdiği çoraptan bir giyisi yapıldı hiç sorun olmadı. Herkesin kısırlaştırma ameliyatını yaptırmadan önce çok iyi araştırması ve tecrübeli bir hekime yaptırması şart. Özellikle dişi kedilerde çok sorun oluyor hatta dişiye göre erkek kolay olmasına rağmen erkek kedide de sorun oluyor günlerce klinikte kalıyor Herkese hekimi çok iyi araştırmasını öneriyorum özellikle kısırlaştırma konusunda tecrübeli olmalı
teşekkür ederiz.
doktorumuz çok bilenen ve gayet iyi bir yer.
ben kızımı öyle görünce biraz fazla korktum ve gerçekten bunu yapmam gerekiyor muydu diye sorguladım kendimi.
ilk defa yaşadığınız bir şey olunca haliyle panikliyor ve üzülüyorsunuz.
ve de karşınızda ki derdini anlatamayan masum birşey olunca hepten üzülüyor insan.
bende buraya yazdım ki özelikle boyunluk olayını kimse es geçmesin diye
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-16, 14:53   #11

Ankara
şarlot06 Çevrimdışı

9 aylik disi kedim var 10 gun once kisirlastirdik tahlil yapilmadi dikisi yanda.ilk gecemiz cok zordu ne o uyudu ne ben baya sıkıntı cektik. Fakat sonraki gunler duzeldi. 4 gun hicbir sey yemedi araliksiz uyudu ama sonrasinda hic sıkıntımız olmadi simdi de topu ile deli gibi oynuyor.bugun dikisleri aldiracagiz simdilik verebilecegim bilgi bu kadar gecmis olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-16, 18:00   #12

barisdragon Çevrimdışı

dişi kedi ilk gün üzücü oluyor gördükçe kahroluyor insan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-16, 10:21   #13

calypso üyesinin avatarı

calypso Çevrimdışı

Kısırlaştırma operasyonu sanıldığı kadar zor olmayan ve düşük riskli bir operasyondur. Önemli olan doğru düzgün bir veterinere yaptırmak ve ameliyat sonrası kedinin dikişlere zarar vermemesi için gerekli önlem alıp, kediyi göz önünde tutmaktır. Sanal ortamda pozitif tecrübelerden çok negatif olanlar yazıldığı için kısırlaştırma kararı alan bir kedi sahibinin yazılanları okuyup kararını tekrar gözden geçirmesi, hatta cayması çok da şaşırtırmıyor insanı. Bu konunun pozitif tecrübelerimizi de yazıp, kedi sahiplerini biraz olsun rahatlatması açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. Gelelim bizim yaşadıklarımıza. Evet tarihleri ve saatleri not tuttum
11 aylık kızım 24 mayısta kısırlaştırıldı. 3 kızgınlık (1ci 8-9 nisan, 2ci 25-28 nisan, 3cü 12-15 mayısta olmak üzere) geçirmişti, ilkinden sonra yaptıracaktık ama aşı olduğu için aradan süre geçmesini bekledik. Siz benim yaptığımı yapmayın kızgınlığa girmeden kısırlaştırın.
Operasyondan 12 saat önce yemek vermeyi kestik. Şehir dışında yaptırdığımız için 2 saatlik araba yolculuğu sonrası kliniğe ulaştık. Anesteziyi onayladığımıza dair bir belge imzaladık. Saat 13:00 gibi ameliyata aldılar, biz de gidip 17:30 civarı aldık. Veteriner ameliyatın 40-50 dk kadar sürdüğünü söyledi. İnhalasyon yolu ile anestezi yapıldı ve kısa sürede ayıldı. Hem yumurtalıklar hem rahim alındı, yumurtalığında kist varmış. Ben alttan ameliyat yapılmasını istesem dahi veterinerim şehir dışında olduğumuzu göz önünde bulundurarak, yandan yapılan ameliyatda kesik bölgesinin daha küçük olduğunu ve herhangi bir durumda müdahele imkanını da düşünerek yandan yapılması konusunda beni ikna etti. Dikiş almaya gelmemize gerek kalmaması için dikişi içeriden yaptı, sadece kesiğin başlangıç ve sonunda 2 küçük düğümlenmiş ip gözüküyordu onu da 10 gün sonra kesmemizi söyledi. Kesik 4-5 cm arası bir uzunluktaydı. Ameliyat sonrası günlerde antibiyotik iğnesi yapılması da gerekiyordu, yine bizim durumumuza uygun iğneye alternatif Zinnat 250mg isimli bir hap verdi. Hapı ¼ 4 gün boyunca yutturmamızı ve Betadine isimli tentürdiyot tipli bir ürünü hergün kesik izinin üstüne uygulamamızı söyledi. Yakalık takılmadı, şunun gibi birşey giydirilmişti, ilave bir önleme gerek görülmedi. Toplam 125 azn (250 lira civarı) ödedik.
Eve döndük. Yol sırası ve sonrasında kusma/altına yapma gibi sorunlar yaşamadık. Ne giderken ne dönerken gıkını dahi çıkarmadı. Kızım eve gelince taşıma kabından çıkardıktan sonra deli gibi kendini yalamaya başladı. Tabi benim de aklım çıktı giydiği şeyi gevşetir dikişe ulaşırsa diye, hemen kıyafetini vücuduna sıkıca gerip iplerini tekrar bağladım. Sonrasında kıyafetinin üstünden yaladı, kıyafet kalın bir materialden yapıldığı için fazla sorun etmedik. Su içti, 1-2 saat sonrasında da biraz yoğurt ve yaş mama yedi. Genel olarak halsiz ve uyuşuktu, kıyafeti de rahat hareket etmesine engel oluyordu. Onun dışında hareket etmesinde problem yoktu, yani anestezi sonrası güçsüz düşmemişti. Gece içim rahat etmedi uyumayıp başında bekledim, bütün gece uyudu arada kalkıp kendini yaladı kalktı başka yere yattı o kadar. Ertesi sabah çişini yaptı, kakasını ise sonraki gün yaptı. Ameliyatın ertesi günü yine halsiz ve uyuşuktu, çok iştahla olmasa da yemeğini yiyordu. 3cü günden itibaren genel durumu iyiye gitmeye başladı, koşup oynamasa dahi halsizliği geçmişti. Tekrarlayan günlerde durumu biraz daha düzeldi, iştahsızlık yaşamadık. Kıyafetinin hareketlerine mani olması ise bizim işimize geldi, çünkü ilk günlerde mümkün oldukça hareketlerini kısıtlamak gerekiyor.
Sürekli göz önünde tuttuk, ipleri açıldığında veya gevşediğinde açıp tekrar bağladım. 4 gün boyunca hapını yutturduk, 10 gün boyunca kesiğe ilacını uyguladık (Kesik yeri hep kuru ve temizdi, herhangi bir şişkinlik, akıntı vs. olmadı) ve 10cu gün ipleri kestik ertesi gün de kıyafetini çıkardık. Kıyafeti çıkınca rahat nefes aldı bizimki, 1-2 saat içinde de deli danalar gibi koşuşturunca tamamen iyileştiğini anladık.
Pişman olduğum nokta: keşke veterinerden ameliyatdan sonraki ilk günlerde kullanmak için ağrı kesici isteseydim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-06-16, 08:41   #14

İstanbul (Anadolu Yakası)
mstezel Çevrimdışı

Operasyon günü çok ağlamıştım ) Kızımın akşamdan mamasını ve suyunu almıştım önünden. Sabah 10 gibi veterinere bıraktım, öğleden sonra veterineri aradı ve akşam almamı söyledi. Badem 6 aylıktı kısırlaştırdığımda daha. Eve getirdiğimde çok miyavlıyordu, narkozu atamamıştı. Koltuklara çıkamıyor, koridorda yürürken duvarlara çarpıyor ve sürekli devriliyordu. Sonra kusarak narkozu attı. Gece boyu kucağımda uyudu, ben tabii ki atlayıp zıplamaya kalkar diye sabaha kadar uyumamıştım. Veteriner ertesi sabah vermem için mama vermişti. Sabah uyandığında kendine gelmişti ve ciddi acıkmıştı, bir konserve mamayı bitirdi. Antibiyotik iğnesi vardı, veteriner onu yaptı. Yakalık falan takılmadı. Yandan yapıldı, içten ve dıştan çok sağlam dikişleri vardı estetik dikiş yapılmıştı, şu an arasam o izi bulamam. İlk iki gün dikişleriyle o kadar oynadı ki, o oynadıkça benim tansiyonum yükseliyordu. Sürekli çekiştirip yalıyordu ama hiçbir şey yapamadı. 2 gün sonra eski haline dönmüştü her yere atlayıp zıplamaya başlamıştı bile. Yaklaşık 10 gün sonra dikişleri kendiliğinden düştü. İlk gün sıkıntı biraz sadece, o da tamamen sizinle alakalı. Ben çok panik bir insanım o yüzden sabaha kadar bekledim başında, ağladım ) Şimdi bir kedim daha olsa bu kadar panik yapmam. Toplamda 350 lira ödedik. Operasyon 300 liraydı, öncesinde kan tahlillerini yaptırdık biz ona da 50 lira ödedik. Sonrasında hiçbir problem yaşamadık, kızgınlığa falan asla girmedi herhangi idrar vs problemi yaşamadı. Operasyondan önce Badem kızgınlığa girmişti, evden kaçmaya çalıştı hatta. Veterinerden randevu aldık kısırlaştırmak için, ama verdiği güne iki gün kala hala kızgınlıktaydı. Hiç istemeyerek hormon iğnesi yaptırdık. Operasyon gününün sabahı geçti kızgınlığı.

Bu konu en son " 07-06-16 " tarihinde saat 08:50 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 12:58.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198