Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 10-10-14, 18:58   #16

mighty Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: kedim çok kirli... yardım

Uzun tuylu kedim vardi nerdeyse sizin gibi çitilemeye kalkmadim hayvancagizi
Kedim felc gecirdi 5 gun veterinerde kaldim çiş icindeydi YIKAMADIM!!!Leş gibi kokuyordu kan kokusu çiş kokusu napsaydim o halde camasir suyunami bastirsaydim? Komik olmayin deterjan var mi diye sorumu olur iyide hayvan ölmemis hep boyle hayvani yikicaksaniz sokaga salin mantar olmasin bari
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 18:59   #17

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

özkan47 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
pardon ama kediyi yıkamanın kediye ne zararı var analamdım evet 1 hafta içinde 3 kere yıkadım ama göz yakmayan bebe şampuanıyla iılık suyla yıkadım. ve kediyi hiç korkutmadan zorlamadan yıkadım gören diyecek sanki hayvana işkence yapmışım. kedi parçalı beyaz bir kedi herhalde orjinal rengini anlamayacak kadar aptal değilim hastalık kısmına gelirsek Allah için kedinin beyaz tüylerini kirli gösteren hangi hastalık olabilir o engin bilginle bana yazabilirmisin hakketen çok merak ettim bekliyorum yazmanı ayrıca. öyle yok bitmiş yok pireymiş yok soğuk algınlığıymış. bunlarla ne alakası va hayret ettim doğrusu.
sokakta bulduğum kedi sakattı ve ölmek üzerydi bir deri bir kemikti şuan bir hafta da bile belrgin bir kilo artışı var ve en azından YAŞIYOR.. bu yüzden alırken kimseye soracak değilim. ben nette baktım uzun tüylü kedilerin tüy temizliği ve bakımı çok sıkıntılı diyor bu konuda tavsiye olan var mı diye buraya yazdım. bir beni hayvan düşmanlığıyla suçlamadığınız kaldı.
kömürlüğe girmiş olamaz mı?leke çıkmıyor diyorsun halen.sağlıksız hayvanın tüyleri de sağlıksız görünür.
sokaktan van kedisi buldum geçenlerde,hayvan simsiyah olmuş,egzoz,kömür artık herneyse.2 günde seve seve beyazlattım hayvanı.halen patileri kirli.şimdi ne yapayım gözüme hoş görünmüyor diye beyazlatmaya mı çalışayım.evet sen hayvan düşmanısın.eğer öyle olmasa onu olduğu gibi evine alır,biraz toparlanmasını bekler,hadi yıkadın diyelim ,bir kere yıkar.bakardın.sıf kendi hastalıklı titizliğinle hayvana eziyet ettin ama,bi de haklı gibi atarlanma bana burda.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 18:59   #18

mighty Çevrimdışı

Kedinin yikanmasi sartmiş miş hadi ordan
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 19:03   #19

mighty Çevrimdışı

Kediler yıkanır mı, kist yapar mı, pire bulaştırır mı? İşte cevaplar...

Tüm dünyada en popüler ev hayvanıdır kediler. Bu hayvanlarla ilgili insanların inandığı yanlış bilgileri, bunun sonucunda kedi besleyenlerin yaptığı yanlışları belirtelim;

En büyük şehir efsanesidir "kedi tüyü ciğerine yapışır kist oluşur". Böyle bir ihtimal, ya da böyle bir sağlık sorunu yoktur.

"Kediden bana pire, bit, parazit bulaşır" kedi vücudunda yaşayan parazitler, insan vücudunda yaşamaz.

"Kedinin temiz olması için düzenli olarak yıkanması gerekir" Kedileri yıkamak, o yavrucaklara işkence yapmak demektir. Çoğu kedi sudan nefret ederler. Bu hayvanları suyla yıkamanın temizlik açısından hiçbir faydası yoktur. Sizin, kendi vücut temizliğiniz için kullandığınız hiçbir sabun veya temizlik malzemesi, kedi salyası kadar etkili bir sterilizatör değildir. Kediler her gün saatlerce vücutlarını yalar ve bu sayede vücutları sizin vücudunuzdan çok daha steril hale gelir. Kedileri yıkamak, kendi vücut kokularını bastırır. Bu durum kedilerde stres ve depresyon sebebidir. Özellikle yavru ya da genç kedileri yıkamak, kedinin kalıcı olarak temizlik alışkanlığını bırakması anlamına gelir. Kediler yıkanmaya sadece çırpınarak sizi tırmalayarak tepki vermezler. Şok yüzünden hareketsizleşebilirler de. Bu da sizde kedinizin banyodan keyif aldığı izlenimi uyandırabilir. Oysa o anda kediniz yaşadığı şok yüzünden halsiz düşmüş durumdadır.

Veterinerlerde, petshoplarda satılan kedi şampuanları, acil durumlar içindir. Kediniz vücuduna kimyasal olarak zarar verecek ya da yaladığı zaman zehirlenmesine yol açacak bir maddeye (petrol ürünleri, kimyasal atıklar, ilaç uygulamak için hazırlanmış sıvılar vs) bulandığı zaman kullanmak için vardır.

"Pireden korumak için kedime pire tasması takmalıyım" diyenlere, pire tasması takılan bir kedi, sürekli huzursuz ve mutsuz olur cevabını veriyoruz. Kediler az önce bahsettiğimiz gibi, vücut bakımlarına çok önem veren canlılardır. Vücutlarında tasma gibi yabancı bir cismin varlığından oldukça rahatsız olurlar. Pire tasmasından çok daha etkili spreyler vardır. Haftada bir ya da iki kez uygulamanız, tasmanın sağladığı korumadan daha fazla koruma sağlar.

İnsanların petshop alışverişleri de alışveriş çılgınlığından nasibini almaktadır. Petshoplar da birer ticarethanedir. Hangi evcil hayvanı besliyor olursanız olun, bir ürünün petshopta satılıyor olması, beslediğiniz hayvanın illa o ürüne ihtiyacı olduğu anlamına gelmez.

Ve unutmayın, kediler sizin kedi besleme zevkinizi tatmin etmek için var olan canlılar değildir. Kendi doğasına sahip, hassas hayvanlardır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 19:11   #20

mighty Çevrimdışı

purrpurrmeow tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle sokaktan bir hayvan sahiplenmişsiniz tebrik ederim fakat bakımı konusunda belli noktalarda sıkıntı yaşadığınız belli. hiç bir kedi 1 haftada 3 kez yıkanmaz, özellikle yavrular. 3 kez yıkanan bir kedi de dediğiniz kadar pis kalamaz. Kedinin beyaz üzerine dumanlı deseni olduğunu düşünüyorum. Ben açıkçası kedilerin yıkanması taraftarı bir insan değilim. Kediler zaten temiz ve titiz hayvanlar. Kumu pis olsun oraya tuvaletini yapmaz, ortalığa yapmaya utanır gider kuytu köşeye yapar. eğer çok küçükse yalanma konusunda sıkıntı yaşıyor olabilir ama bir süre sonra kendini tamamen temizlemeyi öğrenecek ve sizin hiç birşey yapmanıza gerek kalmayacak. Dedikleri gibi vitamin mineral beslenme eksikliğinden dolayı tüyleri bakımsız ve kötü görünüyor olabilir. bir veterinere danışın en iyi bilgiyi o verecektir ama lütfen kediyi yıkamayın artık. Hasta olup ölecek en sonunda. uzun tüylü kedilerin bakımı konusunda sıkıntı yaşanacak tek şey dökülen tüyleri olacaktır, onu da belli aralıklarla tarayarak çözebilirsiniz ama tekrar ediyorum lütfen yıkamayın. koku konusuna gelince kedinin bir rahatsızlığı varsa dışkısı kokar, ağzı kokabilir. bu konuda da veterinere danışın.
Diğer arkadaşların da bu kadar sert tepki vermesini anlamıyorum. İnsanlar nolursa olsun sırf soru sorup fikir almak için, içini rahatlatmak için bile üye oluyor. Hiç öğrenmemelerinden iyidir, o yüzden insanları soğutmayın buradan. Arkadaşın yaptığı yanlış olabilir ama doğrusunu öğretebilirsiniz. Biraz daha yapıcı olmanızı tavsiye ediyorum.
Zaten arastirmis herseyi biliyor icini rahatlatmak icin degil ekstra deterjan sormaya gelmis ne diyelim markami onerelim biz yanlis diyoruz o bizi bilememekle sucluyor
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 19:22   #21

özkan47 Çevrimdışı

purrpurrmeow tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Öncelikle sokaktan bir hayvan sahiplenmişsiniz tebrik ederim fakat bakımı konusunda belli noktalarda sıkıntı yaşadığınız belli. hiç bir kedi 1 haftada 3 kez yıkanmaz, özellikle yavrular. 3 kez yıkanan bir kedi de dediğiniz kadar pis kalamaz. Kedinin beyaz üzerine dumanlı deseni olduğunu düşünüyorum. Ben açıkçası kedilerin yıkanması taraftarı bir insan değilim. Kediler zaten temiz ve titiz hayvanlar. Kumu pis olsun oraya tuvaletini yapmaz, ortalığa yapmaya utanır gider kuytu köşeye yapar. eğer çok küçükse yalanma konusunda sıkıntı yaşıyor olabilir ama bir süre sonra kendini tamamen temizlemeyi öğrenecek ve sizin hiç birşey yapmanıza gerek kalmayacak. Dedikleri gibi vitamin mineral beslenme eksikliğinden dolayı tüyleri bakımsız ve kötü görünüyor olabilir. bir veterinere danışın en iyi bilgiyi o verecektir ama lütfen kediyi yıkamayın artık. Hasta olup ölecek en sonunda. uzun tüylü kedilerin bakımı konusunda sıkıntı yaşanacak tek şey dökülen tüyleri olacaktır, onu da belli aralıklarla tarayarak çözebilirsiniz ama tekrar ediyorum lütfen yıkamayın. koku konusuna gelince kedinin bir rahatsızlığı varsa dışkısı kokar, ağzı kokabilir. bu konuda da veterinere danışın.
Diğer arkadaşların da bu kadar sert tepki vermesini anlamıyorum. İnsanlar nolursa olsun sırf soru sorup fikir almak için, içini rahatlatmak için bile üye oluyor. Hiç öğrenmemelerinden iyidir, o yüzden insanları soğutmayın buradan. Arkadaşın yaptığı yanlış olabilir ama doğrusunu öğretebilirsiniz. Biraz daha yapıcı olmanızı tavsiye ediyorum.
öncelikle uslubunuz ve gerçekten yardımcı olma tavrınızdan dolayı teşekkür ederim. evet 3 kere yıkmam biraz fazla olmuş olabilir ilkini veteriner tavisye etti diğerileride aslaında biraz kötü kokusundan dolayıydı ben kedinin tüyleri uzun olduğu için iyice temezlenmediği kanatındeyim kedide küçük gözlemlerim sonucu kendini pek temizlemediğini fark ettim dışkısını bile temizlemiyor şimdi ben bu durmda ne yapabilirim bu hayvan halıya oturuyor üzerimize geliyor seviyoruz vs vs. aslında biraz temizlik konusunda titiz olmakal birlikte. fazla olduğunun fakındayım. fakat bu daha sonralarıda böyle yapacağımdan anlamına gelmiyor. sadece dışardan getirdiğim için ilk zamanlara has bir şey oldu. ayrıca netten yaptığım araştırmada uzun tüylü kedilerin belli aralıklarla yıkanması gerektiğini aksi takdirde tüyleri konusunda çok sıkıntı yaşyacağımı gördüm. o yüzden ben kedinin yıkanmasına karşı değilim düzenli aralıklarla yıkamayı düşünüyorum.. rengi konusunda gerçekten kedinin geneli beyaz ama beyaz olan tüyleri çok kirli hem görüntü olarak hemde koku olarak rahatsız edici sakat olduğu için acıdım aldım. aslında tatlı bir kedi sadece içim rahat edemiyor bu yüzden belki uygun bir şampuan bulurum diye buraya yazmıştım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 19:31   #22

selinkedi üyesinin avatarı

İzmir
selinkedi Çevrimdışı

özkan47 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence bu kararı almadan önce siz gerçekten bir araştır ama lafta değil özde araştırın eğer kendiniz uzun tüylü ise kedinin yıkanması şarttır bun öğrenmiş olmanız gerekiyordu
Öğrenmiş olmam gerekmiyor çünkü öyle bir şey yok? Uzun tüylü kedilerin tüylerini hep kısa kestiririz yine yıkamayız öyle bir ihtimal varsa bile.

Her neyse,yapmışsınız artık olmuş bitmiş bir olay,bir daha yapmazsınız umarım..

"uzun tüylü kedilerin belli aralıklarla yıkanması gerektiğini aksi takdirde tüyleri konusunda çok sıkıntı yaşyacağımı gördüm." bu problemi furminatör tarak kullanarak çözebilirsiniz,internetten nasıl bir ürün olduğuna bakın,yıkamanıza gerek kalmaz ölü tüyleri alır ve tüy dökümünü azaltır.
Furminator

"gözlemlerim sonucu kendini pek temizlemediğini fark ettim dışkısını bile temizlemiyor" tuvaletini yaptıktan sonra bir parça pamuğu ıslatıp poposunu silin.zamanla sizden görüp bu davranışı kendi yapmaya başlar.

şampuan arayışınıza yardım etmek istemiyorum çünkü kedi yıkamaya karşıyım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 20:52   #23

Emre Mert üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
Emre Mert Çevrimdışı

Bizim boncuğu eve aldığımda çok kirliydi.Birkaç günde kendisini bayağı temizledi.Sahiplendirdiğimizde yeni sahibi kedi şampuanıyla yıkayacağım dedi.Yıkanması iyi değil falan dedim ama dinlememiş tabi.1 hafta sonra ısırmasından şikayet edip kediyi geri verince iyiki yıkamış dedim İlk fotoğraf yıkanmadan önceki hali.Diğer fotoğraflar yıkanmış hali.Bu arada sahiplendirmeden önce aşılarını yaptırmıştık ve herhangi bir hastalığı yoktu.Şuanda da gayet iyi.Kedi sokaktan alındıysa ve herhangi bir hastalığı yoksa BENCE 1 defa nazikçe yıkamaktan zarar gelmez.Ama beyazlamıyor diyede 3 defa yıkamanız doğru olmamış.
Eklenmiş Resimler
kedim çok kirli... yardım-dsc01319jpg  kedim çok kirli... yardım-fotograf2284jpg  kedim çok kirli... yardım-fotograf2313jpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 20:59   #24

gülhanım Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 8

kedilerin poposu yere değmez,arka ayaklarının üzerine otururlar.bu kadar tiztiz bir insansanız sizin hayvanınız kedi değil üzgünüm,ilerde tüy dökecek,koltuklarınızı halılarınızı tırmıklayacak.tuvalet eğitimi var bir de.belki de sahiplendirmelisiniz.çünkü kedinizin geleceği hiç parlak görünmüyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 21:29   #25

Mırni Çevrimdışı

mighty tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kedinin yikanmasi sartmiş miş hadi ordan
Biraz yapıcı olurmusunuz lütfen!!!!

yapi-insaat.com - İnşaat ile ilgili herşey bu sitede ; inşaat mühendisi/civil engineer

Bunyemızde çalışmak istermısınız??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 21:55   #26

omar üyesinin avatarı

İstanbul (Avrupa Yakası)
omar Çevrimdışı

İbretlik bir konu olmuş. Kusura bakmayın ama siz bence evinizi bir kedi ile paylaşabilecek olgunlukta değilsiniz. Yazık olur o kediye...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-14, 23:47   #27

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Biz kedimizi doğduğundan beri hiç yıkamadık. Ayrıca hiç bir sokak kedisininde 1 haftada 3 kere yıkanmasından ( hayvancağızı çamaşıra çevirmişsiniz maşallah ) sonra da öyle pis kalacağını sanmıyorum. Belki biraz bakımlı olması ve temizlenmesi için ona zaman verebilirdiniz. Kedimizin çok pis olduğu kokudan yanından geçilmediği zamanlarda bile veterinerimiz yıkamamamızı söyledi. Ve kısa sürede tekrar temizlendi. Yani onlar için dillerinden daha iyi bir temizleyici yoktur. Uzun tüylü kedilerde bile yıkamak yerine her gün düzenli olarak tarayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-14, 00:00   #28

özkan47 Çevrimdışı

gülhanım tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kömürlüğe girmiş olamaz mı?leke çıkmıyor diyorsun halen.sağlıksız hayvanın tüyleri de sağlıksız görünür.
sokaktan van kedisi buldum geçenlerde,hayvan simsiyah olmuş,egzoz,kömür artık herneyse.2 günde seve seve beyazlattım hayvanı.halen patileri kirli.şimdi ne yapayım gözüme hoş görünmüyor diye beyazlatmaya mı çalışayım.evet sen hayvan düşmanısın.eğer öyle olmasa onu olduğu gibi evine alır,biraz toparlanmasını bekler,hadi yıkadın diyelim ,bir kere yıkar.bakardın.sıf kendi hastalıklı titizliğinle hayvana eziyet ettin ama,bi de haklı gibi atarlanma bana burda.
şu forumda bir tane veteriner yokmu Allah için aklı başında cevap versin. biri çıksın desin ki kedileri yıkamak tehlikelidir veya zararlıdır. kedileri yıkamanın kediye hiçbir zararı yoktur hala bana niye yıkan diyorsunuz. sadece riskleri vardır hayvanı iyice kurutman gerekri nazik davranman gerekir çünkü kediler yıkanmayı sevmez dikkatli olunca ne zararı olacak. kedi bakımıyla ilgili küçük bir araştırma yapsanız onları yıkamaya alıştırabilceğinizi bile görürsünüz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-14, 00:04   #29

özkan47 Çevrimdışı

gülhanım tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
kedilerin poposu yere değmez,arka ayaklarının üzerine otururlar.bu kadar tiztiz bir insansanız sizin hayvanınız kedi değil üzgünüm,ilerde tüy dökecek,koltuklarınızı halılarınızı tırmıklayacak.tuvalet eğitimi var bir de.belki de sahiplendirmelisiniz.çünkü kedinizin geleceği hiç parlak görünmüyor.
mesele o hayvanın tüyü kılı değil bunu mu kast ediyorum hayvan kokuyor dedim çok kirli duruyor dedim. bunu anlmayacak ne var şaşıyorum size ben sizler gibi belki geniş değilim evet kedi beslemek bir olgunluk ister ama herkesten de kedim koksa da ne olacak demesini belmeniz saçma
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-14, 00:09   #30

dumiş üyesinin avatarı

dumiş Çevrimdışı

Herkes gereken cevabı verdi. Ama yine de kedilerin Yıkanması gerektiğine inanıyorsanız kendi veterinerinize sorun derim.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları