Markamama.com
Geri Git   Mihav.com > Kedi Forumları > Kedi Sağlığı

Cevap Yaz
Eski 03-09-13, 17:07   #1
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Kedile Evde Kış Düzeni

Arkadaşlar Merhaba,

şuanda bunları 35 derece sıcakta yazıyorum ama malum kış geliyor Geceleri sıcaklıklar 20 derece civarına düşmeye başladı bile.

Sheba ile ilk kışımız olacak ve ben kış konusunda biraz ürküyorum açıkçası. Kedilerin kürklerinden dolayı üşümeyeceklerini düşünürdüm bu konuda yanıldığımı öğrendim, grip olan faranjit olan kedileri okudukça iyice gözüm korktu.

Biz yazlık bir yerde yaşadığımız için burdaki evlerde merkezi ısıtma vs yok.
Bizim evimizde müstakil bir ev ve malesef yaz düşünülerek yapıldığı için kış için hiç korunaklı değil. Bütün yerler mermer evde büyük olduğu için ben de pek sevmediğimden her yeri halı kaplayacak şekilde dekore etmemiştik. Ayrıca ev denize bakan bir tepede olduğu için inanlmaz rüzgar yiyor ve yalıtım vs hiç bir şey kar etmiyor.

Geçen sene ılıman bir kıştı biz kendimiz bile pek üşümeden geçirdik sanırım bir kaç gün çok soğuk olmuştu o kadar. Ama ondan önceki kış tam bir felaketti. Mutfakta buzdolabımın üstündeki içi sıvı dolu magnetlerim bile donmuştu.

Kışın Sheba'yı hiç yanımızdan ayırmayız sıcak odada oturur, bizimle uyur, yatağına ekstra battaniye koyarum ama bunların dışında onu üşümekten soğuk algınlığından korumak için neler yapabilirim.

Mesela yün hırka, bere falan örsem faydası olur mu ? Giyer mi acaba

Kış konusunda nelere dikkat etmem lazım, sizin tavsiyeleriniz neler benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-13, 18:30   #2
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Kedile Evde Kış Düzeni

Bu arada ben de internette özellikle yabancı sitelerden araştırıyorum.

Kışın üst solunum yolu hastalıklarınına rastmasındaki en önemli nedenlerden birisi sürekli kapalı ortamda kalıp temiz hava alamamalarıymış.Yani evi bol bol havalandırmamız lazım

Eğer su kapları evin ısıtma olmayan bölümlerindeyse (mesela bizimkisi her katta merdiven başlarınsa ısıtma yok) su sıcaklarına dikkat edip bol bol ılık suyla değiştirmek gerekiyormuşki suyu oda sıcaklığı dolayı ile fazla soğumasın.

Yerde yatmaya alışkınsa yatağı yerdeyse yerden doğuk almaması için yatağını yerden yüksek bir yere koymak gerekiyormuş.Yok illa yerde olması gerekiyorsa altına ekstra halı, battaniye serilmeli, yatağı mutlaka kapılardan cerayan yapacak hızlı ısı değişimi olacak ortamlardan uzak olmalıymış. Yatakta uyumayıp kendi seçtiği yerde uyuyorsa oraya battaniye takviyesi yapılabilir. Benim en büyük korkum bu Sheba iki tane berjer koltuğumuz var onların arkasında taşta yatmaya bayılır ama inşallah şimdi yaz orası serin ve gölge diye oraya gidiyordur da kışın oralara yanaşmaz.

Kış aylarında kediler sıcak yerlerde kıvrılıp yatmaya meraklı olduğundan hareket etmelerini sağlamak için bol bol oyun oynamak gerekiyormuş. Oyun oynayacağınız zamanı rutine bağlarsanız daha iyi olur diyorlar.

Kendilerini sıcak tutmak için daha çok kaloriye ihtiyacı oldukları için daha çok yeme eğilimi gösteriyorlarmış, endişeye kapılmayıp daha çok yemelerine müdahale etmemeli hatta iştahsız kedileri daha çok yemeğe teşvik etmeliymişiz. Tabi eğer kilo problemi varsa veterinere danışarak hareket edilmeli diye eklenmiş.

Kış aylarında beslenme kış kürkünün gelişimi için en önemli şey diyorlar. Kış aylarında bütçeyi biraz zorlayıp daha kaliteli mamalara yönelmeli anlamını çıkartabiliriz burdan. Biz zaten orijen kullanıyoruz bundan iyisi yok heralde Türkiye'de.

Yaşlı kedilerde kış ayalarında eklemleri sertleştiği için sıkıntı olabiliyormuş hareket ettirip nazik davranmak gerekiyormuş.

Ayrıca kürkünün kalitesini ve kalınlığını arttırmak için tereyağı (tuzsuz) , balık yağı gibi yağları beslenmesine ilave etmekte fayda varmış.

Çekinmeden dışarıdan protein takviyesi yapılabilir deniyor. Yani yazın vermeye korktuğumuş haşlanmış yumurtaları vs rahat rahat verebilirsiniz denmiş.

Tabi bunlara ilave olarak temel şeyler belli, kediniz ıslanmayacak , evde açıkta ateş (şöine, odun sobası vs) olmayacak olacaksa da çok dikkat edilecek vs

Bir de tatlı kedicik remi buldum

Bunlar tabi hep nette okuduklarım bana tecrübe lazım Bu hafta veterinere gideceğiz iç parazit yenilemesi için orda da veterinerimizin başını şişiririm artık
Eklenmiş Resimler
Kedile Evde Kış Düzeni-cat-in-coatjpg  
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-09-13, 23:54   #3

Üzüm üyesinin avatarı

Üzüm Çevrimdışı

Biz Üzüm'le Ankara'da yarıya donarak geçirdik kışı. Ankara'nın soğuğu da hiçe sayılacak derecede değildir. Evimiz çok ısınmıyordu merkezi sistemdi üstelik. Ben bile eve geldiğimde titreyerek yorganın altına giriyordum kızımla beraber. Sokak daha sıcaktı diyebilirim. Birlikte değilsek o genelde kendini bile ısıtamayan kalorifer peteğinin üstünde olurdu ya da yatağımda. Ondan önceki kış da daha bebekken sobalı evimiz vardı ve haliyle tek oda ısınıyordu sobanın arkasında ona yatak yapmıştık orada yatardı kumu maması soğuk odadaydı. Hiç bir şey de olmadı. Kışın kediler illaki hasta olacak diye kural yok. Gece onu da yorganınızın altına alın yeter. Dikkat edin tabi ki ama çok korkmayın. Zaten evinizde petekler varsa kedicik onların üstünde olacaktır sobalı veya şömineliyse de önüne yaptığınız rahat bir yatak çok memnun edecektir onu.

Bu arada ben de Üzüm'ü giydirmeye çok heveslendim ama giysi giymek bir yana dursun tasma bile takmadı. Uysalsa alıştırın bence çok şirin oluyorlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-13, 00:06   #4
bsk

bsk üyesinin avatarı

Ankara
bsk Çevrimdışı

bereli bir kedi çok tatlı olurdu eminim
bende ankarada yaşıyorum ve ilk kışımız olcak bakalım balkon cam güzelim kışın ne yapacak
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-13, 01:13   #5
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Sheba tasmayi bir gunde benimsemisti ama kiyafet bilmiyorum kendini yalayamaz diye sinirlenir diye dusunuyorum hehe evde bir tane radyator soba var onunun uzerine radyator yataklari gordum cok pahali da degil onlardan alirim diye dusunuyorum gecede benimle yorgonanin altina memnuniyetle gelebilir
Ben klimadan cok rahatsiz oldugumuz icin buyuk bir elektrik sobamiz vardi ama yer tipi oldugu icin bu sene ayakli bir model alacagiz sanirim sheba hanfendiye guvenemem o konu da allah korusun.
Pinpirikleniyorum ben cok ya hasta olursa diye ama hepsi ilk oldugundan dolayi tecrube edindikce sakinlerim diye umuyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 21:56   #6

SelinD. Çevrimdışı

Ben de aynı endişeler içerisindeyim. Kötü olan geceleri aynı odada uyuyamıyorum çok denedim ama yalnız yatmaya o kadar alışmışım ki yatakta onun olması beni huzursuzluktan uyutmuyor. Odam balkon ile birleşik ve balkon pimapenle kapalı çift cam olduğu için ısı yalıtımı da iyi denilebilir. Yazın pencerelerimiz açıktı şuan sadece 1 tanesi açık o bile serin yapıyor. Bir ay içerisinde kapalı tutup ara ara havalandırma yapmamız gerekecek. Pencere kenarı yatağına polar battaniye serdim şuan ama balkona mutlaka bir ısıtıcı koymam gerekiyor. Radyatör mü alayım yoksa ayak ısıtıcısı alıp duvara monte ettirip üzerine de sepetini koyup sürekli çalıştırayım mı bilmiyorum. Radyatör hem ilk satın alma ücreti hem de tüketeceği elektrik açısından çok masraflıyken diğeri ucuz (ufo alırsam uyarı sesi de var daha güvenli oluyor kademeli üstelik) 24 saat açık bıraksam 10 lira fln etkileyecek ayda elektrik faturasını. onun dışında yere halı sereceğim. Sadece geceleri sıcak tutmak için gerekli çözüme ihtiyacım var gündüz odadaki klima hem odayı hem de balkonu ısıtmaya yetiyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-09-13, 22:04   #7

SelinD. Çevrimdışı

Universal Pet Yatak Isıtıcısı PS-PHP20-11845, Yatak, Staywell, kedi yatağı ısıtıcı

ısıtmalı kedi yatakları var ama türkiye'ye getiren tedarikçi olmamış. yukarıdaki gibi bir şey buldum ama çok anlaşılmıyor ne kadar güvenlidir ki bu kabloyu kemirse cız bız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-13, 10:26   #8
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

SelinD. tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Universal Pet Yatak Isıtıcısı PS-PHP20-11845, Yatak, Staywell, kedi yatağı ısıtıcı

ısıtmalı kedi yatakları var ama türkiye'ye getiren tedarikçi olmamış. yukarıdaki gibi bir şey buldum ama çok anlaşılmıyor ne kadar güvenlidir ki bu kabloyu kemirse cız bız.
Ben elektrikli şeylerden çok korkuyorum, elektrikli battaniye ile birlikte uyuyamam mesela Sheba da çok yaramaz kablolara hiç dayanamıyor o sebeple ona kedi şelalesi bile alamıyorum. O yüzden ben pek tercih etmem böylr bir şeyi.

Ben de Sheba ile uyuyamıyorum malesef nasıl olacak bilmiyorum akşamları bambaşka bir kediye dönüşüyor dün akşam yine ıssırdı beni durduruğu yerde durmuyor hiçbir şey bulamazsa hırsızlık yapıyor evet hırsızlık. Gidip bir şeylerin içinden bir şeyler alıp onunla oynamaya başlıyor. Dekoratif taşlardan çalıp yerde sürükleme, mandalları bulup oynama, kitapalrımı yırtma, makyaj malzemelerini devirme artık rüzgar nerden eserse. Boş bulduğu şeyi direk kendisine hedef yapıyor, sıkılınca da gelip beni ıssırıyor kalk oyna diye
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-13, 03:18   #9

SelinD. Çevrimdışı

Evet benim de ayaklarımı ısırıyor "hadi kalk oynayalım" diye gece uyurken pek hoş olmuyor tabi ama hiç bir şeyin yerini değiştirmiyor ya da zarar vermiyor benim kızım. sakarlığı da yok hiç düşürmeden koklayıp bakıyor ve geçiyor. nazar değmesin. kablolarla da hiç ilgilenmiyor yine de dikkat ediyorum ama şu zamana kadar hiç bir kabloyla oynadığını ya da zarar verdiğini görmedim. balkon duvarına raflar taktırıp bir tane de ayak ısıtıcı monte ettirmeye karar verdim. battaniye ve minderlerle idare edeceğiz onun dışında. peluş evi de var zaten.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-13, 10:44   #10
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Benim evde bir tane yağlı radyatör var onun kablosu baya kalın, oynasa bile zarar veremez, radyatör yataklarından bir tan alıp ona asmaya karar verdim, peluş yatağı var zaten bir de polar battaniyelerle altına takviye yaparım keyfi nerde isterse uyur artık.

Radyatörü yatak odasına alacağım gece benimle uyuması için bir deneyeceğim ama baktım olmuyor Sheba'nın odasına koyarım gündüz ve akşam zaten salonda sıcak sıcak bizimle oturur.

Hasta olmadan atlatırız inşallah ilk kışımızı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-13, 16:28   #11
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Arkadaşlar bir şey sormam lazım, kış malum geldi.

Bizim yaşadığımız yer küçük bir yer , yazlık yerde olunca evlerde kalorifer vs yok maalesef.

Bizim elektrikli sobamız var bir tane ama ayaklı yüksek sobalardan değil.

Şimdi Sheba var malum, ayaklı yeni bir soba mı almam lazım yoksa Sheba yanına yaklaşmaz mı ?

Bir korkumda malum Sheba çok aşırı hareketli bir kedi çok yaramaz koşarken hoplarken zıplarken çarpar diye korkuyorum sobaya.

Ne düşünüyorsunuz bu konuda sizce ne yapmalıyım?

Yağlı radyatörlü sobalardan da alabilirim ya da ayaklı ufo, ama sorun olmaz yanına bile yaklaşmaz diyorsanız boşuna masrafa girmeyelim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-10-13, 16:38   #12

armine üyesinin avatarı

armine Çevrimdışı

Radyatör veya ufo daha iyi bence...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-13, 03:16   #13

SelinD. Çevrimdışı

Ben alf ayak ısıtıcı aldım 3 kademeli güzel bir şey. ondan alıp sepetini üzerine koyabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-10-13, 14:27   #14
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

SelinD. tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben alf ayak ısıtıcı aldım 3 kademeli güzel bir şey. ondan alıp sepetini üzerine koyabilirsiniz.
Çok teşekkürler araştırıp bakacağım , sadece kablo işi beni korkutuyor bizim afacan kemirir diye çok korkuyorum o yüzden açıkta kablo olan yerlerde yalnız bırakmıyoruz.

Şöyle her şeyi güneş ışığı ile çalışıyor hale getirseler de her bakımdan rahat etsek
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-13, 03:03   #15
Yaz

Yaz üyesinin avatarı

Yaz Çevrimdışı

Şimdilerde Pıtırsonic'in fikri ile Sheba'nın yatağına sürekli sıcak su torbası koyuyorum.
Zaten uzun süre sıcak kalıyor, sabah bir posta, işten gelince bir posta, ben çalışma odama geçmeden bir posta koyuyorum kızım da sıcak sıcak oturuyor uyuyor. Gece de yanıma uyuyor zaten eğer isterse. Herkese tavsiye ederim.

Bu arada Sheba hanım yatağının içinde uyumuyor illa üstüne tünüyor, sert olmadığı için yatakta içe çöküyor. Bakalım sert bir yatak alıp içine alıştırmaya çalışacağım. Ne inatçı hatun ama, içeride ortalığı rahat göremiyor tabiiiii
  Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap Yaz

Konu Araçları