Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 05-01-11, 11:52   #31

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimin bıktıran saldırması[ Beyaz-dişi] çözümsüz

Ben aslında evde yalnız olan kedileri bir bakıma davranış özürlü olarak değerlendiriyorum. Jodie Foster ın bir filmi vardır Nell diye. Jodie Foster bu filmde büyüme sürecinde yanında sadece ağzının yarısı felçli annesi tarafından başka kimseyi görmeden büyütülen bir kızı canlandırıyordu. Kimseyi görmediği için davranış bozuklukları had safhadaydı.
Evde yalnız birkaç insanı görerek yaşayan kediler de aynen bunun gibi. Başka kedilerle iletişim kurmayı beceremiyorlar, bu insanlarla olan ilişkilerine de yansıyor ve durup dururken ısırma gibi davranış bozuklukları sergileyebiliyorlar. Oysa yanlarında başka kedi olsa onlar da iletişim kurabilir, normal olabilirler zavallıcıklar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 13:51   #32

behlülsu üyesinin avatarı

Eskişehir
behlülsu Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

carso tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedim ankara kedisi http://img11.imageshack.us/img11/4822/fotoraf0030z.jpg
öyle yapıyoruz zaten akşama kadar yanlız kalıyo ama misafire bişey yapmıyo tek babama oda yeni daha önce üstünde yatar oynardı anlamadım neden veterınere götürcem ama birde avcılarda veteriner hastanesi üniversitesi varmış orası naısldır acaba
tamam ama barınağa vermeyin.benim kedim de geri verilmiş sahibi tarafın dan.ben aldıktan sonra 15 gün psikolojisi düzelmedi.sizin kedinize de ola bilir.bir çaresini bulursunuz umarım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 14:53   #33

İstanbul (Avrupa Yakası)
carso Çevrimdışı

behlülsu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
tamam ama barınağa vermeyin.benim kedim de geri verilmiş sahibi tarafın dan.ben aldıktan sonra 15 gün psikolojisi düzelmedi.sizin kedinize de ola bilir.bir çaresini bulursunuz umarım
Bırakmam zaten çözüm arıyorum gündüzleri yanlız kalıyor birde sosyalleşmesi için pek gezintiye çıkmıyor onun açısından dü
şüğnüyorum ama korkupta fırlar kaçar diye çekiniyoruz arabamız olsa sorun degıl gezdirirm onun için araba alcam deger pamugum için ama
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 15:02   #34

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

drmer tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedinin bir yere kapatıldığı zaman bunu neden yaptığınızı anlaması mümkün değil,onların dünyasında öyle şeyler yok ancak anlık tepkilerden anlayabilirler,hayvanların da birbirine yaptığı gibi ses çıkarmak ve hafifçe fiziksel müdahalede bulunmak gibi.Siz zaten kıyamamışsınızi,işe yaramadığını da görmüşsünüz. İnsanları uyaralım,ceza diye hayvanlara eziyet etmesinler.Bir de bize kötü gelen şey, onun için tamamen doğal bir davranış olabilir.Bizim için elimiz neyse kedi köpek için de ağızları o.Onunla kavrayıp onunla sıkıyor hatta onunla seviyor,onunla taşıyorlar.Eğer kedinin yaptığı ısırma hareketi parçalama,diş geçirme,tıslayarak saldırma değilse ısırmasına kızmakla haksızlık ediyoruz bence.Sn Doa sözüm direk olarak size değil,sizin aracılığınızla üzüldüğüm bir konuya değinmek istedim.
şöyle bişeyde var eğer kızmaz veya tepki göstermezsek iyi bişey zannedip yapmaya devam eder şimdi yavru olduğu için zarar vermiyor dişleri ama büyüdüğünde daha keskin dişlere sahip olacak ve evde küçük bir kardeşim var. vete de danıştım ben mesela oyun oynarken severken ısırmaya başladı kızıp ilgilenmeyin dediler tek vetin görüşüde değil bu eğer kötü bişey olsaydı kızmak vet demezdi değilmi? büyüyünce alışkanlık şeklinde kalmasın diye kızıyorum ben ve kedimi sahiplendiğim kızda aynı şeyi dedi oda aynı yöntemle kızarak ısırmasını engellemiş onun kedisi hiç ısırıp tırmalamıyormuş şimdi bunun hakkında bu sitede vete sorulan sorularıda okudum hiçbiride kızmayın filan dememiş kedime birşey yaparken sorarak araştırarak yapıyorum kendi başıma hiçbi işe kalkışmıyorum. şimdi dişleri küçük şu haliyle bile ne kadar acıtıyor büyüyünce düşünemiyorum bile... şimdi ısırdığında parmağımı gördüğü zaman anlıyor ve hemen bırakıyor ama eskiden tuttumu bırakmazdı...kutusuna kapatma fikrinide tecrübeli kedi sahipleri demişti hatta bu sitedede buna benzer şeyler söylenmişti denedim ama işe yaramadığını gördüm ama kızmak konusunda bişey diyemem işe yarıyor çünkü...

Bu konu en son " 05-01-11 " tarihinde saat 15:05 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 15:03   #35

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

araba çoğu kedinin hoşlanmadığı birşeydir. arabada bu şekilde gezmekse onları çoğu zaman dehşete düşürür, isterseniz taksiye bindirin deneyin.
kediler yavaş yavaş adım adım çevrelerini öğrenerek gezmeyi sever. Bilmedikleri yere aniden bırakılmaktan da hiç hoşlanmazlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 15:07   #36

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

Bırakmam zaten çözüm arıyorum gündüzleri yanlız kalıyor birde sosyalleşmesi için pek gezintiye çıkmıyor onun açısından dü
şüğnüyorum ama korkupta fırlar kaçar diye çekiniyoruz arabamız olsa sorun degıl gezdirirm onun için araba alcam deger pamugum için ama
kediler içinde tasmalar varmış kaçacağından korkuyorsanız alışana kadar onunla gezdirin yürüyüşe çıkarın bu sitedede bu konu hakkında konular açılmıştı bi bakın isterseniz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 15:07   #37

İstanbul (Avrupa Yakası)
carso Çevrimdışı

Vigor tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
araba çoğu kedinin hoşlanmadığı birşeydir. arabada bu şekilde gezmekse onları çoğu zaman dehşete düşürür, isterseniz taksiye bindirin deneyin.
kediler yavaş yavaş adım adım çevrelerini öğrenerek gezmeyi sever. Bilmedikleri yere aniden bırakılmaktan da hiç hoşlanmazlar.
zaten arabadan kastım bildiğimiz araba(taksi) demiştim siz ne anladınız
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 15:09   #38

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

Ben aslında evde yalnız olan kedileri bir bakıma davranış özürlü olarak değerlendiriyorum. Jodie Foster ın bir filmi vardır Nell diye. Jodie Foster bu filmde büyüme sürecinde yanında sadece ağzının yarısı felçli annesi tarafından başka kimseyi görmeden büyütülen bir kızı canlandırıyordu. Kimseyi görmediği için davranış bozuklukları had safhadaydı.
Evde yalnız birkaç insanı görerek yaşayan kediler de aynen bunun gibi. Başka kedilerle iletişim kurmayı beceremiyorlar, bu insanlarla olan ilişkilerine de yansıyor ve durup dururken ısırma gibi davranış bozuklukları sergileyebiliyorlar. Oysa yanlarında başka kedi olsa onlar da iletişim kurabilir, normal olabilirler zavallıcıklar.
düğme biz alana kadar kardeşleriyle büyüdü aldığımda eve getirdiğimde çok yalnız kaldığını düşünmüş üzülmüştüm komşunun kedisiyle oynasınlar diye eve getirdim kediyi düğme şöyle bi kokladı sonra oralı bile olmadan popoyu kaldırıp gitti 2 3 kere yine kedi getirdim yine oralı olmadı oynarlar diye düşünmüştüm aynı kediyi yine getirdiğimde kedinin kafasına patiyle vurdu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 16:14   #39

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

zaten arabadan kastım bildiğimiz araba(taksi) demiştim siz ne anladınız
Bildiğimiz arabadan bahsettim bende. Ticari taksiye bindirin ve görün demek istemiştim arabanız yoksa. Nasıl mutsuz ve endişeli olduğunu, çevreyle hiç ilgilenmediğini deneyimlemiş olursunuz.

Ben tasmayla gezdirdim bir süre ve çevreyi bu sayede tanıdı kedilerimden biri. Arabayla gezdirmekten çok daha başarılı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 16:18   #40

Vigor üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Vigor Çevrimdışı

DDoa tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
düğme biz alana kadar kardeşleriyle büyüdü aldığımda eve getirdiğimde çok yalnız kaldığını düşünmüş üzülmüştüm komşunun kedisiyle oynasınlar diye eve getirdim kediyi düğme şöyle bi kokladı sonra oralı bile olmadan popoyu kaldırıp gitti 2 3 kere yine kedi getirdim yine oralı olmadı oynarlar diye düşünmüştüm aynı kediyi yine getirdiğimde kedinin kafasına patiyle vurdu
Demek istediğim tam olarak da buydu aslında davranış özürlülüğün göstergelerinden biri bu mesela. Bu durum öyle hemen aşılamıyor, oynamalarını istiyorsunuz ama hemen herşeyi bırakıp oynamaya başlamıyorlar. Öncelikle iletişim kurabiliyor olmaları lazım. Bebeklikten beri kediyle büyüyüyen kediler, bunu çabuk başarıyor ama sonradan olunca sorunlar çıkıyor. Sabır ve sevgi tüm sorunların aşılmasını sağlıyor.

Benim herkese tavsiyem özellikle yavru kedisi olanlara, kedinize kardeş alın, alın ki hayvancık kediliğini, sosyalliğini yaşayabilsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 16:24   #41

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

evde bir tane kedim var ama komşumuzda da kedi var..lokum küçüklüğünden beri onunla çok iyi anlaşıyor ve çok mutlu..gerçekten sosyalleşmek çok önemli mutluluğunu gördükçe bn de çok mutlu oluyorumbebiş, lokumu çağırmaya geliyor çok komik oluyor lokum da içerden kapılara atlıyor terasta buluşuyorlar))))
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 18:57   #42

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

Demek istediğim tam olarak da buydu aslında davranış özürlülüğün göstergelerinden biri bu mesela. Bu durum öyle hemen aşılamıyor, oynamalarını istiyorsunuz ama hemen herşeyi bırakıp oynamaya başlamıyorlar. Öncelikle iletişim kurabiliyor olmaları lazım. Bebeklikten beri kediyle büyüyüyen kediler, bunu çabuk başarıyor ama sonradan olunca sorunlar çıkıyor. Sabır ve sevgi tüm sorunların aşılmasını sağlıyor.

Benim herkese tavsiyem özellikle yavru kedisi olanlara, kedinize kardeş alın, alın ki hayvancık kediliğini, sosyalliğini yaşayabilsin.
zaten benim kedim yavru 3 aylık davranış özürlülüğü olduğunu düşünmüyorum çünkü 3 kardeşiyle birlikte büyüdü benim kedim ve biz 2 aylıkken sahiplendik 1 ayda asosyalleşmiş olamaz ki belkide kediyi sevmedi.

Bu konu en son " 05-01-11 " tarihinde saat 18:59 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 19:06   #43

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
evde bir tane kedim var ama komşumuzda da kedi var..lokum küçüklüğünden beri onunla çok iyi anlaşıyor ve çok mutlu..gerçekten sosyalleşmek çok önemli mutluluğunu gördükçe bn de çok mutlu oluyorumbebiş, lokumu çağırmaya geliyor çok komik oluyor lokum da içerden kapılara atlıyor terasta buluşuyorlar))))
ay çok güzeeell benim kedim komşunun kedisini pek sevmedi arkımın kedisi var şuan kızgınlıkta kızgınlıkğı geçsin onunla görüştürmeyi düşünüyorum 4 aylık bi kedi arkımınkide =) keşke ben sahiplendiğimde düğmenin kardeşlerinden birinide sahiplenebilseydim hepsi sahiplenmişti ve tek kediyi bizimkilere zor kabul ettirdim ama üniv.kazanıyım yeni eve çıkarsak birtane daha istiyorum kedicik
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 20:11   #44

nimu üyesinin avatarı

Kocaeli (İzmit)
nimu Çevrimdışı

ah canım hadi inşallah kazanırsın da istediklerin olur ben de 2.kediyi istiyorum..güsel olurdu..bebiş komşumun kedisi 4 yaşında ve kısır kendisi lokumun sevgilisilokumu terasa ilk çıkardığımda bebiş onu göemüştü atladı hemen geldi korktum kedime bir şey yapar diye..ozaman kedim 4 aylık falandı..sonra birbirlerini kokladılar ve arkadaş oldularbebiş kedime herşeyi öğretti..lokum sayesinde çatıya çıkıyoama artık kızım özgür takılıyo..bebiş lokumla biraz oynayıp evine uyumaya gidiyo lokum da sinek kovalıyo))))arılara atlıyo bir gün sokacak arı diye korkuyorum ama kızımın hiç umrunda değil
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-01-11, 13:57   #45

DDoa üyesinin avatarı

Kayseri
DDoa Çevrimdışı

nimu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ah canım hadi inşallah kazanırsın da istediklerin olur ben de 2.kediyi istiyorum..güsel olurdu..bebiş komşumun kedisi 4 yaşında ve kısır kendisi lokumun sevgilisilokumu terasa ilk çıkardığımda bebiş onu göemüştü atladı hemen geldi korktum kedime bir şey yapar diye..ozaman kedim 4 aylık falandı..sonra birbirlerini kokladılar ve arkadaş oldularbebiş kedime herşeyi öğretti..lokum sayesinde çatıya çıkıyoama artık kızım özgür takılıyo..bebiş lokumla biraz oynayıp evine uyumaya gidiyo lokum da sinek kovalıyo))))arılara atlıyo bir gün sokacak arı diye korkuyorum ama kızımın hiç umrunda değil
ne güzel burda düğmenin oynayacağı serbest olacağı hiç bi alan yok burdaki insanlar hayvan sevmiyo zaten eğer düğmeyi dışarı bıraksam ya kaçırır satarlar yada taşlarlar inan böyle burda insanlar sadece zenginliklerinin göstergesi olsun diye köpek besliyolar ama o beslenen köpeklerin halini görseniz acırsınız dün anneme dedim komşunun kedisini getiriyim oynasın diye ama annem hayır dedi hastalık filan kapar dedi paralı diye aşılarını yaptırmıyolarmış kedinin... düğmemin oynayacağı hiç arkadaşı yok bırakın ev kedisini sokakta kedi bile göremezsiniz burada
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları