Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 12-11-13, 23:55   #1

İstanbul (Avrupa Yakası)
casper_g Çevrimdışı
Varsayılan kedim kilo alıyor

casper kısırlaştırma ameliyatından sonra hızla kilo alıyor ölçü kabım olmadığı için göz kararı mamasını koyuyorum proplan-delicate e yenı gecıs yaptım daha once acana balıklı kullanıyordum ve kılo alımı o sırada asırı derecede arttı evde hassas tartım olmadıgı ıcınde mamaların arkasında yazan gramajlara bı turlu uyamıyorum, light mama vermem gereklı mı sızce kedım 5 kiloya dayandı 1 yasında lıght mama vermektende aslında cekınıyorum ama bu hızla kılo almaya devam edıcek dıye korkuyorum lutfen yardım edın
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-13, 01:10   #2

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedim kilo alıyor

casper_g tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
casper kısırlaştırma ameliyatından sonra hızla kilo alıyor ölçü kabım olmadığı için göz kararı mamasını koyuyorum proplan-delicate e yenı gecıs yaptım daha once acana balıklı kullanıyordum ve kılo alımı o sırada asırı derecede arttı evde hassas tartım olmadıgı ıcınde mamaların arkasında yazan gramajlara bı turlu uyamıyorum, light mama vermem gereklı mı sızce kedım 5 kiloya dayandı 1 yasında lıght mama vermektende aslında cekınıyorum ama bu hızla kılo almaya devam edıcek dıye korkuyorum lutfen yardım edın
Gerçekten kısırlaştırdıktan sonra bir çoğu hızla kilo alıyor benim kedim minnoşta aldı. Veterinerim diet mamaya karşı bizim diet ürünler gibi dedi onun yerine mamasını azalt dedi ama onu yapmak gerçekten zor. O yalvaran aç gözlerleler bakmaya başladıkları zaman yapamıyoruz en azından ben yapamadım. Diet mamaya çok direndim ama olmadı ve hızla kilo aldı ve bu onların sağlığı için çok tehlikeli kilo verdirmek ayrıca çok zor. Ben hemen öneri üzerine royal canin young male olan mamasına başladım. Bu mama erkek ve dişi olarak ayrılıyor ve özel kliniklerde mama satanlarda satılıyor.Bu mamaya geçin bir kaç ay verin kilo alması duruyor hatta biraz veriyor. Ölçü kabı aldım ve mamanın üzerinde yazan miktarı günde 3-4 bölerek verdim bu şekilde vermenin faydasını gördüm.Benim kedim sıkıldı sonraları yemedi birde mama sadece tavuklu değiştirme gereği duydum ve proplan sterilised mamaya geçtim tavuklu ve somonlu olarak var .Bir ay tavuklu veriyorsam diğer ay balıklı veriyorum. Her sabah yarım kaşık yaş mama veriyorum onu da kuru mama tavuklu ise yaş mamaya balıklı ve balıklı çeşitlerinden veriyorum. Memnunum severekte yedi kilo almadı ben ölçmüyorum zaten çok mama yemiyor ama kilosu var yani sınırda aldığı kilo kaldı fakat üzerine almadı.. Ölçmek istiyorsanız mama satan pet shoplarda ölçü bardağı var fiyatı da uygun üzerine çizgiler halinde gramlar hatta diete göre mamalar dahi yazılı aldığınız yere sorun size anlatır hassas teraziye gerek yok..Bence hemen geçin daha fazla kilo almasın..

Bu konu en son " 13-11-13 " tarihinde saat 01:13 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-13, 08:44   #3

İstanbul (Avrupa Yakası)
casper_g Çevrimdışı

Diet mamalarin icerikleri beni korkutan durum misir gluteni bugday bilmemnesi zararli olur mu diye dusunmeden edemiyorum bu young male dediginiz mama internette satilmiyor mu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-13, 10:01   #4

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Diet mamalarin icerikleri beni korkutan durum misir gluteni bugday bilmemnesi zararli olur mu diye dusunmeden edemiyorum bu young male dediginiz mama internette satilmiyor mu
Belki faydası yok ama zararı olduğunu da sanmıyorum .Young male internette satılmıyor ben o zaman çok aramıştım şimdi var mi bilmiyorum. Pet shoplar da da yok sadece mama satan özel kliniklerde var. Diet mamalara aslında en iyisi kuru mama deseler de ben de sıcak bakmıyorum ama baştan öyle alıştırdım artık başka bir şey yemiyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-11-13, 11:49   #5

canancan Çevrimdışı

yazdığınız içerikler normal mamalardada var.ayrıca diyet mama kullanmadan veterinerim bıdıbıdı dedi ondan kullanmadım diyen ergenvari cümleler bitsin artık.kullanmadan yararsız olduğu nasıl biliniyor.ne demek diyet ürünlere gerek yok?diyet ürünler normal mamadan daha az yağ içerir.diyet olmasının nedenide budur.tuz yemesi yasak biri için tuzsuz peynire ne gerek var tuzlu yesin demek kadar saçma birşey bu.bir veterinere sadece sizin güvenmeniz o veterineri doğru ve güvenilir kılmıyor.diyet ürünler çok yiyen ve hareketsiz kediler için üretildi.bu durumda ideal kilosuna kavuşana kadar diyet mama kullanmakta sakınca yok.görevini yerine getirip insanı yada kediyi zayıflatan az kalorili tüm yiyeceklere ne gerek var demek ancak cahillerin kuracağı bir cümle.gerek olmasa üretilmezdi.kediniz özellikle erkekse 5 kilo iyi bir rakam.bundan sonra dikkat ederseniz ölçülü yemeye alışacaktır.

Bu konu en son " 13-11-13 " tarihinde saat 14:30 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 01:33   #6

İstanbul (Avrupa Yakası)
casper_g Çevrimdışı

Bu kadar sinirlenmenize gerek yoktu ben sadece endiselerimi belirttim bu forumda insanlarin boyle ani cikislari bilgi paylasimindan cok bi tartisma ortamina donusturuyo forumu. Her neyse ben sabah ve aksam birer kucuk cay bardagi mama vermeye kedimi alistirmaya calisiyorum ancak sabahta aksamda koydugum anda bitirip gun icinde ve tum gece ac kaliyo acikiyo mu bilmiyorum ama kabinda mama olmuyo bu durumun herhangi bir sakincasi olur mu peki ? Gun icinde evde olmadigimdan ogunleri 3 4 parcaya bolemiyorum ne yazikki
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 11:42   #7

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bu kadar sinirlenmenize gerek yoktu ben sadece endiselerimi belirttim bu forumda insanlarin boyle ani cikislari bilgi paylasimindan cok bi tartisma ortamina donusturuyo forumu. Her neyse ben sabah ve aksam birer kucuk cay bardagi mama vermeye kedimi alistirmaya calisiyorum ancak sabahta aksamda koydugum anda bitirip gun icinde ve tum gece ac kaliyo acikiyo mu bilmiyorum ama kabinda mama olmuyo bu durumun herhangi bir sakincasi olur mu peki ? Gun icinde evde olmadigimdan ogunleri 3 4 parcaya bolemiyorum ne yazikki
Birer çay bardağı sanki çok gibi geldi normal mama mı bu ? Bana önerilen normal mamada su bardağının yarısın idi hatta daha azı bu ona günlük yeter dendi. Bana çok az görünmüştü ama sizinki de fazla gibi geldi yine de emin değilim .Mamaların üzerinde yaşına ve kilosuna göre yazan miktarlarla sizin verdiğiniz miktarı karşılamak lazım.Hassas terazim yok demişsiniz marketlerin var bir poşete bir miktar koyup ölçtürün sonra o ölçüye göre verebilirsiniz Benim size önerim young male geçiş yapın ve mamayı alırken ölçü kabı isteyin üzerindeki ölçüye göre sabah akşam verebilirsiniz .Şöylede yapabilirsiniz tabi bunlar benim önerim kedinize göre ayarlayın..Sabah giderken vermeniz gereken mamanın yarısın kaba koyun yanına da yarım çorba kaşığını veya daha az yaş mama da koyun önce yaş mamayı yer daha sonra acıkınca kuru mama yer akşam geldiğinizde vermeniz gereken mamayı ikiye bölün ilk geldiğinizde verin bir de yatmaya yakın verin. Zamanla yedikleri miktarda azalıyor Ben yaş mamanın önemine inanıyor çok sağlıklı değil diyorlar ama çok az veriyorum ve hep kuru mama evden de hiç yemiyor bu da bağırsakları açısından verilemsini doğru buluyorum.Minnoş bu düzeni çok sevdi yaş mama kahvaltı gibi oluyor çok seviyor.Kilo alınca vermeleri gerçekten çok zor.Ben de sizin gibi diete geçmedim mamayı da azaltmaya kıyamadım kilo aldı.Kilo vermesi için mamayı çok azaltmam geriyordu bunu da yapamadım.Bu şekilde ve young male ile biraz azaldı ama çok az fakat korudu tekrar üzerinde almadı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 18:42   #8

Pıtırsonic Çevrimdışı

genelde mama miktarı, su bardağının 3/4'ü kadar oluyor ama tabii mamadan mamaya gramaj değişiyor. bonacibo light kullanıyorum ben kedilerim için. eğer ölçülü koymazsanız onu da 2 katı yiyorlar, dolayısıyla yine kilo alıyorlar. normal mamayı az ölçüde de verebilirsiniz. gittiğim veterinerler bu 2 seçeneği sundu, biz light kullanıyoruz daha olumlu sonuç alabilmek için. yarım bardaktan az demiş hülya hanım ama bu bana yeterli gelmedi. orijen de kullandım, royal canin de. ölçü kabındaki mamayı su bardağına döktüğümde yarıdan kesinlikle daha fazla oluyor. 3/4 su bardağı mamayı günde 2 öğün şeklinde verebilirsiniz. yaş mamaların da içerikleri ağır ve çiğ et parçacıkları içerebiliyorlar. ben konserve mamaları sağlıklı bulmayanlardanım (hatta kuru mamaları da).. dolayısıyla evde mama hazırlarsanız 1 öğün normalde verdiğiniz ölçüde kuru mama, diğer öğünü de evde hazırladığınız mamadan verebilirsiniz. evde hazırlananlar eğer patates, ekmek, makarna vb. şeyler koymazsanız ki bence koymayın, daha hafif oluyor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 20:11   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Pıtırsonic tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
genelde mama miktarı, su bardağının 3/4'ü kadar oluyor ama tabii mamadan mamaya gramaj değişiyor. bonacibo light kullanıyorum ben kedilerim için. eğer ölçülü koymazsanız onu da 2 katı yiyorlar, dolayısıyla yine kilo alıyorlar. normal mamayı az ölçüde de verebilirsiniz. gittiğim veterinerler bu 2 seçeneği sundu, biz light kullanıyoruz daha olumlu sonuç alabilmek için. yarım bardaktan az demiş hülya hanım ama bu bana yeterli gelmedi. orijen de kullandım, royal canin de. ölçü kabındaki mamayı su bardağına döktüğümde yarıdan kesinlikle daha fazla oluyor. 3/4 su bardağı mamayı günde 2 öğün şeklinde verebilirsiniz. yaş mamaların da içerikleri ağır ve çiğ et parçacıkları içerebiliyorlar. ben konserve mamaları sağlıklı bulmayanlardanım (hatta kuru mamaları da).. dolayısıyla evde mama hazırlarsanız 1 öğün normalde verdiğiniz ölçüde kuru mama, diğer öğünü de evde hazırladığınız mamadan verebilirsiniz. evde hazırlananlar eğer patates, ekmek, makarna vb. şeyler koymazsanız ki bence koymayın, daha hafif oluyor..
Mama bana da çok az gelmişti ama şunu hatırlayamadım minnoş ameliyat sonrası hızla kilo aldı verdiğim mama da diet değildi belki verdiği miktar kilo vermesi için o kadar azaltılmıştı . Zaten ben o miktardan fazla verdim ama hemen diet mamaya geçtim Yaş mama hatta kuru mama konusuna gelince son derece haklısınız eğer evde hazırlanan mamayı yerse en güzeli...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 20:31   #10

İstanbul (Avrupa Yakası)
casper_g Çevrimdışı

butun bır gun boyunca 3/4 su bardagı mama mı ınanamıyorum ıkı cay bardagıyla bıle sureklı ac casper bu kadar yemege zayıfmıs bıle o zaman :S evet acıl dıyet mamaya gecıs yapıcam olcu kabıda ıstıcem bu mama paketlerının arkasında yazan olculerın sabah aksam oldugunu dusunup oyle vermıstım bı ara bıde ne kadar sacma dusunmusum casper koydugum anda mamayı yedıgı ıcın tum kedıler oyle sandım gercekten casper tum gun ac kalıcak sımdı of
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 20:45   #11

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

butun bır gun boyunca 3/4 su bardagı mama mı ınanamıyorum ıkı cay bardagıyla bıle sureklı ac casper bu kadar yemege zayıfmıs bıle o zaman :S evet acıl dıyet mamaya gecıs yapıcam olcu kabıda ıstıcem bu mama paketlerının arkasında yazan olculerın sabah aksam oldugunu dusunup oyle vermıstım bı ara bıde ne kadar sacma dusunmusum casper koydugum anda mamayı yedıgı ıcın tum kedıler oyle sandım gercekten casper tum gun ac kalıcak sımdı of

Mamayı azaltmak gerçekten çok zor oluyor. Minnoş çılgın gibi yiyordu ben tasını boş bıraktım ve önerilen miktarı 3-4 böldüm. İlk günler ben mamayı kabına koyuyorum bir mama kabına bir de bana ters ters bakıyordu '' bu ne ben bunlar doyarmıyım'' der gibi. Çok duygu sömürüsü yapıyorlar hazırlık olun ama zamanla az mamaya alışıyorlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 20:49   #12

İstanbul (Avrupa Yakası)
casper_g Çevrimdışı

umarım cabuk alısır nasıl dayanıcam bılmıyorum acıkınca hep aklıma casper gelıyo oda ac dıye bıde sankı ben mamasını azalttıgımdan berı asabılestı gıbı gelıyo bana
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-13, 21:45   #13

Pıtırsonic Çevrimdışı

benimkiler 3/4'ten fazla zaten pek yiyemiyorlar. bir tek kilo problemi olan Naciye, fazla koyarsak onu da yiyor ama koymazsak bağırıp mama istemiyor. düşününce az gibi geliyor ama kabına koyun, aslında o kadar az bir miktar değil. yalnız tek seferde vermeyin, mutlaka öğüne bölün. çok acıkırsa evden balık ya da tavuk haşlayıp az ölçüde verebilirsiniz. onların da kalorileri çok yüksek değil zaten, balık daha bile iyi olur.. erkek kediler kısırlaştırma sonrası çok fazla kilo alıyorlar. bir süre sonra mama miktarına alışır zaten, alışana kadar mecbur biraz açlık çekecek. sonuçta kilo, onların sağlıkları için çok tehlikeli.. Murphy kısırlaştırılmadan önce baya kaslı ve sıkı bir kediydi. şimdi garfield gibi oldu kilosu yine çok yüksek değil, bir ara daha fazlaydı ama diyet ile azalttı. yine de eski yapısına dönemiyor. erkek kedi sahipleri bu yüzden daha dikkatli olmalı. dişilerin çoğu, kısırlaştırıldıktan sonra pek değişim göstermiyor yemek konusunda. erkekler tam tersi, çok etkileniyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-13, 16:49   #14

İstanbul (Avrupa Yakası)
casper_g Çevrimdışı

evet cok dıkkatlı olmak gerek cogu hastalık kılodan dolayı oluyormus kedılerde, aynen casperda oyle baya kaslı bı kedıydı hatta zayıflıga yakındı kucuk kaldı falan dıye endıselendıgımı hatırlıyorum kısırlastırmadan sonra cok hızlı bı sekılde kılo aldı belkı acana mamanın da etkısı var sımdı proplan verıyorum ama bu paket bıttıkten sonra bızde lıght a gecıcez napalım pekı bonacıbodan memnunmusunuz onerırmısınız yada baska lıght mama tavsıyenız olur mu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-11-13, 23:09   #15

Pıtırsonic Çevrimdışı

benim ilk ve tek light deneyimim, bonacibo light sterilized. bu yüzden kıyaslama yapamayacağım. 4 yıl Pıtır'la yaşadım, fit bir kedi olduğu için light kullanmadım. şimdi baba evine, dolayısıyla diğer kedilerimin yanına döndüm doğuştan obez kızımızdan dolayı normal mamayı az ölçüde veriyormuş ailem. veteriner bu seçeneği de sunmuş. araştırayım dedim, bonacibo aklıma yattı. mail de attım kendilerine, aklınızda olan soruları mutlaka yazın. samimiyetle ve hatta uzunca bir cevap yazdılar. okuduğum yorumlardan dolayı da beni tatmin etti açıkçası. tam olarak bilemiyorum ne kadar oldu ama herhalde 2-3 aydır kullanıyoruz. dışkı durumları normal, kilo artışı yok. kilonun sabit kalması bizim için olumlu, bir süre sonra umarım düşüşe geçer.. yalnız eklemeliyim, ben bol bol evden mama hazırlayıp veriyorum. dolayısıyla market mamaları gibi sağlığı bozan mamalar dışında kullanacağımız herhangi bir mama yetersiz gelmez. o yetersizliği hazırladıklarımla kapatırlar. bir de her mama her kediye iyi gelmeyebiliyor, denemeden kesin olumlu olacak demek mümkün değil bu yüzden. bence bir deneyin, dışkı durumuna göre hiç olmadı değiştirirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları