Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 27-07-13, 21:39   #1
 
Tulipa üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 11
Tulipa Çevrimdışı
Varsayılan Kedim kumaş yiyip kusuyor

Merhabalar.
1 yaşında dişi bir kedim var.

Kedim sürekli evdeki çorapları, tişörtleri, eşofmanların iplerini yiyor. Önce dişleriyle kemiriyor sonra da yutuyor. Yediği parçalar da çok büyük parçalar. Daha sonra da ya kusuyor ya da yediği parça kumundan çıkıyor.

Son 3 ay öncesine kadar böyle bir problem yoktu. Son zamanlarda daha da arttı.

Bunu yapmasındaki sebep ne olabilir? Boğulacak diye korkuyorum. Yoksa bu doğal bir süreç mi? Nasıl hareket etmeliyiz, yardımlarınızı bekliyoruz. Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-13, 23:55   #2
 
Benelif üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Nis 2013
Mesajlar: 915
Benelif Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Bence hic normal degil
Veterinerinize bir sorun, öyle görülüyor ki, vitamin eksikligi var.
Tahminimce vitamin ignesi yada baska birsey verecekdir veterineriniz...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-11-13, 15:38   #3
 
Tulipa üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 11
Tulipa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Cevabınız için çok teşekkür ederim, veterinerimiz bunun normal olduğunu söyledi. Kedilerin böyle değişik huyları olabilir dedi. Sizin dediğiniz gibi vitamin eksikliğinden olabilir mi diye sordum ama ilgisi yok, sadece kumaş yememesine özen gösterin çünkü kusmaya çalışırken boğulabilir dedi. Kedinin sürekli kumaş yememesi için peşinde koşmaktan çok yoruldum ve ne yazık ki bütün çabalarıma rağmen de başaramıyorum zaten. Ne yapıp ne edip bi şeyler buluyor. Bambu perdelerimizin çekme iplerini yemiş. Metrelerce ip! Perdeleri kullanmıyordum, bi odada katlayıp saklıyordum, gitmiş gelmiş yemiş bütün iplerini. Çok sonra farkettim ve hemen yerini değiştirdim perdelerin. Zaten çok da bi şey kalmamış yiyecek.

Gerçekten çok çaresiz hissediyorum artık. Çamaşır asamaz oldum evde. Bütün odaları serbesttir evin, bir tek mutfak hariç. Kapalı kapılara gelemiyor zaten eğer açmazsam deli gibi miyavlıyor bütün gün. Ne yapacağım bilemiyorum veterinere tekrar gitmeyi düşünüyoruz çünkü bu böyle olmayacak!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-11-13, 23:02   #4
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 157
sürmeli Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

buday çimi ekin ve yemesini sağlayın kendi kedim buday çimini üç hafta içinde vermediğimde battaniye yalıyor. iplerini koparmaya çalışıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-11-13, 01:07   #5
Yaz
 
Yaz üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Mesajlar: 524
Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Bizim kızımızda ip gördüğünde affetmiyor ama çim ile alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü o kadar çimler yapıyorum yüzüne bile bakmıyor ama ip gördüğü anda atlıyor.

Sizin kediniz zamanla ipi nasıl bulacağını çözmüş iyice bağımlılık olmuş onda sanırım bizimkisi işi o kadar ileriye vardırmıyor. Çorapla falan oynar ama ip sökmeye çalışmaz anca bir yerde sarkan ya da düşen ip görürse hemen yemeğe kalkıyor.

Bizim kız sürekli göz önünde olduğundan pek iş karıştırma şansı olmuyor zaten ama bir kere gözümün önünde koca ipi yuttu yakalayamadım.

Eğer neden yaptıklarını ve çözümü öğrenirseniz bizimle de paylaşır mısınız? Benim de işime yarar şahsen.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-11-13, 03:25   #6
 
pinkylola üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Kas 2013
Mesajlar: 9
pinkylola Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

benımkıde torba ve karton yıyıyor bazen eger ben gormedıysem, kusuyor sonra
ne yapabılırım
sadece traınıng aıd alıp bu yerlere sıkıyorum baska cozum varmı ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-11-13, 08:32   #7
 
Jagger üyesinin avatarı
 
İçel (Mersin)
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Yaş: 30
Mesajlar: 33
Jagger Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Tulipa, Başka bir veterinere daha danışın isterseniz. Ciddi bir sorun sonuçta.
Benim kızım bir ara naylonumsu çorapları kemiriyormuş ve kıyafetlerimin etiketini... Dışkısında görünce farketmiştim. Veterinerimiz vitamin eksikliğinden olabileceği gibi, bu durum normal de olabilir demişti. Dikkat etmek gerekiyor. Mesela Mia şu an store perdelerimizin tül kısımlarını dişliyor! Ben sebebini keşfettim, ne zaman istediğini yapmazsam koltuğun tepesine geçip gözümün içine baka baka o tülü ısırıyor. Ne zaman sultanımıza bir ilgisizlik veya saygısızlıkta bulunsam bulaşık süngerini ısırıyor, kartonpiyerleri ısırıp koparıyor. Benim çözümüm oyun! Elimde kağıt topun hışırtısını duyunca ne tül, ne sünger görüyor gözü Sorununuzun cevabı veterinerlerde yoksa, can sıkıntısından olması da bir ihtimal. Dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Oyun aktivitelerinizi arttırıp, kedinizin enerjisini alarak yeniden gözlemleyebilirsiniz bu alışkanlığını. Yeterince ve kararında yormalısınız. Başlangıçta hangi nesneye/oyuncağa karşı daha ilgili olduğunu öğrenin. Zaten biliyorsanız, bu oyuncakla her kumaşa yöneldiğinde dikkatini dağıtın. Ve bir süre sonra değişiklik gözlemlerseniz, kendinize günlük oyun saatleri belirleyin, ki sıkıldığında yöneleceği şey kumaştan önce size bir danışmak olsun

Umarım kısa zamanda alışkanlığından kurtulur!

Bu konu en son " 22-11-13 " tarihinde saat 23:41 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-13, 17:25   #8
 
Tulipa üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 11
Tulipa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim öncelikle. Umarım yardımlarınız ve fikirleriniz sayesinde bu sorunu çözebilirim. Çözdüğüm takdirde nasıl başardığımı da yazacağım inşallah buraya.

Sevgili Jagger, yazdıkların çok mantıklı şeyler ama ben zaten bunları uygulayan biriyim. Yani onun enerjisini alıyorum, birlikte çok güzel vakit geçiriyoruz. Beni sevdiğini biliyorum. Oyun oynarken ben yorulduğumda bi kenarda oturuyorsam eğer bağıra çağıra tekrar kaldırıyor yerimden tekrar oynuyoruz. İletişimimiz gerçekten mükemmel. Ama yapmaması gerektiği şeyi bir türlü anlatamıyorum. Kedi eğitimi hakkında birçok yazı okudum ama kendi sorunuma karşılık nasıl bir eğitim vermem gerektiğini çözemedim.

Ayrıca kemirdiği ve yuttuğu şeyleri bizim yanımızda yapmıyor. Çoraplarla oynamayı çok seviyor ve oyunun sonunda yemeye başlıyor. Çamaşırlığa serdiğim bütün çorapları tek tek yiyor. Ben de artık çorapları onun erişemeyeceği bir yerde kurutmaya başladım. Ama dün gece biz uyurken bu tişörtümü almış ve koca bir delik açmış. Veterinere bu tişörtle birlikte götüreceğim, durumun vehametini anlaması adına. Çamaşırları kurutabileceğim başka hiçbir yer yok ne yazık ki. Hoş o çamaşırları ordan alsam bu sefer koltuk örtülerini kemireceğinden adım kadar eminim. Halının püsküllerini de yutuyordu çünkü. Bantlayıp halının altına soktum o püskülleri.

Bu hafta veterinere götüreceğiz inşallah. Umarım bir çaresi vardır. Eğitim yoluyla nasıl çözebilirim bu işi? Genelde cezalandırmak yerine ödüllendirerek eğitmek daha iyidir ama bunları kemirdikten sonra nasıl ödüllendireyim?

  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-13, 17:36   #9
 
Üyelik Tarihi: Eki 2013
Mesajlar: 1.521
canancan Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

nasıl yemiş şaşırdım.midesi zarar görmez inşallah.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-13, 22:09   #10
 
Jagger üyesinin avatarı
 
İçel (Mersin)
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Yaş: 30
Mesajlar: 33
Jagger Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Endişeleriniz konusunda sizi anlayabiliyorum Tulipa, çünkü Mia'nın yediği parça da aynı büyüklükteydi. Sorununuzun ciddiyeti fotoğrafınızla ortada. Hekiminize mutlaka görünün, eğer yine sağlığıyla alakalı olmadığını söylerse bu sorunun altında başka ne yatabileceği konusunda sizin kafa yormanız gerekecek. Hayata onun gözünden bakın, siz Prenses olsaydınız evde neyi değiştirirdiniz? *Bi tekstil atölyesi istemediğine eminim

Belki yabancı bir kedi kokusu, belki hep kapalı olan bir kapı veya kısıtlı bir alanda dolaşıyor oluşu, belki (çok enerjik olduğu için) sizin yeterli gördüğünüz oyun seansları, belki de evinize gelen bir misafir... İnanın sebebi her şey olabilir. Eğer fizyolojik olarak bir sıkıntı yoksa belli ki onu rahatsız eden başka bir şey var.

Tamamen yanlış düşünüyor olabilirim ama kızımla hep empati kurmaya çalıştığım için şu sonuca vardım; bazılarımızın tırnak yeme alışkanlığı var, manikürü gelmiş ellerimizde biriken etleri kemiririz, kanatana kadar uğraşırız... Hepsi stres ve sıkıntıdan değil mi? O an elimize çok sevdiğimiz bir yiyeceği/içeceği aldığımızda bir süreliğine unuturuz bu kötü alışkanlığımızı. Sonra yeniden devam... Yani ödül geçici bir çözüm olacaktır. Ceza konusuna ise girmiyorum, hiçbir canlının cezayla eğitileceğini düşünmüyorum. O yüzden sorunun kaynağına inmekte fayda var.

Sonuç olarak, önce veteriner ve ardından cevap aynıysa evde bir süre kedicilik oynayın, keşif yapın! İnanın ben çok kere yerlerde kızımla uyudum, saklandığı yerlere girdim, aynı kaptan su içtim, onunla sinek avladım. Her gün 3 tane kaplanla aynı evde yaşıyormuşum gibi onu anlamaya çalışıyorum. Huzurlu olmaları için elimizden geleni yapıyoruz, yine de bazen eksikliklerimiz olabiliyor. Hepsi dilsiz ama vücutlarının her noktasıyla bizimle iletişime geçebilen olağanüstü canlılar... İşte bu yüzden birazcık empati işe yarayabilir. Sevgiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 01:12   #11
 
Tulipa üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2013
Mesajlar: 11
Tulipa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Açıkçası ben hiç böyle düşünmemiştim. Haklısınız nedeni psikolojik de olabilir. Söylediklerinize kafa yorup neyden huzursuz olabileceğini bulacağım. Tabii ilk olarak bu konu için tekrar veterinere gideceğiz. Yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim. Gelişmeleri burada aktaracağım Umarım olumlu gelişmeler yaşarız. Hepinize tekrar çok teşekkür ederim. Hepinize bol patili, huzurlu günler dilerim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 15:10   #12
 
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Mesajlar: 349
gokhaname Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Jagger tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yerlerde kızımla uyudum, saklandığı yerlere girdim, aynı kaptan su içtim, onunla sinek avladım.
kedinizi daha iyi anlamak için kuru mamasından yiyip, kumunuda kullandınızmı? sırf merakımdan soruyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 16:59   #13
 
Jagger üyesinin avatarı
 
İçel (Mersin)
Üyelik Tarihi: Haz 2013
Yaş: 30
Mesajlar: 33
Jagger Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

Muhalefet olmak adına yazmadığınızı umarak merakınızı gidermek için söyleyeyim; Mamasının içeriğini ve kumunun kalitesini araştırmam yeterliydi bunun için.

Onun saklandığı yerlere girmemin ya da kontrol etmemin amacı korktuğunda neden X yeri tercih ettiğini anlamak ve bunun önüne geçmekti. Hiçkimse kedisinin bir yere saklanıp, endişeyle orada duruşunu izlemek istemez.
Aynı kaptan/bardaktan su içişim tamamen şematik; ona yakınlığımın bir göstergesi.
Merak ettiğiniz eğer kedimin mama köşesinde beslenip beslenmediğimse, düşündüğünüz gibi olmadığını belirtmek isterim.
Sinekleri avlamasına yardımcı olmam ise boyunun yetmediği yerler için geçerli. Tavana konan bir sineği yakalayamıyor ve saatlerce miyavlıyor. Kendisini güçsüz hissetmemesi adına, kucağıma alıp istediği şeye ulaşmasını sağlıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-13, 17:10   #14
 
Üyelik Tarihi: Mar 2012
Mesajlar: 349
gokhaname Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim kumaş yiyip kusuyor

anladım cevap için tşkrlr.
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kedim sürekli kusuyor. Üzüm Kedi Sağlığı 23 05-01-17 01:16
Kedim kumaş yiyip kusuyor Tulipa Kedi Sorunları 2 21-11-13 15:31
Kedim kusuyor ikikulaklı Kediler 5 29-10-12 21:52
kedim 3gündür kusuyor çok acil yardım :( Latife Kedi Sorunları 2 28-08-11 15:28Saat 15:11.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203