Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 17-02-14, 20:42   #31

sürmeli Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerin Yüksekten Atlaması / Düşmesi İle İlgili Sorularım Var

birde şöyle bir durum var. kısır kedi atlamaz kısır olmayan atlar. bu çok yalnış bi düşünce örnek şu sıralar kedilerin evden kaçma yada cam balkon düşme olayları oluyor. sorun hormonlarda yani kısırlaştırılmış bir kedi nasıl çifleşe biliyorsa buna şahit olduğum için biliyorum ki kısırlaştırmak sağdece üremenin önüne geçmektir. hormonları etkilemiyor. örnek dışarda eş aramaya çıkmış bir erkek kedi bağıra bağıra geziyorsa evinizdeki kediniz sesi duyar ama sese tepki vermez ama açık bi cam kapı bulduğunda tepkisi evden kaçmak oluyor. benim kedim camdan düştü apatman içine adımını atmaz mutfağada adımını atmazdı ama ilk adımını nasıl attı nasıl koşup o pencereden düştü bi anda saniyelik bir durum herşey bu yüzden çok güvenmemek lazım gerçekten
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-04-15, 20:08   #32

canancan Çevrimdışı

tanıdığımın kedisi pencereden düşmüş.bacağında kırıklar var çene kaymış durumda.havalar ısındıkça bu düşmeler sıklaşacak.kedisinin ölmesini yada sakat kalmasını istemeyen herkes önlemini alsın.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 18:41   #33

Alaska the kitty üyesinin avatarı

Beylikdüzü
Alaska the kitty Çevrimdışı

Amiyane bir tabir var yorumları okuyunca aklıma geldi ben de çok kullanırım biraz sevimsiz bir söz ama "kocanın sözüne bebeğinin dötüne güvenme"diye ben de asla kedim atlamaz,ürkektir vs diye rahat hareket edemem sanırım,ben de kendimce uyguladığım yöntemleri paylaşmak isterim.aldığımızda havalar soğuktu,kapı pencere fazla açılmıyordu ama şimdilerde mecbur ev havalansın diye pencere açıyorum.fakat çok kontrollü.asla tam açmıyorum,tepeden,vasisdas diyorlar sanırım o şekilde pencerelerimiz.ve tüm kanatlarda sineklik var.ama sinekliğin sağlamlığına güvenemem.olur da tam açmam gerekirse pencereyi,oda kapısını kapatıyorum.
13.katta oturuyoruz bu arada ve 2,5 yaşında bir oğlum var dolayısıyla onun da gvenliğini sağlamak zorundayım.mutfağa ve salona açılan sürgülü camlarla kapattığımız balkonumuz var.ve ikisi için de en tedirgin olduğum mekan balkon bittabi.şu an için ikisinin de balkona çıkması yasak.balkon kapısı açılacaksa oda kapısı kapatılıp açılıyor kısa sürelerle.alaska mutfakta ya da salondaysa kontrollü bile olsa ASLA balkon kapısı açmak zinhar YASSAK.evdeki herkes tembihli.ama tabi insanoğlu beşer şaşar bu çözüm değil biliyorum.iki kapıya da sağlam,kaliteli bir sineklik kapı istiyorum.balkona cumbalı demir yaptırmak istiyorum ve de(bu oğlum için)ayrıca da yine balkona sürgülü sağlam sineklikler.şu an için hepsine bütçem elvermiyor o yüzden ilk etapta kapı sineklikleri yaptıralım dedim.oğlum balkon kapılarını açabilmeye de başladı kapılara bıyunun ulaşamayacağı yere sürgü koyduk.balkonda üzerine çıkp sarkabileceği yükselti yok ama yine de çocuk kısmısına yapamaz edemez denmez.ne zaman bi üst levela atlayacakları müphem.

Ben alaska'yı kucağıma alıp balkona çıkmayı bile düşünemiyorum nasıl kedileriyle balkona çıkıyor insanlar aklım almıyor.bizimki çok meraklı açık kapı gördüğü an fırlayıverir.
Bir daha burada kedim düştü postları okumak istemiyorum içim burkuluyor kalbim sıkışıyor.Allah korusun böyle birşeyi yaşamaktan.vicdan azabından ölürüm galiba.ama tüm önlemleri almama karşın(yukarıda yazdıklarım)başıma bir gün böyle acı bir olay gelirse o zaman da kader der susarım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 18:48   #34

Beylikdüzü

Benelif tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bir balkona sahipseniz, bu balkonda kediniz icin güvenlik filesi yoksa, size gelecekden bir haber vereyim "KEDINIZ BALKONDAN DÜSDÜ"

Bundan adiniz kadar emin olabilirsiniz, hani yaninda durayim ozaman dikkat ederimde demeyin saniyelik olaydir bu, bir sicrayisda kediniz asagiya düser, siz saskin saskin bakisinizla donar kalirsiniz.

TEK CÖZÜM: Balkona güvenlik filesi taktirin.

Bahanelerin arkasina saklanmayin, babam istemedi, annem masrafli dedi, teyzem biz dikkat ederiz birsey olmaz dedi gibi bahaneleriniz sadece kendinizi kandirmakdan baska bir ise yaramaz ve kedinizi KAYBEDERSINIZ.

Dostca bir uyari, kedinize deger veriyor onu kaybetmekden korkuyorsaniz, Önlem alin...

Plastikden kediler yirtamiyor, celik olmadigindan agirlik yapmiyor kolay takiliyor.

Asagidaki linkdende daha ayrintili bilgi alabilirsiniz

Güvenlik Filesi
Mesajları okurken resimler açılmamıştı şimdi gördüm ve bu filelere bayıldım hemen araştıracağım.sanırım yaptırmak istediğim yöntemlerden çok daha az maliyetli.acaba küçük çocuklar için de kullanılır mı yoksa sadece kedi köpüş için mi?çok teşekkür ederim paylaşım için.siz bunu mesaj içinde değil de ayrı post olarak başlık açarsanız daha çok kişiye ulaşılır diye düşünüyorum.postta resim eklemeyi bilmiyorum bilsem ben yaparım da.ayrı bir postla paylaşırsanız süper olur sevgili benelif..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 18:49   #35

canancan Çevrimdışı

Vasistas şeklinde açılan pencereler için Trixie Kedi Cam Için Koruma Izgara Tel 65x16 Cm 39290883 - n11.com bu tarz önlemler alınabilir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 18:56   #36

Beylikdüzü

Bizim pencereler üstten dar açıdan açılıyor ama tabi belli olmaz,linkteki ağ çok güzelmiş.
Kuzenimin kedisi balkonlarındaki vasisdas açılmış pencereye sıkıştı,olay gece olduğu için malesef anlayamadılar.sabah yavrucağı acılar içinde buldular veterinere gittiklerinde çok geçti.kuzenim aylarca kendine gelemedi.eski bir ev ve sanırım pencerenin açılma açısı da kolay atlayabileceği gibiymiş.atlayacakken bacağı sıkışmış resmen görünmez kaza oldu.balkon kapısını nasıl açtığı da muamma.bazen önüne geçilmiyor işte...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 20:06   #37

canancan Çevrimdışı

ben filelere BALKON GÃ339;VENLÄ°K FÄ°LESÄ°-45 « Ã8211;zbek Spor File AÄ376; Ä°malatı, Koruma Filesi, Spor fileleri Ã339;retimi pek güvenmiyorum.güneş ve rüzgarla çabuk aşınır.bu konuda bahsedilen Balkon telini nereden bulabilirim? pvc tel ile kaplatmak daha sağlam ve daha uzun ömürlü olur.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-04-15, 23:28   #38

Puffik üyesinin avatarı

İstanbul (Anadolu Yakası)
Puffik Çevrimdışı

Benim Anlamadığım nokta şu, kediler bu kadar zeki hayvanlar iken neden kuş görüp hurra peşinden atlayabiliyor? Ben de yaptırmak isterdim fakat gerçekten kötü bir görüntü oluşturuyor en iyisi balkon kapılarını kilitli tutmak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-15, 02:19   #39

canancan Çevrimdışı

avlanma içgüdülerine karşı koyamayıp sinek kelebek yakalıcam diye düşüyorlar.balkona pencereye konan kuşlara heyecanlanıp yakalıcam diye düşen çok oluyor.yaptırıp yaptırmamak kararı kedi sahibinin fakat ne kadar dikkat edilirse edilsin insanların boş bulunduğu anlar olabiliyor.hergün evi havalandırmak için ve yazları kapı pencere açmadan olmuyor önlem şart.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-15, 04:16   #40

Beylikdüzü

Ben geçen gün biraz araştırma yaptım.bir yeri arayıp bilgi aldım.sadece kedim için değil öncelikle oğlum için sağlam,güvenilir bir ürün istiyorum dedim.iki tip ağ gösterdi üretici.ve size file olmaz o zaman,ağ daha güvenli dedi.muktiflament teknik polyester beyaz ağ.mukavemeti 760 kg,tubitak onaylıymış.metrekaresi 7,5 tl +kdv.inşaatlarda kullanılan güvenlik ağı.hani sirklerde de kullanılır ya trapezciler için.ama onun aralık ölçüsü 10*a 10.kedi için uygun değil.aralıkları daha dar yapılamıyormuş teknik olarak.
2.söylediği ise bu görsellerdeki filelerden.ham maddesi poliproplen.güneşe,iklim şartlarına dayanıklı değil.kısa sürede sağlamlığını yitirirmiş.siz hem oğlunuz hem kediniz için ikisini birden taktırın dedi.ama bana mantıklı gelmedi.düşüneceğimi söyledim.

Sitede çocukların basket sahası var.etrafının çevrildiği plastik kaplamalı metal sert ağlar var.her yerde görürüz onlardan.acaba onlar nasıl olur balkonlara?arkadaşın dediği o sanırım.vakit darlığından konuyu tam anlamıyla araştıramadım.hafta içi daha kapsamlı ilgileneceğim.açıkçası dışarıdan nasıl duracağı zerre kadar umurumda değil.yeter ki çocuklarım güvende olsun ben de balkon kapısını aman açık mı kapattın mı alaska nerde eymen nerde stresinden bir an önce kurtulayım.

Kayda değer bişeyler öğrendiğimde burada da paylaşacağım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-15, 23:46   #41

canancan Çevrimdışı

pvc tel hem ucuz hemde güvenilir bir yöntem.artık düşme hikayeleri okumayalım.onlar bize emanet sonuçta.
Eklenmiş Resimler
Kedilerin Yüksekten Atlaması / Düşmesi İle İlgili Sorularım Var-imagejpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-15, 01:23   #42

Pıtırsonic Çevrimdışı

canancan, paylaştığınız fotoğraftakinin koyu yeşiliyle bizim balkon kaplı. pvc kaplı çelik tel, çok çok sağlam. kesinlikle tavsiye ederim. asla ne koparabilirler ne de yırtabilirler, rahatlıkla yazın balkonumuzu açabiliyoruz. yerde minderleri de var, balkonumuz bahçeye baktığı için kuşları seyretmeye bayılıyorlar. bir de diğer konuda da söylemiştim, bir tanıdığımız çocukları için balkonunu buradaki tellerle kaplamıştı. çocuk tellere tırmanmasına rağmen esneme payı bile çok az oluyordu ama çok sağlam bir şekilde birçok noktadan usta tarafından monte edilmişti. gerçekten aşırı sağlam, bizdekinden daha kalın kafes tel. kedi için gerekli değil ama özellikle hiperaktif çocukları olanlar için iyi olabilir. sırf kedi için yapacaksanız canancan'ın paylaştığı teller gayet yeterli, yıllardır biz bunu kullanıyoruz. sadece bir kez yeniledik. eğer çok çok büyük bir balkonunuz yoksa 100 tl gibi bir masrafla boydan boya kaplarsınız. görüntü olarak da kötü göründüğünü açıkçası düşünmüyorum, zaten bu teller koyu renkli oldukları için uzaktan görünmüyorlar bile. eğer düzgünce gerilirse kötü bir görüntü oluşmaz.

havalar ısınıyor, artık camlar balkonlar açılmaya başlandı. lütfen herkes önlem alsın. her sene düşme hikayeleri okuyoruz, duyuyoruz.. azıcık bir masraftan ya da bir günü alacak bir işlemden çekinmeyip önleminizi mutlaka alın. iş işten geçtikten sonra ağlayıp sızlamanın giden canlara bir faydası yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-15, 02:02   #43

canancan Çevrimdışı

pıtırsonic,forumda kedi sahibi olarak balkonuna yaptırıp memnun kalan birinin deneyimini okumak eminim birçok kişi için iyi bir referans olacaktır.dediğiniz gibi ucuz fiyat,kalite ve uzun ömürlü kullanım açısından iyi bir ürün.nalbur gibi konuştum herkes balkona önlem almayı masraf olarak görüp kaçınıyor ama bu tarz ucuz yöntemle kediler hem güvende olacak hemde yaklaşan yaz mevsimi ve hergün açılan kapı pencere risk olmaktan çıkacak.balkon kilitlemek unutulabilir insanlık hali.kapı rüzgardanda açılabilir.kedinizi seviyorsanız onu riske atmayın.kedim balkona çıkınca bende yanındayım diyenleri hiç anlamıyorum.hiçbirimizin süper gücü yok uçupta kurtaralım.önlem almayı masraf olarak görmeyin.can kaybının telafisi yok.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-15, 03:34   #44

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Kesinlikle önlem alınmalı benim kedim atlamaz demek çok yanlış olur .Kuşun sineğin peşinden düşerler. Ben de daha önce plastik bir ağ vardı üst kat komşunun alt demirinden bizim demirin altına kadar uzatıp bağlamıştım ama sağlan değildi açık yerleri vardı yine de başında bekliyordum kısaca çok güvenli değildi. Şimdi iki kedim var ve ikisi de hareketli bundan dolayı daha sağlam olsun diye balkona demirde bir çerçeve yaptılar ve galvanis teli çelik tellerle bağladılar şimdi çok sağlam ve düşme ihtimalleri hiç yok çok rahat yalnız bırakabiliyorum.Aşağıda fotoğrafını paylaşıyorum açıkçası maliyeti biraz yüksek oldu ama çok sağlam.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-15, 15:46   #45

canancan Çevrimdışı

hulya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kesinlikle önlem alınmalı benim kedim atlamaz demek çok yanlış olur .Kuşun sineğin peşinden düşerler. Ben de daha önce plastik bir ağ vardı üst kat komşunun alt demirinden bizim demirin altına kadar uzatıp bağlamıştım ama sağlan değildi açık yerleri vardı yine de başında bekliyordum kısaca çok güvenli değildi. Şimdi iki kedim var ve ikisi de hareketli bundan dolayı daha sağlam olsun diye balkona demirde bir çerçeve yaptılar ve galvanis teli çelik tellerle bağladılar şimdi çok sağlam ve düşme ihtimalleri hiç yok çok rahat yalnız bırakabiliyorum.Aşağıda fotoğrafını paylaşıyorum açıkçası maliyeti biraz yüksek oldu ama çok sağlam.
ustalar oldukça özensiz yapmış resimlerde esnemeler oldukça belli.dümdüz olmalıydı.galvaniz tel beyaz olduğu için tercih edilmiş olabilir ama bir sene sonra paslanacak pahalı bir tel.bunun yerine paslanma yapmayan pvc tel daha az maliyetli ve paslanmıyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları