Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Kapalı Konu
Eski 02-06-11, 00:43   #16

Moda
retros Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedimin tüyü agzimiza kaçarsa ne olur ?

Kedi tüyü kist yapmaz başlıklı yazı bunu birçok sağlık sitesinde de bulabilirsiniz. Bakterinin ne oldugunu,nasıl bulaştıgını,nasıl korunacagınız gibi bilgiler mevcut.

TOKSOPLAZMOZİS
Pek çok kişi etraflarında bir kadının kediden bulaşan bir hastalık yüzünden düşük ya da ölü doğum yaptığı öykülerini duymuştur. Bu öyküler nedeni ile hamile kadınlar genelde kedi köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaya çalışırlar. Hatta hamilelik öncesinde evlerinde bu tür evcil hayvan besleyenler ya bu dostlarını ebediyen terk ederler ya da bir tanıdıklarına vermeye çalışırlar. Hamilelikleri sırasında da kedi ya da köpek beslenen evlere pek uğramazlar.

Kedilerden bulaştığı inancı yaygın olan bu hastalığın adı toksoplazmozis'dir. Gerçekçi olmak gerekirse insanlara bulaşan toksoplazma enfeksiyonlarında kediler en az suçlanması gereken faktördür.

Toksoplazmozis nedir?

Toksoplazmozis, Toxoplasma gondii adı verilen parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. İlk kez 1908 yılında Afrikada gondi adı verilen bir tür kemirgende saptanmıştır. Tüm dünyada insanların da dahil olduğu pek çok tür omurgalı canlıda enfeksiyona neden olur. Buna karşılık sadece evcil kedilerin bağırsağında dişisi ve erkeği bir araya gelerek üreyebilir. Başka bir yerde üremesi mümkün değildir. Bu enfektif parazitler kedinin dışkısı ile dış dünyaya atılır ve buradan diğer canlılara sindirim sistemi yolu ile bulaşır. Bir başka deyişle enfeksiyonun insan ya da diğer hayvanlara bulaşabilmesi için ağızlarından girmesi gerekir.

Toksoplazmozis nasıl bulaşır?

Kediler bu paraziti enfekte bir hayvanı (fare gibi) çiğ olarak yediklerinde alırlar. Bundan sonra yaklaşık 2 hafta süreyle parazit kedinin bağırsağında çoğalır. Takip eden dönemde kedinin dışkısı ile dışarıya atılır. Atılan bu parazitlerin bulaşıcı olabilmesi için dış dünyada 24 saat geçirmeleri gerekir. Daha önce bulaşıcılıkları olmaz. Enfekte bir kedi yaklaşık 2-3 hafta süreyle dışkısı ile parazit atar. Bundan sonraki dönemde kedinin dışkısında parazit olmaz. Bir kere toksoplazma enfeksiyonu geçiren kedi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden enfekte olmayacağı gibi bulaştırıcılık özelliği de taşımaz. Benzer bir özellik insanlarda da vardır. Bir kere enfeksiyon geçiren bir kişi bağışıklık kazanır ve daha sonra yeniden hastalanmaz.

Sokak kedileri genelde bu enfeksiyonu yaşamlarının çok erken döneminde geçirirler ve bağışıklık kazanırlar. Bu nedenle yetişkin sokak kedilerinden enfeksiyon bulaşması çok uzak bir olasılıktır.

Kedinin dışkısı ile toprağa atılan ve 24 saat içinde bulaşıcı özellik kazanan parazitler beslenme sırasında (örneğin otlaklarda) sığır, koyun, inek gibi hayvanların sindirim sistemine geçer. Daha sonra buradan kas dokusu içine geçerek hayvanı enfekte eder. Böyle bir hayvanın eti pişirilmeden ya da az pişirilerek bir insan tarafından yendiğinde direkt olarak o insanda da enfeksiyona neden olur. Bir başka bulaşma yolu da toksoplazma bulunan toprakla temas etmiş meyve ve sebzelerin uygun şekilde yıkanmadan yenmesidir.

Görüldüğü gibi toksoplazma insana 3 temel şekilde bulaşabilir.

1. Enfekte bir kedinin dışkısı ile temas edip daha sonra bu temasın gerçekleştiği eli yıkamadan ağza götürmek

2. Enfekte bir hayvanın etini iyice pişirmeden yemek

3. Paraziti barındıran bir besin maddesini iyice yıkamadan yemek

İnsanlarda bir bulaşma yolu daha vardır:

4. Enfekte bir anne adayından hamilelik sırasında bebeğine bulaşması

Ne sıklıkta görülür?

Tüm dünyada toksoplazmozisin görülme sıklığı konusunda net bir istatistik yoktur. Ancak insanların yaklaşık %25-50'sinin yaşamlarının herhangi bir döneminde parazitle temas ettikleri ve enfekte oldukları tahmin edilmektedir. Ilıman iklimlerde daha fazla görülür. Hastalığın en fazla görüldüğü Fransa'da insanların %65'inin bu enfeksiyonu geçirdiği tahmin edilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Toksoplazma enfeksiyonları erişkinlerde genelde pek belirti vermez. Çoğu zaman doktora gitme gereksinimi doğurmayan hafif bir soğuk algınlığı şeklinde atlatılır. Hafif kas ve eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi belirtiler görülebilir. Belirtiler birkaç hafta ile birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Çok nadiren göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bağışıklık sistemi baskılanmış lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli yapılan hastalarda çok daha ağır seyredebilir ve hatta ölümlere neden olabilir.

Tanısı nasıl konur?

Toksoplazmozis kanda bu parazite karşı vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların varlığının saptanması ile konur. Yapılan incelemede toksoplazmaya karşı IgG pozitifliği, hastalığın daha önceden geçirildiği ve bağışıklık olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda yeniden toksoplazmaya yakalanmak mümkün değildir. Kanda IgM varlığı ise aktif yeni bir enfeksiyon varlığını gösterebilir. Böyle bir durumda tekrarlanan incelemelerde IgM düzeylerinde artış görülmesi ile tanı konur ve tedavi edilir. Hem IgG hem de IgM negatifliğinde-yokluğunda hastalık yok ve kişi daha önce bu hastalık ile hiç karşılaşmamış demektir ve toksoplazmaya yakalanmamak için önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bebek için riskleri nelerdir?

Hamilelikleri sırasında toksoplazma enfeksiyonuna yakalanan kadınların sadece %30-40'ı bu hastalığı bebeklerine geçirirler.

Annedeki enfeksiyonun bebeği de etkileme riski gebelik yaşı ile direkt ilişkilidir. Bu risk gebeliğin son üç ayında daha yüksektir ve %70'le kadar ulaşabilirken bu oran ilk üç ay enfeksiyonlarında %15'ler civarındadır. Ancak ilk üç ayda bebeğe enfeksiyon geçme olasılığı düşük olmasına rağmen bebekte yaratacağı zarar daha fazladır.

Bir başka deyişle son 3 ayda bebeğe enfeksiyon geçmesi daha kolay ancak zarar yaratma olasılığı son derece düşükken, ilk 3 ayda çok zor geçen enfeksiyon daha ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Erken dönemde görülen toksoplazma düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Toksoplazmanın diğer etkileri ise beyin hasarı, beyinde su toplanması (hidrosefali), görme ve işitme bozuklukları, gelişme geriliği, zeka geriliği ve epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarıdır.

Hamilelikte toksoplazma enfeksiyonu saptanırsa ne yapılmalıdır?

Hamilelik sırasında anne adayında toksoplazma enfeksiyonu saptanması bebekte mutlaka bir sorun olacağı anlamına gelmez. Böyle bir durumda detaylı ultrasonografi ile enfeksiyonun bebekte zarar oluşturup oluşturmadığı aranır. 20. gebelik haftasından sonra ise bebeğin göbek kordonundan kan alınarak (kordosentez) kesin tanı konulabilir. Burada bebek kanında IgM varlığı bebekte enfeksiyon olduğunun kesin belirtisidir.

Tedavi

Hamile olmayan bir kadında toksoplazmanın tedavisi antibiyotik ile yapılır. Hamilelerde ise uygulanan antibiyotiğin bebekte oluşması muhtemel hasarı engelleyip engellemediği açık değildir.

Eğer bebekte ciddi sekel saptanır ise tercih edilmesi gereken yöntem gebeliğin sonlandırılmasıdır.

Hamilelikte toksoplazmaya bağışıklık olmadığı saptanırsa ne yapılmalıdır?

Böyle bir durumda toksoplazmadan korunma önlemlerine dikkat edilmeli ve belirli aralıklarla kanda toksoplazmaya karşı antikor oluşup oluşmadığı araştırılmalıdır.

Toksoplazmadan korunma yolları

Toksoplazmadan korunmanın en etkili yolu hijyen kurallarına uymaktır.

Ellerinizi sık sık yıkayın.

Eğer toprak ile uğraşıyorsanız mutlaka eldiven giyin.

Çiğ ya da az pişmiş et yemeyin (salam sucuk vb).

Çiğ et ile temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

Çiğ et kestiğiniz bıçak ile iyice yıkamadan başka bir madde kesmeyin.

Çiğ et kestiğiniz kesme tahtalarını iyice yıkamadan üzerinde başka bir işlem yapmayın.

Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın.

Tercihen dışarıda yeşil yapraklı salataları yemeyin.

Pastörize edilmemiş süt içmeyin, bu tür sütlerden üretilmiş ürünleri kullanmayın.

Evde kedi varsa kumunu siz değiştirmeyin.

Kedinin kumunun 24 saat aralıklarla mutlaka değişmesini sağlayın.

Kedinizi dışarı bırakmayın.

Kedinize çiğ et yedirmeyin.

Eski 02-06-11, 00:45   #17

Moda
retros Çevrimdışı

Görüldüğü ve herkesin sandığı gibi sırf kedinizin tüyünden değil,farklı şekillerde de bulaşabiliyor.

Eski 06-06-11, 17:35   #18

mihav mihav Çevrimdışı

becca dan başka bakan yok mu bu konuya yaaaaaaa

Eski 06-06-11, 21:35   #19

molly1 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
molly1 Çevrimdışı

Ben kedi beslemiyorum ama etrafımdaki insanlardan bildiğim ve öğrendiğim kadarı ile insanın bünyesine göre değişiyor bu kedinin tüy olayı. Kedi kendini yaladığı için bakteriler ne yazıkki aktif oluyor yani aşı gibi şeyler tamam önler ama ne kadar ? Benim tanıdığım 2 kişi kedi yüzünden hastanelik oldular. Yani Dikkat etmekde fayda var.

Eski 06-06-11, 22:50   #20

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

lütfen kedi beslemiyorsanız yorum yapmayın..burda bu konuda bilgi almak isteyen insanlara kötü örnek oluyorsunuz..aşıları düzenli oldukça kedi tüyü hastalık yapmaz..HASTALIK YAPAN TÜYLERDEKİ PARAZİTLERDİR...3 ayda bir aşı yapılıyor kist için..sağlıklı kedi,sağlıklı insanlar...

Eski 07-06-11, 00:01   #21

molly1 üyesinin avatarı

molly1 Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
lütfen kedi beslemiyorsanız yorum yapmayın..burda bu konuda bilgi almak isteyen insanlara kötü örnek oluyorsunuz..aşıları düzenli oldukça kedi tüyü hastalık yapmaz..HASTALIK YAPAN TÜYLERDEKİ PARAZİTLERDİR...3 ayda bir aşı yapılıyor kist için..sağlıklı kedi,sağlıklı insanlar...
Kedi beslememem onlar hakkında bilgi sahibi olmadığımı göstermez. Etrafımdaki insanların başına gelenleri örnek göstererek YORUMA açık bir konuda bilgilerimi paylaşmak istedim ve bu gayet normal YORUMUMU okursanız orda hastaneye kaldırılan 2 kişi hakkında doktorların da dediği üzerine bildiğimi yazıyorum ! Şahsen atıp tutan bir insan olsam Yorum yapmanın gereğini duymam. Ve siz kedi besliyorsunuz. Yukarıda yaptığınız yorumda insanı yanıltıyorsunuz. Çünkü bir sorun olmayacağını yazmışsınız. Kimi insanların kan sayım oranları hayvanlara karşı koruması olmuyor ve bünyeleri kaldırmıyor. Onun aşı ile alakası yoktur. Kedi (güvercin, Köpek , fare vs... ) dünyanın en iyi en temiz hayvanıda olsa karşısındaki insan ona karşı bir hassasiyeti varsa insan hasta olur. Bunu bir kedi sahibi olarak bilmemeniz çok yazık. Umarım Anlamışsınızdır.!

Eski 07-06-11, 00:06   #22

nolsun üyesinin avatarı

İstanbul
nolsun Çevrimdışı

molly1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedi beslememem onlar hakkında bilgi sahibi olmadığımı göstermez. Etrafımdaki insanların başına gelenleri örnek göstererek YORUMA açık bir konuda bilgilerimi paylaşmak istedim ve bu gayet normal YORUMUMU okursanız orda hastaneye kaldırılan 2 kişi hakkında doktorların da dediği üzerine bildiğimi yazıyorum ! Şahsen atıp tutan bir insan olsam Yorum yapmanın gereğini duymam. Ve siz kedi besliyorsunuz. Yukarıda yaptığınız yorumda insanı yanıltıyorsunuz. Çünkü bir sorun olmayacağını yazmışsınız. Kimi insanların kan sayım oranları hayvanlara karşı koruması olmuyor ve bünyeleri kaldırmıyor. Onun aşı ile alakası yoktur. Kedi (güvercin, Köpek , fare vs... ) dünyanın en iyi en temiz hayvanıda olsa karşısındaki insan ona karşı bir hassasiyeti varsa insan hasta olur. Bunu bir kedi sahibi olarak bilmemeniz çok yazık. Umarım Anlamışsınızdır.!
Ahh bu insanlar. Sizin peniciline alerjiniz varsa dünyadaki penicilinler alerji yapıyor diye bi genelge çıkarılabilir mi? Orasıda var.

Eski 07-06-11, 00:14   #23

molly1 üyesinin avatarı

molly1 Çevrimdışı

nolsun tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ahh bu insanlar. Sizin peniciline alerjiniz varsa dünyadaki penicilinler alerji yapıyor diye bi genelge çıkarılabilir mi? Orasıda var.
''Yani Dikkat etmekde fayda var.'' , '' örnek göstererek YORUMA açık bir konuda bilgilerimi paylaşmak istedim '' , '' Kimi insanların kan sayım oranları hayvanlara karşı koruması olmuyor ve bünyeleri kaldırmıyor. '' , '' insan ona karşı bir hassasiyeti varsa insan hasta olur.''

Daha fazla açıklama isterseniz bana özelden ulaşın yada sayfama yazın. Bu konuyu kirletmenin anlamı yok. Benim yazdığımı anlamanız için dikkatlice ekrana çok yaklaşmadan tekrar tekrar okuyunuz. Art niyet arayan insanlar için diyorum.

Eski 07-06-11, 01:47   #24

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Sayın Mşhav Mihav, sanırım babanızı en iyi ikna yöntemi iyi bir veterinerle görüştürmeniz olacaktır...çünkü internetten ne izletirseniz izletin yada ne bilgi verirseniz verin anne ve babalar bazen uzman kişilerle konuşmadıkça ikna olmayabiliyorlar...ama yukarıda diğer arkadaşlarında yazdığı gibi aşıları tamsa tüyden veya başka birşeyden korkmanıza gerek yok..ben 2 tane kedi besliyorum ve hepimiz gayet sağlıklıyız

Eski 07-06-11, 02:32   #25

Moda
retros Çevrimdışı

Kan sayımı ile hayvanlara karşı zayıf bünye tespit edilmiyor,alerji testi ile tespit ediliyor.Bu noktada bu konunun insanın bağışıklık sistemiyle ilgisi yok,tüy yutulursa ne olurla ilgili,aşılı bir kedinin tüyü yutuldugu takdirde o bakterinin insana bulaşması söz konusu bile degil.
Siz hayvanlara olan alerji ile ,yutulacak tüy kısmını karıştırmışınısız. Tabi ki tüye alerjisi olan bünyeler olabilir. Sanırım benim uzun bir şeklide bu konuya eklediğim yazıyı okuma zahmetinde bulunmadınız. Bu forumun başlıgı ''kedi tüyü agzıma kacarsa ne olur'', ''kedi tüyü hasta eder mi? yada hastanelik eder mi'' den biraz teknik olarak farklı.
Kedi beslemeyen insanların bilgi sahibi yeterince bilgi sahibi olabileceğine inanmıyorum,pratik çok farklı birşey. Ben de sizin gibi düşünüyordum bilmek icin beslemeye gerek olmadıgını, bir sürü kedi bakıp büyüttükten sonra işlerin hiç de dışardan bakıldığı ve atıldığı gibi olmadığını öğrendim.

Eski 07-06-11, 02:43   #26

SEDAYDOGDU üyesinin avatarı

Trabzon
SEDAYDOGDU Çevrimdışı

Sayın Retros, size katılmakla beraber eklemek istediğim birşey varki, kedi tüyüne alerjiniz olsa bile kedi bakmanızda bir sakınca yoktur...ben 2 kedi bakıyorum ve kedi tüyüne alerjim var. onları düzenli olarak tarayıp ölü tüylerden temizlerseniz (gerekirse maske takarak), evi de hergün süpürürseniz tüyle ilgili alerji açısından da bi sorun yaşanmaz...tabi sabahları beni uyandırmaya geldiklerinde burnuma kadar girdiklerinde yaşadığım tatlı hapşırıkları saymazsak...minik bebeklerimin bana hediyesi...tatlı hapşırıklar...))

Eski 07-06-11, 13:09   #27

molly1 üyesinin avatarı

molly1 Çevrimdışı

retros tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kan sayımı ile hayvanlara karşı zayıf bünye tespit edilmiyor,alerji testi ile tespit ediliyor.Bu noktada bu konunun insanın bağışıklık sistemiyle ilgisi yok,tüy yutulursa ne olurla ilgili,aşılı bir kedinin tüyü yutuldugu takdirde o bakterinin insana bulaşması söz konusu bile degil.
Siz hayvanlara olan alerji ile ,yutulacak tüy kısmını karıştırmışınısız. Tabi ki tüye alerjisi olan bünyeler olabilir. Sanırım benim uzun bir şeklide bu konuya eklediğim yazıyı okuma zahmetinde bulunmadınız. Bu forumun başlıgı ''kedi tüyü agzıma kacarsa ne olur'', ''kedi tüyü hasta eder mi? yada hastanelik eder mi'' den biraz teknik olarak farklı.
Kedi beslemeyen insanların bilgi sahibi yeterince bilgi sahibi olabileceğine inanmıyorum,pratik çok farklı birşey. Ben de sizin gibi düşünüyordum bilmek icin beslemeye gerek olmadıgını, bir sürü kedi bakıp büyüttükten sonra işlerin hiç de dışardan bakıldığı ve atıldığı gibi olmadığını öğrendim.
Alerji den bahsettiğimi görmedim ? Siz alıntı yaparak cevap vereceğiniz insan ''Nolsun'' nickli kişidir. Ben kendi gözlerim ile şahid olduğum bir olayı burda sizlerle paylaşarak kötü bir düşüncede sergilemedim. Sadece dikkat edilmesi gerektiğini söyledim. Öyle bir yaznın bu kadar tepki alması yada eleştiri alması çok ilginç bir anlam veremedim. Daha cevaplarınıza karşılık yorum yapmıyorum.

Eski 07-06-11, 14:04   #28

anti_biyotik üyesinin avatarı

anti_biyotik Çevrimdışı

Kedin yoksa sen bılmessin mantıgı ne kadar sacma herkezın hersey hakkında bılgısı olabılır cok on yargılı davranıyosunuz hem o kadar kedısı olupta hıc bırsey bılmeyen ınsanlarda var arkadas yorum yapmıs katılırsın veya katılmazsın o senın bılecegın iş herkezın bılgısı kendıne muhalefet olcagınıza konuyla ılgılı yararlı bılgıler paylaşın !

Eski 07-06-11, 14:06   #29

molly1 üyesinin avatarı

molly1 Çevrimdışı

anti_biyotik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedin yoksa sen bılmessin mantıgı ne kadar sacma herkezın hersey hakkında bılgısı olabılır cok on yargılı davranıyosunuz hem o kadar kedısı olupta hıc bırsey bılmeyen ınsanlarda var arkadas yorum yapmıs katılırsın veya katılmazsın o senın bılecegın iş herkezın bılgısı kendıne muhalefet olcagınıza konuyla ılgılı yararlı bılgıler paylaşın !
Saygı duyuyorum ve teşekkür ederim anlayışın için çok kibarsın.

Eski 07-06-11, 14:06   #30

anti_biyotik üyesinin avatarı

anti_biyotik Çevrimdışı

Saygı duyuyorum ve teşekkür ederim anlayışın için çok kibarsın.
Rica ederim fikrimi paylaştım

Kapalı Konu

Konu Araçları

Saat 03:02.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198