Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 05-02-12, 22:17   #1

Kontesss Çevrimdışı
Varsayılan Kedilerde anal kese iltihabı hastalığı

Anal Keselerin İltihabı Hastalığı Nedeni :

Ekzokrin bir kese olan anal kesenin fizyolojik salgısının çeşitli nedenlerle dışarıya akıtılamaması, sekresyonun koyu kıvamlı olması, bölgesel kasların güçsüzlüğü ve bakteriyel enfeksiyonlar bu kesenin yangılanmasına ya da apseleşmesine neden olabilir.

Hastalık kedilerde çok nadir olarak ortaya çıkar. Ancak tedavisi daha uzun sürelidir ve çoğu zaman kronikleşmeye müsaittir.

Anal keseler iki adet olup anüsün her iki tarafında ve anüsten biraz daha aşağıda yer alır.

Akıtıcı bir kanalla anüsün başlanğıç bölümünden dışarıya açılır. Yangı, genel olarak anal keselerde irritasyona bağlı kaşıntı ile başlar. Zamanla sekresyonun koyulaşması ve dışarı çıkamayarak kese içerisinde birikmesi nedeniyle yangının şiddeti artar. Kesede biriken sekret, enfekte olur ve kese apseleşebilir. Ayrıca kese boşaltılmaz ise fistül oluşumu gibi bir komplikasyonun şekillenmesi de mümkündür.

Anal Keselerin İltihabı Hastalığı Belirtileri :

Kedilerde görülebilen spesifik klinik belirti bölgeyi yalama isteği ve kuyruğu kovalama hareketidir. Bölgesel olarak kızarıklık, şişkinlik tespit edilebilir.

Kedilerde çoğu zaman apseleşmiş bir formda tespit edilen anal kese yangılarında genellikle enfeksiyona bağlı bulgular tespit edilir. Beden ısısında artış ve keyifsizlik yanında defekasyon sırasında ıkınma, ağrı ve konstipasyonda görülebilen bulgulardır.

Apsenin şekillendiği ve erken teşhis edilemeyen durumlarda apse kendiliğinden patlayabilir. Ayrıca kesenin fistülleşerek, açılması ve sürekli bir akıntı durumuda söz konusu olabilir.

Teşhisi klinik belirtilerle kolayca yapılabilen anal kese yangılarında enfeksiyonun varlığının tespit edilebilmesi için laboratuvar bulgularına ihtiyaç duyulur.

Tedavisinde kesenin boşaltılarak temizlenmesi ve uygun medikal uygulamalarla kolayca başarı sağlanabilir. Ancak enfekte, apseleşmiş ve sürekli nükslerin şekillendiği kronik durumlarda kesenin operatif olarak çıkarılması kesin çözüm sağlar.

Anal Keselerin İltihabı Hastalığı Tedavi Yoları/ Sağaltım :

Kedilerde nadiren şekillenen ve tedavisi kolay olan bu rahatsızlığın tespit edilmesi halinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu nükslerdir. Tam bir iyileşme sağladıktan sonra dahi devam eden anal kese sekresyonu ve giderilemeyen oluşum faktörleri (kanalın darlığı, sekresyonun kıvamının yoğun oluşu gibi) nedeniyle nüksler hemen hemen kaçınılmazdır. Bu nedenle de düzenli olarak veteriner hekim tarafından kesenin kontrolünün yapılması ve dolgun keselerin boşaltılması gerekir.

alıntıdır
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-12, 22:37   #2

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedilerde anal kese iltihabı hastalığı

Benim veterinerimde kedilerde nadir olur dedi burda da aynısını yazıyor o da geldi minnoşu buldu.Bir ara çok sık tekrarladı ama iyi gözlemediğim için hep başında yakaladım öyle kızarıklık falan olmadı.Poposunda koku oluyor ve tıkanan keseyi boşaltmak için yere sürüyordu.Her gittiğimizde boşaltırıyorum benim ki genetik bir problem olabilir darlık gibi..Ameliyatı çok önermiyorlar başka sağlık problemlerine yol açıyormuş..Neyse ki tedavis olan bir rahatsızlık...Allah beterinden saklasın..HEPİMİZİNKİNİ..Paylaşım için teşekkürler...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-12, 22:40   #3

Kontesss Çevrimdışı

geçmiş olsun hülyacm, konulardan birinde minnoşçuğun bu rahatsızlığından bahsetmiştin, okuma gereği duyarsın diye belki bunuda senin için alıntı yaptım zaten : ) ama dediğin gibi tedavisi olan bir rahatsızlık erken teşhis çok önemli sende yapmışşsın tekrar geçmiş olsun : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-12, 23:04   #4

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Bana geldiğinde 3 - 3,5 aylıktı ve kısa bir süre sonra farkettim hatta hızla gelişen bir kedi olduğu için sanırım ilk gördüğümde 4 ay cıvarındaydı kızışma belirtisimi dedim veterinere bahsettim olamaz daha erken dedi ama ne olduğunu da bir türlü anlıyamadı.Ağır kokulu bir leke dedim çok küçük bir lekeydi acaba idrarmı kaçırıyor diye düşündüm ama veterinerim yine anlamadı.Hatta lekelediği bir örtüyü görür görmez hemen veterinere götürdüm yine aklına gelmedi sonra birgün poposunu yere sürdü kızakta kayar gibi yere koku ve kaka bıraktı .O zaman hemen anladı temizledi antibiyotik iğne yaptı.20 senelik veterinerim ya bir ya iki olaya tanık oldum dedi .İnternette çok araştırdım bulduğum her veterinere sordum iyice bilgim olsun diye.Bu siteyide böyle buldum ve ilk hemen onu sordum.Şimdilik sorun yok gibi ama yakında aşısı var yine boşaltlıcak. Birara çok sık tekrarlamıştı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-12, 23:07   #5

Kontesss Çevrimdışı

bende bu sitede öğrendim bu rahatsızlığı daha önce çevremde hiç duymamıştım kedi besleyen arkadaşlarımdan, can sıkıcı bir durum eminim kedişlerimiz için, ama oldukça itinalısın belli minnoşta şanslıların arasında : ) tekrar tekrar koca göbekliye geçmiş olsun : )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-12, 23:10   #6

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Çok teşekkürler Kontess ablası çok seviyoruz kendisini..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-12, 00:24   #7

sofy üyesinin avatarı

İzmir
sofy Çevrimdışı

yaa şimdi okuyunca acaba benim kedimde de mi var dedim, hülya biraz anlatsana, leke derken damla çiş gibi mi oluyordu, benim sofyde 6-7 kere falan şahit olmuşumdur, birer damla halinde çiş damlası sarı renkli bildiğimiz idrar, en son da aradan zaman gectı gerci, gece battaniyenin üzerinde gördüm, miktarı az nasıl desem tatlı kasıgı kadar bır mıktar, ayrıntı yazdım ama canım anlarsın dıye, popo yalama mevcut bir iki kere de yerde kızak şeklinde garıp hareket yaparken yakaladım ama hiç koku ve dıskı bırakmadı cok dıkkat ederım onlara, ayrıca poposu da tertemizdir hiç kötu koku yok, nem kaptım sımdı yaa
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-12, 01:34   #8

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

Anlattıkların benziyor çok minik lekeler tatlı kaşığı kadar da değil ama koku vardı çiş gibi de duruyordu .Sanki iltahap kokusu gibi ve koyu sarı rengi vardı.İlk başlarda poposunda koku olmazdı kızarıklık falan da yoktu ve popo temizdi.Çok tıkandığı zaman popodan koku geliyor ve poposunu yere sürüyor.Asıl köpeklerde sık olurmuş kedilerde daha az görülürmüş.Bunların anüste sağda ve solda çok minik keseler olurmuş.Dışkılama yapıcağı zaman burdan bir sıvı salgılar dışkılama yapmasını kolaylaştırırmış.Bu keseler tıkandığı zaman koku olur ve dışkılama zorluğu çekermiş dışkılamayı kolaylaştırmak içinde poposunu yere sürermiş kızakta kayar gibi .İlk anlamadığımız için minnoş çok sıkıntıda olmalı önce kumuna gitti sonra hızla geldi poposunu yere sürdü tabi kakasıyla birlikte .Sonrada yavrum korktu kaçtı uzakatan baktı.Biz tabi şok olduk ne oluyor diye bir gün yine annemin yanına koşarak gelmiş üstelik miyavlıyormuş sanki sıkıntısını göstermek ister gibi yine aynı sürmüş sonra korkup uzaktan bakmış. Veteriner bize kolay kola tekrarlamaz demişti bizde geçti diye düşündük 1,5 ay sonra falan tekrarlamıştı veterinerde çok şaşırdı .Her ikisinde de temizlendi ve iğne oldu. Anal kese tıkanması tekrarladı ama yere sürmeden farkedip götürdüm keseyi boşalttırdım.Takibin yap poposunu sürmeye devam ederse veterinere anlat durumu .Basit bir işlemi var hemen çözüyorlar ve canıda yanmıyormuş.Ben de ilk gördüğmde idrar mı kaçırıyor yoksa uyurken ağzından bir sıvımı akıyor diye düşünmüştüm.Sorun umarım yoktur olsada önemli birşey değil canını sıkma kolayca hallediyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 19:05   #9

İzmir
gülin1 Çevrimdışı

Merhaba.
benim güzel oğlumda da var aynı sorun. 3 aylıkken katıldı ailemize. geldiği gibi kokuyu fark ettm. veterinerimize söyledim aynı açıklamaları yaptı bana. o gün keseyi boşalttı. sonra tekrar oldu yine götürdük yine boşalttık. şimdi yine oğluşumun totosu kokmaya başladı. hafta sonu tekrar gideceğiz veteriner amcaya. Yumakta akıntı problemi olmadı hiç sadece koku var. bakalım başka bir tedavi uygulayabiliriz demişti veterinerimiz. inşallah sonuçlanır çünkü kese boşaldığında rahatladığı her halinden belli oluyor zavallının.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 20:21   #10

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

gülin1 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba.
benim güzel oğlumda da var aynı sorun. 3 aylıkken katıldı ailemize. geldiği gibi kokuyu fark ettm. veterinerimize söyledim aynı açıklamaları yaptı bana. o gün keseyi boşalttı. sonra tekrar oldu yine götürdük yine boşalttık. şimdi yine oğluşumun totosu kokmaya başladı. hafta sonu tekrar gideceğiz veteriner amcaya. Yumakta akıntı problemi olmadı hiç sadece koku var. bakalım başka bir tedavi uygulayabiliriz demişti veterinerimiz. inşallah sonuçlanır çünkü kese boşaldığında rahatladığı her halinden belli oluyor zavallının.

Ben bu konuyu çok araştırdım ve veterinerimle çok konuştum.Tedavi olarak ameliyatla anal keselerin uzaklaştırılması önerildi kendi veterinerim de başka sorduğum uzman kişiler bunu önermedi.Birde sonda takılıp temizlenmesi önerildi ama bu da kedi için bir travna çok zormuş yani ileri safhalarda yapıyorlarmış.Tedavi için ne önerilecek bilemiyorum ama iyice araştırmadan tedavi yoluna gitmeyin çünkü tedavi ediceğiz derken zarar vermiyelim.Anladığım kadarıyla sizin ki daha hafif geçiyor benimki sağa sola sürüyor hatta kakasını sürüyordu bir ara 1,5 ayda bir gidip boşaltırdım ve antibiyotik vuruldu buna rağmen diğer tedavi yollarını seçmedim ve şimdi daha iyi 3 ayda kist aşısına gittiğimde keseleri boşalltırıyorum.Yanlız internette sorduğum bir veteriner poposunu yere sürüyor dediğim zaman o şekilde anal keseleri kendi açıyor boşaltıyor dedi.Ben de ara sıra ıslak bir peçete ile poposunu siliyorum minnoşta bundan memnun belki de anal keseleri boşalıyor rahatladığını hissediyorum.Sizden ricam yakın zamanda veterinere götürecekmişiniz nasıl bir tedavi önericek burda benimlede paylaşırsanız bilgim olur çünkü aynı sorunu yaşıyoruz.Bende bu sitede veteriner Müjgan hn. sormuştum linkini veriyorum ordan sizde okuyabilirsiniz

Kedimde tekrarlayan anal kese problemi var
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-12, 00:35   #11

İzmir
gülin1 Çevrimdışı

tabi bilgi veririm. büyük ihtimal antibiyotik tedavisi uygulayacak ama yazarım buradan. benimki hafif geçiriyor çok beklemiyoruz belkide ondan poposunu yere sürttüğünü hiç görmedim inşallah düzelir. ameliyat olmasını istemem bende.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-02-14, 04:08   #12

güngören
mrvdmn Çevrimdışı

Bendede bikac gundur ayni sorun vr gecen hafta anal kesesini bosalttirdim fakat simdi yine ayni sorun oldu uyuyamiyorum cok kotu koku yapti pudraladim gecirmedi yarin yine veteriner yolu gozukuyor ((
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-02-14, 01:03   #13

hulya üyesinin avatarı

Ankara
hulya Çevrimdışı

mrvdmn tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bendede bikac gundur ayni sorun vr gecen hafta anal kesesini bosalttirdim fakat simdi yine ayni sorun oldu uyuyamiyorum cok kotu koku yapti pudraladim gecirmedi yarin yine veteriner yolu gozukuyor ((
Geçmiş olsun bu kadar kısa zamanda tekrarlaması önemli olabilir. Aslında antibiyotik tedavasi yapılmalıydı bence tekrar veteriner ile görüşün.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-02-14, 21:13   #14

güngören
mrvdmn Çevrimdışı

Antibiyotik kullanmaya basladik 4. Gunumuz idrarindan antibiyotik kokusu geliyo daha iyiyiz
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-14, 15:32   #15

İzmir
<maya> Çevrimdışı

merhabalar. benim kedimde yaklaşık 1 aydır poposunu sürüyor. genellikle uykudan uyandığında yapıyor. birkaç gündür daha fazla yapmaya başladı. ilk defa dün akşam poposunu sürüdükten sonra kakasından bir miktar bıraktı. ama söylenenler gibi koku yok benimkinde. burdaki yorumları okuduktan sonra veterinerde muayene ettirdim fakat şimdilik bişey yok dedi, gözlemleyin dedi. bu sorunu yaşayan arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim. bu antibiyotik tedavisi ne kadar sürüyor ve kesin olarak geçiyor mu??
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları