Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 31-03-14, 13:09   #1

btl_kc üyesinin avatarı

Ankara
btl_kc Çevrimdışı
Question kedim neden ölmüş olabilir?

kedim önceden çok neşeli oyun oynamayı cok severdi. son iki aydır sessiz sürekli uyuyor ve yamuk yürümeye başlamıştı. veterinere götürdüğümde kedinin değişik yürümelerinin normal olduğunu söyledi ve kulağında iltihaplanma başlangıcı olduğunu söylediler ve canaural kulak damlası yazdı. çok üstüne gittiyseniz bunalıma girmiş olabilir dediler. başka bi veterinere götürdüm ateşinin yüksek olduğunu söyleyip antibiyotik iğne vurdular 2 günde 1 deri altından iğne oluyordu. kendisini toparlamadan aşılarına başlamayalım biraz toparlansın öyle başlayalım dediler. yaklaşık 2 hafta sonra evin içinde dolanmaya oyun oynamaya başlamıştı iyileşiyor diye seviniyordum. ama garip olarak salyası çoğalmıştı. 2 gün önce yatağımın üzerinde uyuyordu biraz okşayınca mırıldamaya başladı keyfi yerindeydi. ve yarım saat sonra odama girdiğimde halının üzeri kedinin tüyleriyle doluydu ve kedim çalışma masamın altında cansız yatıyordu... aniden öldü...ölüm anında baya çırpınmış olmalı her yer tüy içindeydi...

neden ölmüş olabilir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 13:30   #2

İstanbul
sanslikedi Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedim neden ölmüş olabilir?

kesinlikle veteriner hatası olduğunu düşünüyorum birisi normal diyor öteki ateşli diyor bunalım diyor iltihaplanma bu işte bi gariplik var.
peki birdaha kedi besliyecekmisiniz ? acınız hafifler belki yeni bir dost ile hayvan sevgisi ve hayatı kazanabilirsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 15:21   #3

btl_kc üyesinin avatarı

Ankara
btl_kc Çevrimdışı

bu durum baya sarstı açıkçası 4 ayda çok bağlanmışım hala odaya girdiğim anda karşılaştığım manzarayı unutamıyorum ve galiba biraz da kendimi suçluyorum yakın zamanda tekrar bi kedi sahiplenmeyi düşünmüyorum en azından biraz zamana ihtiyacım var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 16:14   #4

İstanbul (Avrupa Yakası)
AndroidNavy Çevrimdışı

Arkadaşların dediği gibi veteriner hatası olması olası bir durum. Ağızdaki salyalar eğer damla halindeyse sevgi göstergesidir.Ama daha fazlaysa ağızla iligli bir sorun olabilir(kist gibi) ve ya iç-dış parazitin de belirtilerindendir de diyenler var. Hatta köpüklü salya akıntısı zehirlenme belirtisidir.Yine de 2 veteriner bir hayvana doğru teşhis koyup tedavisini yapamadıysa bu onların sorumsuzluğudur. Başınız sağolsun bu arada.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 17:08   #5

İstanbul
sanslikedi Çevrimdışı

bence kesinlikle yeni bir kedi sahiplenmelisiniz yanlış anlamayın eskisini bir çırpıda kalbinizden atar gibi demek istemiyorum....
ama hayata bakış açınız degişir kediniz can dostunuzdur ve sizin hayatınızda kesinlikle büyük bir yer kapladığını anlarsınız bir anda eğer bu kötü zamanınızda acınızı biraz olsun hafifletmek,kötü anınızda sizinle oynamak eğlenmek güldürmek isteyen bir dost alırsanız bu kötü zamanları atlatmakla kalmaz onunla hayata tutunur ve hiç ummadığınız gibi eski kediniz sadece bir anı olarak kalır ( anı degil kabus )
fakat onu bir çırpıda atamassınız ama inanın unutursunuz ilerde kaç kedi beslediniz dediklerinde birtek aklınıza gelebilecek bir konumda olur yani okadar.
acınızı anlayamam ama doğru söylüyorum ALLAH kimseye yaşatmasın (AMİN)
bir arkadaşım böyle yaptı ve yeni kedisiyle 1 yıldır çok mutlu eski kedinisini ancak ben sorunca aklına geliyor okadar (ilk 3-5ay rüyasına girdi tabiki) ama sonra geçti demem oki birazda bünyeyle alakalı bir durum tabi herkez hemen kabullenemez inşallah dediklerim biraz olsun fikrinizi degiştirir başınız sağolsun tekrardan herkeze iygünler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 18:00   #6

btl_kc üyesinin avatarı

Ankara
btl_kc Çevrimdışı

tavsiyeniz için öncelikle cok teşekkür ederim
odama giresim gelmiyor durup durup aklıma o manzara geliyor sanırım biraz zamana ihtiyacım var
ama tavsiyeniz aklımın bi köşesinde
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-14, 19:16   #7

İstanbul
sanslikedi Çevrimdışı

aklınızın bir köşesindeyse mutlu oldum kesinlikle doğru kararı vereceğinize eminim umarım kimsenin başına gelmez

KÜÇÜK BİR DUYURUM OLUCAK;
9 aylık sarman kedime çiftleştirmek için dişi eş arıyorum istanbul/avrupa yakasında ikamet ediyoruz.
7.5 aylık chinchilla kısırlaştırılmış kızımız şekeri sahiplendiriyorum sahiplenmek isteyenler mesaj atsın royalcanin mama ile beslenmiş olup yemyeşil fosforlu gözleri bembeyaz tüyleriyle sizi kendine hayran bırakacağına eminim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-14, 08:13   #8

lokum-şirin Çevrimdışı

Öncelikle başımız sağolsun ben de aynı acıyla yanıp tutuşuyorum. Daha dün gömdüm kedimi. Aslında evde iki kedim daha vardı. bundan yaklaşık 15 gün önce çalıştığım hastanenin bahçesinde küçük bir kedi gördüm ağzı burnu akıyordu ve karnı şişti. Hemen gidip yemekhaneden et aldım önüne koydum ama saatlerce öylece durdu ve yemedi. İş çıkışı içim rahat etmedi kucağıma alıp şişli de özel bir veterinere götürdüm. Hırıltılı nefes alıyordu kızım. Veteriner elle yokladı baktı hamile mi dedim bilmiyorum dedi!!!! olabilir ama fip de olabilir dedi. kızımın burnunun üstünde kabuklu bir yara vardı. Veteriner yarayı karın şişliğini ve hırıltılı nefes almayı fipe bağlamıştı. Nasıl anlayacağız dediğimde bana yaklaşık 400-5000 liralık tahlil listesi verdi. Durumu anlattım bu kadar harcama yapamayacağımı anlattım. Antibiyotik vurdu bir de genta diye bir iğne. Bana 5 gün boyunca getirin bu tedaviye devam edicez dedi. Önce kediyi fip olasılığı nedeniyle eve almadım hastanenin bodrumunda duruyordu oraya koydum ama günde 3-4 posta yemek su götürüp onu severek vakit geçiriyordum. 2 günde antibiyotik iğnesini ben vurdum kas içi. kedinin iştahı açılmıştı. Çok fazla mama yiyordu. Dayanamayıp onu alıp eve getirdim. Onu bir odadad ayrı tuttum kızımın burnundaki yara inanın 2-3 günde geçti. Gayet mutlu ve sevimli görünüyordu. Ağız burun akmaları geçmiş çok az hırıltısı vardı. Ben iyileştiğini düşünüdüm. Antibiyotiği kestim. ve bir gün onu kuacğıma aldığımda o minik şiş karnında pıtır pıtır bişeylerin oynadığını farketti. Hamile olduğunu anladım. Ama özel veteriner hekime güvenimi kaybetmiştim. Yuhh yani anlayamadın mı elle yoklarken ben bile anladım o hayvanın hamile olduğunu veteriner hekim anlayamadı. Para tuzağı dedim. Şişli belediyesinin vetine götürdüm. kızım hakikaten çok iyiydi oradaki vet baktı ve hamile bu hayvan dedi. tabi kızım hiç belirti vermediği için bişeyi yok dedi. Alın götürün hamile 2 haftaya kadar doğurur dedi. Hatta iyiki antibiyotiğe devam etmemişim dedim hem hayvan hemen iyileşti hem de ilaç yavrulara zarar verirdi deidm içimden. Adını balkız koydum minik annemin.. 1 hafta sonra doğurdu. Yavruları sahiplendi çok iyiydi kızmın durumu yine dünya kadar mama tavuk veriyordum hapur hupu yiyordu prensesim. 4 yavrumuz oldu çok fazla kan da kaybetmedi. Gayet sağlıklıydı doğum sonrası 4 gün. Geçen çarşamba kuzenim geldi balkızı ilk gördüğünde balkız zayıf ve çelimsizdi ama 10 gün içinde topalrlamıştı. Aaaaa dedi bu kedi ne güzel toparlamış dedi. Hatta güzelleşmiş dedi. ayyy ne güzel yiyor dedi.. Balkızım minik annem en son bu sözlerle yemek yedi bu sözlerden sonra tam 12 kez öksürdü. Bu olay çarşamba akşamıydı. cumartesi veterinere götüreyim diyordum öksürüğü için. eretsi sabah uyandığımda o hapur hupur mama yiyen kedi 2-3 lokmacık yemişti. işe gittim geldim akşam aynı. ama başka belirti yoktu. perşembe geceside çok az yiyince cuma sabahı belediye vetine gittim solunum yolları enfeksiyonu dedi. Antibiyotik yaptılar. şurup verdi azitro, imuneks verdi kapsül. aldım verdim ama akşam eve geldiğimde yine halsiz ve bişey yememişti yavrularının yanına da gitmiyordu. AD mama almıştım ona yemedi şırıngayla vermeye çalıştım döke saça azıcık yedi. İtemiyordu yemeyi. gece 2 gibi pati altları soğuktu. Çizmeli kedi diye bir vete götürdüm kurutuluşta. serum verip antibiyotik vitamin yaptılar bana bu hayvanı çok sıcak tut demediler. ne olabilir diyorum fip diyorlar. Neyse kızımı alıp eve gittim sabaha doğru bir kaç saat sonra tekrar belediyeye gidiyorum onlarda serum verdiler. Bana oksijen desteği lazım dediler. Fulya vet diye bir veterinerde bir 20 dakika oksijen aldı serum aldı. acıyla inleyerk nefes alıyordu yavrum. vet çok sıcak tutun vücut ısısı çok düşük dedi. eve geldim kızıma kaloriferin üstünde yer yaptım çok cansızdı. arada sıkılıp bilinçsiz bir halde kendini parkelerşn üstüne atıyordu. en son pazar sabahı vetplus diye bir vete götürdüm röntgen çektiler akciğerleri su toplamış miniğimin. yoğun bakım ünütesine aldık. oksijen hortumunu onun içine koydular. pazar akşamı 10 gibi gittim. Ünütenin içinden bana doğru hafif bir kaç hamle yaptı kucağıma almak sitedim ama vücut ısısı normale dönmüştür diye riske atmamayayım diye almadım elimi içeriye sokup sevdim. ona onu çok sevdiğimi söyledim. veteriner pek umutlu değildi ama ben sürekli dua ediyoırdum. eve geldim işlerim vardı uyuyakalmışım sabah 6 da sıçrayarak uyandım veti aradım kzım nasıl diye durumu aynı biraz daha ayağa kalkmaya çalışıyor dediler. Tamam dedim sevindim toparlanıyor diye. içimden bir ses kalk git dedi kucağına al sev okşa dedi ve bir giysini götür ona bırak kendini mutlu hissetsin dedi. Çok yorgundum nasılsa iyileşiyor öğlen arası giderim dedim. yarım saat sonra aradılar balkızım ölmüş. hemen gittim kaskatı ve soğuktu sevdim biraz. napıcaz dedim gömü için belediyey haber veriyoruz biz dediler onlar bizden alıp gömüyoarlar dedi. ben alıp götüreyim dedim bireysel başvuru kabul etmezler dedi. Tamam dedim eve geldim. sonra belediyeyi arayayaım ne zaman gidip alacaklarsa ben de gideyim kzımı gömeyim dedim. belediye gömmüyormuş çöp atık muamlesi yapıyormuş. tekrara vet plus ı aradım oradaymış hala miniğimin cenazesi ben gelip alıyorum dedim. gittim aldım. sarmışlardı naylon bişeye depoya koymuşlardı!!! aldım kızımı tuzla belediyesi hayvan mezarlığını aradım 3 e kadar gömü işlemi yapıyorlarmış. saat öğlen 12 civarıydı mümkün değil şişliden yetişemezdim. kızımın cenazesi o gece evde benimle kaldı. konuştum gece biraz yatağa uzandık birlikte çok severdi ben uzanınca gelip üstüme uzanmayı. analttım defalarca özür diledim. defalarca onu sevdiğimi söyledim. dün sabah erkenden kızmı alıp gittim. ve bir kaç gündür giyindiğim kokumun sinmiş olduğu bir giysimle gömdüm.odası aynen duruyor kokusu sinmiş. 4 yavru süt annede ona sözüm var yavrular bana emanet minik annem dedim. ve hala ağlıyorum ağlıyorum ağlıyorum. yemek bile zor yiyorum.

Hep kendimi suçluyorum acaba o ilk hamile bile olduğunu anlayamayan vetin dediği gibi antibiyotik yapsaydık iyileşir miydi? ya da antibiyotik yavruları öldürür kızımı zhirler miydi? ilk günden avcılara götürseydim kurtulur muydu? sorular sorular sorular... kızmın akciğerleri su toplamış ama şişlideki özel vet ki adı şişli veteriner bir de çizmeli kedi fip dedi.. vetplus kronik akciğer enfeksiyonu dedi.ölüm nedeni solunum yetmezliği.. iki kedim daha var benim kime güveneceğiz bilmiyorum. halamların kedisi 6. kattan düştü hem de iki kez ön pati ve arka pati kırıldı iç kanama geçirdi ciğerleri su topladı ama anatolia hastanesne götürdüler ve ikisinde de kurtardılar. acaba oraya mı götürmeliydim diye kendimi yiyip bitiriyorum. bir daha Allah korusun miniklerime bişey olursa asla ve sala özel veterinerlere gitmeyeceğim. doğru anatolia ya da avcılardaki hayvan hastanelerine. özel veterinerlere artık güvenmiyorum. kasaplar, para tuzkçıları fipten başka da bişey bilmiyor çoğu.. Allah cümlemize sabır versin çok zor ama çok zor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-14, 08:21   #9

lokum-şirin Çevrimdışı

Acaba ben yokken vet plusta oksijen verdiler mi? en son gittiğimde üniteyi kapatmışlardı kzım biraz soğuktu ben dedim açın diye öyle açtılar. şüphe ettim sonra yok ya dedim bakıyorlardır. nazar mı değdi miniğime kuzenim o kaşam çok güzel olmuş çok topalrlamış bak bak nasıl yiyor dei kızım ondan sonra neredeyse hiç yemedi..o mu nazar ett? iyi mi bakmadılar benim ihmalim mi bilmiyorum. sürekli bunları düşünüp ağlıyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-14, 08:24   #10

lokum-şirin Çevrimdışı

Şimdi 4 minik yavru süt annede . kzıma sözüm var onları sahiplendirmem gerek hem de iyi birilerine gerçekten bakabilecek gerçekten çok sevebilecek birilerine vermem gerek.1 ini ben alıcam. güzel bebeğimin masum çaresizim rahat uyusun.. hepimizn masumları rahat uyusun. Allah sabır versin bize.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-14, 12:26   #11

btl_kc üyesinin avatarı

Ankara
btl_kc Çevrimdışı

senn elinden geleni fazlasıyla yapmışsın kendini suçlu hissetme derim
iş veterinerlere gelince orası biraz karışık kime nereye güveneceğiz bilmiyorum
ankara üniversitesi veterinerlik fakultesinin poliklinikleri daha mantıklı geliyor zaten bi daha asla özele götürmem
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-14, 04:36   #12

Siyahinci Çevrimdışı

Sevgili lokum
Seni çok iyi anlıyorum zira bende dün gece oğlumu fip den kaybettim. İlk belirtiyi vermesinden sonra ( yemek yemiyordu karnı şişmişti biraz ) hemen veterinere götürdük. Peritonit dedi. Ben biraz netden okudum ve fip hastalığıyla tanıştım. Veterinere sordum fip mi yani bu ölümcül mü dedim. Evet öyle ama geçen bir kedi gelmişti kurtuldu dedi. 3 tane antibiyotik uyguluyordu. Her gün bizde evde vurduk iğnelerini. Bir ara iyileşme gösterdi yemek yedi , neşelendi biraz , bahçeye çıktı falan sevindik. Ancak sonra gene kötülendi. İlaçlarını yapmamıza rağmen her geçen gün halsizleşti. Arada vet e gittik gene serum verdi , beslenme sıvısı verdi. Bağışıklığımı artırmak için bir vitamin komplexi verdi. Ama olmadı , her geçen gün kuvvetten düştü. Karnının sıvısı tekrar çekildi arada. Ancak en sonunda ciğerlerde su topladı malesef. Ve evladımı dün gece kaybettik. Fip çok bela bir hastalık cidden. Oğlumdan 5 gün önce bir kedimiz daha öldü bu hastalıktan . Bahçede baktığımız yemek yiyip bize yaklaşmayan 2 kedi de böylece 3 günde öldüler. Yani siz elinizden geleni yapmışsınız. Kendinizi yemeyin. Ölümcük bir hastalık ve ancak vücut direnci yüksek olanlar kurtuluyor. Ben de oğluşumu alalı 3 ay bile olmamıştı. Fazla bir bağışıklık geliştirememiş demek ki , sizin ki çok daha yeni. Bende durup durup ağlıyorum. Çok zor gerçekten. Evde benim de başka kedilerim var ancak ama onlar 3 yaşındalar. Veterinerimiz 16 aya kadar kedilerde görülüyor onlara birşey olmaz dedi. İnşallah olmaz Allahım esirgesin.

Gentayı bizde kullandık. 5 gün sonra antibiyotikleri değiştirdi vet.imiz mikrop direnç geliştirir diye. Tüm bunlara rağmen kurtulamadı. Pis ve sinsi bir hastalık tüm iç organları sarıyor.. Siz her gün antibiyotiğini yapsanız da hamile olduğu için dediğinzi gibi yavrular etkilenecekti. Hakkaten o vet. nasıl bir vet.miş nasıl anlamamış hamile olduğunu çok tuhaf.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları