Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 09-04-10, 02:57   #1

Norman üyesinin avatarı

İçel (Mersin)
Norman Çevrimdışı
Unhappy Kedimi uyutmalımıyım :(

Merhabalar
Kedim numan(norman) 3. kattan düştü. omuriliğinde zedelenme olmuş, sinirlerindede. 1 hafta tedavi uyguladılar. sonra alıp eve getirdim. o kıpır kıpır haylazdan eser yoktu.arka ayakları sağlam ama beli tutmadığı için ön ayaklarıyla yerde sürünüyor. son 2 gündür hiç kımıldayamaz hale geldi tuvaletini altına yapıyordu, pipisnden kan gelmeye baslayınca bugun veterinere götürdk. kedinin yarı felç olduğunu vucudunun alt tarafına sürekli kan pompaladığını ve zaman ilerledikçe hiç yürüyemeceğini damarlarının kan basıncı yüzünden catlayacağını ve acı çekeceğini söyledi.

dediki ayrıca ; "uyutmayalım demiyorum uyutulacak bir durum ama isterseniz bir hafta iğne ve B vitamini tedavisi uygulayıp kaslarını güçlendirelim.belki yine sürünerekte olsa yürüyebilen moduna getirebiliriz,bunun ihtimali düşük ama denenmeye değer.fakat kediniz malesef artık yürüyemeyecek,isterseniz uyutabiliriz dedi

kafam allak bullak, kedim 1.5 kilo zayıfladı yemeklerini bile yemiyor biz önüne koymazsak, miyavlamıyor hiç,ağzını açıp kapatıyor sadece ses çıkmıyor, acı cekiyor ama az ve bu artacakmış gün geçtikçe, içim acıyor onu öyle gördükçe, benmde canım cok yanıyor. kucağımda yüzlerce kez gözlerini kapatıp uyurken , onun son kez dünyaya gözlerini kapatacak olması düşüncesi beni çok derinden üzüyor, içim parçalanıyor. sizlere soruyorum acı çekerek yaşamasımı yoksa uyutulmasımı gerekiyor, nolur yardım edin vicdanen rahatlamak istiyorum.

bu son iyi halinden bir görüntüydü,yeni halini görseniz,çook değişti çook ;
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-10, 04:13   #2

ulucoskun Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimi uyutmalımıyım :(

Ben inanın çok üzüldüm aslında çok zor bir durum ben gerçekten çok üzüldüm. Ben aslında bakabileceğiniz kadar bakmanızı önerirdim ama gerçekten çok acı çekiyorsa uyutmayı düşünebilirsiniz bence sizin adınıza çok üzüldüm çok geçmiş olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-10, 09:30   #3

lokum2009 üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
lokum2009 Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 2

büyük geçmiş olsun ... canım benim yaaa ... bazen zor kararlar vermemiz gerekebiliyor sevdiklerimiz için! sen onun annesi olarak onun için en sağlıklı kararı vermen gerekiyor. ve bana sorarsan onu acılarından kurtarman gerekiyor! allah sana sabır versin arkadaşım ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-10, 15:57   #4

muuq üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
muuq Çevrimdışı

of içim acıdı. Başlığı okur okumaz yazma mecburiyetinde hissetim kendimi. bunu engelli kızım fındığa ve sizin kediniz numana borç bilirim.
Yazın sahiplendiğim engelli kedim fındık. kaza geçirmiş ve belden aşağısı felç. İzmirden sahiplendim onu. çok güzel bir kız. ilk geldğinde zayıftı ve gözünde ciğerlerinde bir ton sorun vardı. maceramıza göz ameliyatı ile başladık. tam 1 ay boyunca veteriner veterinerlik fakültesi arasında mekik dokudum hiç girmedğim mekanlara girdim. ilginç bir deneyimdi. sonra kalbinde sorunlar çıktı. film röntgen vs bir sürü şey. ama maddi zorluklardan doları tedavi ettiremedim. o sıralar benim odamda kalıyordu. evde 3 yaşında erkek ve şu an 7 aylık bi kızım daha var. onlarla anlaşamadı. içine kapandı. çok zor zamanlardı. saldırmaya çalışıyor ama birşey yapamıyordu. kedilerim onu stemiyor sürekli dövüyorlardı. ilk geldğindeki o konuşkan fındık sustu.. uzun bir süre sustuuu. içim eriyordu. başka bir odaya almam sözkonusu değildi o zamanlar. öğrenciyim ve ailemle yaşıyorum. o da ben de çok sıkılmmıştık. tuvaletini yapıyordu. heryer batıyordu annemden aar işitiyorum ama sabrettim.bir gün veterinere gidip uyutmayı bile sordum ama binbir pişmanlıkla. sonra bi odayı daha kedilerin emrine açtık. Fındığın odasını ayırdık. zar zor ikna ettim annemi. diğer kediler ile kaşlaştırmadık. o suskun kızım yine açıldı. yüzüne mutluluk geldi. gözlerinde sürekli bir sevinç var şimdi. dediğim gibi arka patileri tutmuyor ve sürünüyor. ama artık koşa koşa. mutlulukla. şimdi ona her baktığımda sevdiğimde utanıyorum kendimden. nasıl uyutulmasını düşündüm diye. vicdan azabı çekiyorum.
Eğer maddi durumunuz yerinde ise yapılabilicek herşeyi yaptırın ve bırakın yaşasın. karar sizin tabii ki birşey diyemem. ama yazık eminim o da sizinle birlikte daha uzun yıllar yaşamak ister. Sonra pişman olmayın. tabii ki sakat olduğu için zorlukları var. ama Allah ona baktığınız için bunun kolayını mutlaka veriyor. lütfen bırakoın yaşadığı kadar yaşasın. Maalesef ki zaten felçli kediler fazla yaşamıyor. hareketleri kısıtlı olduğu için böbrek sorunları vs yaşıyorlar. ve ömürleri kısa oluyor. zaten kısa olan hayatlarını daha da kısaltmayın acı çekmemesi için mutlaka bir çözüm vardır diye düşünüyorum. fındık uzun süre vitamin iğneleri kullanmış. şimdi acısı yok eminim. olsa farkederim. o kdar mutlu ki her kafası okşandığında.. Gözümün içine bakıyor ve herseferinde teşekkür ediyor sanki mırk mırk..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-10, 10:58   #5

boncuksssss üyesinin avatarı

Manisa
boncuksssss Çevrimdışı

çok geçmiş olsun benımde kedım 4.kattan düşmüştü inş iyileşir veya yaşar bence uyutulmasın
tekrar geçmis olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-10, 10:58   #6

boncuksssss üyesinin avatarı

Manisa
boncuksssss Çevrimdışı

Yine ben benim 3 yaşında dişi kedim var. dün gece bahçeye ihtiyacını görsün diye salmıstım o sırada kediler kızımın boğazından ısırmışlar ne yapmaLıyımm Lütfen yardım edin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-10, 11:54   #7

inissiye üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
inissiye Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 1

ben sizin yerinizde olsam kesinlikle uyutmayı aklımdan geçirmezdim, bi kere böyle birşey yapmaya hakkınız yok. o durumda olan kediniz değilde anneniz, kızınız, eşiniz vs olsaydı da bize uyutsam mı acaba diye soracak mıydınız? hayır elinizden geleni yapıp yaşatmak için imkansız herşeyi deneyecek ve herşeyi göze alacaktınız. onun suçu kedi olmak mı?

her ne durumda olursa olsun kimsenin kimsenin yaşama hakkı üzerinde son söz söyleme hakkı yoktur.

Çok geçmiş olsun, üzücü hatta kahredici bir durum ama güçlü olmak zorundasınız. İyi günde kötü günde kararlılığınızdan vazgeçmeyerek mücadele etmek zorundasınız. belki de Allah bu kararlılığınız ve merhametiniz hürmetine sizi cennetinin başköşesine koyacak(inşallah).

Kararsızlığınızı anlıyorum, ya yapamazsam gereği gibi bakamazsam diye endişe edip bunu paylaştınız bizimle, yoksa kimse sevdiklerini kendi eliyle ölümle yüzleştirmez. Size saygı duyuyorum, Allah yardımcınız olsun, çok zor bir süzere girdiniz. Ama imkansız değil. Eğer o pisi ilerde daha sağlıklı mutlu olabilecekse yaşamını elinden almış olacaksınız, eğer o pisinin (Allah bilir) diyelimki bugünden itibaren 1 haftalık ömrü kalmışsa onun bu kısacık yaşamını elinden almış olacaksınız. Lütfen öldürmeyin 1 hafta bile yaşayacak olsa yaşasın. Size ahirette düşmen değil şefaatçi olsun. Benim başıma gelmedi (Allah korusun kimse sevdiklerine böyle bir durumu yakıştırmaz tabiki) ama veterinerlerin ölür bu deyip kapıdan çevirdiği nice hayvanın sahipleri ve onların sevgisi ile hayata döndüklerinin hikayelerini okudum gözyaşları ile.

Siz de o büyük insanlardansınız bence. Bunu yapma gücünüz olmasaydı Allah size böyle bir yük yüklemezdi. Bu sorumluluğu siye yükleyen Allah elbette size gücünü kuvvetini de muhakkak verecektir. Karar sizindir, her ne olursa olsun saygı duyarım, bende hep dua edeceğim sizin için. Allah yar ve yardımcınız olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-10, 14:35   #8

arzu36 Çevrimdışı

çok üzüldüm canım ya büyük geçmiş olsun ..bence uytmalısın çünkü acı çekiyor yazık değilmi canım benım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-11, 18:02   #9

Cahide üyesinin avatarı

İzmir
Cahide Çevrimdışı

çok üzgünüm aynı olayı daha 3 gün önce ben yaşadım benim kedim 2 aylık çok hareketliydiki şimdi arka ayaklarını sürüye sürüye yürüyor sürekli yatıyor mutsuz görünüyor.bu durum beni kahrediyor onu böyle görmeye dayanamıyrum.fakat doktor sabırlı olun düzelebilir daha çok genç dedi. b vitamini ve kortizon tedavisi uyguluyolar.ayaklarının üzerine basamıyor fakat çekebiliyor belinde bi çukurluk var.omuriliğinin zedelenmesi sonucunda oluşmuş.bende ne yapıcamı bilmez durumdayım ona her bakışımda kahroluyrm.ne yapıcam bilmiyorum sabrediyorum allahım bana ve böyle çaresiz durumda olan herkese yardım etsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-11, 00:39   #10

Yurt Dışı
apatit Çevrimdışı

arkadaşlar lütfen bebklerinizi uyutmayı aklınızdan bile geçirmeyin çünkü yaşaması mucize bile olsa onun nefes aldığı her anı sizin sevginizle olsun.başıma gelen en acı olayı anlatmak istiyorum size şuanda hala ağlıyorum aklıma geldikçe benim güzeller güzeli ikitane kedim vardı ve ikizlerdi mamiş ve miniş koydum adlarını birbirlerine bana çok düşkünlerdi taki ben belli bi süreliğine bulunduğum yerden ailemin yanına üç haftalığına ziyeret etmek içn ayrılmama kadar.onlara eşim baktı ben yokken ama eşim işinden dolayı eve bikaç gelemediğinde kapıyı açık bırakmış onlarda iki kardeş dışarı çıkıp giriyolardı gene öyle olmuş ama mahllemizin muzur çocuklarından biri minişin kalcasına bi taş atmış geldiğimde taş atılan bölge mosmor şişmiş ve ona çok acı veriyodu kendiliğinden patladı yara iltehaplıydı ve sürekli yalıyodu yara büyüdü büyüdü ta kemiğine kadar baktığımda görüyodum veterinere hergün götürüp iğne yaptırdım artık dayanamadım yarayı diktirdim ama kedim daha kötü oldu günden güne o pofidik bebeğim eridi kusmaya başladı hergün veterinere götürdüm yeri geldi ikikere hafta sonu geldi kapalı olduğu için iğne yaptıramadım veterineren iğne yapmasını öğrendim sekiz sate bir kendim yaptım ama bağırarak kusuyodu kuzum sonunda dayanamadım başka bi doktora götürdüm iyi olucak diye artık ne yiyodu ne kusarken bağırıyodu nede yürüyodu röntgenleri çekilde vicut ısısına bakıldı artık yaşama şansı yoktu ve benim kucağımda öyle bana bakıyodu bana kedimi bırakıp gitmemi söylediler o anı hiç unutmuyorum kendimden geçmiş gibi oldum bişey düşünemiyodum artık kendime geldiğimde arabadaydım eşim beni alıp kedimizi bırakmak zorunda kalmıştı bişey diyemedim onu çöpe atmayın diyebildim sadece çünkü o bana geldiğinde çok küçükte kardeşiyle birlikte elimde şırınga süttü ağızlarına vererek büyütüm onu orda bıraktım anlatamam şuanda dahil çektiğim acıyı lütfen öldürmeyin son nefesine kadar sizin bi şekilde manevi bebeğiniz onlar şuan diğer kedimde bunalımda benimle bile ilgilenmiyo artık bağırdı inanmıcaksınız göz yaşı dökdü günlerce şuanda bir ayı geçti minişimi uyutmamın üstünden ve kardeşi kusmaya başladı ama hala aklımda olan mucizede olsa belki yaşıcaktı bak mamiş ne hale geldi miniş öldü.son bakışı aklımda yapmayın arkadaşlar sürünsede bağırsada ağlasada o sizin bi parçanız oluyo.uyutmayın bebeklerinizi vicdan azabı çekersiniz çok uzun yazdım kusra bakmayın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-11, 22:21   #11

Gunes ve Ernesto üyesinin avatarı

Bern
Gunes ve Ernesto Çevrimdışı

Eger aci cekiyorsa, sirf kendimiz vicdan azabi cekmeyelim diye o'na aci cektirmemiz dogru bir sey degil. Tamamen egoistlik yapmis oluruz eger oyle dusunursek. Gozumuzun onunde aci cektigini gore gore uyutmamak cok mantiksiz ve tamamen kendimizi dusunerek verilmis bir karar olur. Siz belirli bir donem sonra acinizi unutacaksiniz, aciniz gececek ama eger kediniz yasasa idi o her yasadigi an aci cekecekti. Sevdiginiz bir canli'nin aci cektigini bile bile ve gore gore buna engel olmak sizin elinizde ise ve siz buna sirf kendinizi dusunerek engel olursaniz o'nu sevmiyorsunuz demektir...

Bu konu en son " 17-03-11 " tarihinde saat 22:28 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-11, 23:58   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı

allah kahretsin inanılmaz derecede üzüldüm kedinize....yavrum benim ya...benim kedimde 3.kattan aşağı düşmüştü üstelik daha iki aylıkken allaha şükürler olsunki düştüğü yerden alıp vete götürdüğümde ciddi br durumu yoktu...hemen toparladı allaha bin şükür...annemin tekir kedisi tam 3 kere düştü hemde 5.kattan..oda çok şükürki hiç yara bere almadan kurtuldu,sizinki tabi zor bir durum,kendimi sizin yerinize koymaya uğraşıyorumda ben olsam sonuna kadar bir çare arardım...en son noktaya varana dek kedimin durumunu çeşitli veterinerlerle görüşürdüm...uyutulmasına dayanamazdım...allah kimsenin başına vermesin insan deli olur ya böyle bir durumda...mücadele edin bırakmayın uytma kararından daha iyi bu....gerçekten üzücü,ne uyku uyur insan ne boğazından lokma geçer,canını onun canına kat iyileşebilme umudu ile savaş,araştır,sayısız veterinerlere götür hemen gitmesine izin verme..ve dua et,hepimiz edelim,oda bir can,,,canlı....allahın bize emanetleri dostlarımız.....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-11, 00:06   #13

İstanbul (Avrupa Yakası)
fisun Çevrimdışı

veterinerler oluşacak acılarını bir şekilde mutlaka dinidirler,,onu acıya mahkum etmezler,vardır bir çaresi allahın izni ile...uyutmayın onu,,,,yapmayın...sonuna kadar onun için savaşmalısınız....insanın evladı gibi oluyolar aileden biri gibi....onu uyutmaman kendini düşünmen değilki onu düşünüyosun,belki bir umut belki bir yaşam geri verebilme çabası bu...sonuna kadar dua ve inançla gitmeni dilerim....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-11, 01:44   #14

Ankara
Yelda HIZAL Çevrimdışı

Hayırrr. Uyutmayın. O zaten gitmesi gerektiği zaman sizi bırakıp gidecektir. Belki de iyileşir. Artık bir sürü yürümeyi sağlayan alet var. Bu tatlılığa nasıl kıyarsınız?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-12-14, 13:51   #15

kedimbenimherseyim Çevrimdışı

Sakın uyutma benimde kedimin başına benzer bi olay geldi ve bununla ilgili araştırmalar yaptım diyoduki kedinizin felç kısmını ılık suda masaj yaparak yüzdürün bende onh deniycem ve maşaj aletleriyle bacaklarına masaj yap kasları hareketlensin sen elinden gelen çabayi göster önerileri uygula unutma sen onu uyutmak için sevmedin
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları