Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 04-07-13, 10:12   #1

kurin Çevrimdışı
Varsayılan Kedim için vet.hekim FİP dedi

O kadar berbat bir haldeyimki. Benim canım oğlumun adını bile yeni duyduğum FİPe yakalanmış. Hastalık hakkında biraz araştırma yaptım, tanısı ancak öldükten sonra konulabiliyormuş ama profesöre göre yapılan testler, belirtiler o yöndeymiş, ölümcül bir hastalık dedi o anda ben öldüm veterinerlik fakültesine götürdük dün, 4-5 saat kadar oradaydık, kanlar alındı, röntgen çekildi, serum takıldı. Bunlardan sonra biraz kendine geldi, yemek yiyor, gözleri capcanlı ama mutsuz, depresyonda gibi hala, buda hastalık belirtisiymiş. Bu hastalıktan kurtulan kedi sahipleri varsa lütfen yardımcı olun ne yapailrim? Bugün tekrar hastaneye götürdü eşim, birkaç gün böyle gidip gelicez, yeterki o iyişeşsin. Fakültede denek gibi davranılmasından da çok korkuyorum, hiçbir eşy bilmeyen öğrenciye sardırdılar küüğümün patisini, hastaneden sonra eve bıraktım işe gittim, 4 saat sonra geldim patisi benim elim kadar olmuş, şok oldum, arıyorum kimseye ulaşılamıyor, acil servisleri yokmuş, başka bi veterineri aradım hemen gevşet yada gevşetemezsen iğneyi çıkar dedi, neyseki gevşetip yeni bantla sardım, benim asi oğlum öyle güzel dinlediki beni. Ne olur bi çaresini bilen varsa yazsın. Ya da bu durumu yaşayanlar?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-13, 11:00   #2

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim için vet.hekim FİP dedi

kurin tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O kadar berbat bir haldeyimki. Benim canım oğlumun adını bile yeni duyduğum FİPe yakalanmış. Hastalık hakkında biraz araştırma yaptım, tanısı ancak öldükten sonra konulabiliyormuş ama profesöre göre yapılan testler, belirtiler o yöndeymiş, ölümcül bir hastalık dedi o anda ben öldüm veterinerlik fakültesine götürdük dün, 4-5 saat kadar oradaydık, kanlar alındı, röntgen çekildi, serum takıldı. Bunlardan sonra biraz kendine geldi, yemek yiyor, gözleri capcanlı ama mutsuz, depresyonda gibi hala, buda hastalık belirtisiymiş. Bu hastalıktan kurtulan kedi sahipleri varsa lütfen yardımcı olun ne yapailrim? Bugün tekrar hastaneye götürdü eşim, birkaç gün böyle gidip gelicez, yeterki o iyişeşsin. Fakültede denek gibi davranılmasından da çok korkuyorum, hiçbir eşy bilmeyen öğrenciye sardırdılar küüğümün patisini, hastaneden sonra eve bıraktım işe gittim, 4 saat sonra geldim patisi benim elim kadar olmuş, şok oldum, arıyorum kimseye ulaşılamıyor, acil servisleri yokmuş, başka bi veterineri aradım hemen gevşet yada gevşetemezsen iğneyi çıkar dedi, neyseki gevşetip yeni bantla sardım, benim asi oğlum öyle güzel dinlediki beni. Ne olur bi çaresini bilen varsa yazsın. Ya da bu durumu yaşayanlar?

Çok büyük geçmiş olsun çok üzüldüm. Evet ne yazık ki fip geç fark edelince ölümcül bir hastalık oluyor diye biliyorum ama doğru tedavi ile yaşayan kediler var . Benim de okuduğum kadarıyla ve burada yaşayan arkadaşlar var onların paylaşımlarından geç fark edildiğini de biliyorum. Ama doğru tedavi ile üstelik erken fark edilmiş tedavi olabileceğini inanıyorum. Yalnız başka kedilerden uzak tutun çünkü kedi den kediye bulaşıyor ve sadece bir veterinerle bağlı kalmayın birkaç uzman kişi ile görüşün nerede yaşıyorsunuz bu sitede ki veterinerin bilgisini alın size bu hastalıkta uzman veteriner önerebilir .Bize gelişmeleri yazarsanız sevinirim Allah yardımcınız olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-07-13, 12:11   #3

Sans Valeur üyesinin avatarı

Bursa
Sans Valeur Çevrimdışı

size en iyisini veteriner söyler ama bildiğimi anlatıyorum,yanlışımda olabilir. fip iki çeşit oluyor, birincisi çok ağır olmayan. yani tehlikeli sayılmıyor. ama yinede bakımına özen göstermek gerekiyor. ikincisi ağır olan, fipli bir kedi iyi bakılırsa 16 sene bile yaşayabilir veteriner sizi çok korkutmuş. ayrıca artık tek yaşaması lazım ASLA başka kediyke yan yana getirilmemeli. küçük bir ısırık, yalama bile başka kediye fip bulaştırır. ulaşabildiğiniz kadar veterinere ulaşın en az 10 veterinerin fikrini alın ki hastalık hakkında her şeyi öğrenin. şunuda ekliyorum sokağa kaçmasına asla izin vermeyin dışarıdaki bağlantılarını tamamen koparın. eğer sokaktaki kedilerden sadece birine bulaşırsa bütün ilçede ki kediler hasta olur salgın gibi devam eder bu. lütfen dikkatli olun.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 18:25   #4

kurin Çevrimdışı

Cevaplarınız için teşekkür ederim, bugün istanbuldan laboratuvar sonuçları geldi fip pozitif çıktı istanbula geldiğimde de sonuçlarını gösterip başka veterinerlerle de görüşeceğim, bu şekilde 16 yıl yaşan kediler bile var demişsiniz, keşke öyle olsa.. 3,5 yaşında şuanda kedim ve bugünde gidip antibiyotik ve vitaminlerini yaptrdık, keyfi yerinde, çiğ ciğer verdim, yemesinde hareketliliğinde sorun yok ama karnı çok şiş ve oradaki araştr.görevlisine göre daha çok şişip bi süre sonra akciğerie baskı yapıp nefes almasını engelleyecekmiş, öyle çok korkuyorumki lütfen bilgisi olanlar bu şekilde yaşayanlar ve kedilerinin ömürlerini bu hastalıkla geçiren pet sahiplerinden yorumlar bekliyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 18:56   #5

ilayda35 üyesinin avatarı

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

acil şifalar diliyorum..sitede tamamen bu hastalık incelenmiş

http://www.kedimveben.com/fip/indextur.htm

Bu konu en son " 05-07-13 " tarihinde saat 18:59 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 20:26   #6

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

Allah yardimciniz olsun, büyük gecmis olsun. Insallah hastaliga yenilmeden yasamaya devam eder.
Rabbim acil sifa versin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 20:30   #7

Benelif üyesinin avatarı

Benelif Çevrimdışı

ilayda35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

hopeforfip.org-Kedilerde FIP Hastalığı Hakkında Kapsamlı Site
Paylasim icin cok tesekkürler. Bende bu hastaligi ilk kez duyuyorum sayende artik bilgi sahibiyim.
Allah bu hastaliga yakalanmis tüm kedilere sifa versin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 21:13   #8

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Paylasim icin cok tesekkürler. Bende bu hastaligi ilk kez duyuyorum sayende artik bilgi sahibiyim.
Allah bu hastaliga yakalanmis tüm kedilere sifa versin...
rica ederim..fip hakkında çok az şey biliyordum..bende şimdi bu sitede okuyup öğrendim..bilgi sahibi olmalıyız ki, fikir sahibi olabilelim kedi hastalıkları hakkında.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-13, 22:56   #9

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Cevaplarınız için teşekkür ederim, bugün istanbuldan laboratuvar sonuçları geldi fip pozitif çıktı istanbula geldiğimde de sonuçlarını gösterip başka veterinerlerle de görüşeceğim, bu şekilde 16 yıl yaşan kediler bile var demişsiniz, keşke öyle olsa.. 3,5 yaşında şuanda kedim ve bugünde gidip antibiyotik ve vitaminlerini yaptrdık, keyfi yerinde, çiğ ciğer verdim, yemesinde hareketliliğinde sorun yok ama karnı çok şiş ve oradaki araştr.görevlisine göre daha çok şişip bi süre sonra akciğerie baskı yapıp nefes almasını engelleyecekmiş, öyle çok korkuyorumki lütfen bilgisi olanlar bu şekilde yaşayanlar ve kedilerinin ömürlerini bu hastalıkla geçiren pet sahiplerinden yorumlar bekliyorum
Bu konuda en doğru bilgiyi size veterineriniz verecektir.Fip virüsü taşıyan ve iyi bakımla senelerce yaşayabilecek kedilere yuva arıyorlar. Belki de hastalağın safhaları vardır veteriner size anlatır . Siz nasıl farkettiniz kediniz nasıl bir rahatsızlık yaşadı fip olduğu çıktı. Sakıncası yoksa bizimle paylaşırmısınız .Ümidinizi kaybetmeyin çok başı olabilir...

Bu konu en son " 05-07-13 " tarihinde saat 22:59 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 00:52   #10

kurin Çevrimdışı

hopeforfip.org-Kedilerde FIP Hastalığı Hakkında Kapsamlı Site

tesekkur ederim bilgilendlrme icin,evet haberim var bu siteden hatta kendileryle iletisimede gectim bende kedim icin fip denilene kadar hicbir sey bilmiyordum ve maalesef bu konuda turkce cok az bilgi var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 08:49   #11

İzmir
ilayda35 Çevrimdışı

tesekkur ederim bilgilendlrme icin,evet haberim var bu siteden hatta kendileryle iletisimede gectim bende kedim icin fip denilene kadar hicbir sey bilmiyordum ve maalesef bu konuda turkce cok az bilgi var
rica ederim araştırdım ama Türkçe kaynak gerçekten yok denecek kadar az..lütfen moralinizi yüksek tutun..kedinizin daha uzun yıllar sizinle olacağına ben inanıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 11:55   #12

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

ama Türkçe kaynak gerçekten yok denecek kadar az...
Evet ne yazık ki bu çok doğru asıl kötü olan veterinerlerde çok bilgili değil.

Sevgili Kurin ümidiniz kaybetmeyin lütfen...Ben Ankara'da yaşıyorum sonuçları internet ortamından gönderebilirseniz kendi veterinerim de fikrini alabilirim hatta üniversiteden bilgi almaya çalışırım
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 20:04   #13

kurin Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu konuda en doğru bilgiyi size veterineriniz verecektir.Fip virüsü taşıyan ve iyi bakımla senelerce yaşayabilecek kedilere yuva arıyorlar. Belki de hastalağın safhaları vardır veteriner size anlatır . Siz nasıl farkettiniz kediniz nasıl bir rahatsızlık yaşadı fip olduğu çıktı. Sakıncası yoksa bizimle paylaşırmısınız .Ümidinizi kaybetmeyin çok başı olabilir...
yaklasik 8 aydir karninda bi sislik vardi ama istahi oyunculugu yerinde oldugu icin hic vet.nere goturmemistm tabi,tasinma dolaysıyla bisure annemde kalmasi icin ona goturdm,1-2 aydir annemdeydi 10gun once annem kurin cok kotu kızım diyince gittim hemen yanima getrdim oglumu,aydina tasindigimz icin adnan menderes unv.vet.fakultesine gittik,istahi yoktu,tuvaletni yapmiyordu ve inanilmaz durgundu,3gun serum takildi,antibiyotik tedavisi uygulandi,bugunde ben antibiyotigini ve vitaminini icrdim,bugun iyi,sadece serum takilan on ayaginin ustune basamiyor ama istahi yerinde,antibiyotik 5gun uygulanmasi gerekiyormus,pazt.genel durum kontrol icin tekrar gidicez,butun kan testleri yapildi,rontgen cekildi,suan hastalikla ilgili tek belrgin olan sey karninin cok sis olmasi,sabahlari 1cay kasigi corek otunu ögutup su ile karistirip icir dedi,bide yemeklerine keten tohumu katmaya basladm,bunlar mideye iyi gelen seylermis,ama corek otunu cigerle vermeme ragmen yediremedim,yarin sabah bidaha sansimi deneyecegim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 20:54   #14

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

yaklasik 8 aydir karninda bi sislik vardi ama istahi oyunculugu yerinde oldugu icin hic vet.nere goturmemistm tabi,tasinma dolaysıyla bisure annemde kalmasi icin ona goturdm,1-2 aydir annemdeydi 10gun once annem kurin cok kotu kızım diyince gittim hemen yanima getrdim oglumu,aydina tasindigimz icin adnan menderes unv.vet.fakultesine gittik,istahi yoktu,tuvaletni yapmiyordu ve inanilmaz durgundu,3gun serum takildi,antibiyotik tedavisi uygulandi,bugunde ben antibiyotigini ve vitaminini icrdim,bugun iyi,sadece serum takilan on ayaginin ustune basamiyor ama istahi yerinde,antibiyotik 5gun uygulanmasi gerekiyormus,pazt.genel durum kontrol icin tekrar gidicez,butun kan testleri yapildi,rontgen cekildi,suan hastalikla ilgili tek belrgin olan sey karninin cok sis olmasi,sabahlari 1cay kasigi corek otunu ögutup su ile karistirip icir dedi,bide yemeklerine keten tohumu katmaya basladm,bunlar mideye iyi gelen seylermis,ama corek otunu cigerle vermeme ragmen yediremedim,yarin sabah bidaha sansimi deneyecegim

Çok büyük geçmiş olsun inşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur birkaç veterinerin fikrini almayı ihmal etmeyin ,hatta bu sitenin veterinerine de tahlil sonuçlarını bir sorun. Kolaylıklar diliyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-13, 23:11   #15

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

3,5 yaşında demişsiniz, sonradan mı kaptı acaba bu hastalığı, veya siz bebeklikten beri bakıyor musunuz ona? yıllık karma aşısı mevcut mu? üzüldüm ve endişelendim şimdi, yani sonradan da ortaya çıkabiliyor mu?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları