Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı


Cevap Yaz
Eski 09-12-08, 01:26   #1
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.303
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Lightbulb Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

Kedilerde hamilelik dönemi ortalama 63 gün sürse de, bu süre 57-67 gün arasında değişiklik gösterebilir. Hamileliğin ilk belirtileri üç veya dördüncü haftada kendini göstermeye başlar. Kedinin meme uçları koyu pembe bir renge bürünerek belirginleşir ve iştahında dikkat çekici bir artış gözlenir.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı kediler ilk haftalarda bulantı ve kusma yaşayabilirler. Pek çok kedi sahibi, kedilerinin hamileliğinin ileri haftalarında her zamankinden daha sokulgan ve sevecen olduğunu gözlemler. Belki de bunun nedeni, kendilerini güvende hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaları ve annelik içgüdüsüyle birlikte artan sahiplenme ve şefkat duygusunu sevdikleri insanlarla paylaşmalarıdır.Hamile bir kedi doğum öncesinde ve süt verme döneminde normalden daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyar. Anne kedi yeterince beslenemediği takdirde vücut yavruların ihtiyaçlarına öncelik vereceği için anne kedinin sağlığı tehlikeye girecektir. Bu nedenle kedinizin hamile olduğunu fark ettiğiniz andan itibaren veteriner hekiminizle görüşmeli ve uygun bir beslenme programına geçmelisiniz. Hamilelik ve süt verme döneminde kedinize veterinerinizin gerekli gördüğü durumlar dışında hiçbir ilaç vermeyin.

Hamile bir kedinin vücut ağırlığı arttıkça hareketleri önemli ölçüde yavaşlayacaktır. Kediniz normalde sokağa ya da bahçeye çıkıyorsa bile, özellikle hamileliğin ileri dönemlerinde onu evden dışarı çıkarmamalısınız. Sokakta tehlikelerden kaçmak ya da yüksek bir yerden atlamak zorunda kalabilir ve bu gibi durumlar hamilelik sırasında her zamankinden daha fazla risk içerir.Hamile kedinize temiz, sakin ve stresten uzak bir ortam sağlamaya özen gösterin. Evde onu korkutabilecek, kendini tehlikede hissetmesine neden olabilecek etkenlerin varlığı, doğum için ev dışında güvenli bir yer arayışına girmesine neden olabilir. Kum kabını daima temiz tutun ve eğer kenarları oldukça yüksek bir kap kullanıyorsanız ve karnı büyüdükçe bu kaba girip çıkmakta zorlanıyorsa daha alçak kenarlı bir kum kabı edinin.

Hamileliğin son haftalarında kediniz yavrularını doğurabileceği uygun bir yer aramaya başlar. Doğum için evin en sessiz ve gözden uzak köşesini, örneğin bir giysi dolabını, yatak altını ya da çekmeceyi seçecektir. Kimi zaman birden fazla yer de seçebilir. Kedinizin uygun gördüğü yer sizin için uygun olmayabileceğinden, ona hem rahatsız edilmeden doğurabileceği ve yavrularını emzirebileceği, hem de sizin onu sık sık kontrol edebileceğiniz bir yer hazırlamalısınız.

Kediniz tercih ettiği yeri gün içinde sık sık oraya giderek ve yatarak belli edecektir. Mümkünse doğum yerini burada hazırlayın. Eğer uygun bir yer değilse, en az burası kadar sessiz, güvenli ve hava akımı olmayan bir yer seçin. Evde başka evcil hayvanlar varsa onların bu yere erişimini engelleyin. Seçtiğiniz yere kedinizin ve yavrularının rahatça sığabileceği geniş ve temiz bir karton kutu koyun. Karton kutunun kenarları annenin kolaylıkla girip çıkabileceği fakat yavruların tırmanamayacağı yükseklikte olmalıdır. Kutunun içine naylon torba ya da plastik, muşamba örtüler gibi hava geçirmeyen ve boğulmaya neden olabilecek malzemeler döşemeyin. En ideali birkaç kat temiz pamuklu kumaş (örneğin eski bir çarşafı birkaç parçaya kesebilirsiniz) sermektir.Kediniz doğumun başladığını haber veren belirtiler ortaya çıktığında büyük olasılıkla kendiliğinden onun için hazırladığınız yere gidecektir. Eğer kendiliğinden gitmez ve siz onu kutusuna koyduğunuzda çıkmak isterse ısrar etmeyin. Kendisini güvende hissettiği yeri seçmesine izin verin ve kutuyu da buraya taşıyın.

Çoğunlukla kediler doğum esnasında yalnız kalmayı tercih ederler. Buna karşın, kimi zaman güvendikleri bir kişinin yanlarında olmasını isteyebilirler. Kediniz doğum başladığı halde yanından ayrıldığınızda peşinizden gelmeye çalışıyor ve sizi çağırıyorsa onunla kalın. Fakat sizi yanında istediğini belirten bir davranış göstermiyorsa onu kendi haline bırakın ve yalnızca belli aralıklarla onu rahatsız etmeden kontrol etmekle yetinin.

Hamile kedinizin nasıl bir doğum gerçekleştireceğini yaşı, sağlık durumu, kemik yapısı, daha önce doğum yapıp yapmadığı, yavruların sayısı ve büyüklüğü gibi pek çok etken belirler. Her doğum başlı başına bir olaydır ve önceki doğumlar, sonraki doğumlara dair kesin bir bilgi vermez. Pek çok kedi sorunsuz bir şekilde doğum yapar ancak bazı durumlarda bir veteriner hekimin müdahalesi gerekebilir.Hamile kediniz doğumun yaklaştığını hissettiğinde doğurmak için seçtiği yere giderek telaşlı bir şekilde burayı eşeleyebilir, hatta onun için hazırladığınız kutunun içindeki örtüleri kazarak ters yüz edip altlarına girebilir. Doğuma birkaç gün kala vücut ısısında oynamalar olabilse de, doğum öncesinde vücut ısısı yaklaşık 36,5 Cye kadar düşer ve son 24 saat içinde sabit kalır. Çoğunlukla kediler doğumdan saatler önce yemek yemeyi bırakırlar. Doğurma vakti yaklaştığında kedi hızla soluk alıp vermeye başlar ve önce uzun aralıklarla, sonra gitgide sıklaşan kasılmalar yaşanır. Bu esnada vajinasından hafif bir akıntı gelebilir ve sürekli olarak karnından aşağı doğru kendi kendini yalar. Kimi zaman kum kabına giderek art arda birkaç kez dışkılayabilir.

Kediniz gözle görülür şekilde ıkınmaya başladığında artık doğum da başlamış demektir. Yavruların önce başları da gelebilir, ayakları da. İlk yavru göründükten yaklaşık 10-15 dakika sonra doğum kanalından tamamen çıkacaktır. Her yavru sıvıyla dolu koruyucu bir zar içinde doğar ve çoğunlukla plasenta (son) bu zarın ardından gelir. Kimi zaman zar yavru dışarı çıkmadan da açılabilir. Yavru doğar doğmaz anne kedi bu zarı yırtarak açar ve yavruyu sert bir şekilde yalamaya başlar. Bu sayede yavrunun ağzını ve burnunu kaplayan sıvıyı temizleyerek nefes almasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ardından yavrunun göbekbağını dişleriyle keser ve plasentayı yer.

Yavrular genellikle 10-15 dakikalık aralarla doğarlar ve bu zaman zarfında anne kedi doğan yavruyu iyice temizleyerek kurutur. Kimi zaman bu aralık bir ya da birkaç saati bulabilir. Anne kedide olağandışı bir durum gözlemlemediğiniz sürece bu aranın uzunluğu endişe verici bir durum değildir. Tüm yavrular doğup da doğum tamamlandığında anne kedi belirgin bir şekilde sakinleşir ve yan yatarak yavrularını emzirmeye başlar. Yavruların gözleri ve kulakları kapalı olmasına karşın, koku alma duyuları sayesinde kendiliklerinden annenin memelerine giderek son derece değerli olan ve ilk haftalar boyunca onları hastalıklardan koruyacak antikorları içeren ilk sütü (kolostrom) emmeye başlayacaklardır.

Çoğunlukla anne kediler hiçbir yardıma ihtiyaç duymaksızın sorunsuz bir şekilde doğum yaparlar. Ancak aşağıdaki belirtileri gözlemlediğiniz takdirde hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminizle temas kurun.

* Anne kedi saatlerce, örneğin 2 saatten uzun bir süre boyunca şiddetli bir şekilde ıkınmasına karşın yavru görünmüyorsa,

* Yavru doğum kanalında göründükten 10 dakika sonra hala doğmadıysa,

* İçi sıvıyla dolu zar doğum kanalından çıkıp şiştiyse ve 10 dakika sonra hala yavru çıkmadıysa,

* Anne kedide ani halsizlik, bilinç kaybı ortaya çıkarsa,

* Anne kedi yavrularla ilgilenmesi gerekirken yatıyorsa ve düzensiz soluk alıp veriyorsa,

* Vajinadan şiddetle kanama başlarsa,

* Yavrulardan biri veya bir kaçı kendiliklerinden anneyi emmeye başlamadılarsa.

Doğumdan sonraki günler boyunca anneyi ve yavruları yakından gözlemleyin fakat bunu belli aralıklarla ve anneyi rahatsız etmeden yapmaya özen gösterin. Bulundukları yere yabancı insanların ve başka evcil hayvanların girmelerine izin vermeyin. Yavrulara dokunmayın, onları annenin yanından almayın ve kutunun yerini değiştirmeyin. Annenin kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde mamasını ve temiz suyunu hazır tutun. Kum kabını aynı odaya koyacaksanız, yavruların bulunduğu kutunun mümkün olduğunca uzağına koyun.Annenin iştahı ve hareketliliği yerinde olmalı, yavrular annelerini emmelidirler. Yavruların yeterince beslenip beslenmediklerini süt emip emmediklerine bakarak anlayabilirsiniz. Yeterli beslenen yavruların karınları hafifçe şişkin ve yuvarlak olur. Eğer sürekli miyavlıyorlarsa, karınları içeri doğru çökükse ve enselerindeki deriyi hafifçe tutup bıraktığınızda hemen yerine gelmiyorsa yeterli beslenemiyorlar demektir.

Kimi zaman anne tecrübesizliği ya da hormonal düzensizlikler nedeniyle de yavrularıyla ilgilenmeyebilir. Bu gibi durumlarda hemen veterinerinizle görüşün. Ayrıca anne kedi yavrularını emzirdikten sonra karınlarından aşağıya doğru yalayarak tuvaletlerini yaptırmalıdır. Doğumdan sonraki birkaç gün boyunca annenin vajinasından çok hafif kanlı bir akıntı gelebilir, bu normaldir. Daha şiddetli ya da kötü kokulu, iltihaplı bir akıntı gördüğünüz takdirde veteriner hekiminize başvurun.


*Alıntıdır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-09, 13:27   #2
 
pisicik üyesinin avatarı
 
İstanbul (Anadolu Yakası)
Üyelik Tarihi: Ağu 2008
Yaş: 21
Mesajlar: 637
pisicik Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 13
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

Çok saolasın bol bol not aldım. O kadar gerekli bilgiler ki bunlar..
Artık okuya okuya ezberlerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-09, 16:27   #3
 
Üyelik Tarihi: Haz 2008
Mesajlar: 1.303
Mihav Çevrimdışı
Blog Başlıkları: 10
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

Rica ederim..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-03-09, 15:14   #4
 
Üyelik Tarihi: Mar 2009
Mesajlar: 41
narin and yasmin Çevrimdışı
Thumbs up Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

:bunlar gerçekten gerekli bilgiler önemli ayrıca bnm kedim hamile sanırım henüz bir belirti yoq ama hazırda bulunsun diye sık kullanılanlar grubuna ekledim

yeni bilgiler dee beklerm
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-09, 04:44   #5
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2009
Yaş: 30
Mesajlar: 5
anieanie Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

merhabalar; kedim 5 gün önce doğurdu, 5 tane yavrusu oldu. genel bilgileri vereyim;

kedim 8 aylık. oldukça sağlıklı, özellikle hamilelik döneminde beslenmesine çok dikkat ettik.

bebekleri doğururken de ilk doğan bebek sırasında panik olmak dışında hiçbir sorun yaşamadık gayet başarılıydı.

dün bir tane memesinin ucunun artık aşırı kızardığını ve ucunun yara gibi olduğunu fark ettim, dokununca miyavladı. ucu çok feci sertleşmiş.

bugün bir tane daha meme ucu aynı şekilde oldu. bu normal midir??? sütü mü az acaba? süt arttırıcı mamadan da aldım... başka ne yapmalıyım?

bebeklerle beraber veteriner hekime götüremeyeceğim için buradan soruyorum. öğrenciyim, veterineri eve de çağıramıyorum, çok para istiyorlar. yardım ederseniz çok çok sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-09, 12:29   #6
 
>Ferik ve Bulut< üyesinin avatarı
 
Üyelik Tarihi: Eki 2008
Yaş: 37
Mesajlar: 1.532
>Ferik ve Bulut< Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

anieanie tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
merhabalar; kedim 5 gün önce doğurdu, 5 tane yavrusu oldu. genel bilgileri vereyim;

kedim 8 aylık. oldukça sağlıklı, özellikle hamilelik döneminde beslenmesine çok dikkat ettik.

bebekleri doğururken de ilk doğan bebek sırasında panik olmak dışında hiçbir sorun yaşamadık gayet başarılıydı.

dün bir tane memesinin ucunun artık aşırı kızardığını ve ucunun yara gibi olduğunu fark ettim, dokununca miyavladı. ucu çok feci sertleşmiş.

bugün bir tane daha meme ucu aynı şekilde oldu. bu normal midir??? sütü mü az acaba? süt arttırıcı mamadan da aldım... başka ne yapmalıyım?

bebeklerle beraber veteriner hekime götüremeyeceğim için buradan soruyorum. öğrenciyim, veterineri eve de çağıramıyorum, çok para istiyorlar. yardım ederseniz çok çok sevinirim.
Öncelikle geçmiş olsun ben bu konuda pek bilgili değilim hatta hiç nilgili değilim.
Ama bazı arkadaşlarımız hatrı sayılır derecede deneyimliler. Veterinerlere soru sorulan kısma aç başlığını geldiğinde mutlaka cevap yazacaktır bir de bu bahsettiğim arkdaşlara özel mesaj gönder.
Umarım sorunun hallolur. Kolay gelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-09, 18:49   #7
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2009
Yaş: 30
Mesajlar: 5
anieanie Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

teşekkür ederim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-09, 15:23   #8
 
Üyelik Tarihi: Mayıs 2009
Yaş: 30
Mesajlar: 4
kokopelliandmary Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

Merhaba,
öncelikle bilgiler için çok teşekkürler geleneksel siyam cinsi kedim dün 4 tane bebek dünyaya getirdi hepsi çok sağlıklı fakat bir tanesinin kuyruğu diğerlerinin 3/1 i kadar çiftleştiği erkek kedide aynı türden bu konuda bilginiz varsa cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-11, 18:58   #9
 
İzmir
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Yaş: 26
Mesajlar: 1
fatos.35 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

kedim yeni doğum yaptı 1 buçuk ay oldu. yavruları sahiplendirdik. şimdi kedilerimizin memeleri süt dolu ve çok sert ağrı yapıyor galiba dokunmamıza izin vermiyor. ne yapmalıyız acil yardım edin..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-11, 21:33   #10
 
Üyelik Tarihi: Eyl 2010
Mesajlar: 9
Mavi_AnKa Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

güzel bir yazı olmuş benimde bir sorum olacak.Kedim doğum yaptı ancak plesantayı yemedi ve göbek bağını kesmedi belki sonra keser diye 2 gündür bekledim ama hala dokunmamış.kendisi kuruyup düşermi yoksa müdahale etmek gerekirmi?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-05-11, 00:35   #11
 
cgds üyesinin avatarı
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Nis 2011
Yaş: 37
Mesajlar: 113
cgds Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

Arkadaşlar bende 15 günlük bir yavru sahiplendim ve anneyi de eve getirdik 2 ay misafir edicez. ama ben çok acemiyim, onlara bir oda ayırdım, yavruyu kedi evine yerleştirdim anne ara ara gidip emziriyor, ama acaba ne kadar sıklıkla emzirip ilgilenmesi gerek? biz odadayken rahatsız olur mu? çünkü bazen biz odada olmadığımız zaman anne hemen yanımıza geliyor, bi de kızgınlık döneminde galiba sürekli kapıda miyavlıyor ayakkabılarımızı burnumuzun dibine getiriyor beni dışarı salın der gibi. biz de tabi otursun yavrusuna baksın istiyoruz zaten hayatta salmam dışarı
ne yapalım dersiniz? kendi haline mi bırakalım? sık sık yavrunun yanına mı götürelim? yoksa kediler zaten kendi aralarında bir yol bulup anlaşıyor mudur? ne zor acemi olmak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-06-12, 20:59   #12
 
sekerguzel80 üyesinin avatarı
 
çapa
Üyelik Tarihi: Ağu 2010
Yaş: 37
Mesajlar: 620
sekerguzel80 Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

inşallah benimkide hamiledir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-12, 10:53   #13
 
yellowevo üyesinin avatarı
 
İstanbul (Avrupa Yakası)
Üyelik Tarihi: Nis 2012
Yaş: 35
Mesajlar: 3
yellowevo Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

Bizim doğum hikayemiz;
Mia doğum için hiç bir belirti vermezken elbise dolabımı açtığımda içine girdi ve ne olur elleme burda kalayım der gibi baktı elbise dolabını onun için boşatlıp örtülerini serdiğimde 5 dakika önce hiçbirşeyi olmayan kızımız birden doğuma başladı. İlk başta yalnız kalsın diye odadan çıktım ama arkamdan geldiğini görünce tekrar odaya girdik doğum anında arkasını bana dönerek yavruların hepsini elime doğurdu. Ama ilk doğumu olduğundanmıdır yoksa böyle mi bilmiyorum yavruları ilk başta ellemedi göbek bağlarıyla keseleriyle ve eşleriyle ben ilgilendim pompayla ağızlarındaki ve burunlarındaki suları çekip yavruları havluyla güzelce temizleyip annelerine verdiğimde çok güzel ilgilendi. Bana mı güvenip böyle davrandı yoksa tecrübesiz olduğundanmıdır bilmiyorum ama iyiki yanındaymışım diyorum. Şu an yavrular 12 günlük ve Mia gördüğüm en güzel anne )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-12, 19:56   #14
 
Ankara
Üyelik Tarihi: Tem 2012
Mesajlar: 98
ceray Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

arkadaşlar sorunlarımızı buraya yazdığımızda cevaplandırılmıyor ama bende paylaşmak istedim kedim yaklaşık 6 aylık kedim aslında çok zayıf ne kadar yesede kilo almaz ama kedimin karnı şişmeye başladı dışarıda salıyoruz acaba hamilemi bilginiz varmı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-13, 22:41   #15
 
Antalya
Üyelik Tarihi: Eyl 2012
Mesajlar: 8
konyak Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde Hamilelik Dönemi Ve Doğum

" İçi sıvıyla dolu zar doğum kanalından çıkıp şiştiyse ve 10 dakika sonra hala yavru çıkmadıysa"
şuanda bu durum yaşanmakta.yaklaşık 1 saat oldu ne yapmam gerekiyor?
  Alıntı Yaparak Cevapla


Cevap Yaz

Konu Araçları

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
ne zaman turkuaz62 Kediler 12 09-04-09 13:11
Kedilerde Üreme Davranışları >Ferik ve Bulut< Kedi Sağlığı 0 09-12-08 06:29
Kedilerde Doğum Sonrası Dönem ve Yavrular 3 hav 1 miyav Kediler 0 28-11-08 00:17
Hamilelik Ve Doğum ıı kar_delen_nur Kedi Sağlığı 0 01-09-08 16:16
Hamilelik Ve Doğum ı kar_delen_nur Kedi Sağlığı 0 01-09-08 16:16Saat 09:19.

Reklam
© Copyright 2008 Mihav.com
Creative Commons Lisansı
x


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204