Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 18-05-13, 15:05   #1

Furkan86 Çevrimdışı
Varsayılan Kedim ayakta duramıyor. Bağırıyor.

Ocak ayının başlangıcında yolda buldum pamuğumu. El bebek gül bebek büyüdü. Fakat 5 ay boyunca bir sıkıntı yaşadık. Sürekli biryerlerini sakatlayıp topallıyor bizimkisi. Burada ( Çorum Sungurlu ) ineklere bakmaktan başka bir şey bilmeyen veterinerler yüzünden kendi kendimizi tedavi ettik kızımla. Neyseki bu günlere kadar geldik. Ama dün şok olduk. Sabah hiçbirşeyi yoktu. Ben kahvaltımı yaparken türlü şaklabanlıklar yaptı yine. Okula gittim. Oda evde babamla oyunlar oynamış. Öğlen geldiğimde uyuyordu, bende kaldırmadım. Akşam geldiğimde hala aynı yerinde uyuyordu. Kucağıma almak istedim bütün gücüyle bağırdı. Hiçbir yerine dokundurmadı. Ne birşey yemiş, ne de içmiş.. Anneme sordum, hiç kalkmadı tüm gün uyuduk dedi. Yani anlayacağınız hiç kıpırdamamış. Biraz yoğurt yedik, azda süt. Fakat kızım hiçbiryerine dokundurmuyor. Patisine dokunuyorum bağırıyor. Karnına dokunuyorum bağırıyor. Bir yere koyayım yürüyecekmi dedim. ( Alırken bile öyle bir bağırıyorki sanki araba çarpmış, balkondan düşmüş gibi bir hali var gerçekten.. ) Ayakta duramadı. Düştü, devrildi. Sabaha düzelir dedim fakat bugünde aynı. 1,5 gündür hiç çiş yapmadı. Karnı yavaş yavaş şişmeye başlamış. Yerinden kalkamıyor. Hiçbiryerine dokundurmuyor. Çok huzursuzuz. Burada kediden anlayan bir tane veteriner yok. Ancak pazartesi Kırıkkale de bir fakülte var imiş. Oraya götüreceğiz.. Az önce largopen adında şurup aldım. Şırıngayla verdim.. Biraz yoğurt yedirdim. Devamında kalkmak istedi. Düştü yine. Tabi düşerken bağırmasını işitmeniz lazım.. İnsanın içi gidiyor. Kumuna koyayım dedim yine kapaklandı. Hiçbiryere hareket edemiyoruz. Üşüttü mü acaba ? Felç falan olmamıştır inşallah. Durduğu yerde , sabah sapasağlamken nasıl bunlar oldu anlamak zor. Yapabileceğim ne var şu durumda sizden öğrenmek istiyorum..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 15:34   #2

gokhaname Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedim ayakta duramıyor. Bağırıyor.

çok geçmiş olsun.durduk yere bu denli acı çekmesi normal değil.eğer dışarı çıkıyorsa siz görmeden çevreden birileri tekme atmış olabilirmi? aklıma başka bir şey gelmiyor.bir iki gün önce biryerden düştümü peki? durduk yere böyle olmaz ilaç falan verdinizmi son birkaç gün içinde yada siz görmeden zehirli bir şey yemiş olabilirmi hani evde bulunan böcek tableti naftalin gibi birşeymi yuttu acaba?götüreceğiniz veterineri arasanız ön bilgi alsanız belki acil verilmesi gereken bir ilaç olabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 15:42   #3

Furkan86 Çevrimdışı

gokhaname tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
çok geçmiş olsun.durduk yere bu denli acı çekmesi normal değil.eğer dışarı çıkıyorsa siz görmeden çevreden birileri tekme atmış olabilirmi? aklıma başka bir şey gelmiyor.bir iki gün önce biryerden düştümü peki? durduk yere böyle olmaz ilaç falan verdinizmi son birkaç gün içinde yada siz görmeden zehirli bir şey yemiş olabilirmi hani evde bulunan böcek tableti naftalin gibi birşeymi yuttu acaba?götüreceğiniz veterineri arasanız ön bilgi alsanız belki acil verilmesi gereken bir ilaç olabilir.
Hocam daha sabah çok iyiydi. Sonra babamla oyunlar oynamış o zamanda birşeyi yokmuş. Öğlende annemle uyumuşlar bende gördüm geldiğimde de hala oynuyordu. Dışarı çıkarmıyoruz. Haşlanmış tavuk eti yiyor. Acaba ondan falan mı zehirlendi. Onun dışında çiğ yumurtası var suyu var. Dediğin gibi bir sinek kovalama huyu var yakalayıp yiyor. Ben gördüğümde yedirmiyorum fakat ben evde yokken yapmış olabilir. Sürekli atlayıp zıplayan bir kedi bizimkisi fakat öğlen gerçekten uyuyordu. Ama bu atlamayla olmuşa benzemiyor çünkü hayvan ayağa kalkamıyor. Ayakları tutuyor, mesela uykudan uyanırken ayaklarını falan uzatıp esner ya, hah o zaman uzatıyor oynatıyor ayaklarını. ben tutunca çekiyor falan. Başka birşey var. Zehirlendi ya da üşüttü. Largopen adında bir ilaç almış babam antibiyotik ondan verdim yazılan doz kadar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 15:52   #4

gokhaname Çevrimdışı

tavuk eti bayat desek bu durumda kusması yada midesini bozması gerekirdi.veteriner tavsiyesi haricinde bence ilaç vermeyin yine siz bilirsiniz tabi.sinek yeme huyu birçok kedide var.benimkide çok yer.veterinere sorduğumda sorun olmaz demişti.gerçekten ilginç bir durum.vucudu birşeye tepki veriyor.eğer kasılma varsa zehirlenme olma ihtimali yüksek.tabi ben veteriner değilim sadece tahminde bulunuyorum.çiğ yumurta bayat olsa kokusundan anlardınız.iştahı nasıl şuan?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 16:07   #5

Furkan86 Çevrimdışı

tavuk eti bayat desek bu durumda kusması yada midesini bozması gerekirdi.veteriner tavsiyesi haricinde bence ilaç vermeyin yine siz bilirsiniz tabi.sinek yeme huyu birçok kedide var.benimkide çok yer.veterinere sorduğumda sorun olmaz demişti.gerçekten ilginç bir durum.vucudu birşeye tepki veriyor.eğer kasılma varsa zehirlenme olma ihtimali yüksek.tabi ben veteriner değilim sadece tahminde bulunuyorum.çiğ yumurta bayat olsa kokusundan anlardınız.iştahı nasıl şuan?
Yerinden kalkamadığı için tavuğundan falan hiç yemedi işte dünden beri. Dün gece ve bugün yoğurt yedirdik 2 kaşık. Önceden bir öğünde bi tabak haşlanmış tavuk göğsünü bitirirdi nerdeyse. Şuan uyuyor mesela, sırtına dokunsan bağırıyor ayağını çeksen/dokunsan bağırıyor karnına dokunsan bağırıyor. ayaklarının üstüne koyunca yürüsün diye müthiş bi şekilde bağırıyor yere kapaklanıyor. Bilmiyorum ya. Daha önce biryerlerini sakatladığında keyfi giderdi birazda iştahı giderdi fakat topallardı ve sadece o sakatlanan ayağını elledığinde bağırırdı. Ayakta duramıyor
2 gündür hiç işemedi karnıda şişti. Nasıl işeteceğim ben
Veterineri aradık şimdi 17:30 da gelecekmiş. Ayağı falan incindiğinde ( topalladığında ) sürekli et eziği deyip yolluyordu. Bakalım şimdi ne diyecek..

Beni üzen yeğeniminde kedisi var. Onunda bu duruma gelmişti kedisi anlattığına göre. Öğlen gittiğinde baygın halsizmiş. Ayakta duramıyormuş. Fakat o kedi dışarıda çıkıyor. Ertesi gün öldü demişti. Umarım böyle bir durum yaşamayız. Neyse Allahtan umut kesilmez
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 16:16   #6

gokhaname Çevrimdışı

moralinizi yüksek tutun.çiş yapmaması büyük sorun.kediniz erkekse anal kesesi tıkanmış olabilir.ne desemki.eğer oradaki veterinerler kediden anlamıyorsa ankarada bir veterineri telefonla arayıp sorun.facebook kullanıyorsanız kedi sağlık sayfalarında sorun.benzer durum yaşamış olanlar varsa size yol gösterirler.iyileşti haberini alırız umarım en kısa zamanda.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 16:22   #7

Furkan86 Çevrimdışı

moralinizi yüksek tutun.çiş yapmaması büyük sorun.kediniz erkekse anal kesesi tıkanmış olabilir.ne desemki.eğer oradaki veterinerler kediden anlamıyorsa ankarada bir veterineri telefonla arayıp sorun.facebook kullanıyorsanız kedi sağlık sayfalarında sorun.benzer durum yaşamış olanlar varsa size yol gösterirler.iyileşti haberini alırız umarım en kısa zamanda.
Hayır hocam dişi. Arama yaptım fakat çoğusunda kedilerin biryerleri kırılmış. 1 saate vete götüreceğim. Sonucu buraya yazarım. Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Umarım öyle olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 16:24   #8

gokhaname Çevrimdışı

iyi haberini bekliyoruz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 19:31   #9

Furkan86 Çevrimdışı

Az önce geldik veterinerden. "Pazartesine kadar dayanabilirse Kırıkkale' deki fakülteye götürün serum vs.. takacaklardır." dedi. 2 gündür kaka,çiş yapmıamasınıda iyice belli etmiş dediğine göre karnıda gerginleşmiş şişmiş gerçekten.Adam ayaklarını parmaklarının arasına al sıkıca tut kafasınıda avcuna al sıkıca tut dedi. Arka ayaklarınıda ordaki başka bir eleman tuttu. Sanıyoruz ki çabalayacak yeri göğü birbirine katacak.. Ih bile demedi kızım hali yokki..Bir iğne vurdu poposunun üst kısmından. Ayağa kaldırıyoruz sol patisinin üzerine kapaklanıyor. Sanki hiçbiyeri tutmuyor gibi. Anlamadım gerçekten. Kırık, çatlak durumları için birşey diyemeyeceğini söyledi. Kırıkkalede röntgen çekeceklermiş. Birde şırıngada bir sıvı verdi bunu suyuna kat dedi. Yalnız sürekli işetmek için ilaçlar yaptın/verdin hocam dedim ama bu ayakta duramıyor ki nasıl yaptıracağım dedim. Bi şekilde yapacak diyor, ama ben az öncede çabaladım karnından tutuyorum, poposunu ovuyorum ıslak mendille bıraksın çişini diye. Yapmıyor. Yapmamakla kalmıyor bağırıyor sürekli bırak diye. Ne yapacağım ki ben şimdi Suyuna sıvıyı katıp vereceğim birkaç saat sonra ama bu kedi nasıl işeyecek. Pazartesine nasıl dayanacak?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 19:36   #10

gokhaname Çevrimdışı

ılık suyla ıslatılmış pamukla dışkı bölgesini hafif hareketle ovmak belki işe yarabilir.yavru kediye çiş yaptırır gibi.ıslak mendil iyi değil.kokusundan rahatsız olur zaten kendini temizlemeye mecali yok hayvancağızın birde yalarsa kolonyadan midesi bulanmasın iyice.umarım dayanır keşke bugün götürebilme şansınız olsaydı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 20:02   #11

Furkan86 Çevrimdışı

ılık suyla ıslatılmış pamukla dışkı bölgesini hafif hareketle ovmak belki işe yarabilir.yavru kediye çiş yaptırır gibi.ıslak mendil iyi değil.kokusundan rahatsız olur zaten kendini temizlemeye mecali yok hayvancağızın birde yalarsa kolonyadan midesi bulanmasın iyice.umarım dayanır keşke bugün götürebilme şansınız olsaydı.

Hocam aynen dediğin gibi yaptım, ıslak mendilden kastım oydu. Ufak peçeteye su damlattım öyle yaptım fakat sorun orda değil. Hayvan bağırmaktan, çiş yapamıyor ki. Bırak diyor, bırakıncada kuma kapaklanıyor. Yani o çiş pozisyonunu alması şu durumda imkansız. Diğer türlüde işemesi çok zor. Aynen o konuma getiremiyorum çünkü arka ayaklarını sıkıyor bir yandanda bağırıyor; olmuyor yani. Allah yardımıcımız olsun ne diyelim. Uyuyor şimdi

Bu arada ctesi pazar kapalı imiş fakülte. Keşke açık olsa, nöbetçi olsa. İnşallah dayanacak kızım.

Bu konu en son " 18-05-13 " tarihinde saat 20:03 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir.... Sebep: Ekleme
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 20:05   #12

gokhaname Çevrimdışı

tek temennim biran evvel sağlığına kavuşması.dayanacak.kediler dayanıklıdır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 21:16   #13

Furkan86 Çevrimdışı

tek temennim biran evvel sağlığına kavuşması.dayanacak.kediler dayanıklıdır.
Hocam az önce mamasını yedi kızım, sonrasında bi çabaladı yatakta kalkmaya falan. Ayağa dikeldi fakat titredi eli kolu. Bende tuvaletini aldım yatağın üzerine koydum; sonrasında kutuya çıkmaya çabaladı çıkamayınca ben koydum içine. Dermanı olmasa da işedi. Çok mutlu olduk
Fakat bir kez daha gördüm ki sanki bir yerinde kırık yok. Tüm bacakları titriyor dermanı yok anlayacağın. Kalsiyum takviyesiyle falan çözülecek iş gibi geldi. Umarım ufak birşeydir.
Kızım sıhhatine kavuşsun tek dileğimiz o.
Yalanıyor şimdi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-13, 22:06   #14

gokhaname Çevrimdışı

tuvaletini yapması,mama yemesi ve yalanması iyiye işaret.ilaç tedavisiyle hızla düzelecek inşallah
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-13, 09:42   #15

gokhaname Çevrimdışı

bugün durumu nasıl?
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları