Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 20-04-13, 16:43   #1

velin üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
velin Çevrimdışı
Unhappy Kedimdeki önemli Sorun

merhabalar.benim iran chincihilla cinsi EFECAN adında erkek bir kedim var.13/04/2013 c.tesi günü veterinere gittik.normal kontrol için.daha yeni 1 yaşında oldugu için ergenlik zamanını kontrol altında tutuyoruz.o gün veteriner bize kötü bir haber verdi.erkek kedilerin dişi kedilere göre daha kolay kısırlaştırıldıgını biliyoruz.erkek kediler dıştan ufak bir operasyon geçirirken,dişi kediler içeriden ameliyat olur.ben de efe erkek oldugu ve kolay kısırlaştırılacagı için çok seviniyordum.fakat kedimin testisinin bir tanesi içeride olmaktaymış ve gelişmemiş.bunları duydugumda aglamadan edemedim.tutamadım kendimi.hem dişi gibi hem de erkek kedi gibi operasyon geçirmesi gerekiyormuş.inşallah sagsalim yazın bu operasyonu olucaz.daha önce ayagında mantar olmuştu.bunun için uzunca bir sure veterinerde kalması gerekti.boynuna boyunluk takıldı.aynı boyunluk bu operasyondan sonra da takılması gerekiyormuş.tek fark sahibinin yanında olacak.bu da içimi rahatlatıyor.bu konu hakkında bilgi sahibi olan birileri varsa lütfen bilgilendirirseniz çok seviniriz efeyle.onu hiç yalnız bırakmıcagım.her zaman ama her zaman yanındayım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-13, 00:30   #2

İzmir
DicleDicle Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedimdeki önemli Sorun

Sayın velin size çok geçmiş olsun.İnşallah iyi bir veteriner hekim ve iyi bir bakımla kediniz sağlığına kavuşur.Benim kedilerimde çok ciddi ameliyatlar atlattılar,şükür iyileştiler. Boyunluğu filan dert etmeyin,önce tepki gösterip sonra alışıyorlar.Dişi kediler gibi ameliyat olması da sizi korkutmasın,benim dişi kedim bağırsak ve kısırlaştırma ameliyatını aynı anda olmak durumunda kaldı,durumu acildi ve zordu.O bile atlattı. Endişelenmenizden daha doğal bir şey yok,seviyoruz hayvanlarımızı ve canları acısın istemiyoruz.İyi düşünün iyi olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-13, 02:09   #3

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

velin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhabalar.benim iran chincihilla cinsi EFECAN adında erkek bir kedim var.13/04/2013 c.tesi günü veterinere gittik.normal kontrol için.daha yeni 1 yaşında oldugu için ergenlik zamanını kontrol altında tutuyoruz.o gün veteriner bize kötü bir haber verdi.erkek kedilerin dişi kedilere göre daha kolay kısırlaştırıldıgını biliyoruz.erkek kediler dıştan ufak bir operasyon geçirirken,dişi kediler içeriden ameliyat olur.ben de efe erkek oldugu ve kolay kısırlaştırılacagı için çok seviniyordum.fakat kedimin testisinin bir tanesi içeride olmaktaymış ve gelişmemiş.bunları duydugumda aglamadan edemedim.tutamadım kendimi.hem dişi gibi hem de erkek kedi gibi operasyon geçirmesi gerekiyormuş.inşallah sagsalim yazın bu operasyonu olucaz.daha önce ayagında mantar olmuştu.bunun için uzunca bir sure veterinerde kalması gerekti.boynuna boyunluk takıldı.aynı boyunluk bu operasyondan sonra da takılması gerekiyormuş.tek fark sahibinin yanında olacak.bu da içimi rahatlatıyor.bu konu hakkında bilgi sahibi olan birileri varsa lütfen bilgilendirirseniz çok seviniriz efeyle.onu hiç yalnız bırakmıcagım.her zaman ama her zaman yanındayım..
Gecmis olsun, insallah cok cani yanmadan atlatir.
Bende sizin gibiyim kedimin cani yandiginda herkesden cok ben aglarim. Kimisi umursamaz, kimisi senin benim gibi, kendi cani yaniyormus gibi aglamasini durduramaz.
Ama sunu unutmamaliyiz, kediler bizim sandigimizdan daha dayanikli hayvanlardir, bosuna denmemis kediler dokuz canlidir diye
Insallah hersey yolunda gidecek, simdiden gecmis olsun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-13, 11:04   #4

velin üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
velin Çevrimdışı

bütün yorumlar için çok teşekkür ederim. @firari,sokak kedilerinin tuvalet alışkanlıkları yok.ailemi zor ikna ettim zaten.ayrıca sokaktaki kedilerim de var.onlar için de mama aldım evde duruyor.mutlaka onlara da yardım ediyorum.normalde iyi bakılan bir yerdeydi ama neden böyle olmuş bilinmiyor. @dicledicle sizin dostunuza da çok geçmiş olsun.teşekkürler @benelif,evet aynen onun canı yandıgında,sıkıldıgında benim de canım yanıyor sanki ve abarttıgımı dusunuyor çogu kişi.ama onlar,aramızdaki baglılıgı hiçbir zaman anlayamayacak insanlar.evet dayanıklılar.,inşallah.teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-13, 21:59   #5

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

yumusak.siyah ve TuBa.89
Yorumlarinizi ve kullandiginiz uslubunuzu cok begendim. Konuya yaklasiminiz ve insan incitmemek icin gösterdiginiz hassasiyet cok hosuma gitti.
Böyle hayvan severlerle birlikte olmakdan mutluluk duyuyorum.

Uslup cok önemlidir ama fakat bazi insanlar bir siteye girdiklerinde, akillarina nasil gelirse öyle yazabileceklerini sanirlar, kimi inciticem, kimi kiricam diye bir düsünce akillarindan bile gecmez.
Böyle insanlarla cok muatap olmamak gerek.
Cünkü degistiremezsiniz, sadece garip sekilde can yakmak icin kurululan sacma cümlelere maruz kalirsiniz.
Buda durduk yere sinirlenizin bozulmasina sebep olur.
Kendi adima böyle uslup kullanan insanlari not ediyorum ve bulasmamaya özen gösteriyorum.

velin arkadasimiz derdini paylasmis, kedisi icin endiseleniyor, onu cok iyi anliyorum.
Bende mavisimi kisirlastiricam 5-6 ay sonra ama simdiden korkuyorum.
Insallah hicbirimizin dostlarina hicbirsey olmazda ömür boyu bizimle birlikde yasarlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-13, 22:04   #6

İstanbul (Anadolu Yakası)
firari Çevrimdışı

hayır ben genel olarak yazdım yabancı cisim yutmalarıonda aynı sorunla karşılaşıyorlar. kediler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-13, 23:21   #7

İzmir
DicleDicle Çevrimdışı

Tamamdır sayın firari @sayın velin teşekkür ederim size de acil şifalar.

Genel olarak söyleme ihtiyacı hissettim, birbirimize cevap yazarken dikkat etsek, yargılamasak, yaftalamasak, lafla dövmesek,insanları kendilerini savunmak durumunda bırakmasak çok güzel olur. Dünyayı ve canlıları seven insanlar olarak birbirimize destek için bu sitedeyiz (Yani çoğumuz). Bazı yorumları okurken muhatabı ben olmadığım halde çok geriliyorum,muhataplarının halini düşünmek bile istemem.Birbirimizi strese sokmaya hakkımız yok.Farklı fikirler normal,saygısız üslup anormal.Ve sanırım moderatörler de böyle insanları görüp forumdan uzaklaştırırsa hepimiz için daha iyi olacak.

Bu konu en son " 22-04-13 " tarihinde saat 01:25 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-13, 23:50   #8

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

DicleDicle tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tamamdır sayın firari @sayın velin teşekkür ederim size de acil şifalar.

Genel olarak söyleme ihtiyacı hissettim, birbirimize cevap yazarken dikkat etsek, yargılamasak, yaftalamasak, lafla dövmesek,insanları kendilerini savunmak durumunda bırakmasak çok güzel olur. Dünyayı ve canlıları seven insanlar olarak birbirimize destek için bu sitedeyiz (Yani çoğumuz). Bazı yorumları okurken muhatabı ben olmadığım halde çok geriliyorum,muhataplarının halini düşünmek bile istemem.Birbirimizi strese sokmaya hakkımız yok.Farklı fikirler normal,saygısız üslup anormal.Ve sanırım moderatörler de böyle insanları görüp forumdan uzaklaştırırsa hepimiz için daha iyi olacak.
Kelimesi kelimesine KATILIYORUM.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-13, 21:14   #9

İzmir
DicleDicle Çevrimdışı

Siz bize gelişmeleri aktarın lütfen sayın velin,merak ederiz. Bir kedi aynı anda iki ameliyat geçirebilir ki kedimden biliyorum,yeter ki iyi bir veteriner ve bakım olsun.Siz halledersiniz kalbinizi ferah tutun.Tez zamanda acil şifalar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-13, 22:48   #10

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Bende merakla iyi haberlerinizi bekliyorum.
Insallah 2 ameliyatida sorunsuz atlatacak, siz böyle ilgilendiginiz sürece, o cok sansli bir kedi olarak yasamaya devam edecek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-13, 01:17   #11

firari Çevrimdışı

kedilerinizin fotoraflarına baktım ikisinide büyük ihtimalle sokaktan sahiplenmişsiniz dişi olan calico anadolu kısa tüylü kedisi kırma yada melez deil dieri renkli ankara kedisi yurdumuzda maniecoon diye bir kedi yaşamıyor. bilğinize daha önceki yazımda bunu anlatmayı denedim tekir kedinin desen rengine verilen addır. yani tekir kırması diye bişey yok hemen her kedide tekir desen buluna bilir.yurdumuzun kedileri kırma melez olmaları için yurt dışından gelip evlerde üretilen kedilerle çifleşmeleri gerek onlarda sokaklarda yaşıyamıyor. kediler. mama ayırt eder hemen hepsi seçicidir. daha çok asitli yiyecekleri tercih etmekte mamalarda aroma şeçerler.hepsinin içeriği tahıllardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-13, 01:29   #12

firari Çevrimdışı

iran ve yan ırklarının hep gözleri akar. sürekli silinecek tüylerini taramsan topaklaşıp yaralar oluşacak biritsh ler siyam kedilerin kanından gelen kedilerdir. onlarda mantar hastalıklarına çabuk yakalanırlar. göz proplemleride olur. yani google amcaya sor herşeyi söyler. birazda araştırma yapacan tabi doğal kedilerimiz internette bilği kirliliğinden kırma melez olur manie coon olur. bombay olur.tuxdeu olur.yalnız insanlar şunu anlamaz bombay kedisi hindistana özgü bir kedidir.bombayda hindistandadır.rengi siyah olur.ama kuyruklarında açık kahve şeritler olur. siyah olan her kedi nasıl bombay deilse tuxdeu' diyede bir cins yoktur.her kediden siyah beyaz yavru doğabilir.iki beyazdan siyah beyaz yavru doğabilir bu onu tuxdeu yapmaz manie coon kedisi de çok iri bir kedidir. ağırlıkları 12 kiloya çıkar büyük bir ırktır.tüy yapısı farklı kulak uçlarında siyah tüyller yüz yapısı geniş ve orta uzunluktadır. bunları yazıyorum çünkü doğal kedilerimize manie coon bombay gibi isimler takıp sahiplendirme satış yapanlar var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-13, 03:02   #13

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

firari yazinizi okudum agzim acik kaldi
Ne kadar bilgiye sahipsiniz böyle, sizi tebrik ederim öncelikle.
Ben pek anlamam cins mins isinden, miyavliyorsa benim icin kedidir

Anlattiklarinizda haklisiniz ama
Hemeraa arkadasda cok hakli.
Bazi seylerde ayni fikirdesiniz hatta.

Su konuda bu sitedeki herkes ayni fikirdedir sanirim.
Bir canliya sahipsek, sonuna kadar ona bakmak ve sevgi göstermek zorundayiz.

Kedileri cins cins ayirmak dogru degil hepsi bir can tasiyor ve eyer dünyaya gelmislerse, onlara bakmak, elimizden geleni yapmak bizim insanlik vazifemiz.

Cins kedi bakmak isteyen cins kedi sahiplensin, sokak kedisi bakmak isteyen sokak kedisi sahiplensin.
Ama yeter ki SAHIPLENSIN.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-13, 16:56   #14

firari Çevrimdışı

insanların ne beslediğine tercihlerine karışamayız ben cins adı altındaki kediler beslenmesin demiyorum çünkü benimde var yalnız şunu söyleyim evlerinde iran biritis vs bu tür kedileri çoğatıp sürekli yavrulatıp satış yapıyorlar.cins adı altında kediler çoğaltılırken bizim sokaklarımızdaki kediler. annelerinden ayrılıp ücra köşelere atılıyorlar. ayriyetten cins adı altındaki kediler. çoğaldıkça coğrafyamızdaki kediler. kısırlaştırılmakta yani doğal olan kediler.bunlar. her rengiyle yerli kedilerimiz azalırken insanlarda sahiplenmeye yanaşmıyor.çoğu barınaklarda kötü şartlarda yaşam savaşı verirken çoğuda maniecoon bombay isimleri takılıp bazı insanların çıkarları için satılıyor. satışa karşıyım aslında en güzel kediler coğrafyamızda varken rusya üzerinden yurt dışından yabancı ırklar. geliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-13, 17:00   #15

firari Çevrimdışı

sokak kedisi diye bir kedi yoktur. sokakta yaşıyan kedi vardır. eve alırsan ev kedisi insanlarımız kedilerle yaşamayı becerememişken bazı hayvan severler. evde kedi beslemedikleri halde buldukları kedileri kısırlaştırıp hayvan severim diye geçiniyorlar.kısırlaştırma sebepleri yavrular ölüyor.araba çarpıyor. vs doğupda ölmeyen bir canlı varmı yok her yavru ölmüyor. ölmeyenlerde kısırlaştırmadan sonra yok olacaklar. bundan on sene sonra dışarda kedi olmayacak cins adı altındaki kedilerde bizim sokaklarımızda yaşıyamaz görüyoruz sahiplendirme sitelerinde astımım var alarji oldum bin bir bahaneyle cins adı altındaki kedilerede yuva aranıyor.sokağa atılanlar. tabi onlarda kaç gün yaşarlarsa
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları