Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 06-02-12, 17:54   #1
 
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Mesajlar: 1.181
Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

Dişi Kedide Cinsel Davranışların Başlaması:
6 10 aylık dişi kedilerde cinsellikle ilgili davranışlar, kızgınlık olarak adlandırılır. Bu dönemde dişi kediler hassaslaşırlar ve sahiplerine gösterdikleri tepkiler de değişir. Huzursuzluk, yerlerde yuvarlama, sahiplerine ve eşyalara sürtünme, aşırı hareketlilik ve seste değişiklik (acı çekiyormuş gibi miyavlamalar) olur. Vajinal bölgeden hafif seröz (sümüksü) kıvamda akıntı görülebilir. Hareketlerden en belirgini, lordoz pozisyonu olarak adlandırılan harekettir. Bu durumdaki kedi, yere çömelmiş ve aynı zamanda kuyruğunu bir yana kaydırarak arka kısmını hafifçe yukarı kaldırmıştır. Kuvvetli mırıltıların eşlik ettiği bu hareket, dişi kedinin erkeği kabul edeceği pozisyondur. Mevsime bağlı biçimde poliöstrik (yıl içinde birden fazla kızgınlık gösterme) oldukları bilinen dişi kediler; ki bu mevsim genelde (kuzey yarımkürede günlerin uzaması ile) mart ayı olarak bilinir, artık mevsime bağlı olmaksızın her zaman kızgınlık gösterebilirler. Bu özellik, ışığın ve bakım-besleme şartlarının etkisi ile ev kedilerinde sıklıkla görülmeye başlamıştır.

Erkek Kedide Cinsel Davranışların Başlaması:
Erkek kedilerde kızgınlık belirtileri biraz daha geç olarak 7. aydan itibaren ortaya çıkmaya başlar. Erkek kediler cinsel olgunluğa eriştikten sonra her zaman çiftleşmeye hazırdırlar. Kızgınlık dönemindeki dişilerin varlığı erkeklerin cinsel isteklerini artırırken, sonbahar mevsimine girilmesi ile libidolarının azalmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bu süreçte onlarda da aşırı hareketlilik ve sinirlilik belirtileri görülür. Miyavlamalarının tonlarında ve uzunluklarında artış olur. Erkek kedi eğer evde ise, kum kabını kullanmayarak, evin her tarafına çok ağır bir kokuya sahip olan idrarlarını püskürtürler. Kokunun, kedilerin cinsel yaşamlarında önemli bir yeri vardır; bu koku karşı cinsleri birbirine çeken afrodizyak etkiye sahiptir.

Evde Çiftleşme:


Kızgınlık dönemine gelmiş erkek ve dişi ev kedileri, ilk karşılaştıklarında çiftleşmeyebilirler. Kedilerin birbirlerini beğenmesi, en azından birbirlerine alışması gerekir. Bunun için çiftlere zaman tanımak önemlidir. Bu özel anda meraklı bakışlar, gereksiz tepkiler ve müdahaleler zaten birbirlerini daha önce görmemiş ve büyük olasılıkla tecrübesiz olan kedileri daha da strese sokacaktır. Bu nedenlerden dolayı ev kedilerinin çiftleşmesinde başarı oranı düşüktür. Genellikle erkek kediler kendilerine yabancı ortamlarda rahat edemediklerinden, dişinin erkeğin evine gitmesinde fayda vardır. İlk karşılaştıklarında genelde birbirlerinin yüz ve anal bölgelerini koklarlar. Erkek dişinin etrafında dolaşırken çevreye de kokusunu bırakmak için idrarını yapar. Dişi bu sırada yerde yuvarlanır ve yakın temasta önce erkeği reddeder. Bazen ön patileriyle erkeğe vurabilir. Çiftleşmenin olacağı, dişinin, erkeğe başını yalamasına izin vermesi ile anlaşılır. Sonrasında lordoz pozisyonu alan dişi, erkeğin üstüne çıkmasına izin verir. Erkek arka ayaklarını yana açarak üste çıktığında, dişi kediyi kontrol altında tutabilmek için ensesini sıkıca kavrayarak ısırır. Cinsel birleşme sonrası ejakulasyon birkaç saniyede son bulur. Erkek, dikenli yapıdaki penisini vajinadan çıkarırken dişinin canının yanmasına ve kısa süreli bir arbedeye sebep olur. Ovulasyonun (yumurtlamanın) başlayabilmesi için dişinin vajinasının bu şekilde uyarılması gerekir (provoke ovulasyon). Çiftleşmeden 24 - 48 saat sonra ovulasyon gerçekleşir.Sokakta Çiftleşme:


Sokak kedilerinin cinsel hayatları, ev kedilerininkine göre çok daha renkli ve ilgi çekicidir. Kızgınlık dönemine girmiş dişi sokak kedisi, vücudundan salınan kokular sayesinde mahalledeki tüm erkek kedilerin dikkatini çekecektir. Daha önce tanımladığımız lordoz pozisyonunu alan dişi, aynı zamanda, ilk duyduğumuzda acı çektiğini zannetmemize neden olan sesler çıkarmaya başlar. Peşindeki erkek kedi veya kediler de aynı tonda ona karşılık vermeye başlarlar. Bu şekilde kedilerin bildiğimiz aşk seremonisi başlar. İnsanlardaki flört dönemine benzeyen bu durum, daha önce birlikte olmuş çiftler için çok kısa sürer ve akabinde çiftleşme gerçekleşir. Yeni tanışmış kediler için bu süreç saatlerce sürebilir ve mutlu sonla da noktalanmayabilir. Rekortmen erkek kediler bir saatte ard arda 10 kez çiftleşebildikleri gibi, dişiler de gün içinde 35 kez çiftleşebilirler. Birçok hayvanda olduğu gibi kedilerde de seçimi dişiler yapar. Dişi istemez ise çiftleşme gerçekleşmez. Yeri gelmişken bir şehir efsanesi olan tecavüz olayına da değinmekte fayda var. Erkek kediler ne kadar ısrarcı olurlarsa olsunlar, dişi lordoz pozisyonu almadan tam bir birleşme olmaz. Bir erkek kedi de teknik olarak dişiye bu pozisyonu zorla aldıramaz. Yani dişi bir kedi istemediği bir erkekten kesinlikle gebe kalmaz. Sokakta ilgi çeken bir olay da, erkek kedilerin dişiler için rekabetleridir. Önce sert bakışmalar olur ve bunu takiben sırtlarını kamburlaştırarak birbirlerine iyice yaklaşırlar. Sonrasında alçaktan başlayan hırlamalar ve hepimizin duyduğu sert çığlıklar başlar. Yüzlerin iyice birbirine yaklaştığı bu korkunç tabloda, hareketsiz bir şekilde dakikalarca öylece durabilirler. Tam bir sinir harbi. Düellonun son kısmında yavaş hareketlerle daire çizerler ve bir taraf (genelde daha baskın olan) aniden saldırıya geçer. Maalesef sonuçları genellikle korkunç olan bu kavgaların dişi için hiçbir önemi yoktur. Kedilerin dünyasında sadece kaba kuvvet değil, zeka da önemli bir yere sahiptir. Kediler diğer memelilerle karşılaştırıldıklarında, daha az sosyal oldukları için eşlerine sadık değildirler. Bu durum, baba olmak için bölgedeki tüm erkeklerin şansı olduğunu gösterir. Hiyerarşide alt sıradaki bir erkek, baskın erkek yorulduktan sonra çiftleşebilir ve baba olabilir. Tabi dişi kedi isterseDişi Kedide Cinsiyet Hormonlarının Etkisi:


Kedilerde östrus, yani kızgınlık döngüsü epifiz bezi tarafından başlatılır. Günlerin uzaması, gözün retina tabakası tarafından algılanarak uyarılar sinirsel yollarla epifiz bezine ulaştırılır. epifiz bezine melatonin hormonunu salgılamasını emreder. Bu uyarı sonucu GnRH inhibe edilir. Artan gün ışığı epifiz bezinin GnRH üzerindeki baskısını kaldırır ve östrus döngüsünün proöstrus devresi 20-60 gün sonra başlar. Ovaryumlarda follüküler gelişmenin başladığı dönemde plazma östrojen konsantrasyonu 15 pg/mlden 20 pg/ mlye yükselir. 24saat süre sonra bu artış 80 pg/mlye çıkararak en üst seviyeye ulaşır. Proöstrus ilerledikçe ve östrojen seviyesi arttıkça vajina epitelinde kornifikasyonşekillenir.Kedilerde ovulasyon kendiliğinde oluşmaz, ancak çiftleşme yada vajinanın herhangibir uyaranla uyarılmasından 24-30 saat sonra oluşan neurohormonal refleksler ile gerçekleşir. Kedilerde ovulasyon, penisin serviksi uyarması sonucunda GnRH ın etkisi ile ön hipofizden LH salınımı ile meydana gelir ve korpus luteum oluşur.Kedilerde çiftleşme olmaz veya çiftleşme ovulasyonu uyarmaz ise östrus 10 14 gün sonra tekrar başlar. Ovulasyon olur, fertilizasyon olmaz ise yalancı gebelik oluşur ve 30-50 gün sürer. 10-14 gün sonra tekrar östrus başlar. Ovulasyon sonrasında fertilizasyon olur ise 63

gün gebelik sürer ve 45-50 gün süren laktasyondan sonra tekrar östrus başladığı gibi 120 gün sürecek olan anöstrus dönemi de başlayabilir.

alıntıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-12, 02:45   #2
 
Kınalı üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Oca 2012
Mesajlar: 206
Kınalı Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

Paylaşım için teşekkürler..Kızışma okuyunca bugün yaşadığım sinir bozucu bi olayı yazmak istedim..Fikirlerinizide bekliyorum 7 ay önce camımın altına bi erkek yavru kedi geldi..sokak kedisi denilemeyecek kadar da güzel..

Bu aralar sokaktaki bütün erkek kediler azmış durumda..Yetişkin bi erkek kedi, bu 7 aylık erkek kediyle çiftleşmek istiyor..7 aylık kaçıyor o kovalıyor..ben ayırıyorum yine bi şekilde çiftleşmek istiyor..Bu nedir böyle yahu..cidden canım sıkıldı..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-12, 18:18   #3
 
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Mesajlar: 1.181
Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

hayvanlar arasındada eşcinsel eğilimler olabiliyor : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-12, 14:11   #4
 
Ordu
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 39
yaprağım Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

merhabalar biz 3 gündür yaprak hanım yüzünden zor günler yaşıyoruz fena bir kızgınlık geçiyor bugün veterinere gittik vizeler yaklaştı ve bu seste çalışmak mümkün deil veterinerde bi iğne yaptı ama ismini almayı ne yazıkkı unuttum. eve geldğimizden beri sakin yani hep uyuyor ama uyandığı an bağırmaya başlıyor yine eskisi gibi olmasada. erkek arkadaşım bekle düzelir hemen etki etmemiştir belki dedi ama size de sormak istedim ? ilaç onu geçirir mi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-12, 14:40   #5
 
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Mesajlar: 1.181
Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

o iğneler çok zorunda kalınmadıkça benim vetimde dahil asla önerilmiyor, ileride çok büyük zararları görürsünüz, ilaç geçirmez geçici bir süre çözüm olur kısırlaştırın en güzel çözüm

Bu konu en son " 02-04-12 " tarihinde saat 15:21 itibariyle moderatör veya konu sahibi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-12, 17:35   #6
 
Ordu
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 39
yaprağım Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

kızgınlık dönemi içinde kısırlaştıramayız dediler yoksa bugün onun için gitmiştim.. ahh ahh su an işe yaramadığını görüyorum hala bağırıyor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-12, 17:38   #7
 
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Mesajlar: 1.181
Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

kızgınlık geçtikten sonra yapılıyor zaten kısırlaştırma işlemi : )

yakında geçer belli bir süre sonrada kısırlaştırırsınız : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-12, 18:13   #8
 
Ordu
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 39
yaprağım Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

şimdi veterineri ile konuştuk ve yaptığı iğne yarın işe yararmış yarın etkisini görürsün deid beklicez artık...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-12, 21:27   #9
 
Ordu
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Mesajlar: 39
yaprağım Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

bu arada size bir sorum daha olacak sedapet denilen ilacın bir yan etkisi var mı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-12, 21:55   #10
 
Üyelik Tarihi: Eki 2011
Mesajlar: 1.181
Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

hiçbir bilgim yok, olabildiğince ilaç kullandırtmıyor vetim, aşıları ve parazir hapları dışında : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-12, 18:10   #11
 
naughty34 üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Haz 2011
Yaş: 34
Mesajlar: 502
naughty34 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

benim kızım 15 gün sonra yaşına girecek.bu zamana kadar 3 kızgınlık dönemi yaşadı.evde yalnız kaldığında bağırdığını farkettim sesi çok çıkmıyor.beni görüncede hemen susuyor yanıma geliyor söylenir gibi sesler çıkarıyor biraz seviyorum,ilgileniyorum iyi oluyor.yanımdan odadan çıkınca koridora gidip bağırıyor(yankı yapan yerlerde özellikle) çağırdığımda koşa koşa geliyor.kızım normalde suskun düzgün miyavlayamıyor bile hep benimle evde yaşadığındanmıdır bilmiyorum dışarıya hiç çıkmadı.bu bağırmaları rahatsızlık vermiyor ama tuhaf hareketleri oluyor benim merak ettiğim acaba bu dönemde acı çekiyormudur.ve kısırlaştırsam bu kızgılık dönemi yaşadıklarını yine yaşayabilirmi.gece benimle uyuduğundan hiç sesini çıkarmıyor uyuyorsam o da uyuyor.o dönemde hep peşimde yalnız kalmak istemiyor yalnızsa bağırıyor.çok sorun yaşamadığımız için kısırlaştırmayı düşünmüyorum.acı çekiyormudur acaba.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-12, 16:08   #12
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 46
Mesajlar: 6
Mertthecatlover Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

Paylaşım için teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-14, 04:04   #13
 
Üyelik Tarihi: Şub 2014
Mesajlar: 1
Pisipisimmm Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

merhaba benim iki kedim var ikiside van kedisi kızım 2 yaşında oğlum 3 yaşında beraber geçen sene dişi olan kedim henüz gelmemişti ve erkek olan çiftleşemedi .. şimdi dişi olanda belirtiler var kızgınlık belirtileri fakat devamlı kaçıyo dişi olanı erkek olan fazla istekli devamlı dişi olana yanaşmaya çalışıyo ensesinden yakalıyo aama dişi olanı müsaade etmiyor ne yapacağımı bilemiyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-15, 00:46   #14
 
Ha Zal üyesinin avatarı
 
gölcük
Üyelik Tarihi: Haz 2014
Mesajlar: 8
Ha Zal Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

Ya benim kedi siyam disi bu aralar çok huysuz yanaşmıyor sevdirtmiyor bir yasında acaba kizginlikmi diye düşündüm bende davranışları bunlar: çok saldırıyı ufacık şeye ısıtıyor ve baya acitiyor sonra hep normalde bizle salonda oturan hayvan gidiyor içeri yatıyor kaçıyor ve daha önce hic kızgınlık geçirmedi belirtileri nasıl olur bnde bilmiyorum napicam bunla ya
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-16, 22:06   #15
 
Kocaeli (İzmit)
Üyelik Tarihi: Eyl 2016
Yaş: 35
Mesajlar: 21
narr Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde kızgınlık belirtileri, cinsel yaşam

4.5 aylık küçük kedim nar dünden beri değişik hallerde.yüksek sesle mauww yapıyor,poposunu kadırıyor.çok huzursuz.ben de şaşkınım,ne yapmalıyım? daha küçük aslında, bu zamanda beklemiyordum.çiftleşmek için de kısırlaştırmak için de erken sanırım.ne tavsiye edersiniz?
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi... Mihav Köpek Sağlığı 13 11-04-15 02:08
Kedinizin yaşam ömrünü uzatmak KarbeyaZz Kedi Sağlığı 3 31-08-13 23:46
Kedilerde Göz Hastalıkları Hakkında Bilgiler Mihav Kedi Sağlığı 1 29-06-12 00:45
Kedilerde diabet belirtileri, Tedavi süreci Kontesss Kedi Sağlığı 0 06-02-12 12:38
Kedilerde Üreme Davranışları >Ferik ve Bulut< Kedi Sağlığı 0 09-12-08 06:29Saat 14:09.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206