Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 25-02-15, 13:45   #31

sanon Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedimi kısırlaştırcam ama sorun olurmu acaba lütfen yardım

Yurtdışı kaynaklı ne kadar profesyonel sayfa bulduysam bu konuda hepsi erken kısırlaştırma tavsiye ediyor.
Genel nedenleri:
- Çok daha kolay ameliyat. Daha kısa ameliyat. Daha az kanama, daha az komplikasyon. Anestezi çok daha sorunsuz. Yani ameliyatla ilgili her şey daha kolay ve riskler çok daha az.
- Yetişkin hayvanlara göre iyileşme çok daha hızlı, psikolojik baskı çok daha az.
- Birçok kanser ve hastalık riski çok ciddi oranlarda azalıyor ya da tamamen sıfırlanıyor. Başta meme ve rahim kanseri olmak üzere (kedilerde meme kanseri görülme sıklığı insanlardan daha fazlaymış)
(Buraya kadar olan avantajlar cinsel olgunluğa erişmeden yapılan erken kısırlaştırma operasyonlarında geçerli. (Yani ilk kızgınlığını yaşamadan. Cinsel olgunluğa erişme yaşı doğma mevsimlerine göre 3-5 ay arası. Yani 4 aylık bir kedi de hamile kalabiliyor.)

Kısırlaştırma zamanıyla ilgili güncel tavsiyeler:
ASPCA: 8 hafta ( https://www.aspca.org/pet-care/cat-care/spay-neuter )
iCatCare: 4 ay ( http://www.icatcare.org:8080/advice/...ering-your-cat )
catgroup.org.uk : 4 ay ( http://www.thecatgroup.org.uk/policy...ents/neut.html )
PetMD: "Ne bir kez yavrulatmaya ne de ilk kızışmayı beklemeye gerek var. Ne kadar erken o kadar avantajlı" ( http://www.petmd.com/blogs/thedailyv...ring_cat-26695 )
cat-care.de: 3. ayından önce ( http://www.cat-care.de/fruehkastration.pdf ) (çok kapsamlı ve tamamen konunun uzmanları tarafından hazırlanmış, konuyu birçok açıdan ele alan güzel bir çalışma; Almanca)

Bu arada hatrı sayılır bir süre Amerika ve Avrupa tecrübesi olan, doktoralı veterinerim de "ne kadar erken o kadar iyi" düşüncesinde...

Benim kedim (dişi) 6.5 aylıkken ilk kızışması bittikten 1-2 gün sonra kısırlaştırıldı. Daha önce çok fazla sağlık sorunu yaşadığı için daha erken yapamadık. Tüm endişelere rağmen (önceki sağlık sorunlarından dolayı) ameliyat sorunsuz geçti. Narkozdan sorunsuz uyandı. Hiçbir komplikasyon gelişmedi. İyileşme çok kısa sürdü. İkinci gün tamamen ameliyat olmamış gibi davranıyor ve deli gibi oynamak istiyordu.

Bu konu en son " 27-02-15 " tarihinde saat 17:01 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-15, 04:14   #32

sanon Çevrimdışı

Fiyat bilgileri...

Burada ( http://www.ist-vho.org.tr/ivho_fiyat_2014.pdf ) İstanbul Vet. Hek. Odasının 2014 alt sınır ücretleri var.
1 yaşına kadar olan dişi kedi kısırlaştırması (ovariohisteroktomi; yumurtalık ve uterusun çıkarılması) 310 TL. Buna ameliyata hazırlık vb. yan işlemler dahil değil. (1-2 yaş arası 330; 2 yaş üstü 350)
1 yaşına kadar erkek kedi kısırlaştırması (orşidektomi, testislerin alınması) 200 TL.

Operayona hazırlama 45 TL
Anestezi 75 TL

Yani bu resmi listeye göre 1 yaşından küçük dişi kedinin kısırlaştırılması min. 430 TL olmalı... (Hemogram da olursa 500)
Erkek kedininki de 320 TL (hemogramla 390)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-15, 04:49   #33

sanon Çevrimdışı

Kedisini kısırlaştırmayı düşünen herkese:
Kediniz dişiyse özellikle özen gösterin iyi bir veteriner bulmaya (dişi kedi kısırlaştırması çok daha zor bir ameliyat çünkü) ve bu işin diğer kedi bakım konuları gibi periyodik bir şey olmadığını, tek seferlik olduğunu unutmayın. İyi vet. bulduğunuzdan eminseniz ve bütçenizi bir şekilde denkleştiriyorsanız fiyatı da bence çok düşünmeyin. 100 lira daha fazla verip ömür boyu sağlıklı bir kediyi hepimiz tercih ederiz herhalde. Kedinizi sokaktan kurtardıysanız imanı para olmayan hayvansever vet.lerden ciddi oranlarda indirim de alabilirsiniz. Sorunuz.

Bu arada, böyle ciddi bir konuda "şöyle yapın böyle yapın, en az şu kadar bekleyin/beklemeyin, asla şu zamanda kısırlaştırmayın" diye tavsiye veren kullanıcıların rahatlıkları enteresan. Konu hakkında hiçbir ciddi uzmanlığı ya da belki araştırması bile olmadan doğrudan gördüğü 1-2 örnek üzerinden başkalarının kedilerinin geleceğini belirleyebilecek tavsiyeler vermek büyük genişlik. Başkalarının da bu tür dayanaksız, güvenilmez forum bilgilerini ciddiye alıp "ha, tamam öyleyse, ben de öyle yapayım kedime" şeklinde bir moda girmeleri daha da tehlikeli. Emek verip güvenilir kaynaklardan bi zahmet kendiniz araştırın, daha sağlıklı kararlar verirsiniz. Başkasının verdiği, neye dayandığı belli olmayan bir tavsiyeye uyduğunuzda kedinizin başına bir iş gelirse bundan yüzde yüz siz sorumlu olursunuz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 04:40   #34

Mırni Çevrimdışı

Yazıda dışılerden bahsedıyor...
1 yaşına kadar bekleyın erkekler ıçın denıyor...
Ottawa,Londra ve Bostonda 3 tane profersorle konuştum bu konuyu İstanbul unıversıtesıni Jinekoloji Anabilim Dalı başakanı Profesor İsmail kırşanda dahil... hepsının ortak kanısı erkek kedılerın 1 yaş sonrası kısırlaştırılması yönunde kımse ordan burdan duyup bılgı vermıyor yani...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 11:59   #35

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Sanon ne işle meşgulsünüz , kedinizi de eklememişsiniz ve niye her konuya aynı Mesajı kopyala yapıştır yaptınız merak ediyorum, kötü niyetli sormuyorum.

Bilimsel tezlerin araştırmaların şöyle bir handikapı var ayrıca, tez olsun hipotez olsun ispatlanana kadar geçerliliği yok edilebilir bulgulardır. Daha geçenlerde senelerdir kötü Dediğimiz kolesterol Amerikalı bilim adamları tarafından çürütüldü. Bence bunu da göz önünde bulundurarak, deneyim üzerinden yol almamız daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. 1 Yaşından sonra ve önce operasyon geçiren kedilerden en çok hangi grup Zararlı çıkmış mesela...

Ayrıca ben de Dişi ve erkeklerde fark olduğu kanısındayım. Çünkü şöyle bir şey var, genelde Kadınlık hormonları Vücutta kilo almaya ve şişmeye yol açar, fakat erkeklik hormonları büyüme, kas gelişimi Sağlar. Bu iki hormonun dengesi bozulduğunda anormaliler çıkar. Yani erkeklik hormonu üreten kısmı çok küçük yaşta alırsanız kediniz Gelişimini tam tamamlayamayabilir diye düşünüyorum. Dişilerde ise erken kısırlaştırma bence tüy Dökümü, aşırı kilo alma vb şeylere yol açabilir.

Tabi bunlar benim varsayımlardan çıkarak yola çıktığım kendi düşüncelerim. Ama demek istediğim genel olarak bu hayvanların hormon dengesinin bozulacağı ve gelişimlerini etkileyebileceğidir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 16:45   #36

sanon Çevrimdışı

"Sanon ne işle meşgulsünüz , kedinizi de eklememişsiniz ve niye her konuya aynı Mesajı kopyala yapıştır yaptınız merak ediyorum, kötü niyetli sormuyorum. "

Kısırlaştırmayla ilgili başlıklarda aynı konular üzerine tartışılıyor ve benim de söyleyeceklerim bunlar; dolayısıyla aynı şeyi yapıştırmam gayet normal.
Ayrıca herkesin kendi kişisel tecrübelerinden yola çıkarak mutlak doğruymuşçasına tavsiyelerde bulunduğu bir yerde profesyoneller tarafından hazırlanmış bilgiler içeren kaynakların linklerini koyuyorum ki insanlar daha güvenilir yerlerden bilgilensinler; isterlerse... Her bir kısırlaştırma konulu başlıkta insanlar kendi kişisel tecrübelerinden yola çıkarak bir şeyler söylüyorlar; ben de tavsiyede bulunmadan sadece kendi tecrübemi paylaşıyorum ve bulduğum bu kaynakları paylaşıyorum. Nedir sıkıntı yaratan nokta? (Diğer iki sorunuzun hem konuyla ilgili olmadığını hem de illa sorulması gerekiyorsa doğru yerin açık bir forum olmadığını düşünüyorum.)

"Bilimsel tezlerin araştırmaların şöyle bir handikapı var ayrıca, tez olsun hipotez olsun ispatlanana kadar geçerliliği yok edilebilir bulgulardır. Daha geçenlerde senelerdir kötü Dediğimiz kolesterol Amerikalı bilim adamları tarafından çürütüldü. Bence bunu da göz önünde bulundurarak, deneyim üzerinden yol almamız daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum. 1 Yaşından sonra ve önce operasyon geçiren kedilerden en çok hangi grup Zararlı çıkmış mesela..."

Kişisel deneyimler, ona bakarsanız, çok daha muğlaktır. Kişisel deneyim üzerinden konuşulurken gördüğünüz duyduğunuz birkaç vakadan çıkardığınız öznel yorumunuzu anlatmış olursunuz aslında. Halbuki çok daha fazla vakanın çok daha sistematik biçimde izlendiği bir süreç (adına ister bilim deyin ister başka şey) çok daha güvenilir olur. O süreçten henüz daha kesinleşmiş yargılar çıkarılamamış olsa bile kişisel deneyimlere göre daha fazla ve güvenilir bilgi verme potansiyeline sahiptir.

Neticede spesifik olarak bu alanda uzmanlığı olan birisi değilseniz ve karar almanız gerekiyorsa neye dayanacağınızı seçmeniz gerekir. Ben forumlardaki öznel yorumlara değil en azından belli düzeyde güvenilirliği olan daha kurumsal kaynaklara dayanmayı tercih ediyorum. Ve ilgili olduğu noktalarda gördüklerimi paylaşıyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 17:28   #37

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Ben sizi tanımak ve yaptığınız Yorumları anlamak açısından sormuştum fakat siz kötü niyetli algılamayın dediğim halde direkt savunmaya geçmiş ve bana saldırmışsınız. Ben demiyorum ki sizin dedikleriniz doğru değil elbette ki bilimsel kaynakların bir dayanağı olmak zorunda. Ama şu da bir gerçek ki etrafımızda 50 veteriner var ise bunlardan geçen vakaları incelediğimizde "erkek" kedi için 1 yaş öncesi kısırlaştırmanın Zararlı olduğu sonucuna ulaşıyorum ben. Dişilerde zaten böyle bir problem olmadığı için sorun yok. Ayrıca mırni arkadaşımızın söylediği kişiler sizce o bilimsel makaleleri okuyup sizden daha iyi değerlendiremiyorlar mi acaba ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 18:14   #38

sanon Çevrimdışı

Mırni tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yazıda dışılerden bahsedıyor...
1 yaşına kadar bekleyın erkekler ıçın denıyor...
Ottawa,Londra ve Bostonda 3 tane profersorle konuştum bu konuyu İstanbul unıversıtesıni Jinekoloji Anabilim Dalı başakanı Profesor İsmail kırşanda dahil... hepsının ortak kanısı erkek kedılerın 1 yaş sonrası kısırlaştırılması yönunde kımse ordan burdan duyup bılgı vermıyor yani...
YazıLARda hem dişi hem erkeklerden bahsediyor. Sadece bir yazıda iki cinsiyetten de bahsetmesine rağmen erken kısırlaştırmayla ilgili olan cümle dişilerle ilgili bir paragrafta geçiyor.

ASPCA:
"for kittens as young as eight weeks old to be spayed or neutered"

icatcare:
"Age for neutering
Traditionally male and female cats have often been neutered at six months of age, but this is after many cats reach sexual maturity and not based on any scientific rationale. For social, health and population control reasons, it is now recommended neutering should routinely take place at around 4 months of age."

thecatgroup:
"Suggested timing of neutering for:... " ("neuter" terminolojik olarak erkek kedi kısırlaştırmaları için kullanılsa da bu yazıda iki cinsiyeti de kapsayacak şekilde kullanılmış. Yani erkek kediler her halükarda kapsanıyor)

PetMD: Yazıda genel olarak iki cinsiyetten de bahsedilmesine rağmen erken kısırlaştırma konusu "kedim bir kere yavrulasın da ondan sonra kısırlaştırayım" yaklaşımı bağlamında dişiler için vurgulanmış.

catcare.de:
"im Alter von 7 Wochen kastrierte Katzen und Kater"

Dünya'nın çeşitli yerlerindeki profesörler bu konuda aynı görüşteyse şu anda internette bunu savunan bol kaynak olması gerekir. Ben araştırma yaparken bunlar hiç karşıma çıkmadı. Bildikleriniz varsa paylaşın da herkes yararlansın; kararlarını düzeltsin. (Ben şahsen herhangi bir görüşü savunmuyorum. Bulduğum bilgiler ışığında yürümeye çalışıyorum sadece.)

" kımse ordan burdan duyup bılgı vermıyor yani"
Sizi bilemem ama bence çoğu insan bire bir tanık olduklarının sayısı 3'ü 5'i geçmeyen vakadan çıkardıklarını genel geçer bilgilermiş gibi ortaya atıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 18:28   #39

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Sanon öncelikle şunu söylemeliyim ki, Verdiğiniz linklerin hiçbiri bilimsel makale değil, bir internet sayfasının bildirileridir. Bilimsel makale kaynak göstermek ve referans vermek zorundadır.

Policy Statement 1: Timing of neutering Mesela buradaki gibi... Bu yazı da sizin makalelerinizi destekler biçimde öğeler içerse de, karşı görüşten kaynaklara da bakılması taraftarıyım. Sonuçta her zaman 2 ayrı şeyi savunan gruplar olmuştur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 18:38   #40

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Ayrıca benim Anladığım şu o da erken kısırlaştırmanın gerçekten erken yani 4 aydan önce yapılması gerektiğini savunan kısım aslında yine benim mantığımda bir yaklaşım içerisindeler. Çünkü ergenliğe girmeden kedinin Gelişimi devam ederken henüz cinsel eğilim hormonları salgılanmamış iken kısırlaştırma yapıldığında, kedilerin bünyesinde bulunan büyüme hormonunun önü kesilmemiş ve devam etmiş oluyor. Yani ben şu sonuca vardım ya 4 aydan önce yapılmalı ya da grçti ise eğer 1 yaşına kadar beklenmeli.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 19:43   #41

barisdragon Çevrimdışı

Kısırlaşmadan sonra büyüme hormonu durmuyor desteksiz sallamayın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 20:09   #42

sanon Çevrimdışı

Puffik tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sanon öncelikle şunu söylemeliyim ki, Verdiğiniz linklerin hiçbiri bilimsel makale değil, bir internet sayfasının bildirileridir. Bilimsel makale kaynak göstermek ve referans vermek zorundadır.

Policy Statement 1: Timing of neutering Mesela buradaki gibi... Bu yazı da sizin makalelerinizi destekler biçimde öğeler içerse de, karşı görüşten kaynaklara da bakılması taraftarıyım. Sonuçta her zaman 2 ayrı şeyi savunan gruplar olmuştur.
Valla kendi fikriniz doğrultusunda başkalarının söylediklerini çarpıtarak, argümanlarını olduğundan farklı göstererek bir yere varamazsanız. (Strawman'e de girmiş bulunduk)
"profesyoneller tarafından hazırlanmış bilgiler içeren kaynakların linklerini koyuyorum..." demiştim. Hakemli dergilerdeki bilimsel makaleleri paylaşıyorum demedim. (Zaten güvenilir mecralardaysa onları paylaşmak yerine onlardan türetilmiş, konunun uzmanı olmayanların da rahat anlayabileceği yazıları paylaşmak bence daha mantıklı)
Bununla beraber bu paylaşımlar ima ettiğiniz gibi öyle birilerinin kafadan "ey ahali biz de işte böyle düşünüyoruz yeaa" diye salladığı bildiriler falan da değil. Veterinerler, akademisyen veterinerler, bilim insanları, çok sayıda hayvan barınağı tarafından sağlanan ciddi miktarlarda veriler üzerinden üretilen ve dolayısıyla mihav.com'daki X kullanıcısının kişisel fikrine göre çok çok daha fazla güvenilirliği olan bilgiler...

Bütün enerjinizi benim paylaşımlarımı çürütmek için harcıyorsunuz da... Dediğim gibi ben hala yeterli düzeyde kanıt gösterildiğinde sizin fikrinize de geçiş yapabilirim ama erkek kedilerin 1 yaşından sonra kısırlaştırılması gerektiğine dair elle tutulur sağlam hiçbir şey paylaşılmadı daha. (kaçırmadıysam) Sadece laflar dolanıyor.

"Ayrıca benim Anladığım şu o da erken kısırlaştırmanın gerçekten erken yani 4 aydan önce yapılması gerektiğini savunan kısım aslında yine benim mantığımda bir yaklaşım içerisindeler. Çünkü ergenliğe girmeden kedinin Gelişimi devam ederken henüz cinsel eğilim hormonları salgılanmamış iken kısırlaştırma yapıldığında, kedilerin bünyesinde bulunan büyüme hormonunun önü kesilmemiş ve devam etmiş oluyor. Yani ben şu sonuca vardım ya 4 aydan önce yapılmalı ya da grçti ise eğer 1 yaşına kadar beklenmeli."
Bunu nerden çıkardığınızı paylaşırsanız sevinirim...

Bu konu en son " 27-02-15 " tarihinde saat 20:52 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 21:23   #43

Mırni Çevrimdışı

Benden bu kadar ıster kedınıze dolma verın ister ocakbaşına göturun ister 2 aylıkken kısırlaştırın ister yıkayın ister üniversitede master yaptırın...
yıllardan berı elımızden geldığınce maddi-manevi yardımcı olmaya çalıştık burada insanlara hıç bır karşılık beklemeden bın kere aynı şeyleri sabırla yazarak...
çoluğuyla çocuğuyla kendını bılmez ınsanıyla uğraşarak netıce?

ne işim varsa benim burda buyuk hata bende aslında...
neyse hepinize hayırlı gunler
selametle..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 21:41   #44

Pıtırsonic Çevrimdışı

2 aylık kediyi kısırlaştırmayı önermeyi yardımla bağdaştırmıyorum. ben de veterinerlerle yıllardan beri iç içeyim ve hepsiyle de bu konuları görüşüyorum, fikir alışverişinde bulunuyorum. sonuçta sağlık problemi olunca onlara gidiliyor ve onlar da bu tecrübeleriyle neyin sağlığı riske attığını bilecek durumdalar. bu yüzden ben de x sitelerinden alınmış yazılarla değil gördüklerim ve güvendiğim veteriner hekimlerin verdikleri bilgilerle hareket ediyorum. erkek kedilerde bunca yıldır yaşadığım tecrübeye dayanarak erken kısırlaştırmayı kesinlikle önermiyorum, çünkü hekimler de önermiyor. burada alakasız ya da doğru olmayan birçok şeyi uygulayacak insan varken ve dışarıda para için yapılmaması gereken şeyleri yapacak veterinerler varken 2 aylık kediyi kısırlaştırmayı önermek hiçbir şekilde o kedilere yarar sağlamaz. kendi erkek kedinizi kısırlaştırın 2 aylıkken, birkaç yıl geçsin ve sağlık sorunu da yaşamadığından emin olun. ondan sonra burada önerin. üç beş örneğe bakarak diyorsunuz ama ben 9 yıldır evimdeki örneğe bakıyorum, sağlık sorunu yaşamadığına şahit oluyorum. bir o kadar yıldır da hem geçici baktığım hem de çevremdeki insanların baktığı kedilere şahit oluyorum. kimse boşa konuşmuyor, merak etmeyin. kedi sahibi olup olmadığı bile meçhul biri oradan buradan okuduklarıyla bana göre boş konuşuyordur, tecrübelerine dayanarak yazanlar değil.. yarın öbür gün başka bir "bilimsel" makale yayınlanır, ona inanırsınız. bilim her yeni bulunanla bir ileri gider, sonuçları da yıllar içinde görülür. önerilen şeylerin kötü olduğu da birkaç sene sonra anlaşılabiliyor ama bu arada olan canlara oluyor. bu yüzden insanlar yıllar sonra problemle karşılaşmamak için tecrübeli insanlardan fikir alıyorlar burada. yoksa arama motoruna yazıp konu hakkında yazılmış yazıları bulmayı herkes yapıyor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-15, 22:48   #45

Puffik üyesinin avatarı

Puffik Çevrimdışı

Kısırlaşmadan sonra büyüme hormonu durmuyor desteksiz sallamayın.

Durmaz evet ama azalır ergenliğe girdikten sonra. Sizin bu laubali yorumlarınız beni benden alıyor.

Bununla beraber bu paylaşımlar ima ettiğiniz gibi öyle birilerinin kafadan "ey ahali biz de işte böyle düşünüyoruz yeaa" diye salladığı bildiriler falan da değil. Veterinerler, akademisyen veterinerler, bilim insanları, çok sayıda hayvan barınağı tarafından sağlanan ciddi miktarlarda veriler üzerinden üretilen ve dolayısıyla mihav.com'daki X kullanıcısının kişisel fikrine göre çok çok daha fazla güvenilirliği olan bilgiler...

Bütün enerjinizi benim paylaşımlarımı çürütmek için harcıyorsunuz da... Dediğim gibi ben hala yeterli düzeyde kanıt gösterildiğinde sizin fikrinize de geçiş yapabilirim ama erkek kedilerin 1 yaşından sonra kısırlaştırılması gerektiğine dair elle tutulur sağlam hiçbir şey paylaşılmadı daha. (kaçırmadıysam) Sadece laflar dolanıyor.

"Ayrıca benim Anladığım şu o da erken kısırlaştırmanın gerçekten erken yani 4 aydan önce yapılması gerektiğini savunan kısım aslında yine benim mantığımda bir yaklaşım içerisindeler. Çünkü ergenliğe girmeden kedinin Gelişimi devam ederken henüz cinsel eğilim hormonları salgılanmamış iken kısırlaştırma yapıldığında, kedilerin bünyesinde bulunan büyüme hormonunun önü kesilmemiş ve devam etmiş oluyor. Yani ben şu sonuca vardım ya 4 aydan önce yapılmalı ya da grçti ise eğer 1 yaşına kadar beklenmeli."
Bunu nerden çıkardığınızı paylaşırsanız sevinirim...

Bu Kartımı oynamak istemezdim fakat gerçekten bilimsel geçerliliklerin ne süreyle kalıcı olabildiğine şaşırırsınız bunu size "vasıflı" biri olarak anlatmak isterdim ama dinlemeyeceğiniz için parmaklarımı yorma ihtiyacı duymuyorum. Size bu forumda ne vasıfla bulunduğunuzu ve ne iş yaptığınızı sordum her iki soruma da cevap alamadım. Eğer ben de sizin yazdıklarınızı okuyup değerlendireceksem, size göre Yaparım. Ama siz hala bir cevap vermediniz üstelik forum meselesi olmadığını belirtip özelden mesaj attığınızda da söylemediniz.

Pıtırsonic'e katılıyorum, sizin buradaki güvenilirliğiniz bile belli değilken sizin kaynaklarınızı okuduktan sonra insan elbette ki arka yüzünü Öğrenmek istiyor işin...

Mırni arkadaşımız da birebir gidip araştırdığı birçok kaynaktan bahsediyor ama siz hala internet sitelerine güvenmeye devam ediyorsunuz. Siz rüyanızda ingilizce öğrenebileceğinize inandıran sitelere de giriyor musunuz acaba ? Aradaki ironiyi lütfen kötü söz olarak algılamayın. Size yardımcı olmaya çalışıyorum internetten bulabileceğiniz bilgiler için...

Ayrıca demişsiniz ki sizin çevrenizden duyumlara mi inanayım yoksa bu yazılara mı, siz o yazılarda hangi vakalar KULLANILIYOR nereden biliyorsunuz ki ? Odak gruplarını profesör kedileri mi oluşturdu sanki ? O istatistiği çıkaran normal kediler ve burada birçok arkadaşın bilip gördüğü, bizzat yaşadığı kediler olayın ASIL kahramanları ve ben gördüğüme inanmayı tercih ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları