Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 05-03-12, 02:24   #1

Kontesss Çevrimdışı

Kedimizin iyi bir hayat sürmesinde en belirleyici faktör biz kedicileriz. Bizim ona sunduğumuz olanaklar çerçevesinde kedimiz sağlıklı, kaliteli ve uzun yaşam sürebilir. Maalesef onların bu konuda seçim yapma gibi bir şansları yok. O yüzden ileride pişmanlık duymamak için aşağıda anlatmaya çalışacağım kurallara mümkün olduğunca uyunuz. Kedimizin iyi hayatı için dengeli beslenme, sağlıklı su tüketimi, güvenli ve temiz ev ortamı, oyun, uyku, sevgi ve ilgi en önemli belirleyicilerdir. Biz insanlarda olduğu gibi genetik faktörler de kaliteli yaşam için çok etkili (ırk seçimine dikkat)

Ve tabiî ki sağlık. Yıllık aşıları, paraziter uygulamalar, rutin kontroller,operasyonlar ve bunları yapacak olan veteriner hekim ve kliniğin seçimi, belki her şeyden daha önemli olabiliyor. Son olarak, bazı olası problemlerin erken teşhis edilmesi. Burada siz kedicilere büyük iş düşüyor. Ona en yakın siz olduğunuz için bir şeylerin yolunda gitmediğini ilk siz fark edeceksiniz. Problemi ne kadar erken tespit ederseniz çözümü o kadar kolay, kısa ve ucuz olur. Bu sayıda öncelikle bu son anlattığım konuyu ele alacağım. Diğer konular ise önümüzde sayılara kalıyor.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor. Kediler doğadaki yaşamlarından gelen alışkanlıkla hastalıklarını saklama eğilimindedirler. Onun için çok iyi gözlemci olmamız gerekiyor. Bu işi hasta olduğunu şüphelenmeden haftada en az birkaç kez rutin olarak yapmalıyız. Evde muayeneyi önce gözlerimizle sonra ellerimizle yapacağız. Bir problem olduğu bilebilmek için kedimizin normal halini de bilmemiz gerekir. Bunu başarabilmeniz için kedinizin size güveniyor ve kendini sevdiriyor olması gerekir. Onu öncelikle bu tür temaslara alıştırmanız gerekecektir. Aşağıda saydığımız kontrol işlemlerini hepsini de aynı anda yapmaya çalışmayın. Biliyorsunuz kedilerde kesinlikle zorlama yok.

Temel Ölçümler :

Vücut sıcaklığının ölçülmesi: Eczanelerde satılan basit civalı termometreler bu iş için en uygunudur. Ucuna kayganlaştırıcı bir krem sürerek (yakıcı olabilecek kremlerden uzak durunuz) poposundan ölçüm yapabilirsiniz. Çok gerekli olmadıkça bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Onun size olan güvenini sarsabilirsiniz. En kolay yöntem parmağınızla burun ucuna dokunmaktır. Eğer hafif nemli ve soğuksa ise ateşi normal demektir. Çok kuru ve sıcaksa ateşi yükselmiş olabilir. Gün içinde kedilerin ateşleri şartlara bağlı olarak zaman zaman artıp düşebilir bu normaldir. Kedilerin normal vücut sıcaklıkları 37.5 ile 39 arasındadır. Bunun altı ve üstü bir probleme işaret olabilir.

Ağırlık kontrolü: Ayda en az bir kez kedimizi tartmalıyız ve bunu kayıt etmeliyiz. Yöntem çok basit. Önce basküle kucağımızda beraber çıkıyoruz sonra tek tartılıyoruz. Aradaki fark, kedimizin kilosu. Bir kiloluk artış veya kayıp bize önemsiz gelebilir ama 3-4 kiloluk kedimiz için çok önemli bir problemin habercisi olabilir.

Nabzın ölçülmesi: Kedinizin sol ön veya arka bacağından nabzını alabilirsiniz. Parmağınızla dokunarak en iyi kalp atışlarını aldığınız bölgeden 15 saniye sayım yapınız ve bunu 4 ile çarpınız. Yetişkin kedilerde nabız dakikada 110-140 yavrularda ise 180-220 dir. Nabzın düzensiz, normal değerlerin altında ve üstünde olması problem olabilir.

Solunum sayısının ölçülmesi: Bunun için en pratik yöntem kedimizin nefes alıp verirken karın hareketlerinin sayılmasıdır. 30 saniye süresince sayıp 2 ile çarpınız. Normal solunum sayısı dakikada 10-25 dir. Kedimiz heyecanlandığında ve sıcakta solunum sayısı artar. Uyurken ise azalır. Bu ölçümlerin hepsini tarihi de not düşerek kayıt etmenizde büyük fayda vardır. Kedinizin aşı karnesinden farklı olarak, bu tür notları alabileceğiniz bir defteri de olmalıdır.

Organların Muayene Edilmesi:

Gözler: Parlak olmalıdır. Göz akı beyaz sadece birkaç damar hafif görülüyor olmalıdır. Akıntı, kızarıklık ve donukluk olmamalıdır. Göz bebekleri her iki gözde de aynı büyüklükte olmalıdır. Işıkta küçülmeli karanlıkta büyümelidir. Bunu elinizle gözünü kapayarak test edebilirsiniz. Eğer tepki vermiyorsa problem var demektir. Göz kapakları şişkin,sarkık ve kızarık olmamalıdır.

Kulaklar: Temiz, kuru ve kokusuz olmalıdır. Koyu bir akıntı ve pullanmaya kaşıntı eşlik ediyorsa bu kulak uyuzuna işarettir. Kulak kepçesi pürüzsüz ve kabuksuz olmalı.

Burun: Hiçbir akıntı olamamalı. Hafif nemli ve temiz olmalıdır. Kuruluk, çatlaklar ve kabuklanmalar problem işaretidir.

Ağız: Dişler beyaz, diş etleri pembe olmalıdır. Ağızda koku olmamalıdır. Diş taşları ve bazı hastalıklar diş etlerinde kızarıklık ve kanamalara sebep verebilir.

Deri ve Tüyler: Temiz ve parlak olmalıdır. Tüyler aşırı dökülmemeli, deride kepeklenme ve kabuklar olmamalı. Derisi görünmemelidir. Tüyler kedimizin vücuduna yatık olmalıdır. Dikleşmiş tüyler problem işaretidir. Deri esnek olmalıdır. İki kürek kemiği arasından hafifçe yukarı kaldırdığınızda hemen eski haline dönmelidir. Eğer çok sıvı kaybı söz konusu ise deri öylece kalır. Bir kedinin fiziksel olarak iyi olup olmadığının en önemli kanıtlarından ve kontrolü en kolay olan deri ve tüylerdir. Parlak ve esnek ise birçok şey yolunda demektir.

Karın: Bu bölge elle yapacağınız kontrolde her hangi bir şişkinlik ve kitle hissetmemelisiniz. Genelde kediler bu bölgenin ellenmesinden hoşlanmasalar da biz kontrol ederken ağrı duymaması gerekir. Bazı şişkinlikler yemek sonrasında, çişini yapmadı ise veya gaza bağlı olabilir. Şüphelendiğiniz oluşumu birkaç gün üst üste takip ediniz.

İskelet sistemi: Kedimiz ayağını, bacağını, patilerini ve kuyruğunu rahatça hareket ettirebilmelidir. Dokunduğumuz zaman hiçbir acı belirtisi vermemelidir. Tırnakları uzun olmamalıdır. Patilerin tabanın yumuşak ve pürüzsüz olması gerekir. Çatlak, kesik, kabuklaşmış pati tabanları problem işaretidir.

Cinsel organlar: Bu bölgelerde koyu, kokulu akıntı her zaman tehlike habercisidir. Dişi kedilerde kızgınlıkta görülen saydam kokusuz sıvı normaldir.

Kaka ve Çiş Kontrolü:

Kedimizin sağlık problemlerini erken teşhis etmede en kıymetli bilgileri kakasından ve çişinden öğreniriz. Bunlardaki değişiklikleri iyi gözlemler ve erken müdahale ederseniz onun hayatını kurtarabilirsiniz. Öncelikle gözlemlemeniz gereken, kakasını ve çişini yaparken acı duyuyor mu? Acı varsa problemde var demektir. Sonrasında kontrol etmemiz gereken şey, her zaman yaptığından daha mı sık veya daha mı nadir yaptığıdır. Dışkının kokusu, rengi, kıvamı, miktarı ve üzerinde normal olmayan oluşumların (kan, sümüksü yapı, erişte veya pirinç şeklindeki parazitler) bulunması tehlike işaretidir. Normalde kakası temiz, kokusuz (şaka hafif kokulu olabilir tabiî ki , sert ve kahverenginde olmalıdır. İdrarda aynı şekilde açık sarıdan rengi koyulaşmaya başlarsa idrar yolu problemi habercisi olabilir. Tam tersi rengi iyice açılır su gibi olur ve yapma sıklığı da artarsa şeker hastalığı kapımızı çalıyor demektir.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak kedimizde olası problemlerin erken teşhisini sağlayabilir ve onun hayatını bile kurtarabilirsiniz. Ancak yanlış anlaşılmasın onun hayatını kurtaracak olan işinin uzmanı Veteriner Hekiminizdir. Sakın hekiminize danışmadan ilaç ya da benzeri şeyleri kullanmayın. Bu sefer de ne kadar iyi niyetli olursanız olun, kedinizin ölümüne sebebiyet verebilirsiniz.
Kaynak : kedici.com.tr
Dr.S.Tarkan Özçetin

Bu konu en son " 05-03-12 " tarihinde saat 02:43 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 09:36   #2

İstanbul (Avrupa Yakası)
loki Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimizin Sağlıklı Ve Uzun Yaşaması Için Altın Kurallar

kızçe ölse nabzını ölçtürmez ölçebilsem de zaten tavan yapacağı kesin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 10:24   #3

İzmir
zukaka Çevrimdışı

teşekkürler kontess,özellikle kilo ölçme olayı hiç aklıma gelmemişti.hep vet.de ölçtüreyim diyordum.bugün ilk iş beraber tartıya çıkmak olacak.herşey tamam da agız kokuyor ya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 12:46   #4

Kontesss Çevrimdışı

Zukakacm ek besin veriyormusun hiç, belki ondan kaynaklı olabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 12:50   #5

İzmir
zukaka Çevrimdışı

evet veriyorum canım.haşlanmış tavuk,yaş mama..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 12:54   #6

Kontesss Çevrimdışı

canım ikisinide ağırlıklı çok veriyorsan ondan kaynaklanıyordur belkide, ben vermediğim halde birkaç gün önce ağız kokusu hissettim, bugün yok mesela ama başka sebep gelmiyor aklıma, tavuk ve yaş mamayı vermeden gözlemle birkaç gün hala devam ediyorsa mamayı değiştirirsin : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 14:02   #7

İzmir
zukaka Çevrimdışı

bende çok fazla vermiyorum haftada bir gün bir öğün tavuk,iki üç gün yaş mama.deneyelim bakalım kuru mama hep gidelim.ama oğluşum da çıldırıyor evde et tavuk kokusunu alınca dayanamıyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 14:02   #8

İzmir
zukaka Çevrimdışı

zaten bu ay mamayı degiştirecem planlamıştım.nimu bi mama tavsiye etmişti onu deneyecem bakalım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 14:06   #9

Kontesss Çevrimdışı

yo yo hep kuru mama demek istemedim canım, yaş mamayı benim vetim hiç önermez ama ben haftadan haftaya veriyorum nefsi körelsin diye bir paketi bitiriyor zaten bir açışta : ) sadece uzun aralıklarla ver demek istemiştim canım : ) onun dışında ben evde tavuk falan haşlayıp vermekten yana değilim sadece : ) bu arada benim en memnun olduğum mamada Orijen altı balıklı mama
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 14:10   #10

İzmir
zukaka Çevrimdışı

tavugu keseyim diyosun yani?yaş mama haftada bir kez devam edelim.yani hayvanın nefsini köreltmek de lazım.bunun içinde artık tavuk pişerken romiş mutfakta durmayacak..başka çaresi yok..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 14:17   #11

Kontesss Çevrimdışı

canım vetimin başını yıllardır yemişliğim var : D hep sorduğumda tavuk haşlama, veya işte diğerleri hiçbirine olumlu bakmıyor, zaten haşlanınca vitamin minerallari ölüyor yada yarı yarıya kalıyor, yaş mamayı herseferinde değişik kullan, balıklı, sebzeli, tavuklu, tavşanlı, ördekli : ) böyle böyle nefsi körelsin : ) birde hangi yaş mamayı kullanıyorsun bilmiyorum ama mesela purina gourmet in yaş mamalarına bayılır benim kızım, birde fancy feast ın mamalarını çok sever : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 14:36   #12

GÜNEŞ-EYLÜL üyesinin avatarı

Van
GÜNEŞ-EYLÜL Çevrimdışı

gizem güzel olmuşya herşey bir arada eline sağlık... agız kokusu bizim prensestede var eylülde güneşte onunn yediklerinden yiyor ama tek onun ağzı arada kokuyor veteriner belki soğuk almıştır gibi bişey diyip geçiştirdi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 14:38   #13

İzmir
zukaka Çevrimdışı

ben yaş mama hills vermiştim.bu dediklerini kenara yazayım bide onları deneyelim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 00:44   #14

LoLipop20 üyesinin avatarı

Ankara
LoLipop20 Çevrimdışı

Biz kedimizi barınaktan aldık. Barınakta aşı yapılacakken veteriner hapşırdığını gördü ve aşıları yapmadı, bir hafta beklememi ve düzelince getirmemi söyleyerek bizi yolculadı. Eve geldiğimizde aşırı derecede ishali vardı ve poposundan kan geldi. Tabi ki koşarak onu ankara üniversitesi hayvan hastanesine götürdük. Akşam saatlerinde gittiğimiz için acile giriş yaptık. Orada ki veteriner hapşırmanın normal olduğunu ishalin mama değişimi ve ev değişiminden kaynaklandığını söyledi. Zavallı kızımın gözlerinin kenarlarında kırmızı çapaklar var, veteriner bununda normal olduğunu bir hafta beklememi söyledi. Aradan 3 gün geçti ve ishali son hız devam ediyor ama artık kan gelmiyor. Gözlerini temizlemeye çalışıyorum ama canı yanıyor sanırım izin vermiyor. Sizce bekleyeyim mi yoksa tekrar başka bir veterinere götüreyim mi ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 17:52   #15

Kontesss Çevrimdışı

Merhaba, ileti gelmediği için yazınızı göremedim, hala ishali devam ediyorsa soruna işarettir allah korusun beklemeden yeni bir veterinere gösterin derim
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları

Saat 07:11.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198